BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 6 Mei 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Versobering van maaltijden in restaurants Ontbijt zonder boter Schoenen-verkoop beperkt Nederlandsche tulpen en narcissen in Duitschland Teraardebestelling van prof. Slolemaker de Bruine SPORT FAILLISSEMENTEN Twee vleeschlooze dagen ER WORDEN SPECIALE BONNEN INGESTELD. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maaikt bekend, dat met ingang van Zaterdag 10 Mei a.s. de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer is toegestaan en hier voor derhalve een schoenenbon dient te worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoenen bonnen worden uitgegeven, welke van de gewone bonnen zijn te onderschei den, doordat op de bonnen een cijfer „2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze „(bonnen 2" kunnen op de gebruike lijke wijze bij de plaatselijke distributie diensten worden aangevraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de „bonnen 2" uit sluitend recht geven op het koopen van open sandaletten, opanken, vlecht- schoenen, riempjes- of biesjesschoenen, witlederen schoenen, samoa's, raffia's, alle schoeisel met een boventuig van Ieder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (eventueel met een achterlap van Ieder of rub ber), alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of lederzooi, rubberlaarzen en overschoenen, klompsokken, echt rep tiellederen schoenen, avondschoenen van zilver-, goud- en goudtorrenleder, laklederen heerenavondschoenen met wasdoek hiel, kinderschoenen tot en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bonnen ver boden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distributiebon bij' een kleinhandelaar worden gekocht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten: spikes, raceschoenen, boksschoenen en korfbalschoenenvoorts schoenen, welke door of namens den direc teur van het rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woorden: af gekeurd schoeisel R.H.L. en schoeisel, waar aan geen leder of rubber, noch afval van leder of rubber is verwerkt,, alsmede strand sandalen met een houten zool en een bo ventuig van ten hoogste vijf lederen riem pjes (toelke niet breeder mogen zijn dan Vit c.M.). De vrijstelling van de distributieregeling van de na veriaregen machtiging van den. directeur van het rijksbureau voor huiden en leder met de woorden „vrij van bon" ge stempeld schoeisel komt dus met ingang van 10 Mei 1941 te vervallen. Voor dit met de woorden „vrij van bon" gestempelde schoeisel zal dus in het ver volg een geldige distributiebon moeten wor den ingeleverd, drie geslaagde TENTOONSTELLINGEN. (A.N.P.). Het Nederlandsche Perskantoor ta Berlijn möldt: Het centraal bloembollen-comité te Haar lem heeft in Duitschland drie bloementen toonstellingen gehouden: van 25 April tot 1 Mei te Hamburg, op 27 en 28 April te Berlijn en op 2 en 3 Mei te Keulen. Het doel van deze drie tentoonstellingen is het zelfde: men wil de Duitsdie kweekers, trek kers, bloemisten en ook het Duitsche pu bliek laten zien, dat de Nederlandsche bloembollencultuur springlevend is, en dat zii wederom nieuwe soorten aan de markt brengt. Hierbij wordt vooral de aandacht op de tulpen en narcissen gevestigd. Wanneer deze regels den lezer onder de oogen komen, zullen deze bloemententoon stellingen reeds tot het verleden behooren. Wij kunnen nu echter al zeggen, dat al thans de tentoonstellingen te Hamburg en Berlijn in alle opzichten geslaagd mogen heeten. De tentoonstelling te Hamburg was