Een oude Noordwij ker op z'n praatstoel lODSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag .16 Mei 1941 0FFICIEELE KENNISGEVING KERK- EN SCH00LNIEUWS 'AKKERTJES „Oome Jaenus" over bomschuiten, visschers, voordrachten en badgasten. VER. TOT BEV. VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. 48ste jaarverslag. Aan bovengenoemd verslag is het volgen de ontleend: Ook in het afgeloopen jaar werd de ex ploitatie der woningen regelmatig voortge zet. Daarbij deden zich ondanks de voor velen niet gemakkelijke tijdsomstandighe den weinig moeilijkheden voor. Ontstond in de oorlogsdagen eenige achterstand, deze werd spoedig weer ingehaald. In de overeenkomst met de Leidsche Duinwater Maatsehappij betreffende de le vering van water aan de bewoners kwam een belangrijke wijziging. Voortaan zal het water over een watermeter worden gele verd. Een voor elke woning bepaald aantal kubieke meters zal de Vereeniging betalen. Wat boven die hoeveelheid wordt gebruikt moet door de bewoners worden betaald. De electrische leidingen in de woningen op het Kooiterrein (Plan II en II a) werden vernieuwd. De Raad der Gemeente Leiden nam nog geen beslissing omtrent de uitvoering van het saneeringsplan HaverstraatGortestr. De omstandigheden zullen aan die vertra ging wel niet vreemd zijn. De 'heer Mr. E. A. Cosman werd ontheven van de waarneming van de functie van be stuurslid onzer vereeniging. Het bestuur ge voelt het als een groot gemis, dat de heer Cosman, die gedurende meer dan vijf en twintig jaren als secretaris in zijn midden heeft zitting gehad, thans de bestuursver gaderingen niet meer bijwoont en niet meer het secretariaat waarneemt. Groote erken telijkheid vervult het bestuur voor al wat de heer Cosman voor de vereeniging heeft gedaan. De bestuursleden van Hoek en van Too- renburg hebben zich tijdelijk met de func ties van voorzitter en secretaris belast. De saldi der diverse exploitatierekeningen bedroegen op 15 Sept. 1940: Wermanswo- ningen I: winst f. 2760.—; Geeregracht Zijdgracht: winst f.2550.Kooipark (30 woningen): verlies f.3866.—; Kooiterrein (147 woningen) verlies f. 27.633.Morsch- weg: verlies f.107.—; Lage Rijndijk: ver lies f.1157.Haagweg winst f.1568.—; Oude Vest: winst f104. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DR. A. H. OORT. DE UITREIKING DER PERSOONS BEWIJZEN. Regeling voor zieken en invaliden. De directeur van den Gem. Geneeskun digen en Gezondheidsdienst deelt mede, dat personen, die door ziekte of invaliditeit ver hinderd zijn het persoonsbewijs ten Stad- hiuize in ontvangst te nemen, hun oproep moeten laten terugbezorgen aan het Bureau Bevolking (ingang Vdschmarkt) onder op gave van de reden hunner verhindering. Deze personen zullen dan later aan huis bezocht worden. "Op van Zenuwen"? Dan hebt U teveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat werkt kal meerend en ge komt tot rust. helpen direct 2962 (Ingez. Med.) Groote belangstelling. Gistermiddag te ongeveer half vier vond op de begraafplaats van het „Groene Kerk je" te Oegstgeest onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van wijlen dr. H. A. Oort, in leven oud-eerste-genees- [heer van het sanatorium „Rhijngeest". Behalve vole familieleden en vrienden, die zoowel in den stoet meekwamen als op de begraafplaats aanwezig waren, merkten wij oj&. op dr. F. J. Stuurman, directeur der gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest, dr. H. W. Borgerhoff Mulder, eer ste geneesheer van „Rhijngeest", dr. H. C. Jelgersma, geneesheer van „Endegeest", prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr. L. Knap pert, prof. dr. J. Ph, Vogel, prof. dr. A, H. Blaauw, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, dr. F. P. Muller, de