LAATSTE LEIDSCH DAGBLAD - Eirsi® Blad Maandag 12 Mei 1941 UIT DE BONTE WAEREID Binnenland MUZIEK Buitenland Italiaansch W eermachtsbericht Duitsch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MA1KT VEREEN1GING VAN MATHESIANEN. Excursie naar het Gravensteen. Dat voor de restauratie van het Graven steen onder de Mathesianen groote belang stelling bestaat, bleek wel uit den omvang van het gezelschap dat Zaterdagmiddag j.l. bijeen was om onder leiding van den archi tect ir. H. A. van Oerle een bezoek te bren gen aan dit oude gebouw. In de kamer, waar voorheen de Vierschaar zetelde werden de excursisten ontvangen en gaf de architect een uiteenzetting van de tot. standkoming van het Gravensteen. Het gebouw werd gesticht door de Gra ven van Holland, die hierin hun gevange nen bewaarden en hen op deze plaats voor hun misdaden bestraften of terechtstelden. In den beginne bestond het gebouw uit een aantal ondergrondsche kelders, een toren met trappenhuis, het cipiershuis met daar voor een soort terras, waarop de terecht stellingen plaats vonden, omgeven door een gracht, welke aansloot op de voormalige Papengracht. Naarmate de stad zich uitbreidde en ten gevolge van nog vele andere oorzaken, werd het gebouw steeds vergroot totdat het zijn huidigen vorm. had bereikt. De tijd heeft niet nagelaten ook op dit monumentale bouwwerk zijn invloed te doen gelden, hetgeen bij eepi nadere beschouwing b.v. van de overigens zeer fraaie raampartij der galerij van waar uit in lang vervlogen dagen de schout en de schepenen de te rechtstellingen gadesloegen, maar al te zeer blijkt. Talrijke middelen werden in den loop det jaren aangewend om het verval van het oude rechtsgebouw tegen te gaan, doch in de meeste gevallen leidde dit niet tot ver fraaiing van het interieur en exterieur, in tegendeel. baarbij kwam nog, dat een groot gedeelte van het gebouw als pakhuis werd gebruikt hetgeen ook allerminst bijdroeg tot verhoo ging van het aanzien. Deze toestand zou ongetwijfeld nog voor onbepaald langen tijd hebben voortgeduurd ware het niet dat zich eenige jaren geleden uit de burgerij een commissie vormde die zich ten doe stelde een algemeené restau ratie van het Gravensteen te bewerkstelligen Dat deze pogingen niet zonder succes ble ven, moge blijken uit het feit, dat eenige maanden geleden met deze restauratie kon worden aangevangen, zulks onder leiding van Ir. van Oerle en met subsidie van Rijk en Gemeente. Bij een rondgang door het gebouw met de onderaardsche kerkers, galerij, gijzel- kamer, trappentoren en vele andere vertrek ken bleek wel hoe omvangrijk deze restau ratie zal zijn. Vooral voor de bouwkundigen onder de excursisten was het bijzonder interessant te kunnen waarnemen hoe onze voorouders met de hun ten dienste staande eenvoudige materialen de meest ingewikkelde construc ties met groot constructief inzicht uitvoer den. Hiervan getuigen de gewelf-, vloer- en kapconstructies, die men in zoo ruime mate in het gebouw aantreft. De geheele inrichting van het gebouw ademt als het ware den geest van solidari teit, die reeds opvalt bij het aanschouwen van de statige gevels aan de buitenzijde. Voor den architect en zijn medewerkers is in het. restaureeren van dit gebouwencom plex een uiterst moeilijke, doch ook zeer dankbare taak weggelegd. In zi.in dank woord aan ir. van Oerle, namens deelnemers en V. v. M.-bestuur deed de heer M. van Zwieten de Blorti, adjunct-directeur van M.S.G., uitkomen dat de Mathesianen met veel belangstelling de werkzaamheden der restauratie zullen blijven volgen en hij wenschte den architect daarbij veel succes. GROND VERKOOP. