OORLOGSSCHADE f. 1.740.000.000 Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 Mei 1941 Derde Blad No. 24878 TOCH KAMPEERGENOEGENS 82ste Jaargang Bestrijding van Engelsche ziekte te Rotterdam Distributie thee en koffiesurrogaat Extra rantsoen rijst Halfjaar), schaderegeling Gemengd Nieuws MOEILIJKHEDEN MET UW BELASTINGEN? Hoo&straten's Boekhoudbureau, Cronesteinkade 20, Leiden, Telef. 25754 Centraal secretariaat voor land- en tuinbouw mn IN UITEREN.. ZUIGELINGEN KRIJGEN EEN VERSTERKTE DOSIS VITAMINE D. Benige maanden geleden bereikten den directeur van den Rotterdamschen ge meentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst dr. J. E. Feisser berichten, dat meer en meer verschijnselen van rachitis (Engelsche ziekte) bij kinderen worden waargenomen. Ofschoon deze toeneming van het aantal ziektegevallen niet bepaald reden tot groote ongerustheid gaven, meen de men er goed aan te doen, onmiddellijk pogingen aan te wenden, om zoo mogelijk de gevaren van een toenemende rachitis met haar verminkingen en misvormingen te voorkomen. Een plan, dat voor ons land geheel nieuw mag heeten, werd ontwikkeld. Dr. Jonxte, kinderarts van het Zuider ziekenhuis te Rotterdam heeft deze plannen mede ontwikkeld, welke hierop neerkomen, dat op de consultatiebu reaus voor zuigelingen twee maal een versterkte dosis vitamine D., waarop het bij bestrijding der rachitis aan komt, aan het kind te verstrekken. Deze dosis ter grootte van 71/* miligram vi tamine D. is opgelost in olie, waarvan het kind een lepeltje te slikken krijgt. De kinderen krijgen dus het praeparaat niet in den vorm van een recept, in welk geval het effect veelal verloren gaat, al was het alleen reeds omdat vele ouders dan toch verzuimen het in dit geval gezonde kind het praeparaat toe te dienen. Het kind krijgt het verster kende middel regelrecht in de maag. Dit beteekent als het ware het toedie nen van een „vitamine-stoot", zooals dr. Feisser dit in een persconferentie noemde, waardoor het kind voor eenige maanden beschikt over een voldoende hoeveelheid vitamine D., welke lang zaam wordt- opgebruikt, om den gevaar lijken tijd door te komen. Deze dosis moet per winter 2 maal worden toege diend aan kinderen tusschen Vt en 2 jaar. Alle voorbereidende maatregelen zijn bereids genomen, zoodat men half Mei met de actie zal kunnen aanvan gen. Ongeveer 15.000 kinderen zullen worden behandeld. BON 30 AANGEWEZEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de met 30 genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koopen van 40 gr. thee of 250 gr. koffiesurrogaat, officieele samenstelling. De verbrulksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mel tot en met Zondag 25 Mei a.s. Het koopen op deze bon is reeds heden geoorloofd. EEN HALF POND OP BON 21 VAN DE BOTER- EN VETKAART. Voor het tijdvak van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. wordt op bon „21" van de boter- en vetkaart een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst- grles of gruttenmeel (gemengd meel) van 250 gram beschikbaar wordt gesteld. Voor zoover dit extra rantsoen wordt betrokken tegen inlevering van bonnen van de vet kaart zullen de winkeliers aan het publiek een reductie van f. 0.03 per 250 gram op den normalen prijs verleenen. De winkeliers ontvangen het bedrag, waarover zij reduc tie hebben verleend, door bemiddeling van de plaatselijke distributiediensten terug van de middenstandsbanken. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de detaillisten de bonnen „21" van de boter- en vetkaart behooren in te leveren. Ten einde de bij het centraal distributie kantoor ingeschreven detaillisten in de ge legenheid te stellen aan de vergroote vraag naar rijst te voldoen, worden zij in de ge legenheid gesteld vanaf Maandag 5 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei as. tusschentijds de met „23" genummerde bonnen van de ..bonkaart algemeen", welke thans recht geven op 250 gram rijst, voor toewijzingen In te wisselen. De vaste lnleveringsdagen komen daarbij te vervallen, zoodat de be langhebbenden onafhankelijk van hun co