LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 26 Mei 1941 Verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders SPORT Nederlandsche Korfbalbond dagbladreclame Van 18-25 jaar 1941- Laatste Berichten Binnenland Buitengewone maatregelen voor de kustverdediging Buitenland Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT KORFBAL. uitslagen van gisteren. Kampioenschap v. Nederland: Wordt Kwiek —Westerkwartier 3—7; Deetos—ZKC 9—1 Promotie en degradatie. Noord-Holland I: Oosterkwartier—Luto 4-2- SportiefBilthoven 34. Zuid-Holland I: GymnasiastenOSCR 5—4 Zuid-Holland IIB: Spangen H—Regenboog Competitie. Zuid-Holland I: Ons Eibernest—DKC 12—4 Overüsel I: 't Overschotje—AKC 4—1- Zwart Wit—Groen Zwart 3—2; HKC—Naas 0—5. Noord I: Nic.Club Brothers 44. Zuid-Holland IHA: Zuiderkwartier—Fluks II 03, Zuid-Holland III B: Gymnasiasten IIDKC II 3—3. Overzicht. Deetos heeft gisteren, zooals wij reeds ver wacht hebben, de finale van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland bereikt door een 9—1 zege op ZKC. De Noordelijke kampioen, Wordt Kwiek, bood Westerkwartier feilen tegenstand, doch kon niet verhinderen, dat de roodbroeken de beide punten mee naar Amsterdam namen (7—3). Voor de promotie- en degradatie-competitie had Gymnasiasten meer moeite met OSCR dan wij verwachtten. Met slechts 54 wonnen de Hagenaars, die door dit resultaat evenwel een goede kans op promotie hebben. De stand luidt hier thans: gesp.gew.gel.verl v.t. pnt. Gymnasiasten 2 2 - - io5 4 O. S. C. R2 1 - - 6—7 1 Fluks 2 - 1 1 3—7 1 In Noord-Holland zette Oosterkwartier haar degradatiewedstrijden góed in door Luto met 4—2 te verslaan. Sportief startte minder for tuinlijk door op eigen veld van Bilthoven te verliezen (4—3). De stand luidt hier thans: gesp.gew.gel.verl. v.—t. pnt. Archipel 2 1 1 - 6—5 3 Oosterkwartier 1 1 - 1 4_2 2 Bilthoven 2 1 - 1 6—6 2 Luto 2 - 1 l 5—7 1 Sportief l - - i 3_4 0 Voor de gewone competitie viel gisteren in Overijsel de beslissing voor de bezetting dei- onderste plaats. Groen-Zwart verloor met 32. van Zwart-Wit en zal nu degradatiewedstrijden moeten spelen. In de Zuid-Hollandsche 3de klasse A be haalde Fluks II een verrassende 3—0 zege op haar stadgenoote Zuiderkwartier. Beide ploe gen telden één invalster, terwijl Fluks Wijsman vervangen had door Wassenaar, hetgeen o i. een versterking was. De kansen voor Fluks II. om van de onderste plaats af te komen stegen door dit resultaat aanzienlijk. zuiderkwartier—fluks ii 0—3 Tegen de verwachting in is deze wedstrijd in een verdiende, hoewel geflatteerde 3—0 zege der rood-witte reserves geëindigd. De sfeer waarin deze ontmoeting gisteren ge speeld werd, deed ons dikwijls denker, aan de vroeger zoo befaamde, Vitesse-Fluks ontmoe tingen Natuurlijk niet voor zoover dit het spel peil betrof, doch wel in menig ander opzicht. Belde partijen hadden flink wat supporters langs de lijn staan, die hun favorieten luide aan moedigden.. Binnen de lijnen gaven beide ploe gen zich geheel, waarbij dikwijls forsch en fa natiek gespeeld werd. Fluks 'dankte deze overwinning aan haar schotvaardigheid gedurende het eerste half uur. Kukler was Kapaan herhaaldelijk te snel af en gaf Fluks reeds na zeven minuten spelen de lei ding met een zuiver schot (0—1). Enkele minu ten later kreeg Zuiderkwartier een mooie kans om uit een strafworp gelijk te maken, doch Labordus faalde. Beide aanvallen probeerden het hierna voornamelijk met verre afstandscho ten. Fluks schoot hierbij zuiverder en vergrootte door een zeer ver schot van Kukler haar voor sprong, terwijl Guldemond na precies 30 minu ten eveneens met een ver schot succes had. (0—3). Voor de rust kreeg geen van beide par tijen nog veel gelegenheid tot scoren. Na de hervatting was Zuiderkwartier over het algemeen gevaarlijker dan Fluks. Haar aanval was echter slecht op schot. De strijd werd steeds forscher en tenslotte zag scheidsrechter Adam zich genoodzaakt den Zuiderkwartierspe- ler Nijssen het veld uit te sturen. Hierna waren de geelblauwen een geslagen ploeg. Wel' waren zij