SANATOCEH BINNENLAND De rantsoeneering van levensmiddelen in Zweden LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Mei J 941 Derde Blad No. 24877 82sie Jaargang De distributie De taak van den architect Maandag een nieuw spoorboekje Bond van Nederlandsche haringexporteurs De smokkelhandel in aardappelen De voedsel-situatie is goed, maar veel hangt af van den komenden oogst NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Aardappelen. De twintig met „17" genummerde bon nen van de broodkaart geven te zamen recht op het koopen van l'/j kg. aardappe len. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zon dag 11 Mei as. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. Melk. De met „15" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het Koopen van 13/4 liter melk. De verbruiksperiode van deze bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op deze bon is geoor loofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zon dag 11 Mei a.s. Eieren. De met ,.95" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van deze bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op deze bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Gedurende den kooptljd mag de bon ook gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. Kaas. De met „65" en „75" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen geven recht op het koopen van 100 gram kaas. De ver bruiksperiode dezer bonnen loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoor loofd van Zaterdag 3 Mel tot en met Zon dag 1 Juni a.s. Brood, gebak, thee en koffiesurrogaat. De bonaanwijzingen voor brood en ge bak alsmede voor thee en koffiesurrogaat zullen bij afzonderlijk .bericht bekend wor den gemaakt. DE OUDE GILDEGEDACHTE HERLEEFT IN MODERNEN VORM. Op uitnoodiging van den secretaris-ge neraal van het departement van volks voorlichting en kunsten zijn dezer dagen een vijftigtal architecten uit alle streken van ons land, op het departement samen gekomen, waar zij door dr. T. Goedewaa gen en den heer Ed. Gerdes, hoofd van de afdeeling bouwkunst, beeldende kunst en kunstnijverheid zijn toegesproken. De heer Gerdes zeide, dat het departe ment ernaar streeft een einde te maken aan den regentengeest. Wij wenschen ons niet te binden aan 'n bepaalde groep, maar wij willen in de toekomst aan alle archi tecten, die goede krachten zijn, een kans geven. Wij zullen ons wenden tot hen, die volksch kunnen bouwen. Wij wenschen geen gebouwen, die evengoed in Sofia, in Madrid als in Oslo zouden kunnen staan. Wij hebben een Nederlandschè traditie op architectonisch gebied. Indien wij op onze eigen nationale kracht vertrouwen zullen wij een grootsche toekomst tegemoet gaan.- Dr. Goedewaagen zeide dat de samen bundeling der architecten tot een vakgroep van het gilde der beeldende kunstenaars parallel loopt met die van andere cultuur werkers. Ook de architecten moeten zich, om sterk te staan, aaneen sluiten tot een gesloten corporatie, die hun economische en sociale belangen behartigt, hun titel veilig stelt, hun opleiding en geestelijk- politieke gezindheid onderzoekt en vorm geeft, en beunhazerij bestrijdt. Directe staatsleiding vereischt als tegenpool de ge sloten vakcorporatie, die allen omvat en binnen het kader der Nederlandsche cultuurkamer en haar gilden regelend en verordenend optreedt. Het is de oude gildegedachte in moder nen vorm en aan de eischen van het heden aangepast. De staatsleiding van onzen kant, aldus dr. Goedewagen, behoeft een j.tegenspeler" in de architectencorporatie. Om tot deze ordening te komen is het noodig, dat wij de handen ineenslaan, dat wij wat her en der uit particulier initiatief is opgekomen, als het in goede richting werkt, overnemen en opnemen in onzen door dit departement geleiden bouw. Het departement is de directiekeet», zoo besloot dr. Goedewaagen zijn^toespraak, inaar het practische werk ligt in de han den en in den goeden wil der architecten