OORLOGSSCHADE BINNENLAND f. 1.827.000.000 ff Derde Biad No. 24884 Willebrand, 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBI.AD, Zaferdcg 10 Mei 1941 Leiden's gentleman-conducteur MOEILIJKHEDEN MET IJW BELASTINGEN? Cronesteinkade 20, Leiden, Telef. 25754 Hoogstraten's Boeklioudbureau, Granen, zaden én peulvruchten Vereeniging „De Hyacinth" Bijeenkomsten van de N.S.B. Halfjaarl. schaderegeling Mr. M. Simgenberg overleden Wij spraken met ÏVan een onzer redacteuren). Een telefoontje naar het administra tiekantoor der N.ZJH.T.M.: „Wij zoeken een slachtoffer voor een interview; iemand, die ons uit eigen ervaring iets kan vertellen omtrent vroegeere toestanden bij de maat schappij" En prompt komt het antwoord langs de lijn: „L. Willebrand, Hooge Rijndijk 108a. Er is geen beter!" Tien minuten later zitten we tegenover den man, wiens woonplaats een bijna sym bolische beteekenis heeft voor iemand, die ruim 44 dienstjaren bij de N.Z.H. achter den rug heeft: vlak bij het eindpunt van de lijn, waarop hij al die jaren, dag in, dag uit heeft dienst gedaan! voor het eerst op de Leidsche stadstram, waar ik tot 1 Februari 1927 altijd ben ge bleven» Van de tien man, die toen tegelij kertijd overgingen, is er behalve mij nog één in leven: eene Verbey1, die in Amster dam woont. De stadstram werd in die jaren alleen gereden met paardentractie; op de bui tenlijnen naar Den Haag, Haarlem, Kat- en Noordwijk reden er stoomtrams. De lijn werd begrensd door het Station eener- en de Plantage, waar nu dr. de Planque woont anderzijds. ER IS GEEN NIEUWS ONDER DE ZON. Uit hetgeen Willebrand ons verder ver telt. blijkt ons, dat er ook in de tramwereld Kort voor de opheffing der paardetram nam nu wijlen luit.-kolonel der artil lerie jhr. Six, een trouw trampassagïer, de bovenstaande foto van het verdwij nende vehikel, waarop Leidens gentleman-conducteur Willebrand (rechts) voor komt tezamen met zijn collega Welbergen 1927). Willebrand heeft niet lang noodig om „op toeren" te komen. Hij is er, om zoo te zeggen, onmiddellijk „iri". Geen spoor van verlegenheid tegenover den krantenman; daarvoor heeft hij tè lang met publiek om gegaan. Tja, zegt Hillebrand, er is sinds ik in 1883 voor het eerst ambtshalve op de tram stapte, een heeleboel veranderd. Ik was toen 21 (jaar en had eerst 5 jaar gediend bij de veldartillerie. Dat was in Rotterdam, waar ik drie jaar werkzaam was, En ik dacht niet aan weggaan, totdat ik op een Vrijdag met nog negen collega's plotseling de aanzegging kreeg dat we met ingang van den volgenden dagwaren overgeplaatst naar Leiden. De Rotterdamsche Tram wegmaatschappij had de exploitatie van de Leidsche tram overgenomen van een En- geïsche onderneming, die daar gedurende 7 jaar weinig plezier van had beleefd. Lol lig vonden we het niet, maar er was geen keus en zoo klauterde ik ©p 26 April 1886 weinig nieuws onder de zon is. Ook anno 1886 werd er evenals nu een 5-minuten- dienst onderhouden en wie mocht meenen, dat het begrip „kort traject" iets uitstaan de heeft met moderne service en ergo da teert van de laatste jaren, vergist zich deerlijk. Willebrand's boekje bevatte drieër lei soort kaartjes: Plantage-Hoogewoerds- brug, Hoogewoerdsbrug-Noordeinde en Noordeinde-Station. Elk dier trajecten kostte vijf cents, maar voor een rit over de geheele lijn betaalde men een dubbeltje. Een uitzondering op dien regel vormde de laatste rit na aankomst van den ïaatsten trein omstreeks middernacht, waarvoor men de voor dien tijd kapitale som van een kwartje moest offeren! En zelfs het