BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 Mei 1941 Derde Blad No. 24885 82sfe Jaargang De Duïtsche Dienstpost bijeen Nieuwe Autosnelweg Den Haag-Duitschland Het journalisten-besluit De verjaardag van Mussert ïr. Groote drukte in de Bloembollenstreek Hef Oudheidkundig Onderzoek te Valkenburg TOESPRAAK VAN RIJKSMINISTER Dr. OHNESORGE. Te 's-Gravenhage vergaderde heden in de teer smaakvol en rijkversierde zalen van den dierentuin de Dultsche Dienstpost in Nederland. Ter eere van de verleening van den titel „nationaal-socialistisch modelbe- drijf", verbonden met het overhandigen van liet gouden eerevaandel, was de Dultsche rijkspostminister dr. Ohnesorge overgeko men. Voorts waren ter vergadering aan wezig de rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, de leider van de sectie, voor energie, verkeer en bestuur van het Dult sche arbeidsfront Reichsamtsleiter Koerner. verder de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Oberdienstleiter Schmidt, de commissaris-generaal minister dr. H. Fisch- böck, de vertegenwoordiger van den bevel hebber der weermacht in Nederland gene- raal-majoor Schwabedissen, de generaal der politie Shumann, en tal van andere auto riteiten. Rijksminister dr. Ohnesorge dankte voor het hem bereide welkom en hield vervolgens een warm toegejuichte rede, waarin hij de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. Herinnerend aan de les sen der oude geschiedenis, aan den wereld oorlog van 19141918 en het dictaat van Versailles, ging de rijksminister na, hoe de dingen zich nadien ontwikkeld hadden, hoe Engeland van het continent thans verdre ven was en hoe de nieuwe ordening in vol len gang is. Deze groote gebeurtenissen van wereld historische betëekenis hebben inmiddels ook de taak in het binnenland tot de groot ste energie geprikkeld. Het groote werk van den Führer mag niet geschaad of gehinderd worden door gebreken in de organisatie der rijksdiensten. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. De post vervult haar taak in dienst van het rijk en de partij in den geest van uit nemende kameraadschap. Ze vormt een vast blok van 650.000 man, dat sterk aan eengesloten zijn nationaal-socialistische roeping in dezen tijd met toewijding ver vult. Vervolgens schetste de rijksminister welk een evolutie het ook in het postwezen was, toen de eenheid van het Groot-Duitsche Rijk ook van de separate postdiensten der verschillende Duitsche landen, de schep ping van een groot-Duitsche eenheid vroeg, en hoe deze toch dagelijks groeide door de eischen der invoeging van de herwonnen gebieden, waarbij met de eenheidseischen tegelijk het eigenaardige type van elk land bewaard moest worden. De toekomst brengt voorts onoverzienbaar groote problemen. Een Europeesch postver keer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid om zijn juiste plaats in het we reldverkeer te bepalen. De Duitsche Dienst post in Nederland verkreeg tot groote vreug de van den rijksminister de onderscheiding, die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf, ze heeft deel in deze groote taak der toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de rijksminister den leider der Duit sche Dienstpost in Nederland Ministerial- rat dr. Linnemeyer voor het hier opgebouw de werk en huldigt allen, die met hem in dit land in dezen arbeid dienen. Rijkscommissaris rijksminister Seyss In- Quart beantwoordde de rede van rijksminis ter dr. Ohnesorge. De rijkscommissaris dankte den rijkspostminister voor zijn klare en levendige uiteenzetting en begroette in hem voorts den grooten vakman en een der eerste medewerkers van dén Führer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd haar degelijkheid reeds rijk be wezen heeft. Vervolgens sprak de rijkscom missaris de vergaderde mannen en vrouwen der dienstpost in Nederland toe. De Duit sche Dienstpost heeft in het jaar dat voor bijging, sinds ze hier haar taak vond, haar apparaat zoo in de hand weten te krijgen en te houden, dat