De Duitsch-Italiaansche grensregeling met Kroatië VRIJDAG 23 MEI 1941 No. 24894 Engelsche vloot in de Middellandsche Zee zwaar getroffen Duitschland tegen Amerika 82sfe Jaargang Tengevolge van luchtaanvallen Italiaansch W eermachtsbericht Verjaardag van het stalen pact De positie van Frankrijk Frankrijk contra Amerika en Engeland Artikel van Dr. Goebbels Verduisteren 21.40 uur 5.32 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten vc.^jns postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Gisteravond maakte het opperbevel der Duitsche weermacht bekend: In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft vandaag het lnchtwapen in den strijd tegen de Britsche marine bij zondere successen behaald. Door in slaande bommen zijn vier Britsche krui sers en eenige torpedobootjagers tot zinken gebracht, een slagschip en nog twee torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. Tevoren deelde het weermachtsbericht mede: Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben gisteren met groet succes Britsche zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Bom men van zwaar en van het zwaarste kali ber troffen een slagschip, zes kruisers en en torpedootjager. Op vier kruisers ontstond brand. Eén vertoonde slagzij. Aan deze aan vallen namen ook Italiaansche torpedo- vliegtuigen deel. In dezelfde omgeving werd een vijandelijke duikboot door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. In Noord-Afrika heersehte voor Tobroek levendige bedrijvigheid van verkennings troepen. Bij Solloem schoten Duitsche ja gers vijf van de zes aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de pogingen van den vijand, zich overdag per vliegtuig naar het bezette ge bied aan den Kanaal-kust te begeven, wer den in een luchtgevecht zonder eigen ver liezen zes Britsche jagers en een gevechts vliegtuig neergeschoten. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade in woonwijken. De burgerbevolking had eenige verliezen aan dooden en gewonden. Marine artillerie schoot twee der aanvallende Brit sche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan wer den drie door marine-artillerie neergescho ten, de rest op den grond vernield. In de zelfde periode zijn elf eigen toestellen ver loren gegaan. O Het D.NB. geeft nog volgende aanvulling De vraag dringt naar voren, wat voor gevolgen de beschadigingen voor de ge troffen oorlogsschepen zullen hebben. Ook wanneer de bomtreffers niet de vitale dee- len van een oorlogsschip, zooals bijvoor beeld de machineinstallatles, verwoest heb ben, is de vermindering van de gevechts- waarde door bomtreffers zeer aanzienlijk. Zoo worden bij het inslaan aan dek, al naar gelang van de plaats, belangrijke dee- len van de lichte artillerie en het lucht doelgeschut verwoest, zoeklichtinstallaties vernield, de opbouw, als kaartenkamer, loopgangen en schoorsteenen, beschadigd, masten en seininstallaties vernield en de intallaties voor de boordvliegtuigen on bruikbaar gemaakt. Daarom zijn oorlogs schepen, die door voltreffers beschadigd zijn, niet meer paraat en moeten zij, naar gelang van den omvang der schade, ge durende verscheiden weken of maanden in dok voor reparatie. Het herstel van de in het lucht-zeegevecht bij Kreta op 21 Mei beschadigde vlooteenheden levert des te meer moeilijkheden op, daar Malta met zijn groote werfinstallaties reeds sedert eenige maanden als vlootsteunpunt voor zware eenheden uitgeschakeld is en Alexandrië met zijn kleinere dokken slechts als een vlootsteunpunt van den tweeden rang beschouwd moet worden. Het 351e Italiaansche weermachisbe- richt vi. -i gisteren luidt als volgt: In Noord-Afrika aan het front van To broek bedrijvigheid der artillerie. Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen hebben batte rijen en depotinstallaties van Tobroek ge bombardeerd. Vijf Blenheim, bommenwer pers werden neergeschoten. Italiaansche enDuitsche vliegtuigen hebben op Malta een vliegveld gebombar deerd waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geraakten. In Oost-Afrika is in het gebied van Galla Sidamo een poging der Engelschen om tot onze stelling door te dringen verijdeld. Op andere vijandelijke af deelingen is een te- genaanval gedaan; zij zijn door escadrons cavalerie teruggeslagen. Een Hurricane is ten Zuiden- van Pan- 1 telleria door luchtdoelgeschut van de ma rine neergeschoten. Een onzer, duikbeoten is niet teruggekeerd. HITLER RECIPIEERT OP DEN OBERSALZBERG. Naar aanleiding van den tweeden ver jaardag der onderteekening van 't Duitsch- Italiaansche vriendschaps- en bondgenoot schapspact, heeft de Führer gisteren op den Oberzalszberg den Itahaanschen am bassadeur, Dino Alfieri, met gevolg, ontvan gen. Aan de receptie namen de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop en de rijksperschef, dr. Dietrich, deel. Voorts zijn ambassadeur Alfieri en zijn ge zelschap de gast geweest van den rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken in het landhuis Fuschl. Zoowel de Italiaansche als Duitsche bla den wijden hoofdartikelen aan deze histori sche gebeurtenis. Het DNB publiceert een artikel, dat aanvangt met de woorden, die de Duitsehe rijksminister van Buitenland sche Zaken von Ribbentrop, na de onder teekening van het pact tot de persvertegen woordigers heeft gesproken, n.l.: „De beide regeeringen zijn vast overtuigd, dat er in Europa geen politiek probleem bestaat, dat niet bij goeden wil van alle betrokke nen, op vreedzame wijze zou kunnen wor den geregeld. Zij zijn echter tegelijkertijd besloten voor de bedreiging met geweld geen stap te wijken, doch de levensrechten van hun volken met al hun kracht en alle hun ten dienste staande middelen te verdedigen. Aan de onverbrekelijke en door het lot be stemde verbondenheid van het groot-Duit- sche met het Italiaansche imperium kan in de toekomst niemand ter wereld meer twij felen of tornen. Ieder ingrijpen in de rech ten van Duitschland of Italië zal in de toe komst de aangesloten kracht van beide lan den ontmoeten." Naar Stefani uit Rome meldt, bepaalt het verordeningenblad van den minister-secre taris van de fascistische partij, dat Zondag 25 Mei in de voornaamste steden van Italië door de daartoe aangewezen kameraden ge wezen moet worden op de waarde en betee- kenis van het stalen pact, dat het defini tieve samengaan van de mogendheden der nieuwe geschiedenis van Europa aangaf. Ter eere van de Duitsch-Italiaansche wa penbroederschap worden zes herdenkings postzegels van 10, 20, 25, 50, 75 centimos en 1.25 lire uitgegeven. Deze postzegels worden tot eind 1941 verkocht. DIPLOMATEN UIT PAKIJS NAAR VICHY. Van welingelichte zijde verneemt het ANP uit Berlijn: Tot alle buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordigingen te Parijs is de uitnoodi- ging gericht zich te begeven naar den zetel van de Fransche regeering te Vichy. In po litieke kringen der Rijkshoofdstad motiveert men deze uitnoodiging er mede, dat de re- geeringsstad van Frankrijk niet meer Pa rijs, maar Vichy is. Ongeveer 34 missies van buitenlandsche staten zijn hierbij betrokken. Consulaten hebben deze Duitsche uinoodiging niet ont vangen. Admiraal Darlan is gisteravond uit Parijs naar Vichy teruggekeerd. Naar van welingelichte zijde te Vichy wordt vernomen, worden eind van deze maand de eerste transporten vluchtelingen uit het onbezette naar het bezette gebied overgebracht. Dit is een uitvloeisel van de overeenkomst met de Duitsche autoriteiten. De Fransche autoriteiten hebben, naar de bladen melden, als vergeldingsmaatregel tegen het beslag op de Fransche schepen in Amerikaansche havens, aan twee Ameri- kaansche schepen verboden de haven van Marseille te verlaten. Twee Fransche tankschepen, waaronder de „Shéhérazade", zijn, volgens een mede- deeling van Reuter, op den Atlantischen Oceaan door de Britsche marine aangehou den. De „Shéhérazade" was met een lading olie op weg van de Vereenigde Staten naar Casablanca. Wel is waar was een navicert uitgegeven voor de lading, doch als gevolg van de jongste gebeurtenissen is toch bevel gegeven voor de aanhouding van het schip. Het filiaal van de Fransche scheepvaart maatschappij „Messageries Maritimes" heeft aldus Domei medegedeeld, dat van heden af tot nader order geen Fransche schepen meer te Manilla zullen binnenloo- pen. O De Fransche ambassadeur heeft er vol gens United Press Huil ook op gewezen, dat Frankrijk met de beschikbaarstelling van Syrische vliegvelden voor Duitsche vliegtui gen absoluut niet boven de wapenstilstands voorwaarden was uitgegaan. Deze geven Duitschland e&Italië uitdrukkelijk het recht Fransche