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Provinciale Staten voor om aan de N.V. Gebroeders van Hoeken's Houthandel alhier een stuk grond in de zgn. „Waard'* ter grootte van 1.6134 H.A. te verkoopen voor den prijs van f. 19.000. inbraak in de warmoesstraat •te amsterdam. Waarschijnlijk in den nacht van Zater dag op Zondag hebben inbrekers een be zoek gebracht aan de perceelen Warmoes straat 67 en 69 te Amsterdam, waarin résp. zijn gevestigd de koffie- en theehan del van de fa. Geels en Co. en de metaal- warenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer f250 aan geld be vatte, meegenomen. Een andere, groote brandkast heeft men getracht te forceeren, doch dit is niet gelukt. Van meer belang echter nog was een partij-van 300 kg. thee, welke den dieven ia handen viel, doch welke hoeveelheid ge heel teruggevonden werd in het magazijn van de daarnaast gelegen metaalwarenfa- briek, waar zij, keurig in kleine baaltjes verpakt, gereed stond. Vermoed wordt, dat de inbrekers het plan hebben gehad, de thee den volgenden nacht weg te halen, doch hierin door een of andere onverwach te oorzaak zijn verhinderd. Ook een duizendtal koffie- en theebon- hon en een paar honderd suikerbonnen zijn den dieven in handen gevallen. De bult, welke hun bij de fa. Gezang en Co in handen viel, bestond uit slechts een "ering bedrag aan geld (pl.m. f.60), dat in sen der beide geforceerde brandkasten dier hrma was geborgen. kasaardappelen ook op de bon. De secxetaris-generaal van het departe- van landbouw en visscherij maakt het v°l";ende met betrekking tot de distributie van aardappelen bekend. Aangezien is gebleken, dat in eenige ge nieenten kasaardappalen zonder bon wor den verkocht, wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat alle voor consumptie geschikte aardappelen onder de bepalingen van de aardappelendistributie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechte teëen afgifte van de voor het koopen- van aardappelen aangewezen bonnen worden gekocht. CONCERT LUTHERSCHE KERK. Hennie Schouten (orgel), Jan Prins (fluit). Helaas brachten ook gistermiddag té weinigen den organist Hennie Schouten be wijs van belangstelling. Daarbij kwam nota bene nog, dat men tevens genieten kon van het prachtige spel van niemand minder dan de fluitist Jan Prins tijdens een con cert. dat uitmuntte door zoowel fijnzinnige samenstelling als hoogstaande uitvoerlngs- practijkl Schouten opende met een Praeludium en Fuga van Buxtehude, waarin weer onmid- delijk zijn superieure zekerheid en groote rust troffen. Daar de fluitist nog niet aan« wezig was, speelde Schouten daarna eerst de Bachsonate in Es, die wij echter niet tot diens meest interessante kunnen rekenen. Daarna was Jan Prins aan de beurt: in een solo in d van den 18en eeuwschen Engel- schen componist Stanley, die de aandacht vroeg door het melodieuze karakter van het Adagio en de sierlijke lieflijkheid van het Allegro, smolt de zeldzaam beheerschte tcongeving van Prins op verrukkelijke wij ze te zamen met het teeder genuanceerde acconroagnement. Een'ontdekking was hierop waarlijk de sonate in A van den Am~t.erdamschen klok kenbespeler der Oude Kerk en Reguliers- toren Hendrik Focking uit den jare 1769, in de bewerking van Hans Schouwman, waarin het beminnelijk-voorname domi neerde en waaraan beide instrumentalisten zoowel als het gehoor een innige vreugde beleefden. Een Duo en het „Récit de Na- sard" van den Franschen, claveclnist ten tijde van Rameau, Dandrièu, waren even eens juweeltjes van orgelloinst, waarbij vooral in het laatste werkje de opmerke lijke registercombinatie die Schouten hier-i voor had uitgedacht, opviel. De Wal schreef een Adagio religioso voor fluit en orgel, waarin het religieuse stempel minder onze aandacht vroeg, dan de hiogelijkheden voor den fluitist om hierin een bijzonder nobe- len en gevoeligen toon te ontwikkelen. Jan Prins vergastte