BINNENLAND Het N.V.V. en de nieuwe tijd LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 7 Mei 1941 Rotterdam krijgt er 1 Juli 50.000 inwoners bij Beperking van den veestapel Tien Utrechtenaren met 5000.— beboet Gemengd Nieuws Rede van den heer Woudenberg AGENDA Winterhulp Nederland (UNZT IN LETTERE HILLEGERSBERG, OVERSCHIE, SCHIE- BROEK EN IJSSEEMONDE MET INGANG VAN DIEN DATUM GEANNEXEERD. Het „Hbld." meldt: De besturen van de gemeente Hillegers- berg, Overschie, Schiebroek en IJsselmonde hebben thans mededeeling ontvangen var. het besluit, waarbij zij met 1 Juli worden opgeheven en worden toegeVoego aan de gemeente Rotterdam Voor ieder dier ge meente. zal één raadslid ritting nemen in den raad van Rotterdam. De burgemeesters der genoemde gemeen ten krijgen tegen dien datum ontslag. Waarschijnlijk zullen als bij vorige annexa ties is geschied, de secretarissen der ge meenten aanblijven en met de regeling van plaatselijke aangelegenheden, burgerlijken stand enz. belast worden, evenals ten aan zien van Pernis ook is geschied. De ambte naren gaan op 1 Juli over in dienst van de gemeente Rotterdam. Enkelen van hen kun nen hun oude positie houden. De meesten zullen na de samenvoeging bij Rotterdam- sohe secretarie-afdeelingen of gemeente lijke diensten moeten worden geplaatst. Dat kan eerst geleidelijk geschieden. De bedoe ling is| dat de ambtenaren de tegenwoordi ge bezoldiging houden. Het annexatie-besluit bevat verder nog de toevoeging van een deel van Capelle a. d. IJssel iri welke gemeente Kralingsche Veer ligt en van een deel van Kethel aan Rot terdam, zoomede van een deel van Baren- drecht. Een ander deel van de gemeente Kethel komt aan Schiedam, zoodat ook eerstge noemde gemeente geheel verdwijnt. Voorts zal eenig grondgebied van Vlaardingen aan Schiedam komen. De gemeente Vlaardinger Ambacht, die mede verdwijnt, gaat, wat de bebouwde kom betreft, over aan Vlaardin gen. Andere deeien komen aan Schiedam en Schipluiden. De raad van Vlaardingen wordt uitgebreid met eenige leden van'den raad der gemeente Vlaardinger Ambacht. Met één Juli krijgt Rotterdam er een 50.000 inwoners bij, voor 80 a 90% Rotter- damsche forensen, die nu naar hun geboor te- ot werkstad terugkeeren. Bovendien zullen de velen, voor wie woningen worden gebouwd in de omliggende gemeenten, nu Rotterdamsche ingezetenen kunnen blijven. AANSLAG VAN VEE, MEDE TER VORMING VAN EEN RESERVE VOOR DEN A.S. WINTER. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede, Oim de vleesohvoorziening zeker te stel len en met het oog op de voeder-positie werd er reeds in vroegere berichten op ge wezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor denveestapel .ln den vorlgen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking beslist nood zakelijk is, wil men dat voldoende produc tievoeder voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetver- zorging overblijft. Het is bovendien' nood zakelijk den aanslag zoo te doen plaats vinden, dat het vormen van een reserve voor den winter 1941/42 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 2511 1940 tot 28—2—1941 en van 1—3—1941 tot 171941 werd thans verlengd tot 112 1941, Bij het vaststellen van de totale leve ring en bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot leveringen wordt rekening gehouden, met de leveringen, die tot nu toe plaatsvonden. Het normale percentage slachtrunderen bedraagt globaal 20 pet. der dieren die méér dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel een vermindering van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca. 20 pet. wat hetzelfde aantal slachtdie ren oplevert ais het normale percentage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk be drijf op 1 December 1941 hoogstens aanwe zig mag zijn, zal aan de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering, contracten worden af gesloten. OMDAT BU RLJKSDUITSCHER RUITEN ZIJN INGEGOOID. Op den verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk zijn, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bij een Rjjtksduitscher, woonachtig te Utrecht, eeni ge ruiten ingegooid. Daar dit geschiedde op een dag, waarop van dit perceel de haken- krulsvlag wapperde, daar bovendien een en ander voorviel op den verjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof ^gericht tegen een Rijksduitscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband met het feit, dat de daders niet konden worden opgespoord, boeten van f. 5000.opgelegd aan tien bewoners van Utrecht, van wie verwachtmag worden, dat zij instemmen met de gepleegde daad. DE CENTRALE KEUKENS. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat met ingang van 7 Mei per knipkaart van zes dagen van de centrale keukens o.a. drie vleeschbon- nen moeten worden ingenomen ln plaats van IV2 vleeschbon, zooals eerst was be paald. Dit houdt verband-met het feit, dat de vleeschbon nu op 50 gram vleesch in acht dagen recht geeft In plaats van op lOCi gram vleesch in 16 dagen. Het rantsoen blijft dus gelijk, terwijl ook de in de maal tijden verwerkte hoeveelheid geen wijzi ging ondergaat. DR. B. H. VOS 70 JAAR. Een voorvechter in de tuberculose bestrijding. Morgen hoopt dr. B. H. Vos, geneesheer directeur van het Volkssanatorium te Hel- ledoorn, zijn zeventigsten -verjaardag te herdenken. Bernard Herman Vos werd geboren te Leiden, alwaar hij zijn eerste opleiding verkreeg aan het gymnasium. Na voltooiing zijner middelbare studies te Den Haag stu deerde hij achtereenvolgens aan de univer siteiten te Leiden en Zurich geneeskunde, waarin hij in 1897 in eerstgenoemde plaats doctoreerde op een dissertatie, getiteld „Insufficiëntie der aortakleppen". De eerste standplaats van dr. yos als ge neesheer was Hallum in Friesland, waar hij zeven jaar verbleef, waarna hij in 1905 werd benoemd tot geneesheer-directeur van het Volkssanatorium te Hellendoorn, welke functie hij tot heden heeft waargenomen, doch waarvan hij onlangs in verband met zijn gevorderden leeftijd ontslag heeft aan gevraagd. Dr. Vos heeft in den loop der jaren in het vereenigingsleven een belangrijke plaats ingenomen. Zoo was hij o.a. Vele. jaren be stuurslid van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. en bovendien meerdere malen voorzitter van de Vereeni ging van Ned. T. B. C.-artsen, alsmede van de af deeling Twen the van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunde. Ook is dr. Vos de oprichter van meerdere afdeelin- gen van het Groene Kruis in Friesland en Overijsel. Van zijn werkzaamheid op publicistisch terrein memoreeren wij zijn vele artikelen in het Nederlandsch Tijdschrift voor g neeskunde, in het geneeskundig tijdschrift der R.V.B. alsook in het Zeitschrift für Tu berculose. In 1925 publiceerde hij in samenwerking met J. Ph. Leusden het „Leerboek der long- tuberculose". EERSTE STROOK GROND VAN DEN N.O.-POLDER IN GEBRUIK GIJNOMEN. Een landbouwer te Blokzijl is er toe overgegaan een strook grond van den Noord-Oostpolder, die, naar men weet, op sommige plaatsen voor de Overijselsche kust reeds is drooggevallen, in cultuur te brengen. Het is een stuk grond,, dat tot on geveer 300 M. in den polder doorloopt en aansluit op het buitendijksche land, dat de man reeds in bezit had. De structuur ervan leent zich naar men het A.N.P. verzekerde, uitstekend voor akkerbouw. Dit jaar zullen er aardappelen, erwten, bieten en haver op worden geteeld. Het worden de eerste vruchten; die de N.-O.-polder zal opleveren. GEEN RESTITUTIE PER-S ONEELE BELASTING '40 VAN NA 15 MEI OPGELEGDE MOTORRIJTUIGEN. Onlangs heeft de Hooge Raad aldus meldt ons de A.N.W.B. principieel be slist over de vraag of de bezitter van een motorrijtuig, die dit als gevolg van de maatregelen in verband met de benzine- beperking na 15 Mei 1940 buiten gebruik heeft moeten stellen, aanspraak kan maken op ontheffing van personeele belasting 1940. -In de kringen van belanghebbenden voelde men het als onredelijk, dat de be lasting doorbetaald zou moeten worden, terwijl het voertuig' als gevolg van over heidsmaatregelen geworden was tot een volslagen nutteloos voorwerp. Aanspraak op ontheffing zou bestaan, indien het gedwongen opleggen van een motorrijtuig gelijk te stellen ware met „af