Actie op Kreta nadert haar einde 82sfe Jaargang ZATERDAG 31 MEI 1941 Ho. 24901 Duitsch weermachtsbericht Generaal Freyberg omgekomen De Diplo over den wederopbouw van Europa De strijd in Irak PINKSTEREN Japan hef drie-mogendhedenpact trouw Verduisteren 21.51 uur 5.23 uur 21.52 uur 5.22 uur 21.53 uur 5.22 uur Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIOSCH DAGBLAD Directeur: J.W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Inca ^okosteri volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maandenƒ3.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De op 20 Mei met een reusachtige lan ding- uit de lucht begonnen operaties ter verovering van het Britsche bol werk Kreta naderen haar einde. De vij andelijke tegenstand is overal ingestort De in het Westelijke deel van het eiland gevormde aanvalsgroep, bestaande uit valscherm- en bergtroepen, heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vij and verslagen en uit elkaar gedreven. De vereeniging met de parachutisten bij Rethymno, die zich meer dan acht da gen dapper gehandhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich voltrokken. Parachutisten veroverden bij taai ver- .zet van den vijand de stad en het vlieg veld Herakleion. De bevelvoerende ge neraal der Grieksche strijdkrachten bij Herakleion heeft capitulatie aangebo den. Het Duitsche luchtwapen ondersteunde de gevechten door onophoudelijke aanvallen op terugtrekkende vijandelijke marschcolonnes troepenconcentraties en haarden van tegen stand. Formaties geveohts- en torpedovlieg tuigen en stuka's verpletterden in voortdu- renden aanval Britsche en Grieksche af dee lingen. Onze operaties werden door Itali- aansche zee- en luchtstrijdkrachten onder steund, waarbij Italiaansche torpedobootén zich bijzonder onderscheidden door haar uitermate dapper optreden. Bovendien land den Italiaanscihe troepen Woensdag op het Oostelijk gedeelte van Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het Westen op. De overblijfselen van de uiteengesla gen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de Zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voort zetting van den strijd te onttrekken. Talrijke gevangenen zijn gemaakt en omvangrijk materiaal buitgemaakt, waaronder talrijke pantser- en vracht auto's, dertig lichte en zware stukken geschut, benevens groote voorraden. Duitsche en Italiaansche gevangenen zijn bevrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de straat van Caso Britsche zeestrijdkrachten aangevallen en twee torpedojagers tot zin ken gebracht. Stuka's vernietigden in de wateren rond om Kreta twee koopvaarders van 1600 B.R. T. in totaal, benevens een kust- en patrouil levaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvig heid van artillerie en verkenningstroepen bij Tobroek. Op zee rondom Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen ten Westen van de Pentland Firth een groote vrachtboot met bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft het lucht wapen ondanks ongunstige weersomstandig heden, haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. Een patrouille vaartuig, dat voor de Fransche kust door drie Britsche snelbooten werd aangevallen, heeft door geschutvuur een snelboot tot zin ken gebracht en een andere zoo zwaar be schadigd. dat men verwachten kan. dat zij verloren is. De vijand heeft zich overdag noch des nt.chts oer vliegtuig boven. Duitsch gebied gewaagd. In de succesvolle gevechten bij de Hal- faj a-pas in Noord-Af rika hebben luitenant- kolonel Cremer, commandant van een regi ment pantserwagens en luitenant Jung van een artillerieregiment zich bijzonder onder scheiden. Bij de gevechten op Kreta zijn Duitsche soldaten, nadat zij gewond waren, op zoo beestachtige wijze verminkt, als in den'loop van dezen oorlog tot dusver slechts in den veldtocht tegen Polen is voorgekomen. De Duitsche weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridder lijkheid in den strijd bewaard blijven. Metl de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze barbaarsche verminkin- gen aansprakelijk is, of de schuldige bewo ners treffen. Er bestaat geen twijfel, dat de even onzinnige als leugenachtige bewering van den Britschen premier, Churchill, dat Duitsche soldaten in uniformen van den tegenstander uit vliegtuigen zijn gespron gen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden Ter aanvulling meldt het D.N.B. nog: De zware gevechten op Kreta zijn beslist. Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeft met Rethymno zijn laatste belangrijke steun punt aan de Noordkust verloren. Tegelijker tijd zijn Duitsche formaties van de Weste lijke gevechtsgroep naar het Zuiden ge zwenkt en naderen in rusteloos oprukken de aan de Zuidkust gelegen stad Skafia. Aangezien de Italiaansche troepen in het Oosten van Kreta oprukken, blijft het En gelsche bezettingscorps alleen nog het Zui den van het eiland als uitweg over. Hier echter biedt de door rotsgebergten doorsne den, kantige en door de branding beSpoelde steile kust geen mogelijkheid tot inscheping De geheele Zuidkust van Kreta bezit slechts één enkele haven, Jerapetre. Deze is echter geheel verzand en slechts bevaarbaar voor kleine kustvaartuigen. Het Britsche bezet tingscorps heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel afgezien van het feit, dat de harde slagen, die de Britsche vloot in de afgeloopen dagen door de vereenigde aanvallen van Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten heeft gekregen, een tweede optreden van Britsche vloot formaties ter uitvoering en beveiliging van de inschepingen van het be zettingscorps nauwelijks mogelijk laten schijnen. In JJngeland ziet men den ernst der situ atie in. U.P. meldt b.v.: Wanneer het den Engelschen na zes maan den bezetting van het eiland niet gelukt is, een alleen uit de lucht ondernomen aanval waarbij van- Duitsche zijde slechts lichte artillerie en hoogstens zeer weinige tanks ingezet werden, af te weren, dan moet de situatie, naar men openlijk toegeeft, wan hopig worden, zoodra de Duitschers groo- tere hoeveelheden zwaardere wapens aan land kunnen zetten. De Manchester Guardian schrijft: „wij hebben den vijand groote schade toege bracht. Indien wij echter Kreta zouden ver liezen, dan moeten wij ons bereid houden op een onmiddellijk daarop volgenden aan val van de zelfde soort op Cyprus. Zouden de steden van dit eiland beter toegerust zijn voor een afweer van een aanval van val schermjagers, dan Herakleion? Men acht hier een Duitschen aanval tegen Cyprus des- temeer mogelijk, daar men gelooft dat het bezit van de steunpunten Kreta, Rhodos en Cyprus, de Duitschers in zoover heer van het Noord Oostelijk deel van de Middellandsche Zee zou maken, dat zij groote scheepskon- vooien naar de Levant zouden kunnen stu ren. MET ZUN VLIEGTUIG NEERGESTORT. In den berichtendienst van den radiozen der van Cairo is medegedeeld, dat een vlieg tuig, waarmede de bevelvoerder van de Brit sche strijdkrachten op Kreta, de Nieuwzee- landsche generaal Freyberg, en zijn mede werker. Gabery, op weg van Kreta naar De Deutsche diplomatisch politische Kor- respondenz noemt het voorstel van Eden om Engeland met den opbouw van de nieu we Europeesche ordening te belasten, een ongehoorde aanmatiging. De Diplo toont dan aan. dat Engeland krachtens zijn ver leden elk recht op de deelneming aan den wederopbouw van Europa verloren heeft. Het staat thans voor dê puinhoopen'eener politiek, die alle mogelijkheden tot een ver gelijk met het Duitsche rijk hoonend heeft afgewezen en zich met een zware schuld beladen heeft. De Diplo herinnert aan het brutale egoisme waarmede Engeland na den wereldoorlog een stelsel van politieke en economische uitzuiging, omsingeling en on derdrukking heeft opgericht. Duitschland en de Europeesche volkeren hebben uit de vele handelingen van Engelsche onmensche lijkheid en rechtsverkrachting hun leer ge trokken en zijn tegen afpersing of verlok king gehard. Wanneer Eden thans den moed heeft te zeggen, dat