STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Juni t94f Leert liaar volledige mondverzorging! Castella De strijd elders De oorlog ter zee ^KIJN/T tN lETIEREN^j Irak capituleert Verspreide berichten Traditioneele Pinksferdrukte bleef niet uit! Binnenland Engelsche luchtaanvallen eischen drie dooden vervuld van de diepste bewondering en on eindige dankbaarheid voor uw jongste over winning. Met ons luchtwapen herdenkt Duitschland geroerd en trots de helden, die in den strijd om Kreta hun leven en hun lichamelijk welzijn offerden. Voorwaarts in den geest van de overwinnaars van Kreta! Leve de Führer! (D.N.B.) In de Duitsche weermachtsberichten der laatste dagen wordt melding gemaakt van afgeslagen uitvalspogingen der Britten te Tobroek en van nieuwe vernielingen daar door het luchtwapen. Voorts wordt o.m. ge zegd: Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben de Britsche ravitailleeringshaven Manchester met talrijke brisant- en brand bommen bestookt. Hevige ontploffingen en uitgebreide branden veroorzaakten nieuwe, groote verwoestingen in industrie-bedrijven en opslagplaatsen. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens aan de Zuidwest en Zuidkust van Engeland. Ten Zuidoosten van Aberdeen en ten Noorden van Schotland vernietigde het luchtwapen twee vijande lijke koopvaardijschepen met te zamen 600Q brt. en beschadigde een ander groot koop vaardijschip op ernstige wijze. Vliegtuigen, die een gewapende verken ning uitvoerden, hebben op den Attlanti- schen Oceaan een Britschen onderzeeër tot zinken gebracht Fonnaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden voor den oorlog belangrijke instal laties aan de West- en Zuidkust van Enge land. Vooral in het havengebied van de Mersey ontstonden alleszins groote branden. Ten Oosten van Peterhead werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Op 30 Mei- hebben gevechtsvliegtuigen een patrouillevaartuig in de haven van Fraser burgh vernietigd. Een duikboot onder bevel van den lulte nant ter" zee eerste klasse Heinrlch Liebe heeft vijandelijke schepen met te zamen 44.000 brt. tot zinken gebracht. De Italiaansche weermachtsberichten slui ten zich daarbij aan. Te vermelden is nog het volgende: Het luchtwapen bracht een Engelsch met munitie geladen vaartuig tot zinken, dat naar Tobroek voer. Te Tobroek werden door andere vliegtuigen havenwerken en ver sterkte stellingen met bommen bestookt en een munitiedepot tot zinken gebracht. Een vijandelijk toestel werd bij Benghasi door het luchtdoelgeschut neergehaald. De uit vijf personen bestaande bemanning werd gevangen genomen. engelsche verliezen. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser „Salokian" (10.549 ton) tot zinken is gebracht. De hulpkruiser was het vroegere passagiersschip van de Bibby lijn „Shropshire". Associated Press meldt uit San Vincent (Kaap Verdische eilanden), dat het Brit sche vrachtschip „Clan McDougall" (6843 ton) getorpedeerd en gezonken is. Te New-York, meldt de Associated Press, is de vernietiging bekend gemaakt van de Britsche vrachtschepen Gregalla (5802 ton), Esmond (4976 ton), Bengore Head (2609 ton) en Empire Carlbon (4861 ton). De schepen voeren in konvooi en waren uit de Ver. Staten met oorlogsmateriaal aan boord op weg naar Engeland. Ook wordt de vernietiging gemeld van het Britsche vrachtschip City of Kimberly van 6169 ton. (D.N.B.) een dagorder van admiraal raeder COR VAN DER LUGT MELSERT WEER VASTE BESPELER VAN DEN AMSTERDAMSCHEN STADSSCHOUWBURG. De regeeiingscommissaris voor Amsterdam heeft aangewezen als vasten bespeler van den