het onder alle omstandighe den betrouwbaar functioneert en een voor beeld is. Bovendien heeft zij in dit land de nationaal-socialistische kameraadschap op uitnemende wijze gebouwd en aan het Ne derlandsche volk getoond. Iedere Duitscher hier heeft een politieke missie. De Duitsche Dienstpost vervulde haar politieke missie »P voorbeeldige wijze en daarom wenscht de rijkscommissaris haar geluk met de 'hans ontvangen onderscheidingen. Dit land werd voor 10 Mei door een groot tapitalistischen, liberale democratischer! pest geleid. De uitbuiting van de arbeids kracht moest nu vervangen worden door de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid. Deze tijd is belangrijker dan de tijd van '314—1918. Het gaat om zijn of niet-zijn. Dn dit zijn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke gemeenschap. Wij drijden in dezen tijd om een nieuwe orde. ™>j zijn geen imperialisten. Wij zijn niet msgegaan om landen te veroveren. Het doel ■s de groote, nieuwe sociale orde. Niet is het oei om anderen te onderwerpen. De groote sfmiale gemeenschap moet opgebouwd wor den. Daarom staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen ®t land binnen. Wij maken daarvan geen oprwinnlngsfeest. Wij gedenken alleen de opderzijds gevallenen. Maar juist daarom wgroet de rijkscommissaris de gelegenheid o'e deze samenkomst hem biedt, met bij zondere vreugde. Ze geeft hem de aanlei- om bij het gedenken van Mei 1840 aan "et Nederlandsche volk als bijzonder monu ment juist dit sociaal zoo mooi opgebouwde pmeenschapswerk te toonen en te zeggen: ,c' daar, wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer. Derde spreker was de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Deutsche Arbeitsfront, Reichamtsleiter Werner De heer Koerner zeide, hoe de DKspostminister dr. Ohnesorge een pionier op het gebied van den socialen opbouw 'Mezen tak van dienst. "ij verheugde zich daarom bijzonder over ouderscheiding, die aan de Duitsche 'epstpost. in waardeering van het Neder- '"dalle deel van dezen arbeid, verleend E "orden was. De partij is'het politieke in strument van den Führer. Het volk moet sociaal aan deze politiek den vollen Inhoud geven. En het volk doet dat. Soldaat en ar beider samen worden door het geloof dat bergen verzet, gedragen. De slagen op de slagvelden worden evenzeer gewonnen in de arbeidsslagen in de fabrieken en bureaux. Aan de wereld moet getoond worden, dat de wil van het nationaal-socialisme een so ciale revolutie is, die het woord „gemeen schap" voorop stelt. En bij dat alles is het de liefde tot den Führer, die op dezen ideal lenrijken weg voorop gaat, de onzichtbare band, die allen verbindt. Laatste spreker was de commissaris-gene raal Oberdienstleiter Fr. Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak en met een geestdriftig Sieg heil op den Führer ein digde. Enthousiast werd daarna het Deutsch- iandlied en het Horst Wessellied gezongen. Hiermee was het officleele gedeelte afge- loopen. Na de pauze bleef men in kame raadschapsavond" bijeen, waarin mooie mu ziek, hartelijke kunst en warme gezelligheid den avond onvergetelijk hielpen maken. IN ANDERHALF UUR TOT DE GRENS. Met groote voortvarendheid, zoo meldt De „Tel", wordt thans gewerkt aan de plannen voor en de uitvoering van den nieuwen autosnelweg Den HaagUtrechtArnhem Duitsche grens by Babberlch, welke een aansluiting zal geven op den Duitschen autosnelweg naar Wesel. Ook Amsterdam en Rotterdam zullen een aansluiting kriicren op dezen autosnelweg, welke op het Verkeersplein ten Z.W. van Utrecht het knooppunt krijgt voor de ver bindingen. Van den centralen dienst van den Rijks waterstaat mochten wiï bij informatie en kele belangwekkende bijzonderheden ver nemen over den nieuwen weg welke Den Haag voor automobilisten in anderhalfuur bii de Duitsche srrens brengt. Het «redeelte Den Haat—UtrechtVer- keersnlein is, zooals bekend, reeds in ge bruik. Oorsoronkelijk sou de*p weg worden doorgetrokken tot aan De Klomp en dan