LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 6 Mei 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN VI5SCHERIJ-BERKHTEN De strijd in Irak Engeland wijst bemiddeling af Japan en de oorlog Duitsch W eer machtsber icht Italiaansch Weermachtsbericht Stadsnieuws De heer H. P. Hoogeveen overleden Uit de Omstreken Binnenland BEURSOVERZICHT MARKT EtRICllTIN^^ RECRUTEERING VAN JODEN IN PALESTINA. Overseas News Agency meldt uit Jeruza lem, dat aldaar bevel is gegeven tot het re- cru teeren van alle Joden tusschen 20 en 30 jaar. voor den strijd tegen Irak. Er zouden reeds 8000 Palestijnsche Joden in 'het Brit- sche leger dienen (DNB) IRAKSCH COMMUNIQUÉ. Uit Bagdad wordt gemeld, dat het Irak- sche communiqué van gisteren als volgt luidt: Het kamp van Habbaniyah is door onze artillerie energiek gebombardeerd, waarbij aan de installaties voor de luchtvaart zwa re schade is ontstaan. Het Iraksche lucht- wapen heeft verscheidene verkennings vluchten ondernomen. De Iraksche politie heeft den Engelsche post van Kissoer bij Samarra bezet. Zij maakte zich daarbij meester van het radiostation en nam den directeur en vier Britsche ambtenaren ge vangen. Bij het Zondag ondernomen bom bardement op het kamp van Rasjid is zware schade aangericht. Wij hebben tien m?tn verloren. (D.fi.B.). DUITSCHE BESCHOUWING. De militair-politieke medewerker van het DNB schrijft over de gevechten in Irak het volgende: het Britsche wereldrijk heeft zijn zwakte bekend door het feit, dat Britsche troepen Irak tot den strijd hebben geprovo ceerd. Deze bekentenis heeft ook dan nog v aarde, wanneer het den Britten zou geluk ken de zwakkere Iraksche troepen te ver slaan en het gebied van de Euphraat en de Tigris weer in handen te krijgen. De Brit ten verstaan de kunst zeer goed om latente moeilijkheden met vreemde mogendheden niet tot een acute crisis te laten uitgroeien. Toen de Britten zich met een zenuwachtige haast in een conflict met Irak stortten, werd bewezen, dat de Britten een tweede verdedigingslinie voor Egypte en een even- tueelen aftochtsweg wilden gereedmaken, voor het geval het" Suezkanaal zou uitval len. De Britten willen den landweg naar Indië van Haifa naar Basra beveiligen. Daar zij hiermede het gevaar riskeeren de geheele Arabische wereld tegen zich in het harnas te jagen, kan men rustig zeggen: de Duitsche strategische voordeelen als gevolg van de overwinning op den Balkan zijn zoo groot geworden, dat de Britten het voor mo gelijk houden, dat het Suezkanaal bij ver rassing wordt afgesneden. Wanneer van Duitsche zijde in den „Dienst aus Deutsch- land" een paar dagen geleden de vraag werd opgeworpen „moeten de Engelschen uit Egypte vluchten?", dan kan geconstateerd worden, dat de Britten zich reeds bezig hou den met het probleem: hoe kunnen wij uit Egypte vluchten? United Press verneemt uit Londen, dat de Britsche regeering zich onder de gegeven omstandigheden gedwon gen ziet het aanbod van Turkije te bemiddelen in het conflict met Irak af te wijzen. DE BINNENLANDSCHE OPBOUW VAN KROATIË. Binnen het bestek van den binnenland- schen opbouw van den Kroatischen staat is een verordening uitgevaardigd, waarin be paald wordt, dat de jeugd van 16 tot 21 jaar zal worden onderworpen aan een militaire vooropleiding. In deze militaire voor-oplei ding is een arbeidsdienstplicht voor studen ten aan hoogescholen opgenomen, waarbij als eerste taak wordt gesteld herstel van de oorlogsschade. In de staatscourant is verder een decreet gepubliceerd, dat een voorbereiding vormt voor de koloniseering der dun bevolkte ge bieden, Alle tot dusverre geldende wetten betreffende verandering van geloof zijn op geheven. Een