zelf. De technische uitwerking laten wij gaarne aan de architecten zelf over. De cultureele. aesthetische zijde van den we deropbouw van ons land, onze dorpen en onze steden is een zaak, die dit departe ment krachtens zijn bevoegdheid niet on verschillig zal laten. Na deze toespraken begaven de aanwe zigen zich naar de ontvangzaal van het departement, waar dr. Goedewaagen zich langen tijd met d§ architecten onderhield Op Maandag 5 Mei zal een nieuw spoor boekje gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laatsten winterdienst eenige malen het ge val was, een bijgewerkt spoorboekje, rnaar bet betreft een geheel nieuwen dienst. öcso uitgave, waardoor men van de vele aanvullingsbladen voor laten wij hopen 7~ ni.et al te korten tijd verlost wordt, zal m reizigerskringen zeker met vreugde wor den begroet. DE HEER D. F. E. MEERBURG, UIT KATWIJK, VOORZITTER. De bond van Nederlandsche haringexpor teurs hield gistermiddag zijn ledenvergade ring in hotel „Terminus" te 's-Gravenhage. De voorzitter, de heer P. Goedknegt, hield een openingsrede, waarin hij wees op een zekere gedrukte stemming, waarin vele le den verkeeren, hetgeen ook begrijpelijk is, daar op het gebied van den haring- en exporthandel het bedrijf tot totalen stil stand is gekomen. Dit mag echter nog geen reden zijn om geen belangstelling te too- nen. In tegendeel was spr. van meening, dat men zich op alle mogelijke gebeurte nissen nu reeds moet voorbereiden, zoodat wanneer de mogelijkheid weer komt om zaken te doen, men dan ook gereed is om dadelijk weer aan te pakken. Door den bond zijn krachtige pogingen in het werk gesteld om te komen tot meer eenheid in het visscherijbedrijf. Algeheele organisatie werd gewenscht voor het bedrijf van den producent tot en met den consu ment. Deze pogingen hadden succes. Ze hebben er toe geleid, dat een federatie van verschillende bedrijven werd opgericht, n.l. de F. O. V., waarvan ook de bond nu een ..derdeel uitmaakt. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bracht de secretaris, inr. A. Hoekema, een zeer uitvoerig jaarverslag uit. In de plaats voor den heer Goedknegt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot voorzitter benoemd de heer D. F. E. Meer burg, Katwijk. Tot bestuurslid werd in diens plaats benoemd de heer M. van der Valk Dzn., Vlaardingen en als leden van het be stuur werden herkozen de heeren C. den Duik, Katwijk aan Zee en C. Vrolijk, Sche- veningen. Ten slotte werd de contributie voor het vereenigingsjaar 1941/1942 vastgesteld op 2/3 van het bedrag van het afgeloopen jaar. met een minimum van f.25.per lid, zulks in verband met de tijdsomstandig heden. VAKBEKWAAMHEID IN HET SCHILDERSBEDRIJF. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft als diploma, uit het bezit waar van het voldoen aan de in het Vestlgings- besluit schildersbedrijf bedoelde minimum- eischen van vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf kan blijken, aangewezen den graad van „Meester in het huisschil deren", voor zoover deze is toegekend dooi de Vereeniging ter Veredeling van het Am bacht, te Amsterdam, in de jaren 1940, 1941 en 1942. MAATREGELEN TEGEN FRAUDULEUS VERVOER NAAR BELGIË. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ningen deelt in verband met het frauduleu ze vervoer van aardappelen naar België het volgende mede: Reeds geruimen tijd geleden werd bekend, dat consumptie-aardappelen uit de voorra den, die zich in de grensstreek bevonden, in steeds grooteren omvang naar België frau duleus werden uitgevoerd. Om hieraan een eind te maken, heeft toen de groothandel, handelaren, die door de V. B. N. A. worden georganiseerd in de vereeniging tot behar tiging van den Nederlandschen aardappel- handel (V.B.N.A.) deze voorraden in korten tijd van de telers opgekocht. Echter werd de vraag naar aardappelen in België steeds grooter en bleek men be reid, hiervoor nog hoogere prijzen te be talen. Zoo werd de aandacht van