aansluiten op den bestaanden weg naar Amhem. Deze weg wordt in Oostelilke richting doorgetrokken tot vlak ten Noorden van Arnhem, buigt aldaar naar het Zuidoosten overschrijdt den IJsel en bereikt de Neder- landsch-Duitsche grens bii Babberlch on der Zevenaar Het vak tusschen Utrecht en Maarsbergen Is in uitvoering, evenals liet gedeelte, ten Zuidoosten van den IJsel. Zeer binnenkort zullen de wegvakken van Maars bergen tot nabii Veenendaal worden aange vangen. hetgeen met andere vakken binnen enkele maanden te wachten Is. De?e werken zullen een zeer groot aantal arbeiders werk verschaffen, terwijl ook voor aannemers met hun staven hier tal van objecten komen. Over de geheele lengte zal de .weg als autosnelweg worden uitgevoerd. Er komen dubbele banen evenals od het traject Den HaagTTt.recht zonder gelijkvloersche krui singen Wanneer de weg gereed is, zal de verbinding Den HaagDuitsche grens aan merkelijk worden bekort, vooral op den rijtijd zal zeer gewonnen worden, omdat men on dep autosnelweg met een groote gemiddelde snelheid kan rilden. Rijksweg no. 2 welke Amsterdam met UtrechtVerkeersplein zal verbinden, is ook in uitvoering, zoodat ook Amsterdam on den grooten autosnelweg zal aansluiten, letgeen ook het geval zal zijn met rijksweg no 3. van RotterdamGoudaUtrecht: voor het ^Zuiden, voor Breda beteekent de nieuwe autoweg eveneens een groote ver betering. ook deze weg is in uitvoering. Wat de lengte van deri autosnelweg be treft. van Den Haag naar UtrechtVer- keersnlein is de afstand 54 K.M., van daar tot de grens bij Babberic.h circa 80 K.M. Aannemend, dat men 90 K.M. ner uur rijdt, zal de afstand Den HaagDuitsche grens door de automobilisten in anderhalf uur kunnen worden afgelegd. Nergens komt men met den autosnelweg door bebouwde kommen, alles is hiertoe vermeden. Tus schen Arnhem en Velp was het niet zoo eenvoudig de bebouwde kom te vermijden, daar alles hier ongeveer is volgebouwd. Ten slotte is men er toch in geslaagd een gaatje te vinden PERSONEEL VAN DEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST. Overdag geen arbeid* in loondienst. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters geschreven: Van verschillende zijden bereike mij de klacht, dat personen, die ingedeeld zyn bij de vaste kern van den luchtbeschermings dienst en des nachts 10 uur dienst doen, overdag bij particulieren werkzaamheden verrichten in loondienst. Deze handelwijze komt my niet juist voor. Indien toch het personeel overdag een volle dagtaak verricht, kan het des nachts niet voldoende capabel zyn om zyn taak naar behooren te volbrengen. Afgescheiden hiervan kunnen de hierbe- doelde personen niet meer als werklooze kostwinners worden aangemerkt. In verband hiermede wordt door my bepaald, dat bovenbedoeld personeel over dag geen arbeid in loondienst mag ver richten bij particulieren. Ik moge u verzoeken het personeel ter zake in te lichten en tevens mede te dee- len, dat by overtreding ontslag uit den luchtbeschermingsdienst zal moeten vol gen'. ORDELINTEN MOGEN WEL GEDRAGEN WORDEN. Naar ons op onze informatie van bevoeg de zi. ;e wordt medegedeeld, bestaat er op dit moment en zoolang geen andersluidende maatregelen getroffen worden, geen re den om de gebruikeiyke linten van Neder landsche ordeteekenen voor niet-veroor- loofd te houden. REDE VAN DR. GOEDEWAAGEN. Zaterdagavond heeft de secretaris-ge neraal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaa- gen, over beide zenders een rede uitgespro ken over het onlangs afgekondigde Jour- nallstenbeslult. De pers ls altijd gedeeltelijk gebonden en gedeeltelijk vrij geweest, zoo betoogde dr. Goedewaagen. Gebonden was de pers vroe ger aan de kapitalistische macht der uit gevers, der directeuren en aandeelhouders van een courantenconcern of courantenbe- drijf, aan de partijbesturen, aan de groote en machtige adverteerders. Na de afkondi ging van het Jouranlistenbesluit is de pers ook gebonden, maar niet meer aan adver teerder, partij of