De strijd rond de Middellandsche Zee 82sfe Jaargang VRIJDAG 9 MEI 1941 No. 24883 Verduisteren Gayda over Engeland's moeilijke positie ië 5 jaar keizerijk De strijd in Irak Uit Amerika 21.19 uur 5.53 uur Nederlandsche vrachtschip „Saleier' gezonken Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden PRIJS DER'ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrerfit. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Nu de strijd in Griekenland voorbij is, schrijft Virginio Gayda het volgende in de „Voce d'Italia": De voltooiing van den veldtocht op den Balkan heeft een vijfvoudige beteekenis. 1. De Adriatische Zee blijft voor elke En- gelsche penetratie gesloten. De Oostkust van Italië, die was blootgesteld aan den EngelschGriekscheJoègoslavischen aan val, behoeft thans geen aanvallen meer te vreezen, temeer daar de vier eilanden in de Jonische Zee door Italië zijn bezet. De Ita- liaansche strijdkrachten te land en ter zee voor de bescherming van de Adriatische Zee kunnen thans elders worden gebruikt. 2. De eilanden van den Dodecanesus zijn thans door de keten der verschillende eilan den en van het Grieksche gebied in de hand van de as rechtstreeks met Italië ver bonden. Zij kunnen een beteren aanvoer krijgen en hun oorlogsfunctie ontwikkelen. 3. Aan Engeland is de mogelijkheid eener veilige scheepvaart in den Griekschen ar chipel ontnomen. 4. Engeland verliest de controle en het gebruik van 3970 K.M. der Griekche kust, zonder de eilanden. Er blijven Engeland, zonder Malta, dat geblokkeerd is nog slechts 950 K.M, over. Overigens kan ook Palestina van den Dodecanesus uit door de Italianen worden bereikt. 5. De asmogendheden kunnen van de kusten van Griekenlanden zijn eilanden uit rechtstreeks Kreta bedreigen en haar aanvallen ook richten op de Engelsche steunpunten in Egypte. Daarmede zijn de strategische mogelijk heden van Engeland in de Middellandsche Zee aanmerkelijk bemoeilijkt. Door den oor logen de Middellandsche Zee zijn ook de moeilijkheden der Engelsohen in den At- lantischen Oceaan en wat betreft de ver dediging van het Britsche eiland toegeno men. Gayda vat. de moeilijke positie van.Enge land als volgt samen: In Noord-Afrika bedreigt de as Egypte; de Britsche toevoer moet daarom geheel over de Roode Zee komen. In Oost-Afrika bieden de Italianen verzet en houden zij groote Engelsche strijdkrachten vast. De Italianen strijden in drie zones, die tegen een langdurig verzet begtand zijn. De ge wapende reactie in Irak dwingt Engeland nog elders manschappen en materiaal te gebruiken. (A.N.P.) Stefani herinnert er aan, dat het Ita- liaansche keizerrijk heden 5 jaar bestaat. Het Italiaansche persagentschap wijst er dan op, dat deze viering bijzondere betee kenis krijgt door den prachtigen tegen stand, die de Italiaansohe troepen in Oost- Afrika onder den hertog van Aosta aan het Britsche leger bieden. Het kleine Italiaan sohe leger, dat in het hart van Afrika op 5000 km. van het vaderland strydt, heeft de wapenen niet neergelegd en verijdelt daardoor eiken dag weer de hoop der En- gelschen. De „Giornale d'Italia-' merkt in een hoofd artikel op, dat in Abessynië, niettegen staande de numerieke en materieele meer derheid van de Engelschen.'uitgestrekte ge bieden nog stevig in Italiaansche handen zijn. De fascistische soldaten zullen tot het einde toe het Italiaansohe keizerrijk verde digen. In luttele jaren heeft Italië daar de beschavin ggebracht, heeft het de slaven be vrijd,, wegen aangelegd en huizen gebouwd en aldus de Romeinsche traditie voortgezet Thans wil Engeland den Negus slaven houder en barbaar weer op den troon herstellen en de beschaving vernietigen. Het Italiaansche volk heeft de absolute ze kerheid, dat Italiaansch Oost-Afrika, het koste wat het kost, zal worden heroverd. SUEZKANAAL GEBOMBARDEERD. Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst heeft ge meld. dat vijandelijke vliegtuigen in den af geloopen nacht het Suez-kanaal hebben gebombardeerd. Het telegraafgebouw, we gen en spoorwegen zijn getroffen. De aan val heeft twee uur geduurd, Alexandrië beeft tweemaal luchtalarm gehad (DNB). IRAKSCH LEGERBERICHT. Naar uit Beiroet wordt gemeld luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vijand ondernam een verrassenden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, toen een verdere tegenstand na hevige gevech ten doelloos bleek. In een terstond ondernomen tegenaanval van onze troepen werden den vijand door krachtig artillerievuur zware verliezen toe gebracht. Onze verliezen zijn niet aanzien lijk. Iraksche bommenwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardoor aanzienlijke schade ver oorzaakt aan opslagplaatsen en gebouwen. In den ochtend van 6 Mei deden Iraksche bommenwerpers aanvallen op vijandelijke eenheden. Twee vijandelijke jagers stegen cp om een tegenaanval te doen. Na een he- vigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was bij Ajal- boeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten tweeden male boven Senneldebbane en het vliegveld Habbanijah. Er ontstond een felle strijd met vijandelijke toestellen. De onzen keerden na het werpen van bommen op de vliegvelden en de munitie-opslagplaatsen behouden op hun bases terug. Den zesden Mei vlogen vijandelijke Wel lington-bommenwerpers 's middags boven 'het station van Bagdad. De aanval duurde anderhalf uur en had lichte schade aan het station ten gevolge. Het vuur kon echter ge- bluscht worden, voordat het op andere ge bouwen oversloeg. Drie Wellington-bom menwerpers vlogen Woensdagochtend bo ven een station in het Westen van Bagdad, waar ze eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden ge dood en twee soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Iraksche eenhe den bij Raiwadi zonder schade van beteeke nis aan te richten. Zeventien inzittenden van een vijandelijk troepentransportvlieg tuig, dat op het vliegveld van Nadissa landen, werden gevangen genomen en een ^machinegeweer alsmede munitiëvoprraden buit gemaakt. De Iraksche politie nam 'de vier leden der bemanning gevangen vaneen vliegtuig van den vijand, dat bij Alma Jcisj een noodlanding had gemaakt. IRAKSCHE TELEGRAAFDIENST GESTAAKT. Naar Ofi uit Beiroet meldt, is de Irak sche telegraafdienst sedert Woensdagavond 21 uur geheel gestaakt. BEROEP VAN IRAK. De „Sora" meldt, dat de Iraksche regee ring in een nota. die den vertegenwoordi gers der staten van het verdrag van Saa- dabad is overhandigd, de aandacht heeft gevestigd op de verplichtingen, die uit dat verdrag voortvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraksche minister van oorlog bij zijn bezoek te An kara 'de verplichtingen tot hulpverleening ter sprake zal brengen. (D.N.B.) DE HOUDING VAN TURKIJE. Het semi-officieele Turksche blad Ulus, verklaart dat Turkije hoopt en gelooft in staat te zijn de gevaarlijke politiek van een bondgenootschap met Engeland onder ge lijktijdige instandhouding van de neutra liteit te kunnen voortzetten. Het blad schrijft woordelijk: „Zoolang niemand ons aanvalt, zullen wij niemand aanvallen". De rede van Hitier wordt door dit blad gezien al een bewijs dat Duitschland niet voor nemens is iets te doen om een conflict met Turkije te provoceeren. Het blad Tasviri Efkar publiceert voor het eerst in Turkije een artikel,.dat tegen Roosevelt is gericht. Daarin wordt gezegd: „De redevoeringen en verklaringen van Roosevelt en de door hem toegestane inter views worden langzamerhand vervelend. Steeds als deze heilige persoon den mond opent en vlammen spuwt, wekt dit den in druk dat hij den oorlog gaat verklaren of dat de Vereenigde Staten zich reeds mid den in een conflict bevinden. Europa en ook Amerika branden reeds voldoende. Daarom is het volstrekt niet noodig nog olie op het vuur te gieten. Beter ware het indien Roosevelt voorstellen deed voor een vrede inplaats