het grootst. Uit Nederland werden 35.000 tulpen en narcissen gezonden. Bovendien waren er echter meer dan een kwart millioen Nederlandsche bollen in parken en plant soenen in den grond gezet. Van Duitsche zijde had men hier nog 200.000 stuks aan toegevoegd, zoodat de Hamburgsohe pers er zich thans op beroemt, dat in Duitsch- lands eerste koopstad een half millioen tul pen en narcissen bloeien. In Berlijn heeft men dit jaar geen Ne derlandsche bollen voor reclamedoeleinden san den dienst der stadsparken en stads- plantsoenen aangeboden. Men deed dit vroeger reeds enkele malen, zoodat Berlijn gelegenheid had, b.v. in den Tiergarten, met de Nederlandsche bloembollen kennis te maken. Men zond ditmaal 12.000 gesne den tulpen en eenige duizenden gesneden narcissen. Keulen zal een dergelijk aantal ontvangen. Wij spraken met den heer Grossmann uit herlijn, leider van de desbetreffende af deeling vkn den „Reichsnahrstand" en met onzen landgenoot den heer A. Nijssen uit Santpoort, die het centraal bloembollenco mité vertegenwoordigde. Beide heeren ver zekerden ons, dat de tentoonstelling een groot succes is geworden. Vooral de tuin ders en bloemisten waren zeer geestdriftig oyer de nieuwe soorten, die men te zien jroeg. onder meer de nieuwe soorten Triumf-, Mendel- en Darwin-tulpen en allerlei nieuwe narcissen. De samenwer- kng tusschen het centraal bloembollenco mité en de tuinders v\an groot-Berlijn bleek voortreffelijk te zijn geweest. VERSPREIDE BERICHTEN. -Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland de zaken is jhr. N. van Foreest, op zijn verzoek, met ingang van 15 Mei, als bur gemeester van de gemeente Heiloo eervol ontslagen. ROUWDIENST GELEID DOOR Ds. IV. A. B. TEN CATE. Gistermiddag is onder zeer groote be langstelling op de Ned. Hervormde Begraaf plaats te Wassenaar het stoffelijk overschot van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine naar zijn laatste rustplaats gebracht. Onder de aanwezigen in de kerk en op de begraafplaats bevonden zich dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State de oud-ministers de Graeff, Cplijn, Patijn, van Dijk, Deckers, van Buuren, Gelissen en Romme, verder mr. J. R. H, van Schaik en mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, resp. voorzitter van de Tweede en Eerste Kamer, dr. J. Schokking, oud-lid van den Raad van State, prof, G. A. van Poelje, oud-secretaris generaal van het departement van Onder wijs, J. R. Snoeck Henkemans, lid van het hoofdbestuur der Ohr, Historische Unie, prof. dr. J: de Zwaan, plaatsvervangend tweede voorzitter van het hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie; jhr. mr. J. de Beaufort, president-kerkvoogd te Wasse naar; prof. F. M. Th. Boehl uit Leiden; dr. S. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar; Ph. Loggers, gemeente-secreta ris van Wassenaar; mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, pres.-cur, der universiteit te Leiden ds. A. J. Montijn, namens de Nationale commissie tegen het Alcoholisme; C. J. Toe bes, namens het hoofdbestuur der Nationale Christ, geheel-onthouders-vereeniglng; W. Wagenaar en G. A. de Ridder, resp. direc teur en hoofdredacteur van het dagblad „De Nederlander"; dr. D Crommelin, zendlngs- director uit Oegstgeest; A. Borst Pzn., voor zitter Verbond Prot. Ohr. Werkgevers. Voorts waren er talrijke predikanten en oud-predikanten, afgevaardigden van ver schillende sociale instellingen e.a. Tegen kwart voor twee arriveerde de stoet bij het kerkgebouw. De rouwdienst in de kerk werd geleid door ds. W. A. B. ten