Darlan richt verwijten tot Engeland Hitler en Mussolini op den Brenner 82ste Jaargang DINSDAG 3 JUNI 1941 No. 24902 Kreta geheel in handen der as Verduisteren Vele gevangenen, groote buit 21.55 uur 5.21 uur Görïng tot de strijders op Kreta Vernietiging Fransche vloot het Engelsche doel Ook von Ribbentrop en Ciano aanwezig EERSTE BLAD Feiten van den dag SCH DAGBLAD Directeur: j.w.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. r>er regel. Minimum 3 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Inca -.okosten volgens postrecht „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bi) vooruitbetaling, alleen 's Woensdags- en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentsphappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De strijd om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is van den vijand bevrijd. Duitsche troepen hebben gisteren het laatste steunpunt van de verslagen Brit ten, de haven van Sfakia, bezet. Bergtroepen hebben in het bergland ten Noor den van Sfakia het laatste Britsche verzet neergeslagen en daarbij 3000 ge- gevangenen gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft deze laatste zuiveringsactie doeltreffend ge steund. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandrië hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen met drie voltreffers een Britschen torpedojager, welke deel uitmaakte van een vlootformatie, vernietigd. Vorige weermachtsberichten gaven reeds duidelijk aan, dat het einde nabij was ge komen, waarbij gewag werd gemaakt van 10000 gevangenen. Britten en Grieken. Voorts werd gemeld: Ten Zuiden van Kreta hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers lichte Britsche zeestrijdkrachten aangevallen, een torpedo jager door bommen zwaar beschadigd en vier jagers van het type Hurricane zonder eigen verliezen neergeschoten. In hetzelf de gebied heeft het Duitsche luchtwapen een koopvaarder van 3000 b.r.t. en even eens een met munitie geladen kustschoener tot zinken gebracht en een betrekkelijk klein troepentransportschip zwaar getrof fen. Het D.N.B. meldt nader nog: De Duitsche troepen hebben na de be zetting van Kandia kunnen constateeren. dat de Britten bij hun vlucht al hun oor logsmateriaal op Kreta hebben achtergela ten. De verlaten stellingen gaven een beeld van de haast waarmede de Engelschen wa ren gevlucht, Grieksche gevangenen, die werden aangetroffen in een toestand van onbeschrijfelijke uitputting, vertelden van de nachtelijke vlucht der Engelschen, die zich in roei- en visschersbooten naar de voor anker liggende schepen begaven. In de laatste uren voor de inneming van Kan dia ontstond onder de Engelschen een pa niek. Tengevolge van de voortdurende luchtaanvallen hadden vele Engelschen de schepen niet bereikt, zij waren met hun booten ondergegaan. In het officieele communiqué van 't Brit sche ministerie van Oorlog over het terug trekken der Britsche troepen van Kreta wordt, naar Reuter meldt, gezegd: „Na een strijd van twaalf dagen, die on getwijfeld de verhitterdste worsteling in dezen oorlog was, heeft men besloten de Britsche troepen van Kreta terug te trek ken. Ongeveer 15.000 man konden naar Egypte gebracht worden. Grieken waren niet daarbij. Toegegeven meet echter wor den, dat onze verliezen zwaar zijn geweest". Zondagavond heeft de Londensche nieuws dienst de Britsche nederlaag op Kreta „zeer smartelijk" genoemd en van „zware verlie zen" der Britsche troepen gesproken. De omroeper probeerde zijn luisteraars te troosten met de bewering, dat de uiteinde lijke beslissing van den oorlog op den At- lantischen Oceaan zal vallen. Het uit Engelsche bron afkomstige be richt, dat de opperbevelhebber der Brit sche troepen op Kreta, de Nieuw Zeeland- sche luitenant-generaal Freyberg, bij een vliegtuigongeval om het leven zou zijn ge