STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 29 Mel 1941 Officieele Kennisgevingen De eerste paal geslagen Binnenland BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Lugubere vondst in het Merwedekanaal Buitenland De Diplo over de rede van Roosevelt VOOR DE NIEUWE TEXTIELFABRIEK DER N.V. GEBRS. VAN WIJK. In tegenwoordigheid van de voltallige directie der N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Oo. is heden met eenig feestelijk ceremonieel op het terrein aan den Kanaoüweg de eerste paal geslagen voor - de nieuwe fabriek, welke aldaar zal ver rijzen en die, wanneer de omstandigheden niet al te zeer tegenwerken, in het begin van het volgend jaar gereed zal zijn. Van het topje van de heistelling wap perde voor deze gelegenheid de vaderland- sche driekleur, terwijl het geheele perso neel, op het terrein aanwezig, eenige oogenblikken den arbeid liet rusten om van dit plechtig moment, getuige te zijn. In afwijking met den gebruikelijken gang van zaken, waren dit er hier al vrij veel, omdat men reeds geruimen tijd bezig is •met den aanvoer van materialen en met de vervaardiging van de betonnen heipalen, welke ter plaatse worden gevlochten en gestort. In totaal zullen ruim achthonderd betonpalen van gemiddeld 12 meter lengte In den grond worden geslagen, daar de bodem van het bouwterrein zeer slap is. Zooals wij eerder meldden, wordt de bouw uitgevoerd" onder leiding van het Architec tenbureau van den heer G. Beltman c. i. te Enschedé door de N.V. Aannemingsmaat schappij ,,De Kondor" te Amsterdam voor wat het betonwerk betreft, door de N.V. „Hermes" te De Steeg voor ds ijzerconstruc tie en door de N.V. Aannemersmaatschappij van Egteren te Enschedé voor den verderen afbouw. Nadat de eerste paal in dengrond was geheid, voerde namens den heer Beltman de oudste opzichter, de heer van Mameren, het woord. Hij wees er op, dat in normale, omstandigheden een bouwwerk aanvangt met het slaan van den eersten paal. doch dat in dit geval daaraan andere werkzaam heden zijn vooraf gegaan, namelijk de aan voer van materialen, waarvoor vele moei lijkheden moesten worden overwonnen, het geen evenwel dank zij de voortvarendheid van „de verschillende aannemérs is .gelukt. Hij bracht hun daarvoor hulde en wenschte de directie geluk- met het slaan van den eersten paal, waarna hij de hoop uitsprak, dat de verdere uitvoering van het werk een vlot verloop moge hebben en de voltooiing moge plaats vinden onder betere omstan digheden dan wij thans beleven. Namens de directie dankte de heer J. G. J. Verheij van Wijk voor deze gelukwen- schen. Hij herinnerde er aan, dat de fabriek reeds werd gesticht door zijn bet-overgroot vader, zoodat de gebeurtenis van heden ook voor hem een belangrijk moment beteekent. Ten slotte deelde hij mede, dat aan het bouwpersoneel bij deze gelegenheid een gratificatie zal worden uitgereikt. Nadat een der arbeiders, onder aanbieding van een bouquet clematis eveneens zijn ge- lukwenschen had uitgesproken,werd deze eenvoudige plechtigheid besloten met een driewerf hoera van het personeel. O.L. SCHOOL MEDUS ASTRA AT A. Ouderavond. Deze" vrij goed bezochte ouderavond werd door den heer v. d. Tuin, den waarnemend voorzitter der Oudercommissie geopend. Na het lezen van de nptulerï, richtte het' nieu we hoofd, de heer de Groot, het woord tot de ouders en sprak de hoop uit, dat hij met de ouders op aangename wijze zou kunnen