den smok kelhandel op de goedgekeurde, geplombeer de pootaardappelen gevestigd, die in Neder land zonder eenige formaliteit konden wor den vervoerd. De handel in deze soort was uitsluitend in handen van pootaardappel- erkend. Spoedig gingen groote partijen naar en over de grens. Doordat de douane ette lijke hoeveelheden hiervan in beslag nam, kwam ook deze frauduleuze handel aan het licht. Er zijn toen direct maatregelen ge nomen, waardoor het vervoer van deze soort aardappelen aan dezelfde bepalingen werd onderworpen als dat der consumptie-aard appelen, terwijl tevens het vervoer naar de grens zoo goed als geheel werd stilgelegd. Nog op een andere manier werd 'de smok kelhandel bestreden. Door middel van een bonnenstelsel konden telers,' in de grens streek woonachtig, de aardappelen bestel len, benoodigd voor eigen uitpoot. De aan vraag om bonnen nam echter, juist te Zun- dert, Achtmaal en Baarle-Nassau, zulk een grooten omvang aan, dat de behoeften van die telers aan een grondig onderzoek wer den onderworpen, voordat tot levering toe stemming kon v/orden gegeven. De vindingrijkheid van het smokkelaars- gilde bleek echter nog niet uitgeput. Im mers, spoedig kwamen ten kantore van den provincialen voedselcommissaris copie-ver- voerbewijzen binnen, welke betrekking had den op het vervoer van zoogenaamde voer- aardappelen naar de grens. Voederaardap pelen zijn zeer kleine aardappelen, uitslui tend voor veevoer geschikt. Uit den aard der zaak trok het de aandacht, dat de grensstreek de bestemming van.deze aard appelen was. Daar ook het veevoer in ons land niet in ruime mate voorhanden is, moest ook het vervoer van deze voeder aardappelen streng aan banden worden ge legd. Ondanks de hierboven geschetste maat regelen ontveinst men zich geenszins, dat de smokkelhandel steeds blijft zinnen op nieuwe mogelijkheden om aardappelen frauduleus uit te voeren. Mocht in de ko- Er Is genoeg te doen, nier alleen voor den handwerksman. Zorg dus. dat U lichamelijk en geestelijk In goede condi tie blijft. Dat kin. wanneer U de daarvoor onontbeerlijke voedingsstoffen krijgt. Daarom, neem Sanatogenl Sanatogen geeft niet alleen Uw zenuwen kracht, docb versterkt Uw geheele lichaam en stelt U in staat om bergen werk te verzetten en op Uzelf te kunnen vertrouwen. Begin er nog heden mede en bedenk, dat U den raad volgt van meer don 25.000 doktoren. A Verkrijgbaar bij alic Apotheken en drogisterijen. Het zenuwsterkende voedsel vj pa 2393 .(Ingez. Med>V mende dagen blijken, dat verder optreden hiertegen noodig is, dan zal hiertoe onver wijld worden overgegaan. Maatregelen van ingrijpend karakter zijn in dit verband in overweging. De tot dusverre gesmokkelde partijen aardappelen zijn, wat het aantal kilogrammen betreft, ongetwijfeld belang rijk, maar in verhouding tot den totalen Nederlandschen voorraad zeer gering. DE IJSSELBRUG NABIJ ZWOLLE. In antwoord op een gezamenlijk schrij ven van den A.N.W.B., den B.B.N., de Ka mer van Koophandel te Zwolle, de K.N.A.C. de K.N.M.V., de N.O.B., de V.V.V. Zwolle en de Zwolsche Vereeniging voor Handel en Industrie, gericht aan den directeur- generaal van den Rijkswaterstaat met het verzoek te willen bevorderen, -dat bij den herbouw van de hoofdoverspanning van de brug over de IJssel bij Katerveer zoo mo gelijk tegelijkertijd verbreeding zou plaats vinden, werd bericht ontvangen, dat ver- breeding van het rij dek van de te herstel len brug practisch niet. uivoerbaar is. Technisch zou het weliswaar mogelijk zijn de zijpaden, die een breedte hadden van 1.75 M. tot 3.50 M. te verbreeden, doch dit zou een materiaalverbruik vereischen, dat daarvoor thans niet beschikbaar kan wor den gesteld. Latere uitvoering van de verbreeding zal in gunstiger tijdsomstandigheden in over weging kunnen worden genomen. DE DAG DER JUBILARISSEN BIJ DE SPOORWEGEN. Verschillende ambtenaren en beambten in alle deelen van het land herdachten in den loop van de vorige