Cate. Deze schetste de vele verdiensten van den overledene, die zijn leven zoo goed mogelijk heeft gebruikt. Op hem wairen wel zeer toepasselijk de woor den uit het evangelie: „Zoekt eerst het Ko ninkrijk Gods en het overige zal u worden toegeworpen". Velen kunnen getuigen hoe zeer hij den Heer heeft gediend en zij zijn hem dan ook dankbaar voor hetgeen hij voor hun geestelijk leven heeft beteekend. Prof. Slotemaker stond midden in den stroom van het leven en hij heeft dan ook veel gedaan op sociaal gebied. Een groote kracht was hij bij de bestrijding van het alcoholisme. Door de groote maatschappe lijke ellende, welke hij om zich heen zag, is hij ernstige studie gaan maken van sociale vraagstukken. Hij was diep overtuigd, dat ■het evangelie groote beteekenis had bij den socialen arbeid. Toen hij zich in den poli- tieken strijd begaf, waren er die dit afkeur den, doch spr. is er van overtuigd, dat hem daartoe de begeerte tot belijden van het evangelie, gedwongen heeft. Prof. Slotema ker heeft vele functies bekleed in verschil lende vereenigingen en genootschappen en dan wilde spr. nog niet eens gewagen van zijn werkzaamheden als hoogleeraar, mi nister enz, Spr. zeide echter tekort te schie ten als hij niet in herinnering bracht zijn vele verdiensten voor de gemeente in Was senaar, waar de overledene geruhnen tijd predikant is geweest. Ook later was hij ah- tijd een trouw kerkbezoeker,, die als de omstandigheden het niet toestonden, steeds bericht van verhindering zond. Spr. besloot met te zeggen, dat door het heengaan van prof. Slotemaker een groote leegte zal ach terblijven. De aanwezigen zongen vervolgens eenige Psalmen, waarna ds. ten Cate de apostoli sche belijdenis bad en eenige gedeelten uit de H. Schrift voorlas. Hierna werd de kist met het stoffelijk overschot uitgedragen. Aan de geopende groeve ging ds. ten Cate voor in gebed. Dr. M. C. Slotemaker de Brume, een zoon van den overledene, heeft voor de belangstelling bedankt. DES NACHTS GEEN FIETSEN BUITEN. Een verbod te Amsterdam. Ten einde het toenemende aantal rijwiel diefstallen te Amsterdam gedurende de duisternis tegen te gaan en mede ter be strijding van het gevaar, dat op den open baren weg geplaatste rijwielen tijdens de duisternis opleveren, heeft de regeerings- commissaris voor Amsterdam besloten, de Algemeene Politieverordening aan te vul len met een bepaling, op grond waarvan het plaatsen of onbeheerd in stilstand hebben van rijwielen op twee wielen op of aan openbare wegen gedurende den tijd, gelegen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, wordt ver boden. Overtreding van dit verbod ware te be straffen met een geldboete van ten hoog ste drie honderd gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden. ONTGINNINGEN BIJ HATTEMERBROEK In het nieuwe rijkswerkkamp bij het 't Harde, gemeente Oldebroek zullen deze week 200 man worden ondergebracht, die te werk zullen worden gesteld bij de in poldering van een moerassig gebied, even ten Westen van Hattemerbroek, ter groot te van 90 H.A. De N.V. ontginningsmaat schappij Gelderland, die dit werk uitvoert, zet hiermede de eerste schrede op een weg, die moet leiden tot het in cultuur brengen van een gebied, dat zich over de Veluwe en langs de voormalige Zuiderzeekust uit strekt van Hattem tot Eemnes in de pro vincie Utrecht. GEDENKSTEEN DEN DOLDER VERNIELD. De fraaie gedenksteen, welke, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de buurt schap Den Dolder, op 13 Juli 1938, door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Den