nieuwe verordening bepaalt, dat een verandering van geloof door de be- stuursautoriteiten moet worden goedge keurd. Een reeks andere verordeningen be treft den opbouw der Kroatische economie en van het geldwezen, o.m. kunnen safes en andere deposito's bij banken gecontroleerd worden en de daar liggende stukken kun nen worden geboekt op een z.g. Sperrkonto, zoodat er alleen nog maar met goedkeuring van den staat over kan worden beschikt. DE 120STE STERFDAG VAN NAPOLEON BONAPARTE. Gisteren op den 120sten sterfdag van Na poleon Bonaparte, zijn vele duizenden kran sen en ruikers neergelegd bij de graftombe van den keizer in de Dome des Invalides en bij de Colonne de la Grande Armee op de Place Vendome (DNB). De New York Times publiceert een inter view van Walter Duranty, correspondent te Tokio van de North American Newspaper Alliance, met Matsoeoka. Indien de situatie nog eenigszins duister gebleven mocht zijn, dan is daarvan na dit interview geen sprake. Hierin verklaarde Matsoeoka, dat Japan toegetreden is tot het drie mogendheden- pact om de Ver. Staten buiten den oorlog te houden. Indien de Ver. Staten in vijan delijkheden met Duitschland verwikkeld mochten worden, dan zal Japan zich op gronden van loyauteit en nationale eer verplicht gevoelen den strijd tegen de Ver. Staten op te vatten. °P de vraag van den Amerikaanschen correspondent, of dit ook gold voor het ge val. dat de Ver. Staten door de door Roo sevelt bepleite neutraliteitspatrouille of door Amerikaansche konvooien met Duit sche duikbooten of vliegtuigen in conflict zouden geraken, antwoordde Matsoeoka bevestigend. (A.N.P.) handelsverdrag japan-indochina onderteekend. Hl de offlcieele residentie van Matsoeoka vanmiddag- het normale handelsverdrag, :t inbegrip van overeenkomsten over -neepvaart en vestiging, tusschen Japan Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met verscheidene honderden ge vechtsvliegtuigen zware slagen toegebracht aan de voor den oorlog belangrijke doelen in Glasgow en aan de Firth of Clyde, als mede aan andere Engelsche havens. In wer ven en bewapeningsbedrijven werden zware vernielingen aangericht. Industrieele en dockinstallaties alsmede ra vi tailleert ngsbe- drijven geraakten in brand. In Zuidoost- Engeland schoten gevechtsvliegtuigen gis teren overdag bij duikaanvallen op twee vliegvelden vier jachtvliegtuigen van het type Hurricane in brand en beschadigden een vrij groot aantal op den grond staande vliegtuigen. Tijdens den nacht werden op een vliegveld twee vliegtuigen op den grond vernield en bomvoltreffers op hangars ge plaatst. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen een" groot patrouillevaar tuig, alsmede een klein koopvaardijschip tot zinken en beschadigde door het neer werpen van bommen twee schepen. In Noord-Afrika mislukte een hernieuwde tegenaanval van de Britten bij Tobroek door het dappere optreden van de Duitsche en Italiaansche troepen. De vijand leed zeer zware verliezen. Een aanval van Britsche pantserwagens op Solloem werd afgeslagen. Duitsche duik bommenwerpers grepen doeltreffend inden strijd te land rondom Tobroek in. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegers bombardeerden de haven van Tobroek. Succesvolle aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren bovendien gericht op Mersa Matroeh. In de Aegische zee bezetten afdeelingen van het Duitsche leger de eilanden Myti- lene en Chios. Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de baai van Soeda op Kreta bomvoltreffers op een Britschen kruiser, brachten een groot tankschip tot zinken en beschadigden een ander tankschip zwaar. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen op ver schillende plaatsen in Zuid-West-Duitsch- land. Militaire schade ontstond niet. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Oberfeldwebel Hahn behaalde in den nacht van 4 op 5 Mei als nachtjager zijn tiende luchtoverwinning. Het DNB. meldt nog: De Royal Air Force heeft opnieuw het vreedzame Oud-Heidelberg gebombardeerd. Het academisch ziekenhuis werd getroffen. De ontstane branden konden snel ge- bluscht worden. Het Italiaansche Weermachtsbericht No. 335 luidt als volgt: Een tweede Engelsche poging om de om singeling van Tobroek te fcrceeren is mis lukt, dank zij de onmiddellijke afweer van de dappere Italiaansch-Duitsche troepen, die den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Aan het front van Solloem zijn aanvallen van vijandelijke tanks afgeslagen. Italiaansche en Duitsche formaties vlieg tuigen hebben herhaalde malen de stellin gen en de haven van Tobroek gebombar deerd. waar een schip van groot tonnage getroffen is. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaica, waar eenige schade werd aangericht. In de Aegische zee hebben wij de eilan den Amorgo, Anafe, Nios, Tega, Naxos en Paros bezet in de groep der Cycladen. In Oost-Afrika, in den sector van Amba Alagi druk van den vijand, waaraan onze troepen dapper weerstand bieden. en Fransch Indochina onderteekend. Semi- officieel worden als consequenties van de sluiting -wan het verdrag de volgende pun ten naar voren gebracht: 1. Het verdrag vormt een nederlaag voor Engeland en de Vereenigde Staten, die een dergelijke over eenstemming tusschen Japan en Fransch Indochina wilde verhinderen. 2. Verlevendi ging van den geheelen handel en nauwe economische verbinding tusschen Japan en Fransch Indochina. 3. Verdere ontsluiting van de rijkdommen aan grondstoffen in Indochina, door samenwerking van de 'beide landen. 4. Tengevolge van de Japansche blokkade worden Chineesche handelsgroe- pen in Fransch Indochina meer en meer aangewezen op Japansche handelsfirma's. (D.N.B.) DE GEVLUCHTE BRITSCHE TROEPEN. Een ooggetuige, die in Alexandrië de aankomst van de eerste troep Engelsch- Australische vluchtelingen uit Griekenland heeft bijgewoond, heeft, naar de Popoio di Roma uit Beiroet meldt, verklaard, dat de vluchtelingen een in toestand van volkomen uitputting zijn aangekomen. Zij zijn in een speciaal kamp ondergebracht om leder con tact met andere in de stad liggende troepen te verhinderen. (DN.B.) DE AUTEUR VAN HET „LEESPLANKJE". In den ouderdom van 80 jaar is te Haar lem overleden de heer M. P. Hoogeveen, die van 19121922 directeur der Leidsche Kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen is geweest. De heer Hoogeveen is de auteur geweest van het z.g. „leesplankje", met behulp waar van ontelbare Nederlanders ln de eerste klasse van de lagere school d« welbekende AALSMEER. IN HET ALGEMEEN GOEDE BLOEMENPRIJZEN. Loonend bedrijf voor de kweekers. Nog steeds zijn het dezelfde factoren, die den bloemenhandel beheerschen, t.w.: koel weder en de export. De prijzen zijn dientengevolge in het al gemeen nog steeds goed. Wel is er soms een daling; zoo waren b.v. Zaterdag de rozen- prijzen sterk gedaald. Er zijn echter nog andere invloeden, die stimuleerend werken op den prijs. Zoo ont breken b.v. de bekende Japansche lelies ge heel op de markt. De algemeene toestand heeft den invoer van bollen belemmerd. Het gevolg is, dat er een zeker tekort is aan langstelige witte bjpemen. Dit zal zich voor al deze week in verband met den komen den Moederdag doen gelden. Seringen brengen thans nog weer hooge prijzen op. Ook witte violieren deelen in dezen nieuwen tpestand. Ten slotte vernamen wij, dat nog