BINNENLAND Groot-admiraal Raeder geïnterviewd IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Haandag 26 Mei 1941 Konvoyeeren beteekent schieten! Diamanten jubileum V olksonder wi j s" Nederlandsche Reisvereenigïng vergaderde Gemengd Nieuivs Uit de gevangenis ontsnapt AGENDA Winterhulp Nederland HERDENKING TE LEEUWARDEN. Zaterdag en gisteren is te Leeuwarden, waar de bakermat gestaan heeft, hérdacht het 75-jarig bestaan van de vereeniging „Volksonderwijs". Zaterdagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarop door tal van sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. van Gaasbeek, uit Utrecht, bood namens de jubileumcommissie het hoofdbestuur een bedrag van f. 5000 aan en de heer Kleiterp, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzers Genootschap een bedrag van f. 500, Onder de schriftelijke felicitaties was een schrijven van prof. J. van Dam, secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming. Nadat aan den vooravond nog een goed geslaagde feestavond was gehouden, waar in o.a. een folkloristisch spel van IJ. C. Schuitmaker werd gegeven, kwamen de af gevaardigden gisterochtend weer bijeen. De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, hield in die bijeenkomst een herdenkingsrede, waarin hij het ontstaan der vereeniging, haar aanvankelijke werkwijze en enkele gebeurtenissen uit het leven van „volks onderwijs" memoreerde. Maar, zoo zeide spr., zelfs onze jubileum- stemming mag ons niet doen vergeten, dat er van ons ideaal „allen onverdeeld naar de openbare school" bitter weinig is terecht gekomen, ja zelfs, dat we er in het verle den dichter bij zijn geweest, dan thans het geval is. Maar wanneer we dit vastgesteld hebben, dan mogen we ook wijzen op datgene, waarin wel succes is bereikt. Na hierover te hebben uitgewijd, zeide spreker: Als men dit alles hoort, dan kan men toch niet ontkennen, dat er heel wat ver beterd ie. waarmee niet gezegd wil zijn, dat er niet veel te verbeteren overblijft. Na een opsomming te hebben gegeven van wat volksonderwijs deed en was, vroeg hij de aandacht voor wat de vereeniging doet. In dezen tijd is het gemakkelijker dan in vroeger jaren om propaganda te maken voor de eene school voor allen. La ten wij van dit meeloopend getij gebruik maken. Ten slotte behandelde spreker de vraag: wat valt er voor volksonderwijs in de naas te toekomst te doen, om te eindigen met te zeggen: het Nederlandsche volk ver wacht, dat in de eerste plaats op de open bare school liefde zal worden geleerd voor alles wat kenmerkend Nederlandseh is. Moge het de vereeniging gegeven zijn nog lange jaren werkzaam te zijn in het belang van de openbare school als een van de uitingen van den eenheidswi'l van ons volk. Bij andere groepen van ons volk mogen andere idealen overheerschend zijn, bij ons was is en zal het blijven: De eenheid van het Nederlandsche volk en dus „allen on verdeeld naar de openbare school." Wat de feestgave van de jubileum-com missie betreft, het grootste gedeelte hier van werd door spreker aangeboden aan het fonds tot steun. Na deze herhaaldelijk door krachig ap plaus onderbroken rede gaf mr. A. de Roos, secretaris van de wetscommlssie een uit voerige toelichting op de voorlooplge con clusies dezer commissie inzake de onder- wijsbevredlglng. LEDENVERLIES NIET ZOO GROOT ALS. GEVREESD WAS. Zaterdagmiddag was In een der zalen van ihet gebouw voor K. en W. te Utrecht de Nederlandsche Reisvereenigïng in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. van Egmond uit Goor. In zijn begroetingswoord wees de voorzitter er op, dat dit de vijf en dertigste algemeene vergadering der vereeniging is, doch de tijdsomstandigheden wettigen geen luid ruchtige vreugdebetoon. Wel mag in deze bijeenkomst doorklinken een toon van op rechte dankbaarheid over hetgeen de ver eeniging in deze 35 jaren voor honderddui zenden landgenooten heeft mogen doen. Spr. herinnerde verder aan den arbeid, die in deze jaren was verricht. Het ideaal, het onbaatzuchtig dienen, is in al die 35 jaar onverzwakt gehandhaafd, en dat is het