Waar de Vrouw belang in stelt lÉSDICH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag IS Mei 1941 Welke bon is geldig? Smakelijk hapje bij de thee Pijnlijke voeten? Een grappig vestje van wol en leer Practische wenken voor de huisvrouw Opgave van 15 Mei Aardappelen Boter en vet Brood en bloem Eieren Zeep Grutterswaren Honden en Kattenbrood Kaas Koffie-surrogaat en Thee Melk Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren JdlN/T ÏNIITIIIEN. RECHTZAKEN Gouden tientjes, die geen gouden tientjes waren VRAGENRUBRIEK Laatste Berichten Binnenland Buitenland De besprekingen tusschen Hitier en Darlan Afghanistan naast Irak? Aardappelhoorntjes, waarvoor slechts één ei noodig is! Wilt u eens een. echt fijn en toch zeer eenvoudig gebak maken? Probeert u het dan eens met aardappelhoorntjes. Het motief voor de applicatie teekent men op ware grootte, legt het op het leer en na het met eenige punaises vastgezet te hebben, prikt men de omtreklijnen met een scherp mesje door, waarna men het uit knipt. Ons motief kan onbepaald verlengd worden, zoodat het voor iedere maat te ge bruiken is. broek uit het wollen badpak nog even met u bespreken. Tricot laat zich als gewone stof verwer ken, als u maar, zoodra u de patroondeelen hebt uitgeknipt, deze een keer of drie op de machine met losse spanning doorstikt, om het vallen van steken te voorkomen. Daar het badpak iets te -kort bleek, breide ik van de wol een paar boordjes er aan. Foto Delia. Men roert om het deeg te maken 30 gr. boter schuimig, voegt hierbij één ei, 125 gr. suiker, Va pond fijngewreven, gekookte aardappelen, evenveel bloem, wat citroen sap en wat geraspte citroenschil, een theelepeltje bakpoeder. Men kneedt een stijf deeg. dat men uit rolt en in kleine driehoekjes snijdt, die men daarna als hoorntjes oprolt. Men be strijkt de hoorntjes met het laatste restje eiwit uit de eierschaal en bakt ze vlug op een bakblik bruin. Het vuur moet goed heet zijn. Desgewenscht vult men de hoorntjes met jam. Vooral in het voorjaar hebben vele men- schen last van vermoeide en pijnlijke voeten. Vooral voor dames met magere voeten is het nu een slechte tijd: zij hebben veel meer kans om pijnlijke plekken op de voer ten te krijgen dan degenen, wier voeten met wat meer vleesch zijn bekleed. Daarom hebben dames met smalle, dunne voeten groot ongelijk, als ze zich verbeelden, dat ze best schoeisel kunnen dragen, dat aan den nauwen kant is. Het tegendeel is waar de mensdh met de dunne voeten heeft juist schoenen noodig, die goed wijd zitten, want de huid is me.estal zoo teer, dat knellen of wrijven onmiddellijk open plekken of eelt- vorming veroorzaakt. Genezing van dit alles is zeer eenvoudig: neem de te nauwe schoenen weg en de pijnlijke voeten zullen verdwijnen. Soms is een behandeling met j odi u m - tinctuur bovendien nog noodig, doch meestal zullen de pijnlijke plekken vanzelf verdwijnen, als men pas,send schoeisel draagt, zoo vaak mogelijk sohoone kousen aantrekt en de voeten 's avonds een lauw bad geeft, waarna men ze duchtig met talkpoeder bestrooit. Wat de lappendoos in schoonmaaktijd opleverde. Foto Verschuur. Nood maakt vindingrijk en menigeen zal in dezen tijd wolmand en lappendoos nog eens terdege nasnuffelen. Een kluwen blauwe wol van 120 gram, een lapje tomaat- rood leer en een zwart wollen heerenbad pak was de oogst van een dergelijke in spectietocht. De gegadigde was mijn twee- en-een-halfjarige spruit, die hoog noodig aan een pakje toe was. Het resultaat is zoo alleraardigst geworden, dat ik niet kan nalaten er u een beschrijving van te geven en tevens eenige schetsjes", hoe u dit idee ook voor uzelf kunt -toepassen. De wol was te weinig voor een trui, dus werd het een kort vestje. De