weer een flink kwantum anjers naar Duitsch land mag worden uitgevoerd. DLt alles heeft tengevolge, dat de hande laar op het binnenland en wel degene die le kwaliteit bloemen koopen willen, slechts moeilijk hun keus kunnen doen. Thans is er nog steeds groote aanvoer van prima koude kas-tulpen, weke veel voor het binnenland gekocht worde p. Aan de potplantenveiling is weinig ver andering in het beeld der veiling te be speuren. Er komen al meer geraniums aan de markt, maar over het algemeen is het nog wat koud en te gevaarlijk, om nu reeds tuintjes te beplanten met dit artikel. Groote partijen Hortensia's worden thans aange voerd, welke goede prijzen noteeren. Ook de bekende bakjes met violen komen nog steeds in massa en brachten, vooral Zater dag, nog goede prijzen op. Resumeerend kunnen wij vaststellen, dat de kweekers op het oogenblik weer een loonend bedrijf kun nen hebben. De heer T. de Jong Cz. Kerkstr. alhier slaagde te Utrecht voor het diploma „Er kend koud- en warmwaterfitter", der Ver. v. Waterleidingsbelangen in Nederland. LEIDSCHENDAM SLUITING WINTERHULP-SEIZOEN. Toespraak van burgemeester Banning. Tot sluiting "van het eerste werkseizoen der Stichting Winterhulp Nederland, afd. Leid- schendam had in het Gemeentehuis een bij eenkomst plaats, waarbij naast burgemees ter Banning, mede aanwezig waren de com missie der werkgemeenschap, $e ambtena ren belast met de administratie, enz. en ver schillende collectanten. Burgemeester Banning zeide, deze bijeen komst te hebben gehouden om uiting te kun nen geven aan zijn gevoelens van dankbaar heid voor het vele en goede werk, dat in het afgeloopen werkseizoen der W.H.N. is verricht. Hartelijk dank bracht hij aan de dames en heeren collectanten, die him moeilijke en va/ak ondankbare werk zoo loffelijk hebben gedaan. Temeer springt het vele werk in het oog, ails men weet, dat bij elke collecte 2937 woningen moesten worden bezocht en de gemeente een opper vlakte heeft van 3300 H.A. Spr. dankte de commissie, die vele vergaderingen hield, waarin de aanvragen werden behandeld en de bedragen werden vastgesteld, welke moesten worden uitgekeerd, waarbij van zelfsprekend lange besprekingen noodig waren. Dank braoht de burgemeester ook aan de ambtenaren voor hun werk. Ofschoon Winterhulp iets nieuws is in Nederland, aldus spr., mogen de resultaten te Leid- sbhendam toch niet tot ontevredenheid stemmen. Zeker heeft de groote medewer king, welke ik als directeur van allen heb mogen ondervinden, het zijne hiertoe bij gedragen, aldus spr. De burgemeester gaf een overzicht van de werkzaamheden, waaruit om. bleek, da't de totale opbrengst der gehouden collecten was f. 1563.69. Aan waardebons werd ont vangen voor f. 3750, terwijl aan aanvragers werd uitgereikt voor f. 3000 aan waarde bons. Het totaal der verzorgde personen was ruim 1400. terwijl 338 aanvragen wer den behandeld en 3201 waardebons werden gereed gemaakt en uitgegeven. Meer dan 1000 brieven en stukken -gingen uit. Tot besluit hebben de aanwezigen onder leiding van den burgemeester een rond gang gemaakt door het nieuwe gemeente - huls. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. M. van der Ham geb. Koot, D. DE OPENING VAN HET NIEUWE RAADHUIS Vermoedelijk 30 Mel ajb. Het ligt in de bedoeling het nieuwe Gemeen tehuis in de tweede helft dezer maand, ver moedelijk Dinsdag 20 Mei a.s., officieel te openen. LISSE. Lustrum afd. Llsse en Omstreken Vrijzinnig Chr. Jongerenbond. Ter herdenking van het 3e lustrum van de afd. Llsse van den Vrijzlnnig-Christelij- fren Jongerenbond. werd gisteravond ln de ruime pakplaats van de bloemenschuur der firma M. Veldhuyzen van Zanten een druk