De Duitsch-Fransche besprekingen STADSNIEUWS No. 24892 82sfe jaargang DINSDAG 20 MEI 1941 Nieuwe regelingen Frankrijk en zijn koloniën Engelsche scheepsverliezen De Diplo over de vrijheid j Het koninkrijk Kroatië der zeeën De capitulatie van Amba Aladsji Verspreide berichten Klei in plaats van zeep verkocht EERSTE BLAD Verduisteren 21.36 uur 5.36 uur Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrècht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt .10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ.2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Naar het D.NB. uit Vichy meldt, wordt officieel medegedeeld: De Duitsch-Fransche onderhandelingen blijiven gunstig verloopen. Het visum voor het reizen naar de veranderde zones in het Noorden en het Westen zal worden verstrekt aan ambtenaren en leiders van industrieele en landbouwkundige onderne mingen. voor zoover hun aanwezigheid voor het besturen en het oeconomisch leven noodzakelijk is. Een plan voor het terugvoeren naar het vaderland van een zekere oategorie krijgs gevangenen wordt op het oogenblik nog bestudeerd. Als eerste resultaat, dat tot dusver bereikt ls, zullen alle onderofficie ren, korporaals en soldaten naar huis terugkeeren, die als frontstrijders aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. OFI meldt nog het volgende: Men kan het aantal gevangenen, dat op de in het communiqué genoemde wijze het eerst zal worden ontslagen, globaal ramen op 100.000 man, misschien nog Iets hooger. Behalve in de gevallen, zooals sterfgevallen en ernstige ziekte, waarin het verdrag van 7 Mei voorziet, zullen visa voor het pa.s- seeren van de demarcatielijn binnenkort ook worden uitgereikt aan de naaste bloed verwanten en in gevallen van een huwe lijk en geboorte. De uitvoeringsbepalingen zullen binnenkort gepubliceerd worden. De Fransche bladen noemen de nieuwe overeenkomsten de eerste vruchten van den thans door Vichy Ingeslagen weg naar samenwerking. De bijdrage van deze 100.000 strijders van twee oorlogen, dié in hun ge vangenschap met den tegenstander van gisteren contact gekregen hebben en thans ontslagen worden, schrijft „Aujourdhui", zal beslissend zijn voor den muterieelen en geestelijken opbouw van Frankrijk. Twee maal hebben zij aan eigen lijf moeten on dervinden, dat er tusschen Duitschland en Frankrijk slechts vrede en samenwerking kan bestaan. De „Petit Parisien" noemt de tot dusver bereikte resultaten der Duitsch- Fransche besprekingen een gebeurtenis zonder weerga in de geschiedenis. De over winnaar van heden staat datgene toe, wat de overwinnaar van 1918 niet deed. De DuMsche krijgsgevangenen werden na den wapenstilstand van 1018 niet vrijgelaten, doch pas met het sluiten vaar den vrede. De „Oeuvre" ziet in de nieuwe overeenkom sten het bewijs, dat men niet naar een nieuw Versailles gaat, waarvan ditmaal Frankrijk het slachtoffer zou zijn, doch naar een reorganisatie van het Europeesche con tinent. Daarbij zal Frankrijk, dank zij de grootmoedigheid van den overwinnaar, vol gens het woord van maarschalk Pétain, zijn nederlaag te boven komen en zijn rang als Europeesche en koloniale groote mogend heid kunnen verkrijgen. De verhouding tusschen Frankrijk en Amerika blijft gespannen. De vroegere Amerlkaanschc ambassadeur te Parijs, Walter Edge, heeft in een inter view, naar de New York Times meldt, ver klaard, dat het voor de toekomst van Frankrijk beter geweest zou zijn. indien de Fransche regëering Engeland de vloot en de belangrijke steunpunten ter beschikking gesteld had, zelfs wanneer Frankrijk hier door totaal ineengestort zou zijn. Uit Vichy: Officieel wordt medegedeeld, dat de Fransche ambassadeur te Washing ton, Henri Haye, bij de Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de be slaglegging op Fransche schepen in Ame rikaansche havens. De autoriteiten van de Gaulle, die en kele maanden geleden bezit hebben geno men van Tahiti, hebben tegenover de be volking die loyaal staat tegenover de re geering