^Slf 2 27 BINNENLAND Draait U ieder bonnetje om, voor U bet uitgeeft VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Derde Blad "AKKERTJES De distributie LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Mei 194! No. 24883 Schippersvereniging „Schuttevaer" (alculafievoorschriften vooc de confeciie-industrie Voor de Vrouiv Rheumatische pijnen ismm Er zijn zeven smaken PAKJES OP BON Gemengd Nieuws Nieuwe bonnen aangewezen Van week tot week in den groententuin RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW ^KIJN/T INIiTÏEIjE^j HET congres te utrecht. Gistermorgen is het congres van „Schut tevaer" in hotel „Noord Brabant" te Utrecht voortgezet; Nadat eenige voorstellen van de afdeelingen van betrekkelijk weinig ingrij penden aard waren afgehandeld, kwam aan de orde het voorstel van Zwartsluis, houdende het verzoek om tegenover de peilverlaging van het IJsselmeer een over eenkomstige uitdieping van de scheepvaart wegen te stellen. In verband met dit ver zoek werden tevens behandeld de voorstel len- van de afdeeling Makkum om niet al leen aan te dringen op verbetering van de door de ÏJsselmeerpeilverlaging soms on bruikbare sluis te Makkum, doch tevens om aandacht te schenken op uitdieping van de vaargeul naar Makkum op den punt van den Makkumerwaard. Daarbij kwam nog het verzoek van Makkum om uitbaggering van de buitenhaven van de Zijlroede vanaf de sluis tot buiten de kom. Al deze voorstellen werden door het con gres aangenomen en ter nadere uitwerking aan het hoofdbestuur in handen gegeven. Ook het voorstel om den havendijk te Zwartsluis door te trekken tot aan den in gang van de Arembergersluis, werd aange nomen. De afdeeling Deventer kwam vervolgens met het voorstel om te bevorderen, dat na ijsbezetting havens zooveel mogelijk door de beheerders worden opengebroken. Be sloten werd deze kwestie in handen te stel len van de ijsbestrijdingscommissie. Op voorstel van Middelburg werd beslo ten te blijven aandringen op verbetering van de haven te Bath. Aan het slot van het congres kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De heer J. Vos Hzn. uit Zwolle werd met volstrekte meerderheid in het hoofdbestuur herkozen, terwijl het periodiek aftredende hoofdbe stuurslid Jac. de Rijke Hzn. uit Zonnemaire met algemeene stemmen werd herkozen. Na de bestuursverkiezing begaven de af gevaardigden van het congres zich naar het centraal museum om op uitnoodiging van den burgemeester het oudste koopvaar dijschip van Europa, dat gebouwd is in de tweede eeuw na Christus (het zoogenaamde Utrechtsche schip) te bezichtigen. Na een rondgang door het museum werd een ge zamenlijke koffiemaaltijd gebruikt, waarna des middags het' congres tot het afdoen van eenige interne zaken nogmaals bijeen kwam. Met woorden van dank sloot de voorzitter air. W. A.C. van Dam het welgeslaagd con gres van „Schuttevaer". De staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep-, vaart betreffende calculatie-voorschriften voor de confectie-industrie. Deze beschik king betreft artikelen, vervaardigd uit stof fen, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd uit wol, kunstwol, katoen, linnen, zijde, kunst zijde en alle ter vervanging hiervan dienen de textielgrondstoffen. 1. De prijs, "waarvoor een fabrikant zijn artikelen ten hoogste mag verkoo- pen of te koop aanbieden, bedraagt de som van de volgende factoren: a. den inkoopsprijs van de in deze ar tikelen verwerkte grondstoffen. Onder inkoopsprijs wordt verstaan de inkoops prijs franco plaats van bestemming; b. het bedrag aan omzetbelasting, dat hij ter zake van de levering dezer arti kelen verschuldigd is; c. de bedragen, welke hij voor het overige op 9 Mei 1940 in de prijzen van gelijke of aanverwante artikelen cal culeerde. 