BINNENLAND ■WMi'l'I'lill Loterij ten bate yan het winterhulp-werk 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 16 Mei 1941 Derde Blad No. 24889 6 De distribute Nieuwe bonnen aangewezen Morgen begint de loten-verkoop De vleeschvoorziening Dr. Goedewaagen bezoekt Nederlandschen omroep Inkomens en vermogens in Nederland De somerzegels 1941 Gemengd Nieuws BUITENLANDSCH GEMENGD. Dagbladreclame is niet te vervangen IN DEN LOOP VAN DEN ZOMER KAN RANTSOENVERRUIMING WORDEN VERWACHT. Naar het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening meedeelt, kan worden verwacht, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mogelijk zal zijn, in den loop van dezen zomer tot een verruiming van het vleeschrantsoen over te gaan. Zooals reeds is meegedeeld, is een zekere vermindering van den veestapel met het oog op de voederpositie nood zakelijk en bedraagt het percentage, waarmee de veestapel extra moet wor den gekort, twintig. Het vleesch, dat hierdoor beschikbaar komt, zal ver moedelijk niet slechts tot de vorming van een reserve voor den winter 1941- 1942, maar ook, in den loop van dezen zomer, tot een vergrooting van het vleeschrantsoen in staat stellen. Deze vergrooting kan worden gevonden in een verkorting van den geldigheidsduur van den vleeschbon. Gelijk men weet, is de duur van dezen bon thans van zestien tot acht dagen verkort, doch krijgt men over die acht dagen dan ook maar de helft van het rantsoen, zoodat de totale hoeveelheid vleesch, die men in zestien dagen kan krij gen,'ongewijzigd blijft. De reden voor dezen technischen maatregel is, dat het ondoen lijk was gebleken, lederen slager een voor raad voor zestien dagen ineens te leveren. De.veemarkten worden wekelijks gehouden, zoodat de aanvoerperiode een week bedraagt Aanvoer- en afvoerperiode dekten elkaar dus niet. Nu hierin, door middel van een halveéring der afvoerperiode, verbetering is gebracht, hoopt men, te kunnen zorgen, dat de slagers genoeg vleesch zullen hebben om de bonnen te honoreeren. Intusschen is, voor de vleeschvoorziening in de allernaaste toekomst, de weersgesteld heid een tegenvaller. De hoop, dat de koeien in dezen tijd genoeg voeder iri het weiland zouden hebben, om voldoende in gewicht toe te nemen, is tot nu toe niet verwezen lijkt. Is men echter den tegenwoordigen, moeilijken tijd door, dan kan de verwach ting, dat een verruiming van het vleesch rantsoen in den loop van den zomer moge lijk zal zijn, gewettigd worden geacht. Dr. ir. HERWEYER ZET DE TAAK EN DE BETEEKENIS VAN DEN OMROEP UITEEN Het A.N.P. meldt: Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft gisteren een officieel bezoek gebracht aan den Nederlandschen Omroep. In gezel schap van ir. Van der Vegte, raadsheer bij bet depart, en den heer De Kloet van de afdeeling radio- en filmzaken, arriveerde hij omstreeks half elf in de voormalige N.C.R.V.-studio, waar, behalve de directeur- generaal, dr. ir. Henveyer, aanwezig waren de burgemeester van Hilversum, de heer von Bönninghausen, de directeuren en hoofden van dienst, benevens Pierre Rei- nards, leider van het symphonie-orkest. De heer Henveyer begroette dr, Goede waagen; hij b'.eid een korte toespraak, •waarin hij o.a. zeide, dat de secretaris generaal niet een omroepvereeniging be zoekt, die slechts een gedeelte vertegen woordigt van den omroep in Nederland, doch- een instelling, die als Rijksinstelling de represeutsmte !s voer het geheele Neder- landsche omroepwezen. Kenden we vroeger de verschillende om- roepvereenigingen, wier gestes werden be paald door particuliere of ten deele kerke lijke invloeden, de nu hiervoor in de plaats getreden Nedeilanoscnc Omroep voigl de richtlijnen, zooals deze door den secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten worden aangege ven. In de plaats van persoonlijk en groeps- inzicht