en daarmede Syrische vliegvelden te'gebruiken. De spilmogendheden hadden van deze clausule tot dusverre nog geen ge bruik gemaakt. Haye zeide verder, dat hij Huil ook aan Frankrijks oorlogsoffers heeft herinnerd. „Wij zijn dezen keer verslagen, zoo besloot de ambassadeur, „en wij moeten daarnaar handelen. Wij hebben gezegd dat wij niet verder in den oorlog zullen gaan en wij hebben niets gedaan, wat daarmede in Cart. Bureau v. Pelt Op bijgaand kaartje is aangegeven het n.euwe koninkrijk Kroatië alsmede de 'nieuwe grenzen tusschen Dudtsohland en Italië. Een gedeelte van het oude Slovenië dat steeds Duitschen invloed heeft ondergaan, is bij het Groot-Duitsche rijk .gevoegd. De provincie Lubinia, het westelijk deel van het oude Slovenië, is bij Italië gekomen. KAART VAN PELT "Volgens het te Rome gesloten verdrag wordt het „Klassieke" Dalmatië bij Italië ingelijfd'; dit is op de kaart aangegeven, het omvat een breede strook rondom Zara. Se- benico en Spalato. De meeste eilanden hi de Adriatische Zee komen bij Italië, uitgezonderd welke op de kaart met dikke zwarte lijn zijn aangegeven. „Het is op het oogenblik zeer moeilijk een verstandig woord te spreken met de Ameri- kaansche openbare meening. Zij bevindt zich in een toestand van hysterie, die iedere vruchtbare discussie bijna onmogelijk maakt" schrijft dr. Goebbels in een hoofd artikel in het weekblad „Das Reich". Dr. Goebbels wijst er op, dat/ aan den overkalit een clique van Joden, kapitalisten, bewapeningsindustrieelen, en bankiers zich onbetamelijk gedraagt en haar voornaam ste taak acht, het Amerikaansche volk in een oorlog te storten. Ongetwijfeld zijn er echter ook rasechte Amerikanen, die voor den oorlog zijn. De een geeft het openlijk toe, de ander waagt het slechts dit stiekum aan te geven. Tot de laatste categorie be hoort ook Roosevelt zelf. Dr. Goebbels ci teert vervolgens uit de verkiezingsredevoe ringen van Roosevelt een aantal voorbeel den, hoe hij zich heeft verplicht het Ame rikaansche volk buiten den oorlog te houden en schrijft dan vervolgens: „Het is duide lijk, dat Roosevelt in het geheel niet her kozen zou zijn, wanneer het Amerikaansche volk geweten had, dat hij na zijn verkiezing zoo ongeveer het tegendeel "zou doen van hetgeen hij voor zijn verkiezing beloofd heeft. De president zelf moet dus thans eenigszins voorzichtig te werk gaan. Der halve, zoo wordt verder in dit artikel ge zegd, heeft Roosevelt eerst zijn vrouw en zijn beide zonen naar voren gebracht en vervolgens zijn „wildemannen", Knox, Stimson, Ickes en ten slotte Willkie, die pogmgen in het werk 'stelle.1 om een cheque uit te schrijven voor het grootste verkie zingsbedrog der moderne geschiedenis. Pas toen hierover tumult ontstond, heeft Roo sevelt het zich kunnen veroorloven ook weer eens het woord te voeren, waarbij hij zich op de economie heeft, gestort. De democra tie alleen is, volgens de meening van Roo sevelt, in staat een constructief plan voor den wederopbouw van de internationale handelsbetrekkingen op te stellen, die door maatregelen der autoritaire staten zoo zeer in wanorde zijn gebracht.' De handel in de door de totalitaire mogendheden be- heerschte wereld zal thans het wapen wor den voor een nieuwe agressie. Nu is echter ons geduld gelukkig voorbij, schrijft dr. Goebbels verder. „Een man, wien het in drie ambtsperiodes onder de gunstigste economische voorwaarden in het. rijkste land ter wereld niet gelukte het aantal werkloozen ook maar slechts met tien millioen te verminueren, heeft de on beschaamdheid een systeem van economi sche onbekwaamheid te betichten, dat de leiding van een volk op zich genomen heeft onder de ongunstigste voorwaarden en toch in enkele jaren tijds de werkloosheid totaal wist te overwinnen. Bestond er een alge- meene economische crisis, toen wij aan de macht kwamen, of hebben wij haar ver oorzaakt? Deze vraag beantwoorden betee- kent een vonnis vellen over Roosevelt." Rijksminister dr. Goebbels besluit zijn artikel met er op te wijzen dat het Noord- Amerikaansche continent in hysterie en paniek gebracht moest worden om gebruikt te kunnen worden door de clique oorlogsop hitsers. „Amerika is weer eens het land der onbegrensde mogelijkheden. Iedereen kent slechts zijn eigen egoistische doel. Engeland wil den oorlog winnen en