van maatschalk Pétain de scherp ste maatregelen genomen. Talrijke bevelen tot uitwijzing zijn uitgevaardigd. Onder de uitgewezenen bevinden zich twee leden van de magistratuur en zeven doktoren. Den achterblijvenden regeeringsgetrouwen Fran schen wordt iedere mogelijkheid om in hun levensonderhoud te voorzien, ontnomen. De plaatsvervangende minister-president, admiraal Darlan. heeft te zamen met den minister van Koloniën. Platon, maatrege len genomen om de uitgeweken Franschen naar Frankrijk terug te brengen. (D.N.B.) Het agentschap Öfi publiceert een com muniqué, waarin een principieel standpunt wordt ingenomen ten aanzien van de Brit- sche pogingen om nu ook Syrië van Frank rijk los te scheuren. In dit communiqué wordt het volgende gezegd: Boven de Syrische steden en dorpen heb ben Engelsche vliegtuigen door generaal Catroux opgestelde pamfletten neergewor pen. Behalve de vele andere, is dit een nieuw bewijs voor het feit, dat een van de doeleinden van de Engelsche politiek het I losscheuren van Syrië van het moederland I is. Engeland heeft getracht het grootste I deel van het Fransche koloniale rijk tot een verbreken van den band met het moe derland te bewegen. Vervolgens herinnert het agentschap aan de Britsche manoeuvres in Numea, Tahiti, in Fransch-Indochina en vooral in Gabon en Kameroen en zegt verder, dat Enge land behalve eenige successen, die het door middel van geweld, verkeerde inlich tingen aan de van Vichy afgesneden Fran schen of door het gebruiken van groote financieele middelen heeft verkregen, aan den anderen kant ook groote nederlagen heeft geleden, zoo o.m. bij de regeering van Madagascar, in Djiboeti en vooral in Dakar. Voor Frankrijk is ongetwijfeld het uur gekomen om in het bijzonder in Afrika zijn koloniaal rijk opnieuw onder één be stuur te brengen. Het Fransche agentschap legt er in dit verband den nadruk op, dat het vraagstuk der afvalligheid uitsluitend en alleen tus schen Frankrijk en de afvalligen geregeld moet worden, die voor het meerendeel goede, doch misleide Franschen zijn. Het communiqué van Ofi zegt ten slotte het volgende In een oogenblik, waarop Frankrijk po gingen in het werk stelt om deze Fran schen weer naar zich terug te voeren, kan het niet dulden, dat een buitenlandsche mogendheid zich hierin mengt om dit te verhinderen. Om alleen van de gebieden rondom het Tsaad-meer, of van Gabon of heel in het algemeen van equatoriaal Afrika en Kameroen te spreken, het zijn provincies van het Fransche imperium, waarin thans de Fransche sóuvereiniteit in den vollen omvang moet worden hersteld. Naar uit Beiroet wordt gemeld, heeft de leider der Droesen de Fransche autoritei ten ervan in kennis gesteld, dat de Droesen van den Libanon bereid zijn lederen En- gelschen aanval op Syrië en Libanon af te slaan. (D.N.B.) Twee Engelsche vliegtuigen hebben gis termiddag opnieuw Palmyra gebombar deerd, waardoor eenige materieele schade werd veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers gevallen. (D.N.B.) ENGELSCHE OVERVAL OP FRANSCH PASSAGIERSSCHIP. Uit Rome meldt het A.N.P.: Het Giornale d'Italia publiceert een uit voerig artikel over het schandalige optre den van de Engelschen tegenover weer- looze Fransche schepen. Dezer dagen ver trokken uit Dakar vier kleine Fransche passagiersschepen met vele vrouwen en kinderen aan boord naar een Fransche ha ven. Als symbolisch gewapend geleide was hun een kleine kanonneerboot meegegeven. De kleine formatie kwam ongehinderd door de wateren van Gibraltar en voer door langs de Spaansche kust. Plotseling doken vijf Engelsche torpedo boot jagers op, die het achterste Fransche schip, de Chantilly, uitnoodigden te stop pen, waarbij met een document gezwaaid werd. Een der jagers zette een sloep uit. Toen de Fransche kapitein het document wilde zien, verklaarden de Britten hem, dat dit een truc geweest was om het Fran sche schip te laten stoppen. De Fransch- man weigerde nu het schip te laten door zoeken, waarop de Engelschen het vuur