boord twee recht twee averecht., verder tricotsteek. Het model doodeenvoudig., alleen moet het rechtervoorpand 2 c.M. breeder gebreid worden, omdat het linkerpand er overheen valt. Voor een meisje is dat natuurlijk juist anders om. 3 c.M Jt,cM. - fc n- - -> tcckenlng: M. van Capcllc-von Buurcru Met de revolvertang, waarin een ponsje van 1 m.M., werden gaatjes geknipt en het motief werkte ik met een heen- en terug- gaanden steek op* de stof. Heeft u niet de beschikking over dit instrument, dan kunt ,u zich heel goed redden door met de naai machine, die men op een grooten steek af stelt. zonder draad langs de omtrekken van het leer te stikken en door de aldus ontstane gaatjes het leer met de hand op de stof te werken. Bij gebrek aan leertouw kunt u D.M.C. No. 8 gebruiken. Op de met x aangegeven plaatsen worden kleurige knoopjes genaaid en de leertjes volgens patroon gemaakt dienen voor slui ting. U ziet natuurlijk onmiddellijk, dat in dit idee nog vele. mogelijkheden schuilen. Eerst wil ik echter het maken van de trainings- Ten slotte nog een paar ideetjes. W§ kun nen een dergelijk gezéllig kleedingstukje voor uzelf of voor uw* spruitjes ook van stof, bijv. laken, fluweel" of vilt maken, mis schien als een bolero met of zonder mou wen. Voor de applicatie zijn we natuurlijk ook niet uitsluitend op leer aangewezen, maar kunnen we ook heel goed laken of vilt nemen. Heel leuk staat het om de applicatie dan met kleurige wol te bordu ren, hoe bonter hoe aar-diger. In het laatste geval festonneert men den omtrek met een der voorkomende tinten op de stof. MARGOT VAN CAPELLE VAN BUUREN. OM VOEDSEL EN MATERIAAL ZOO LANG MOGELIJK GOED TE HOUDEN. Oude aardappelen, die hun frischheid verloren hebben b.v. het restje van een wintervoorraad wor den weer prachtig frisch, als u ze een-tijd lang in kokend zout water legt. BON nr. 1 (t/m. 21 Mei) I1/* K.G. aardappelen. BOTERBON nr. 15 (t/m. 28 Mei) 250 gr. boter. BOTERBON nr. 17 (26 Mei t/m. 11 Juni): 250 gr. boter of 200 gr. sla- of raapolie. (Bon vóór 18 Mei inleveren). VETBON nr. 15 (t/m. 28 Mei) 250 gr. boter of margarine. 'KTBON 17 (26 Mei t/m 11 Juni): 250 gr. boter of margarine of 200 gr. sla_ of raapolie. (Bon vóór 18 Mei in leveren) BROODBON nr. 18: (t/m 28 Mei): BROODBON nr. 19 (t/m. 21 Mei) 100 gTam brood of 1 rantsoen qebak BIOEMKAARTBON nr. 7 (t/m. 18 Mei) 50 srarn brood of rantsoen ?pbak ol 35 gr tarwemeel, tarwebloem, rogge meel. roggebloem of zelfrijzend bakme°' BON nr. 95 (t/m. 18 Mei): BON nr. 86 (t/m. 21 Mei) 1 el BON nr. 23 (t/m. 18 Mei) BOTER- en VETKAART BON nr. 21 (t/m 25 Mei) 250 gr. rijst, rljstemeel, rijstebloem rijstgries of gruttenmeel. BON nr. 24 (t/m. 15 Juni) 250 gr havermout havervlokken, haver- bloem aardanpelmeelvlokken gort gort- mout of grutten BON nr. 25 (t/m. 15 Junil 250 gr. gort, gortmeel of grutten. BON nr. 26 (t/m 15 Juni): 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti Bon nr. 27 (t/m. 15 Juni) 100 gr maïzena giiesmeel. sago aard appelmeel, stijfsel (geen glansstijfsel) of een hoeveelheid puddingpoeder welke 100 gr zetmeel bevat Rantsoenbonnen rijst en havermout «Ijn doorloopend geldds. OP DE BONNEN WAARVAN DE GELDIGHEIDSDUUR DES MAANDAGS BEGINT KAN REEDS !