maand den dag, waarop zij voor veertig jaar in dienst tra den bij de Nederlandsche spoorwegen. Eer gisteren kwamen zij allen te zamen in Utrecht, waar zij op de gebruikelijke wijze door de directie werden ontvangen. De jubilarissen werden hartelijk toegesproken en ontvingen een oorkonde als blijvende herinnering aan dezen dag, terwijl hun bovendien via hun chefs een enveloppe met inhoud werd overhandigd. JUBILEUM A. M. NOPPEN. Gisteren is de directeur van de Stads reiniging te Amsterdam, de heer A. M. Noppen, door wethouder dr. J. Smit, ge huldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Ook tal van andere toespraken werden gehouden. Vleesch- en koffiedistributie baren de meeste zorg. (Van onzen correspondent te Stockholm) Het is al weer een week of wat geleden, dat In de krant de eerste foto stond van een ploegenden boer, de eerste foto van dit. jaar dan, want telkenjare komt er zoo omstreeks het begin van April ter opmon tering van de in sneeuw en kou verkniesde Stockholmers dat plaatje van paarden met lentezon in de blonde manen en glimmen- den grond, die opkrult tegen het blanke ploegijzer en een rustig voortschrijdenden boer, waarvan je weet. dat hij van „bezui den den grooten weg" is. Dat is de straat weg van Malmö naar Ystad en daar bezui den ligt die gebenedijde, welige hoek van Schonen, waar de grond beter is dan ergens elders in dit lange land en waar met milde winden over Sont en Oostzee het voorjaar het eerst komt op zijn jaarlijkschen tocht naar het Noorden. Het is, zooals gezegd, al een paar weken geleden, dat daar in het verre Zuiden het ploegen begon, maar hier, een nacht met den sneltrein Noordwaarts, ligt nog overal sneeuw op de velden en ln de bosschen en na een dag van zon en dooi en lekker lente weer brengt vaak de avond weer een paar graden vorst en nieuwe sneeuwbuitjes, alsof we nu de laatste vijf maanden nóg niet genoeg sneeuw hadden gehad. Dat is zoo elk Jaar ongeveer hetzelfde liedje; elk voorjaar weer komen er dagen, dat de win ter weerkeert nadat je al zoo sterk de lente had gevoeld, geproefd, geroken, elk Jaar duurt de nawinter lang, tè lang voor den naar bloemen en koesterende warmte snakkenden Noorderling. Maar dit jaar duurt hij véél te lang: al zijn de wilgen reeds met katjes-paarlen beregen en al hangt er weer dat bleek violette waas van goede belofte over de nu sneeuwwit glan zende berken, toch zit de vorst nog een meter of anderhalf in den grond, zoodat er hier en overal elders in Midden-Zweden nog niet aan ploegen gedacht kan worden. Daarmee Is men nu al veertien dagen ten achter bij het vorige jaar, toen het toch ook een heel late lente was. En als de boeren niet in hun lange samen-leven met zon en regen en grond geleerd hadden, af te wachten en veel over te laten aan de .goede machten van aarde en hemel, zouden zij zich reeds nu ernstig ongerust maken. Want hoe later het voorjaar komt, hoe later het groeiproces beginnen kan, des te kleiner wordt de weerstand van het gewas tegen slechte weersinvloeden en des te kleiner ook de kans op een goeden oogst. GRAAN AAN FINLAND UITGELEEND. En juist dit jaar heeft Zweden, in veel sterker mate dan in lang het geval'is ge weest, een goeden oogst noodig. Verleden jaar was de oogst ten gevolge van het late, natte voorjaar en den veel te drogen zomer over het algemeen slecht en het jaar daar voor was hij ook al erg middelmatig. Bij het opmaken van de plannen voor de voedselvoorziening die in groote lijnen al geruimen tijd voor September 1939 wa ren vastgesteld ls men er echter van uitgegaan, dat de mogelijkheid van drie op eenvolgende slechte oogsten practisch ver waarloosd kon worden, omdat zaaigoed en akkergrond de laatste decennia zulke ver beteringen hebben ondergaan, dat volgens de deskundigen de kans op twee slechte oogsten aohter elkaar al vrij gering was. Valt de oogst nu weer tegen, dan betee kent dit naar alle waarschijnlijkheid, dat de plannen voor de