aandeelhouders, doch aan het welzijn van het volk. Dit legt haar be grenzingen op, dit bindt haar, dit maakt haar tot dienaresse. Inderdaad: ook nu mag de journalist niet meer schrijven wat hij wil zonder meer. De overheid zal hem scherp controleeren en zal maatregelen tegen hem nemen, als hij zich verstout de volksgemeenschap in gevaar te brengen door berichten of artikelen, die van een geest getuigen, die volgens de overheid volksgevaarlijk is, zooals b.v. het aanstoken van haatgevoelens van volksgroepen tegen elkaar, het krenken van de godsdienstige gevoelens van anderen, het aantasten van de eer van volksgenooten, zooals art. 13 van het Journalistenbeshüt duidelijk for muleert. Gebonden ls de pers ook nu, maar niet het particulier belang geeft hier den maatstaf aan, noch ook het partijbelang, doch alleen het belang des volks als geheel. Tegelijkertijd ls de journalist vrij in zijn werkzaamheid. Dit is niet alleen zijn recht, maar ook zijn plicht. De Nederlandsche pers zal ln de toekomst, meer dan ooit, zich er van moeten overtuigen, dat zij een veel kleurig geheel ls, dat niets doodender ls, dan eentonigheid en gelijkschakeling. Ons volks is afwisselend, het heeft zijn confes sies, zijn landstreken, elk met eigen volk- schen aard, zijn plaatselijke belangen, be paald door woonruimte en werkvorm. Vrij heid van de pers beteekent, dat zij een veelvormig geheel wordt, dat binnen het geheel de bijzonderheden naar voren ko men. Vrijheid beteekent, dat er critiek mag zijn, voor zoover deze opbouwend ls en geen gevaar oplevert voor de volksgemeen schap. Ook deze vrijheid is due maar voor waardelijk, maar de voorwaarden, hier be doeld, worden niet meer, zooals voorheen door particulieren, maar door de instantie van den, staat bepaald. De journalist wordt geen staatsambtenaar, maar wel een open baar functionaris, de aan het volksverband verplicht en in vrijheid gebonden is. Het ls geen wending van vrijheid naar gebondenheid, zoo eindigde spreker, maar een van particularisme en individualisme naar gemeenschapsgedachte, naar volksche verbondenheid, die wij in het Journalisten- besluit tot stand willen brengen. PROF. DR. D. J. KORTEWEG t Op 93-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden prof. dr. D. J. Korteweg, oud- hoogleeraar aan de Gemeentel. Universiteit te Amsterdam. Prof. Korteweg ls den 31sten Maart 1848, te 's-Hertogen-bosoh geboren. Zijn studie voltooide hij aan de Polytechnische School te Delft en aan de Universiteit te Utrecht. Te Utrecht legde-hij in 1877 het candidaats- examen in wis- en natuurkunde af. Een jaar later promoveerde hij te Amsterdam op een proefschrift „Over voortplantings- snelheid van golven in elastische buizen". Als leeraar aan de H.B.S. te Tilburg was hij werkzaam tot 1873; daarna was hij als zoodanig van 1873 tot 1881 werkzaam te Breda. In 1891 werd hij tot hoogleeraar te Am' sterdam benoemd. Tot 1918 heeft hij dit ambt vervuld. Als vakken doceerde prof. Korteweg Analytische meetkunde, mecha nica, waarschijnlijkheidsrekening en begin selen van de astronomie. In 1881 werd hij benoemd tot lid van de Academie van Wetenschappen, de laatste jaren was hij rustend lid van deze Instel ling. Behalve bijdragen ln buitenlandsche tijdschriften zag van zijn hand het licht: „De wiskunde als hulpwetenschap" (1881). Bij de uitgave van de werken van Ohr. Huygens in de jaren van 1911 tot 1927 was de hoofdleiding aan zijn handen toever trouwd. DE DUITSCHE GAATJESMUNTEN WORDEN ONGELDIG. De rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche.gebieden heeft met ingang van 15 Mei de Reichskreditkassenmunten van 10 en 15 Reichspfennlg als wettig betaal middel uit den omloop genomen. De mun ten zullen nog tot einde Mei 1941 door de Reichskredltkasse Amsterdam als door de Nederlandsche Bank en haar filialen in be taling worden aangenomen of gewisseld. Nadrukkelijk dient er op te worden ge wezen, dat deze maatregelen slechts betrek king hebben op de Reichskreditkassenmun ten, dit