cjmeu Drukwerk Huwelijk Leidsch Dagblad IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 3 Juni 1941 Meid-Huishoudster Per Salonboot „Succes" naar Amslerdam N.V. Leidsch Dagblad Uit de Rijnstreek Afscheid van Burgemeester Slob Zendingsmiddag op Oud-Poelgeest Zilveren jubileum te Katwijk Zee Drukkerij VAN BRUSSEL Visite-, Verlovïngs-, Huwelijks- en Geboortekaarten Adverteert in het Leidsch Dagblad Inlevering peulvruchtenbonnen. Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders. AW.FABÉR Hel adres voor uw Speciaal ingerichl voor het drukken van periodieken Noordeindsplein Teleioon No. 25041 Magazijn „R o s i n e" KEUKEN-WERKMEISJE Bakkersknecht Hy po theek gelden BOSKOOP. Ongelukkige val. De mandenmaker K. had Zaterdagmorgen het ongeluk om nabij de Hefbrug van zijn rijwiel te vallen. Hierbij kwam hij zóó ongelukkig terecht, dat hij per ziekenauto naar huls moest worden vervoerd, waar K. door dr. Film werd behan deld. De man heeft zijn heupbeen ernstig ge kneusd. HAZERSWÖUDE. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER D. HEIJNIS. Zaterdagmiddag is op de Alg. Begraaf plaats, ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den heer D. Heljnis. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een broeder van den overledene en ds. Ten Kate, Doopsgezind predikant uit Lelden. De heer Heljnis is ongeveer 30 jaar ma chinist geweest van het pompstation van het Boskoopsche Bronwaterleidingsbedrijf, aan den Rijndijk aihier. Vele vrienden waren aanwezig, alsmede de secretaris onzer gemeente en de heer A. E. Strijkel, directeur der gemeentebe drijven te Boskoop. VERGADERING OOST- EN KESTGEERPOLDER. Omslag f. 12.per H.A. In café Boers aan den Rijndijk, had de jaarlijksche vergadering plaats van het be stuur met de stemgerechtigde ingelanden van den Oost- en Westgeerpolder, onder leiding van den voorzitter den heer J. J. van Vliet. De rekening 1940 sloot aan ontvangsten op f. 2639.04; aan uitgaven f. 2623.14, een batig saldo f. 15.90. De begrooting 1941 werd vastgesteld op een gelijk bedrag aan inkomsten en uitga ven van f. 3247.80. De polderlasten werden gesteld op f. 12vper H.A., (v.j. f. 10.) ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Installatie nieuw Raadslid Steun en extra-hulp. De raad vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Hoogen- boom, die treffend en waardeerend het overleden lid van den Raad, den heer H. L. v. Bunningen herdacht. Ingekomen was de goedkeuring der be grooting over 1940; de voorzitter bood de begrooting voor 1941 aan, welke voor on derzoek zal worden gesteld in handen der daarvoor aangewezen Commisise. Op verzoek van de ver. „De Proeftuin" te Boskoop om een jaarlijkscihe subsidie van f.50.— werd op voorstel van B. en W., na een gunstig advies van den heer Edelman als deskundige besloten voor 1941 een sub sidie van f.25.te verleenen. Een verzoek van de Middelbare Handels avondschool met 3 j. cursus te Boskoop, om een subsidie van f. 12.50 per leerling uit deze gemeente, werd in handen van B. en W. gesteld voor advies. De geloofsbrief van den heer J. G. Koot, nieuw benoemd raadslid In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer v. Bunningen, werd voor onderzoek gesteld in handen van een Commissie bestaande uit de heeren Edelman, v. Leeuwen en Lin- sohoten en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1939, in ontvangst en uitgaaf sluitende tot een totaal bedrag van f. 8113.93 w.o. een gemeentelijke bijdrage van f. 7667.07 werd conform vastgesteld. Op verzoek van het R.K. School- en Kerkbestuur van de Parochie St. Wille- brordus alhier om overeenkomstig art. 72 der L.O. wet de benoodigde gelden ad f700 beschikbaar te willen stellen voor aan schaffing van nieuwe leermiddelen ten be hoeve der R.K. Jongensschool, werd inge willigd. Eveneens werd z.hs. besloten in beginsel medewerking te verleenen aan een verzoek van de R.K. Meisjesscholen voor lager en Uitgebreidlager onderwijs om de benoodig de gelden beschikbaar te willen stellen voor aanschaffing van de leermiddelen, noodig geworden door de verplichte invoering van het vak lichamelijke oefening. Naar aanleiding van een circulaire van het Dep. van Sociale Zaken, werd besloten om ook dit jaar weder aan ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen en daarmede gelijk te stellen kleine tuinders extra hulp te verleenen in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel tot een bedrag van f. 6.50 per werklooze en f. 3.25 per kleine tuinder, van welken steun resp. f.2.