Engeland geen zelf zuchtige beweegreden heeft, welke het tot een economische uitbuiting van Duitsch land en de rest van Europa zou kunnen verleiden, dan werken dergelijke woorden, gezien de houding van de tegenwoordige be windslieden in Londen, niet anders dan als een hoon of een beleediging. Eden en allen die thans nog naar hem luisteren, kunnen er zeker van zijn, dat Duitschland en het nieuwe Europa hun weg en hun welvaart uit eigen kracht zullen vinden, ondanks alle Engelsche pogingen om deze ontwikkehiig tegen te houden of te belemmeren. (D.N.B.) ben zij niet van de bescherming van onze rechten gesproken, terwijl zij steeds slechts aan hun eigen belang dachten. Irakkers, wij verlangen van u gehoorzaamheid tegenover onzen opperbevelhebber Rasjid Ali el Kai- lani. Helpt onze soldaten met alle middelen die u ter beschikking staan en bidt voor ons vaderland, Met betrekking tot door de En gelschen uitgeworpen pamfletten zeide de zender Bagdad, dat zij er slechts toe moeten dienen, om de Irakkers in verwarring te brengen. Wij kunnen de beloften/die de Engelschen aan koning Hoessein gedaan hebben, niet vergeten. Wij vergeten ook niet de beloften, die de Engelschen aan de Joegoslaven en Grieken gedaan hebben. De Engelschen hebben tot dusver al te veel beloofd en zijn niets nagekomen. (D.N.B.). Het D.N3. verneemt uit Damascus uit niet bevestigde brond dat Britsche troepen, ko mende uit Basra, naar het Noorden opruk ken en Khan Nuota, op ongeveer 30 K.M. van Bagdad en Falluja, hebben bezet. Ten Noordwesten van Bagdad, in de streek van Kadaimian, zouden de Iraksche troepen in zwaren afweerstrijd zijn gewikkeld met sterke Britsche pantserstrijdkrachten. Dat de strijd Bagdad is genaderd blijkt ook uit het Iraksche legerbericht, dat zegt: Onze troepen hebben vijandelijke, door vliegtuigen ondersteunde aanvallen op de verdedigingsinstallaties van Bagdad afge slagen. Na' feilen strijd moest de vijand zich met achterlating van talrijke gesneuvelden en van veel materiaal terugtrekken. Ten Zuiden van Bagdad heeft de vijand vroeg in den middag een tegenaanval ondernomen, doch werd tot den terugtocht gedwongen en leed zware verliezen. Bij Falluja vielen wij den vijand aan; wij brachten hem zware verliezen toe en joegen hem op de vlucht. Zuidelijk front: De toestand is onveran derd. De activiteit heeft zich beperkt tot voorpostengevechten. Luchtwapen: Iraksche vliegtuigen hebben succesvolle vluchten uitgevoerd. Zij ver dreven Britsche vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan de aanvallen in den loop van den ochtend. Politie- én woestijntroepen: onze strijd krachten hebben bij Roetba een vijandelijk transportvliegtuig opgevangen en 11 gevan genen, onder wie een officier en een onder officier, gemaakt. Een vijandelijke formatie vliegtuigen werd door onze afweer uiteen gedreven. I De minister voor economische zaken, Younes Sebaoei, die benoemd is tot gou verneur van de gebieden van Bagdad en het Zuiden, wordt ondersteund door een com missie voor de veiligheid in het binnenland, die bestaat uit de aanzienlijkste burgers der stad. De commissie vermaant de inwoners rustig en gedisciplineerd te blijven. Iedere poging tot verstoring van de openbare orde wordt zwaar gestraft. De radiozender van Bagdad heeft een op roep tot alle bewoners van Irak gericht, de Engelschen.uit het land te jagen. De politiek Alexandrië waren, is neergestort. Generaal!van de Engelschen tegenover ons is altijd Freyberg is daarbij om het leven gekomen.1 valsch geweest, want zij hebben ons altijd; (D.N.B.) bedrogen, aldus deze oproep. Hoe vaak heb- In een officieele verklaring heeft de Ja- pansche minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka. opnieuw Japans onverbre kelijk op het Drie-mogendhedenpact opge bouwde politiek onderstreept, om daarmede zekere, vooral in de Vereenigde Staten verbreide, opvattingen eens en vooral te weerleggen. Matsoeoka heeft de volgende samenvat ting van de Japansche buitenlandsche po litiek gegeven: 1. De fundamenteele politiek van Japan staat sedert langen tijd vast. Zij heeft geen enkele wijziging ondergaan. 