Stadsschouwburg voor het seizoen 1941/42 den heer Cor van der Lugt Melsert, directeur der N. V. Het Nederlandsch Tooneel. De voorwaarden blijven vrijwel zooals deze gegolden hebben voor het tijdvak van 15 Sep tember 1938 tot 15 Mei 1941. De opperbevelhebber der Duitsche Marine groot-admiraal Raeder, heeft ter gelegen heid van den 25sten verjaardag van den slag bij Jutland een dagorder tot de Marine gericht, waarin hij o.m. zegt: „De slag bij Jutland was een mijlpaal ln de geschiedenis van den oorlog ter zee, doch tevens heeft hij een nieuw tijdperk ln den strijd om de vrijheid der zee ingeluid. Wij, die thans opnieuw in een strijd op leven en dood tegen de Engelsche tyrannie ter zee gewikkeld zijn, hebben in den geest van de mannen, die 25 jaar geleden lauweren oogstten, den vijand voortdurend zware slagen toegebracht. Wij zullen, vertrouwen de op onze kracht en ons vermogen, den vijand blijven aanvallen en onze sterke wa penen voeren, tot de overwinning ons is." (DH.B.) Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Rasjid Ali el Kai- lani een veiligheidscommissie gevormd, die een wapenstilstand met de Engelschen heeft gesloten. Volgens de meening van bevoegde Irak- sche kringen is tot overgave van Bagdad be sloten, omdat men gevechten en vernielin gen in de hoofdstad wilde voorkomen, voor al met het oog op het feit, dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuur lijke versterkingen moeilijk te verdedigen is. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat se dert 20 dagen in Transpordanië hevig wordt gevochten tusschen Iraksche strijdkrachten onder Fauzi Kaukji en Britsche troepen, die de strijdkrachten bij Bagdad moesten ver sterken. De Britsche berichtendienst heeft mede- deeld, dat de vroegere regent van Irak, Ab- doel Illah, te Bagdad aangekomen is. Er zou onmiddellijk een begin worden gemaakt met de vorming van een nieuw kabinet. Naar Ofi verder uit Bagdad meldt, wordt bevestigd, dat de jonge koning Faisal, in gezelschap van Aasjid Ali en andere Irak sche persoonlijkheden, in Iran aangekomen is. Ook de militaire gouverneur van Bagdad heeft zich naar dit land begeven. (D.N.B.) NIEUWE UITGAVEN. Zakenman en Prijspolitiek. Door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen werd uitgegeven een boekje, getiteld „Zakenman en Prijspolitiek, een wegwijzer voor het Nederlandsche Bedrijfsleven". Om het ge brek aan bekendheid onder vele takken van ons bedrijfsleven met den aard en strekking van de geldende prijsvoorschriften en met de taak der officieele instanties, welke zich met de prijs- aangelegenheden bezig houden, op te heffen, werd hierin een beknopt overzicht van deze ma terie gegeven. Te dien einde werd eveneens veel cijfermateriaal verwerkt, terwijl een schema werd opgenomen, dat de verhouding tusschen de offlcieele instanties en de producten en be drijven in beeld brengt. Oude en Nieuwe Vrijheid. Bij Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem ver scheen de brochure „Oude en Nieuwe Vrijheid" van de hand van dr. A. Bijl. Schrijver geeft hierin een beeld van de moeilijkheden op eco nomisch gebied, die zich in verschillende perio den, voornamelijk in de periode voor den hui- digen oorlog, openbaarden, welke gevolge deze moesten hebben en hoe de verschillende stelsels hebben getracht, ze ten boven te komen. Vooral de werkloosheid heeft de bijzondere aandacht Ten slotte worden enkele bladzijden gewijd aan de huidige omstandigheden. TIENDUIZENDEN HEBBEN VAN DE EERSTE ZOMERDAGEN GEPROFITEERD. Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbelle- tjes van „Castella" tandpasta 1 schuimende TANDPASTA PER TUBE Di (tuigt tandpasta mtt PERLDON Weer zoo'n goed d^bselm^n-product! 3577 (lngoz. Mod.) het „vredesdoel" van engelsche labour. de In een bijeenkomst van de Britsche La- bourpartij te Londen, heeft de afgevaardigde Walker meegedeeld, dat de partij de regee ring in haar oorlogsvoornemen onvoorwaar delijk zal steunen. Het „vredesdoel" van de Labourpartij ls de „volledige vernietiging van het nationaal-sociallsme" (DNB). AMERIKA'S HULPVERLEENING AAN ENGELAND. Onder het opschrift „de geheele industrie op oorlogsvoet" publiceert de New-York World een bericht uit Hydepark, waar Roo sevelt het Plnksterweekeinde heeft doorge bracht, volgens hetwelk de president een prioriteitswet heeft geteekend, op grond waarvan de regeering gemachtigd is de prio riteit toe te passen op alle orders, welke in het kader van de leen- en pachtwet ter on dersteuning der democraten dienen, en op opdrachten van regeering en particulieren, welke door het bewapeningsbureau waardig gekeurd worden om voorrang boven de oor logsproductie te hebben. Leider van de priorlteltsafdeellng in het federale productiebureau is Edward Stettl- nius. (DNB). BARDOSSY NAAR ROME. De Hongaarsche minister van Buiten- landsohe zaken Bardossy is naar Rome ver trokken voor een beleefdheidsbezoek. (D.N.B.) MEXICO'S HOUDING. „Indien de Veretenigde Staten aan de As-mogendheden den oorlog verklaren, dan is Mexico niet verplicht automatisch het zelfde te doen," verklaarde de Mexlcaan- sche president, generaal Camacho, in ant woord op een schrijven, dat de Mexlcaan- sche arbeidersleider en voorzitter van de conferentie van LatUnsch-Amerlkaansche arbeiders, Vicente Lombardo Toledano, tot hem gericht had en waarin hij 'hem vragen gesteld had over de houding van Mexico tegenover de buitenlandsche politiek en den Europeeschen oorlog. „Alleen die volken," zoo ging de presi dent voort, „kunnen aan een totale schip breuk ontkomen, die in staat zijn, te rech ter tijd moedig de hun aangaande politieke verantwoordelijkheid te dragen. Indien dit noodzakelijk is, zal de Mexicaansche regee- ing, steunende op den wil van het volk, die maatregelen treffen, die haar worden opgelegd door den plicht om den zonen van Mexico de toekomst in de onafhan kelijkheid te verzekeren." (D.N.B.) RUSSISCHE STAATSLEENING. De raad van volkscommissarissen heeft een verordening, geteekend door Stalin, uitgevaardigd, waarin een nieuwe staats- leening, groot 9.5 milliard roebel, wordt uitgegeven. Dit is de vierde jaarlijksche leening ln het derde vijfjarenplan, die, zoo als de verordening zegt, de versterking van het economische leven, van de reserve van den staat en van de defensie der sovjet unie ten goede zal komen. (DN.B.) Tweede Pinksterdag èn mooi weer vormen een combinatie die als onvermijdelijk gevolg meebrengt: enorme drukte op de wegen. En wie mocht hebben gedacht dat de huidige tijden, die nu niet bevorderlijk zijn voor di verse reismogelijkheden, de uitzondering op dien regel tot gevolg zouden hebben, heeft het beslist aan het verkeerde eind gehad. Op dezen regel bestaan geen uitzonderin gen! Bovendien was het mooie weer deze dagen eigenlijk het eerste „voelbare" begin van den komenden zomer. Wekenlang heeft een leder gesnakt naar zon en warmte, we kenlang heeft het er naar uitgezien, dat de zomer dit jaar niet komen zou! Maar de weergoden bewandelen wel meer zonder linge wegen, De beide Pinksterdagen, voornamelijk echter gisteren, waren zomerdagen, wel niet behaaglijk warm, maar dan toch zonnig, ter wijl de wind zijn hoogst ongure karakter van den laatsten