— per werklooze en f. 1.per kleine tuinder voor rekening der gemeente komt. Voor dezen steun komen 49 werkloozen en 1 kleine grondbezitter of tuinder in aanmerking. Overeenkomstig de circulaire van den Secr. Generaal van het Dep. van Binnenl. Zaken werd besloten om evenals aan het gehuwde lager bezoldigde personeel der ge meente met een salaris van minder dan f.1000.— 'sjaars een tijdelijke toelage van 6% van hun bruto jaarwedde te verleenen. De voorzitter zeide, dat het distributie- personeel buiten deze regeling valt, doch B. en W. zijn voornemens voor hen een salarisherziening voor te bereiden in ver band met uitbreiding der werkzaamheden. Na vaststelling van het Kohier Hondenbe lasting volgde sluiting. „DANKBAAR MAAR NIET VOLDAAN" Voor de laatste maal heeft burgemeester Mr. A. Slob de gemeenteraadsleden van Haarlemmermeer toegesproken in verband met zijn ontslagname per 31 Mei j.l. „Op Donderdag 29 Oct. 1908", aldus de burgervader „ben ik in deze zaal ge ïnstalleerd; ik heb in meer dan 32 jaren 357 raadsvergaderingen geleid. Het is mijn wensch geweest met stille trom te ver trekken. Ik ben bij mijn zilveren jubileum zóó rijk en hartelijk gehuldigd, dat de her innering aan dien schoonen dag maar in vollen glans moet blijven voortleven. Boven de bladzij van zijn levensboek zou de burgemeester willen schrijven: „Dank baar maar niet voldaan". Dankbaar omdat de gemeente in de 32 jaren is uitgegroeid van 18000 tot ruim 32000 zielen; zij is enkele dorpen en buurtschappen rijker geworden, er zijn nieuwe kerken, schoolgebouwen, een sportterrein en plantsoenen. Dankbaar ben ik om de goede samenwerking, die er was met de wethouders, voor den steun der ambtenaren voor wie ik op de bres gestaan heb om hun een behoorlijke levenspositie te verzekeren." Achtereenvolgens bracht spr. de gewezen wethouders in herinnering: Verkuyl, Bies heuvel, Evelein, 't Hooft, Kooy, de Hey, van Schooten, Kistemaker, Knaap en Borst; verder de oud-secretaris Rinkel, de gewe zen gemeente-ontvanger van Rooyen en den chef-veldwachter Slootweg. Met nadruk dankte spr. voor de prettige samenwerking met de huidige wethouders Ouwerkerk, Ko ning en de Zeeuw, den secretaris Jansonius, den gemeente-ontvanger Maissan, den di recteur van gemeentewerken Gevers en den inspecteur van politie Jelsma. Toch is spr. niet voldaan omdat hij zich bewust is ook in vele dingen te zijn te kort geschoten. Ik heb ontslag aangevraagd, al dus spr. omdat hoogere autoriteit dit heeft gewenscht ik ga niet op de vlucht en maak me niet schuldig aan desertie. Mijn parool is nog steeds: „Doorwerken en onzen plicht doen!" Het neerleggen van mijn werk valt mij eigenlijk niet zwaar nu in dezen tijd onder de huidige omstandigheden, waaron der groote wereldgebeurtenissen plaats vinden. Want ik kan het gevoel niet van mij afzetten, dat er tusschen vele raadsle den, ambtenaren, burgers en mij een zekere verwijdering is gekomen, waardoor een vriendschappelijke verstandhouding sterk heeft geleden. Wat ik in de laatste winter maanden van het vorige jaar en daarna heb ondervonden bij de actie voor „Win terhulp", heeft mij pijnlijk doen ervaren, dat ik door velen niet meer wordt begrepen, gewaardeerd of gesteund. Persoonlijk heb ik innig medelijden met zoovelen, die verkeerd voorgelicht, de werkelijke feiten niet vermogen te zien en met verblindheid geslagen maar niet kunnen verstaan, dat ons geslacht meemaakt een omwenteling in de ge schiedenis, in de ontwikkeling van Europa. Een omwenteling ook in ons land, waarvan het gevolg