denummer de bonnen kunnen inleveren. De inlevering der bonnen dient te ge schieden in veelvouden van tien stuks, zoó- dat het gebruikelijke minimum van 40 bonnen hierbij niet behoeft te worden ge handhaafd. De grossiers zullen tijdig door de Nederlandsche meelcentrale worden be voorraad. UITVOERING KINDERBIJSLAGWET. Dengenen, die meenen krachtens de kin derbijslagwet aanspraak te kunnen maken op kinderbijslag of op een hoogere uit- keerlng dan hun Is toegekend, wordt er op gewezen, dat zij ter zake inlichtingen kun nen inwinnen bij de instelling, waarbij hun werkgever zijn personeel heeft verzekerd ingevolge de ziektewet, dus bij d£n raad van arbeid of bij een bedrijfsvereenlging, Mochten zij. ook nadat hun de gevraagde inlichtingen zijn verstrekt, meenen verdere aanspraken op uitkeering door een be- dr'jfsvereeniging te kunnen maken, dan kunnen zij zich met een klacht wenden tot het college van toezicht, Raamweg 90, 'o Den Haag. Een aantal boeren heeft zich bereid ver klaard aan kampeerders, nu deze tus schen 12 en 4 uur 's nachts niet in tenten mogen verblijven, in stallen, schuren, de len of op zolders onderdak te verschaffen. VOETREISREÜNIE VAN DE NEDERL. REÏSVEREENIGING. In de omgeving van Driebergen. Der gewoonte getrouw, organiseert ook dit jaar op Hemelvaartsdag (22 Meil, de voetreizen- en wintersportcommissie der Nederlandsche Reisvereeniging, een groote voetreisreünie. Reeds negen keer zijn derge lijke jaarlijksche voetreünies van de NRV gehouden, zoodat de komende reünie als een jubileum-voetreisreünie is te be schouwen. Des morgens zullen de deelne mers in het park tegenover het station DriebergenRijsenburg worden begroet door den heer J. G. Beurs, voorzitter van genoemde commissie. In drie groepen, die resp. 20, 23 en 26 km. afleggen, zullen wan delingen in de omgeving van Driebergen worden gemaakt, waarna tenslotte met een reünistenmaaltijd de dag zal eindigen. Als leiders bij deze wandelingen treden op de heeren J. G. Beurs, B. Baanen, A. W. F. Sprink en A. Peters. DE LOONBELASTING. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft het volgende bepaald: Regelingen krachtens welke een werkne mer of ander gerechtigde, tegenover een werkgever, een fonds of een verzekerings maatschappij, aanspraak of mede aan spraak heeft op eenige andere uitkeering dan pensioen in den zin van artikel 6, let ter c, van het besluit op de loonbelasting, kunnen desgevraagd voor de toepassing van de letters c. en d. van genoemd artikel door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën, onder door hem te stellen voorwaarden, worden aangewezen als pensioenregelingen in den zin van ge noemde letter c. Indien krachtens een overeenkomstig ar tikel de aangewezen regeling eenige an dere uitkeering dan pensioen in den zm van artikel 6, letter c, van meergenoemd besluit plaats vindt, wordt die uiekeering als loon aangemerkt, en is op die uitkee ring artikel 10 van het besluit van toepas sing. BURGEMEESTERS. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sehe zaken is R. van Luttervelt gerekend van 25 Maart j.l. af opnieuw tot burge meester van de gemeente Lochem benoemd en is F. H. Wanninkhof met ingang van 15 Mei tot burgemeester van de gemeente Willemstad benoemd. De heer Wanninkhof is luitenant-kolonel op nonactiviteit. Hij werd te Deventer ge boren 4 Maart 1888. ONDERLINGE IVERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVESTiGD IE SGBAVENHAGE BESTUUR: LC.F.E.VAM HELDEN TUCKER. A- A. B BÖCKER. Mr. J. MONTIJN. N. J. J. GROBBEN. F. E. EVERS Tot deze week werd verzekerd ruim in de volgende afdeelingen Afd. A. Woningen, winkels, boerde rijen, inboedels, inventarissen, enz. tot f50.000. Afd. B, Andere en grootere risico's, ook 'bedrijfsverzekeringen bo ven f. 10.000— per week. Afd. C. Persoonlijke Ongevallen. Afd. D. Gevaarlijke risico's, inclusief klasse III op vaartuigen. Afd. E. Bedrijfsschade en Huurder- ving. Afd. G. Geld, geldswaarden, preciosa. Afd. H. Herverzekeringen. Afd. I. Inboedels tot f. 7500.