>EN VOOR INDEN ZATERDAG GEKOCHT WORDEN. (Nadruk verboden) BON nr. 7 (speciale kaart) (t/m 31 Mei): IV; KG. katten- en 310 K.G. honden brood. BONNEN nr. 64 en 74 (tot 'en met 18 Mei)- BONNEN nr. 65 en 75 (t/m. 1 Juni) elke bon 100 gram kaas BON nr. 30 (t/m. 25 Mei): 40 gr. thee of 250 gr. koffiesurrogaat. MELKBON nr. 16 (t/m. 18 Mei) 13/4 liter melk. BON nr. 10 (t/m 15 Juni): 2 liter (uitsluitend voor kookdoeleln- den). BON nr. 31 (t/m. 8 Juni): 1000 gram suiker VLEESCHBON nr. 14 (t.m. 17 Mei) VLEESCHBON nr. 15 (t/m. 24 Mei) 50 gram vleesch of gevogelte, Inclusief been, of vleeschwaren. VLEESCHWARENBON nr. 14 (t.m. 17 Mei) VLEESCHWARENBON nr. 15 (t/m. 24 Mei): Vs rantsoen vleeschwaren. Een héél rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kaifsvleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst, 150 gr bloedworst of 100 gr. gevogelte, been inbegrepen. BON nr. 29 (tot en met 31 Mei): 150 gi toiletzeep; (nieuwe samenstel ling) 120 gr huishoudzeep 150 gr zachte ^eep vervaardigd nè 1 Jan '41 of 200 gram zachte zeep vaD vóói 1 Januari '41 300 gr zachte zeeppasta 250 gr. zeeppoeder ól 600 gT waschpoe der 125. gr zeepvlokken 250 gr zelf werkende waschmlddelen of 200 gr vloeibare zeep Goed voor het wasschen vaD 20 K.G droog waschgoed. TEXTIELKAART BON K (t/m. 31 Aug.) 50 gram scheerzeep, 1 tube scheerorême of 1 pot scheerzeep. Een doorgesneden citroen kan men voor uitdrogen bewaren, door ze met het snijvlak naar beneden in een kop te zetten, waarin men een lepel suiker heeft gedaan. En wist u ook al, dat citroe nen veel meer sap geven, als men ze goed verwarmt? Nieuwe boenders en bezems moet men voor het gebruik eenige uren in koud water zetten. Dit voorkomt breken en uitvallen der vezels. Gummi handschoenen, die hard geworden zijn, kan men weer goed krijgen door ze te leggen in een mengsel van 1 deel ammoniak en 2 deelen water. Een uurtje laten liggen. Kleine stukjes spons, die niet meer te gebruiken zijn, naaie men 'in een zakje. Men kan ze dan nog heel goed gebruiken voor het wasschen van de rui ten enz. Oude scheermesjes worden weer vlijmscherp, als men ze als volgt behandelt: men neemt een rond tafelglas en vult dit met water, Neèm nu dit mesje, druk dit onder water tegen den kant van het glas en blijf eenige minuten met het mesje op en neer gaan. Het resul taat is schitterend! NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Uitg. Mij. van Mantgem en De Does, Am sterdam: Over Bouwstijl vroeger en nu, door A. J. Krop holler, met illustr. van R. J. Veendorp. Van Gorcum, Assen: Helpende krachten, Hulp voor innerlyke pro blemen. door Fr. Rittelmeyer. Vertaald uit het Duitsch door A. C. Schorer—Schuurbeque Boeye. Noorduyn en Zn.. Gorinchem: De vitamines, een overzicht ten dienste van allen, die in onze voeding belangstellen, door dr. J. J. Hoff en C. G. Hoff—Vermeer, met een aanvullend gedeelte voor de tropen door dr. Ir. J. P, Spruyt. Wolters, Groningen De Lichamelijke Opvoeding op de Lagere School, deel B-l, door J. R. C. v. d. Griendt Jr. Kosmos, Amsterdam: Hoe verzorgen wij onzen hond? Huisvesting, opvoeding, haar- en huidverzorging, voeding, fokken, ziekten, door G. van Herwaarden, die renarts. Uitgeverij Roskam, Amsterdam: Chemische wonderen, Nieuwe Duitsche grond stoffen. door dr. K. Dorn. De Duitsche Oorlogsfinanciering, een finan cieel wonder, door prof. dr. W. Schuster. Arbeiders op Reis, Duitsche arbeiders maken vacantiereizen, door Werner Kahl. De Kern, Den Haag: Helena Saarlahti, roman, door Elsa Hepo- rauta, uit het Fnsch vertaald door dr. A. E. Boutelje. Voor Meisjes: 'n Branie, door Truus Favier. Drie weken in de Tent, door E. v. d. Berg Boldingh. Ris ontdekt zichzelf, door Co Kars. Em. Querido, Amsterdam: Verzamelde Gedichten, en Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet, van J. W. Weru- meus Buning. Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van dezen bekenden dichter - en schrijver zijn zijn in den loop van ongeveer 20 jaar in acht verschillende bundels uitgegeven verzen in eén forschen band verzameld, voorzien van een in leiding van Maurice Roelants, De gedichten van Werumeus Buning spreken tot een breeder publiek dan in het algemeen met gedichten het geval is, en zonder iets van de waarde van zijn verzen af te doen, zou men bij hem van populariteit kunnen spreken. De verzameling begint met zijn oudste gedichten: In Memoriam, Dood en Leven, Hemel op Aarde; dan volgt het ontroerende Maria Lecina, dat wel tot een der bekendste Nederlandsche ge dichten behoort; vervolgens vinden we Et in Terra en de prachtige Negen Balladen, het speelsche Voor twee stuiver anjelieren; ten slotte zijn nog niet lang geleden verschenen gedichten, die onder den titel Dagelijksch Brood werden uitgegeven. Het geheel vormt- een waar dige uitgave van het werk. van een zoo belang rijk Nederlandsch dichter. Tegelijkertijd werden de opstellen over dc schoonheid van ons land, welke in drie deelen verschenen, aangevuld met en kele nog niet uitgegeven hoofdstukken, in één band vereenigd. In dit kloeke, met vele fraaie- foto's geïllustreerde boek, voert de schrijver den lezer mee door Nederland, naar allerlei onbe kende plaatsen, waar iets van sschoonheid. van historie of traditie te vinden is. Een zeer bij zondere speurder is hier aan het woord en op tallooze plekjes, waar men anders zonder meer langs zou loopen, vestigt hij de aandacht. Een waardevol boek voor lederen Nederlander, zoo wel om aan de hand ervan zelf een speurtocht te ondernemen als om rustig thuis te genieten. De Noord-Oost polder Door P. Terpstra werd een boekje samenge steld over den Noord-Oost polder. Groei en be- teekenis van dit groote werk worden op heldere wijze uiteengezet, terwijl vele foto's en teeke- ningen den tekst verduidelijken en illustreeren. De uitgave werd verzorgd door Brandenburgh en Co. te Sneek. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren liet een boekje uitgeven, getiteld: „Een ernstig en welgemeend woord tot fokkers van paarden inzake het coupeeren van staarten", geschreven door T. D. Sigling, die renarts te Amsterdam. Ook verscheen de vierde, opnieuw bewerkte druk van „Onze hond". HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan In een zaak tegen vier verdachten uit Leiden, die getracht had den vergulde halve guldenstukken te doen doorgaan voor gouden tientjes. Twee verdachten werden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf; de beide an dere kregen resp: 6 en 2 maanden. A. B. te L. - President Felix Faure is on- v'eiwachts overleden. NEDERLANDSCH MATROOS GEDOOD. De sboomtreiler „Jeanne" is de haven van IJmuiden binnengeloopen met het stoffe lijk overschot van den matroos A. Klein uit Scheventngen aan boord. Klein ls ge dood door een mitrailleurkogel, afgevuurd door een Britscih vliegtuig, dat tweemaal over het Nederlandsche visschersvaartuig is gevlogen en het met zijn mitrailleurs hoeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Scheventngen en was vader van 5 kinderen. In politieke kringen van Vichy onder streept men, naar het persbureau Ofi meldt, de bijzondere beteekenis van de be spreking tusschen den Fuehrer en admi raal Darlan te Berchtesgaden, welke vier uren geduurd heeft. Het resultaat van deze ontmoeting, zoo zegt men in deze kringen, is zeer bemoedigend. Hoewel het resultaat in zijn beteekenis beperkt is, zijn de prac tische maatregelen, waartoe de Duitsch Fransche onderhandelingen reeds geleid hebben, getroffen binnen het bestek eener politiek op langen termijn, welke op de inrichting eener nieuwe ordening van Europa is afgestemd, waarbij Frankrijk zich in volledige vrijheid en souvereiniteit wil aansluiten. Men voegt hieraan toe, dat deze orienteering van de Fransche politiek breede perspectieven voor de toekomst opent. Het blad Effort wijst erop, dat de giste ren gehouden ministerraad de verklaringen van admiraal" Darlan eenstemmig heeft goedgekeurd en voegt hieraan toe, dat men wel nauwelijks