Dolder Vooruit", aan het gemeente bestuur van Zeist werd aangeboden en op dienzelfden datum door den toenmaligen burgemeester jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten werd onthuld, is door tot dusverre onbekend gebleven lieden op de meest er gerlijke wijze vernield. Zoowel de op den steen voorkomende af beelding, voorstellende het eerste huisje van Den Dolder met tolboom en ouderwet sche lantaarn, als de ter weerszijden daar van aangebrachte inscriptie, zijn zoodanig stukgeslagen, dat herstelling vermoedelijk niet mogelijk zal zijn. Deze gedenksteen was, tusschen twee roode baksteenen muren ingemetseld vóór den ingang van Hotel „Hiensch" aan den Dolderscheweg. (N. R. Crt.) J. H. BERGMANN OVERLEDEN, In den ouderdom van 59 jaar is in het diaconessenhuis te Naarden overleden de heer J. H, Bergmann, bekend reeder, direc teur van de N.V. reederij, J. H. Bergmann, te Amsterdam. PREDIKBEURT.- Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Hedennam. 8 1/4 uur. Completen en lof. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Ressen en Doornik, cand. A. J. Jörg te Utrecht; te Ee (Fr.) ds. H. W. Hemmes te Nes en Wierum. Drietal te Kampen: ds. H. van Dijk te Den Ham, ds. G. Samson te Hoornaar en ds. H. Schrotem te Charlois. geref. kerken. Beroepen: Te Barendrecht (2de predikants plaats) ds H. J. Spier te IJsselmonde-West; te Tholen. cand. H. J. Swierts, thans hulppre diker te Vlissingen; te Groningen (vac.-ds. M. D. van 'tVeer) ds. J. Kapteyn te IJmulden. Tweetal te Onnen: cand. K. M. R. van der Beek te Groningen en cand. M. J. C. Blok. thans hulpprediker te Maassluis. Uitgesproken: De naamlooze vennootschap N.V. Metaal meubelfabriek v/h. F. la Fontaine, gevestilgd te Den Haag. kantoorhoudende te Leiderdorp, Waard 5. R.-c.: mr. F. J. de Jong; cur.: mr. G. H. Wissenburgh, te Leiden. In de week van 28 April t/m. 3 Mei werden ln Nederland 14 faillissementen Uitgesproken. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft bepaald, dat met ingang van heden voor inrichtingen, waar voor het publiek gereedgemaakte spijzen al of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld, de Dinsdag en de Vrijdag van iedere week als vleeschlooze dagen gelden. Op die dagen mogen geen gerechten worden verstrekt met vleesch en/of vleeschwa- ren dan wel gerechten waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt. Deze bepaling is mede van kracht voor het verstrekken van wild en gevo gelte. m Ingaande heden zijn nog de volgende voorschriften van kracht geworden: Het ontbijt moet worden verstrekt zonder bijlevering van boter, marga rine of vet en zonder vleesch of vleeschwaren. Indien de gast zulks uitdrukkelijk verlangt, mogen genoemde artikelen worden verstrekt, doch uitsluitend te gen inlevering van de daarvoor ver schuldigde consumentenbonnen. Deze leveringen gelden als extra-verstrek kingen tegen afzonderlijk vast te stel len tarief. VASTE MENU'S. In elk restaurant moeten gedurende de daarvoor geldende uren maaltijden naar z.g. vaste menu's van beperkten omvang ver krijgbaar zijn. Er moet voor lunch, diner of souper ver krijgbaar zijn zoowel een menu zonder ver plichting tot afgifte van consumentenbon nen, als ten minste één mèt die verplich ting. De verplicht gestelde vaste menu's mo gen ten hoogste omvatten: a. zonder consumentenbonnen: één voor gerecht of magere soep, een gang, toe spijs of compote of fruit; b. met consuhientenbonnenéén voorge recht of heldere of gebonden soep, een gang, toespijs of compote of fruit (ln te leven ten hoogste 4/50 rantsoen