zijn de Dultsche munten met een gat, welke slechts bestemd zijn voor de circulatie in de bezette gebieden, doch niet op de rijksmunten, welke in Duitschland geldig zijn. Deze laatste blijven ook ln het verkeer en kunnen in betaling worden ge nomen. ALLE INSIGNES EN UNIFORMEN OP DE SCHOLEN VERBODEN. Naar aan de N. R. Crt. wordt medege deeld, heeft de secretaris-generaal van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming nadat hij reeds vroeger had te kennen ge geven, dat het dragen van insignes of andere ondersoheidingsteekenen in de school of in de onmiddellijke nabijheid van de school door leden van het onderwijzend personeel en leerlingen niet mocht worden toegelaten, thans nader bepaald, dat dit verbod ook geldt voor nlet-politieke Insignes en alle soorten van uniformen of deelen van uniformen. Het verbod geldt niet voor Duitsche kin deren, ook wanneer zij Nederlandsche scho len bezoeken en evenmjp voor Duitsche insignes en voor insignes van collecten, die door den Rijkscommissaris zijn goedge keurd. Het dragen van Nederlandsche orde teekenen door leden van het personeel, die daartoe zijn gerechtigd, is eveneens geoor loofd. DÉFILÉ VAN W.A., S.S. EN JEUGDSTORM TE UTRECHT. Het A.N.P. meldt: De 47ste verjaardag van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, is gisteren te Utrecht gevierd. Het was de eerste maal dat aan de viering van dezen dag een open baar karakter kon worden gegeven. Tienduizenden ledèn der N.S.B. hebben op ondubbelzinnige wijze uitdrukking gege ven aan hun trouw en aanhankelijkheid jegens hun leider. Met vele extra treinen uit alle hoeken van ons land, waren zij samengestroomd om hun leider langs den weg bij het défilé van WA., S.S. en Jeugd storm in het Stadion en in meer intiemen kring toe te juichen. Om elf uur. begaf Ir. Mussert zich naar het hoofdwartler aan de Maliebaan, waar hij de gelukwenschen in ontvangst nam van het personeel van het hoofdkwartier. Hlema reed hij naar Paushuize, de ambtswoning van den commissaris van de provincie Utrecht, ing. F. E. Müller, waar ter gelegenheid van den verjaardag van den leider der N.S.B. een ontvangst plaa,ts had ln de receptiezaal. Vele tientallen Duitsche en Nederlandsche genoodlgden maakten hier hun opwachting. Van de Duitsche gasten noemen wij den commissaris-generaal dr. Schmidt namens den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart, prof. dr. Niechulz, Kreizlnspecteur en dr. Joachim, Beauftragter van den Rijkscom missaris. Van de Nederlandsche gasten noemen wij de heeren van Geelkerken, plaatsver vangend leider, dr. Goedewaagen, secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, ir. Huygen, secretaris-generaal van het hoofdkwartier der N.S.B., mr. Zondervan, commandant van de W.A., de schouten Qulspel en Jan sen. van den nationalen jeugdstorm, plaatsvervangend voorman van de Neder landsche S.S. Wolffram, de chef van den staf W.A., opperheerbanlelder van 't Hof, mr. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Bank, lng. Müller commis saris van do provincie Utrecht, ir. van der Vegte, gemachtigde van den Nederland- schen omroep, mr. van Genecliten, procu reur-generaal te 's-Gravenhage en mr. de Rijke, procureur-generaal ln Arnhem, de hoofdcommissaris van politie in Utrecht, Schuitemaker, mr. Fruin, presi dent van de Utrechtsche Rechtbank, Ernst Voorhoeve, propagandaleider, jhr. mr. van Bönninghausen, burgemeester van Hilver sum, mr. van Vessem, rechtskundig raads man der N.S.B., de heer Flekker, burge meester van Haarlem, graaf de Merchant et d'Ansembourg, commissaris in de pro vincie Limburg, Woudenberg, commissaris van het N.V.V., Roskam, leider van het Nederlandsch agrarisch front, Oosterbaan, directeur van het perswezen mevrouw de Ruitervan Lankeren Mattes, landelijk leidster van de N.S.V.O., prof. Schrleke, lei der van het studentenfront, Vlekke, lei der van het onderwijzersfront en verder alle gemachtigden van den leider on ande re hooge functionarissen uit de N.S.B. De druk bezochte receptie was om één uur beëindigd. Bekendgemaakt werd toen, dat wegens bijzondere verdiensten 64 man schappen der WA. zijn bevorderd of be noemd. Door den leider zelf was heerban leider Van 't Hof bevorderd tot opperheer banleider. Omstreeks één uur had, wederom op het hoofdkwartier, een ontvangst plaats, nu van zestig N.S.B.