heer N, Heertjes, namens het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholis ten, de heer H. Zunderman, namens het Leidsch Drankweer Comité, gep. vice-ad- miraal A. F. Gooszen en vele anderen. Toen de met vele kransen, waaronder een van het Medisch Consultatie Bureau voor Alcoholisten, bedekte baar in de kerk was gedragen, werd een rouwdienst gehouden, waarbij als eerste spreker dr. Stuurman het woord voerde, mede namens den wethouder en Commissie van Beheer der Stichting. Spr. wees op het door dr, Oort verrichte belangrijke werk, dat hij gedurende 32 ja ren met succes voor de Stichting heeft ver richt, hetgeen bij zijn afscheid in 1934 in ruime mate is gebleken. Hij heeft het sana torium .Rhijngeest" ingericht, ontwikkeld en beheerd met al zijn kracht en liefde, hij was met Rhijngeest één geworden, een goed organisator en een deskundig arts. Spr. herdacht dr. Oort als een rechtschapen en warmvoelend mensch, die voor zijn patiën ten een vertrouwensman en een biechtva der was en door hen als een vader geëerd werd. Ook heeft dr. Oort zich op weten schappelijk en maatschappelijk gebied on derscheiden, waarbij spr, herinnerde aan zijn werk op het gebied van het intelligentie- onderzoek, terwijl hij tevens jarenlang de ziel is geweest van de alcoholbestrijding te Leiden. Spr. bracht den overledene ten slotte dank voor zijn steun en jarenlange samen werking. Zeer velen zullen hem niet ver geten, ald\is eindigde spr. Namens het Medisch Consultatie Bureau voor Alcoholisten te Leiden voerde vervol gens de heer N. Heertjes het woord. Spr. wees er op, dat dr. Oort daarvan in 1912 de oprichter was. Namens het bestuur dankte spr. den overledene voor al hetgeen hij ge durende ongeveer 25 jaren als medisch ad viseur voor dit bureau heeft gedaan en merkte op, dat hij blijft voortleven in de herinnering der patiënten, waarbij spr. wees op de liefderijke behandeling van dr. Oort en diens uitnemende adviezen. Spr. eindig de met een troostwoord tot de familie.. Ten slotte sprak ds. I. Hooykaas uit Arn hem een woord van godsdienstige wijding naar aanleiding van Mattheus 5 vers 1 „Za lig zijn de vredelievendén, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden", waarbij spr. in een uitvoerige karakterschets de nobele eigenschappen van den overledene belichtte. Na het gezamenlijk zingen van de verzen 8 en 9 van psalm 103 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven", sprak een zoon van den overledene, prof. dr. J. H. Oort een woord van warmen dank voor de betoonde belangstelling, waarna de kist grafwaarts werd gedragen en de aanwezigen een laat- sten groet aan wijlen dr. Oort brachten. Gisteravond omstreeks halfnegen is de 10-jarige J. van der L. in de Potgleterlaan bij het spelen tegen een fiets aangeloopen, waardoor het meisje viel en het linkerbeen - brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Met ingang van Maandag a.s. wordt de heer H. Mieremet, assistent bij den sta tionsdienst der Nederl. Spoorwegen te Pijnaoker als zoodanig overgeplaatst naar het station der Ned. Spoorwegen alhier. R.K. BOND VAN MELKHANDELAREN IN NEDERLAND. Jaarvergadering te Leiden. De R.K. Bond van Melkh'andelaren in Nederland hield gistermiddag in café-restau rant ,,'t Schuttershof" een algemeene leden vergadering. Na een welkomstwoord van den afdee- lingsvoorzitter, den heer J. P. van der Holst sprak de bondsvoorzitter, de heer G. Suyker de openingsrede uit. De notulen en jaarverslagen van den secretaris, den heer A. J. van Schie en den penningmeester, den heer G. A. van Swieten werden onder dankzegging goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f.5000, de uitgaven f. 4750, zoodat er een batig saldo is van f. 250. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren H. Compier, A. J. van Schie en P. Suyker werden bij enkele candidaatstelling herkozen. In verband met de te verwachten con centratie in den melkhandel werd van ge dachten gewisseld over de vraag of het wel licht wenschelijk zou zijn, dat de voorzitter, die zich het volgend jaar niet herkiesbaar stelt, reeds nu zijn mandaat ter beschikking stelt teneinde zijn opvolger de gelegenheid te geven zich nog vóór de concentratie tot stand komt in de bondszaken in te werken. Na eenige discussie werd besloten de beslis sing over te laten aan den voorzitter zelf en overigens deze kwestie in de eerstvolgende vergadering van het hoofdbestuur ter sprake te brengen. De begrooting voor 1941 werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f.6540 met een geraamd tekort van f. 1180; het bestuur hoopt en verwacht, dat dit tekort zal worden gedekt door vrijwillige bijdragen der afdee- lingen, zulks met het oog op de groote be langen, welke voor den kleinhandel op het spel staan. Wanneer voor ieder lid aan het H.B. wordt afgedragen, is het tekort ruim schoots gedekt en behoeft geen contributie- verhooging plaats té vinden. Uit de vergadering ging een stem op om de begrooting spontaan te saneeren door de contributie met f. 3 te verhoogen, in welken geest ook een voorstel ging van de af dee ling Amsterdam om de contributie voor alle leden te bepalen op f, 8 (momenteel zijn er leden die f4 en leden die f6 contributie betalen) Een ander lid bepleitte een contributie heffing naar verhouding van het ledental der afdeelingen. Na langdurige discussies, waarbij alge meen hulde werd gebracht aan het bureau en den directeur drs. A. J. C. Rijven, werd het voorstel-Amsterdam in stemming ge bracht en met alleen de stem van Amster dam vóór, verworpen. Het voorstel van het H. B. tot het ver leenen van een vrijwillige bijdrage op de basis van f. 3 per lid werd aangenomen. Het H.B. zal te dezer zake diligent blijven. De geestelijk adviseur, pater Joma O.F.M hield vervolgens een toespraak over „De waarde van den arbeid." Aan den heer H. Helsloot uit A'dam, eere-voorzitter van de afd. Amsterdam en gedurende vele jaren lid van het H.B., werd bij zijn uittreden uit het zakenleven het eerelidmaatschap van den Bond aangebo den. Ten slotte werden nog eenige vakbe langen 'besproken, zooals de kwestie der winstmarge, de omzetbelasting e.d. Aan het H. B. werd overgelaten de plaats te bepalen, waar de volgende bondsverga dering zal worden gehouden. Na rondvraag volgde sluiting met den Chr. groet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer P. de Graaff (Den Haag) voor het candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde de heeren R. Hartono Wignjodi- sastro (Leiden) (L), C. F. A. B'ruijning (Haarlem) (K) en P. Leentvaar (Haarlem) (K); voor het candidaatsexamen Arische taai en letterkunde, mej. J. E. de Leeuw (Lei den) voor het doctoraal examen Semieti sche taal- en letterkunde de heer dr. W. H. Gispen (Delft) voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. M. E. Polak Daniels (Den Haag) en de heeren L. H. Geerdes (Dirkland) en P W. Boer (Boskoop), en voor het artsexamen le gedeelte: mej. C. M. Cal jouw (Vlissingen) en de heeren J. L van Wermeskerken (Alphen), A. Kieviet (Sommelsdijk)O. J. G. Kronig (Oegstgeest) en H. J. van Wiechen (Den Haag) Bevorderd tot arts zijn: mej. A. C, de Groot (Leiden) en de heeren D. Akkerhuis (Maassluis), F. M. van Gent (Schiedam), F. Visscher, (Vlaardingen), I. Helleman, (Vlaardingen), Th. van Wijk (Leidschen- dam) en C. A, Eindhoven (Leiden), Te Amsterdam slaagde aan de Vrije Universiteit onze stadgenoot de -heer T. C. Mulder voor het doctoraal examen rechten. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 16 MEL Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klllsenernam. 6 uur de heer Dekker. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Dam, nam. 6 uur cand. W. C. P. den Boer. Evang, Luth. Kerk: Voorm. 10 uur ds. W. F. en Rouwelaar van Zutphen. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur leesdienst. Evangelisatiekring: Nam. 3% uur de heer W. Dubbeldam van Rotterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur ds. Jacobs, Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur de heer Bredeveld van Leiden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem: Voorm. 10 uur ds. Zuur- eeg. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur lees dienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk. Hoofd dorp: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Salverda. Vijfhuizen: Voorm, 40 en nam. 3 uur de heer Brörens. Lijnden: Voorm. 10 uur de heer P. v, d. Berg. AalsmeerderwegVoorm. 10 uur de heer Koudstaal. Bennebroekerweg: Nam. 3 uur de heer Koud staal. NieuwemeerdijkVoorm. 10 uur de heer J. de Graaff. Badhoevedorp: Voorm. 11 uur de heer Boer lijst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur ds. Heuzeveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Eer hard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Krabbe. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. S, van Sinderen. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9% en nam, 5 uur ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam, 5 uur ds. Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Koudekerk Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Eykman van Zoeterwoude; nam. 6% uur ds. Van Veenen van Leimuiden. Kinderkerk: Voorm. 10% uur de heer E. Slee boom Jr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Dijk, Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Vermet; nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. Gravemeyer van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds, Boukema. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer Smit van Bennebroek; nam. 5 uur ds.'Van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur ds. Ponstein.. Geref. Gem.: geen opgave. Ned. Prot, Bond: Voorm. 1,0.15 uur ds. P. v. d. Veer van Amsterdam. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 7 urn- de heer A. van Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer Zwijnenberg; nam, 7 uur ds. La- zonder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3% uur ds, Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur leesdienst. Oegstgeest Pauluskerk 10 uur voorm. ds. E. Th. van Veenen uit Lisse; nam. 5 uur ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur ds. T. J Jansen Schoonhoven. Ver, van Vryz. Herv. (W. de Zwijgerkerk) Voorm. 10% uur dr. Boersema. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10% uur ds. Treffers van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. L. Zwaan van Zwammerdam; nam. 7% uur leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam, 5 uur ds Kuiper. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. I. de Bruyne van Deventer. Pinkstergemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur de heer Zoutman. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 6.30 uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Cand Richters van Delft. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klomp; nam, 5 uur (Jeugddienst), ds. v. d. Windt van De Kaag. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en -nam. 5 uur ds. H, P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J, C. Houtzagers. Geref. Gem. (Leidscheweg 41)Nam. 4.30 uur leesdienst. Ver. der Vrijz. Herv. (Leidscheweg 65)Voorm. 