No. 24896 Duitsche valschermtroepen krijgen vasten voet op Kreta Britsche slagkruiser Hood vernietigd 82ste Jaargang MAANDAG 26 MEI 1941 Westelijk deel van het eiland reeds bezet Italiaansch Weermachtsbericht Verliezen van de Britsche vloot De strijd in het Westen Arbeidsdienst verplicht gesteld Verduisteren 21.45 uur 5.28 uur De strijd in het Oosten EERSTE BLAD Feiten van den dag LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regel; - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten vc _ms postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdagnamiddag in een extra-bericht bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, ge steund door formaties jagers, torpedotoestellen, gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers, tactisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere ver sterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het Westelijke deel van liet eiland is reeds vast in Duitsche handen Het Duitsche luchtwapen heeft de poging van de Britsche vloot om in te grij pen in de beslissing om Kreta neergeslagen, verdreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, bracht een aantal vijandelijke oorlogsschepen tot zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. De geheele operaties verloopen verder volgens het opgestelde plan. De verklaring van Churchill dat op Kreta Duitsche troepen afgezet zijn gekleed in Nieuw-Zeelandsche nniformen is onwaar. Mocht zij er aanleiding toe zijn of er achteraf een motiveering voor geven, dat Duitsche valschermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht worden behandeld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der Duitsche weermacht last geven tot overeen komstige vergelding jegens het tienvoudige aantal Britsche krijgsgevangenen. Het Duitsche weermachtsbericht gaf daarop gisteren nog volgende aanvullingen: Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedert den 20sten Mei aan de gevechten om Kreta deelgeno men en hebben in de tot dusver behaalde successen een groot aandeel. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen wederom met groot succes in den strijd om het eiland Kreta ingegrepen. Nieuwe troepen valschermjagers werden onder be scherming van jachtvliegtuigen ter verster king neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden met goed resultaat vijandelijke geschutsstellingen. machinegeweernesten, baraken, kampementen en troepenconcen traties Zij vernielden verscheiden Britsche batterijen luchtdoelgeschut en radio-instal laties, vernietigden twee vliegtuigen op den grond en brachten ten Zuiden van Kreta een koopvaardijschip van 1000 b.r.t, tot zinken. Het D.N.B. geeft op bovenstaande be langrijke mededeelingen nog commentaar, waaruit duidelijk blijkt, hoe moedig de val schermtroepen in samenwerking met de Duitsche luchtvloot zich succes verzeker den. De Britsche vloot is gevlucht voor het Duitsche luchtwapen en heeft zich met de overblijfelen naar haar steunpunten terug getrokken. De Britsche vloot heeft verliezen geleden, die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaardigheid van de Middellandsche Zee vloot aanzienlijk hebben verminderd. Het Duitsche lucht wapen heeft in deze dagen van strijd rond om Kreta bewezen, dat zijn aanvalskracht zelfs is opgewassen tegen een als onover winlijk beschouwde concentratie van krachten als de Britsche Middellandsche Zeevloot. De strijdlust, waarvan het be zield is, de nauwkeurigheid van zijn orga nisatie en de geduchtheid van zijn wapens hebben deze superioriteit tot stand ge bracht. Hoe vreeselijk de uitwerking van Duitsche vliegtuigbommen is, is weer door eenige voorbeelden duidelijk gemaakt, n.l. toen Duitsche gevechtsvliegtuigen de op de vlucht zijnde Britsche vlootstrijdkrachten ten Zuiden van Kreta op 23 Mei aanvielen. Een torpedojager kreeg een voltreffer, waardoor het schip uiteen gereten werd. Het schip