voedselvoorziening in grijpend gewijzigd en de rantsoenen van verschillende levensmiddelen ingekrompen moeten worden. Voorloopig hoeft dat, on voorziene omstandigheden voorbehouden, echter nog niet en voorloopig is de voed selvoorziening nog goed, nog zoo goed zelfs, dat er bijvoorbeeld suiker en peulvruchten naar Noorwegen geëxporteerd konden wor den en spek en graan en grondstoffen voor margarine naar Finland, dat bovendien tot November een tachtigduizend ton brood graan uit de Zweedsche graanreserve ter leen gekregen heeft. In deze beide buur landen heeft de voedselvoorziening te kam pen' met problemen, die men in Zweden niet kent. maar het Zweedsche volk acht het zijn broederplicht, te helpen voor zoo ver dat mogelijk ls en daarom wekt het niet alleen algemeene instemming, dat ook van gedistribueerde levensmiddelen partijen naar de buurlanden gezonden worden, maar wordt er tevens van verschillende zijden in pers en parlement op aangedrongen, op grootere schaal dergelijke hulp aan de Fin nen en de Noren te verleenen ook al zou den daartoe de rantsoenen van de Zweden verminderd moeten worden. Trouwens, een eenigen tijd geleden door het Roode Kruis georganiseerde inzameling van suiker voor zieken, kinderen en noodlijdenden in Fin land en Noorwegen heeft tot resultaat ge had, dat niet minder dan 800.000 weekrant- soenen suiker zijn afgestaan. DE BESTE KANT VAN DEN LANDBOUWSTEUN. Dat de voedselvoorziening zoo goed is als zij is, hebben de Zweden uit den aard der zaak in belangrijke mate te danken aan het feit, dat hun land tot dusver buiten den oorlog gebleven is. Toch zou de situatie heel wat mander gunstig en zelfs regelrecht ongunstig zijn. wanneer er niet reeds sedert 1930 -hard en doelbewust aan was gewerkt om zelf zooveel mogelijk in de eigen be hoeften aan lévensmiddelen te voorzien en wanneer niet bovendien in de laatste twee jaren voor den oorlog uitbrak aanzienlijke „oorlogsvoorra-den" van allerlei waren, o.a. van kunstmest en van grondstoffen voor de fabricage van krachtvoer, waren geïmpor teerd en opgeslagen. Dat eerstgenoemde streven hield natuurlijk aanvankelijk, in tegenstelling tot het laatstgenoemde, geen verband met de kans op oorlog, het was de noodzakelijke consequentie van allerlei maatregelen, die toen genomen moesten worden om de boeren door de crisis heen te helpen, maatregelen, die eerst als een noodzakelijk kwaad werden beschouwd, maar 'die er dan toch toe geleid hebben, dat Zweden in weinige jaren van graan- importeerend land een graan-exporteerend land werd (zij 't ook met behulp van export- premies) en dat het nu, na twee jaren van slechten oogst, nog een, inmiddels door Import verdubbelde, reserve overhoudt van ruim 100.000 ton broodgraan. Van boter had Zweden de laatste jaren een zoodanig export-overschot, dat de consumptie lang niet zoo sterk ingekrompen behoefde te worden als de productie ten gevolge van de schaarschte aan zooveel inheemsch als uitheemsch veevoer daalde, al moet hier bij aangeteekend worden, dat de marga rineproductie, dank zij de bijtijds ingesla gen voorraden van grondstoffen, den afge loopen winter in vrij grooten omvang voort kon gaan, iets wat volgens de -berekeningen ook den volgenden winter het geval zal kunnen zijn. De varkensstapel, die zoowat twee millioen stuks telde, zoolang er vrijelijk maïs geïmporteerd kon worden, moet gelei delijk tot circa 1.300.000 stuks Ingekrompen worden; van den rundveestapel is tot nog toe gemiddeld zeven procent meer geslacht dan normaal, maar de schaarschte aan vee voer, die hiervan de oorzaak was, blijkt toch nogal mee te vallen want de deskundigen hadden een reductie met tien procent noo dig geacht en de slachtingen zijn, nu het voorjaar komt. eerder teruggeloopen, dan men had berekend, hetgeen ten gevolge had, dat Zweden ook eerder hun vleesch- distributie hebben gekregen dan zij ver wacht hadden. Daarmede ls de levensmiddelendistributie waarschijnlijk compleet; alleen