moet zijn dat vele oude toestanden en verhoudingen nooit meer terugkeeren en er een nieu we orde moet komen. Dat ook deze wereld-omwenteling en de begrippen- en gedachtenwereld der menschen, evenals de revolutie van 1795 in ons volksleven sporen zal achterla ten welke nooit meer worden uitge- wischt. Persoonlijk geloof ik, dat op komst is een nieuwe en betere tijd en het is wel diep treurig, dat mij deze kijk op den loop der gebeurtenissen door velen wordt kwalijk genomen. Het hindert mij ten slotte, dat ik zelfs op een dag als vandaag niet kan vergeten de telkens weer openbaar wordende balda digheid van de schoolgaande en de rijpere jeugd in enkele dorpen en buurtschappen en het valt me moeilijk zóó optimistisch te zijn om te gelooven, dat aan deze ergernis van alle weldenkende inwoners spoedig een einde zal komen als gevolg van den paeda- gogischen invloed van ouders en onder wijzers. VAN DEN GEREF. ZENDINGSBOND. Begunstigd door prachtig zomerweer werd Pinkstermaandag op „Oud-Poelgeest" een zendingsmiddag gehóuden georganiseerd door de Hulp ver. Katwijk en Omstreken van den Geref. Zendingsbond. Ds. M. Ottevanger te Leiden sprak een openingswoord waarna ds. W. Rijnsburger uit Oud-Beyerland sprak over het onder werp „Uit alle geslacht en volk en natie". Spr. beschreef en verklaarde eerst de tee kenen, die het Pinksterwonder begeleidden Dit Pinksterwonder wijst ons op de roeping van Gods Kerk om wat zij ontvangen heeft door te geven aan alle natiën. Daarom is Pinksterfeest ook Zendingsfeest. Aangedre ven door de kracht des Heiligen Geestes, be zield door het vuur des Geestes, moet de kerk nu boodschapster zijn van Gods ge nade, draagsters van het hemelsch -lcht. Een schoone, maar moeilijke, schier onuitvoer bare taak! We moeten niet alleen omlaagz ien.maar omhoog zien, een blik in den hemel wer pen, om de schare te zien, die niemand tellen kan, uit alle geslacht, taal en natie. Dit is een vrucht van de uitstorting des Heiligen Geestes. Ds. J. Fokkema uit Delft sprak dan over: „Ik zoek mijn broeders"". Het doel van de zending is het tasten en zoeken van den weg voor het blinde heidendom tot Chris tus te brengen. Daartoe moeten zij zelf door de kracht en de bezieling des Geestes aangevoerd worden om hun broeder te zoe ken. Evenals Josef zijn broeders zocht om naar hun welstand te vragen, zoo vragen wij ook aan onze broeders, de heidenen: „Is het wèl met U?" Hebt ge reeds den Christus leeren kennen als uw leven? waar op spreker nader inging. c Over het onderwerp: „Johannes op Pad mos" sprak ds. P. Zandt te Delft. Hij schet ste Johannes in zijn ballingschap. Op hoo- gen ouderdom aan een zwaar, moeilijk le ven overgegeven, maar God heeft hem lief lijk versterkt door hem te verschijnen in Zijn volle heerlijkheid als de Koning der kerk. Als Koning der kerk geeft Hij ons Zijn hemel: gaat henen en de geheele wereld VAN MEJ. L. v. d. REIJDEë. Eigen foto. Mej. L. v. d. Reijden. Mejuffrouw L. v. d. Reijden hoopt Don derdag 5 Juni a.s. den dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Soc. v. Chem. Industrie Katwijk te Katwijk aan Zee als leerling-correspon dente. Door haar zeer grooten ijver, bekwaam heid, werklust, kortom alle goede eigen schappen van een correspondente, wist zij van 5 Juni 1916 af alle rangen te doorloo- pen tot'Chef de Bureau. Mej. v. d. Reijden heeft zich in die jaren doen kennen als een zeer prettige persoonlijkheid en staat bij de Directie en het verdere personeel zeer hoog aangeschreven, vooral door haar vriende lijke medelevendheid, behulpzaamheid en andere goede karaktertrekken. Haar groote vriendenkring zal zeker den 5den Juni niet onopgemerkt, laten voorbijgaan! predikt het evangelie aan alle creaturen. Mogen wij in Zijn kracht dat bevel van on zen Koning opvolgen, dan kunnen wij erop rekenen, dat onze arbeid niet ijdel zal zijn in den Heere. Het slotwoord werd gesproken door ds. J. v. Amstel uit Linschoten. Spr. dankte allen, die (hebben medege werkt om deze heerlijke zendingsbijeen komst te doen slagen. Voorts