Amerika wil het Britsche wereldrijk bij zijn ineenstorting erven. Laten wij hun dit genoegen. Op ze keren dag zal Engeland zijn ondergang be leven en dan stuiten ook de onbegrensde mogelijkheden van Amerika op een grens. CRITIEK VAN DE DIPLO. „Een nieuwe groteske bijdrage" tot de ge woonten van bepaalde Amerikaansche krin gen en in de Vereenigde Staten woonach tige buitenlanders om zich te mengen in Europeesche aangelegenheden noemt de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz, een recente mededeeling van den zoogenaamden Poolschen premier Sikorski, die volgens zijn bewering met Roosevelt overeenstemming heeft bereikt omtrent een program tot stichting van vrede en wel stand in Europa. Volgens dit plan zou Europa uit vijf a zes statenblokken bestaan, die in we derzijdsche overeenstemming zouden moe ten samenwerken op een wijze, waardoor geen enkel blok poit in staat was de opper heerschappij in Europa te bekleeden. De Diplo merkt hieromtrent op, dat het zoodoende al zoover gekomen zou zijn, dat een soort gewezen Europeesche machtheb ber met het hoofd van een staat uit een vreemd werelddeel plannen smeedt over de toekomst van Europa, dat dus m. a. w., vreemde factoren zich aanmatigen te be slissen over de toekomst van Europa. Wat zou men op het vasteland van Ame rika wel zeggen, zoo vraagt het orgaan, dat nauwe betrekkingen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, als de leidende figuur van een Europeesche groote mogendheid met een voormaligen president van de een of andere Amerikaansche republiek, Amerika zou ver- deelen op een wijze, dat geen der Ameri kaansche republieken, dus ook de Vereenig de Staten niet, in staat zouden zijn een beslissenden invloed op het Westelijk half rond te oefenen? De opstelling van een der gelijk plan zou als drieste aanmatiging en brutale onbeschaamdheid aangemerkt wor den, en het plan zelf als een flagrante in menging in de binnenlandsche aangelegen heden van Amerika, hetgeen terecht met verontwaardiging van de hand gewezen zou worden. Er bestaan ongetwijfeld zekere ver schillen in de geestesgesteldheid van Euro pa en Amerika, maar op dit punt zijn de opvattingen op beide continenten dezelfde. (D.N.B.) tegenspraak is. Wij behouden ons het recht voor, ons aan de noodzaak aan te passen.' Een verklaring van Haye dat Frankrijk zich tegen lederen aanval op zijn bezittin gen zal verzetten, heeft volgens Haye ook op Martinique en de'andere Fransche ge bieden op het Westelijk halfrond betrekking. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis over den poli- tieken toestand gesproken en, naar de En gelsche berichtendienst meldt, ten aanzien van Frankrijk o.m. gezegd, dat wannqer de Fransche regeering zich een voor de Brit sche oorlogvoering nadeelige handeling mocht veroorloven, Engeland bij de uitvoe ring van zijn militaire plannen geen onder scheid zal maken tusschen bezet en onbe zet Fransch gebied. De Fransche bladen, aldus het D. N. B wijzen er op, dat Frankrijk, in zijn vrij heid om beslissingen te treffen, kan doen wat het goed acht. Het blad „Les Nouveaux Temps" schrijft, dat de Engelschen sedert jaren gewend zijn de Franschen als hun slaven te beschouwen, zoodat zij zich in het <*eheel niet kunnen wennen aan de onaf hankelijkheid van Frankrijk, belichaamd in maarschalk Pétain en zijn medewerkers. De vijandige daden van Londen en van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 4.41 uur en gaat onder te 18.43 uur. V- Washington, vooral wat betreft de in Ame rika in beslag genomen Fransche schepen, kunnen door Frankrijk niet geduld worden. Het is nutteloos voor Roosevelt, verklarin gen van Vichy te verlangen over de politiek der Fransche regeering. Duitschland en Frankrijk organiseeren hun wederzljdsche betrekkingen naar eigen goeddunken en hierin heeft niemand zich te mengen. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen aangewezen. (3de Blad) Prof. ir. J. C. Dyxhoorn in den ouderdom van 79 jaar te Den Haag overleden. (Binnenland, 2de Blad). De inschrijvingen voor de roei wedstrijden van „Hollandia". (Sport, 3de Blad). Buitenland De Engelsche vloot in het Oosten der Mid dellandsche Zee zware verliezen toege bracht. (Ie Blad). Duitschland contra Amerika. (Ie Blad). 'IF VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1