2. Sedert het tot stand komen van het Drie-mogendhedenpact is dit verdrag de hoeksteen der Japansche buitenlandsche politiek. Bij verschillende gelegenheden hebben, aldus Matsoeoka, de minister-pre sident en ik dat duidelijk gemaakt. Er heeft zich niet de geringste afwijking van dezen koers voorgedaan. Maandag, Tweeden Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze bureaux den geheelen dag geslo ten zijn. DE DIRECTIE. van hedenavond tot morgenochtend van Zondagavond tot Maandagmorgen en van Maandagavond tot Dinsdagochtend V De. maan kwam hedenmor gen op te 10.27 uur en gaat vannacht onder te 1.23 uur. Zondagmorgen komt de maan op te 11.35 uur en gaat Zon dagnacht te 1.53 uur onder. Het is dan Eerste Kwartier. Dins dag is het maansopkomst te 12.47 uur, waarna de maan des nachts om 2.19 uur ondergaat. 3. Het is derhalve onjuist te gelooven, dat Japan zijn verplichtingen voortvloeien de uit het Pact van Drie, niet zal nakomen. 4. Zooals reeds vaker met klem verklaard is, volgt Japan met betrekking tot de Zuid zee een vredelievende politiek. Indien ech ter onvoorziene internationale gebeurte- nissen de toepassing dezer politiek zouden verhinderen, dan zou Japan gedwongen kunnen zijn, zijn houding, te herzien. Op het Japasche ministerie van Oorlog vond een oorlogsraad plaats, waaraan de minister van Oorlog, Tojo, de chef van den generalen staf, Soeglyama, en vele hooge officieren, onder wie veldmaarschalk Rints Nasjimoto, deelnamen. EIGENDOMMEN VAN DE GAULLE IN BESLAG GENOMEN. Krachtens een in het Fransche staats blad verschenen beschikking zijn de eigen dommen van den met Engeland samenwer- kenden generaal de Gaulle in beslag geno men. De Gaulle bezit talrijke onroerende goederen in het departement Haute-Marne (D.N.B.) DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. De oorlogsbünde Scapini, die met den rang van ambassadeur belast is met de behartiging van de belangen der Fransche krijgsgevangenen en met de onderhande lingen hierover met de Duitsche autoritei ten, is van een reis naar Duitschland te ruggekeerd te Parijs. Hij zeide o.m., dat de Duitsche autoritei ten veelal in samenwerking met de voor mannen van de Fransche krijgsgevangenen zelf streven naar middelen, die de gevangen schap draaglijk kunnen maken. De Fran sche krijgsgevangenen, zoo vervolgde Sca pini, staan voor de overgroote meerderheid achter maarschalk Pétain en zijn politiek en schenken hem hun volle vertrouwen. Nopens de vrijlating van de krijgsgevan genen die reeds den wereldoorlog hebben meegemaakt, deelde de ambassadeur mede, dat hun op wensch van den Fuehrer zelf Slechts een minimum aan formaliteiten wordt opgelegd. Ieder, die met zijn pajpie- ren kan bewijzen voor 1 Januari X899 ge boren te zijn, geldt ipso facto als deelne mer aan den wereldoorlog en dit is de eenige formaliteit, waaraan hij moet vol doen. Later geborenen moeten, voor zoover zij hebben deelgenomen aan den wereld oorlog, dit bewijzen door hun Fransche mi litaire zakboekje of door hun bewijs van gewezen frontstrijder uit den wereldoorlog. Krijgsvangenenen, die vader of broeder zijn van gezinnen met tenminste vier mondige kinderen, mogen eveneens vrij naar het vaderland terugkeeren. (D.N.B.) DE GEREDDEN VAN DE BISMARCK. Associated Press meldt uit Londen dat de geredden van de Bismarck in een onge noemde Britsche haven aan land gebracht zijn. (D.N.B,). Cart. Bur. Van Pelt. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Bovenstaande kaart biedt een duidelijk beeld van de strategisch belangrijke positie van Kreta. Telkens ziet men aangegeven hoe groot de afstanden zijn tot de diverse punten va n, het Nabije Oosten. Onderhandelingen tusschen Japan en Ne- derlandsch-Indië op het doode punt (Binnenland, 3e Blad). Verordening tot regeling van de Sportbe oefening (le Blad). Buitenland Kreta is bijna „beëindigd", (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1