komen, wordt thans door Reuter officieel tegengesproken. Het Giornale d'Italia betwijfelt de mo gelijkheid van het redden van 15 000 man door de Britten en zegt dan: indien het door Engeland opgegeven aantal geredden toch juist zou zijn, zou het tevens een bui tengewoon zware nederlaag toegeven, daar het aantal Britsche soldaten op Kreta op tenminste 60.000 man geschat kon worden. Driekwart der Britten zou dus gesneuveld of gevangen genomen zijn. De Times constateert, dat de hegemonie in de lucht van grooter waarde blijkt dan de hegemonie ter zee. Bij Kreta, aldus hei blad, is voor het eerst proef genomen, in hoeverre de luchtmacht tegen vloot- strijdkrachten in het vuur kan worden ge bracht. De slag om dit eiland heeft de su perioriteit van de luchtmacht nog duidelij ker bewezen dan de gevechten te Duin kerken. Met het oog op de Duitsche strategische techniek komt het blad tot de conclusie, dat men voortaan bij de opleiding van .de troep het zwaartepunt eerder moet leggen op de opleiding van den soldaat als afzon derlijken strijder dan op die van grootere afdeelingen. wapen van de asmogendheden ten zeerste getroffen en uit de wateren van Kreta vol komen verdreven. 5. De Duitsche oorlogvoering heeft met de verovering van Kreta een duidelijk merk baar succes behaald, dat zij niet alleen te danken had aan het verrassende gebruik van nieuwe strijdmiddelen, doch vooral aan het heldhaftige optreden der Duitsche troepen, die daar eerst tegen een groote overmacht moesten strijden. Ten slotte schrijft hét blad, dat men zich In Engeland tegenover deze feiten er rustig mee troosten kan. dat de ineenstorting op Kreta uitsluitend een gevolg is van de materieele superioriteit der Duitschers. Dit kan er niets aan veranderen, dat Engeland niet in staat geweest is, een stelling van de hoogste beteekenis te houden; hoewel het heeft toegegeven, dat de aanval op Kreta verwacht was. (D.N.B.) De ..Voelkischer Beobachter" vat den toe stand na de verovering van Kreta in vijf punten samen 1. Kreta is een beheerschende positie in de Middellandsche Zee, welks bezit van be slissende beteekenis is. 2. De Britten zijn verdreven uit een stel ling, welke sinds zeven maanden op de beste wijze was opgebouwd en die door een sterke strijdkracht verdedigd werd. De al daar gebruikte Engelsche afdeelingen zijn volkomen vernietigd. 3. De R.A.F. werd van- den Kretensischen hemel weggevaagd en was in het geheel niet In staat beslissend in te grijpen. 4. De Engelsche vloot is door het lucht- van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 14.01 uur en gaat vannacht onder te 2.47 uur. VALSCHERMJAGERS OP KRETA MISHANDELD. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: In een laag te bij het vliegveld Maleme op Kreta heb ben Duitsche soldaten de lijken van 15 Duit sche valschermjagers gevonden. De lijken waren naakt en vertoonden de sporen van de ergste verminkingen en martelingen. Op de met bloed bedekte lichamen zag men ernstige, door zweepslagen veroorzaakte, wonden Hals en hoofd waren bedekt met schotwonden. Klaarblijkelijk hebben de moordenaars hun weerlooze slachtoffers na onmenschelijke martelingen door talrijke schoten gedood. Deze afschuwelijke vondst bewijst, dat de bevolking van Kreta alle bepalingen van het volkenrecht genegeerd heeft. Bij de inneming van Herakleion zijn tien vrouwen gevangen genomen, die met sa distische wreedheid Duitsche valschermja gers hebben vermoord. Deze vrouwelijke bandieten hebben de uniformen van ge sneuvelde soldaten aangetrokken en ver volgens Duitsche soldaten, die zij tot dicht bij lieten naderen, met pistoolschoten ver moord. ENGELSCHEN MISBRUIKTEN DUITSCHE UNIFORMEN. Britsche soldaten hebben, naar het D.N. B. verneemt, in verscheidene gevallen bij de gevechten op Kreta, door misbruik van Duitsche uniformen en onderscheidings