2. Indien een fabrikant gelijke grond stoffen in voorraad heeft, welke hij tegen verschillende prijzen heeft inge kocht, mag hij bij toepassing van het bepaalde in lid 1 uitgaan van den ge middelden inkoopsprijs dezer grond stoffen, de onderscheiden hoeveelheden in aanmerking genomen. Wederverkoopers mogen het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen ten gevolge van het bepaalde in het vorige artikel zijn gestegen, aan hun afnemers doorberekenen. Met het bedrag, waarmede hun inkoops prijzen dientengevolge zijn gedaald, moeten zij hun verkoopprijzen verlagen. De betalings- en leveringscondities mo gen voor afnemers niet ongunstiger zijn dan die, welke fabrikanten op 9 Mei 1940 toe pasten. Deze bepalingen worden geacht op 27 Nov 1940 in werking te zijn getreden. De van oldenbarneveldtmedaille. De afdeeling Rotterdam van het Neder- landsch kunstverbond heeft gisterochtend ten stadhuize*te Rotterdam aan het ge meentebestuur de matrijs 'aangeboden van de Van Oldenbarneveldtmedaille. De voor zitter van het verbond mr. W. Nolst Trenité bood met een toespraak de matrijs met den eersten afslag aan den burgemeester, mr. J. Oud, aan. De rijksmunt heeft de ma trijzen vervaardigd. Het ontwerp is va*n den longen Rotterdamschen beeldhouwer Han Richters. Een zin uit een der brieven van "an Oldenbarneveldt werd gekozen voor omschrift aan de voorzijde, terwijl de Rot- teramschè dichter Jan Prins op zich nam een dichtregel voor de keerzijde te schep pen. De penning zal worden uitgereikt aan Personen, die zich jegens de gemeente bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. de textieldistributie. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat in de laatste,alinea's van het bericht d.d. 1 Mei j.l. inzake de ar tikelen, welke op de textielkaart en op de toeslagkaart en die, welke op speciale pun ten verkrijgbaar zijn, enkele onjuistheden zijn geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste alinea's nogmaals in haar, ge heel: Met nadhik wordt er derhalve de aan dacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, met uitzondering echter van stoffen voor winterjassen en wintermantels en stoffen voor alle soorten luiers en katoenen of graslinnen lakens verkrijgbaar zijn op de punten der textielkadrt en/of toeslagkaart. Verder zijn alle stoffen aan het stuk. met uitzondering echter van alle katoenen en wollen stoffen, op speciale B.G.-punten verkrijgbaar. Deze stoffen mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V.A.- punten verkrijgbaar en wollen stoffen op V.V.W.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere spe ciale punten worden afgeleverd. controle op den boterprus. Teneinde controle op de naleving van de boterprijsvoorschriften te vergemakkelijken en tevens aan den consument de mogelijk heid te geven te onderscheiden of de win kelier hem den juisten prijs vraagt, .is bij wijziging van het crisis-zuivelbesluit be paald, dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld, terwijl de verplichting tot het gebruik van deze mer ken en wikkels overeenkomstig de daarbij vermelde prijsklasse wordt opgelegd in den vorm eener voorwaarde aan de karnver- gunningen en de ompakvergunningen ver bonden. j. a. a. van mill f In den ouderdom van 69 jaar is te Velp (G.) overleden de heer J. A. A. van Mill oud-stationschef laatstelijk te Arnhem. De overledene die op 9 Februari 1872 in den Haag is geboren, kwam als jongeman in dienst bij de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. met als eerste standplaats Heerhugowaard. Vandaar werd hij overgeplaatst naar den Haag en later naar Almelo. Tijdens de oorlogsjaren 19141918 was hij als adj. stationschef werkzaam op het goederenstation Rotterdam-Maas. In 1919 werd hij stationschef te Deventer, waarna hij in 1924 in gelijke functie werd benoemd te Arnhem. N.R.Crt. het bereiden van rabarbersap. Om rabarbersap te bereiden strijke men vingerlange, ongeschilde stukjes rabarber over een rauwkostrasp. Als deze stukjes tot de helft zijn afgeschaafd, moet men ze om- keeren. Dan neemt men dus de uitgeraspte vezels in de hand, waarna men de rest kan raspen. Wanneer men het moes en de ve zels in een doekje wringt en het uitgeperste laat bezinken, heeft men een heldere frisch-zure vloeistof, die dagen lang goed blijft. "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. helpen direct! 