samenwerken in het belang van het Open baar onderwijs in het algemeen en van de school in het bijzonder. Hierna werd overgegaan tot het benoe men van een nieuwen voorzitter van de oudercommissie. De heer v. d. Tuin weid gekozen, terwijl als nieuw lid de heer Hoorn werd'benoemd. Vervolgens kwam het finan cieel verslag, van het schoolfonds, dat in het afgeloopen jaar zeer bevredigende re sultaten had opgeleverd. De heer Zaal ver toonde een filmpje. In de pauze kregen de ouders gèlegen- heid met het onderwijzend personeel te spreken en het werk van hun kinderen te bezichtigen. Tot. slót volgden nog een paar komische filmpjes, die blijkbaar goed in den smaak vielen. De avond werd verder opgeluisterd door twee accordeonspelers en versterkte gramofoonmuziek. Om ruim halfelf sloot de heer de Groot de vergadering en dankte allen, die bijge dragen hadden om dezen ouderavond te doen slagen. Onze stadgenoot, de heer C. J. Chris- tiaanse slaagde te 'sGravenhage voor het machinistenexamen voorloopig diploma. SLUITING SLAGERSWINKELS OP MAANDAGMIDDAG. Wij vestigen er de aandacht op, dat de verordening van 5 Mei 1941, houdende wij ziging van de verordening op de Winkel sluiting. welke met ingang van heden ge durende drie maanden voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter lezing is neer gelegd, den len Juni as. in werking treedt. Ingevolge de genoemde wijzigingsverorde ning is het verboden een slagerswinkel voor het publiek geopend te hebben op Maandag na des namiddags 1 uur. Dat verbod geldt niet op den Maandag van de week, waarin de le Januari valt, wanneer deze dag geen Zondag is; op den Maandag van de week, waarin de Hemelvaartsdag valt: op den Maandag van de week, waarin de 25e en (of) de 26e December valt; op den Maandag.van de week, waarin Leiden's ontzet wordt ge vierd; zoomede op 14 Augustus en .31 Oc tober. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „N.V. de Noord", Weddesteeg 4, Leiden, handel in granen en meel; mole naarsbedrijf. De zaak is verplaatst naar Oostplein 39, Rotterdam. Café „Centraal", Hoofdstraat 67, Noord- wijk aan Zee. Uitgetreden Eigenaar: H. H. M. Peeper- korn, Noordwijk, d.d. 26 Mei 1941. Nieuwe Eigenaar: H. G. J. Peeperkor»- Noordwijk (Huwe'lijksche Voorwaarden). VRIJW. CORPS NED. HERV. GEMEENTE. Het twintig-jarig bestaan feestelijk herdacht. In het gebouw „Prediker" werd gister avond de jaarvergadering van het Vrijw. Corps der Ned. Herv. Gemeente gehouden. In verband met het twintig-jarig bestaan van het coips was aan deze jaarvergadering een feestelijk karakter gegeven. Onder de zeer vele, aanwezigen merkten o.m. op den heer J. P. Mulder, voorzitter van de Gemeente Commissie, ds. D. J. Vos- sers namens den kerkeraad der Ned. Her vormde Gemeende, ds. M. Ottevanger en een deputatie van het college van Notabelen, het colleges van Ouderlingen, het college van diakenen en de kosters van alle kerkgebou wen der Ned. Herv. Gemeente. Na het zingen van het corpslied las de voorzitter, de heer E. J. de Geus Jesaja 40, waarna hij in gebed voorging en allen wel kom heette. De penningmeester, de heer M. L. C. de Geus bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, dat een batig saldo meldde van ruim f. 340.