10.30 uur de heer Slothouwer van Voorschoten. Waddinxveen Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Smldt, Oud-Geref. Gemeente: Voorm, 10 en nam uur ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam. 5 uur ds. De Bel, Wassenaar Dorpskerk: Voorm. 10.05 ds, Ten Kate; nam. 5,05 urn- dr. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur dr. Honders, Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur mej. dr N. A. Bruining van Den Haag. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Van der Ent Braat. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7.30 uur ds, Dronkert. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-Charlois ds. H, de Jong te Hoek van Holland. Aangenomen naar Tholen cand. H. J. Swierts thans hulpprediker te Vlissingen. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Kampen (vac. ds. C. de Jonge) ds. J. van der Poel t-e Giessendam en ds. G. Zwoferink te Ederveen. (Van een onzer redacteuren). 1864: de zoowel bij badgasten als Noord- wijkers overbekende „Oome Jaenus" werd te Noordwijk geboren. Hij droeg bij zijn geboorte dien eerenaam nog niet, maar men noemde hem Adriaan Plug, toen hij het levenslicht zag in een klein woninkje aan den Boulevard, op de plek waar nü het Palacehotel staat. Thans woont Plug met zijn vrouw Grietje van dér Niet reeds sinds 44 jaren in een proper huisje aan de Noordzeestraat vlak naast het hotel Noordzee van den heer v. Beelen enzooals hij tot ons opmerkt: „Al woüen ze me een villa geven,, dan zeg ik: dank je wel!" B Deze thans 77-jarige,' beschikt over een wonderbaarlijk geheugen: niet alleen weet hij feiten en data uit zijn jeugd nog on feilbaar juist weer te geven, hij kan ook dagen achtereen psalmen, verzen en liede kens zingen of opzeggen, als wij er den tijd voor zouden hebben, om er naar te luisteren In ieder geval: het zou de moeite waard zijn eens met Plug te gaan praten en wij zijn dus op hem afgegaan! Hij en zijn vrouw ontvangen ons in hun proper kamertje en ook een van de stoere zoons, Jacob, is een oogenblik aanwezig: men kent ook hém, want sinds vele jaren houdt hij als badknecht van het Huis ter Duin een oogje in het zeil naar zwemmers, die zich te ver van het strand wagen. Plug en zijn vrouw vierden op 8 Mei hun gouden huwelijksfeest: de feestbloemen zijn al wat verwelkt, maar het gouden echtpaar verwelkt niet. Ondanks hun hoo- gen leeftijd zien zij er nog goed gezond uit en hun geest is sterk: een teeken, dat een leven van hard werken géén kwaad kan! Tja: dat harde werken! Plug heeft het al z'n jaren gedaan en wij zouden hem dengenen, die daarop niet gebrand zijn, ten voorbeeld willen stellen. Een gezegen de ouderdom wacht hen: nu ja, wat rheu- matiek in het been, maar dat kan iederéén gebeuren! Hard werken: mijnheer, het begon al, toen m'n vader schipbreuk leed en m'n moeder met d'r kinderen alleen achter bleef. Vader was op een „hoeker" tijdens een storm bij Vlaardingen gesneuveld, hij was van Juni tot October al weg geweest en geen cent kwam er al dien tijd in huis. Toen het bericht kwam, zaten wij kinde ren te huilen om een stukkie brood en moeder om d'r man.... Buren hebben een paar centen voor ons opgehaald: er kwam 25 gulden binnen en daar moesten we 25 weken mee doen. Dat was precies één gulden in de week Verdiénd moest er worden en zoo kwam ik al op m'n 10e jaar in een behangerij en een jaar later in een smederij terecht Toen heb ik jarenlang „bomschuiten" gemaakt: U weet wel, die houten note- dopjes, later vervangen door de zeilloggers en sinds 1911 door de motorloggers. De bomschuiten waren al een