doel en richtsnoer geweest van allen, die op de een of andere wijze een leidende functie in de organisatie hebben bekleed. Diep in ons leefde de overtuiging dat het werk on zer vereeniging goed was, dat dit werk levensverrijking bracht aan talloos velen, die daarvan zonder onze vereeniging ver stoken zouden zijn gebleven en dat het daarom onze plicht was op den Ingeslagen weg voort te gaan. Bij veel van hetgeen zich in den loop der jaren wijzigde Is een ding altijd ongewijzigd gebleven, n.l. art. 2 der statuten waarin omschreven wordt, dat de vereeniging ten doel heeft het reizen, als middel tot cultureele en intellectueele ontwikkeling te bevorderen. In de jaren voor September 1939 heeft de arbeid zeer veel tijd gevergd. Thans is dit anders. Het werkterrein is door de omstan digheden zoodanig ingekrompen, dat de mogelijkheid bestaat, een organisatie op te bouwen, die een aanzienlijk grooter deel dan tot dusver van ons volk kan omvatten en waardoor de vereeniging tot. nieuwen bloei zal kunnen worden gebracht. Het ver heugde spr. onlangs van officieele zijde te hooren, dat het werk, dat in het verleden bijgedragen heeft tot de cultureele verhef fing van ons volk, waardeering heeft ge vonden. Met het uitspreken van den wensch dat het N.R.V.-werk in de toekomst onbe lemmerd zal mogen uitgroeien tot heil on zer samenwerking besloot spr. zijn openings woord. Het jaarverslag van den algemeenen secretaris den heer J. G. Beurs (Utrecht), bleek over het algemeen in een somberen toon gesteld. Doch er zijn ook vele licht- punten, die zelfs onder de meest benarde omstandigheden steeds gevonden kunnen iworden. Op 1 Januari 1940 telde de N.R.V. 47.459 leden. In den loop van dat jaar bereikte men het hoogste getal 48.066 leden, terwijl men het jaar eindigde met 36.756 leden. De correspondeerende getallen over 1939 waren 52.171, 58,912 en 47.685 Bovendien gaven de tot en met Maart 1941 verschenen candida- tenlijsten te zamen reeds weder 482 nieuwe ieden aan. Uit deze cijfers blijkt, dat een belangrijke teruggang van het ledental moet worden vastgesteld. Toch bleef deze terug gang belangrijk beneden de raming van het hoofdbestuur. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den samensteller, na een korte bespreking goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den algemeenen penningmeester den heer A. C. Dijkman (Kijkduin) kon de goedkeuring der verga dering wegdragen. De begrooting voor het jaar 1941 werd vastgesteld op een bedrag van f. 105.760. Na benoeming van de financieele com missie voor 1941, werd besloten om aan het hoofdbestuur over te laten waar de volgen de vergadering zal worden gehouden. Zoo mogelijk zal deze bijeenkomst in Den Haag worden gehouden. In de plaats van de hee ren J. van Ettinger en S. de Leve, die voor een bestuursfunctie bedankt hadden wer den gekozen de heeren J. Eshuis en J. Mel- chior. De voorzitter sprak een woord van afscheid tot de aftredende bestuursleden voor het vele werk dat deze in het belang van de N.R.V. hadden verricht, waarna de nieuwbenoemde bestuursleden met een wel komstwoord werden begroet. De vergadering onderstreepte de woorden van den voorzitter door een langdurig ap plaus. De periodiek aftredende bestuurs leden J. J. Oltmans, dr. R. van der Waard en dr. G. Wallagh werden herkozen. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. DE TUINBOUWEXPORT. Nieuwe regeling voor de verdeeling. Er is dezer dagen een wijziging aange bracht in de regeling voor den export van de tuinbouwproducten. Bij de ruimer aanvoeren in het vorig jaar was bepaald, dat de helft van de producten welke ter veiling werden gebracht, voor het binnenland wérden aangewezen, en de an dere helft voor export. Nu de voorjaars-aan voeren grooter worden, is deze maatregel weer toegepast. Wanneer van een product de aanvoer zoodanig is, dat de voorziening in de binnenlandsche behoeften voldoende is gedekt, wordt de helft van den aanvoer geëxporteerd. In het algemeen blijkt het binnenland aan de genoemde hoeveelheid voldoende te hebben, en bepaald is dan ook, dat