zijn auditorium voorts op „Twee landelijke miniaturen" van den Nederiandschen componist v. d. Sigtenhorst Meyer, welke pastorale indrukken getuigen van een oorspronkelijke visie en gevoel voor de natuur. Wij meenen vroeger deze com posities eens gehoord te hebben in „het vrije veld", 's avonds laat door den hoboïst Jaap Stotijn. Werkte toen de omgeving in liooge mate mee tot diepen indruk, ook dit maal ontroerden deze stemmige enteedere •„herderszangen" door hun impressionisti sche gevoeligheid. Tot slot vertolkte Schouten Liszt's Prae ludium en fuga op de naam Bach, waarin de virtuose en knappe bewerking van het thema bes, a, c, b, den organist alle ge legenheid bood, de mogelijkheden van het orgel brillant te demonstreeren. Ook hier was zijn snel vlekkeloos, gelijk dat van Jan Prins in de andere composities. Een bijzondere 'middag, waarop een klein groepje net hoogste muzikale genot ge smaakt heeft! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Autobus Dienst Woubrugge Alphen Lei den (A.D.WAL.), B. 81, Woubrugge. Boven genoemde zaak is dd. 1 Nov. 1940 overgegaan aan P. Langhout, Ter Aar. Op last van den Officier van Justitie is door de politie alhier aangehouden de 20- jarige J. van H., die wegens inbraak was veroordeeld tot het ondergaan van twee maanden gevangenisstraf. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.NP. meldt: In het afgeloopen week einde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest. Er werden een aantal brisant- en brandbommen om laag geworpen. In totaal is één civiel per soon gedood en werden er vier licht ge wond. Van de Duitsche weermacht werd een persoon licht gewond. Verder werden acht woningen zwaar, 64 licht beschadigd en bracht de luchtdruk aan een 100-tal huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand veroorzaakt, 30 H.A. heide brandden af. In een andere plaats werd een waterleiding beschadigd, die inmiddels weer hersteld is. - De Engelschen moesten hun tochten bo ven ons land in dit weekeinde met vier hier afgeschoten vliegtuigen betalen. De beman ningen kwamen hierbij deels om het -leven en werden deels gevangen genomen. DE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP LONDEN. Zittingszaal Lagerhuis verwoest. United Press meldt uit Londen: Bij den Duitschen luchtaanval op Londen van Zaterdag op Zondag is de zittingszaal van het Lagerhuis vrijwel geheel verwoest. JAMES ROOSEVELT BIJ EGYPTISCHEN MINISTERPRESIDENT. Naar de 'United Press uit Cairo meldt, is James Roosevelt door den Egyptischen mi nisterpresident ontvangen. MAARSCHALK PÉTAIN IN VICHY TERUGGEKEERD. Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, is hedenochtend van zijn vacantiereis naar cle Rivièra naar Vichy teruggekeerd. (D.N.B.). BRITSCHE AANVAL OF BENGHAZI VERIJDELD. Het Italiaansche opperbevel meldt heden: In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie ln het gebied van Tobroek. In den nacht van 10 op 11 Mei heb ben vijandelijke vlooteenheden een po ging gedaan om Benghazi te bombar deeren. Onze kustbattcrijen-grepen ter stond in en dwongen te zamen met onze bommenwerpers den vijand tot den aftocht. Drie eenheden werden door bommen van zwaar kaliber midscheeps getroffen. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Amba-Alagi met sterke strijd krachten aanvallen gedaan, welke echter overal gemakkelijk werden afgeslagen. DE RUSSISCH-AMERIKAANSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Welingelichte kringen te Washington heb ben de meening geuit, dat de Ameri- kaansch-Russische handelsovereenkomst als gevolg van den oorlog in Europa en het Amerikaansche defensieprogram „kennelijk een doode letter" geworden is. Men neemt zelfs aan, dat de handelsbetrekkingen tus- schen beide landen dezen zomer definitief beëindigd zullen worden. Voor de Ver. Sta ten wordt het steeds moeilijker dc leve ranties uit Rusland te verkrijgen, die zij wenschen, vooral mangaan, inzonderheid sedert de Balkanoorlog de scheepvaartrou te via de Zwarte Zee onmogelijk heeft ge maakt. Anderzijds worden Rusland steeds meer moeilijkheden bij de verkrijging van export-vergunningen voor Amerikaansche goederen in den weg gelegd en wel met verwijzing naar het Amerikaansche „de fensieprogram". Daarenboven bestaat vol gens genoemde kringen algemeen de op vatting, dat ook de politieke betrekkingen met Rusland sinds de onderteekening van het nonagressiepact verkoeld zijn. DR. WOHLTATH DOOR JAPANSCHEN KEIZER ONTVANGEN. Naar officieel te Tokio door de hofhou ding is medegedeeld, is vandaag de leider van de Duitsche economische missie staats raad Wohltath, door den keizer van Japan in het keizerlijk paleis in audiëntie ont vangen. Wohltath werd vergezeld door den Duitschen ambassadeur Ott. (D.N.B.) HET IRAKSCHE LEGERBERICHT. Met Iraksche legerbericht van gisteravond luidt: Het Westelijke leger heeft niets van be- teekenis te melden. Het Zuidelijke leger maakt bekend, dat op 10 .Mei een Engelsch vliegtuig neerge schoten en een ander beschadigd werd. Onze luchtmacht heeft verkenningsvluch ten ondernomen. Het vijandelijke luchtwa- pe heeft op 10 Mei Roetba met bommen bestookt. een geheim consistorie. Onder voozitterschap van den paus is heden een geheim consistorie gehouden, dat door de 21 in Rome aanwezige kardi nalen werd bijgewoond. Na inleidende woor den maakte Pius XII de namen van vier nieuwe bisschoppen bekend, waarna hij de namen voorlas van de bisschoppen die sinds het vorige consistorie benoemd zijn. openbare'oproep van den groot-moefti. De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft in een openbaren oproep verklaard, dat 220 millioen Mohammedanen door de imperia listische tyrannie van Engeland onderdrukt worden. De Groot-Moefti riep vervolgens al le Mohammedanen op tot den heiligen oorlog tegen Engeland. (D.N.E.) de militaire voorbereidingen in den stillen oceaan. Het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen" maakt in een bericht, dat volgens dit blad op betrouwbare inlichtingen berust, mel ding van militaire voorbereidingen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Bijzondere voorbereidingen, zoo schrijft het blad, worden getroffen in Singapore, Manilla en Soerabaja. Voortdurend worden nieuwe strijdkrachten uit Nieuw-Zeeland, Australië en Indië aangevoerd. Op 9 Mei zijn in Manilla een Ameri- kaansch marinetransport van ongeveer 2000 man en eenige bommenwerpers aan gekomen. In de haven Cavite bij Manilla liggen het vlaggeschip van de Amerikaan sche vloot in de Aziatische wateren ..Houston", alsmede het vliegtuigmoeder schip „Ranger". Verder liggen daar ver scheidene torpedojagers en bijna 20 duik- booten. Het mijnenveld voor Hongkong is uitgebreid. In Singapore, zoo schrijft het blad ver der, zijn ongeveer 40.000 man Australische troepen aangekomen en naar het Noorde lijke front gegaan. Algemeen wordt de to tale sterkte in het gebied van Malakka op ongeveer 100.000 man geschat. Aan vlooteenheden liggen daar ongeveer zes kruisers, verscheidene torpedojagers en een vliegtuigmoederschip. Ook Nederlandsch-Indië is aanzienlijk versterkt. Soerabaja is tot een vlootbasis gemaakt. Aan vlooteenheden zijn daar op gemerkt: '4 kruisers, 12 torpedojagers, 18 duikbooten en ongeveer 100 kleine vaartui gen. In verscheidene andere havens, zoo meent dit blad, zijn marinevliegtuigen van Amerikaansch t.yoe geconcentreerd. De „Jomioeri Sjimboen" besluit zijn ar tikel met de verklaring dat door het samen gaan met Tsjoengking de Japansche strijd krachten in China vastgehouden moeten