—.' DRIEMAANDELIJKSOHE SCHADEREGELING Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER 2431 (Ingez. Med.) LOONBELASTING, OMZETBELASTING, INKOMSTEN- en VERMOGENSBELASTING. 695 (Ingez. Med.) VERGADERING IN DEN HAAG. Het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin vertegenwoordigd de dag. besturen der C.L.O. en F.N.Z. en'N.PF. ver gaderde te 's-Graverihage. Aangaande de distributie van stikmest- stoffen over. het bemestingjaar 1940/41 luidt het oordeel van de practijk niet on verdeeld gunstig. De vergadering was van gevoelen, dat in de toekomst de toewijzing beter moet worden geregeld, zoodat de stikmeststof in handen komt van degenen, die deze gebruiken. Besloten werd een com missie in te stellen, welke zal hebben na te gaan volgens welk systeem de stikstof meststoffen voor het bemestingsjaar 1941/42 moeten wordeji toegewezen. Door de vereeniging „Het Grondbezit", optredend in volledige -instemming met de andere grondeigenaren-organisaties, werd tot de centrale landbouw-organisaties het voorstel gericht het overleg, dat tot nu toe tot enkele punten beperkt was, uit te brei den. De bedoeling is, dat de secretariaten elkaar op de hoogte zullen houden van zaken, welke van gemeenschappelijk belang zijn en dat over en weer gelegenheid zal worden gegeven besprekingen over zulke onderwerpen bij te wonen. De vergadéring kon zich met dezen vorm van samenwerkengeheel vereenigen. Ingekomen was een schrijven van den directeur van het rijksbureau voor wol en. lompen, waarin deze als zijn oordeel te kennen gaf voor de levering van de scheer 1941 van de boeren aan den handel een centrale instantie te moeten inschakelen. In verband hiermede richtte hij zich tot de centrale landbouw-organisaties met het verzoek de inname van de Nederlandsche scheerwol bij de boeren en de verkoop daarvan aan den handel te regelen. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel en besloot de Nederlandsche fede ratie tot verbetering van den wolhandel met de inname van de scheerwol te be lasten Met het oog op de groote schade, welke door verschillende vogels als houtduiven, Vlaamsche gaaien, kraaien en musschen wordt aangericht aan het pas gezaaide, zou het van groot belang zijn dat de landbou wers hun ingeleverde jachtgeweren terug kregen. In deze tijden nu al het mogelijke wordt gedaan om de opbrengst van onzen bodem zoo hoog mogelijk op te voeren, is het zaak er voor zorg te dragen, dat er zoo weinig mogelijk verloren gaat. Vooral moet daar bij worden gedacht aan de schade, welke schadelijke vogels ook aan het rijpende ge was kunnen doen. Besloten werd zich met betrekking tot dit punt in verbinding te stellen met den directeur-generaal van den landbouw. In het belang van een zoo groot moge lijke bodemproductie verdient het aanbeve ling de voorlichting der boeren zoo inten sief mcfeelijk te maken. De ervaring heeft geleerd, dat het zeer wenschelijk is voor dat doel vereenigingen voor bedrijfsvoor lichting in het leven te roepen. Met het oog op de daaraan verbonden kosten stuit dat echter nog wel-eens op moeilijkheden, welke kunnen worden overwonnen, indien gedurende eenige jaren van rijkswege be drijf s-assistenten worden aangesteld, die met de leiding der vereenigingen worden belast. Besloten werd zich dienaangaande te wenden tot den directeur-generaal van den landbouw. Een commissie uit de centrale landbouw organisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond is bezig met het samenstellen van een urgen tieprogramma voor de veehouderij. Hoewel deze. commissie nog niet met haar taak gereed is, werd besloten te bevorderen, dat het gedeelte, dat over de rundveehouderij handelt, zoo spoedig mogelijk wordt gepu bliceerd. Opnieuw werd besproken het door het landbouw economisch instituut uitgebrach te rapport inzake den kostprijs van de melk in 1941/42. Besloten werd dit rapport, dat reeds ter kennis is gebracht van den direc teur-generaal van de voedselvoorziening, met den functionaris te behandelen. In middels zal de voornaamste inhoud van het rapport worden gepubliceerd. BELASTING-AMNESTIE. In verband met het besluit betreffende amnestie op het ggbied der belastingen en der