brak middendoor en het voorste en achterste gedeelte zonken, geheel van elkaar gescheiden, onder water. Een andere torpedojager van deze formatie kenterde kort nadat hij geraakt was door een treffer en dreef nog eenigen tijd met de kiel boven water rond voordat het schip in de golven verdween. Een derde torpedojager, die op het voorschip een voltreffer had gekregen, waardoor de brandstoftanks vernield wa ren. dreef in een groote vlek stookolie hulploos rond. De overlevenden hadden het schip verlaten. Op het volgende wordt voorts van Duit sche zijde nog de nadruk gelegd: 1. De belangrijke voordeelen, welke de verdedigers van het eiland Kreta bezitten. De afstanden hebben een actie van Duit sche valschermjagers en uit de lucht ge lande troepen bijzonder moeilijk gemaakt. Aangenomen kan worden, dat niet alleen de eilandbezetting versterkt is, daar de Britten met een Duitschen aanval rekening moesten houden, doch dat ook het geheele eiland in een vestingachtigen toestand is gebracht. Terwijl de Duitschers met moeite onvoorbereide landingsplaatsen onder het vuren van het afweergeschut moesten zoe ken, stond den Britten een aantal goede vliegvelden ter beschikking. Ook vliegtuig moederschepen konden den verdedigers hulp vanuit de tucht brengen. Ten slotte kon de vloot den verdedigers van het eiland voortdurend hulp brengen. De prestatie van de Duitsche veroveraars kan derhalve niet hoog genoeg worden aangeslagen. 2. De beteekenis van het eiland Kreta voor de strategische positie van de Britten in de Middellandsche Zee, zooals zij van Engelsche zijde wordt opgegeven. In Lon den wordt er op gewezen, dat, in geval Kreta in Duitsche handen zou vallen, Suez reeds voor de helft bereikt zou zijn, waar door de Britsche positie in Irak, Egypte en in het nabije oosten in het algemeen aan ernstige gevaren zou zijn blootgesteld. 3. In Duitsche militaire kringen ver heelt men zich deze mogelijkheden niet. Er wordt echter op gewezen, dat Duitschland nog andere pijlen op zijn boog heeft en dat er nog in het geheel geen zekerheid be staat over de vraag of de Duitsche leiding juist v/aarde zal hechten aan de door En geland aangeduide gevolgen van een inne ming van Kreta. Nog steeds hullen krin gen van de opperste oorlogvoering zich in een geheimzinnig zwijgen. Het 354ste Italiaansche weermachtbe- richt van gisteren luidt als volgt: Onze zee- en luchtstrijdkrachten strij den in nauwe samnewerking met Duitsche strijdkrachten sedert den nacht van den 20sten Mei in een slag in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee om de bezetting van Kreta. Onze torpedobooten hebben de vijandelijke vloot zware verliezen toege bracht. Bommenwerpers, torpedovliegtui gen, jagers en gevechtsvliegtuigen zijn on ophoudelijk in actie geweest. Doelen op den grond op het eiland Kreta zijn herhaalde lijk met succes gebombardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteenheden, die zich ter bescherming van het eiland in den strijd hadden ge mengd en de verliezen hebben geleden, ge noemd in'vorige weermachtberichten. Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot genoodzaakt zich op haar bases te rug te trekken. In Noord-Afrika geen nieuw vermeldens waardig feit. In den linker bovenhoek bij Kythera is de Zuidelijkste punt van Griekenland aan gegeven de afstand in kilometers van daar uit naar de hoofdstad van Kreta (Herak- leon) is'210 KM Ten Oosten van Caneas in een diepe inham ligt de Soedabaai, de ligplaats van de Britsche vloot; verder zijn op het kaartje de voornaamste, havens van het eiland aangegeven. (Foto Holland) HET VERNIETIGDE BRITSCHE SLAGSCHIP „HOOD". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdagavond bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche gevechtsformatie onder leiding van den vlootchef, admiraal Lütjens, heeft in een zeegevecht rondom IJsland zware Engelsche zeestrijdkrachten ontmoet Het Linieschip Bismarck heeft hierbij een Engelschen slagkruiser, waarschijnlijk de Hood ver nietigd. Een tweede Engelsch Linieschip werd gedwongen van koers te veran deren. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder noemenswaardige bescha digingen haar aperaties voort. D. N. B. meldde later: De veronderstelling, dat de in het zeege bied om IJsland vernietigde'Engelsche slag kruiser de Hood was is door een mededee- ling van de Britsche admiraliteit bevestigd. Met zijn 42.000 ton (lengte 861 voet) was de Hood het grootste oorlogsschip ter wereld. Gebouwd in 1920 ontwikkelde het een snel heid van 31 zeemijlen en was met acht 39 c.m., 12 14 cm., acht 10 cm. kanonnen en een overeenkomstigen luchtafweer bene vens zes torpedolanceerbuizen bewapend. De uit 1360 man bestaande bemanning zal vermoedelijk om het leven zijn gekomen. Volgens den Brltschen berichtendienst heeft de Hood in den strijd met Duitsche zeestrijdkrachten „ongelukkigerwijze" tref fers in de kruitkamer gekregen. Het blijft nog een geheim, hoe de Duit sche granaten de diep in het inwendige van het schip gelegen munitiekamer hebben kunnen bereiken, te meer daar de „Hood" juist tegen een dergelijke mogelijkheid bij zonder zwaar gepantserd was. Kort vóór den oorlog is de Bismarck op de werf van Blohm en Voss te Hamburg van stapel geloopen. Het was het grootste en sterkste schip van de Duitsche vloot, heeft een water verplaatsing van 35.000 ton, is 241 m. lang en 36 breed en heeft een diepgang van 7,9 m. De bewapening bestaat o.a. uit acht stukken geschut van 38 cm. en 12 stukken van 15 cm. Met de „Hood" meegerekend heeft Groot- Brittannië nu twee slagschepen verloren. Twee slagschepen zijn tijdens den oorlog in Engeland in dienst gesteld, terwijl er nog vijf in aanbouw zijn. De slagkruiser „Hood" aldus meldt D. N.B. verder uit Berlijn was reeds eenmaal in dezen oorlog voor vrij langen duur bul ten gevecht gesteld. Op een tocht van een Britsche vlootformatie in het centrum van de Noordzee werd het schip op 26 Septem ber 1939 door voltreffers van bommen be schadigd en moest eenige maanden ter re paratie in het dok worden opgenomen. De zeeslag bij IJsland is het tweede ge vecht. dat Duitsche en Britsche slagschepen in dezen oorlog geleverd hebben. Het eerste treffen, waarbij de Duitsche slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" hun vuur doop ontvingen, vond op 9 April 1940 bij het begin van den Noorschen veldtocht plaats, toen aanzienlijk sterkere Britsche vloot strijdkrachten de Duitsche slagschepen pro beerden af te snijden. Bij het gevecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot een artille rieduel met den Britschen slagkruiser „Re nown" die door voltreffers van het zwaar ste kaliber beschadigd werd en moest om- keeren. Ook deze operatie stond onder leiding van den toenmaligen vice-admtraal Lütjens als plaatsvervangend chef van de vloot. Nog kort geleden heeft admiraal Lütjens een roemrijke onderneming op den Atlan tischen Oceaan volbracht. Onder zijn be vel, aldus D.N.B.verrichtte een formatie Duitsche slagschepen in Maart j.l. uitge breide operaties in deze wateren, waarbij verscheiden Britsche konvooien vernietigd en 22 gewapende vijandelijke koopvaardij schepen, totaal metende 116.000 b.r.t., tot zinken werden gebracht. Onder de vernie tigde Britsche schepen bevond zich ook de groote Britsche hulpkruiser „Jervis Bay", waarmede de Britsche admiraal Maltby ten onder ging. De correspondent te Londen van United Press, spreekt van een „schok voor het Brit sche Empire, welke bijzonder gevoelig is, daar de ondergang van de „Hood" samen valt met den 122sten verjaardag van ko ningin Victoria, welke als Empiredag in het geheele Britsche wereldrijk wordt ge vierd." Oost-Afrika. Bij gevechten ten Noorden van Galla en Sidamo werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer geïsoleerde colon nes, die onder bevel