is gekomen het algemeen nationaal volksbelang, dat in den vervolge als richt snoer van den Nederlandschen Omroep zal dienen. Spr. verzekerde het als zijn voornaamste taak te beschouwen de eenheid rotsvast te verankeren en dat het zijn streven is den. Nederlandschen Omroep op te bouwen tot een hecht bouwwerk, dat ook tegenover het buitenland ons volk met eere kan verte genwoordigen. Hij is er van overtuigd, dat men na verloop van nog slechts korten tijd den Nederlandschen Omroep niet meer zal herkennen als te zijn ontstaan uit vier deelen. Dr. Goedewaagen dankte den heer Her- weyer voor de prettige ontvangst; hij me moreerde hoe het een van zijn eerste ambts bezigheden was geweest het radioprobleem aan te vatten en besprekingen met de oude omroepvereenigingen te openen. Hij was overtuigd, dat met de benoeming van den heer Herweyer tot, directeur-generaal, ee nstap in de goede richting was gezet, waardoor reeds thans belangrijke resul taten zich in de omroepwereld afteeken- den resultaten, die mede te danken wa ren aan de volledige en toegewijde mede werking der hier aanwezige directéuren en beoofden van dienst en hun staf van me dewerkers 'in de verschillende rangen van bet bedrijf. Na deze toespraken begaf het gezelschap rich naar studio A (voormalige Avro)waar de heer Madsen, t-chnisch diiecteur, hel geleide op zich nam en de bijzonderheden van het bedrijf verklaarde. In hotel Gooiland heeft de directeur- generaal van den Omroep een noenmaal aangeboden, waar ook de heeren van de nu ndfunkbetreuungss telle, w.o. de heer Taubert, aanzaten. Na afloop hiervan werd een repetitie van het symphonie-orkest onder leiding van Pierre Reinards, bijge woond, waarna ten slotte ten kantore van den directeur-generaal een bespreking Volgde. SLECHTS 5 PCT, DER BEVOLKING MEER DAN F. 5000 INKOMEN PER JAAR. De December-afleverlng 1940 en de zoo juist verschenen Februari-aflevering 1941 van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek bevatten cijfer materiaal betreffende de inkomens en ver mogens over de belastingjaren 1915/1916 tot en met 1939/1940. Het bedrag der zuivere inkomens blijkt van 1915/1910 tot 1921/1922 voortdurend te zijn gestegen van f. 1.236 millioen tot f. 4.292 millioen, waarna een daling is in getreden tot 1924/1925. Hierop Is, in ver band met de verbetering van den econo- mischen toestand een nieuwe stijging ge volgd tot 1930/1931, waarop als gevolg van do in 1929 opnieuw ingetreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot f. 2.666 millioen over 1936/1937. Aanvankelijk on der den invloed van de devaluatie van den gulden in 1936 is daarop een stijging gevolgd tot f. 3,010 millioen over 1939/'40. Dezelfde oorzaken deden het bedrag der vermogens toenemen van f. 7.311 millioen over 1915/1916 tot f. 13.589 millioen over 1920/1921, gevolgd door een daling tot 1923/1924. Hierop steeg dit bedrag tot f. 15.666 millioen over 1929/1930, waarop, behoudens stijgingen van 1933/1934 op 1934/1935 en van 1936/1937 op 1937/1938 een daling is gevolgd tot f. 12.424 millioen over 1939/1940. Het hoogste gemiddelde inkomen per aangeslagene (f. 2.659) wordt aangetroffen voor de jaren 1917/1918 en 1920/1921, het laagste cijfer (f. 2.075) heeft 1936/1937. Het cijfer over 1939/1940 bedroeg f. 2.136. Het hoogste gemiddelde vermogen per aange slagene (f. 87.000) komt in 1917/1918 voor, het laagste (f. 63.000) in 1935/1936. Voor 1939/1940 was het f. 67.000. Bij een vergelijking van de belas tingplichtigen naar de grootte van hun inkomen valt het op, dat slechts een zeer klein deel in de hoogere inko mensgroepen valt en dat dit deel van 1921/1922 op 1939/1940 nog kleiner is geworden. In het laatst genoemde jaar had slechts 5 pCt. een inkomen van f. 5.000 of meer. Deze 5 pCt. der aange- slagenen bezat 28 pCt. van de belaste iunkomens en betaalt 66 