nog het meest aanvallend, doch haar aan- valsspel was zeer ontactisch van opzet. Fluks kreeg weinig kans meer tot scoren, zoodat het einde kwam met onveranderden stand. Scheidsrechter Adam had het niet gemakke lijk. Hij zag nogal eens wat door de vingers, doch wist steeds op het beslissende moment in te grijpen. Hetgeen wel het beste compliment is dat men een scheidsrechter maken kan! LEIDSCHE KORFBALBOND. Gisteren werd de laatste wedstrijd gespeeld, n.l. Fluks IIIVicus Oriëntis III, welke na een spannenden, hoewel op laag p eil staanden strijd, in een gelijk spel (3—3) eindigde. Door dit resultaat kon Fluks III de laatste plaats verlaten, daar haar doelgemiddelde een fractie beter is dan dat van Zuiderkwartier II. De eindstand In de 1ste klasse luidt: gesp.gew.gel. verl. v.—t. pnt. Vicus Oriëntis II 8 8 - - 44—6 16 Vicus Oriëntis III 8 3 3 2 28—18 9 Algemeene II 8 3 3 2 10—13 9 Fluks III 8 - 3 5 10—32 3 Zuiderkwartier II 8 1 1 6 8—31 3 CRICKET. DISTRICT DEN haag EN OMSTREKEN N. C. b. In de onlangs gehouden jaarvergadering van bovengenoemd district werd het bestuur als volgt samengesteld: mr. P. C. M. ten Bosch (voorz.) L C. F. Wunder (secr. penn.) C. J. Metsch, mr. p. Hierneiss en mr. F. W. Bolk (leden). L.C.C. IN HET KOMEND SEIZOEN. .Vergeleken bij verleden jaar zal L.C.C. het in °it seizoen zonder F. van Es, Hagenaar en Jon- Serheld moeten stellen, doch daar staat tegen over dat Laman weer geregeld kan spelen. De kern van de ploeg bestaat uit C. J. Metsch (captain), P. Kantebeen. T. Kantebeen, A. van Hopp, Harmsen en Laman, terwijl voor de herige plaatsen Rietbergen, Stikvoort, Schouten Koolhaas en v. d. Reijden beschikbaar zijn. «et tweede elftal zal deelnemen aan de com petitie van het District Den Haag en Omstreken van den N.CB. LJ e cuggegraai van ©lk goed reclame-plan Het heden verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris betreffende den Nederlandschen arbeidsdienst. (Arbeidsdienstverordening) Deze luidt als volgt: Artikel 1 1. Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Ne derlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Ne derlandschen arbeidsdienst te dienen. 2. Zij die tot den Nederlandschen arbeids dienst behooren, vervullen een eereplicht jegens het Nederlandsche volk. Het is de taak van den Nederlandschen arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksge meenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. 3. Tot het bereiken van zijn doel ver richt de Nederlandsche arbeidsdienst werk zaamheden, welke tot algemeen nut strekken. Artikel 2 1. De Nederlandsche arbeids dienst ressorteert onder den secretaris-ge neraal van het departement- van algemeene zaken. 2. De commandant van den Nederlandschen arbeidsdienst staat rechtstreeks onder den secretaris-generaal. Hij voert het bevel, be paalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aange wend; tevens leidt hij de opleiding en de opvoeding. Artikel 3 1. De dienstplicht in den Nederlandschen arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. 2. Zij die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrijwilliger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar. Deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. 4. Hij, die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling van zijn ar beidsdienstplichten. Artikel 4 1. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken be paalt: 1. Tot welk aantal dienstplichtigen worden opgeroepen, ne 2. Tegen welk tijd stip zij worden opgeroepen, 2. De dienstplichtigen worden door recru- teeringsbureaux van den Nederlandschen arbeidsdienst In overleg met de bevoegde plaatselijke autoriteiten opgeroepen en ge keurd. 3. De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken kan, zoo noo- dig in overeenstemming met den secretaris generaal van het desbetreffende departe ment, bepalen, dat het vervuld hebben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werkzaam heden. Artikel 5 Van dienstneming bij den Nederlandschen arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1. Hij die krachtens onherroepelijke rech terlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden. 2. Hij, die krachtens onherroepelijke rech terlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het Wetboek van Strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6 1. Joden worden tot den Ne derlandschen arbeidsdienst niet toegelaten. 