openden. Vele vrouwen en kinderen, bene vens de Fransche kapitein werden gedood. De Engelschen brachten het schip naar de haven van Gibraltar op. De Britten wekten de Franschen op zich aan te sluiten bij de Gaulle, maar dezen weigerden. Verscheidene vrouwen en kin deren werden na enkele da?ren op een klein visschersbootje overgebracht, waarop zij de reis naar huis voortzetten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar het D.N.B. verneemt, heeft een Duits-ch gevechtsvliegtuig gisterochtend ten Zuid-Westen van Weymouth een Brit sche duikboot vernietigd. De aanval was voor de Engelschen een volkomen verras sing. Voor de boot kon duiken, troffen 2 zware bommen het achterschip. Na zware ontploffingen richtte zich de boeg recht standig naar boven. Onmiddellijk daarop zonk het vaartuig. 0 In de baai van Gibraltar is een Britsch warenvliegtuig in brand geraakt. De inzit tenden werden gered. In de nabijheid lig gende watervliegtuigen werden versleept om uitbreiding van den brand te voorko men. In den Piraeus zijn talrijke Duitsche en Grieksche duikers aan het werk om de reusachtige hoeveelheden wrakstukken van schepen te bergen. Deze vondsten bevesti gen hoe zwaar de Duitsche bommen de Britsche transportvloot hebben getroffen. Zoo zijn van een munitietransportschip van 10.000 b.r.t. nog slechts enkele onher kenbare vernielde deelen van den romp gevonden. De geweldige ontploffing van dit drijvende munitiedepot heeft nog drie an dere schepen in het verderf gestort. Aan boord van den Britschen slagkrui ser Renown, die beschadigd in de haven van Gibraltar ligt, zijn naar men hier ver neemt nog tien matrozen, die tijdens de gevechten in de Middellandsche Zee ge wond waren, overleden. van zwanen strijd steeds den steun van uw goedkeuring en uw vertrouwen hebt gege ven. De oorlog is niet geëindigd. Wij zullen weldra terugkeeren in dit land, dat op nieuw, voor de grootheid van ons vader land, in Italiaansch bloed gedrenkt is". De Duce heeft geantwoord: „Ja, Hoogheid, gij en uw soldaten hebt heldhaftig gestreden en meer tegenstand geboden dan van de menschen verwacht kon worden. Het ïtaliaansche volk heeft u gevolgd, het bewondert u en deelt uw ver trouwen in de toekomst". Tegenover de pogingen van Roosevelt en Huil, om naar aanleiding van de Noord- Amerikaansche hamdelsweek, de schuld aan de op het geheele Westelijke halfrond heer- schende ontevredenheid over de economi sche en commercieele omstandigheden, op de autoritaire staten te leggen, schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz, dat de ware reden hiervoor in de veronachtzaming van het beginsel der vrij heid van de zeeën door Engeland met steun van de tegenwoordige Amerikaansche.regee ring te zien is. Want bestond er werkelijk een vrijheid der zeeën, schrijft de Diplo, dan zouden er geen beperkingen bestaan voor het internationale handelsverkeer met alle goederen, aie niet onvoorwaardelijk tot de contrabande behooren. Daarom hoe den Roosevelt en Huil zich er voor, hét nete lige onderwerp „vrijheid der zeeën" ter sprake te brengen. Over het algemeen, zoo vervolgt de Diplo, zijn het niet bepaald de begrijpen gerech tigheid en wederkeerigheid, welke de tegen woordige bewindslieden der Vereenigde Staten op het gebied van politiek en handel in het verkeer tusschen de staten gebruikt wenschen te zien. Dezelfde instanties, die b.v. bij de asmogendheden het voornemen van wereldoverheersching veronderstellen, verhelen niet, dat zij het als haar natuur lijk recht en doel beschouwen, om met haar Engelsche vrienden de. zeeën en daar mede de wereld -te overheerschen. Huil als hun woordvoerder is blijkbaar tegen overdreven nationalisme, tegen dis criminatie in de internationale handelsbe trekkingen. Daarbij is het juist een der meest kenmerkende beginselen van de tegenwoordige Noord -Am erikaansche han delspolitiek om met alle middelen den han del van derden te verdringen of te ver nietigen daar, waar de Vereenigde Staten dien handel voor zich zelf