pCt. van de inkomstenbelasting in hoofdsom. Uit de cijfers voor de vermogensbelas ting blijkt dat er in 1939/1940 nog 775 n-.ilïionnairs waren, terwijl er in 1929/1930 1362 waren. Deze 775 milllonnairs betalen te zamen 14 pCt. der vermogensbelasting in hoofdsom. Van de gemeenten boven' 20.000 inwo ners heeft Bussum het hoogste gemiddel de inkomen per aangeslagene (f. 3.484) en Kerkrade het laagste (f. 1.769). Het hoog ste gemiddelde vermogen (f. 121.000) heeft de gemeente Enschedé, he't laagste alweer Kerkrade (f. 39.000). De provinciemet het beste gemiddelde, zoowel voor inkomens als voor vermogens, is Zuid-Holland. Lim burg heeft voor beide het laagste gemid delde. BEURSVACANTIEDAGEN. De wnd. secretaris-generaal van het departemetn van financiën heeft bepaald, dat 31 Mei a.s. en op de Zaterdagen in Juni, Juli en Augustus de beurzen voorden geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. VERKRIJGBAAR VAN 29 MEI TOT EN MET 30 SEPTEMBER. De zomerzegels zullen ditmaal gedurende het tijdvak 29 Mei tot en met 30 Sep tember verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose-, kan ker- en rheumatiekbestrijdang en den ar beid voor onvolwaardigen) en voor de helft ter tegem9etkoming in den huldigen nood der cultureele werkers. De zegels zullen ook in het verkeer met het buiten land geldig zijn en wel tot en met 31 De cember 1946. Zij verschijnen in vijl frankeerwaarden, n.l.: I1/* cent (bruin) (toeslag IV* cent) met de beeltenis van Antonius Mathijsen (1805 —1878), Nederlandsch officier van gezond heid, die zich groote verdienste verwierf door de uitvinding van het gipsverband. 2cent (groen, toeslag 2llt cent) met de beeltenis van dr. Jan Ingen-House (1730 1799), bekend Nederlandsch geneesheer en natuurkundige, die ojn. de ontdekking deed van het ademhalingsproces der planten. 4 cent (rood, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Aagje Deken (17411804), Nederlandsch schrijfster, vooral bekend ge worden door de „Historie van mej. Sara Burgerhart" en eenige andere romans in briefvorm, die zij te zamen met Bet je WolffBekker, met wdé zij de laatste zeven en twintig jaren van haar leven samen woonde, schreef. 5 cent (groen, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Johannes Bosboom (1817 1891), Nederlandsch schilder, die zich, vooral met zijn kerk-interieurs, grooten naam verwierf. In 1851 huwde hij met de bekende schrijfster van historische romans mej. A. L. G. Toussaint. Vh cent (wijnrood, toeslag 3'/2 cent) met de beeltenis van Antony Ghristiaan Wl- nant Staring (17671940), Nederlandsch dichter. Staring leefde van zijn 24e jaar af op het landgoed Wildenborch bij Lochem en ontleende aan dit landelijk milieu de stof voor vele zijner gedichten, waarvan ,X>e hoofdige boer" en „Het vogel schieten" tot de meest bekende behooren. De afmetingen van de zegels zijn de zelfde als vorige jaren (beeldgrootte 21 x 28,5 mm). De zegels zijn in staal ge graveerd en in plaatdruk uitgevoerd. OACONS I èï»33» 1 verdwijnt snel door1 het pittig opwekkonde, krachtig verster* kende en weldadig kalmeerendo 2961 (Ingez. Med.) AMERSFOORTERS BIEDEN HOOGWOUD EEN GESCHENK AAN. Gisteren heeft een commissie uit 2000 geëvacueeröen uit Amersfoort als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gast vrijheid het gemeentebestuur van Hoog woud een nieuw ameublement voor de raadszaal aangeboden. De commissie be stond uit de heeren Sisselaar, Pot, mi. bb'r.z, Spaander, Puilenen cn Kuilmin Tn den leunstoel van den voorzitter zijn de wa pens van Amersfoort en Hoogwoud aange bracht. DE HERTOG VON COBURG IN ONS LAND Op uitnoodiging van den weermacht bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, bracht de presi dent van het Duitsche roode kruis, gene raal der infanterie, nskk-Obergruppen- lührer hertog Karl Eduard von Coburg, een bezoek