schaffen", dan wel indien de houder geacht zou moeten worden, „het motorrijtuig niet langer tot belastbare doeleinden te bezigen". Ten aanzien van het eerste punt over woog de Hooge Raad, dat met „afschaffen" niet gelijk te stellen is de onmogelijkheid 'om met een motorrijtuig te rijden, terwijl de.wif tot dat rijden is blijven bestaan. Niet ter zake doet hierbij of het- gebruiken zal geschieden gedurende den loop van het belastingjaar of eerst- in een volgend jaar. Wat het tweede punt Joe treft overwoog de Hooge Raad, dat onder „niet langer tot belastbare doeleinden bezigen" verstaan moet worden „gaan .gebruiken voor niet- belastbare doeleinden". Aangezien het bui ten gebruik stellen niet als zoodanig be schouwd kan worden, bestaat er dus geen aanspraak op ontheffing. MR. C. FLEDDERUS t Te Deventer is, 61 jaar oud, overleden mr. C. Fledderus, oud-cönsul-generaal der Nederlanden te Rome. De heer Fledderus werd den 30sten No vember 1879 te Hellendoorn geboren; hij liep het gymnasium te Deventer af en stu deerde daarna rechtswetenschappen aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1903 promoveerde. Van 1902 tot 1911 was hij ver bonden aan de Allgemeine Cautionsbank te Boedapest en Weenen, eerst als secre taris, daarna als procuratiehouder en 'ten slotte als directeur. Hij werd daarna direc teur der Banca Italiana di Cauzioni te Rome. Van 1907^ tot 1911 was de overledene consul-generaal der Nederlanden te Boeda pest Van -1920 tot 1931 bekleedde hij de zelfde functie te Rome. Mr. C. Fledderus was ridder in, de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis geschiedt Vrijdag 9 Mei op de algemeene begraafplaats te Deven ter. (Hbl.) INBRAAK IN PASTORIE TE WEERT, f. 10.000 uit de brandkast gestolen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een inbraak gepleegd in de pastorie van deken Soiiren te Weert, waarbij een-bedrag vah f. 10.000 uit de brandkast is ont vreemd. De daders wisten zich toegang te ver schaffen door een poortje, dat een gan getje tussdhen pastorie en kerk afsluit. Vandaar uit zijn zij door een venster in het huis binnengedrongen. Zij hebben zich toen rechtstreeks naar de slaapkamer van den deken begeven, waar zij de sleutels van de brandkast uit diens kleeren haalden. Daarmede hebben zij toen de brandkast geopend. Daarin lag een be drag van f. 10.000, dat zij medenamen. Gewoonlijk heeft de deken niet dergelijke groote geldsbedragen in huis, doch door de viering van zijn gouden jubileum was hij nog niet in staat geweest, het geld weg te brengen.» De politie heeft de zaak in onderzoek, aldus „De Tijd". DE BOONTJES LAGEN VOOR DE DEUR. De Utrechtsche politie heeft een zestal mannen aangehouden, dat zich schuldig had gemaakt aan een kettingihandel in koffie. Eén hunner, een koopman, leverde ongebrande koffie a%n een graanhande laar, die voor het branden zorgde. Daarna kocht de eerste de koffie terug en via en kele tusschenpersonen werd zij van de hand gedaan voor .twintig gulden per kilo. De recherche is er ook in geslaagd de opslag plaats te ontdekken. Men had vermoeden, dat de handelswaar in een schuur op een terrein aan den Vleutensoheweg opgeslagen was; De politie heeft deze schuur openge broken, nadat men twee koffieboontjes voor de deur had gevonden, waardoor het vermoeden gewettigd was, dat men op het goede spoor was. In de schuur werd een partij ongebrande kofffie van duizend kilo aangetroffen. De voorraad is in beslag ge nomen. UITSLAANDE BRAND TE LEEUWARDEN. In den afgeloopen nacht werd de brand weer gealarmeerd voor een ultslaanden brand ten huize van den heer N. de Wilde in de la Reystraat te Leeuwarden. Het gezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, slaagde er in met medenemen van enkele goederen, het huls te verlaten. Niettegen staande de vlamfnen zoo uitsloegen, dat van het tegenoverliggende perceel, het verfwerk blaakte en een spiegelruit sprong, had de brandweer spoedig den brand gebluscht. De woning brandde geheel uit. Heden. Hooigracht 30: Samenkomst te 8 uur nam. Langestraat 6769: Ledenvergadering Wijk verpleging Ned. Prot, Bond, 7 Vs uur nam. Oegstgeest (Gem. Gods)Samenkomst te 7h-i uur nam. Donderdag. Hooigracht 30: Samenkomsten te 10*£ uur voorin, en 3 en 8 uur nam. Nomateg (1ste Birinenvestgr. 