deviezen, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: De aangifte, waartoe men ingevolge het besluit verplicht is, moet geschieden op een formulier, dat door den secretaris-generaal van het departement van financiën is vast gesteld. Dit formulier kan men aanvragen bij de directeuren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij die van 's rijks belastingen of bij die der registratie en domeinen, of bij de inspecteurs der directe belastingen of bij die der registratie. Aan dengene die, persoonlijk of door een gemachtigde, reeds aangifte mocht hebben gedaan zonder gebruik te maken van het vastgestelde formulier, zal alsnog zulk een formulier worden toegezonden. Hij dient dit formulier dan in te vullen en in te leveren bij den inspecteur die het hem toezond. Al leen indien hij geen aangifte van deviezen behoeft te doen, kan hij volstaan met het inzenden van een verklaring, dat invulling van het formulier voor zooveel de deviezen betreft te zijnen aanzien niet te pas komt. Volgens artikel 5, 4e lid, van het besluit zal een nader onderzoek naar feiten welke met belastingheffing verband hou den. niet plaats vinden. In beginsel zal derhalve een gedane aangifte door den inspecteur zonder verder onderzoek worden aanvaard. De aangever heeft bij een vol ledige en juiste aangifte het grootste be lang. Immers alleen door zulk een aangifte waarborgt hij zich straffeloosheid wegens overtredingen van bepalingen inzake belas tingen en deviezen. Een onvolledige of on juiste aangifte geeft hem geen aanspraak op eenige gunst. Met het oog op dit belang van den aangever zal de inspecteur, Indien blijkt dat de aangifte uit onwetenheid of om andere redenen onvolledig of onjuist is, daarop de aandacht van den belasting plichtige vestigen en er op aandringen, dat- deze alsnog een volledige en juiste aangifte doet. Voor tijdig ingediende, onvolledige of onjuiste, aangiften kan de inspecteur zijn bemiddeling verleenen, ook nadat de voor de aangifte gestelde termijn is verstreken. GEDENKPLAAT VOOR ENKHUIZEN. Vrijdag 9 Mei zal een bronzen gedenk plaat door de ingezetenen van Bunschoten als herinnering aan de genoten gastvrij heid tijdens de Mei-dagen van 1940 aan het gemeentebestuur van Enkhuizen wor den aangeboden. De gedenkplaat geeft een voorstelling van een gedeelte van het IJsselmeer met de Noord-Hollandsche kust en de stad Enk huizen aan de linkerzijde, terwijl in den benedenhoek de dorpen Spakenburg en Bunschoten zichtbaar zijn. De woorden in de gedenkplaat zijn gegraveerd, herinneren aan de evacuatie. De plaat zal worden aangebracht in het raadhuis te Enkhuizen. De reis naar Enkhuizen zal per boot ge schieden. Verwacht wordt, dat tal van vis- schersvaartuigen de .boot, waarop zich de officieele deputatie bevindt, zal vergezellen. A. J. LOERAKKER. Ontslag als voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond. In „De RH. Landarbeider" deelt de heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond en redacteur van het orgaan van die organisatie mede, dat het hoofdbestuur van den R.K. Landarbeiders bond zijn verzoek om ontslag als voorzitter van die organisatie en redacteur van het orgaan heeft aanvaard en hem met ingang van 1 April ontslag heeft verleend. Aan dat besluit is geen bekendheid ge geven voor de bestuursraad in de gelegen heid was, een opvolger te benoemen. Deze heeft den heer C. van der Ploeg te Haar lem tot voorzitter benoemd. De heer A. J. Loerakker is 67 jaar oud en was bijna 28 jaar gesalarieerd bestuurder van den R.K. Landarbeidersbond. De heer C. van der Ploeg werd in Januari 1939 gekozen tot hoofdbestuurder. Tot dan toe was hij reeds eenige jaren in dienst van den R.K. Landarbeidersbond als pro pagandist. Ir. J. BERBEN OVERLEDEN. In Breda overleed de bekende architect J. H. Berben in den ouderdom van 58 jaar. Architect Berben heeft een groot aantal kerken en kloosters gebouwd, o.a. de Chris tus Koning-kerk en Theresia-kerk te Breda de kerken van Hoeven en Rucphen, de ka pel van kasteel Bouvlgne en van het E.K.