spoorde spr. alle bezoekers, wier aantal ongeveer dui zend bedroeg, aan, om met hun gaven en gebed de zendingszaak te steunen. Wanneer wij zelf door de genade,Gods zijn aange raakt, willen wij ook anderen rijk maken en laten deelen in onze schatten, ook aan de Toradja's' op Celebes, die in het bijzon der ter bearbeiding zijn aangewezen. Ver traagt niet, maar zijt altoos vurig van geest! Hierna sloot spr. deze uitnemend geslaag de bijeenkomst met dankgebed. Met Juli of eerder wordt ge- yraagd een bekwame iii gezin van 2 personen. Goed kunnende werken en koken en v. z. g. g. v. Ochtenddagimeisje aanwezig. Brieven Bur. v. d. Blad onder no. 3598, HAARLEMMERSTRAAT 267 7776 Vlugge levering. Lage prijzen. Beschaafde jonge dame, muzi kaal en sportief, gedesillusion- neerd, zoekt langs dezen weg contact met een eveneens be schaafden jongeman, tot 25 j., Hollander, P.G,, muziek- en sportliefhebber, en volkomen eerlijk! Alleen serieuze brieven met opgave van: leeftijd, be trekking, corr. adres, interes sen en liefst met foto, onder no. 652a But. van dit Blad. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van peulvruchten. Zooals destijds Is gepubliceerd geelt de met „33" genum merde bon van de bonkaart algemeen" tot en met Woens dag as. recht op het koopen van peulvruchten. In verband met het lelt, dat deze bonnen op Woensdag in plaats van Maandag afloopen, is het noodzakelijk de wijze van inlevering dezer bonnen eenigszlns te wijzigen. 3575 De detaillisten dienen deze bonnen op de gewone wijze gedurende het tijdvak van Dinsdag 3 Juni tot en met Vrijdag 6 Juni a.s. in te leveren, waarbij degenen, die als regel op Maandag moeten Inleveren, dit op door de plaatselijke distrl- bufciedlensten vast te stellen dagen behooren te doen. De detaillisten, die op Dinsdag of Woensdag hun bonnen hebben ingeleverd en gedurende die dagen nog bonnen van hun Klanten ontvangen, mogen deze, ook indien het aantal meer dan negen stuks bedraagt, te zamen met den volgenden bon voor peulvruchten inleveren, d.i. derhalve na afloop var. de van 2 Juni t, e. m. 22 Juni as. loopende distributieperiode. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distri butiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Juni1 Juli 1941 als volgt zijn vastgesteld: 1 liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn 'en 1 liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. 3574 Op Zondag 8 Juni as. afvaart Havenbrug Lelden, vertrek 9,15 u. Aankomst Amsterdam 1 u. nm. Vertrek Amsterdam 5.30 n.m. Aankomst Leiden 9 uur nm. - Tarief le Klas f. 1.20, 2e klas f. 0.80, retour. - Deze tocht gaat over Kager- en Westeinder plassen. - Geniet van dezen heerlijken rustigen tocht I I Kaarten vooraf verkrijgbaar Maresingel 11. 3595 Reederij GEBRS. HARLAND - Telef. 20664. In 23 soorjen Ideaal voor: Accountancy - Handteekening - Statistiek IMF. GE BR. RIKKERS N.V, 'S-GR AVENHAGE AMSTERDAM ROTTERDAM 3579 Extra hooge prijs voor Oud GOUD Zilver en Juweelen geeft Haarlemmerstr. 95 - Tel. 26854 Bekend adres voor Byouterieën en Horloges.- 7309 Wordt gevraagd, wegens teleurstelling in klein gezin, tijdelijke hulp als Goed bekend met koken en v. g. g. v. Liefst Intern. Brie ven Bur. v. d. Blad no. 3599. DE NIEUWE BON altijd voorraad! 3585 Voor direct gevraagd een flinke P.G., met alle werkzaamheden bekend. L. v. VLIET, Bróód- en Banketbakkerij, Sassenheim. 730a beschikbaar Rente 4 Op courante onderpanden E. A. FREIJSER - Makelaar Stationsweg 45 - Telef. 20418. 1412 U hoeft niet op 'n kopje thee te kijken, als er visite is. Gebruik „Santé" U kunt er van op aan, dat niet meer dan één op de 25 theedrinkers er iets van merkt! Zóó precies-eender is de smaak. Eén „Santé"-tablet is ruim voldoende voor 5 a 6 koppen En daarbij heeft „Santé" minder suiker en melk noodig dan gewone thee. (Dit voordeel nemen we „en passant'mee Vindt U ze dan nog te sterk, wees dan nog zui niger met UwSanté"; neem méér water of maar 'n half tabletjel 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8