tW had afgelegd. En ziet men het weer van vandaag, dan ls het zeker gerechtvaardigd te zeggen: Het lot is den Pinkstertrekkers gunstig geweest. Waar men ook kwam in of bulten de stad, overal trof men drommen relslustlgen aan, die groo- tendeels per fiets langs de wegen trokken. Wat wij dit jaar echter misten een ka rakteristieke bijzonderheid van vroegere Pinksterdagen was het auto-verkeer. Za gen de wegen er gemeenlijk uit als een lint van langzaam voortschuivende auto's van zéér uiteenlopend uiterlijk in prijsklasse met daarnaast nog enkele tienduizenden fietsers, dit jaar behoorde de weg geheel en al aan den wielrijder. En waarschijnlijk zul len dezen dat niet onaangenaam gevonden hebben! Onafzienbare stroomen vloeiden van en naar de stad, die af en toe het aan zien van de bekende ton met haringen ver toonde. Niet alleen de flets echter was ln trek. De tram- en spoorwegen hadden het eveneens overstelpend druk en konden on danks vele extra-diensten bij tijd en wijle den toevoer niet verwerken. Zoo ontstond er tegen den avond bij de tramremise aan den Rijnsburgerweg een ware volksverzameling. Niet slechts het terrein zelf was geheel ge vuld met wachtende passagiers, ook de weg moest dienen als parkeerplaats van tram reizigers. Dienovereenkomstig was af en toe de toestand op het station, waar met man en macht gewerkt werd om de drukte de baas te blijven. En al Jezc tienduizenden, die er 's ochtends op uit trokken, hopende dat de zon haar plicht zou nakomen, kunnen over het verloop van den dag niet anders dan uitermate tevreden zijn. Het zijn Pink sterdagen geweest als vroeger, doch die door de omstandigheden nóg meer dan andere jaren gewaardeerd zullen zijn. De drukte in cijfc Hoe druk het in de afgeloopen dagen op de lijnen der N.Z.H.T.M. is geweest, ïl- lustreeren de volgende, ons welwillend ver strekte cijfers. Zaterdag bedroeg het aantal passagiers op de gezamenlijke doorgaande diensten ln onze stad 15.500. Zondag, lsten Pinksterdag waren dit er 14,600 en gisteren d:ai den Pinksterdag niet minder dan 24,000. Voor de atadslljn waren deze aantallen respectievelijk 9000. 0200 en 13,000. In totaal vervoerde de N.Z.H. in en Leiden derhalve 85,300 passagiers. jubileum bij de leidsche zoutkeet N.V. Het was heden 40 jaar geleden, dat de heer I. Delfos in dienst trad bij de N.V. De Leidsche Zoutkeet. Aanvankelijk als zout zieder was hij de laatste 35 jaar werkzaam als stoker, dus voortdurend in continu-be- drijf. Men' kon hem dit hedenmorgen niet aanzien, toen hij zich met zijn echtgenoote bij den directeur bevond, die hem onder aanbieding van eenige passende geschen ken gelukwenschte met dezen dag. Onder deze geschenken bevond zich de gouden medaille van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en het daar bij behoorende diploma. Daarmede was de huldiging evenwel niet afgeloopen, daar ook het personeel zich niet onbetuigd had gelaten. Na een bloemen hulde van het kantoorpersoneel in ont vangst te hebben genomen, werd hij door een der oudste collega's, de heer J, J. Mul der namens het geheele personeel op har telijke wijze toegesproken. De heer Mulder wees er speciaal op, dat de Jubilaris steeds de jongeren bereidwillig ter zijde had ge staan en daarmede den goeden geest onder het personeel ten zeerste had bevorderd. Als herinnering aan dezen dag bood hij den heer Delfos een fraai rookstel aan, alsmede een bloemenmand voor de echtgenoote. Na dat men nog eenlgen tijd gezellig bijeen was geweest, werden de werkzaamheden zonder den jubilaris hervat. JUBILEUM VAN DEN HEER J. LUYENDIJK Zaterdag j.l. vierde de heer J. Luyendijk, assistent der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen alhier zijn 25-jarig ambtsjubileum bij 's-Rijks belastingen. 