-colporteurs en colportri- ces en toners en insters, die ten minste vijf jaar dit werk in dienst der beweging hebben verricht. Ook hier voerde de leider het woord. In een open auto reed ir. Mussert ver volgens met mr. Zondervan, mr. dr. Kessler en den plaatsvervangend lieder Van Geel kerken naar het Veemarktterrein aan de Croeselaan, waar zesduizend W.A.-mannen heerbansgewijze stonden opgesteld en door lr. Mussert werden geïnspecteeerd. Ook 306 man van de S.S. der N.S.B. waren daarbij aanwezig, alsmede honderden jongens en meisjes van den Jeugdstorm. Langs den weg stonden duizenden natlo- naal-soclalisten, vaak rijen dik, die den leider, wanneer hij passeerde, een dave rend „Hou zee" toeriepen en enthousiast nationaal-socialistische liederen toezon gen. Zoowel bij de inspectie van de ver schillende troepenafdeellngen als langs den weg van de Croeselaan naar de Malie baan, waar in den middag het défilé zou worden gehouden, gaven duizenden leden der N.S.B. blijk van hun erkentelijkheid, den leider persoonlijk te mogen zien op zijn verjaardag. Inmiddels had zich voor het hoofdkwar tier aan de Maliebaan een groote menigte verzameld om getuige te zijn van het défilé voor den leider. Omstreeks 3 uur begon het défilé, dat ln volmaakte discipline en zon der eenige stoornis verliep. Onder alge- meene leiding van opperheerbanlelder van 't Hof marcheerden vijf heerbannen den leider voorbij. Ruim een uur duurde dit défilé. Onmiddellijk na de WA.-parade volgde de jeugdstorm, onder leiding van schout Jansen. Het défilé werd gesloten met de afdeeltog Nederlandsche S.S. onder leiding van plaatsvervangend voorman, onderstormleider Wolffram. Er werd gemarcheerd naar het stadion, dat vrijwel geheel bezet was. Allereerst werd gesproken door mr. Zon dervan die namens de W.A. een bedrag van f. 6000 aanbood. Hij verzocht lr. Mus sert er een bestemming voor te willen ge ven, welke hij passend vindt. Schout Qulspel bood namens den Jeugd storm duizend gulden aan, welk bedrag ge stort zal worden op de giro van do door den leider opgerichte „Gezins- en Jeugd zorg". De heer Wolffram sprak namens de S.S. Ten slotte heeft lr. Mussert bedankt voor de hem gebrachte hulde. Eens zal men beseffen, dat dit een hlstorlsohe dag is, waarop duizenden W.A.-mannen en S.S. door Utrecht marcheerden met tusschen zich in de Jeugdstorm. Voor de eerste maal zult gij dan beseffen, wat het was deze demonstratie van saamhoorigheld van hen, die in de eerste gelederen staan voor den wederopbouw van ons volk en ons vader land. Spr. riep vervolgens de dagen van 10 tot 15 Mei 1940 in herinnering en merkte op. dat een 10 Mei 1940 nooit meer zal te rugkomen. Een leven zonder strijd, aldus spr., is een leven van een schaap in een EEN IEDER KON TEVREDEN ZIJN! De bollenvelden hebben de laatste dagen een gedaantewisseling onder gaan; de vlakken Welke de vorige week nog prijkten met helgele narcissen en zacht-rose of paarsche hyacinthen zijn nu grootendeeïs verdwenen. Maar de vroege tulpen zijn op vele plaatsen in vollen luister ontloken en sieren thans de velden met hun gevarieerde kleuren. De bewonderaars van deze by uitstek na tionale bloemen zyn dan ook gisteren niet thuisgebleven! By duizenden trokken zy met fietsen en tandems naar het bollen land, dat daardoor een tweeden drukken Zondag beleefde. Ook de tram bracht voor al in de middaguren weer duizenden kykers naar de bollenstreek. Van vele trams waren zelfs de treeplanken bezet! De bloemenverkoopers langs de wegen konden over de commerclcele ervaringen tevreden zyn, want toen in den namid dag de stroom van wielrijders en- wiel- rijksters weer huiswaarts keerde, vorm