melk, ma gere kaas, eieren (die Zweden zoo noodig uit Denemarken kan krijgen, dat o.a. om Zweedsch hout verlegen zit), vlsch, peul vruchten, groenten en aardappelen zijn, van de belangrijke levensmiddelen, nog niet op den bon en zij zullen, met uitzondering misschien van melk, ook wel niet gerant soeneerd behoeven te worden, terwijl de autoritei-ten goede hoop hebben, dat zij de voor andere levensmiddelen vastgestelde rantsoenen niet zullen hoeven te verlagen. Niet alleen zijn die rantsoenen opzettelijk een beetje aan den lagen kant vastgesteld, maar er wordt ook op een uitbreiding van de productie van verschillende landbouw producten gerekend: door aanlokkelijke prijzen te garandeeren en door voorlichting te geven verwacht men tot een uitbreiding van den verbouw van broodgraan en van verschillende andere gewassen, o.a. lijnzaad en voederwikke, te 'komen. En die uitbrei ding kan er komen, want men beschikt over voldoende voorraden van zaaigoed' en van de meeste meststoffen en bovendien- en dit ls een zeer belangrijke factor zijn over hot algemeen de boeren ln dit uitgestrekte en dunbevolkte land' nog steeds gewoon, elk jaar een deel van hun bouw land br-aaJk te laten liggen en met weinig moeite kunnen die gronden nu bruikbaar gemaakt worden voor den verbouw van voengewassen. DE ZWEED EN ZIJN RANTSOENEN. Zweden staat er, wat zdjnj levensmiddelen- voorziening betreft, niet slecht voor, het staat er in vergelijking met verschillende ander landen in Europa zelfs heel goedi voor. Maar natuurlijk zijn. er ook in Zwe den menschen. die over de distributie kla gen. Over het rantsoen spijsvet, dat 250 gram boter of margarine of vet per week is en voor schoolgaande kinderen en zwaar werk verrichtende arbeiders het dubbele, hoort men weinig; met het pond suiker per week zijn de meesten tevreden en het rant soen v-an 1625 gram brood of 1250 gram: meel per week voor bepaalde catego rieën zijn extra-rantsoenen beschikbaar ge steld maken de meesten niet op, al zijn er op het platteland vele gezinnen, waar men zooveel meelpap eet, dat men vroeger meer gebruikte. Maar met de koffie is het droevig gesteld1: vijf ons in de negen weken krijgen de Europeesche recordhouders in het koffie-drinken, die de Zweden zijn, en het ls daarom geen wonder, dat een pakje zuivere koffie het meest-gewaardeerde ge schenk geworden is, dat men thans een jarige of een jubilaris kan geven, dat het met groote koppen op de reclame-bilj ettert van de kranten komt te staan, wanneer een van de vijf schepen, die per maand uit Amerika naar Gothenburg bunnen komen, óók wat baaltjes koffie aan boord heeft en dat de meeste Zweden de twee ons thee of twee ons cacao, die zij lnplaats van de kof fie krijgen, overlaten aan de moderne mi noriteit, die eindelijk en ten langen leste geleerd heeft, thee te drinken en die de kleuters een kop chocola voorzet in plaats van zwarte gekookte koffie. Maar het meest liggen de Zweden over hoop met hun vleeschrantsoen, misschien omdat ze dat nog maar pas hebben en nog niet getraind zijn in het rekenen met pun ten. Nu kan het voorkomen, dat een oner varen huisvrouw net als vroeger voor den Zondag een kalfsbout koopt van vijf pond plus een ons ham en een stuk worst en wat leverpastei, hoewel dat goed-gerekend 2370 punten worden en zij met haar gezin van drie man maar 3000 punten in de veertien dagen te verteren heeft. Het rantsoen is namelijk berekend op een basis van 500 gram vieesch-zonrier-been of vleeschwaren per persoon per week en voor de erg weinig vegetarisch aangelegde Zweden is dit door gaans veel minder dan zij gewoon waren aan vleesch te verorberen. Mijn vrouwelijke collega, die in de krant wenken voor het Zondagsche menu pleegt te geven heeft vandaag ten einde raad- dan ook maar een menu voorgeschreven, waarvoor de ontbre kende vleeschpunten van een vriendin ge leend moeten worden (Nadruk verboden*

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9