2. Jood is een ieder, die uit. ten minste drie naar ras vol-Joodsche grootouders stamt. 3. Als Jood wordt ook aangemerkt hij, die uit twee vol-Joodsche grootouders stamt en 1. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen; 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk treedt. 4. Een groot-ouder wordt zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7 Personen, die, lichamelijk ongeschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat teh aanzien van hun persoon het op voedkundig doel, dat den Nederlandschen arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8 1. In geval van twijfel om trent de vraag, ten aanzien van welke per sonen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de commandant van den Nederlandschen arbeidsdienst volgens richtlijnen, welke de secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken geeft. 2. De betrokkene heeft het recht, in be roep te komen bij den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. Artikel 9 1. De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen arbeids dienst is een publiekrechtelijke. 2. Onder leden van den Nederlandschen arbeidsdienst worden begrepen: 1. het beroepspersoneel: 2. degenen die hun dienstplicht in den arbeidsdienst vervullen; 3. de vrijwilligers bij den ardbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken; 3. Voor het verrichten van bepaalden dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsover eenkomst. Zoodanige personen worden niet als le den van den Nederlandschen arbeidsdienst beschouwd. Artikel 10 (1) Alle leden van den Neder landschen arbeidsdienst genieten in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging. Om trent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van deii Nederlandschen arbeidsdienst of van hun ni.gela'r,i betrek kingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. (2) Ale leden van den Nederlandschen arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen ailen gelijk tuchtreglement. Artikel 11. De leden van den Neder landschen arbeidsdienst, met uitzonderinp van het beroepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij heb ben aanspraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Artikel 12. (1) Het beroepspersoneel ;eniet bezoldiging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen Arbeidsdienst kan niet be hooren hij die hetzij 'jjelf uit ten minste één vol-Joodsche grootouders stamt, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste één vol-Joodsche grootouders stamt Het vierde lid van art. 6 is van toepas sing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije in woning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroepsper soneel kunnen in geval van ziekte en on geval vrije geneeskundige behandeling, ver pleging en verzorging genieten. Artikel 13 (1) De secretaris-generaal van het Departement van Algemeene Za ken vaardigt, zoo noodig in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het. desbetreffende departement, de ter uit voering en aanvulling van dit besluit nood zakelijke voorschriften uit. (2) De krachtens de artikelens 4, 10 en 2 uit te vaardigen rechtsvoorschriften moe ten in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Artikel 14 De Secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan gedurende den tijd, waarin de Nederland sche arbeidsdienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den arbeidsdienst aanmelden Artikel 15 (1). Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot 1 Januari (2). Zij wordt aangehaald als „arbeids dienstverordening". In het heden verschenen verordeningen blad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. W.A.