hypermoderne woord „gelijk schakeling" is dezen oud-gediende niet vreemd als hij getuigt: „Ik heb altijd best met het publiek kununen opschieten, maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik het beter kon vinden met generaals, studenten en professoren dan met bijvoorbeeld school meesters. Je ziet hoog tegen die lui op, maar ze zijn veel gemakkelijker om mee te praten." Ja, praten, daartoe bood een rit in de paardetram volop gelegenheid. Trouwens, het was heelemaal een gemoedelijke boel. Vaste haltes bestonden er niet, zoodat je pal stopte voor het huis, dat de passagier je had opgegeven. Menigmaal kreeg je brieven mee om onderweg aan het post kantoor of het station te posten en mijn eigen chef heeft me meermalen gevraagd even een briefje af te geven bij den spek slager! En wanneer je iemand in een zijstraat zag aankomen, die zijn paraplu of wandel stok opstak ten teeken dat hij mee wou, welnu, dan trok je aan de bel en je wacht te: En het aardigste was dan als de pas sagier dacht, dat je was doorgereden en je stond toch nog om het hoekje! Maar veel van die vroegere gemoedelijkheid verdween toen in September 1911 de tram werd ge- electrificeerd en vaste stopplaatsen werden ingesteld. Ik werd aangewezen als wagen - voerder, kreeg een speciale opleiding en toen moest ik de stad in. Maar dat was niks voor mij. Ik stond te koken op het voorbalcon als de menschen niet gauw ge noeg op zij gingen. Een half jaar heb ik het volgehouden: toen heb ik gereclameerd en met succes: ik werd weer als vanouds „kaartjes-conducteur." Maar, om op die oude tijden terug te komen, werd er van de paardetram een druk gébruik gemaakt? Nou. meneer, dat was maar matig. Er reden tegelijkertijd vijf stadstrams op de lijn en leege trams kwamen herhaaldelijk voor. De gemiddelde dagopbrengst bedroeg ongeveer f. 20 per tram. maar ik herinner me een dag met veel sneeuw, zoodat we met 2 paarden moesten trekken, ideaal tramweer dus, en ik 's avonds.vijf heele guldentjes moest afrekenen! Alleen in de lustrumdagen, dan hadden we volop werk. Tallooze reünisten schudden.me in blij herkennen de hand en menige gulden bleef er dan in achter.... Zeg eens eerlijk, Willebrand. Nooit moeilijkheden gehad met de ..sterdenten?" Gerust waar, nooit meneer! Ze waren wel eens wat rumoerig en kropen dan boven op den wagen of gingen op den hoek van de Turfmarkt en de Paardensteeg net zoolang op het achterbalcon staan hossen, tot de wagen op de keien reed inplaats van in de rails. Maar dan hielpen ze ook altijd weer duwen, totdat ie weer in 'het spoor stond! Toen ik m'n 40-jarig jubileum bij de tram vierde, noemde het „Leidsch Dag blad," dat ik tusschen haakjes al langer dan 55 jaar lees, me den „gentleman-con ducteur." Bij die gelegenheid kreeg ik de zilveren medaille van Oranje Nassau en de gouden medaille van het Departement van Nijverheid en Handel. Natuurlijk, zooals het vroeger overal ging, was de dienst eertijds heel wat zwaar der dan nu. Ik reed van 's morgens 7 uur 20 tot na middernacht met een onderbre king van anderhalf uur om te eten en ééns in de negen weken had je een vrijen Zon dag. En tientallen ijaren heb ik met een groot gezin moeten rondkomen van een weekloontje van f. 11.50 plus de emolumen ten, maar ik heb altijd van m'n werk ge houden en daarbij het voorrecht gehad nooit ziek te zijn. 8 November as. hoop ik tachtig jaar te worden en ik hoop het daarbij niet te laten En met den wensch, dat die hoop in ver vulling moge gaan en voor Leiden's voor- maligen gentleman-conducteur nog tal van goede