van agressieve, redevoerin gen te houden om den oorlog nog heviger te maken. Ofschoon de Vereenigde Staten beloofd hadden Zuid-Slavië en Griekenland te steunen, hebben zij in werkelijkheid zelfs geen enkele kogel gestuurd. (U.P.) DE NIEUWE GRIEKSCHE REGEERING. Tot de nieuwe Grieksche regeering, welke onder leiding van generaal Tsolakogloe is gevormd, behooren vijf generaals, drie hoogleeraren, een hooge marine-officier en een econoom. De regeering is dus geen zui ver militair kabinet, doch steunt op een reeks personen die reeds jaren, aldus drukt de Atheensche correspondent van het A.N. P. zich uit, voor Duitsch-Grieksche samen werking zijn opgekomen. De ministers en vooral "generaal Tsolakogloe genieten we gens hun correcte soldateske houdingr het volste vertrouwen van de Grieksche bevol king. Het leven te Athene is de laatste dagen weer veel normaler geworden. De plaatse lijke Duitsche commandant heeft een op roep aan de bevolking gericht, waarin hij zegt: „We komen niet als vijanden, doch als vrienden en brengen Griekenland den vrede. De langdurige vriendschap, welke ons met Griekenland verbindt, zal her leven." Plytas, de burgemeester van Athene, heeft den commahdant uit naam der be volking voor deze verzekering dank be tuigd. De Duitsche militaire bevelhebber heeft het uitgaansverbod voor de Griek sche bevolking opgeheven, zoodat er in de straten van Athene weer groote bedrijvig heid heerscht. Generaal Tsolakogloe heeft aan journa listen gemeld, dat de mannen, die verant woordelijk moeten worden geacht voorden oorlog van Griekenland tegen Duitschland, voor de nieuwe regeering rekenschap zul len moeten afleggen. Hetzelfde zal geschie den met degenen, die zich ten koste van de gemeenschap verrijkt of zich aan het volksvermogen vergrepen hebben. Hoe te gen de politici uit het vorige tijdperk zal worden opgetreden is volgens 't A.N.P. nog niet bekend. BERLIJN WIJST DE AMERIKAANSCHE REDEVOERINGEN AF. In politieke kringen te Berlijn fas men gisteren algemeen van oordeel, dat de re devoeringen, die den laatsten tijd in de Vereenigde Staten zijn gehouden, het voor behoud ver te buiten gaan, dat men an ders ten aanzien van uitlatingen over vraagstukken van buitenlandsche politiek in acht pleegt te nemen. Van de rede, gis teren door Willkie gehouden, zegt men, volgens A.N.P. te Berlijn, dat er slechts sprake is van holle en ij dele woorden, die Duitschland geen vrees aanjagen en waar schijnlijk het Amerikaansche volk even min tot geestdrift kunnen stemmen. De rede van Willkie, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, is rijk aan gevoel, dreige menten, domheden en naïviteit, een op- bitsen van Amerika's openbare meening tegen Duitschland, gestaafd met een vol slagen onjuiste voorstelling van den Euro- peeschen toestand. Redevoeringen van deze soort kunnen aan de houding van Duitsch land niet. het minste veranderen. Amerika zal den Engelschen de beloofde materieele hulp ook werkelijk verleenen, zoo heeft de Amerikaansche minister van landbouw, Wickard, verklaard in een rede voering in Noord-Cai'olina. Het is beter, het met de aflevering verbonden risico te aan vaarden, dan het gevaar té loopen, dat bom- en tank-aanvallen op de Ver. Staten worden gepleegd. De minister trachtte op zijn uit farmers bestaand, auditorium in druk te maken met de bewering, dat bij een Duitsche overwinning Amerika zijn uitvoermarkt zou verliezen en de farmers zouden worden tot een „filiaal van den Reichsnaehrstand". (D.N.B.) REDE VAN ROOSEVELT AANGEKONDIGD. Op 14 Mei zal president Roosevelt in Chicago een redevoering uitspreken ter gelegenheid van de receptie, die de leiders van 20 Ibero-Amerikaansche missies te zij ner eere in het gebouw van de Pan-Ameri- kaansche Unie zullen geven. Eenige dag bladen verwachten sensationeele verkla ringen. (D.N.B.) REDEVOERING VAN HALIFAX. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, die een propagandareis van zeven dagen door het midden Westen maakt, heeft te Chicago voor vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Engeland dringend groote hoeveelheden materiaal uit de Ver. Staten noodig heeft; vooral moet dat ma teriaal ook ter plaatse aankomen. Hoe, dat is een zaak der Ver. Staten. De ambassa deur gelooft, dat binnen drie of vier maan den met den slag op den Atlantischen Oce aan de beslissing zal vallen. Hij duidde ook aan, dat hij met het staatsdepartement der Ver. Staten besprekingen heeft gevoerd over den toestand in het onbezette Frank rijk, de Middellandsche Zee en over de Spaansche kwestie, die naar zijn meening voor het geheel van den oorlog van groote beteekenis is. Voor het hotel, waar lord Halifax zijn intrede had genomen, is door leden van anti-oorlogsorganisaties' een protestbetoo- ging gehouden. De betoogers hadden bor den bij zich met de leus: „Stuurt Halifax terug naar Halifax, denkt aan Duinkerken. Wij protesteeren tegen het bezoek van den ambassadeur, die ons v.il wijsmaken, dat dit onze oorlog is". (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 19 uur en gaat morgenochtend om 5.46 uur onder. Het D.N.B. meldt uit New- York: Marinekringen alhier deelen de torpedeering mede van het Nederlandsche vrachtschip „Saleier" (6563 brt.), dat op reis van Engeland naar New-York in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zin ken is gebracht. 35 leden der bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. In zijn verklaringen voor vertegenwoor digers* van de pers te Chicago heeft de Engelsche ambassadeur, lord Halifax, nog beweerd, dat de Duitsche generale staf de mogelijkheid van een invasie in Amerika heeft bestudeerd, doch vastgesteld heeft, dat die op het oogenblik onuitvoerbaar is. Wat echter thans onmogelijk schijnt, zoo zeide Halifax, kan te zijner tijd mogelijk worden. De ambassadeur ging ook nog in op de oorlogsdoelen van Engeland, waarbij het vóórnaamste streven is den oorlog te win nen, waarop een vrede moet volgen, die den kleinen man welstand zou moeten brengen en den waarborg niet tot slavernij te wor den gebracht. De vrede moet bovendien de internationale veiligheid en stabiliteit, een systeem van economische samenwerking tusschen vrije volken en een op het ver trouwen in het gegeven woord berustend verkeer tusschen de naties waarborgen. Aan deze „nieuwe wereldorde" moeten, zoo verklaarde lord Halifax, de Vereenigde Staten met het Britsche empire samen werken. (D.N.B.). ITALIAANSCHE ATTACHÉ VASTGEHOUDEN. De Italiaansche marine-attaché te Was hington, admiraal Lais, die op wensch der Amerikaansche regeering was teruggeroe pen, was, aldus de Giornale d'Italia op 25 Maart van New-York vertrokken aan boord van het Spaansche schip Decomillas. Toen het schip de Amerikaansche territoriale wateren verliet, werd het door Engelsche oorlogsschepen gedwongen de Bermuda eilanden aan te doen, waar Lais en 35 an dere passagiers bevel kregen het schip te verlaten. De admiraal protesteerde tegen deze behandeling op grond van de diplo matieke bewegingsvrijheid, welke de Ameri kaansche regeering hem formeel had toe gezegd.. Zijn protest had geen resultaat. De Engelsche autoriteiten lieten zelfs niet toe, dat de attaché zich in telegrafische verbin ding stelde met de Amerikaansche en Ita liaansche autoriteiten. Van Engelsche zijde werd* gezegd, dat de attaché als gijzelaar zou worden vastgehouden, zoolang het lot van den Britschen gezant te Belgrado niet op bevredigende wijze geregeld was. Thans ió, naar de Giornale voort-s meldt, bij het Amerikaansche departement van Buiten landsche Zaken een scherp Italiaansch pro test ingediend tegen de behandeling van den attaché op de Bermuda-eilanden, wel ke in strijd is met alle internationale regels van diplomatie. U. P. meldt, dat volgens Huil de zaak geregeld is. ENGELSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN. De Britsche admiraliteit heeft het verlies van het patrouillevaartuig Frona bekend gemaakt. Volgens Associated Press verluidt in scheepvaartkringen, dat het 10.000 ton me tende Britsche s.s. Ixjon en het 5.000 ton groote Noorsche schip Eastern Star ooste lijk van Groenland getorpedeerd zijn. Zij hadden oorlogsmateriaal voor Engeland aan boord. Bij den nachtaanval, die het Duitsche luchtwapen gisteren heeft ondernomen, dook een Duitsche bommenwerper boven Plymouth tot op 20 M. van een gedokt slag schip en bombardeerde het. Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaarste, explo siefste Duitsche bommen en heeft waar schijnlijk buitengewone schade opgeloopen. (D.N.B.) FRANSCHE CONVOOIEN PASSEEREN GIBRALTAR. Twee Frarische convooien, geëscorteerd door oorlogsschepen, zijn gisteren, volgens Parijsche bladen, de straat van Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan gepasseerd. (DN.B.) HET LAGERHUISDEBAT. Volgens de Köln Ztng. heeft het Britsche Lagerhuis met 4473 stemmen de volgende motie aangenomen. „Het Huis keurt de politiek van ZM. re geering, zonder te letten op het risico Grie kenland hulp te doen toekomen, goed en verklaart te vertrouwen, dat onze operaties in het Midden-Oosten en op alle andere oorlogstooneelen door de regeering met uiterste kracht worden voortgezet." Lloyd George onthield zich van stemming. IN FINLAND GEEN DUITSCHE TROEPEN U. P. meldt uit Washington: De Finsche gezant in Washington, Pro cope, heeft zich tijdens een conferentie uit gelaten over berichten, volgens welke veld maarschalk Mannerheim het zenden van Duitsche troepen naar Finland zou hebben gevraagd. Hij zeide dat deze en andere ge ruchten over een militaire samenwerking tusschen Duitschland en Finland door lie den verspreid moeten zijn, die er belang bij hadden de Finsche politiek in een valsch daglicht te stellen, wantrouwen in haar doelstellingen te wekken en Finland te iso- leeren. De persconferentie, op welke Procope deze uiteenzettingen gaf, werd gehouden naar aanleiding van de aankomst van den Finschen economischen bankdeskundige Jansson en van den nieuwen gezantschaps- raad Toiovola. Jansson verklaarde, dat Fin land dringend levensmiddelen noodig heeft. Weliswaar zijn 88.500 ton graan uit Noord en Zuid-Amerika onderweg naar Finland, maar desondanks heeft Finland nog meer noodig. Gezantschapsraad Toiovola zeide, dat Finland vastbesloten is zijn onafhanke lijkheid te bewaren en buiten den oorlog te blijven. TEXTIELDISTRIBUTIE IN BELGIË. Op grond van een verordening van het ministerie van economische zaken wordt thans ook in België de distributie van tex tiel op puntenkaarten ingevoerd volgens het bekende systeem. Tot dusver kon men tex- tielgoederen koopen na een toewijzing te hebben aangevraagd, waarin van geval tot geval een beslissing'werd genomen, (A.N.P.), BOEKEN VAN LINDBERGH UIT BIBLIOTHEKEN VERWIJDERD. Het stadsbestuur van Beamsville (Onta rio) heeft de verwijdering van alle boeken en geschriften van Lindbergh uit de open bare bibliotheken gelast. (D.N.B.) NIEUWE AANVALLEN OP ENGELAND. Zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog belang rijke doelen in midden-Engeland aange vallen. Groote branden en ontploffingen werden waargenomen. (D,NB.) BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht vloog de Vijand met vrij sterke strijdkrachten naar Noord- West en Noord-Duitschland. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten is het den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet gemeld.' Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. (DNJ3.) Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributie-bonnen aangewezen, (3e Blad). Calculatie-voorschriften voor de confectie- industrie (Binnenland, 3e Blad). Buitenland De strijd om de Middellandsche Zee (le Blad). In Irak duurt de strijd voort (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN» EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1