iiKiimii'ïi'iiii 27 Uit de Omstreken KALMEEREND Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Vrijdag 2 Mei 1941 Over smaken valt niet te twisten I VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen PAKJES OP BON Er zijn 7 smaken Gecentraliseerde vleeschkeurïngsdienst HAARLEMMERMEER. Oprichting nieuw Dameskoor. Naast de mannenzangvereeniglng „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp, die onder leiding staat van den dirigent Piet Hal- sema uit Haarlem is nu ook een dames koor opgericht, onder gelijken naam en denzelfden directeur. Reeds 25 damesleden gaven zich hiervoor op. Voorloopig zullen de repetities gehouden worden in de Jeugdkapel te Hoofddorp op Vrijdagavond. Jaarverslag Bad- en Zweminrichting „Hoofddorp". Van de Bad- en Zweminrichting „Hoofd dorp" ls het Jaarverslag verschenen. Hier uit blijkt dat in Maart 1940 ten bate van het douchefonds een bedrag van f. 127.12 binnenkwam, zoodat hiervoor nu aanwezig ls f. 279. Het aantal bezoeken was zeer gering, doch het tekort, daardoor ontstaan, kon door een gemeentelijke subsidie van f 100 gedekt worden. Aan 19 candidaten kon een diploma worden uitgereikt. Uit het financieel verslag blijkt, dat 613 baden van 5 cent genomen zijn ln 1939 en het volgende jaar 236, De exploitatie-inkomsten bedroegen resp. over '39 en '40 f. 800 en f. 600. Daarentegen waren de uitgaven ook f. 120 lager, dus toch nog een exploltatle-tekort van f.80, dat gedekt werd door een subsidie van f. 100. Het kassaldo bedroeg, dank zij den ollebollendag f. 246.30. In de jaarvergadering van deze vereeni- ging werden de heer J. H. Sparnaay en J. A. Veeneman herkozen. De contributie voor 1941 werd vastgesteld op f. 1.50. KATWIJK. Burgerlijke Stand, Geboren: Hans z. van U. Balkende en C. Lens, Voorstraat 21d. Katwijk aan Zee Cornells z. van C Ouwehand en A. v. d. Boon, Tram straat '71a Arie z. van D. v. d. Plas en A. van Rijn, Adrianastraat 39 Francina Hendrika Katharlna Maria d. van P. Verhoef en H. v. d. Stoep. Tijmstraat 7 Geertrulda Wilhelmina d. van J. W. van Elten en S. M. A. van Es, te Brittenstraat 44 Adriana Juliana d. van P. Haasnoot en C. H. Geijteman, Westpad 6 Jacobus z. van W. van Mujjen en A. E. van Soest, Nieuwsteeg 16. Overleden: Aagje van Duijvenbode, wed. van G Krijgsman 88 jr. Jan van Duijn, wedn. van M. van Rijn. 75 jr. Simon Guflt, z. van W. Guijt en J. Sip 12 jr. Gerrit van Rijn z. van J. van Rijn en G. van Duijn 58 jr. Getrouwd: H. H. van Maanen en S. G. Kroon, Kerkstraat 27 Katwijk Rijn N. Ouwehand en A. Baalbergen, Drieplassenweg 58, Katwijk aan Zee D. v. d. Plas en P. Guijt Zuidstr. 60. Ondertrouwd: L. F. Arkesteijn v. Wassenaer- kade 36 en M. M. LuUten, Voorstr. 85 (Rijn) L. Vooijs, Blommerstraat 11 en M. van Beelen Annatraat 30 J. de Mol, Louwestraat 23 en M. Plug, Varkevisserstraat 42 A. van Duijn Oostpad 12 en J. Sneijders, Meerburgkade 28 J. Bakhuljzen, Zaandam en K. J. van Tongeren Burgerdijkstraat 8 C. Guijt. E. A. Borgerstr. 40 en W. E. van Zonneveld, Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. HET KOUDE WEER EN DE GROENTEPRIJZEN. Abnormaal laat en hoog. Normaal worden wij in dezen tijd soms bedol ven onder de spinazie en radijs van den kouden grond, plus de massa, die dan van onder het glas komt Thans nu men er meer dan ooit naar hunkert is er, tengevoge van het koude weer bijna nog niets Gisteren werd de eerste koude grond spinazie aangevoerd, die begrijpe lijk, erg duur is: méér dan 10 ct per kilo! En nu het aardappelenprobleem er is, zijn de produc ten, die niet aan een maximumprijs gebonden zijn, haast niet te betalen. Zoo worden bijv. koolrapen verkocht tegen f.8 per 100 kg.! Wat zullen deze wel kosten als zij bij den