-MARSCH DOOR GOUDA. De N.S.B.-persdienst meldt: Zaterdagavond vond onder groote belang stelling van de zijde van het publiek een W.A.-marsch door Gouda plaats. Na het défilé door een deel van aen Kaagsehen heerban maakte de troep een marsch dooi de stad, terwijl de muziek haar vroolijke marschen en concertmuziek voor het stad huis deed hooren. Onderbanleider van der Hout sprak op de markt gedurende 10 minuten de saam- gestroomde menigte kort en kernachtig toe. In zijn rede wees hij op de talrijken, die den nieuwen tijd nog niet verstaan. Uitdruk kelijk waarschuwde hij hen, die door hard optreden meenden den opmarsch van den nieuwen tijd te kunnen tegenhouden. Ander zijds bracht hij de bereidheid tot uitdruk king om allen, die toonen op positieve wijze te willen medewerken de hand te reiken. Behoudens enkele onbeteekenende inci denten de ingrijpen, deden zich geen ongeregeldheden voor. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE VLOOT BIJ KRETA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; In den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk bekend gemaakt, buitengewone succes sen op de Britsche Middcllandsche Zee- vloot behaald. Alleen de Duitsche lucht strijdkrachten hebben sinds den 20ei Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedojagers alsmede een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zinken ge bracht. Door bomtreffers werden ver der een slagschip en verscheidene krui sers en torpedojagers ernstig bescha digd. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrach ten hebben vier vijandelijke kruisers tot zinken gebracht en verscheidene, andere scheepseenheden beschadigd. Hierdoor heeft de Engelsche heer schappij ter zee in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee door de schitterende samenwerking van de zee- en luchtstrijdkrachten der ver bonden spilmogendhedcn een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta verloopt de strijd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger onder voort- durenden aanvoer van versterkingen ver der succesvol. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben ook gisteren doeltref fend in de gevechten op den grond op het eiland ingegrepen. Zij wierpen Britsche steunpunten en munitie-opslagplaatsen in brand, vernie tigden twee vrij groote koopvaardijschepen en schoten in luchtgevechten drie Britsche gevechtsvliegtuigen en drie jachtvliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke vlieguigen wer den op den grond vernield. Op het eiland vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen door beschieting met de boordwapens vier op den grond geparkeerde jachtvliegtuigen en beschadigden zes an dere zwaar. In Noord-Afrika geringe activiteit der artillerie voor Tobroek. In het zeegebied rondom Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen twee vrachtsche pen met te zamen 2000 b.r.t. tot zinken ge bracht en twee groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd Bij aanvallen van Duit sche jachtvliegtuigen op de Engelsche zuid kust en bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duit sche bocht binnen te vliegen werden in luchtgevechten drie Britsche jachtvliegtui gen en drie gevechtsvliegtuigen neerge schoten. Bovendien schoot een patrouille vaartuig drie en de marine-artillerie twee Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. PROTESTBETOOGINGEN IN NOORD-IERLAND. In een te Londonderry gehouden protest vergadering tegen den dienstplicht in Noord-Ierland, heeft het gemeenteraadslid MacCourt gezegd: Wij zullen Churchill zijn dienstplichtwet in het gezicht slingeren. Wanneer hij oorlog wil hebben, kan hij hem krijgen. In heel Noord-Ierland zijn gisteren pro testvergaderingen tegen den dienstplicht gehouden. De politieverloven waren inge trokken. In een massa-bijeenkomst in het Corrigan-park waren 10.000 menschen aan wezig. Er werd een protestbrief voorgelezen van kardinaal MacRory. (DN.B.) ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN AMERIKA. In Upper-Sandusky (Ohio) is gisteren een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een sneltrein is met een auto in botsing geko men. Van de inzittenden van de auto wer den negen personen gedood, onder wie vijf kinderen. (D.NJB.) BETOOGINGEN VOOR DUITSCH- ITALIAANSCHE WAPENBROEDERSCHAP. In heel Italië hebben gisteren grootsche betoogingen en volksbij een komsten plaats gevonden, waar, vooraanstaande sprekers de draagwijdte en de beteekenls van het stalen pact hebben onderstreept. Overal ontstonden daarbij geweldige demonstraties voor de Duitsch-Italiaansche wapenbroeder schap. voor den Fuehrer en den Duce. voor de zegevierende strijdkrachten van de as en voor den bondgenoot Japan. Ambassa deur Alfieri wees te Milaan op de toene mende wederzijdsche begrippen en op de steeds nauwere samenwerking tusschen de beide asmogendheden. Het stalen pact. dat uit de gelijkheid der beide revoluties is ont staan, aldus Alfieri, heeft door het gemeen schappelijk vergoten bloed zijn hoogste wij ding gekregen en bindt In de zekerheid der overwinning het lot der beide volkeren tezamen,- die geroepen zijn om namens Adolf Hitler en Benito Mussolini de wereld een nieuwe ordening en een hoogere socia listische rechtvaardigheid te geven. (D.N.B.) VERLIEZEN DER NIEUW-ZEELANDSCHE TROEPEN. Associated Press .nelt uit Wellington, dat de minister van financiën Nash, een bericht van den Nieuw-Zeelandschen minister Fraser, uit Cairo heeft gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat sedert den Griekschen veldtocht 2200 man Nieuw-Zeelandsche troepen vermast worden. De meesten hier van zouden in gevangenschap geraakt zijn (D.N.B.) I BRAND IN BELGISCHEN GRAANMOLEN. In een molen bij Anhee in de buurt var. Dinant, is een hevige brand uitgebroken, waarbij 150.000 K.G. koren een prooi der vlammen géworden zijn. Het blusschings- werk van de Duitsche weermacht, welke later door de brandweer van Dinant gehol pen werd, vermocht niet, den molen van den ondergang te redden. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. (A.N.P.) In zijn weermachtsbericht no. 355 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben wij tijdens een verkenningsactie aan het front van To broek automatische wapens en antitankge- schut buitgemaakt. Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben in duikvlucht vij andelijke schepen in de haven van To broek gebombardeerd. Vier schepen van te zamen 11.000 ton werden tot zinken ge bracht. Formaties Italiaansche vliegtuigen bestookten verscheidene malen militaire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinegeweervuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier Omo succes volle gevechten volgehouden. VERKLARING VAN DONOVAN. In de „Saturdays Evening Post" schrijft Demare Bess, dat kolonel Donovan aan den Franschen ambasadeur in Ankara verklaard heeft, dat het Amerikaansche volk bereid is, eiken Franschman te laten verhongeren, wanneer dat noodig is voor de nederlaag van Hitler. (A.N.P.) VERKLARING VAN AIKEN. De op het oogenblik in Amerika vertoe vende Iersche minister van verdediging, Aiken, heeft voor de Amerikaansche orga nisatie voor de erkenning van de Iersche republiek verklaard, dat de Engelsche po ging om in Noord-Ierland den dienstplicht in te voeren een „geweldige Inbreuk" zou zijn op de rechten van Ierland. De Britsche regeering, aldus Aiken, heeft evenmin het recht een Ier op te roepen, als de een of andere natie het recht zou hebben Ameri kanen op te roepen. VLUCHT VAN DEN GRIEKSCHEN KONING. De Londensche berichtendienst meldt, dat twee Britsche officieren, die den Griek schen koning op zijn vlucht van Kreta naar Egypte hebben vergezeld, hebben medegedeeld, hoe heele zwei-men Duitsche valschermjagers in de onmiddellijke om geving van de verblijfplaats van koning George geland zijn. De koning vluchtte hierop in het gebergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag is hij te voet naar de kust gegaan, waar hij zdch, nadat de leden van het Britsche gezantschap zich bij hem had den gevoegd, heeft ingescheept. In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft. de.koning