teekens de wetten van het volkerenrecht ten zeerste geschonden. Zoo rapporteert de leider van een gevechtsafdeeling, hoe het in een sector op Westelijk Kreta toeging: „Op een voor ons liggende hoogte zagen wij een man in uniform van Duitsche val schermjagers, die met een hakenkruisvlag zwaaide In de meening, dat deze hoogte reeds door Duitsche soldaten bezet was, stormden wij naar den man toe, doch bo ven gekomen werden wij door een moord dadig vuur ontvangen, dat den meesten kameraden het leven kostte. Met een spot- tenden lach kwam toen een groep Britsche slodaten te voorschijn, onder wie ook de man met de Duitsche uniform, die hij blijk baar aan een Duitschen krijgsgevangene ontnomen had. Ik kon mijn leven slechts redden door te doen alsof ik dood was en zoolang te blijven liggen totdat de Britten waren afgetrokken". „ER ZIJN GEEN ONNEEMBARE EILANDEN". De rijksmaarschalk van het Groot-Duit- sche rijk en opperbevelhebber van de lucht macht heeft de volgende dagorder uitge geven Strijders op Kreta, kameraden: Een groo te roemrijke daad in de geschiedenis van ons jonge wapen is voleindigd. Op Kreta Admiraal Darlan heeft in een voor de pers van het bezette gebied afgelegde ver klaring een uiteenzetting gegeven van de Engelsche politiek jegens Frankrijk. Wanneer men aan de laatste maanden terugdenkt, is er geen week voorbijgegaan, waarin niet een Engelsche aanslag op de Fransche marine geschied is. In totaal zijn sinds den wapenstilstand, zoo verklaarde Darlan letterlijk, 143 Fransche schepen door de Engelschen opgebracht en niet, zooals zij beweren, gecontroleerd en dan weer los gelaten. Met miskenning van alle voor de scheepvaart geldende wetten heeft de Brit sche admiraliteit, wat Frankrijk betreft, het controlerecht in een prijzenrecht veran derd, zelfs dan, wanneer de aangehouden schepen geen lading voerden. Dit alles be wijst, dat Engeland tegenover ons tot een piratenoorlog is overgegaan, om aan den eenen kant op onze kosten zijn voortdu rend toenemend verlies aan tonnage te vervangen en anderzijds om Frankrijk's be volking uit te hongeren. Irr dit verband zeide Darlan, dat de En gelschen om uitvluchten niet verlegen zijn. Zoo beschuldigden zij Frankrijk ervan, Duitschland en Italië te verzorgen, dan weer beweerden zij, dat Frankrijk wapens vervoert, dan weer zoeken zij hun optreden goed te praten met een „mogelijk gevaar in de toekomst". In werkelijkheid echter, aldus vervolgde Darlan, heeft dit brutale optreden slechts een doel: Engeland wil de Fransche macht ter zee vernietigen, het Fransche moeder land van zijn koloniën scheiden en Frank rijk van de rest der wereld Isoleeren. Vervolgens maakte Darlan een balans op van de Engelsche zeerooverij tegenover Frankrijk: Tot eind Juli 1940 zijn 90 Fran sche schepen met een totalen inhoud van 370.000 ton in beslag genomen; 10 schepen met een inhoud van 36.000 ton zijn ont eigend in de onder Engelsche controle ge raakte Fransche koloniën; sedert 26 Juni 1940 zijn 33 schepen met een inhoud van 158.000 ton op zee opgebracht; 13 schepen met een gezamenlijken inhoud van 142.000 ton zijn op verlangen der Engelschen in de Ver. Staten geblokkeerd; 21 schepen met een inhoud van 86.000 ton zijn sedert Juli 1940 verloren gegaan, doordat zij gebom bardeerd of getorpedeerd werden of door de eigen bemanning tot zinken werden ge bracht wegens een dreigenden Engelschen aanval. In het geheel is dus voor Frankrijk 792.000 ton met een waarde "van 120 milliard frank verloren gegaan. Na te hebben gesproken over den roof van de Fransche bezittingen in Nieuw Ca- ledonië en de Gezelschapseilanden, die ver van het militaire operatiegebied verwijderd liggen, over de aanvallen op Dakar, waar zich een deel van het goud van de Bank van Frankrijk bevond, en over den moord op 1500 weerlooze Fransche matrozen te