vet. boter of margarine en ten hoogste één rantsoen vleesch of vleeschwaren). Naast het verstrekken van z.g. vaste menu's kunnen in restaurants spijzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen: a. Vleeschlooze of nagenoeg vetlooze schotels (geen bonnen) b. Nationale stamppotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleesch- bon) en c. Gekookt vleesch met toebehooren (2/50 boter of vetbon en vleesch- bon). Voorts mogen op de dagkaart, ter keuze van den ondernemer, de volgende gerech ten worden aangeboden: d. gebraden vleesch met aardappelen, groenten of compote (4/50 boter- of. vet bon en een vleeschbon); e. vlschschotel met toebehooren (geen vleeschbon en bij gekookte visch 2/50 en bij gebakken visch 4/50 boter- of vetbon) f. wild- of gevogelteschotels met aard appelen en groente of compote (4/50 boter- of vetbon en yoor zoover gedistribueerd één vleeschbon) g. eierschotels tegen inneming van eler- bonnen, 2/50 boter- of vetbon en faculta tief een halve vleeschbon. Det dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gerechten vermelden. Boven en behalve deze geoorloofde tien schotels mogen op de dagkaart voorkomen: eenige voorgerechten, eenige magere soe pen, eenige tusschengerechten, eenige toe spijzen, twee kaassoorten, fruit en belegde broodjes. Voor zoover ln deze gerechten ar tikelen zijn verwerkt of daarbij ar tikelen worden verstrekt, waarvoor consu mentenbonnen moeten worden, iugeleverd, moet de verschuldigde bonnenwaarde op de dagkaart vermeld zijn. DE BONNEN. De consumentenbonnen moeten door of vanwege den ondernemer gelijktijdig met de bestelling ln ontvangst worden geno men. Van de consumenten mogen niet meer bonnen ln ontvangst worden genomen dan op menu of dagkaart zijn vermeld. De vleeschlooze en nagenoeg vet looze maaltijden en schotels, waarvoor geen bonnen ln ontvangst mogen wor den genomen, dienen niettemin van behoorlijke samenstelling te zijn. De daarvoor benoodigde minimale hoe veelheid boter, margarine of vet wordt door den ondernemer verkregen uit den hem toegekenden overslag boven de hoeveelheid, waarop hij tegen In wisseling der overeenkomstige bon nen aanspraak kan maken. Bij een kadetje (opengesneden dubbel broodje) of per twee sneden brood mogen ten hoogste in ontvangst worden genomen rantsoen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de belegging 1/4 rantsoen kaas, rantsoen vleesch of vleeschwaren of 1 eibon. MENU EN DAGKAART. De kaart, waarop de vaste menu's zijn vermeld en de geldende dagkaart, voorzien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldigde bonnen, moeten aan de buitenzijde van de inrichting naast de hoofdtoegangsdeur, ge makkelijk zichtbaar voor het publiek, wor den opgehangen en voorts in de Inrichting in voldoend aantal ter raadpleging voor handen zijn. Vegetarische restaurants zijn ontheven van de verplichting tot het geven van ge rechten met vleesch, vleeschwaren, visch, wild en gevogelte. Het bepaalde in dit voorschrift ls niet van toepassing op pensions. TOELICHTING. Het A.N.P. geeft de volgende toelichting op deze regeling: In dit bedrijfsvoorschrift ls rekening ge houden met de beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Vlsscherij d.d. 5 Mei 1941. Daarbij is begrensd het maximum aantal door het publiek verschuldigde consumen tenbonnen voor het verstrekken van ge reedgemaakte spijzen in restaurants, eet- gelegenheden, broodjeswinkels, spijskoke- rijen enz., wel of niet voor gebruik ter plaatse. Volkomen nieuw zijn de bepalingen om trent de invoering van een menu van zoo