worden, terwijl gelijktijdig de ravitaillee- ringslinie naar Engeland moet worden ge waarborgd. (d.njb.). TALRIJKE AANVALLEN OP VLIEGVELDEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den afgeloopen nacht talrijke vliegvelden in Zitid- en Midden-Engeland met goede uitwerking aan. In hangars, kwartierruimten, tech nische installaties en benzine-opslag- plaatsen ontstonden zware branden. Op verscheidene vliegvelden werden bom- zware gevechtsvliegtuigen. Bij andere lucht aanvallen op industrieele doelen in de kust gebieden van Zuid- en Midden-Engeland ontstonden in een voor den oorlog belang rijke fabriek van MiddelsboroTigh, alsmede in de dockinstallaties van Pembroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zeegebied van het St. Georgekanaal uit twee door oorlogsschepen vergezelde convooien twee koopvaardij schepen met tezamen 16000 brt. en een tankschip van 8000 brt. Boven dien werden drie groote koopvaardijsche pen door bommen zwaar beschadigd Bij een aanval op de Britsche Zuidkust schoten Duitsche jagers vijf Britsche jacht vliegtuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van de artillerie. Duitsche duikbommen werpers plaatsten in den nacht van 10 op 11 Mei bom vol treffers van het zwaarste kaliber op drie eenheden van een Britsche vlootformatie ter hoogte van Benghazi en dwongen dit terug te keeren. Op het eiland Malta plaatsten in den af geloopen nacht Duitsche formaties ge vechtsvliegers bomtreffers op de installaties van het vliegveld van Luca alsmede op een torpedo-opslagplaats en op de staatswerf van de haven La Valetta. Er ontstonden groote branden ën hevige ontploffingen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten bommen voornamelijk op Hamburg en Bremen. De materieele schade aan industrieele instal laties is gering. Andere schade ontstond vooral in woonwijken. Onder de burgerbe volking vielen dooden en gewonden. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten zeven van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. In de periode van 9 tot 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vliegtuigen. Hiervan werden er 19 door nachtjagers, zes in luchtgevechten overdag en drie door de luchtdoelartillerie vernietigd. Een vliegtuig werd op den grond ver nield. Lichte zeestrijdkrachten schoten 3, de marine-artillerie 4 Britsche vliegtuigen neer. In dezelfde periode gingen 18 eigen vliegtuigen verloren. Bij den grooten aanval op Londen in den nacht van 10 op 11 Mei hebben zidh de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen bijzonder onderscheiden, n.l.: 1. eerste lui tenant Ihrig, P^eldwebel Lenger, onderof ficier Wolf en 2. luitenant Kornblum, on derofficier Liohtinger, ondercffifcier Spren ger, Gefreiter Sohafer. DE VERGELDINGSAANVAL OP LONDEN. Tot nu toe de zwaarste nacht. De geheele Stockholmsche pers komt tot de conclusie, da>t Londen tot dusver den zwaarsten nacht heeft beleefd. De kracht van den Duitschen luchtaanval komt reeds tot uiting in de opschriften van de groote Stockholmsche bladen^ die o.a. lulden: „Duitsche bomtreffers op het Engelsche parlementsgebouw", „124.000 brandweerlie den in actie", „De rookwolken verduisteren de volle maan boven de Britsche hoofd stad", „Het Lagerhuis moet van den grond af worden opgebouwd", „Geheel Londen door een ring vari vuurhaarden omgeven". Vele uren lang donderden de Duitsche vliegtuigen meedoogenloos en zonder onder breking boven Londen en zat men tusschen ware muren van vuur onder een regen van glas en asch, terwijl de ontploffingen stee- nen en granaatscherven op de straten en daken van hulzen slingerden, zoo meldt de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen. Binnen korten tijd leek de maan nog slechts een nabootsing, die den rooden