's Morgens werd hij met zijn echtgenoote ontvangen door den heer Otterspoor, waar nemend hoofd van de Inspectie Leiden Inv. en Ace. in tegenwoordigheid van zijn collega's uit den actieven dienst en het per soneel van de Inspectie, waarbij hij aller eerst door deze werd toegesproken. Spr. memoreerde dat, nadat de heer Luyendijk op 1 Juli 1916 als commies 3e klasse ln Venlo was aangesteld en daarna verschillende standplaatsen had gekregen, waaronder de groote scheepvaartplaats Rotterdam, de jubilaris op 16 April 1924 naar Lelden werd verplaatst. In deze plaats heeft de heer Luyendijk dus het grootste gedeelte van zijn ambtelijken tijd doorgebracht, eerst in den actieven dienst als ambtenaar van de in voerrechten en accijnzen en daarna als controleerend ambtenaar van de op Januari 1934 Ingevoerde Omzetbelasting. In dezen tak van dienst heeft hij zich doen kennen als een accuraat Ijverig ambtenaar, waarin een goed hart klopt. De heer Warnaar, commies ter Inspectie verkreeg hierna het woord en schetste de aangename samenwerking. De heer H. Bleyleven, Chef der Inspectie Invoerrechten en Accijnzen getuigde even eens mede namens het personeel van de Inspectie van de goede verstandhouding en samenwerking met den jubilaris. De heer L. J. A. van Dijk, Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Ac- aijnzen, sprekende als voorzitter van het Feestcomité, memoreerde in een humoristi sche toespraak en onder aanbieding van een blijk van waardeering, de groote ver diensten van den jubilaris voor het dienst vak der Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen. roerd voor de woorden van waardeering en Hierna dankte de jubilaris zichtbaar ge- voor het mooie cadeau, waarna nog eenige tijd onder gezellig samenzijn werd doorge bracht. handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: Firma A van der Snoek, van Mandersloo- straat 32, Alphen a. d. Rijn. Schilders- en Behangersbedrijf. Overleden vennoot: A. v. d. Snoek Sr., Alphen a. d. Rijn, d.d. 3 April 1941. L. A. Prins en Zonen, Prlnsenweg 20, te Voorhout. Bloembollenkweekerlj en -handel Nieuwe vennoot: C. J. J. Prins Jr., Voorhout LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Mei 1941 Ingelegd f. 193.842,44 en terugbetaald f, 200.665,00; ingeschreven zijn 71 nieuwe Inleggers, terwijl 134 boekjes ge heel verden uitbetaald. Het te goed der 16584 inleggers, hieronder begrepen 981 deelnemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde Mei 1941 f. 5,707,267,24. Door den Afhaaldienst is in deze maand 12,527,50 ontvangen ln 4231 posten. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf bemerkte een bewoonster van de Tollensstraat, dat haar buren, de 69-jarige C. van M. en zijn 58-jarige echtgenoote, wonende Tollensstraat Nr. 6, tengevolge van kolendampvergiftiging bewusteloos op den grond lagen. Zij waarschuwde den Eerste Hulpdienst, die er spoedig in slaagde den man wederom tot bewustzijn te brengen, terwijl de vrouw in bewusteloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis werd over gebracht. Ook haar toestand ls thans weer redelijk wel. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar het Raadhuis te Leidschendam. Op het excursieprogramma van de V. v. M. stond Zaterdagmiddag j.l. een bezoek aan het nieuwe Raadhuis der gemeente Leidschendam. Zij, die zich de moeite getroost hebben om het fietstochtje naar Leidschendam te maken, behoeven daar waarlijk geen spijt van te hebben, temeer daar de natuur zich op dezen Zaterdagmiddag weer eens van haar beste zijde deed kennen. In Leidschendam aangekomen, behoefde men niet lang naar 't Raadhuis te zoeken, want hoog boven de omliggende woonhui zen verheft zich de sierlijke kap, die met genuanceerde blauwe leien bedekt is. Reeds Bij den eersten aanblik van het monumentale gebouw krijgt men den In druk, dat men hier te doen heeft met een bouwwerk, waarvan de bestemming uit het uiterlijk spreekt. De fraaie ingangspartij met het balcon, de gebeeldhouwde leeu wen en daar boven de wapens der gemeen ten Leidschendam, Stompwijk en Veur, ge ven aan het gebouw het karakter van het „Huis der Gemeente." In de ruime hal werd het gezelschap ontvangen door den gemeente-secretaris den heer Van Delft en den architect, den heer A. J. Kropholler. Nadat de heer Van Delft de excurslsten namens het gemeentebestuur had verwel komd, gaf de heer Kropholler een uiteen zetting van de vormgeving en Inrichting van het gebouw. Algemeen was de Indruk, dat hier met recht kan worden gesproken van een zeer gelukkige schepping van architect Krop holler en een belangrijke aanwinst voor de gemeente Leidschendam. Namens de deelnemers en het V. v. M.- bestuur werd een dankwoord gesproken door den leider van het gezelschap, den heer M. van Zwieten de Blom en den V.v. M.voorzitter den heer J. Freeke. EERSTE PLECHTIGE MIS. Van pater Godetrldus Martijn. In de parochiekerk van O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef aan den Heerensingel, heeft pater Godefrldus Martijn, van de orde der Passionisten, Zondagmorgen zijn eerste plechtige Mis opgedragen. Voorafgegaan door diverse jeugdorgani saties en vele bruidjes werd de jonge priester en diens familie en de assistee- rende geestelijkheid het Godshuis binnen geleid. Nadat het zangkoor het „Venl Crea tor" had ingezet, besteeg de neomist het rijk versierde altaar voor het opdragen van het misofffer, waarbij de-celebrant werd ge assisteerd door deken A. Homulle als pres byter assistens, pater Ambrosius Martijn, professor in het kerkelijk recht In het klooster „Mater Dolorosa" te Mook, broer van den neomist, als diaken en pater Mar cellus Rletoneyer uit Haastrecht als sub diaken. Het parochiale zangkoor voerde onder lei ding van kapelaan E. A. M. Paap de ponti ficale mis van Perosl op uitstekende wijze uit. Pater Ambrosius Martijn hield een tref fende feestpredicatie, waarin spr. de groote beteekenis van het Pinksterfeest, de neder- daling van den H. Geest over de apostelen, uiteenzette en verband bracht tusschen dit voor de wereld en de menschheld zoo groot gebeuren en dezen dag, waarop een pas ge wijd priester ln zijn eerste plechtige Mis Gods zegen afsmeekt voor het apostolisch werk, zijn priesterlijken arbeid, waarmede hij op dezen jubeldag een begin heeft ge maakt. Na de mis zong het zangkoor het „Jubi late Deo" van Eiblinger, waarmede deze in drukwekkende plechtigheid werd besloten. Mej. M. A. Timmers alhier ls geslaagd voor het asslstentsexa-men der Centrale Vereenlging voor openbare leeszalen ln Nederland. PLANTSOEN-CONCERT. De Leidsche Ohr. Harmonie onder leiding van den directeur B. Verweel zal Donder dag aa. een concert geven in het Plantsoen. Het concert vangt aan om halfacht. Men wordt beleefd verzodht gedurende het con cert niet te loopen. Bij niet-doorgaan wa gens slecht weer, zal zulks aan de bekende brugwachtershuisjes bekend gemaaikt wor den. Het programma luidt: 1. With sword and lanoe, marsch, Herman Starke. 2. Sous le guide de La Llberté, ouverture, A. Govaert. 3. Les Roses de Midi, wals, Johan Strauss. 