danige samenstelling, dat daarvoor geen consumentenbonnen behoeven te worden afgegeven. Dit bonnenloos menu komt over een met het ln Duitschland gebruikelijke ..Stammgerlcht." Het spreekt vanzelf, dat deze maaltijd zoo voedzaam mogelijk moet zijn, al zal hij slechts een minimum-hoe- veelheid vet bevatten. Men neemt aan, dat dit menu alleen gevraagd wordt, wanneer de consument niet over bonnen beschikt, want eveneens ls voorgeschreven, de ver krijgbaarstelling van een eenvoudig klein menu, waarvoor wel consumentenbonnen moeten worden gevraagd, voor zoover daar in vleesch of vleeschwaren, vet. eieren enz, verwerkt zijn. Het menu met één hoofd gang is thans regel geworden. De ondernemer van een restaurant mag boven en behalve de vaste menu's nog een beperkt aantal spijzen volgens een dag kaart verkrijgbaar stellen. Dit zal in het algemeen slechts voorkomen in inrichtin gen, welke van eenlgen omvang zijn. De hier en daar voorkomende uitgebreide dag kaart behoort echter tot het verleden. Toch zal niemand zich behoeven te beklagen, wanneer men nog keus kan maken uit een tiental hoofdschotels, ongerekend eenige voorgerechten, soepen, tusschengerechten, toespijzen, vruchten en belegde broodjes. Zoowel het vaste menu als de dagkaart draagt het stempel van de versobering. Hun omvang ls beperkt om het hoofd te kunnen bieden aan de vele moeilijkheden der levensmiddelenvoorziening, welke den restaurateur, evenmin als de huivrouw, be spaard blijven. Dit blijkt duidelijk uit de aanwijzing, dat, wanneer een dagkaart wordt aangehouden, daarop in elk geval moeten voorkomen eenvoudige spijzen als: stamppotten, nationale soepen en gerech ten met gekookt vleesch. Dit laatste ge recht zal hier te lande meer burgerrecht moeten verkrijgen dan tot nu toe, nu zoo veel mogelijk op het vetgebrulk moet wor den bespaard. VOETBAL. De kampioenscompetitie Het programma der kampioenscompetitie van den N.V.B. luidt als volgt: 11 Mei: ADO—VSV; PSV—Heracles. 18 Mei: Be Quick—PSV; Heracles—VSV. 22 Mei: PSV—Be Quick; VSV—ADO. 25 Mei: ADOHeracles; Be Quick—VSV. 1 Juni: ADOPSV; Be QuickHeracles. 2 Juni: HeraclesBe Quick; PSVADO. 8 Juni: ADOBe Quick; VSVHeracles. 15 Juni: Be Quick—ADO; PSV—VSV. 22 Juni: HeraclesPSV; VSVBe Quick. kagia kampioen. In verbend met het behalen van het kam pioenschap van haar afdeeling hield de voetbal- vereeniging Kagla na afloop van den wedstrijd Sportman IVKagla I, welke door Kagla met 50 werd gewonnen, een feestavond. De spelers werden door den voorzitter gefeliciteerd. Den aanvoerder werd een bloembak overhandigd na mens het bestuur en verdere leden. De voorzitter bracht dank aan de spelers van het 1ste elftal voor hetgeen zij ln deze compe titie gepresteerd hebben. Hij wees op den goe den clubgeest, die er heerschte onder de leden. Vervolgens bracht hij dank aan het 2de elftal, dat, na een slecht begin, toch nog zoo'n mooie plaats op de ranglijst had weten te bereiken. In feestelijke stemming is men hierna gerul- men tijd bijeen gebleven. de uitslagen van „aalsmeer*. De supporters van Aalsmeer hebben reden tot juichen gehad. Vier van de vijf wedstrijden eindigden in een overwinning. Het eerste elftal zegevierde over De Germaan I in een span- nenden wedstrijd. De sterke wind belemmerde weliswaar het spel, maar er is door het elftal hard en met succes gewerkt. De uitslagen luiden: De Germaan IAalsmeer I 02 AP.G.S. n—Aalsmeer ir 1—2 Aalsmeer IIISloterdijk n 51 Germaan adsp. Aalsmeer n adsp. 20 Aalsmeer III adsp. AF.C. Hl adsp42 vereeniging g.w.s. opgericht. Onder het personeel der