2683 (Ingez. Med.) Want U moet Het allerbeste op Uw bonnen koopen. Bon no. 27 das voor 2 pakjes Van Hooten's puddingpoeder. Kwaliteit en samenstelling zijn zoo, dat iedere padding - onver schillig welken smaak U kiest - een aangename verrassing is. zelfs voor den meest verwenden fijn proever. Serveert U eens zoo n Van Hoaten's padding en U zalt zeer tevreden zijn. amandeltjes, vruchten: 17Mcts sinaasappel, frambozen: 15 ets citroen, caramel, vanille: cta 2666 (Ingez. Med.) door een storttrechter voor maïs gesleurd. Bij de firma Kraus Wieringa aan de Noor derhaven te Groningen is eergisteren een ernstig ongeluk gebeurd. Men was daar bezig om mals door een storttrechter in een voor den wal liggend schip te brengen. Vermoedelijk doordat een zak voor de buis zat, raakte de trechter verstopt. De 21-jarige ongehuwde A. D. pro beerde dit te verhelpen. Het mais ging ech ter glijden, waardoor de jongen door den trechter werd meegesleurd. Het duurde eenigen tijd, voor men het slachtoffer had bevrijd. Het bleek, dat D. reeds was over leden. landbouwer veroorzaakte heidebrand. Een oude, maar gevaarlijke gewoonte van de boeren in de heidestreken om de hei af te branden van den grond, dien zij tot ont ginning willen brengen, heeft te Kallenkote in de gemeente Steenwijkerwold bedenkelij ke gevolgen gehad. Een landbouwer, die het plan hacl een stukje' heide af te branden, kon het vuur n.l. niet meester blijven met het gevolg, dat het oversloeg naar de aan grenzende perceelen en geruimen tijd een ernstige bedreiging heeft gevormd voor de fraaie Havelter bosschen. Dank zij toege schoten hulp heeft men het hier echter tot staan weten te brengen. De heide verbrand de over een oppervlakte v&' vier HA. v£n een wagen gevallen. Eergistermlddag viel de elfjarige B. van Hoorn, wonende te Hoorn, ter hoogte van huize „Avondlicht" onder die gemeente, ban het lemoen van een sleeperswagen, waar mede hij meegereden was. Hij kreeg het wiel van den wagen over zich heen. Ofschoon de toestand van den knaap zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, werd hij op medisch advies naar het St. Jans ziekenhuis overgebracht. Hier is hij in den loop van den avond aan zijn verwondingen overleden. brood en gebak. De met ,19" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperlode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei as. De hoeveelheid brood, die op een bon ver krijgbaar is, bedraagt 100 gram'en de hoe veelheid gebak omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal gram men: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak: (b.v. amandelbroodjes) '400 gram. Gevuld groot korstgebak: (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. aardappelen. De met „01" genummerde bon van de aardappelenkaart geeft recht op het koo pen van 1>/i kg, aardappelen. De verbruiks perlode van deze bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op deze bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mel tot en met Woensdag 21 Mei a.s. MELK. De met „16" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 1 3/4 liter melk. De verbruiksperlode van deze bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bon is ge oorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. eieren. De met „86" genummerde bon van de bonkaart algemeen geeft recht op het koo pen van één ei. De verbruiksperiode van de bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bon Is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. suiker. De met „31" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" die een verbruikspe riode heeft