21): Spr. M. Heymans. 8 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 jaar: 14 Jaar: 8 alle leeftijden, Luxor-theater: „Operette" 5 Dagelijks nam 2 eD 8 u„ 's Zondags 2—7 uur. doorl. voorstelling. Lido-theater: ltFrou Slxta" 8 Dagelijks 8,15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD 7% u. Woensd en Zaterd matlnée 2.30 u. Trianon-theater: .Rosen In Tirol" t Dagelijks 2 én 8 uur, 's Zondags van 2—8.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Concert in Tirol" 8 Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „Watt en Watt als dakloo- zen" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2—6^ uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, (Zondags gesloten) „Watt en Vu Watt in het paradijs". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Mei 20 uur tot Zaterdag 10 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. TeL 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeesteche Apotheek, Wilhelmlnapark 8, TeL 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 7 gr. O. (45 gr F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .Poelmeer". 12 uur: 9 gr. Celsius. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de commissaris van het N.V.V,, de heer H. J. Woudenberg, gisteravond, in een vergadering van leden en niet-leden van het N.V.V. gesproken over het N.V.V. In den nieuwen tijd. Na een kort openingswoord van den heer Piersma, leider van het district Amster dam van het N.V.V., verkreeg de heer Wou denberg het woord, Deze schetste allereerst den .toestand voor den lOen Mei 1940 en zeide o.m., dat vooral ln kringen van de Nederlandsche vakvereenlglng (confessioneel of anders- georiënteerd) een houding ln woord en ge schrift waar te nemen viel, die als direct vijandig tegen Duitschland was gericht. Het Is dan ook begrijpelijk, dat na den 15en Mei van het vorig jaar in de kringen van de bestuurders van de vakbeweging groote verslagenheid heerschte en alge meen de vrees werd gekoesterd, dat na de bezetting aan het leven der vakbeweging een eind zou worden gemaakt en dat vele bestuurders de consequentie van hun vij andige houding zouden moeten dragen. Er waren voor den Rijkscommissaris twee mo gelijkheden: opheffing van het geheele ap paraat van de vakbeweging en verbeurd verklaring van het vermogen, en een zwaar der en moeizamer weg. om het apparaat te reorganiseeren en geschikt te maken voor den nieuwen tijd. Deze weg is gekozen. Een klein aantal bestuurders Is daarbij van hun post ontheven, omdat zij een te zwaar belast verleden hadden en samen' werking van tevoren uitgesloten was. Als voorbeeld noemde de heer Wouden berg den heer Kupers. Al deze personen zijn met volledig behoud van hun rechts positie terzijde gesteld, terwijl het tot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door een dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder op staanden voet, zonder toekennlg van zijn verdere aanspraken moest worden ontsla gen. De organisatie van het N.V.V. bespre kend, wees spr. er op, dat het N.V.V. niet meer ais,vroeger is een losse overkoepeling van zelfstandige organisaties, maar de or ganisatie, waarvan alle modern georgani seerde arbeiders lid zijn. De reorganisatie der financiën brengt groote besparing mede. Inzake het loon en de arbeidsvoorwaar den wees spr. in de eerste plaats op het verbod van stakingen, die immers een ge weldig verlies aan volksvermogen opleve ren, en vervolgens op de loonverordenln- gen, In dit verband zelde spr.: bij de vast stelling van de loonen hadden wij in de eerste instantie de opdracht de bestaande groote verschillen weg te nemen. Dit heeft er toe geleid, dat inmiddels vele duizenden arbeiders een loonsverhooging hebben ge kregen. Deze loonsverhoogingen hadden geen p ter doel, dan om de bestaande on juiste verschillen weg te nemen. Daar naast wordt thans gewerkt aan de stabili satie van het prijsniveau. Zoodra die stabi lisatie tot stand is gekomen, kunnen