geweldige ver betering, want ze vervingen de „hoekers en buizen": dat waren, zooals het spreek woord zei, „ware zeemanshuizen", want ze slingerden van je welste. En op een „bom" kon je gemakkelijk een kommetje koffie neerzetten. Bomschuiten heb ik mee helpen maken bij van Duyn op Noordwijk en bij Meer burg en Taat op Katwijk. Het was géén lichte handenarbeid, want het minste stuk hout, dat we dragen moesten, woog 50 pond. Maar het was móói werk en we timmerden en nagelden, dat het een lieve lust was! „En als de éerste nagel geslagen wier, dan kreeg je van den reeder een borreltje met snijkoek: dat was een feest!" Van 's morgens 5 uur af 's zomers be gonnen we al om 4 uur tot 's avonds achtEn zoo tusschendoor vertelt Plu; dat hij er 's nachts ook nog wel eens op uittrok, om als strandjutter er wat voor zijn gezin bij te verdienen. Want voor 96 uren arbeid in de week, kreeg hij 12 gul den. En juffrouw Plug merkt met trots óp, dat ook zij heeft meegeholpen de ge zinsinkomsten te vergrooten, door met visch langs de huizen te gaan. In 1911 heeft Plug de eerste motorlog- ger bevaren. Het was de K.W. 176, schip per IJsbrand Plug en het schip vaart nóg Dat was een hééle overgang: het éér&te schip met een brug en stuur met een rad Er ging een monteur mee uit Amsterdam maar die was het gauw zat vanwege de zeeziekte. Toen we na 6 weken weer thuis kwamen, sprong ie onmiddellijk van dek en zei: „Ik zal je wel groeten en [jullie allen een konjakkie betalen." Zóó blij was ie, dat ie weg kon Jarenlang is Plug 's zomers op de haring- visscherij uitgetrokken. Mét hem herinne ren we ons nog den zwaren storm van 30 September 1911, toen er van de K.W, 36 een jongen overboord sloeg. Véél schip breuken heeft Plug in dien tijd niet mee gemaakt, al is er toch het een en ander zoo gebeurd. Op- Scheveningen was er eens een schip met stukgoederen gestrand. Van alles zat er in: van het mooiste tot het leelijkste. Met een maat is Plug toen bij heldere maan het schip opgegaan om te lossen, maar 's nachts kwam. een hevige storm opzetten en 's morgens zijn beiden er door een Scheveningsche reddingboot afgehaald. Ook is Plug eenmaal hij de Fr arische boot overvaren: „de Franschman voer van achteren op onze schuit aan en we zonken binnen 5 minuten in de diepte. Hij zette ons echter bij Le Hüvre aan wal. Ja, zegt Plug, je kan als visscher zoo al wat met maken!" 's Zomers heeft Plug dus al maar ge- vischt en 's winters maakte of repareerde hij bomschuiten, ook in Delfzijl, Vlaardin gen, IJmuiden en Schiedam, of in de smederij bij. den vader van den thans overleden beroemden menschenredder Jan van Kan. In dien tijd stonden er 18 bom metjes op het Noórdwijksche, strand. Ook heeft Plug meegewerkt als timmerman aan de overkapping van het Leidsche station en 20 jaar op het Huis ter Duin timmermansarbeid verricht. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE. Derde zitting. In de gisteren gehouden derde bijeen komst van de Algemeene Synodale Com missie is de behandeling voortgezet der financieele aangelegenheden. Ten opzichte van het Fonds Schraalste is het rapport van de commissie ad luoc aanvaard; het zal bij de Synode worden overgeboekt. De aanvragen om toeslagen uit de generale kas werden behandeld, evenals die om kleine toeslagen, zoowel voor gemeenten als voor personen uit het Fonds noodlijdende kerken en personen. Hierna is de vergade ring tot Vrijdagmorgen verdaagd. Zie: dat was iets over Plug's werkzaam heden van zijn 10e tot het 74ste jaar.... Maar ook was er voor hem afleiding, want hij bezocht als knaap reeds trouw de Jongelingsvereeniging en uit dien tijd dateert zijn voorliefde voor samenspraken en voordrachten, die hij ook nü nog wel