Mers-el-Kebir, verklaarde Darlan: „Ook hier was er geën ander motief dan dat men Frankrijk als zeemogendheid wilde ver nietigen." Darlan herinnerde voorts aan den over val van Britsche oorlogsschepen op den ge- stranden Franschen kruiser Dunkerque die op 7 Juli 1940 getorpedeerd en met ma chinegeweren beschoten werd, waarbij 200 Fransche matrozen, die hun gesneuvelde kameraden de laatste eer wilden bewijzen, om het leven kwamen. Dat waren dezelfde mannen, die zich kort te voren in Duinker ken, Cherbourg, Le Havre en Brest hadden opgeofferd om den terugtocht van Britsche soldaten te beveiligen. Indien men, aldus Darlan, de motieven tot een dergelijke han delwijze wil begrijpen, moet men zich bezighouden met de Fransch-Engelsche be trekkingen van de laatste 20 jaren. Sedert de conferentie van Versailles heeft Enge land getracht, alle uit het vredesverdrag voortvloeiende verplichtingen Frankrijk op O Het D.N.B. deelde gisteren mede: De Führer en de Duce zijn op den Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriend schap, waarbij de volledige overeen stemming van de opvattingen der re- geeringsleiders van beide verbonde_n landen tot uiting kwam. Over het verloop van de bespreking, de tiende ontmoeting tusschen de beide regee- ringsleiders verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde nog de volgende bijzon derheden: Aan de besprekingen, die in totaal ruim vijf uur hebben geduurd, namen behalve de beide ministers van Buitenlandsche Za ken, gedeeltelijk ook de chef van het op perbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, en de chef van den generalen staf van de Italiaansche weer macht, generaal Caballero, deel. De besprekingen werden tegen den mid dag voor een gemeenschappelijke lunch in intiemen kring, waaraan slechts de boven genoemde zes personen deelnamen, onder broken. Generaal-veldmaarschalk Keitel en ge neraal Caballero hadden van hun kant ge legenheid voor een onderhoud in den geest van de hartelijke wapenbroederschap over de Duitsch-Italiaansche samenwerking op militair gebied. Van Duitsche zijde waren voorts op den Brenner aanwezig: de Rijksperschef, dr. Dietrich, de leider van de partijkanselarij, rijksleider Bohrmann, voorts de Duitsche zaakgelastigde te Rome, gezant prins Bis marck en de Duitsche militaire attaché te Rome, luitenant-generaal Von Rintelen. Van Italiaansche zijde waren aanwezig: de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, generaal Gandin van den ge neralen staf van de Italiaansche weer macht, de Italiaansche militaire attaché te Berlijn, generaal Karras, alsmede de chef van het Italiaansche protocol, Geisser-Ce- lesia. Het uiterlijk verloop van de ontmoeting stond in het teeken van de succesvolle en met de overwinning bekroonde militaire operaties der As-mogeundheden in de Mid dellandsche Zee en in Noord-Afrika, waar bij het einde van den strijd op Kreta, het voornaamste onderwerp van bespreking, vormde. waaien onze overwinningsvlaggen. U, mijn valschermjagers en landingstroepen, u mijn vliegers, hebt te zamen met uw kameraden van het leger onder uw beproefde leiders van alle rangen eenige prestaties verricht. Oneindig trotsch en gelukkig meld ik den Führer de uitvoering van zijn bevel. Gij hebt voor de geheele wereld het woord van den Führer bewaarheid: er zijn geen on neembare eilanden. Ik wist het; een lucht macht, die den dood niet vreest en ir harde gevechten op de proef is gesteld, kent slechts de overwinning. Zoo moest ook deze eerste en koene operatie over zee als een onweer de vijanden in enkele dagen ver pletteren. Hieraan hebben ook weer de Italiaansche marine, formaties van de Italiaansche luchtmacht en troepen van het Italiaan den hals te schuiven en zichzelf van de economische voordeelen te verzekeren. Frankrijk kreeg daardoor de rol van politie agent te