indien door verminderde vraag de gestelde export prijzen niet meer betaald worden, een rui mer export van dit product kan worden toegelaten Hierdoor wordt in de binnen landsche voorziening weinig verandering aangebracht. Zoo is dezer dagen al gebleken dat ook voor den export de beschikbare spi nazie niet steeds noodig was, zoodat er ruim voldoende keus was. De regeling heeft al leen eenigen invloed op de producten die nog niet zoo ruim ter veiling komen, zooals dit thans met bloemkool en peen het geval is. Door de regeling is in elk geval gewaarborgd dat geen producten aan de veilingen ver nietigd behoeven te worden, daar steeds een afzetmogelijkheid bestaat. ZAANDAMS WETHOUDERS OP VERZOEK ONTSLAGEN. Op hun verzoek heeft de regeeringscom- missaris voor Zaandam aan de beide wet houders R. Plooyer -en L. Kelder per 1 Juni a.s. ontslag verleend. ORGEL IN DE GROOTE KERK TE DEN HAAG WORDT GERESTAUREERD. Door de firma Van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp. Een der grootste orgels van Nederland, dat in de Groote of St. Jacobskerk te Den Haag, in 1881 gebouwd door den bekenden Utrechtschen orgelmaker J. Fr. Witte, ver toonde reeds eenigen tijd gebreken, die aan slijtage waren te wijten. Ook voldeed het klankbeeld, dat in den ietwat stijven en orkestralen geest van dien tijd was ont worpen, niet aan de klankidealen van de zen tijd. In verhouding tot zijn omvang was het orgel weinig geschikt voor de weergave van orgelmuziek van Bach en diens voor- loopers. Daar het orgel echter van voortreffelijke materialen is vervaardigd, en de kern van het geluid zeer wel te handhaven bleek, heeft de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente niet geaarzeld over te gaan tot een grondige herstelling en vergrooting van de klankvariëteit van dit instrument. Volgens bestek en onder toezicht van den Nederlandschen klokken- en orgelraad is de uitvoering van die restauratie thans opgedragen aan de firma G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal deze restauratie begin Maart 1942 vol tooid zijn. NIEUWE SLUIS VAN N.O. POLDER IN GEBRUIK. De sluis bij de Voorst, tusschen het rand- kanaai en den N.O.-polder is thans in ge bruik genomen. De sluis is 30 M, lang, 7 meter breed en het verval bedraagt 5 me ter. Het eerste schip, dat de sluis passeer de. was de „Hoop op Welvaart" van schip per Wijsterman uit Amsterdam. Inmiddels hebben nu ook de Vollenhoofsche botters, die daar nog opgesloten lagen, den N.O. polder kunnen verlaten. PROF. VAN DER HEYDEN OVERLEDEN. Gistermiddag is na een langdurige ziekte te Nijmegen overleden prof. mr, E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar in het burgerlijk recht en rechtsgeschiedenis aan de R.K. univeritselt aldaar. De overledene werd op 12 Augustus 1885 te Gouda geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde hier in 1906- tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met de aanteekening „met lof". Van 1908 tot 1923 was hij advocaat te Rotterdam. In 1923 werd hij benoemd tot professor aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Hij was lid van de staatscommissie voor burgerlijke wetgeving en in 1936 werd hij benoemd tot lid van de staatscommissie voor de grondwetsher ziening. DE VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCH INDIË. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens een Domei-bericht heeft de regee ring van Nederlandsch-Indië ter versterking van de landsverdediging in den volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrijwiljige aanmelding onvoldoende is. 3291 (Ingea. Med.) ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Met A.N.P. meldt: Nadat in de laatste dagen geen Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats vonden, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer eenige Britsche toestellen hier binnen gevlogen. In totaal werden twee woonhuizen vernield, ongeveer 15 woonhuizen kregen glasschade. Helaas werden vijf burgerlijke personen gedood. Een vrouw werd licht ge kwetst. Overigens vielen de meeste bommen op het vrije veld. DE NEDERLANDSCHE FINANCIER. Naar wordt medegedeeld is in de plaats van wijlen den heer M. H. Blnger tot direc teur van de Vennootschap „De Nederland sche Financier", uitgeefster van de Dagelij k- sche Beurscourant, benoemd de heer H. A. H. Sijthoff te Wassenaar. De benoeming is geschied met ingang van heden. De dader van den aanslag te Soesterberg. HIJ WERD SPOEDIG \yEER GEGREPEN. De bijzondere strafgevangenis in Sche- veningen was Zaterdagochtend in rep en roer. Er was een gevangene ontsnapt en voorwaar niet de eerste de beste. Men zal zich herinneren dat in Februari van het vorige jaar nabij Soesterberg in een tuin huisje een aanslag werd gepleegd op de echtgenoote van den adjudant-onderoffi cier clieger Van der Griendt. De dader vluchtte maar werd korten tijd later in de Boschjes van Poot bij Houtrust in Den Haag gearresteerd en opgesloten. Te zamen met nog een gevangene was deze man Zaterdagochtend op een binnen plaats in de bijzondere strafgevangenis aan het werk, In hun nabijheid stond een ladder en toen de andere gevangene zich even had verwijderd en de omstandigheden voor een ontvluchtingspoging ook overigens ideaal bleken te zijn, klom hij op den bui tenmuur om een seconde later met een koenen sprong in de vrije wereld te staan. Uiteraard was de ontsnapping spoedig ont dekt. Het heee Hlaagsche politieapparaat werd in werking gesteld, politiehonden lucht gegeven, randgemeenten gewaar schuwd enz. In den loop van den morgen vond men met behulp van de honden aan den Tapijtweg de jas en de pet, welke de ontvluchte op had, toen hij er vandoor was gegaan. Deze kleedingstukken zijn rijks eigendom en natuurlijk als zoodanig ge makkelijk te herkennen, hetgeen voor den man om begrijpelijke redenen aanleiding Was jas en pet weg te gooien. Gekleed in een gevangenisbroek en een hemd trok de ontvluchte zich terug ln de Scheveningsche Boschjes nabij den Badhuisweg. Hier werd hij Zaterdagmiddag te circa twee uur door twee surveilleerende agenten, die het struikgewas op een verdachte wijze hadden zien bewegen, ontdekt. Gewillig liet hij zich arresteeren en overbrengen naar de plaats, vanwaar hij 's ochtends zijn vrij heid had trachten te heroveren, De vreug de was van korten duur geweest. LIJK IN HET NET. Tijdens het paling visschen kreeg schip per H. Wakker van de U.K. 38 het lijk van een man in zijn net. Hij is terstond naar Urk opgestoomd om hiervan aangifte aan de autoriteiten te doen. In een speciaal interview, dat groot admiraal Raeder heeft toegestaan aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van het Japansclie nieuwsagentschap Domei, heeft hij een standpunt bepaald ten aanzien van actueele problemen. Gij hebt stellig, zoo vroeg de correspon dent, de buitengewoon levendige discussie gevolgd in de Ver. Staten, welke zich bezig houdt met de kwestie hoe men met Ameri- kaansche hulp aan den eenen kant het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal veilig naar het eiland en de verschillende oorlogstooneelen kan brengen en aan den anderen kant de verschrikkelijke verliezen van Engeland aan oorlogs- en koopvaar dij tonnage kan verlagen. Hoe beoordeelt de Duitsche marine de daaruit voort vloeiende eventueele gevolgen? De groot-admiraal antwoordde: Zij be oordeelt ze zeer ernstig, vooral daar niet alleen de pers, maar ook verantwoordelijke leden van de Amerikaansche regeering zich hierover uitgelaten hebben op een wijze, die geen twijfel kan laten over den met het volkenrecht in - strijd zijnden, agressieven aard van de reeds genomen, vooral echter van de verder voorgestelde maatregelen. Geen deskundige van de mo derne oorlogvoering, die prijs stelt op zijn reputatie, houdt een aanval over de breedte van den Oceaan heen voor mogelijk en uit voerbaar. Wie desondanks Duitschland be doelingen van een aanval in de schoenen schuift, doet dat tegen beter weten in en met de bedoeling zijn eigen agressieve plannen en zijn wil tot inmenging daar mede te rechtvaardigen. De oorlogsophit sers zijn niet bezorgd voor een Duitschen aanval, maar over het feit, dat het niet