wij nagaan, in hoeverre ook de hoogere loonen in een bepaalde bedrijfstak kunnen wor den verhoogd. Dit ls geen frase, want ln den landbouw b.v., waar thans de richt prijzen zijn vastgesteld, worden thans loonsverhoogingen van gemiddeld 15 pCt. gegeven. Ten aanzien van de werkverschaffing zeide de heer Woudenberg, dat deze werkelijke werkverruiming moet wor den uitgevoerd als vrij bedrijf. Dit be- teekent, dat iedere arbeider geplaatst moet kunnen worden, dus desnoods 4 of 5 man Uit een gezin. De wachtwé- ken vervallen. Er zal een minimum loon moeten komen dat rekening houdt met den plaatselijken loonstandaard. Dan zal de arbeider zich niet meer ge deporteerd vóelen, maar hij zal als volwaardig mensch volwaardige arbeid verrichten, Deze regeling komt zeer spoedig. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de ondernemingen en ondernemers, die de boven normale ver houding uitgaande winsten aan aandeel houders uitkeeren, zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het N.V.V. heeft reeds de vorige week boven geschetsten wantoestand onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Dit protest heeft reeds weerklank gevonden ook van officleele zijde, in de rede van minister Flschböck te Maastricht. Spr. haalde hieruit een gedeelte aan. De toekomst van het N.V.V. bespreken de. wees spr. er vervolgens op, dat het N. V.V. en haar leden altijd op breeder basis staan en stonden dan de confessioneele vakbonden en dat zij zich ten doel stelden alle werkers ln het volk, ongeacht- geloof of politiek, te organiseeren. In de eerste plaats was daarvoor noodlg het N.V.V., dat zelf in politiek kielzog voer, los te maken van elke partijpolitiek. Spr. zeide dan ook te kunnen verklaren, dat het N.V.V. op dit moment niet is verbonden aan eenige po litieke partij of beweging, -Daarom moeten de organisatie en de werkwijze volgens spr. worden toegepast, zooals die bekend zijn van het Dultsche arbeidsfront. Het is nu eenmaal een on loochenbaar feit, dat het zegenrijke werk en de vérstrekkende sociale resultaten, die door de betrekkelijk zoo jonge organisatie in enkele jaren zijn bereikt, de bewonde ring. wekken van lederen oprechten Neder lander, die lets van de sociale politiek af weet, Spr. wees erop, dat deze vorm nood zakelijk ls als wij straks ln de Europeesche levensruimte willen meekomen. Bovendien ls deze vonn zoo geheel aangepast bij on zen Nederlandschen. Germaanschen aard en wezen. Zelfs, of liever gezegd, duist de lil het arbeidsfront tot uiting komende leldersgedachte, is geheel ln overeenstem ming met onzen Nederlandschen aard. Ook ons socialisme drijft ons naar een weg en vorm van een arbeidsfront. Iedereen in ons land is er er wel van overtuigd, dat een oude wereldbeschouwing die in dezen oorlog, of liever groote sociale revolutie, de laatste deuk heeft gekregen, aan het afsterven is en is er evenzeer van overtuigd, dat een nieuwe wereldbeschou wing zich baan breekt, aldus spr. Die nieu we wereldbeschouwing richt enkelingen op de gemeenschap. Ten slotte vatte de heer Woudenberg het jeheele sociale vraagstuk in het kort als volgt samen: De arbeidende mensch verlangt redelijke belooning voor zijn arbeid maar ook erken ning van zijn arbeid. Het sociale vraagstuk heeft dus twee zijden. Een materleele, de belooning van den arbeid en anderzijds een ideëele, het verlangen, den eisch tot erkenning van den arbeid, Zelfs in de tij den van den zwaarsten klassestrijd was de tweede Ideëele zijde van het sociale vraag stuk, drijfveer tot de actie, die de revolu- tionnalre arbeider voerde. Het N.V.V. geeft met de gemeenschap Vreugde en Arbeid uitdrukking tot een hooger plan, dat de ideëele zijde van het socialisme raakt, den arbeider in het mid den van de volksgemeenschap te brengen. Onze grondslag Vreugde en Arbeid, geba seerd op het onvervreemdbare recht tot arbeid en op de arbeidswaarde voor de volksgemeenschap, ls de blijde levensaan vaarding van de sterken, die gelooven in de toekomst. Zooals In de nieuwe wereldbeschouwing de onderneming geen. doel in zichzelf is, maar de taak heeft, nuttig en dienstbaar