bezochte 'bijeenkomst gehouden, die met een inleidend woord geopend werd door den heer B. Revet, waarin hij den gasten een welkom toeriep en het jubileum herdacht. Deze jubileumviering bestond ln de op voering van een. ontroerend lustrumspel woordjes: „aap, noot, miesenz. hebben leeren kennen. Nog steeds wordt deze me thode toegepast. De inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen L. H. Bodde Bouman, hoofd van de inspectie der directe belastingen te Hengelo, is verplaatst naar Leiden en aangewezen als hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijnzen al hier. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.NB. meldt: Een enkel Britsch vlieg tuig vloog in den afgeloopen nacht boven ons land. De uitgeworpen bommen richtten slechts eenige glasschade aan woonhuizen aan. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 6 Mei. Tarbot f.5.65 per 50 KG.; tong f.5.10—4.20; gek. garnalen 4944 et.; groote griet f. 135 per 50 KG kleine' griet f.116: kleine schol f.64— 56; puf f. 35—25; pufschol f.1710,50; groote schar f.35; pufschar f.62,30; wijting f.4736; alles per 50 KG. Trawlers: IJm. 253, Sumatra, f.3738 Open booten: IJm. 385 f.14; IJm. 389 f.16; IJm. 328 f. 12; IJm. 326 f. 18. „Het ontoegankelijk licht", geschreven door prof. dr. L. J. van Holk. De wijze waarop dit spel werd opgevoerd, maakte bij de aanwe zigen een diepen indruk. Tot leeraar aan de Landbouwhuishoud- school is benoemd de heer J. Th. Heeren uit Haarlem. NOORDWIJK. De ontvanger der registratie en do meinen, de heer W. A. Verplanke is ver plaatst van het kantoor der registratie en successie alhier, naar de inspectie der di recte belastingen te Haarlemmermeer. OEGSTGEEST. Gisteravond had onder veel belang stelling in het Patronaatsgebouw de ver tooning plaats van de mooie film „Pygma lion" door de N.V. Gofilex. In deze echt Hollandsche film speelde Lily Bouwmees ter de hoofdrol met ojn. Johan de Meester en Ed. Verkade. Ook was er een zeer ver zorgd bijprogramma. Gevonden voorwerpen: Jongenspet, wanten, handschoenen, kettinkje een paar latten, sleutels, step, emmertje, bril, por- te monnaies, belastingmerk, gewicht, kin derhoedje, etui met vulpen vulpotlood en gewone pen, ceintuur, horloge. Inlich tingen op het politiebureau; niet per tele foon. VOORSCHOTEN. Patroonsfeest der St. Josephgezellenvereen. De St. Josepsgezellenvereeniging heeft haar patroonsfeest gevierd in het R.K. Vereenigingsgebouw. 's Morgens werd dit feest ingezet met een algemeene H. Communie, waarna een ge meenschappelijk ontbijt werd gehouden. De feestavond werd geopend door den Senior L. v. d. Krogt, die in het bijzonder de heer v. Drunen, districtspresident van de vereeniging begroette. Na het zingen van het Kolpingslied installeerde de districts president een 7-tal nieuwe leden met de ge wone plichtplegingen. Na deze installatie sprak de districtspre sident de aanwezigen toe en deed met een pittige rede uitkomen, de beteekenis, het doel en het nut der vereeniging, ook juist in deze tijden en spoorde de jonge mannen aan het devies van de St. Josephsgezellen- vereeniging steeds hoog te houden en meer en meer nabij te komen. Hij eindigde met den wensch, dat de vereeniging moge bloeien tot nut der parochie en vooral in kwaliteit steeds omhoog mag gaan. Na dit ernstige gedeelte kwam het luimige gedeelte aan de orde. De R.K. Gem. Tooneelver. ..Guido Gezelle" voerde de kluchtige verwikkeling „Een ko ninkrijk voor een dochter" op, dat zeer vlot gespeeld werd en uitstekend voldeed. Pastoor de Roos en kapelaan G. Zouten- bier voerden nog het woord; de avond werd besloten met het zingen van het Kolpings lied. Jongetje aangereden. Gistermiddag