4. Death or Glory, marsch, L. B. Hal. Pauze 5. Pique Dame, ouverture, Fr. v. Suppé. 6. Oberto, G. Verdi. 7. Die Helgolander, wals, Ed. Klesller. 8. Marohe des Héros, marsch, Nlchollos. Het Britsche luchtwapen heeft naar het A,NP. meldt, gedurende de Pinksterdagen, voornamelijk ln den afgeloopen nacht, we der eenige aanvallen op ons land gedaan. Een tamelijk groot getal brisant- en brand bommen werd omlaag geworpen. De meeste richtten in het geheel geen of onbelang rijke schade aan Slechts in een plaats in het Westen des lands werd grootere schade teweeggebracht. Door omlaaggeworpen bri sant- en brandbommen werden drie woon huizen geheel vernield, tien andere be schadigd. Voorts kregen 175 woonhuizen glasschade. Daarbij werden drie personen gedood en vier gewond. Van de branden, die tengevolge van dezen aanval ontston den, konden de meeste dadelijk gebluscht worden, de andere ln den loop van de vroege morgenuren. Tenslotte werd ook nog een tramwissel beschadigd. EXTRA-EIRANTSOEN OP BON 51. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Woens dag 4 Juni tot en met Zondag 8 Juni a.s. de met „51" genummerde bon van de „bon kaart algemeen", recht geeft oo het koo- pen van één ei. DE BURGEMEESTER VAN NOORDWIJK HERBENOEMD. Bij besluit van den seoretarls-generaal van het Departement van Blnnenlandsche Zaken ls de heer J. B. V. M. J. van de Mor tel, met ingang van 18 Juli 1941, opnieuw tot burgemeester der gemeente Noordwij k benoemd. AANBESTEDINGEN BETREFFENDE BIJZONDERE SCHOLEN. Moeten voortaan algemeen zijn. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen der gemeenten in Zuid-Hol land een circulaire gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de secrtaris-generaal van het departement van blnnenlandsche zaken aan Gedeputeerden het volgende schreef op verzoek van zijn ambgenoot van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming: „In sommige gemeenten wordt de aanbe steding van den bouw of verbouw van bij zondere scholen door de desbetreffende schoolbesturen beperkt tot aannemers, die bij een bepaalde organisatie zijn aange sloten. Uiteraard moet het wenschelijk worden geacht, dat, ln gevallen als hier bedoeld, waarbij zij het indirect - overheidsgel den worden besteed, een zoo ruim moge lijke gelegenheid tot mededinging wordt ge boden en niet zekere categorieën van aan nemers tevoren worden uitgesloten. Weliswaar laat de Lager-Onderwijswet 1920 het bestuur eener bijzondere school ten aanzien van den bouw, c.q. verbouw van scholen, waarvoor de procedure van de ar tikelen 72 e dier wet geldt, ln beginsel vrij in de wijze van aanbesteding, doch, indien B. en W. der gemeente zich niet kunnen vereenigen met de wijze, waarop het school bestuur den bouw (verbouw) wenscht te doen uitvoeren, of tot de opdracht daarvan aan één of meer aannemers te geraken, kunnen zij zich goedkeuring van de op dracht voorbehouden of een openbare aan besteding met recht van mededinging van een ieder voorschrijven (art. 77, lid 7). Mijn voornoemde ambtgenoot zou het zeer toejuichen, indien de gemeentebestu ren in de gevallen, waarin aanbestedingen, als hiervoren bedoeld, worden beperkt tot bepaalde categorieën van aannemers, in dien mogelijk gebruik zouden maken van de in artikel 77, zevende lid, van de Lager- Onderwijswet 1920 neergelegde bevoegd heid en een openbare aanbesteding met recht van mededinging van een leder zou den voorschrijven". Wij verzoeken u aldus Ged. Staten in voorkomende gevallen aan de aange geven gedragslijn toepassing te geven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2