stond van kolonel Maraventano, na langdurigen, moedigen tegenstand en zonder levensmiddelen en munitie zich met wapeneer moeten over geven. Een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato, heeft op den At lantischen oceaan drie koopvaardijschepen van totaal 21.000 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht, en met een torpedo een vijandelijk oorlogsschip, waar schijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een konvooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze actie in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered. Van 9 tot 24 Mei hebben naar het Gior- nale d'Italia schrijft, de Duitsche en Ita- laansche marinestrijdkrachten in totaal 38 Engelsche oorlogsbodems buiten gevecht gesteld. Daarvan werden tot zinken ge bracht zestien eenheden (zeven kruisers, vier torpedobootjagers en vijf motortorpe- dobooten). Getorpedeerd werden negen eenheden (een slagschip, zes kruisers, een torpedoboot jager en een vliegtuigmoeder schip). Zwaar beschadigd werden 13 een heden (twee slagschepen, twee kruisers, zes torpedobootjagers en drie niet nader aangeduide eenheden). Over den strijd in het Westen deelde het Duitsche opperbevel Zaterdag mede: De vijand wierp vamiacht met zwakke strijdkrachten bommen op verschillende plaatsen in West Duitschland. Onder de burgerbevolking ontstonden geringe verlie zen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Dusseldorp werd schade aan gebouwen veroorzaakt. Tijdens de leiding van den strijd tegen Engeland vond de bevelvoerende generaal en bevelhebber van een vliegercorps, gene- ral-Oberst Grauert, den heldendood. Gene ral Oberst Grauert, die zich bijzondere verdiensten heeft verworven bij den weder opbouw van het Duitsche luchtwapen, heeft met zijn vliegercorps een groot aan deel gehad in de successen der veldtochten in Polen en in het Westen. Als voorbeeldig soldaat en bevelhebber voerde hij zijn VOOR ALLE NEDERLANDERS TUSSCHEN 18 EN 25 JAAR. In het Verordeningenblad van heden is opgenomen een veror dening betreffende het verplicht stellen van een halfjaar arbeids dienst voor iederen Nederlander tusschen 18 en 25 jaar. Dit geldt zoowel voor jongens als meisjes. Voor verdere bijzonderheden zie men pagina 3 van dit blad. corps op tot de hoogste prestaties in den strijd tegen het Britsche moederland. En Zondag: In den strijd tegen het Britsche moeder land bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren en in den afgeloopec nacht fabrieken der vliegtuigbewapenings- industrie en haveninstallaties aan de En gelsche Zuid- en Zuidoostkust. Zij brach ten twee koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 3500 B.R.T. tot zinken en beschadigden twee groote vracht schepen zwaar. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op ie 6.09 uur en gaat onder te 21.43 uur (Nieuwe Maan). De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvals- pogingen op het Nederlandsche en Noor- sche kustgebied werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jacht vliegtuigen neergeschoten. Terwijl men uit Irak weinig verneemt de Iraksche legerberic-hten spreken in hoofdzaak van luchtactie etc. meldt United Press, dat de vroegere regent van Irak, Abdoel Illah, die eenige dagen gele den op Iraksch grondgebied was aangeko men. een regeering heeft gevormd. Naar United Press voorts uit Londen meldt, bouwen de Britsche troepen nieuwe Dif Nummei beval DRIE Bladen Binnenland Het 75-jarig bestaan van „Volksonderwijs" herdacht. (Binnenland, 2e Blad) De Nederlandsche Reisvereeniging verga derde te Utrecht. (Binnenland, 2e Blad) Buitenland Duitsche valschermtroepen hebben vasten voet op Kreta gekregen. (Ie Blad) De Engelsche slagkruiser Hood, het groot ste oorlogsschip der wereld, vernietigd. (Ie Blad) Interviews met groot-admiraal Raeder cn Laval (2e en le Blad) ZIE VOORTS .LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1