is een zoontje van de fa milie T. aan de Papelaan aangereden door een 6-wielige vrachtauto. Het knaapje kreeg een lichte hersenschudding en schaafwonden aan het hoofd, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Den chauffeur treft geen schuld. Gevonden voorwerpen: Twee hand schoenen, wit kinderschoentje (rechter), popje, bruine dameshandschoen, groen grijze sjaal. Inlichtingen bij de politie op werkdagen. WASSENAAR. Varkens en levensmiddelen in beslag genomen. Aangehouden zijn de C. en S. alhier en van W. uit Voorschoten, ln verband met het feit dat door van W. een varken frauduleus geslacht en door van S. gekocht was, ter wijl bij de C. drie vrachtauto's levensmidde len in beslag werden genomen. Diefstallen. Door B. alhier werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel bij een perceel aan den Rijksstraatweg; H. alhier van een da- mesfiewbij een café aan den Zijdeweg; G. alhier van een kano en T. alhier van dief stal van 6 kippen uit zijn hok aan den Rijksstraatweg. AMSTERDAM, 6 Mei 1941. In de situatie op de effectenbeurs te Amsterdam was niet veel verandering ge komen, inzooverre de Ihandel wederom van bescheiden afmetingen was. Nieuws Van bij zonderen aard, waaruit inspiratie kon worden geput, liet ook thans weer op zich wachten met het gevolg dat het beleggende publiek de gereserveerde houding, die het reeds eenigen tijd aanneemt, niet liet va ren. Hoewel er niet veel te doen was, ken merkte de markt zich desniettemin door en uitgesproken vaste stemming. Wel ver schilden de koersen gemiddeld niet veel bij die van gisteren en bij de opening werd op enkele afdeelingen beneden het slot van gisteren afgedaan. Maar onder beurstijd werd een opgaande lijn gevolgd en in bijna alle rubrieken werd ■bij het slot op ongeveer het hoogste punt van den dag gehandeld. Waaraan deze vaste tendenz moest worden toegeschre ven, kon niet met juistheid worden geana lyseerd, maar in ieder geval openbaarde zidh heden eenige vraag en de kooplust kon slechts worden bevredigd ten koste van ihooger prijzen. Op de afdeeling der Industrieelen ont wikkelde zidh in de leidende aandeelen ge regeld affaire en vooral 'Alk-u's werden druk verhandeld. Bij de opening werd afgedaan juist even boven de vorige topprijzen en in het verdere verloop kon een verbetering worden waargenomen tot 134%. Unilevers waren goed gedisponeerd en be wogen zich bij het scheiden van de markt op een peil. dat een vijftal punten boven het slot van gisteren lag. Ook in dit fonds werd geregeld zaken gedaan. De Philipsaan- deelen werden prijshoudend ingezet en wis ten zich te verbeteren tot 220, waarna geen groote mutaties meer vorkwamen. Voor de minder courante industriepapie ren bestond eveneens een vaste toon. De Petroleumafdeeling gaf voor Olies regel matig affaire te aanschouwen, waarbij de omzeten toch nimmer groote vormen aan namen. Aanvankelijk werd iets lager afge daan, daar er eenig materiaal aan de markt kwam. Maar vrijwel onmiddellijk werd ook hier een opgaande lijn gevormd en later op den middag werd een koers van 235% bereikt. De affaire op de Scheepvaartafdeeling was stil, vrijwel over de geheele linie konden kleine koersstijgingen worden opgemerkt. Voor Indische Cultuurfondsen was de be langstelling niet groot, doch het algemeene beurssentiment kwam ook hier in een op gaande beweging tot uiting. H.V.A.'s stegen van 423 tot 427%. De minder courante Sui- keraandeelen konden zich gemakkelijk handhaven. De Tabaksafdeeling lag bijna geheel verlaten. De Sumatra-aandeelen waren bijna on veranderd. De belangstelling voor Rubber fondsen beperkte zich voornamelijk tot Am sterdam Rubbers, die zich eenige procenten konden verbeteren. In de minder courante soorten was nauwelijks iets te doen. Voor de Nederlandsche beleggingen was iets geringer. De Nederlandsche staatspa- de belangstelling, vergeleken met gisteren, pieren lagen vast in de markt, maar waren door elkander weinig gewijzigd. Gemeente lijke en provinciale obligatiën alsmede pandbrieven waren prijshoudend. Prolongatie 2 3/4%. (A.NB.