de beteekenis van déze da gen behoeft te ohderstreepen, welke als historisch voor Frankrijk en Europa be- schoüwd kunnen worden. Het katholieke dagblad „la Croix" schrijft: uit den tekst van het communiqué over den minister raad blijkt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk in een nieuwe phase getreden zijn. In gezaghebbende kringen van Vichy verklaart men, dat de datum van 11 Mei een grondslag gelegd heeft voor de ontwikkeling der betrekkin gen tusschen het Duitsche rijk en de Fransche regeering. (D.N.B.) United Press meldt uit Beiroet dat, naar de zender van Bagdad bekend maakt, de regeering van Afghanistan op grond van het pact van Saadabad Engeland heeft uit- genoodigd, de vijandelijkheden tegen Irak te staken, daar anders Afghanistan zich gedwongen zou zien, zich aan de zijde van Irak te scharen. DE DOOD VAN TAHA-EL-HASJIMI. De plotselinge dood van den vroegeren Irakschen minister-president Taha-el- Hasjimi, is, volgens een bericht van de Messaggero uit Damascus, het werk van de Intelligence Service, Taha-el-Hasjimi, zoo wordt in dit bericht gezegd, zou na het uitbreken van het Iraksch-Engelsch conflict, zijn plan kenbaar hebben ge maakt om naar Irak terug te keeren ten einde het opperbevel over de Iraksche troepen in hun strijd tegen Engeland op zich te nemen. Op den avond voor zijn dood is hij nog tot laat met zijn vrienden bijeen geweest. Toen deze hem verlieten, verkeerde hij in de beste'gezondheid. Des anderen daags vond men hem dood. Toen de vrienden van Taha-el-Hasjimi den vol genden morgen zijn huis binnengingen, verbaasden zij zich, dat de agenten van de Secret Service, .die anders het huis be waakten, er niet meer waren. Hieruit con cludeert men, dat zij reeds wisten dat de vroegere Iraksche minister-president ge storven was. Het vermoeden, dat zij zelf de hand in het spel hebben gehad, is, volgens de Messaggero, des te meer gegrond, daar niemand anders in den voorafgaanden nacht het huis van den vroegeren minis ter-president heeft betreden. (D.N.B.) AMERIKA EN DE OORLOG. In verband met de verklaring van mevr. Roosevelt, dat haar man nooit beloofd heeft het land niet in den oorlog te voe ren, publiceert de „Times Herald" de vol gende uitlatingen van Roosevelt tijdens de verkiezingscampagne Boston 30 October 1940: „Wij bewapenen ons niet ten behoeve van een strijd of een interventie in een vreemd conflict. Ik her haal nogmaals, dat ik op het platform van onze partij blijf staan, dat wij niet moeten deelnemen aan vreemde oorlogen, noch. ons leger, onze marine of ons luohtwapen voor den strijd in vreemde landen buiten Amerika zullen zenden, tenzij in het geval van een aanval. Aangezien ik tot u, vaders en moeders, spreek, geèf ik nogmaals de verzekering. Ik heb dit reeds vroeger ge zegd, maar ik zal het nogmaals en steeds weer zeggen: uw jongens zullen niet in een vreemden oorlog gezonden worden." New-York, 23 October 1940: „Uw regee- ring heeft zich in 1935 er toe gezet om met het oog op de in de geheele wereld toene mende gevaren al de toevallen uit te scha kelen, die in het verleden tot den oorlog hebben geleid. Wij hebben duidelijk ge maakt, dat schepen onder Amerikaansche vlag geen munitie naar oorlogvoerende •landen kunnen brengen en dat zij zich buiten de oorlogszones moeten houden." Brooklyn, 3 November 1939: ,.Ik strijd er voor om voor onze natie welstand en vrede te behouden. Ik strijd er voor om ons volk uit vreemde oorlogen verwijderd te houden en vreemde regeeringsconcepties ver te houden van de Vereenigde Staten." Cleveland, 3 November 1940: „Het eerst® doel van onze buitenlandsche politiek i% ons land uit den oorlog te houden (D.NJ3.9» -ï

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2