te zijn voor de volksgemeenschap, zoo is ook de organisatie, die wij bouwen, geen doel in zichzelf, aldus spreker. De sociale verzorging van den arbeider en de geborgenheid in de gemeenschap van zijn bedrijf, zijn geestelijke groei in de gemeenschap Vreugde en Arbeid, dit alles is geen doel op zichzelf, maar heeft slechts dan beteekenis, wanneer daardoor de volks kracht wordt Verhoogd, het arbeidsvermo gen stijgt en meerdere productie grootere welvaart brengt want wij moeten ons er van overtuigd houden, dat er na den oor log een arbeldswedijver tusschen de volken zal ontstaan. Wil de Nederlandsche arbeider niet ach terreken, zijn gerechte plaats naast an dere arbeiders kunnen behouden, d.w.z. zijn sociaal-economische positie op peil hou den en waar mogelijk, tot grootere hoogte brengen, dan zal dit alleen kunnen door een ontplooiing van zijn arbeidsvermogen Tot die ontplooiing moet hij een stimulans vinden. Zijn arbeidslust en arbeidsvreugde moeten worden gewekt. Uit arbeid en arbeid alleen kan een volk ln stand blijven en tot grooter welvaart komen. Een volk is zoo rijk, als het arbeid weet te organi seeren. Daarom ls het verheugend, dat steeds meer arbeiders begrip krijgen voor den nieuwen tijd, dat steeds meer arbeiders komen tot onze gemeenschap Vreugde en Arbeid en dat steeds meer arbeiders be zieling vinden en met nieuwe idealen wor den vervuld om mee te bouwen aan het huls van den arbeid, waarvoor thans de fundamenten zijn gelegd, een huis, dat ruimte zal bieden aan alle Nederlandsche werkers van hoofd en hand, die daarin warmte en beschutting vinden waarop zij als plichtsgetrouwe werkers in de volks gemeenschap recht hebben. j Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. b Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk tn veler (even. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN MANTSJOEKWO. In het Noorden van Mantsjoekwo is gis teren, ln den vroegen ochtend een aard beving gevoeld, welker middelpunt in een streek 370 K.M. ten Noord-Noordoosten van Chabbln vermoed wordt of in de streek van Hoelan ten Noorden van Ohar- bin. Berichten uit Charbin melden, dat 25 personen bij de Instorting van een steen fabriek te Soelhoea ln de provincie Hai- loengikiang om het leven gekomen zijn. In dezelfde stad werden bovendien nog acht personen gedood en èen groot aantal ern stig gewond. Vele hulzen werden verwoest, o, a. het Hogoeshinihotel te Soelhoea. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN BRAZILIË. Bij de overstroomlngsramp in den Zuid- Braziliaansehen staat Rio Grande do Sul zijn volgens tot nu toe ontvangen berichten meer dan zeventigduizend menschen dak loos geworden. De materleele schade wordt op een half milliard milreis geschat. De president van de republiek heeft den be nadeelden de beste ondersteuning en hulp verleening van de zijde der regeering toe gezegd. ZEVEN MENSCHEN DOOR MIJN OMGEKOMEN. Norsk Telegram-byra meldt, dat ten Wes- en van Bergen zeven menschen door een aangespoelde mijn, die tn zee gevonden werd, om het leven gekomen zijn. Men probeerde de mijn zelf te laten springen en toen dit niet getakte, nam men aan, dat het projectiel niet geladen was. Men trok de mijn aan land, waarna zij plotseling ex plodeerde, met het noodlottige gevolg, dat zeven omstanders op slag gedood werden. NIEUWE UITGAVEN. Bfj de uitgeverij Nenasu te Lelden ls versche nen een door J. H. H, Wamelinck geschreven brochure, getiteld Groen van Frinsterer, dr. Kuyper en Mussert" In de reeks „Mijn beste schaakpartijen" A. A„ Aljechin, 19241937) verschenen de aj- leveringen 12—21 bij de N.V. Uitgeversmaat schappij „Dq Tijdstroom" te Lochem, Een verhandeling over „Bedrijfsformulieren'' ls samengesteld door den heer Schuurman* Stekhoven en uitgegeven door de N.V. Ahrend- Globe, te Hilversum. Prof. dr, C. G. N. de Vooys schreef een brochure over „De Naamvals-n bij namen van mannelijke personen en dieren is onaanvaard' baar, 'èn op wetenschappelijke èn op paedasd- gische gronden". Het boekje ls uitgegeven door J. Muusses, te Purmerend. 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6