jaren mogen zijn weggelegd,-hebben we afscheid genomen. LOONBELASTING, OMZETBELASTING, INKOMSTEN- en VERMOGENSBELASTING. (Inge2. Med.) NA 1 JULI A.S. MOGEN LANBOUWERS GEEN VOORRADEN MEER AANHOUDEN Het rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle landbouwers, dat het in het voornemen ligt, maatregelen te treffen volgens welke het verboden is om da 1 Juli ajs. nog granen, zaden en peulvruchten hetzij gedorscht, het zij ongedorscht, in voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geld voor alle granen met in begrip van boekweit; voor peulvruchten: voor koolzaad, karwijzaad, kanariezaad, geelmosterdzaad en lijnzaad. En voor alle producten, waarvan een of rcieer der bovengenoemde een bestanddeel uitmaken, met uitzondering van mengvoe der, dat op regelmatige wijze door den landbouwer is betrokken. Het verbod geldt dus ook voor -die hoe veelheden enkelvoudige producten als bo vengenoemd, welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel zijn overgehouden, alsmede voor de hoeveelhe den van 25 K.G. "per persoon en de voor zaaidoeleinden bestemde hoeveelheden, welke ingevolge het Landbouw inle verings reglement 1940 II mochten werden behou den. Men dient'er dus rekening mede tè hou den, dat het in voorraad hebben van bo vengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens tot in bezitneming dezer producten zonder eeni- formaliteit zal worden overgegaan. Alle. aanwezige hoeveelheden dienen dus voor dezen datum bij de P.I.C.A. te worden higeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op J Juli a.s. nog aanwezige restant van de 'hoeveelheid tarwe of rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel be- hoorende personen tegen inlevering van het broodbonboekje, volgens de bepalingen van het Landbouwinleveringsreglement 1940 H, mag behouden. Indien door één der P. I. C. A.'s aan de landbouwers een vroegere datum dan bo vengenoemde voor de inlevering van een of meer der genoemde producten is gesteld dan zijn de desbetreffende landbouwers te dien aanzien aan dézen vroegeren datum gebonden. ALGEMEENE VERGADERING TE LISSE. Gistermiddag hield de Vereeniging „De Hyacinth" groep Hyacinthenkweekers der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur haar jaarvergadering in café restaurant „De Nachtegaal" te Lisse onder voorzitter schap van den heer J. M. van Til. In zijn openingsrede verwelkomde de voorzitter in het bijzonder prof. dr. E. van Slogteren en den heer Stofmeel van den Plantenziektenkundigen Dienst. Hierna werd het overleden bestuurslid de heer J. Veldhuyzen van Zanten herdacht. Voorts deelde de voorzitter mede, dat dé heer D. W. Lefeber ernstig ongesteld is en wenschte hem spoedige beterschap toe. Nadat hij nog een korten terugblik had geworpen in het afgeloopen jaar. bracht de secretaris de heer H. J. Voors de notulen uit, welke onveranderd werden goedge keurd. De lieer Limburg, directeur van den Keu ringsdienst bracht vervolgens het rapport uit van het keuringsseizoen 1940 en de heer Voors het jaarverslag. Beide werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren J. Vreeken en A. J. Hoogeveen en voorts was er de vacature van wijlen den heer J. V. van Zanten. Na stemming wer den de heeren S. Verdegaal, J. W. v. d. Mirel en R. Veldhuyzen van Zanten Jzn. gekozen. In de rondvraag werden nog eenige vra gen gesteld en nadat de voorzitter allen nog opwekte een bezoek te brengen aan de ten toonstelling in het Zuiderpark te Den Haag werd deze jaarvergadering gesloten. IR. MUSSERT VOERDE HET WOORD. Het A.NP. meldt: Gisteravond zijn in de vier grootste steden des lands bijeenkom sten gehouden ter herdenking van de iii- terneering van leden der N.S.B. en rijks- duischers van 10 tot 15 Mei van het vorige jaar. Op deze bijeenkomsten werd het woord gevoerd door leidende personen uit de N.S.B. Ir Mussert, de leider der bewe ging, sprak in den vooravond te Rotter dam, waarna hij zich naar Den Haag begaf om daar dezelfde rede nog eens te houden. Te Rotterdam had de herdenking plaats in de groote zaal van Gebouw Odeon, waar zich onder de aanwezigen velen uit Zeeland1 en Noord-Brabant bevonden. Ir. Mussert werd met toejuichingen be groet toen hij de zaal betrad. In zijn ge zelschap bevond zich o.a. commissaris-ge neraal Schmidt. De N.S.B.-leider heeft er in zijn rede aan herinnerd, dat juist een jaar geleden er een kleine bijeenkomst van kopstukken in het hoofdkwartier der N.S.B. werd gehou den om zich te beraden over het dreigende verbod van de beweging. Het parool werd toen uitgegeven vijfmanschappen te vor men, om aldus het hoofd te kunnen bieden aan de terreur. Enkele uren later was ons land in oorlog en kregen de leden der be weging en de Rijksduitschers die dik wijls al jarenlang hier vertoefden, een behandeling te verduren, waarover wij ons thans oprecht schamen. Maar dit geschied de dan ook door een volk. dat gek gemaakt was door het democratische bewind, aldus spreker. In de toekomst echter zal deze houding tegenover ons volk zoowel als te genover onze Oostelijke naburen goedge maakt worden in den vorm van een hech ten band tusschen alle Germaansche vol ken. Er zijn onder de leden der N.S.B. men schen, die veel geleden hebben en nog lijden. In dit verband richtte ir. Mussert een woord van troost tot de weduwe van den heer Farinaux, die in de Meidagen van het vorige jaar te Rotterdam gevallen is. Het meeste lijden echter de nationaal- socialisten Nederlandsche en Duitsche in Indië, waar zij in eenige concentratie kampen zijn samengedreven. Spr. hoopte, dat deze martelaren van het nationaal- socialisme eens in de haven van Rotterdam ONDERLINGE I VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVtSTiGD TE S GCAVENHAGE BEST1JUP: L C. F. E VAN HELDEN TUCKER, A A. B BOCKEP, M>. I I. MONTIJN. N. I. GROB8EN. F. E. EVERS Tot deze week werd verzekerd ruim in de volgende afdeelingen Afd. A. Woningen, winkels, boerde rijen, inboedels, inventarissen, enz. tot f. 50.000.—. Aid. B. Andere en grootere risico's, ook bedrijfsverzekeringen bo ven f. 10.000.— per week. Afd. C. Persoonlijke Ongevallen. Afd. D. Gevaarlijke risico's, inclusief klasse III op vaartuigen. Afd. E. Bedrijfsschade en Huurdet- .ving. Afd. G. Geld, geldswaarden, preciosa. Aid. H. Herverzekeringen. Afd. I. Inboedels tot f.7500.—. DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER OUD-MINISTER IN HET KABINET COLIJN Eigen foto. •2728 (Ingez. Med.) zullen binnenvaren; Rotterdam zal dan feest vieren. De N.S.B. doet haar plicht tegenover ons volk als. voorpost van de nieuwe ordening. Zij voert haar strijd in alle bescheidenheid, maar naar eer en geweten. Reeds thans doen 1500 mannen der W.A. dienst in de Standarte Westland, nog eens 3 a 4000 man zijn ingeschakeld bij het NJS.K.K. De beweging marcheert! In de maand April zijn 7500 nieuwe leden tot de bewe ging toegetreden. En spr. gelooft, dat de kwaliteit van den nieuwen aanwas nog al tijd goed is. De strijd der N.S.B. is niet ver- geefsch geweest; zij heeft gezaaid, thans begint zij te oogsten. Tusschen de Duitschers en de leden der N.S.B. zijn veel punten van