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Brussel 30,11 —30.17; Helsinki 3.8U-3.82; Stockholm 44,81— 44,90; Zürieh 43,63-^43,71. Bankpapier: New-York 1,861/2—1.901/4; Brussel 30,08— 30.20; Stockholm 44,7644,94; ZUrich 48,59— 43,75. BODEGRAVEN, 6 Mei. Aangevoerd 63 par tijen Goudsche kaas, waaronder 2835 m. rijks- merk, totaal wegende 25.515 KG. Pr|js met RM, lste soort f. 41,50, 2de soort f.40. Handel matig. BOSKOOP, 5 Mei. Coöp. ver. „De Boskoop - sche Veiling". Rozen per bos: Pechtold 90120 et.; Edith Helen 4090 ct.,% Steward 5080 ct.; Wllh. Kordes 3050 ct.; Queen Mary 6090 ct.; Briarclif 80—*140 ct.; Rosalandia 2545 ct.; Do- rus Rijkers 260340 ct.; Ingar Olsson 5660 ct.; August Noack 4070 ct.; Butterfly 80120 ct.; Hadley 90150 ct.; Vierlanden 80 ct.; Flo- rex 70110 ct.; Else Poulsen 180 ct.; Ellen Poulsen 84 ct. Diversen per bos: Clematis. Prins Hendrik, 90150 ct.; idem Mevr. Le Coultre 160 ct.; idem Miss Batemann 28 ct.; Seringenbloe- men 35 ct.; C er as us Hisakura 200—340 ct.; Azaleabloemen 140280 ct.; Rhododendron- bloemen 3045 ct.; idem Pink Pearl 85—110 ct.; Prunustakken 2740 ct.; Lathyrus 1115 ct. Diversen per stuk: Gouden regen 3537 ct.; Jap. Azalea's 5495 ct.; Genista 18 ct. LEIDSCHENDAM. 3 Mei. Engelsche kom kommers lste soort f3134, 2de soort f2026, 3de soort f. 1417; gele komkommers lste soort 3035. 2de soort 2123; 3de soort 1416; krop sla lste soort f. 6.508; stoofsla 1618; bloem kool lste soort 2025; 2de soort 1419. uitschot 1214: andijvie per 4 kilo 124128 ct.; spinazie per 4 kilo 44 ct.; postelein 3033; raapstelen 14; rabarber per 100 bos 11; snijboonen 196 198; radijs 2—2,50; Brusselsch lof 28—31; prei 2126, selderie 7,5010; schorseneeren 1618. RIJNSBURG, 5 Mei. Bloemenveiiling. - Bar- tigon 3036; Copland rose 2834; blauw idem; Yellow King 30—34; Elisabeth 26—34; Rijzende Zon 30—32; Baron 26—30; Koudegrond tulpen: Couleur Cardinal 2224; Grand Due 2630; Rijzende Zon 18—22; Cramoisie brilliant 1416; La Reine 1216; Anemonen f. 1.201,60; violen 67; Fr^esia's 2027; Lathyrus 1,201,80; Margrieten groot 5070; idem klein 1525; Muurbloemen 10—13; Vergeet mij Nietjes 11— 13; Narcissen: Actea's 4055; Horrus 2030; Ornotus 1520; Insulinde 3545; Hollands Glorie 4050; Cornelia 50—60. RIJNSBURG. 5 Meii. GroentenveUing. - Sel derie f.5—6,50; Peterseliie f.9—10,50 per 100 bos; knolrapen f.45,50; Prei f.15—16,50; wit lof f.1220 per 100 KG.; waschpeen f. 4,50 5,70 per kist. ROELOFARENDSVEEN. 5 Mei. - Aardbeien 3648 ct. per doosje; Idem kleine 21—23 ct. per doosje. Aanvoer 5430 doosjes. Sla f. 1,108,00 per 100 st.; peulen f. 7,70 per 10 pond; bloem kool 9—16 ct. per stuk; andijvie 15—16 ct. per kilogram. ROTTERDAM, 6 Mei. Veemarkt. Heden wer den ter markt aangevoerd: 2654 dieren, waar onder 1444 runderen, 69 schapen, 838 nuchtere kalveren, 135 graskalveren, 75 bokken en 84 zuiglammeren. Prijzen per stuk: Melkkoeien f.545, f.425. f.325; kalfkdeien 555, 430, 330; va- rekoelen 345, 275. 225; vaarzen 330, 275, 190; pinken 280, 2.0, 160. ZOETERWOUDE, 5 Mei. Eierveiling P.V.V. „Ik leer nog". Aangevoerd 1500 eieren. Prijzen kipeieren regeeringspr|js. Pluimvee: kippen f. 2,80—3,10; hanen 1,55; konijnen 1,10—3,30, al les per stuk. w- 31

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3