- Op advies van de kascommissie werd den penningmeester décharge verleend. Bij monde van den voorzitter werd de penningmeester, die sedert de oprichting van het corps deze functie heeft waargeno men gehuldigd. Spreker wees daarbij op het accuratie beheer van de financiën door den heer De Geus. Met groote trouw en liefde heeft hij al die jaren zijn. krachten aan het Corps en aan de Ned. Herv. Gemeente ge geven. Als blijk van waardeering voor dien arbeid werd hem een kistje sigaren aange boden Ook mevrouw De Geus, die haarman steeds voor zijn arbeid aan het corps wilde afstaan, werd in deze hulde betrokken. Haar werd een fraai bouquet bloemen aangebo den. De secretaris, de heer S. Kokkedee, bracht een uitvoerig en welverzorgd jaaroverzicht uit. Het Corps, aanvankelijk met enkele leden opgericht, telt thans 131 leden. De samen werking met de verschillende kerkelijke col leges is van den meest prettigen aard. Met 'n enkel woord memoreerde de secretaris het vertrek van den voorzitter, den heer F. v.d. Mark uit het corps. Ruim 19 jaar heeft hij het corps gediend. Van de gelegenheid om het jubileerende corps geluk te wenschen maakte als eerste spreker de voorzitter van de Gemeente- Commissie, de heer J. P. Mulder gebruik. De heer Mulder, die uiteraard zeer veel niet het Vrijw. Corps te maken heeft, her innerde aan den krachtigen steun, welke steeds van het corps wordt ontvangen. Nu twintig jaar geleden, meldde het corps zich bij de Gemeente-Commissie om de plaats in te nemen ..van de betaalde suppoosten in de kerken. Stond men in" de kringen van de Gemeente-Commissié aanvankelijk met eenige bezwaren tegenover deze aangeboden hulp, al spoedig werd aan het corps de be diening van het Java^lokaal opgedragen De proef slaagde uitstekend; besloten, werd dan ook de overige kerkgebouwen aan de goede zorgen van het Vrijw. Corps over te dragen. Namens de Gemeente-Commissie en de geheele Hervormde Gemeente dankte de heer Mulder het V. C. voor den steun al de jaren geboden. Spr. hoopte, dat het corps nog vele jaren zijn dienend werk met on- verflawden ijver moge voortzetten. Na het aftreden van den voorzitter, den heer Van der Mark te hebben gememoreerd, merkte spr. op, dat thans het presidium bij den heer De Geus in goede handen is. Ten slotte wees de heer Mulder er op, dat wat ook de tijd moge brengen, God regeert. Ge lukkig de mensch. die weet en kan zeggen: „Mijne tijden zijn in Uw hand." Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente bracht ds. D, J. Vossers de geluk- wensclhen over, spr. wees er daarbij op, dat Leiden, in tegenstelling met vele gemeen- 'ten in ons land, in het Vrijw. Corps een prachtig voorbeeld bezit van activeering der gemeente. De kerk zal door uw werk, aldus spr. ongetwijfeld meer in de belangstelling van uw liefde komen te staa-n. Spr. eindigde met te wijzen op Chfistus' komst in de we reld, een komst waaraan het dienen "ten grondslag lag. Achtereenvolgens voerden daarna nog het woord de heeren M. Brinks namens het college van Notabelen en De Koning namens het college van Diakenen en als oud-vrijwil liger. Met een enkel woord dankte de voorzit ter voor de aangeboden gelukwenschen. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met goede muziek van het Chr. Strijk orkest ..Symphonia" o.l.v. den heer Van der Waas en declamatie van den heer Van "den Broek, die als plaatsvervanger optrad van den heer Arie Post te Scheveningen, die niet was gekomen, en de aanwezigen aange naam bezighield. LEIDSCHE SPEELTUINFEDERATIE. Bovengenoemde federatie zal in de maand Juni een viertal propaganda-avonden hou- den„ 't.w. op: Dinsdag 3 Juni in de school Medusastraat. Dinsdag 10 Juni in de school Duivebodestr. Dinsdag 17 Juni in de school P. Krugerstr. Dinsdag 24 Juni in de school Mareslngel. Deze lokalen zijn door de gemeente gra tis beschikbaar gesteld. Op al deze avon den zal een hoofdbestuurder het woord voeren. LEGAAT VOOR DE LAKENHAL. Van wijlen mej. Th. C. de Gijselaar. Wijlen mejuffrouw Th. C. de Gijselaar heeft, zooals wij reeds eerder meldden, aan het Stedelijk Museum alhier zes zilveren kandelaars en een - zilveren bouilloir gele gateerd. Deze fraaie in Lodewijk XVI stijl vervaardigde stukken zijn van heden af sa men met de door wijlen burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar vermaakte em- pire-kandelaars en familieportretten, in het museum te bezichtigen. De tentoonstelling van merk-, teeken- en stoplappen, welke sinds eenige weken in het museum wordt gehouden, mag zich in een steeds toenemende belangstelling ver heugen. Naar uit het ingesteld politieonder zoek is komen vast te staan, heeft de giste ren aangehouden 35-jarige D. C. M. zich schuldig gemaakt aan verscheidene rijwiel diefstallen. DISTRIBUTIE VAN MELK EN ÏEEP. Het Distributiekantoor, Breêstraat 117 zal met ingang 3 Juni as. de volgende ar tikelen uitsluitend in de morgenuren van 5 tot 12 uur kunnen behandelen: le. Zeep voor. verontreinigde bedrijven. 2e. Zeep voor kappers en doktoren. 3e. Melk voor bedrijven, waarin het per soneel aan de uitwerking van schadelijke dampen is blootgesteld. 4e. Melk voor as. Moeders. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 29 Mei 1941. 3441 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. Houders van E-Identiteitskaarten (Klein-Industrie). Verbruikers, die tot bovenbedoelde groep behooren,. zullen goed dóen de eventueel nog in hun bezit zijnde brandstoffencou- pures alvast aan hun handelaar af te ge ven, aangezien deze anders niet meer door den handelaar kunnen worden aangeno men in verband met verkorte geldigheids duur. Alleen, indien men terstond de coupures afgeeft, bestaat de mogelijkheid, brand stoffen te kunnen ontvangen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 23 Mei 1941. 3440 EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Voor de.,examens, welke in de inrichtingen Endegeest c.a. te Oegstgeest werden afge nomen. slaagden voor het le overgangsex amen: de zusters J. C. Brokking, J. van Hoe ve, I. J. Klaren, C van der Kooi, M. van der Lelie, M. C Ligthart, J. van der Meulen, PI. J. Mois, C. Mulder, M. M. Nasveld, C. C. Reget, C. Rodenburg; F. J. Stafleu, J. M. van Tongeren, A. Westerlaken en broeder W. C. A. de Jong; voor het 2e overgangsexamen: de zusters J. Bakker, B. W. Berkemijer, M. J. W. Choufoer, J. B. Elinga, A. P. van Eyck, H. P. M. Klein, A. C. Lezwijn, A. Monster, N. van Noort, T. Roesteen, S. M. F. Soden- kamp, H. S. van der Steen en M. van dei- Wel. Voor het Staatsexamen voor diploma B: de. zusters M. A. van den Ber.gh, E. Blok, E. den Boer, P. Bos, P. Burgerjon, J. T. van Doorm, G. C. Dukel, J. Maas, A. Meijer, M. C. Meijer, J. Verhorst, C. W. van der Voort, M. Willemstijn en broeder H. Limburg- Afgewezen werden, voor het le overgangs examen 7, voor het 2de overgangsexamen 4 en voor het examen voor diploma B, 2 candidaten. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is cum-laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: „Les terres-cuites siciliennes. Une étude sur Tart sicilien ^entre 559 et 450", Jkvr. H. A. L. E. Quarles van Ufford, gebo ren te Arnhem en wonende te Schevenin gen. Geslaagd zijn voor-het candidaatsexamen geneeskunde de heerenJ. H. Bekking (Gouda), H. G. Krikke (Gramsbergen), C. H. Felix (Den Haag), A."J, J. v. Leeuwen (Rotterdam), H. van Swaay (Schevenin gen), Mej M. Bruynen (Rotterdam) en J. J. H. Vrijdaghs (Leiden); voor het docto raal examen rechten de heeren A. D. Peif- fer (Den Haag), C. J. de Korver (Leiden) en H. v. Zeggeren (Den Haag)voor het candidaatsexamen rechten de-heer F. J. M. van Beurden (Rijswijk)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (wiskunde) de heer A. Rademakers (Leiden); voer het doctoraal examen wis- en natuurkunde (schejkunde) K. J. Braakman (Leiden); voor het doctoraal examen wis- en Tiatuur- kunde (aanvulling) mej. E. Neijtzell de Wilde (Den Haag); voor het candidaats examen wis- en natuurkunde (letter F) de heer R. Roskam (Den Haag)voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer L. E. Scheurer (Leiden); voor het doc toraal examen Indisch recht de heeren M. A. v. Merkesteijn (Den Haag) en F. R. Westhof f (Den Haag), mej. F. Soedjanadi- wirja (Leiden) en de heer J. C. Hugen- holtz (Delft); voor het doctoraal examen Klassieke taal- en letterkunde de heeren P. A. W. v. Steijnen (Den Haag) en J. J. van Leeuwen (Den Haag). De politie heeft aangehouden de 43- jarige mej. G. K. alhier en de 32-jarige mej. E. B. uit Voorschoten, die zich beiden heb ben schuldig gmaakt aan diefstal van een japon uit een winkelmagazijn hier ter stede. GEBOREN: Geertruida Maria, D. van B. G. Kroon en H. C. de Greef Egbert Jan Hendrik, Z, van E. van Tongeren en C. M. Brusche Karei Leo- nardus, Z. van J. van der Meij en J. de Graaf Hendrik, Z, van W. Frank en C. Dreef Joanna Maria Gemma, D. van J. T. Edelaar en J. B. Kramer Betsy, D. van B. Nieuwenhui- zen en E. Ladan Maria Gerarda, D. van J. C. van Rossenberg en J. M. de Groot Richarda Margaretha, D. van P. van der Kamp en R. J. Hartman Wilhelmina Petronella Beren- dina, D. van P. van Schié en W. J. Olijslager Jan, Z. van H. de Jongh en M. Rozenboom Stephanus, Z. van D. Hereur en C. van fis Es Elisabeth Cornelia. D. van G. Blok en J. M. van Abswoude Wilhelmus Cornelis. Z. van A. T. van Leeuwen en H. J. Slnteur. ONDERTROUWD: J. Hölper jm. 25 J. en G. E. Kanbier jd. 19 j. J. Kloot jm. 24 j. en A. Ehrenfest jd. 30 j. W. van Striep jm. en C. M. Eikerbout jd. GETROUWD A. H. C. Arends jm en C. van Hooidonk jd. N. A. Blöte jm. en M. Öskaam wed. P. Bouwman jm. en J. J. Crama jd. H. Buur man jm. en A. W. Oostendorp jd. J. van Keulen gesch. èn W. H. Gertenaar jd. J. Kleijs jm. en C. C. Ouwerkerk jd. W. Nie- boer jm. en E. F. Schroder-jd. P. Noest jm. en I. Ouwerkerk jd. M. H. de Reede jm. en A. J. van der Stoel jd. Tan Hong Jam jm. en J. C. Boerée jd. L. G. J. Teegelaar jm. en H. S. Vermeer Jd. W. Verver jm. en P. J Johannes jd. P. J. Vlasveld jm. en M. M. A. Soupart jd. OVERLEDEN: L. Bon, Vr. 80 J. J. F. Muselaar, M. 65 j. C. van ZJjl, wed. van J. J. C. Jansen 81 j. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. Het buiige weer van Dinsdag j.l, noopte des middags een pleziervaarder uit Amster dam, die mét zijn open bootje in het Mer wedekanaal voer, een schuilplaats tegen den neerstroomenden regen te zoeken, waartoe hij zich met. zijn bootje onder de brug bij de keersluis, even voorbij het ge- meentélijk zwembad in het diep begaf. Toen de bui was overgedreven en de man het bootje met den bootshaak voortduwde, be merkte hij, dat zich iets zwaars aan den •haak bevond. De haak bleek verward te zijn in het touw Van een pakket, dat op den bodem moet hebben gelegen. Hevig schrok de man, toen bleek, dat dit pakket een menschenhoofd bevatte. Aan de beman ning van een juist passeerend'e poljtieboot deelde de man zijn bevindingen mede. De commandant van deze boot nam het lugu bere pakket in ontvangst en zorgde voor de verdere alarmeering van het justitie- en politie-apparaat. Vermoedende, dat de res ten van het lijk wellicht nog in de nabij heid in het water lagen, begon de comman dant onmiddellijk met het afdreggen van de omgeving, hetgeen echter geen resul taat opleverde. Ook gisteren is het dreggen ter' plaatse, nu in meer uitgebreiden kring, voortgezet, evenwel, zonder resultaat. Bij de gisteren in het Binnengasthuis verrichte schouw bleek, dat het gevonden hoofd moet hebben toebehoord aan een vrouw van vermoedelijk middelbaren leef tijd. Met middelmatig lang, donkerblond, grijzend haar, kleine ooren, bruine oogen, kleine mond met kunstgebit, terwijl de ge vonden sporen er op wezen, dat de vrouw op gewelddadige wijze om het leven is ge bracht. De commissaris van politie, bureau Lin- naeusstraat 121, te Amsterdam, verzoekt ieder, die meent inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent' de identiteit van de vermoorde vrouw, of omtrent de wijze, waarop dit hoofd daar te water is geraakt, zich met voornoemd politiebureau in ver binding t>e stellen. HIJ KWAM VAN WINTERHULP. Maar hielp zichzelf. A Dezer dagen is de 35-jarige machine bankwerker V. gearresteerd, die zich in Den Haag, Delft, Gouda, Maassluis, Rotterdam, Haarlem en Leiden heeft schuldig gemaakt aan oplichting. Hij bezocht in deze plaatsen gezinnen, waarvan hij wist, dat zij in min of meer behoeftige omstandigheden verkeerden. Hij gaf zich dan uit voor ambtenaar van de winterhulp en zeide, dat hij financieele hulp kwam verleenen. Doch alvorens zulks te kunnen doen, moest men ingeschreven wor den en de kosten hiervan bedroegen f. 0.65. Vele goedgeloovige menschen liepen er in, doch zagen den man nooit meer terug. De oplichter zal naar de verschillende gemeenten op transport worden gesteld en zich voor de politie te verantwoorden hebben. BATAAFSCHE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ. Wij ontvangen het volgende communiqué: Naar verluidt hebben de zich te Londen bevindende vroegere bestuurders van de Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen de bedoeling, belangrijke onderdee- len'van het bezit van het concern, met name de aandeelen in de Irak Petroleum Com pany, te vervreemden en zoodoende het concern te schaden. De zich hier te lande bevindende leiding van het concern, welke uitsluitend bevoegd 4s inzake de rechten der maatschappij, maakt bekend, dat zij dergelijke transacties niet erkent en voor nietig houdt. Zij waar schuwt iedereen, dergelijke onderhandelin gen met de vroegere bestuurders van het concern niet te voeren noch overeenkom sten af te sluiten, aan welke geen rechts geldigheid toekomt, indien zij niet door ie zich te lande bevindende leiding der maat schappij worden goedgekeurd. NACHTVERBLIJVEN VOOR WATER TOERISTEN. Nu de vele wabertoeristen niet meer als voorheen in hun booten of tenten mogen Overnachten, is het een probleem op zich zelf geworden hoe een geschikt