tot een mono polie wenschen te maken. Voorts huldigt de tegenwoordige handelspolitiek der Ver eenigde Staten het standpunt, dat zij het voorrecht heeft overal en aan allen te mogen verkoopen, en dat zij met het oog op haar bijna autarkisch economisch stelsel niet verplicht is dienovereenkom stig goederen van haar klanten af te nemen. Ook dit is een essentieele oorzaak van de reeds lang voor den wereldoorlog ontstane mistoestanden op het gebied van den wereldhandel. Tegenover de bewering van Roosevelt en Huil, dat de Vereenigde Staten in het ver leden „de leiding op zich genomen hadden bij de poging om de kanalen van den inter nationalen handel te heropenen en op den grondslag van wederzijdsch voordeel, van eerlijken handel en vriendschappelijke sa menwerking, een opbloei' van den wereld handel te verkrijgen", verklaart de Korres pon denz. dat men in Europa niet vergeten is, hoe de Vereenigde Staten de economi sche conferentie van Londen, die door alle landen met de beste voornemens was ge organiseerd, torpedeerden, om een stabili seering van de valuta te verhinderen, welke hun de mogelijkheid een er dumping van goederen had ontnomen. Wanneer Roosevelt en Huil niettemin meenden de wereld een soort leiderschap der Vereenigde Staten voor het herstel van den wereldhandel te kunnen aanbieden, moet bedacht worden, dat Europa uit bittere ervaring de Noord- Amerikaansche adviezen op economisch en commercieel gebied te goed kent. om zich nog eens aan Noord-Amerikaansche des kundigen of beter gezegd aan economische imperialisten uit te leveren. Europa, zoo besluit de Diplo. betwist in ieder geval en irr alle omstandigheden, Roosevelt en zijn mannen het recht, onder welk voorwendsel ook de wereld steeds een systeem op te dringen, dat zelf in hun eigen land schipbreuk geleden heeft. (D.N.B.) BOODSCHAP VAN DEN HERTOG VAN AOSTA AAN DEN DUCE. Stefani meldt uit Rome: Het laatste bericht, dat de hertog van Aosta uit Amba Aladsji heeft gezonden, luidt: „Duce, doordat de talrijke gewonden niet meer behoorlijk verpleegd konden worden en de toestand voortdurend ernstiger werd, zoodat nog slechts korten tijd en ten koste van zeer zware verliezen tegenstand kon worden geboden, heb ik mij genoodzaakt gezien, den vijand de voorwaarden voor een eervolle overgave te vragen. Mijn verzoek is ingewilligd. In dit droeve uur word ik gesterkt door de overtuiging, dat ik alles gedaan heb wat maar eenigszins mogelijk was. Ik leg het bevel neer terwijl ik u, Duce, dank zeg, die mij gedurende een jaar GROOTE SYMPATHIE TE BERLIJN. Het A.NP. meldt uit Berlijn: De uitroeping van Kroatië tot koninkrijk en de aanwijzing van den hertog van Spo- leto tot koning is in Berlijn opgevat met de sympathie, die men hier uiteraard koes tert voor de maatregelen van den partner in de spil voor de reorganisatie van de toestanden in zijn levensgebied. Op de vraag van buitenlandsche jour nalisten, of Kroatië in de invloedssfeer van Italië ligt, werd van Duitsche zijde dit be grip van de hand gewezen, daar het uit sluitend deel uitmaakt van de democrati sche terminologie. EEN DAGORDER VAN MUSSOLINI. Naar het D.N.B. uit Rome meldt, heeft de Duce voor het commando van het twee de leger den volgenden dagorder uitgevaar digd: „Op grond van de politieke overeenkomst te Rome gesloten door Italië en den onaf hankelijken Kroatischen staat, beveel ik: met ingang van 20 Mei gaat het geheele burgerlijke bestuur in het gebied, dat on der den onafhankelijken Kroatischen staat ressorteert en tot op heden on der Italiaansch militair bestuur staat, op de Kroatische autoriteiten over. De ïta liaansche strijdkrachten, die zich thans op het gebied van den onafhankelijken Kroa tischen staat bevinden, zullen van 20 Mei af niet meer het karakter en de speciale positie van bezettende strijdkrachten heb- ken en de hoedanigheid verkrijgen van troepen, die in het gebied van den bevrlen- den en verbonden onafhankelijken Kroa tischen staat gestationneerd zijn. Generaal Vitborio Ambrosio