medegedeeld, dat hij „het eiland moest verlaten om de oor logshandelingen niet te hinderen". (D.N.B.) AMSTERDAM, 26 Mei. Op het oogenblik verkeert de beurs in een stadium waarin zij zich klaarblijkelijk niets aantrekt, van hetgeen op het wereldtooneel voorvalt. Veelvuldig kwam het voor, dat het Damrak sterk onder den invloed stond van de internationale politiek en de gebeurte nissen op het oorlogsterrein, maar ook hier van gaat momenteel niet veel uitwerking uit. Het beleggende publiek gevoelt er nu eenmaal niets voor nieuwe engagementen op touw te zetten of materiaal af te stoo- ten, en het gevolg hiervan is, dat er maar weinig orders zijn en de handel van geringe afmetingen blijft. Vandaag was het zaken verkeer van geringen omvang. Wederom kon geen bepaalde tendenz worden aangegeven. Ben enkel stukje vraag deed in de meeste afdeelingen de koersen onmiddellijk naar boven gaan, terwijl een enkel stukje aanbod het tegenovergestelde bewerkstelligde. Er zat hoegenaamd geen lijn in de markt; alleen kon worden ge constateerd, dat wederoip een flink weer standsvermogen aan den dag werd gelegd en dat het gebrek aan affaire niet is te resulteeren in een koersafbrokkeling. Olies werden op 234 ingezet, of enkele pun ten beneden het vorige slot, maar reeds dadelijk bleek dat hiermede te laag was gegrepen en geleidelijk aan kon een ver betering worden waargenomen en bij het slot werd zelfs nog iets gehandeld boven de laagste prijzen van Zaterdag. De omzetten waren overigens gering en cd transacties welke werden afgesloten, hadden meerendeels maar betrekking op een enkel of een paar stukken. De .Scheepvaartrubriek was verlaten. Met hor ten en stooten werd een enkele affaire ge daan in Nederlandsche Scheepvaartunies, waarvan de koers nauwelijks gewijzigd was. In de overige soorten ging vrijwel niets om, zelfs in Oude Booten kostte het groote moeite om tot noteeringen te geraken. Met de Industrieelen was het niet veel be ier gesteld. Aku's gaven ook thans weer kleine wijzen van aanwezigheid, maar de affqiirp wap toch zeer gering. De koers bleef echter vrijwel onveran derd. Voor Unilevers en de Philips-aandee- len bestond bb'r.a geen belangstelling. Het koerspeil kon echter gemakkelijk gehand haafd blijven. In de incourante Industriee len werd maar weinig gedaan. De stem ming was nauwelijks prijshoudend. Even als aan het einde van de achter ons lig gende week. trokken de Cultuurwaarden vrijwel geen belangstelling Op de Tabaks- afdeeling konden slechts Oude Deli's en Senembah's het tot noteering brengen. Zulks nadat het grootste gedeelte van den beurstijd verstreken was, zonder zaken. In de Rubberrubriek waren Amsterdam Rubbers prijshoudend en bijna zoo goed als onveranderd. Slechts weinig materiaal ging in andere handen over. Voor de minder courante rubberaandeelen was de stemming dooreen genomen prijshoudend. De affaire op de Suikermarkt bepaalde zich voorna melijk tot H.V.A.'s, waarvan het aanbod van slechts enkele stukken een achteruit gang van een paar punten veroorzaakte. Voor Nederlandsche beleggingen was de animo evenmin groot. De Nederlandsche staatspapieren waren aan den ongeanimeerden kant. De koopers welke zich den laatsten tijd nogal eens actief betoonden, hadden zich teruggetrok ken en de koersen neigden' in verband hier mede tot reageeren. De 4 obligatiën 1941 liepen terug van 98i/2 tot 98 1/4/ De gestaffelde leening zake in van 89 5/16 tot 89 1/16 De leeningen van het jongere type wa ren meerendeels een fractie luier. De Oude Schuld was ongeveer prijshou dend. Gemeentelijke en provinciale obliga tiën bleven op peil. De omzetten in pand brieven was zeer klein. D koersbeweging was onregelmatig met slechts geringe af wijkingen. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Brussel 30.11, 30.17; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: Dollars 1.8614, 1.901/4; Belg. Francs 30.08, 30.20; Zweedsche Kronen 44.76, 44.94; Zwitser- sche Francs 43.59, 43.75.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3