nachtver blijf te krijgen. De zeilvereeniging De Forel uit Den Haag heeft echter een oplossing gevonden. Zij heeft n.l. beslag kunnen leg gen op schuren, ontruimde stallen, zolders e.d., die als slaapgelegenheid zijn inge richt en waar leden van deze vereeniging, doch ook hiet-leden tijdens den nacht een onderdak kunnen vinden. De slaapgelegen heden zijn in de onmiddellijke omgeving van het centrum voor watertoerisme gele gen, zooals Warmond, Alkemade, Haarlem mermeer en Aalsmeer. Om echter onge- wehsehte elementen te kunnen weren, moet men een zg. bivakkaart bij genoemde vereeniging aanvragen. Reeds met Pinksteren zal van deze nacht verblijven gebruik kunnen worden gemaakt, zoodat vele liefhebbers van het water in de onmiddellijke nabijheid van hun booten den nacht kunnen doorbrengen. In totaal is ongeveer plaats voor 900 personen, t.w. 525 slaapplaatsen voor heeren en 350 voor dames. DOODELIJK ONGEVAL OP VUILNIS- LOSPLAATS. Op de vuilnislosplaats van Achthoven, nabij Montfoort, is gisteren een ernstig on geval gebeurd, hetgeen aan een der arbei ders het leven heeft gekost. Tijdens het lossen van vuilnis had een arbeider, zekers De B. afkomstig uit Harmeien, het ongeluk onder een beladen kipkar terecht te komen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst is over leden. „President Roosevelt heeft in zijn rede voering een nieuwen stap gezet op zijn weg naar de onbeperkte ondersteuning van En geland" zoo schrijft de Deutsche diploma- tisch-politische Korrespondenz. Roosevelt ging, ook al had hij daarvoor geen bewijzen, ervan uit; dat Duitschland de wereld heerschappij nastreeft. Hij meende blijk baar aan zijn beweringen over de bedreiging van het Westelijk halfrond kracht te kun nen bijzetten, door op de uitgebreidste schaal vertegenwoordigers van de Zuid- Amerikaansche republieken onder zijn toe hoorders te halen, aannemende, dat hun zwijgend luisteren als instemming wordt op gevat. Daar ondanks alle democratische be ginselen, een debat over de uiteenzettingen van de president 'volgens parlementaire.me thode niet was toegelaten, zal bij velen het zwijgen wel eerder een gebaar van hoffe lijkheid dan van instemming geweest zijn, want wat Roosevelt beweerde over Duitsche voornemens om door een invasie of door de „vijfde colonne" de Spaansch-Amerikaa'n- sche landen te veroveren, is niet alleen dwaast doch ook onvoorzichtig met het oog op het streven van Roosevelt om belangrijke posten in bepaalde landen van Zuid-Ame- rika door eigen menschen te laten bezetten. Duitschland wenscht niets anders dan over de wereldzee heen de voor belde par tijen vruchtbare vriendschappelijke en eco nomische betrekkingen te hervatten. In dit verband zal ook het onderwerp „Vrijheid der zeeën", dat Roosevelt eveneens uitvoerig behandelde, ook de Spaansch Amerikaan- sche vertegenwoordigers sterk geïnteres seerd hebben .Of zij het onderwerp echter opgevat hebben in den geest zooals Roose velt dat bedoelde, n.l. van een onbeperkten wapenhandel tusschen Engeland en Ameri ka, lijkt daarentegen zeer twijfelachtig, want de gebruikelijke definitie van het be grip „vrijheid der zeeën" is voor ieder ander mensch volkomen verschillend van de op vatting van Roosevelt, niet in de laatste plaats voör Spaansch-Amerika, dat de thans miskende „vrijheid der zeeën" vooral aan eigen lijve te voelen krijgt. De ware vrijheid der zeeën imers is er op gebaseerd, dat al tijd