spelen, terwijl Engeland winst maakte. Engeland heeft ook goud en wape nen geleverd aan de beide haarden van op stand in het Fransche rijk, Marokko en Syrië. In 1935 kon het de toenmalige Fran sche regeering bewegen tot deelneming aan de sancties tegen Italië., In het algemeen kan men zeggen, dat tusschen 1919 en 1939 Engeland steeds niet-thuis gaf, wanneer Frankrijk zijn hulp inriep en telkens van de Fransche hulp gebruik maakte, indien het zijn eigen belangen wilde verdedigen. Bij zijn houding tegenover Frankrijk blijft het nu zijn oude tactiek trouw: tweedracht te zaaien in Europa, om naar goeddunken te kunnen heerschen. Toen Duitschland als militaire mogendheid en als vereenigde fac tor in Europa naar voren kwam, heeft En geland zich bezonnen op zijn bondgenoot schap met Frankrijk m geprofiteerd van de dwaasheid van Fransche politici om Frank rijk in dezen oorlog mede te sleuren. Om dat Frankrijk in maarschalk Pétain einde lijk een leider met een helderen blik heeft gevonden, wordt het op huichelachtige wijze door Engeland aangevallen. Het zou Frankrijk willen verbieden aan een nieuwe Europeesche orde deel te nemen; het zou ook willen verhinderen, dat Frankrijk de eenheid van zijn gebied en zijn koloniaal rijk handhaaft. „In overeenstemming met maarschalk Pétain weiger ik de vernietiging van Frank rijk te aanvaarden, die bij een voortduren van den oorlog onvermijdelijk zou zijn ge weest. Dat ik, die door den maarschalk be last ben met de politiek van den herbouw, het mikpunt der Engelsche woede ben, is even natuurlijk als het feit. dat Londen tegen Frankrijk twijfelachtige Fransche elementen tracht uit te spelen. Ik handel zoo, dat Frankrijk -veer een plaats als groote mogendheid in Europa en in de we reld kan innemen Deelneming aan de nieuwe ordening is daarvoor noodzakelijk." Na het bombardement van Sfax ben ik meer dan ooit besloten om Frank- rijks recht tot vrije beschikking over zijn havens en verbindingswegen te doen eerbiedigen. Ons land is nog sterk en waardig genoeg om een geweldda dige schending van zijn gebied of een beleediging van zijn vlag niet te aan vaarden", aldus Darlan. (D.N.B.) sohe leger, als reeds dikwijls te voren, hun aandeel. Valschermjagers, bezield door een onstui- migen strijdlust, hebt gij, geheel op uzelf aangewezen, in een heldhaftigen, verbitter den strijd den numeriek sterkeren tegen stander geslagen. Waar gij aan land ging werd even heldhaftig storm geloopen als taai tegenstand geboden. Alleenstaande strijders hebben, onder een gloeiende zon en op rotsachtigen bodem, het bovenmensche- lijke gepresteerd. Uw kracht was het on wankelbare geloof aan de zege en de we tenschap van de trouwe hulp der kamera den in de lucht, die den hemel van den vij and schoon veegden en onvermoeibaar uur na uur met transportvliegtuigen versterkin gen aanvoerden. Onder den bommenhagel van onze gevechtsformaties verstomde het geschut van den vijand vluchtte de tegen stander uit zijn versterkte stellingen, zon ken en verbrandden Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen, die hulp wilden bren gen. In oude wapenbroederschap uit Narvik hebben vliegers en berg jagers het eiland bedwongen en daarmede Engeland uit de belangrijke stelling in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee geworpen. Kameraden, het geheele Duitsche volk is Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De nieuwe inkomstenbelasting toegelicht (2e Blad). De kolenbonnen '40'41 vervallen (Binnen land, 2e Blad) De maatregelen inzake de kustverdediging (2e Blad). Buitenland Ontmoeting tusschen Fuehrer en Duce aan de Brenner (le Blad). Het eiland Kreta geheel in Duitsch bezit (le Blad). De regeering van Irak naar Iran gevlucht (le Blad). Admiraal Darlan over de Engelsche politiek (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1