wil lukken de gewenschte incidenten te doen ontstaan. Om ze desondanks in het leven te roepen, wordt alles gedaan om de grens tusschen neutraliteit, agressie en oorlog te vervagen en door steeds nieuwe in strijd met het volkenrecht zijnde maatre gelen de lijn van het „short of war" verder uit te rekken. Denkt gij daarbij, zoo vroeg de corres pondent vervolgens, in de eerste plaats aan de voorstellen om de z.g. patrouille-activi teit der Amerikaansche marine, resp, van het luchtwapen ten gunste van de bevei liging der Britsche oorlogstransporten in de richting van den Atlantischen Oceaan uit te breiden of aan de voorstellen om op eenigerlei wijze het systeem der konvooien te aanvaarden, met de bedoeling een con flict te provoceeren? Het antwoord van Raeder luidde: Belde maatregelen zijn van zoo toonaangevende wijze en op zoo categorische wijze geëischt, dat men zich daarop moet instellen en van te voren de verantwoordelijkheid moet vast stellen, doch tevens nogmaals een ernstige waarschuwing moet uitspreken. Wat dc konvooien betreft, kan ik slechts de opvatting van president Roosevelt bevestigen„Konvoieeren beteekent schieten". Aangezien de aard van de ladingen der schepen in kon vooi volgens de Amerikaansche beken tenissen van het begin af als contra bande vaststaat, zou de overgang tot deze wijze van konvooisysteem geen neutraal geleide vormen in den zin van internationale, ook door de Veri Staten gesloten verdragen, maar een open lijke oorlogshandeling en een naakten, niet geprovoccerden aanval. De Duitsche zeestrijdkrachten zouden derhalve ge rechtigd zijn tegen deze vervoeders van èontrabande op te treden volgens de regels van het zeeoorlogsrecht en zou den een belemmering bij de uitoefe ning van dit recht ook tegen Ameri kaansche oorlogsschepen zoo noodig met de wapens van de hand moeten wijzen. Terwijl van een Duitsch gevaar voor Amerika geen sprake kan zijn en terwijl dit systeem reeds thans practisch neer komt op een ondersteuning van den Brit- schen tegenstander, kan slechts dringend gewaarschuwd worden voor uitbreiding daarvan. Dit systeem heeft reeds tot dusver niet de defensieve veiligheidsdoeleinden van Amerika gediend, doch is den berichtge- vingsdienst ten gunste van Engeland ten goede gekomen. Reeds zijn Duitsche koop vaarders, bijv. de Columbus, hieraan ten offer gevallen. Men kan van geen enkelen commandant van een Duitsch oorlogsschip eischen, dat hij met over elkaar geslagen armen toe laat, dat zijn standplaats door een Ameri- kaansch oorlogsschip gemeld wordt aan den tegenstander, eerst recht niet, wan neer dit hem zoo lang volgt tot sterke Britsche zeestrijdkrachten geroepen zijn, om hem niet alleen te beletten zijn taak ten uitvoer te leggen, maar ook zijn schip en zijn bemanning te vernietigen. In dit geval ziet hij zich evenals in het geval van het konvooi geplaatst tegenover een actie ve oorlogshandeling en is hij volgens de regels van het erkende oorlogsrecht ge rechtigd van het betreffende schip het staken van de vijandelijke handeling te eischen, zoo noodig het met wapengeweld daartoe te dwingen. Ik zou bij deze gelegenheid nog een ver der punt willen te berde brengen. De neu trale koopvaardij is reeds geruimen tijd geleden er voor gewaarschuwd met verduis terde lichten te varen, aangezien zij zich daardoor blootstelt aan verwarring met vijandelijke oorlogsschepen en daarmede aan een onmiddellijken anaval. Dit geldt in nog sterkere mate ook voor neutrale oorlogsschepen. Bij den stand der moderne oorlogstechniek is het in het belang van de eigen veiligheid noodzakelijk op ieder ver duisterd schip terstond het vuur te ope nen. Wie desondanks verduisterd vaart, heeft iets te verbergen, heeft booze voor nemens en moet dus verwachten om zonder waarschuwing te worden aangevallen. Wie zich, kennis dragende van dezen volken rechtelijken en feitelijken toestand in ge vaar begeeft, die zoekt twist. Aangezien de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaansche oorlogspartij duizenden zeemijlen achter den oorlog aanloopen en het gevaar ver van de