N.V. Sikkens Lak fabrieken te Sassenheim is een voetbalvereni ging opgericht onder den naam „G.W.S.", welke aan de volgende competitie van den Neder - landschen Voetbalbond, afdeeling Leiden zal deelnemen, waarschijnlijk met drie elftallen. In Groningen bezette deze vereeniging eenige jaren terug met haar le elftal een der bovenste plaatsen en won zelfs definitief den beker, welke was uitgeloofd door den Groninger Kan toor-Voetbalbond. ZEILEN. A. TEN CATE AFGETREDEN ALS VOORZITTER DER ZEIL VEREEN. SNEEK. In de gisteravond gehouden algemeene Jaar vergadering van de zeilvereniging Sneek be dankte de heer A. ten Cate om gezondheids redenen als voorzitter. De vergadering be noemde hem tot eerelld. Gedurende 36 Jaren maakte hij in verschillende functies deel uit van, het bestuur der vereeniging. RUGBY. r.r.C.—l.r.v.C. 18—11. De eerste match van de LJFt.V.C. tegen Rot terdam is een succes voor Leiden geworden. Leiden heeft dezen wedstrijd weliswaar verlo ren, maar het resultaat, 1811 voor de R.R.O., belooft veel goeds voor de toekomst. In de eerste helft nam Leiden de leiding met 5—3. Voor Leiden werd gescoord door H. Leeu- wens en Talboo. In de tweede helft nam Rotterdam het spel weer in handen en de stand werd spoedig op 10—5 gebracht. Leiden zette toen alles op alles en dank zij twee tries, door Aniba gescoord, had Leiden wederom de leiding met 1110. Gedurende de laatste minuten slaagde Rot terdam er nog In twee tries en een goal te scoren, waardoor de eindstand op 1811 werd gebracht. Scheidsrechter Renslnk leidde uitstekend. BILJARTEN. lisser' biljart kring. In het clublokaal van de biljartvereeniging „P Gijzenbrug" werden de 1ste klasse wedstrij den om het persoonlijk kampioenschap voortge zet De uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. J. Dledericks, VIOS 150 37 27 4.05 F. v. d. Berg, P.G. 124 37 15 3.35 C. v. d. Berg, P.G. 150 46 28 3.21 Jac v. Dlest, D.K.V. 138 46 17 3.— J. Wassenaar Conc. 150 39 14 3.84 C. v. d. Berg. P.G. 148 39 12 3.79 C. v. d Berg. P.G. 150 46 33 3.26 M, v d Berg. P.G, 147 46 15 3.19 J Dledericks, VIOS 150 19 56 7.89 J. Wassenaar. Conc. 91 19 17 4.78 Th. v. d. Berg, P.G. 150 46 10 3.26 C. v. d. Berg, P.G. 106 46 8 2.30 BRIDGE. bridgeclub „de sleutels". Het bridgepraatje. Op een 2 in een kleur-opening mag nooit ge past worden, alvorens de manche bereikt ls. Uitzondering bij een 2 in S.A.-openlng Is, met een 4, 3, 3, 3 verdeeling en een geheel poplooze kaart. a. 2 in harten, antwoord 2 in S.a., met min der dan VA top. b 2 in harten, antwoord 3 in S.A. met ltf tot 2 top en geen troefsteun. c. 2 in harten, antwoord 4 in S.A. met 2*A top en geen biedbare kleur. d. 2 in harten, antwoord 5 in S.A. met 3 tops, geen biedbare kleur, doch minstens 1 Aas. e. 2 in harten, antwoord 3 in harten met 1 top en troefsteun. f. 2 ln harten, antwoord 4 in harten, 2 tops en troefsteun. g 2 in harten, antwoord 2 in schoppen (bled- baar) en 1% top of drie ln klaveren (bledbaar) en 1% top. h. 2 ln harten, antwoord 4 in schoppen, 5 ln klaveren of 5 in ruiten, met l*A top, sterke troefkleur en renonce In de geboden kleur i. 2 iu harten, antwoord 3 in sch.. 4 in ruiten of klaveren met VA top en ln eigen geboden kleur geen of hoogstens 1 verliesslag. j. 2 in S.A., antwoord 3 in S.A. met 1 tot VA top en 4, 3, 3, 3 verdeeling. k 2 in S.A., antwoord 3 in Sch. met 1V4 top en een 5 of 6 kaart. Voor het beëindigen van dit bridge-seizoen, bespreken wij volgende week nog de drie-in- een-kleur-opening en de antwoorden daarop 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7