overeenkomst, waarvan het meest treffende wel is: het rotsvaste vertrouwen in den leider van het Duitsche volk. Spr.eindigde met het uit spreken van den wensch, dat Hitier als Führer aller Germanen zijn doel zal be reiken. Na ir. Mussert heeft mr. Rost van Ton ningen het woord gevoerd. Wat de andere herdenkingsbijeenkom sten betreft, het volgende: In Den Haag spraken de heeren" mr. Van Genechten en ir. Mussert. In Utrecht werd het woord gevoerd door ir. C. J. Huygen en prof. dr. Nieschulz; in Amsterdam door de heeren Van Geelkerken en Heinrichs. GENERAAL-MAJOOR L. J. KUYCK. OVERDEDEN. Gisteren overleed te Ede de gepension- neerde generaal-majoor der artillerie L. J. Kuyck. De heer Kuyck werd geboren in 1858 en trad op 17-jarigen leeftijd als soldaat in dienst bij de vestingartillerie te Scnoon- hoven. Op 6 December 1881 werd hij be noemd tot tweede luitenant bij het vierde regiment vestingartillerie te Den Helder. Na eenigen tijd ging hij over naar de veld artillerie. Hij was vele jaren luitenant-ad judant bij den kolonel Doorman te Breda en vervolgens kapitein-adjudant te Roer mond en Utrecht. In 1911 ging hij naar Ede, waar hij als luit.-kolonel het commando voerde over het vierde regiment veldartillerie. Op 1 Juli 1915 werd hij op grond van langdurigen dienst gepensionneerd. In 1922 werd hem den rang verleend van kolonel en in 1938 dien van generaal-majoor. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. In een in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging voor Volkscrediet- wezen en Woekerbestrijding, welke onder leiding stond van haar voorzitter, mr. Th. A. Fruin te Amersfoort, is door den secre taris, den heer P. A. van Aggelen te Leiden, het jaarverslag uitgebracht. Het werd goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, mr. J. Everts, te Amsterdam, J. Kolkman te Utrecht en mr. P. Fuhri Snethlage te Haarlem, werden herbenoemd. Vervolgens had een bespreking plaats van practijkmoeilijkheden van algemeenen aard. De heer J. Melles, directeur van de Ge meentelijke Loon- en Voorschotbank te Rotterdam, heeft de vraag behandeld, in hoeverre bij de sociale credietverschaffing rekening dient te worden gehouden met de huidige omstandigheden. De heer P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Volkscredietbank te Leiden, heeft de vraag beantwoord omtrent de wenschelijkheid van huisbezoek bij het so ciale volkscredietwezen in de zgnd. proble matische gevallen, waarbij hij speciaal de wenschelijkheid naar voren bracht van het verbinden van een maatschappelijke af- deeling aan een sociale volkscredietinstel- ling. Er volgde een zeer geanimeerde bespre king, waarbij nog verschillende andere vra gen naar voren werden gebracht. Wijlen mr. M. Slingenberg. Nadat hij eergistermiddag nog een zitting had bijgewoond van het collége van Gedeputeerde Staten, is gister morgen op 59-jarigen leeftijd plotse ling overleden mr. M. Siingenberg, oud- ininister van sociale zaken en oud wethouder van Haarlem. Mr. Slingenberg werd geboren in Beerta, 21 October 1881. Hij doorliep het gymnasium in Winschoten, studeerde vervolgens aan de Groningsche universiteit rechtsweten schappen en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechtswetenschappen op stellingen. Daarna was hij advocaat-procureur en no taris in Haarlem en sedert 1913 lid van Provinciale Staten. Van 1934 tot 1935 was mr. Slingerberg lid van gedeputeerde staten van Noord- Holland. Van 1919 tot 1934 was hij wethou der van Haarlem, eerst van openbare wer ken en later 'van financiën, terwijl