kusten van het Ame rikaansche vasteland opzoeken om zich voor bedreigd te verklaren en de gewensch te incidenten tot stand te kunnen bren gen. De Duitsche marine zal zich daardoor niet laten belemmeren in de uitvoering van haar taak. De verantwoordelijkheid voor een op die wijze ontstane conflict ligt echter uitslui tend op de schouders van hen, die niet alleen buiten de Duitsche waarschuwingen maar ook buiten den wil van de meerder heid van het Amerikaansche volk om be wust daarheen gaan, waar geschoten wordt. HEDEN. Stadszaal: Variétéprogramma N.V.V. 7% uur nam. Dinsdag. Morschweg 59Stadsevangelisatie te 7% u. nm. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en dlph- terie. 11—3 uur. 's Dinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 7—8 uur nam s Dinsdag Mare 13 Medisch Opvoedkundig bureau 9Vè-11 urn voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- ïag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 35 uur nam. b Donderdags WIJkgebouw trBethesda' (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Vrijdags, Inst voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5, BIOSCOPEN T 18 jaar: 14 jaar: alle leeftijden Luxor-theater: „Tusschen Hamburg en Haïti" t Dagelijks nam 2 eu 8 u- 's Zondags 2—7 uur. doorl voorstelling. Lido-theater: „Schelding op korten termijn" 1 Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „In de schaduw der bergen" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Milllonairs" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „Parkstraat 13" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26Vi uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, Zondags gesloten) „De school des levens". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Mei 20 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo- ethek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 12 uur: 'smiddags: 14 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer". 12 uur: 's middags: 13 gr. C. Gironummer van de W. H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Doordat het paard op hol sloeg, viel de 50-jarige landbouwer H. J. Meikamp, uit de Markelosche Broek, bij Markelo van den wagen. De man kwam op zijn hoofd terecht en is kort na het ongeval overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEWELDIGE BOSCHBRANDEN IN CANADA. Te Toronto maakt men zich bezorgd over het lot van ongeveer 100 houtvesters, die in de wouden van Zuid-Ontario door razend snel om zich heen grijpende woudbranden werden afgesneden. Het vuur heeft reeds tot ontruiming van verscheidene kleine dorpen genoodzaakt en honderden hout vesters en jagers, die afzonderlijk in de bosschen leven, moesten hun woning in allerijl verlaten. Ook in de provincie Quebec, zoo vervolgt het U. P. bericht, woeden woud- branden. Ze hebben reeds een schade van ongeveer 10 millioen dollar aangericht. Hon derden soldaten bestrijden te zamen met de woudpolitie het vuur op een 80 km. lang front. WOLKBREUKEN IN MEXICO. 12 slachtoffers. De Associated Press meldt uit Carlsbad in Nieuw Mexico, dat wolkbreuken de berg- stroomen tot geweldige rivieren hebben doen wassen. Ruim 1000 personen zijn dakloos ge worden. Het noodweer heeft ongeveer een dozijn menschenlevens geëischt. Een 15 voet hooge watergolf stortte plotseling neer over Carlsbad en de in de nabijheid liggende plaatsen en sleurde huizen, bruggen en spoordijken mee. De autoriteiten hebben last gegeven tot ontruiming van in gevaar ge komen streken, aangezien de ongewoon zware regenval nog voortduurt. AARDBEVING IN ZUID TURKIJE. Tot dusver 20 dooden. De stad Mugla, die in Zuid-Turkije tegen over het eiland Rhodos ligt, is door een zware aardbeving geteisterd. De beving be gon Vrijdag en duurde Zondagmorgen nog voort. In de stad Smyrna waren zwakkere aardschokken merkbaar, die echter niet temin materieele schade veroorzaakten. Vol gens de berichten, die tot dusverre uit het aardbevingsgebied binnengekomen zijn, zijn 20 personen gedood, terwijl een groot aantal gewond is. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6