aan het bezette Nedelandsche ge- EXTRA-PEULVRUCHTEN. Ter aanvulling van het aardappelenrant soen wordt op bon „33" van de bonkaart algemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. BROOD. Bon „20" van de broodkaart: 100 gram brood per bon; verbruiksperiode 18 t/m 24 Mei: kooptijd: 17 t/m 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart, 50 gram brood per bon. Verbruiksperiode 19 Mei t/m 15 Juni; kooptijd: 17 Mei t/m 15 Juni. GEBAK. Bon „20" van de broodkaart: één rant soen gebak per bon. Verbruiksperiode: 18 t/m 24 Mei; kooptijd: 17 t/m 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart: een half rantsoen gebak pqr bon; verbruiksperiode: 19 Mei t/m 15 Juni; kooptijd: 17 Mei t/m 15 Juni. Een rantsoen gebak is: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gTam, cake 300 gram gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot k-rstgebak (bv, boi.erlctter 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten welke hierbo ven niet genoemd zijn geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. TARWEBLOEM. Bon „8" van de bloemkaart: 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rog gemeel 'of zelfrijzend bakmeel per bon Verbruiksperiode: 19 Mei t/m 15 Juni, kooptijd: 17 Mei t/m 15 Juni. AARDAPPELEN. Bon ,,02" van de aardappelendistributie- bonkaart: l'/i K.G. aardappelen per bon. Verbruiksperiode 19 t/m 25 Mei; kooptijd: 17 t/m 23 Mei MELK. Bon „17" van de melkkaart 13/4 liter melk per bon. Verbruiksperiode; 19 t/m 25 Mei; kooptijd: 17 t/m 25 Mei. EIEREN. Bon „96" van de „bonkaart algemeen": één ei per bon. Verbruiksperiode: 19 t/m 25 Mei; kooptijd: 17 t/m 28 Mei. RIJST ENZ. Bon „32" van de „bonkaart algemeen": 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rljst- gries of gruttenmeel per bon. Verbruiks periode: 19 Mei t/m 15 Juni; kooptijd: 17 Mei t/m 15 Juni. KAAS. Bon „66" en „76" van de „bonkaart al gemeen": 100 gram kaas per bon. Ver bruiksperiode: 19 Mei t/m 15 Juni; koop tijd: 17 Mei t/m 15 Juni. BOTER. Bon „16" van de boterkaart en van dg vetkaart: 250 gram bpter per bon. Ver1 brulksperlode: 17 t/m 25 Mei; kooptijd: 17 t/m 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent reductie. Winterhulp Nederland schrijft ons: Zooais reeds werd aangekondigd, is voor de zomermaanden, waarin het eigenlijke win terhulp-werk stilligt en ook de grpote actie naar buiten op het gebied van collectes is gestaakt, een loterij georganiseerd, waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt van Winterhulp Nederland. Reeds thans gaan onze gedachten al naar de volgende winterperiode, gedurende welke opnieuw een zeer groot aantal behoeftige landgenooten zal moeten worden onder steund, ten einde op eenigszins behoorlijk peil te kunnen leven. Deze grootsche taak heeft Winterhulp Nederland zich ten doel gesteld en zij heeft dit gedaan in het ver trouwen, dat alle landgenooten, die iets kunnen missen, zich daarvoor een offer zul len getroosten. Het brengen van dit offer is voor lederen Nederlander een plicht, waaraan men zich niet mag onttrekken, omdat deze plicht geboren is, niet alleen uit liefde tot den naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saamhoorigheid, welke eischt, dat de gemeenschap den economisch zwakkere opheft tot een zoodanig levenspeil dat ook deze in het belang van de geheel gemeenschap zijn taak kan vervullen bij de vorming en het behoud van een krachtige, gezonde samenleving. Gelukkig hebben zeer velen in de afgeloopen maanden dien plicht begrepen en het is een verheugend ver schijnsel, dat de kring dergenen zich gelei delijk uitbreidt en daardoor de Winterhulp gedachte meer en meer veld doet winnen. Met deze steeds groeiende kern kan Winter hulp Nederland dus vol vertrouwen de ko mende wintermaanden tegemoetzien. Maar er is meer. De ervaring heeft geleerd, dat