hij van 1920 tot 1935 lid was van de Eerste Kamer en van 1935 tot 1937 minister van sociale zaken. Na zijn ministerschap vatte mr. Slingen berg ook de notaris-practijk weer op. 9 De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden Dinsdag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 14.46 uur. PROF. KORTEWEG 60 JAAR LID ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Heden is het zestig jaar geleden dat prof. dr. D. J. Kortëweg benoemd werd tot lid van de Nederlandsche academie van weten schappen. Prof. Korteweg is oud-hoogleeraar wis kunde aan de universiteit van Amsterdam. D. WIJNKOOP OVERLEDEN. Te Amsterdam is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer D. Wijnkoop. De heer Wijnkoop heeft tijdens zijn leven deel uitgemaakt van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Provinciale Staien van Noord-Holland en van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. H. OOSTWALD t Te Apeldoorn is gisteren op 66-jarigen leeftijd overleden de heer H. Oostwald, oud-inspecteur van het inlandsche onder wijs in Nederlandsph-Indië, waar hij van 1903 tot 1928 bij het onderwijs werkzaam is geweest. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnerilandsche zaken zijn als burgemeesters benoemd: mr. E. H. A. Meijer, te Borgharen; J. A. A. Opfergelt te Wijnandsrade; A. P. H. Gielen te Grubhenvorst; Th. J. A. Kraakman te Groenlo; W. P. Everts te Se- venum; H. Hofstee Aukema te Meeden en P. A. Hens te Valkenburg (L.) Verder is J. A. Baken, op zijn verzoek, met ingang van 15 Mei als burgemeester van de gemeenten Riethoven en Wester hoven eervol ontslagen. DE PRIJZEN-CONTROLE, Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen zijn als toegevoegde inspec teurs, bevoegd tot het opleggen van tucht rechtelijke straffen en maatregelen in eer sten aanleg toegevoegd aan den inspecteur voor prijsbeheersching te 's-Gravenhage: a. Mr. R. A. Rueb, te 's-Gravenhage, die belast wordt met de behandeling der zaken te Rotterdam; b. Mr. J. E. van der Starp te 's-Graven hage. PRIJZEN VAN GEVOGELTE. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het publiek er nogmaals op attent, dat door den secretaris-generaal van het departement voor landbouw en visscherij d.d. 20 December 1940 in het prij- zenbesluit 1940 „gevogelte" werd bepaald, dat het te koop aanbieden, verhandelen en afleveren van gevogelte aan consumenten, respectievelijk het afnemen van gevogelte door consumenten slechts geoorloofd is tegen prijzen, die niet hooger liggen dan f. 1.50 per kg geslacht gewicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaan: kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en gan zen. Voorts is bepaald, dat een ieder, die ge vogelte aan consumenten verhandelt en af levert, verplicht is op een duidelijke zicht bare plaats in zijn winkel een prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen, waartegen hij gevogelte verhandelt, vermeld staan. NATIONAAL FRONT. De heer Alnold Meyer, leider van Natio naal Front, deelt in het Nederlandsch Dag blad, orgaan dier partij, mede, het hoofd redacteurschap van genoemd blad te heb ben aanvaard. De heer Gageling, tot nu toe hoofdredacteur, blijft als chef-redacteur aan het blad ^verbonden. De heer Meyer acht het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord, aan een kameraad de verantwoordelijkheid te laten voor de weerspiegeling van den koers der beweging in de krant, terwijl hij niet de verantwoordelijkheid draagt voor dezen koers.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9