van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 kg. suiker. Op de bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eigenaren van hotels, restaurants e.d. de door hen op den laatsten dag der koop perioden van hun klanten in ontvangst ge nomen bonnen nog een weekdag later bij hun leveranciers kunnen inleveren ter ver krijging van de benoodigde levensmiddelen. In de eerstvolgende week kunnen de zoo genaamde hardschillige boonen worden ge legd. Daartoe behooren de bruine, de kie- vits- en de witte boonen. Van den kievits boon, waarvan de zaden bruingrijs getee- kend zijn, kweeken we klimmende en lage soorten. Zooals het woord reeds zegt, is de schil (de peul) hard en kunnen deze soorten eigenlijk alleen worden gebruikt om de gedroogde zaden te eten. Als zoo danig vormen laatstgenoemde een zeer voedzaam, gemakkelijk te bewaren winter- artikel, in deze tijden wel van bijzondere waarde. De zaden koopen we bij den zaad- handel, de boonen, welke door den kruide nier worden verkocht op de bon zijn beter voor de consumptie geschikt. Alles wat bij den zaadhandel wordt aangeboden, is on der bepaald toezicht gekweekt en voor den zaadhandel goedgekeurd. Deze zaden geven dus het hoogste rendement. De grond dient matig gemest en zooveel mogelijk wordt wisselbouw toegepast. D.w.z. daar zaaien waar verleden jaar geeffbbonen, welke ook werden geteeld. We zaaien in rijen, plm. 45 e(M. uiteen en maken op de rij op 40 c.M. afstand putjes van plm. 5 c.M. diepte en léggen daarin 3 zaden. Vooraf moeten we er ons van overtuigen dat de ondergrond van elk gemaakt zaaiputje goed los is. An ders zal bij een fllnken regenval het water in de zaaiputjes blijven staan, waardoor het zaad groote kans loopt te verrotten. De klimmende kievltsboonen worden, even als de snij- en spercieboonen aan stokken of latten gekweekt en daaraan gedroogd. Voorloopig is de kweekzorg bij de niet klim mende hardschillige boonen bepaald tot het onkruidvrij houden van den grond. Zoodra de planten boven den grond ko men en de rijen zich afteekenen zullen we met een smalle schoffel of met een kleine hak (schrepel) den bovengrond los maken om de warmte beter toe te laten en om te voorkomen dat de ondergrond uitdroogt. Weest bij boonen ln het algemeen, spaar zaam met kunstmest, deze gewassen zijn daarvoor zeer gevoelig en zuilen bij aan houdend droog weer, gemakkelijk verbran den. Wanneer een van nature niet te slechte grond matig met natuurmest is gevoed, kan dit een goed beschot geven. Op zware gronden dient er op gerekend dat deze boonen geneigd zijn veel in het blad te groeien ten koste van de bloem en de vrucht. Op zulke gronden wordt bovenge noemde afstand vooral niet kleiner geno men. Kweekt deze boonen niet in de scha duw, dhs niet onder boomen of achter hoo- ge muren. Een goed beschot vraagt volop zon. Kroten of bieten zaaien we ln geultjes, plm. 30 c.M. uiteen en leggen de zaden en kele c.M. uiteen. Maak de geultjes plm. 4 c.M. diep, de zaden dienen in elk geval in vochtige aarde gestrooid. Na het zaaien alles goed dicht maken en licht aandrukken. Na het opkomen den bovengrond losmaken en de plantjes uitdunnen, zóó dat de onderlinge afstand 8 a 10 c.M. wordt. We zaaien nu de zomer- en de winterbiet. Van eerstge noemde bij voorkeur de Platronde Egyp tische en van de laatste de kegelvormige, beide met donkerrood blad. Nu gelijk ge zaaid kan reeds in Augustus van de plat ronde zomerbiet geoogst door regelmatig de grootste knollen weg te trekken. Zoo oogsten we tot begin October om dan het restant op te rooien, tegelijk met de win- terbieten. Het blad wordt dan afgedraaid en de knollen op een vorstvrije plaats ln zand of in kuilen bewaard. De platronde bieten zijn ook geschikt voor wintergebruik. Op dezelfde wijze zaaien we nu witlof, ook wel krop-cichorei genoemd. Ook hier van wordt in Juni gedund, dus de plantjes op den noodigen afstand geplaatst. Bieten en Witlof laten zich