eens afsteekt. „Ja, zegt zijn vrouw, al toen we verkeer den, zat ie Zaterdags of Woensdags op die vereeniging en ik ben er wel eens kwaad om geweest." Maar wat ie daür leerde, is Plug nog niet vergeten. De vrouw merkt op: „Hij kan wel élles. Als we samen in de kerk zitten, denk ik wel es: „Heeft ie dan nooit een kerkboek noodig? Want het ligt altijd dicht en h ij is maar aan het zingen." En Plug zélf zegt: „Nog steeds zing ik Zon dagavonds of in de week als ik maar vlot benDat doe ik al van het bewaar schooltje af Nou, denken we, over die „vlotheid" zal ■hij wel dikwijls beschikken, want Plug praat met ons vol opgewektheid en zingt, nadat we wat over de armoe en de weelde, die hij óók op Noordwijk véél gezien heeft, het liedje, dat wij de moeite waard vonden, om te not eer en.:' „Vriend, ik ben tevreden 't Gaat mij, zoo 't wil In mijn kleine woning Leef ik blij en stil. Menig mensch heeft alles wat hij wenscht op aard' maar ik kan ontberen dat is schatten waard. Schitt'ren gééne lampen Bij mijn avondmaal Flonk'ren gele wijnen niet in mijn bokaal, God bleef bij bewaren voor gebrek en nood. Zoet smaakt né, mijn arbeid mij mijn stukje brood." 3 Aan het- oude Noordwijk- heeft Plug na tuurlijk nog vele herinneringen: uit den tijd, dat er van een badplaats no^ geen sprake was, het dorp maar 1300 a 1400 inwoners had, de Boulevard, de Schooi en Hoofdstraat nog niet bestraat en dus van zand waren, en het zeeschuim zoo maar het Noordzeestraat je kwam binnen rollen. We bekijken over dat alles oude plaatjes en zien daarbij dat het oude stoomtram nietje uit Leiden zijn eindpunt had naast het Huis ter Duin .aan den Zuid-Boule vard. Maar dat is betrekkelijk niet eens zóó lang geleden geweeest: Plug's herinne ringen gaan véél verder. Zoo bijv. naar de eerste petroleumlantaarns in het dorp, toen de Noordwijksche joggies den lantaarnop steker achterna liepen en in koor al diens handelingen begeleidden. Dat ging zóó: als de man met zijn ladder kwam en die had neergezet',' riepen zij: „Hij klimt op", dan: „Hij doet open" (het deurtje), „Hij haalt af" (het glas), „Hij schrapt an" (de lucifer), „Hij steekt op", „Hij doet dicht", „Hij loopt af" (van de ladder) en „Hij gaat heen." Dat zal je als lantaarnopsteker toch maar gebeuren Maar ook als interviewer moeten we langzamerhand heen gaan, want Plug heeft wel dubbel zooveel verteld, als we hier neerschreven. Wie Plug kent, begrijpt dat de tijd Is omgevlogben. Menige badgast maakte met hem een praatje en hij heeft er wel duizenden gekend en onthouden ook: want zonder hapering noemt hij de eer sten op. die de badplaats kwamen bezoe ken in het oude hotel van den heer van Konijnenburg: dat waren zoo omstreeks 1885 o.a. uit Leiden de heeren Le Poole, Bicker Caarten en prof. Blok. En we wed den, dat Plug er ons nog series kan noe men, die na hén kwamen...; Maar het uur van scheiden is dan toch heusch eindelijk, gekomen: we schudden elkaar de hand, terwijl Plug ons toevoegt: „Als je nog méér wilt weten, moet je nog maar es een winteravondje of zomermid- dagje ankomme." o Buiten gekomen, staren we nog even op het huisje van Plug, zooals het er 44 jaar geleden óók al stond en we denken: On danks hard werken en véél zorg, heeft hij het er nu maar goed. De rijkste badgast kan het zich hier, vlak bij de "prachtige zee, niet beter wenschen: juist wellicht, omdat Plug de armoe heeft gekend en het ook nu in dat opzicht zeker lang niet ge makkelijk heeft, woont hij zoo prettig, en is hij, ondanks alles, opgeruimd en tevrêè! Moge hij nog lüng voor zijn vrouw ge spaard blijven enomgekeerd! Wantzoo hebben ze ons verzekerd'. „We hebben het saampjes béstl" 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2