men den nood, welke des winters wordt geleden, het best kan bestrijden, door zoo spoedig mogelijk met de leniging er van een aanvang te maken, waarmede dus bewaar heid wordt het bekende spreekwoord „wie spoedig helpt, helpt dubbel". Daarvoor is echter geld noodig en kan niet worden ge wacht op de resultaten van de nieuwe col- Het stemt dan ook tot groote voldoening, dat tal van giften gedurende de zomer maanden blijven vloeien, waardoor een ze kere reserve kan worden gevormd waaruit de eerste ondersteuningen in het najaar kunnen worden geput. En als zoodanig heeft Winterhulp Neder land dan ook gaarne de gedachte aanvaard, dat die reserve zou kunnen worden verste vigd met de bate van de georganiseerde loterij, waarbij het Nederiandsche publiek, zonder dat hierbij de boven omschreven plicht naar voren treedt, in de gelegenheid wordt gesteld op aantrekkelijke wijze een kansje op een prijsje te wagen en als on derdeel van het geheel mede te werken aan het totstandkomen van een regeling, waar door de uitkeeringen aan behoeftige land genooten kunnen worden bespoedigd. Naast bevordering van het sociale doel van Win terhulp Nederland heeft deze loterij der halve vooral een practische beteekenls, welke echter van zeer groot belang is voor het noodlijdende deel der bevolking. Wie dit bedenkt zal gaarne een steentje bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijftig cent), dat dit voor niemand een be letsel behoeft te zijn en velen zelfs in staat stélt meer dan één lot te koopen. Men kan terecht bij tal van agenten, die met den Z.g. binnenhuisverkoop zijn belast, maar daarnaast zullen ook door straatver koop en in openbare gelegenheden de loten worden aangeboden. Een aantrekkelijkheid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 gulden direct door de verkoopers worden uitbetaald, terwijl slechts voor hoo gere prijzen naar het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland, Hofweg 7 Den Haag wordt verwezen. Bovendien behoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van 5000, 500 of 100 gulden bij een trekking, welke na verkoop der loten wordt gehouden. Morgenmiddag om half twee vangt over het geheele land de verkoop der loten aan en ongetwijfeld zullen velen zich haasten een prijsje te bemachtigen, of. bij het trek ken van een niet zich troosten met de ge dachte, dat de twee kwartjes niet zijn weg gegooid, maar ten bate komen van een goed doel. bied. Hij inspecteerde de inrichtingen en werkzaamheden van het Duitsche roode kruis in lazaretten van de weermacht en de organisatie op de stations in verschil lende plaatsen. Gedurende zijn verblijf tn Den Haag maakte de hertog zijn opwach ting bij den rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart, en 's avonds was hij de gast van den weermachtsbevelhebber en van den rijkscommissaris. DE JEUGDHERBERGEN OF PINKSTEREN. De leiding van de N. J. H. C. wijst er op, dat vele jeugdherbergen reeds voor de Pinksterdagen volgeboekt zijn. Dit betee- kent, dat de meeste trekkers en treksters, die zich thans nog aanmelden, voor be paalde jeugdherbergen teleurgesteld .moe ten worden. De geweldige toeloop naar de jeugdher bergen dwingt de jeugdherbergcentrale maatregelen te treffen om te voorkomen, dat in het komende seizoen een'groot deel der trekkers geen onderdak zou kunnen krijgen. Zoo wil de jeugdherberg-centrale trachten, een aantal tijdelijke jeugdher bergen in te schalen, om zoo haar leden in staat te stellen van den zomer onge stoord hun tochten te houden. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan jhr. H. H. J. M. van de Poll fs op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als burgemeester van de gemeente Groesbeek. DE OVERVAL TE RIJSBERGEN. Vijf verdachten geconfronteerd. Nadat Maandag te Antwerpen reeds twee van de vermoedelijke daders, van den in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. te Rijsbergen gepleegden overval met beroo- vlng waren gearresteerd, zijn daar In den loop van Dinsdag nog drie arrestaties ver richt. Woensdagmiddag zijn de vijf ver dachten aan de grens te Wuestwesel met het overvallen echtpaar Rovers geconfron teerd. De confrontatie leverde geen posi tief resultaat op. Tegen drie van de gear resteerden zijn echter zooveel aanwijzin gen, dat de procureur des konings (het Bel gische O.M.) hen onder blijvend arrest heeft gesteld. De andere twee werden ter plaatse in vrijheid 'gesteld. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezet. Vad. BRAND IN EEN PARTIJ EMBALLAGE TE VLAARDINGEN. Gisterochtend brak door onbekende oor zaak te Vlaardingen brand uit in een partij emballage, bestaande uit ledige kisten en pakken salpeterzakken van de firma J. F. Heller te Schiedam, opgeslagen achter een drogerij van beschadigde goederen. Het vuur vond in het brandbare materiaal gre tig voedsel, zoodat de vlammen spoedig hoog oplaaiden. Personeel van den zeered dingsdienst en een aantal Duitsche mili tairen pakten den brand onmiddellijk op ouderwetsche manier met emmers water aan, doch spoedig kwam de drijvende stoomspuit hen te hulp, zoodat men het vuur spoedig onder de knie had. Weliswaar kreeg het pand, waarin groote partijen turf en ander materiaal waren opgeslagen brand- en waterschade, doch het kon be houden blijven. De schade wordt door ver zekering gedekt. SCHEEPSBRAND O? DE WAAL. Gistermiddag is op de Waal onder Erle- com door onbekende oorzaak brand uitge broken in het 260 ton metende vrachtschip „Plma", kapitein J. A. Hoilebrandse, uit Krabbendijke. De vrouw van den kapitein, zag het eerst rook uit het achterdek op stijgen. Het vuur woedde in de zeer brand bare lading, zoodat het voor de opvarenden niet mogefijk was den brand te blusschen. De brandweer van Ubbergen werd ge alarmeerd en deze tartte terstond het vuur aan. Zij. slaagde er in, den brand tot het achterschip te beperken. De aangrenzende machinekamer liep slechts geringe scha de op. Het achterschip brandde uit en de eigendommen van de opvarenden gingen verloren. De schade wordt op eenige dui zenden guldens geschat. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag omstreeks half zes is in do Pretorlalaan te Rotterdam het driejarig jongetje A. J. Kleypool uit de Herman Kosterstraat door een met kolen beladen vrachtauto overreden. Het kind werd de schedel verbrijzeld, waardoor de dood on middellijk intrad. BRANDEN IN AMERIKA. Door een grooten brand zijn te Phila delphia dertig woonhuizen vernield. Ook een houtzagerij en een vrachtautofabriek Werden een prooi der vlammen. Op een scheepswerf moeit men het v^erk gedeel telijk staken. De schade bedraagt vele mll- lioenen dollars. In de haven van Baltimore (Maryland) heeft een groote brand drie dokken en eèn plezierboot vernield. Verscheidene kleine schepen werden beschadigd. Associated Press meldt nog, dat de brand was uitge broken op de plezierboot, BOOTJE OP DOURO GEKAPSEISD. Uit Porto wordt gemeld, dat op de rivier de Douro (Portugal) een bootje met twaalf opvarenden gekapseisd is. Zes vonden den dood. WILHELM VON OPEL 70 JAAR. De Duitsche autoconstructeur en indus trieel Wilhelm von Opel heeft gisteren plechtig zijn zeventigsten verjaardag ge vierd. De jubilaris ontving talrijke Duit sche en bultenlandsche eerbewijzen. Te Ruesselshelm, waar de Opel-fabrleken ge vestigd zijn, werd een plechtigheid gehou den, waaraan talrijke leidende figuren uit politieke, economische en militaire kringen deelnamen. Generaal majoor von Schell overhandigde den Jarige het Kriegsver- dienstkreuz eerste klasse, dat hem door den Fuehrer verleend,is wegens zijn verdiensten voor de Duitsche oorlogseconomie.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9