tusschen de neutrale- landen een vrije handel gedreven kan worden. Van deze vrij heid der zeeën spreekt Roosevelt niet. In tegendeel, hij steunt die mogendheid, die met alle middelen haar tyrannie ter zee wil len handhaven. Al deze tegenspraken in zich zelf zijn ook Roosevelt wel bekend. Hij gelooft, ze te knnen verdrijven door geva ren op te roepeh, die hij eerst kunstmatig moet verwekken. Daar hij met zijn vijand schap niet alleen wil staan, probeert hij anderen erbij te betrekken, die er geen be lang bij hebben oude beproefde betrekkin gen van vriendschap op te geven en een. oorlog door gevaarlijke manipulaties- ver lengd te zien. Dit beteekent immers voor hen niet alleen economischen achteruit gang. doch de zwaarste politieke afhanke lijkheid van het thans in de Ver. Staten heerschende Yankee-imperial isme. (D.N.B.) MAROKKO EN DE GEBEURTENISSEN IN IRAK. De kalief van Marokko heeft in zijn pa leis te Tetoean 1 aan een verslaggever van de Berliner Boersenzeitung een interview toegestaan. De verslaggever verzocht den kalief iets mede te deelen over.het stand punt van Marokko inzake de gebeurtenis sen in Irak. De kalief antwoordde, dat het wel over bodig was te zeggen, dat de sympathie van alle Marokkanen aan de zijde van. het strij dende Irak staat. „Ik ben er van overtuigd, zoo ging de kalief voort.dat de tijd geko men is, waarin de sinds jaren vervallende rekening eindelijk vereffend wordt en de onderdrukte Mohammedaansche landen van het juk der vreemde heerschappijen bevrijd zullen worden. Engeland heeft steeds zijn woord gebroken. Het is* de groo te vijand, dien alle Arabieren met den grootsten haat en verachting bejegenen. Wij, Marokkanen, zijn trotsch op ons ras en onze geloofsgenooten in Egypte en Irak, aie thans eindelijk den gemeenschappelij- ken vijand het hoofd bieden, n.l. op Egypte doordat het zich niet laat dwingen den spilmogendheden den oorlog te verklaren en op Irak, omdat het zich verzet tegen ae Engelsche daden van geweld." Op de vraag, welke positie de Islamieti- sche landen in een nieuw geordend Europa zullen innemen, antwoordde de kalief: „De Europeesche nieuwe orde zal het voor ons eindelijk mogelijk maken directe handelsverbindingen met de met ons be vriende Europeesche landen tot stand te brengen. Tusschen ons en deze landen stond tot dusver het Joodsche grootkapi taal, dat het nabije oosten tot zijn eigen voordeel uitbuitte. Ik ben er van overtuigd, dat de spilmogendheden op al deze gebie den een verandering zullen invoeren. De thans begonnen strijd-van den Islam zal den weg effenen voor het ontstaan van een Pan-Arabischen statenbond, welks toe komst, steunende op het nieuwe Europa, gewaarborgd zal worden." (DU.B.) FRANSCH VISSCHERSBOOTJE TOT v ZINKEN GEBRACHT. Een Engelsche duikboot heeft onlangs naar de Matin uit Lorient meldt, het on bewapende Fransche visschersbootje „Notre Dame du Chatelet" tot zinken gebracht. Het bootje was op weg naar New Found- land om een lading visch naar Frankrijk te brengen. Van de uit 35 leden bestaande bemanning zijn er slechts vijf terug geko men. Zij vertelden, dat het bootje op 550 mijlen ten Westen van de Fransche kust tot zinken is gebracht. In een reddingsboot hebben zij vijf dagen lang zonder drink water en levensmiddelen op zee rondgedob berd, tot zij eindelijk door een ande# Fransche visschersboot werden opgepikt. (D.N.BJ 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2