gloed van de branden geen concurrentie meer kon aandoen. De Londensche brand weer streed een kansloozen strijd. Een regen van duizenden brandbommen daalde neer. Brisantbommen bliezen met geweldige kracht de menschen letterlijk omver. Lon den maakte zijn tot dusver vreeselijkste belevenis door. Het waren ontploffingen, die tot in den hemel schenen te weerklin ken, Een beeld van wanhoop, het was geen werkelijkheid meer, het waren droom beelden. (D.N.B.) 50 ton diamant op de geheele wereld. Men staat versteld, als men verneemt, dat het gewicht van de over de wereld voorhanden zijnde gesneden, geslepen en ingezette diamanten, die hals en handen van de vrouwen tooien, in de sprookjes achtige schatkamers van Indische vorsten of in de familie brand- en juweelenkasten bewaard worden, niet minder dan 50 ton bedraagt, deze 50 ton edelsteenen vertegen woordigen ongeveer een waarde van 90 millioen gulden. Deze cijfers schijnen op het eerste gezicht overdreven fantasie, zij zijn echter de uitkomst van nuchtere be rekening. Men behoeft er alleen maar aan te denken, dat door de werelddiamantin dustrie een half millioen menschen werk vinden in de- mijnen, terwijl ook 10.000 groothandelaren en meer dan 100.000 ju weliers betrokken zijn bij den diamant handel. En ook de clientèle telt overal een behoorlijk aantal geldende zoowel voor de groote als voor de kleine steenen, die als kapitaalbelegging ook in csisistijd nog sterk gewild zijn Ook de industrie heeft de laatste jaren aLs klant aan de diaman- tenmarkt goede diensten bewezen. Elec- trotechnische bedrijven, automobielfabrie ken en andere bedrijfstakken gebruiken bij precisie-werkzaamheden in toenemende mate diamanten en zijn flinke afnemers juist van de zuiverste en kostbaarste stee nen. Maar de beste klant blijft ook mo menteel nog altijd het groote publiek, welks smaak al naar gelang het land wis selt. AMSTERDAM12 Mei 1941. De weekovergang had zich voltrokken zonder evenementen van bijzonderen fi- nancieelen of economiscijen aard, welke voor de effectenbeurs als richtsnoer konden worden gebruikt. In dit opzicht was er in de situatie dus geen verandering gekomen, en de beurs kenmerkte zich vandaag we derom eens door een groot gebrek aan af faire. De stemming was overigens goed prijs houdend. De koersen waren vergeleken met Zaterdag over het algèmeen niet veel ver anderd, maar de markt legde onmiskenbaar een groot weerstandsvermogen aan den dag betgeen er op wijst, dat er vrijwel geen liquidaties zijn. Ook de kooplust voor aan- deelen is niet groot, maar de houders van het goede materiaal voelen er blijkbaar niets voer hun bezit af te staan. Een opval lend verschijnsel is.de vraag, die zich den laatsten tijd voor Het eetste klasse beleg gingsmateriaal voordoet. De geldruimte hier te lande is nog altijd zeer groot en waar de aandeelenmarkt op het oogenblik met rust wordt gelaten, spreekt het byna vanzelf, dat voor een ge deelte van de beschikbaar constante mid delen emplooi wordt gezocht op de beleg- gingsafdeeling. De affaire in staatsfondsen was vandaag weliswaar van kalmen aard, maar de stemming was bepaald vast. De nieuwe 4 obligatiën, welke nu en dan nog in een open hoek werden verhandeld, kon den zich geleidelijk aan verheffen tot 98 1/4%. De gestaffelde leening steeg van 89Vi tot 89 3/4%. Ook de overige Ned. staatspapie ren alsook de obligatiën Ned.-Indië waren goed van toon. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën bestond ook thans weer op bescheiden voet kooplust, zonder dat daartegenover verkoopers waren. De pandbrieven waren stil, maar lagen stevig in de markt. De affaire op de locale aandeelenmarkt was van zeer geringen omvang. In Indische Culturwaarden ging zoo goed als niets om. Voor de Tabakken moesten verscheidene tapes verstrijken alvorens het mogelijk bleek voor de Sumatra-aandeelen een no teering tot stand te brengen. De noteeringen welke te voorschijn kwa men, wezen overigens op een prijshoudende markt. Met den handel in Suikerfondsen was het niet veel beter gesteld. H.V.A.'s wa ren iets beter, de minder courante soorten waren verwaarloosd. Van de rubberaandee- len bewogen Amsterdam Rubbers zich ln hoofdzaak juist tegen het peil van de vorige slotnoteerlng. In de andere soorten was weinig te dosn. De koersen waren weinig gewijzigd. Enkele specialiteiten echter toch iets lager. De be langstelling voor industrieeien was klein, A.K.U 's gaven wel zoo nu en dan openlijke affaire te zien, maar de omzetten hadden toch niet veel te beteekenen. Hetzelfde kon dienen van Unilevers en Phllips-aandeelenvergeleken met Zater dag v/aren de koersen van de juist ge noemde specialiteiten vrijwel onveranderd, maar eerder toch iets beter. De minder gangbare industrieeien waren door eikan der genomen goed gedisponeerd, hoewel ook hier slechts geringe koersverschillen voorkwamen. De Scheepvaartmarkt lag ver laten. Van de Pet.roleumaandeelen liepen Oües na op 2311/2% te ztin ingezet, lang- zaam-aan naar boven tot 234%. De affaire in dit aandeel was ook van beperkten aard. Prolongatie 2 3/4 (A.N.P.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK Valuta's (schriftelijke en tel transactfee). New-York 1.88 3/15—1,88 9/16; Brussel 30.11 30.17Stockholm 44,81—44,90; Zurich 43,63 43,71. Bankpapier; Dollars 1.86 1/2—1.901/4; Belg. francs 30.08— 30.20; Zweedsche kronen 44,76—44,94; Zwitser- sche francs 43,59—43,75. BOSKOOP, 10 Mei Coöp. Ver. De Boskoop- sche veiling: Rozen per bos: Steward 30—40 ct.; Wendland 41 ct.; Queen Mary 80—98 ct.; Edith Helen 65—120 ct.; Wilh, Kordes 25—40 ct.; Ingar Olsson 44—66 ct.; Pechtold 62—90 ct.; Brlarclif 42—60 ct.; Butterfly 3056 ct.; Rosalandla 34 55 ct.; Ellen Poiüsen 4060 ct.; Vierlandeni 57lló ct.; Florex 70110 ct.; August Noach 6090 ct.; Hadley 100170 ct.; Else Poulsen 80 —170 ct.; gemengde rozen 3040 ct.; Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 100160 ct.: Rhododendronbloemen 4995 ct.; Lathyrus 16 —22 ct. Diversen per stuk: Jap. Azalea's 49—95 ct. HONSELERSDIJK. 10 Mei. Groenteveiling, export: spinazie 8—9 per kg.; bloemkool 25; 2e 13—18.80; gr. komkommers 23; 2e 17.5019.00 per 100 stfuks; sla 7.00; 2e 3.505.50 per 100 krop. LEIDSCHENDAM, 10 Mei. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 22, 2de soort f. 16, 3de soort f.10; gele komkommers 1ste soort f.19, 2de soort f.14, 3de soort f.9; kropsla. Ie soort f.7, 2de soort f.5,50, 3de soort f. 1,20—5.00; stoofsla ff. 1019; peen f. 17,50; bloemkool. 1ste soort f.25. 2de soort f.18. 3de soort f. 9—14; andijvie per 4 kilo 35—86 ct.; spinazie per 4 kilo 2632 ct.; postelein 2026 ct.; raapstelen f.9; rabarber per 100 kilo f.12; radijs f. 2,20; selderie f. 1.80—7.90. NAALDWIJK 10 Mei. Groentenvelling export: Sla 7.00; 2e 5.00; bloemkool 25.00; 2e 1318.80; komkommers 23.00; 2e 17.50 per 100 stuks; spi nazie 8.00 per 100 kg.; andijvie 4464 per bak. KATWIJK A. D. RIJN. 10 Mei. Waspeen f. 4.40—5.10; Kroten f. 110—1.60; Roode Kool f. 8.50—9; Rapen f 3.90—4; Uien f.8—9; Prei f. 8—15; Witlof f. 17—20. RIJNSBURG. Groentenveiling. 10 Mei Waspeen f.5—6.30 per kist; Witlof f.12—18; Prei f.15—17.50; Spinazie f.6— 3; Rabarber f.9 per 100 kg.; Selderie f. 5.506.50; Peterselie f. 810 per 100 bos\ RIJNSBURG, Bloemenveiling, 10 Mei Muur bloemen 12—14; Trollium 60—80; Gele Margrie ten 4060; Anemonen 1.402; Iris 3336; Actea's 50—65; Hollands Glorie 4560; Horrus 30—34; Ornatus 23—26. Copland 3440; Baron 2834; Elisabeth 34*» 40; Carrara 46—50; Bastigon 32—38.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3