- huis te Breda, het fraaie gemeentehuis van Terheyden enz. Voor verscheidene Congre gaties bouwde de heer Berben kloosters en scholen in Brabant. De Tijd. TIJDSCHRIFTEN. De Wereldkroniek. De Wereldkroniek brengt een beschouwing van A. Glavimans over Jan Sluyters „de ridder zon der vrees of blaam der Nederlandsche schilder kunst." Voorts artikelen ver „Bongerds in Bloe sempracht". „Het heilig bloed, boekske van Brugge", „Rammen in de Arena", „De Zeerove rben van den alderfameusten Kennemer Zee rover Claes Gz. Campaen" en „Kleederdrachten". Tenslotte o.a. het gebrulkelbke Wereldallerlei. GROOTE VILLABRAND TE DOORN. Zes brandweerlieden gewond. Gisteren is. de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in de kapitale villa „Ter Schure", aan den Bergweg te Doorn, bewoond door de familie C. T. en eigendom van den heer B. te Am sterdam, aldus het „Vad." De brand bleek te woeden in het rieten dak tegen de betimmering. De brandweer trok direct energiek van leer en hoewel het riet stevig wa~ bevestigd, werd het losge trokken en van het dak gegooid. Het scherpe riet veroorzaakte nogal verwondingen en niet minder dan zes van de brandweerlieden liepen verwondingen op. De bovenverdieping brandde vrijwel geheel uit, de benedenver dieping kreeg eenige brand- en veel water schade. Behulpzame handen hadden even wel kans gezien het overgroote deel van het kostbare meubilair te redden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men geheel in het duister. VAN DE TRAM GEVALLEN. Gisteravond om ongeveer kwart voor acht 'had in de Duivelandsohestraat te Soheve- ningen een ongeval plaats, dat aan den 9-jarigen jongen Z. D. uit de Flakkeesche- straat het leven kostte. Op dat tijdstip pas seerde daar een motorwagen van lijn 3a met twee aanhangwagens. De jongen sprong op de treeplank van den eersten aanhangwa gen, doch viel er af en geraakte onder den laatsten wagen. Met zware verwondingen werd hij naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst over leed. BRUTALE INBRAAK TE ZWOLLERKERSPEL. Op klaarlichten dag is te Berkum, ge meente Zwollerkerspel, een brutale inbraak met geweldpleging, gepleegd ln de boer derij van den landbouwer Bruins aldaar. Volgens de' verklaringen van den voor- naamsten getuige in deze zaak, een aan genomen zoon van B., Anton Maat genaamd zou de dader een 17-jarige neef, zekere N., uit Oudleusen zijn. Deze jongeman had tot 1 Mei gewerkt op een boerderij gelegen in de nabijheid van die van B. Hij was daar weggegaan. Op een oogenblik, dat hij wist, dat er bij Bruins niemand thuis was, drong hij diens boerderij, waar hij uiteraard goed bekend was. binnen en doorzocht er alle kasten en laden naar geld. In een kast in de woon kamer vond hij f. 160, die hij bij zich stak. Kor daarop werd hij in zijn bedrijf ge stoord door A. Maat, toen deze thuis kwam. N. vluchtte naar den zolder, waarheen M., die onraad vermoedde, hem volgde. Daar vond hij den neef, die onmiddellijk een plank greep, waarmede hij M. een paar flinke klappen op het hoofd gaf, zoodat de jongen bloedend wérd verwond. Vervol gens greep hij een bezem en een stuk hout om M. te bewerken en daarna snelde de inbreker naar buiten en vluchtte weg.-M. slaagde er in een nabij gelegen boerderij te bereiken, waar men medische hulp in riep en de politie waarschuwde. M. die ernstig aan het hoofd verwond werd, moet het bed houden. De dader is voortvluchtig. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Naar ons wordt medegedeeld, zal de eerst volgende internationale Rijks-Messe. in Leipzich plaats hebben van 31 Augustustot en met 4 September. D$ze zal gehouden worden in 22 hiervoor beschikbare groote jaarbeursgebouwen, gelegen in de binnen stad en men verwacht ongeveer 6500 deel nemers uit 21 landen, zoodat monstercol lecties in een zeer ruime verscheidenheid aanwezig zullen zijn. Ook nu kunnen de bezoekers, evenals in het voorjaar, rekenen op verschillende be langrijke faciliteiten met betrekking tot reis en verblijf, enz.. Evenals toen dienen zij zich vroegtijdig aan te melden, wegens de te vervuilen formaliteiten voor het Duit- sche pasvisum.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9