zal met de Kroatische autoriteiten de desbetreffende regelingen treffen." SYNAGOGE TE MARSEILLE DOOR BOM VERWOEST. Uit Marseille wordt gemeld, dat In den r.acht van Zaterdag op Zondag de syna goge aldaar in de lucht is gevlogen. Er was een tijdbom geplaatst, die het gebouw to taal vernielde. Omtrent de daders is tot dusver niets bekend. (D.N.B.) WERKPLICHT IN ROEMENIË. De Roemeensche conducator, generaal Antonescu, heeft een wet op de organisatie van den natlonalen arbeid onderteekend, die door minister Mihai Antonescu opge steld is. Deze wet voert voor alle inwoners van 2057 jaar den werkplicht in; slechts wie werkt, zoo zegt de memorie van toe lichting, heeft recht op bescherming van den staat. Wie geen arbeid verricht, kan te allen tijde verplicht worden tot arbeids dienst, vooral de jeugd. Het is een geraam- tewet, waarvan de bijzonderheden nader hand door verordeningen geregeld zullen worden. (D.N.B.) PROF. DR. WERNER SOMBART. T De bekende econoom, prof. dr. Werner Sombart is eergisteren te Berlijn overle den. Met hem is een onderzoeker van naam op het gebied van de ontwikkelingsge schiedenis van het kapitalisme, die tevens het socialisme en de sociale bewegingen heeft onderzocht, verscheiden. Oorspron kelijk stond hij onder den invloed van het Marxisme, doch zijn studie bracht hem tot de overtuiging, dat de toekomst zou zijn aan de volkeren met een nationale autar kie, waarbij aan den landbouw binnen de volksgemeenschap een grootere beteekenis zou worden gegeven. Hij werd in 1863 geboren, doceerde van 1906 tot 1931 te Berlijn en liet in 1902 zijn standaardwerk Der moderne Kapitalismus, verschijnen. De Leische recherche heeft hedenmorgen den 38-jarigen monteur N. B. aangehouden, die zich bezig hield met de vervaardiging en den verkoop van stukken zeep, die in wer kelijkheid bestond uit. klei omgeven door een dun laagje parafine vermengd met kaarsvet, waaraan eenige druppels parfum waren toegevoegd, zoodat het geheel den in druk maakte van zeep. Bij een onderzoek ten huize van B. wer den een complete installatie voor het ver vaardigen van deze „zeep" zoomede grond stoffen en een aantal stukken zeep aange troffen. Vermelding verdient dat B. reeds eerder werd aangehouden wegens den verkoop van vaten boter, die grootendeels gevuld bleken te zijn met zand! Ingezetenen, die het slachtoffer zijn ge worden van deze oplichterstruc worden ver zocht zich te vervoegen aan het Politie bureau, afdeeling Recherche. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaggd zijn voor het doctoraal examen Geneeskunde: de dames G. J. Jongbloed (Vlaardingen) en M. M. E. Schram (Den Haag) en de heer A. F. M. v. d. Reep (Lei den). Bevorderd tot arts de heer Th. van Wijk (Leiden). Dinsdag a.s. hoopt de heer F. Heymans den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. J, Krantz en Zn., Oude Singel 86, alhier. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „DE LANDBOUW". Heden was het 25 jaar geleden, dat de •heer W. de Koning als wijklooper in dienst trad.bij de N.V. Leidsche Melkinrichting „De Landbouw. Om t 12 uur werd de ju- Eigen foto. bilaris met zijn echt. genoote ontvangen door directie en commissaris en met zijn 25-jarie dienst verband gecompli menteerd. Vervol gens werden hem bloemen, verver- schingen en een en veloppe met inhoud aangeboden. De ju bilaris sprak enkele woorden van dank en werd vervolgens door den directeur j gelegenheid De heer W. dc Koning, gesteld, dezen fees telijken dag in huiselijken kring door te brengen. Te zijnen huize werden in den.loop van den dag vele bloemstukken bezorgd, ter wijl er voor het jubileum groote persoon lijke belangstelling bestond. Dit Nummer bevat TWEE Bladen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 3.33 uur en ging onder te 15.35 uur J Binnenland Jeugdherbergen onder nieuwe leiding. (Binnenland, 2e Blad), Buitenland De Duitsch-Fransche besprekingen. (Ie BI.) Frankrijk en zijn koloniën. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1