den de fietsen of berijders, die niet met bloemenslingers getooid waren, een groote uitzondering. De café's, uit zichttorens en rondvaartdiensten maak ten eveneens goede zaken. Door het vry koude weer is de bloeiperio de der tulpen verlengd, hetgeen het voor deel heeft, dat men ook in de komende weken nog van het kleurenfestyn ln het bollenland kan genieten. AANWEZIGHEID VAN TWEE ROMEINSCHE CASTELLA GECONSTATEERD. Zooals bekend, bestaat reeds eenigen tjjd contact tusschen enkele organisaties en autoriteiten op het gebied van oud heidkundig onderzoek en den dienst voor den wederopbouw ln verband met het feit, dat van wetenschappelijke zijde groote waarde wordt toegekend aan een onderzoek bij de uitgravingen en op ruimingswerkzaamheden, welke voor den wederopbouw van verschillende steden en plaatsen noodig zijn. Zoo zijn er ln de verwoeste gedeelten van Rotterdam, Middelburg en Rhenen onder zoekingen Ingesteld, welke verschillende voor de geschiedenis belangrijke bijzonder heden aan het licht hebben gebracht. Onder de plaatsen, welke door het oor logsgeweld ernstig getroffen zijn ls ook Valkenburg bij Katwijk. Het ls een bekend feit, dat in Lelden En to dé omgeving van deze stad resten gevonden zijn van oude Romelnsche nederzettingen. Het vermoeden bestond, dat ln Valkenburg aan den Rijn zich ln vroegere eeuwen ook een z.g. Cas- tellum zou hebben bevonden. Onlangs de den wij hiervan reeds ln het kort mede- deeling. De archaeologlsche wetenschap heeft van de gelegenheid, welke thans in Valkenburg geboden wordt, gebruik gemaakt om een grondig onderzoek hiernaar ln te stellen. De Rijkscommissie voor oudheidkundig bodemonderzoek ls hier eenigen tijd mee doende en heeft de leiding van dit onder zoek opgedragen aan prof dr. A. E. van Giffen, directeur van het blologisch-ar- chaeologlsch Instituut in Groningen. Het door prof. van Giffen ter plaatse verrichte onderzoek heeft aan de ver wachtingen, welke men in wetenschap pelijke kringen daarvan koesterde, niet sleohts beantwoord, doch deze zelfs overtroffen. Prof. van Giffen deed na melijk de ontdekking, dat niet één, doch twee Romeinsche Castella op een terp in Valkenburg aan den Rijn hebben ge- legen, waarbij de algemeene configuratie ten aanzien van het ééne castellum reeds thans duidelijk is. De Rijkscommissie voor Oudheidkundig bodemonderzoek zal nu ln overleg met de daarvoor in aanmerking komende instan ties haar onderzoek voortzetten en even tueel nog uitbreiden. goed beschutte schaapskooi. Zulk een leven den man onwaardig, zulk een leven wen- schen wij niet. Wij zijn dus dankbaar te midden van den strijd te mogen staan, mdar bovenal, mijn kameraden, gij her denkt ons volk, dat arme misleide grenze loos bedrogen volk, dat zijn zonen offerde voor een hersenschim, terwijl degenen, die het daartoe opzetten en tot volharding maanden, hun koffers pakten om er van door te gaan. Vergeet nooit, zoo vervolgde ir. Mussert, dat wat ook tegenover ons is misdreven, wij onverbrekelijk één zijn met ons volk in goed en kwaad, ln voor- en tegenspoed.. Dieper dan wie dan ook gevoe len wij. nationaal-socialisten, de terneer geslagenheid van ons volk met een ge vluchte regeering, een ontbonden en vol komen ondeugdelijk gebleken weermacht en kapot geslagen illusies. Wij hebben op recht medelijden met die honderdduizen den van onze volksgenoten, die denken, dat het einde dezer dagen' gekomen is, die terneergeslagen, zonder hoop op een betere toekomst hun levensdagen slijten. Wij mo gen ons gelukkig prijzen, juist ln dezen tijd een vaste richting en een onverwoestbaar vertrouwen te hebben. Wij zien een toe komst voor ons volk, en wlllep ons met alle kracht die in ons ls, daaraan dienst baar maken. Daarom gevoelen wij ons on danks alle moeilijkheden gelukkig. Het ge loof aan een nieuw Europa maakt ons sterk, maakt ons tevens blijmoedig en of- fervaardigd. „Alles voor het vaderland" ls niet onze leus, maar ons leven.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9