helde verplanten met behulp van een poot- of plantijzer. De blaadjes worden vooraf voor de helft inge kort. Van de kroten Is per 10 vlerk. Meter ongeveer 15 gram zaad noodig, van witlof 5 gram. Tusschen beide groentesoorten wordt de grond geregeld los en schoon ge houden. Later beschrijven we de manier om de kroppen te kweeken. Iets wat ln el- ken tuin zonder hulpmiddelen kan geschie den. Voor de tweede maal zaaien we een wei nig kropsla, een goed soort ls Zwart Zeeuwsch. Afstand tusschen de rijen 25 a haagsch gerechtshof. Diefstal. Ter zake van diefstal had zich ln hooger beroep voor het Hof te verantwoorden J. de W. uit Koudekerk. Verdachte was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, en in hooger beroep vorderde de proc. generaal bevesti ging van dit vonnis. De verdediger, Mr. Loeff uit Boskoop pleitte vrijspraak subs, clementie. Arrest over 14 dagen. haagsche rechtbank. Verduistering. Diefstal, verduistering, heling waxen de drie mogelijkheden die ten laste waren ge legd aan een melkventer uit Noordwljker- hout. Het ging over twee rijwielen, dieniet op eerlijke wijze in zijn handen terecht ge komen zouden zijn. De fietsen behoorden oorspronkelijk toe aan W. De verdachte ontkende zich aan een mis drijf te hebben schuldig gemaakt, doch de officier meende dat verduistering als be wezen moest worden aangenomen, en vor derde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Vonnis op 20 Mei, Vraag: Ik heb een grootbloemige begonia, het is nog een jong plantje. Telkens vallen de knop pen en pas uitgekomen bloemen af. Wat kan daarvan oorzaak zijn? Mevr. van' L. te L Antwoord: Het plantje heeft groeistoornis doordat vermoedelijk de nachttemperatuur to laag is en te veel verschilt met de warmte over dag. Daar komt bij de droge kameratmosfeer, waarvoor deze planten zeer gevoelig zijn. Zoodra het weer milder wordt zal de groei meer door zetten. Zet de plant overdag niet in de volle zon en geef matig water. Vraag: Hoe moeten uitgebloeide Cyclamen worden behandeld om ze weer ln bloei te krij gen? Mevr. v. L. te L. Antwoord: Verwijder de uitgebloeide bloemen door deze met steel en al uit te trekken en zet de plant koel en geef weinig water. De knol gaat in rust en de meeste bladeren verdorren. Zet de pot eind Mei bulten ln de aarde, liefst op een zonnig voor wind beschut plekje. Zoodra zich nieuwe bladeren vertoonen geeft U de plant versche aarde en giet dagelijks als het niet regent. Geef in Juni, Juli en Augustus tel kens éénmaal ln water opgeloste bloemenmest volgens gebruiksaanwijzing. Breng de plant eind September binnen, de bloemen komen ln den winter en voorjaar. Vraag: Wannéér mijn perzik buiten is uitge bloeid worden de bloemen door mieren vernield. Wat daar tegen te doen? S. P. O. te L. Antwoord: De mieren doen aan uw boom geen kwaad, maar deze insecten komen af op de luis, welke op de boom voorkomen. Maak Uw boom, direct na de bloei met water nat en strooi op de vochtige bladeren een weinig tabaksstof, het welk U in een tabakszaak koopt. Spuit de vol gende dag de bladeren schoon met koud water en herhaal deze behandeling na enkele dagen. De luis verdwijnt dan en tevens de mieren U heeft Uw boom wel gemest, liefst met stal mest? NIEUWE UITGAVEN. Hoe maakt men. Wij ontvingen thans dp deelen III en IV van de door de Vereenlglng „Nederlandsch Fabri-- kaat'; uitgegeven serie boekjes: „Hoe maakt men In de beide verschenen deeltjes troffen" wij beschouwingen aan over een twintigtal takken van industrie o.m. over de confectie-, de kunst zijde-industrie, de emaillefabricage en de gas bedrijven. Niet alleen voor de jeugd, maar ook voor ouderen zijn de boekjes bijzonder inte ressant. 30 c.M, en op de rij later op 25 c.M. dun nen. Op waterhoudende gronden kan tus schen elke 2 rijen sla 1 rij radijs gezaaid. Laatstgenoemde wordt geoogst, wanneer de sla nog klein is. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9