consument zijn aangeland! Waspeen bereikte een prijs als nimmer te voren; deze week werd nl. tot f25 a f.26 per 100 k.g. betaald! Witlof werd gekocht tegen f.17—f.20 per 100 k.g., dus ook een be hoorlijke prijs. En Breekpeen wordt benut om geraspt op de boterham te gebruiken k f.5.50 per 100 k.g. Eveneens is het niet normaal, dat de vroege aardappelen slechts sporadisch boven den grond komen. Het koude weer speelt ze par ten! Méér dan ooit is thans zacht weer met een malsche regenbui noodzakelijk, om den achter stand in te halen. Alles is later, aanmerkelijk later dan normaal het geval is. KATWIJK AAN ZEE. HINDEREN MOGEN 'S AVONDS LANGER OP STRAAT. Bij besluit van den burgemeester van 17 October 1940 mochten kinderen beneden de 15 iaar zich des avonds, zonder geleide van ouders of meerderjarige personen, na 3 uur, niet meer op straat begeven. Met ingang van heden heeft de burge meester bepaald, dat zij in het vervolg weer tot half 10 des avonds op straat mogen en wel tot dat tijdstip, waarop de zon des avonds om 8 uur weer zal ondergaan. Bestuur Chr. Gem. Zangvereeniging. Het bestuur van de pas opgerichte Chr. Gemengde Zangvereeniging met 31 leden, directeur de heer Joh. J. Ponse, is als volgt samengesteld: voorzitter de heer C. M. den Duik; secretaris de heer J. van Beelen; le penningmeesteresse mej. A. Ponse; 2e pen- ntagmeesteresse me]. M. de Best; bibliothe caris de heer W. van Duijn. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende April ingelegd f. 4684.14 en terugbetaald f. 13.944.67. Jaarfeest Knapenvereeniging „Samuël". In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd met een 2e groep van knapen en in tegen woordigheid van veel ouders dit jaarfeest gehouden. Na het zingen van Ps. 138 1, ge bed en het lezen van de eerste 16 verzen van den 119den Psalm heette de voorzitter de heer KI. Jonker in het bijzonder de vele ouders hartelijk welkom en wees er op, dat de jongeling zijn levenspad moet richten naar het woord van God, dat naar den Hemel leidt. Er moet naar Gods geboden geluisterd worden. Spr. wees op het nut der knapenvereeniging en hoopte, dat als deze jongens grooter zullen worden zij hen op de jongelingsvereeniging zullen laten gaan. Het programma verliep vervolgens onge veer op gelijke wijze als dat van de lc groep dat verleden week werd uitgevoerd. SLOTLES DER LANDBOUW- AVONDSCHOOL. Alhier had de slot-les plaats van de land- bouw-avondschool. Onder de talrijke aan wezigen merkte wij ook den burgemeester mr. W. J. Woldrlngh van der Hoop op. De heer Enttrop, leeraar in de landbouw kunde te Lelden, constateerde met genoe gen, dat de leerlingen met toewijding en ijver de cursussen met zeer bevredigende resultaten hadden gevolgd. Nadat de heer Enttrop den cursisten op het gebied van stal- en silo-inrichtingen, zoowel als van scheikunde verschillende vragen had ge steld, die de leerlingen met verrassende nauwkeurigheid beantwoordden, deelde hij mede, dat de leerlingen van het eerste zoo wel als van het tweede leerjaar allen konden worden bevorderd en die van het 3e cursus jaar mede diploma's in uitzicht konden wor den gesteld. Spr. betreurde het, dat wegens onstentenis van den landbouwconsulent, die door bijzondere omstandigheden de slotles niet had kunnen bijwonen, de uitreiking van de diploma's thans nog niet kon geschieden. Daarop richtte de burgemeester zich ln het bijzonder tot de leerlingen en belichtte het groote nut van de instelling. De heer Enttrop bracht nog de voort durende belangstelling van de leden der Commissie van Toezicht naar voren en waar deerde hun herhaaldelijke aanwezigheid ge durende de lessen ten zeerste. Hij dankte voor het geschenk, dat de leerlingen hem hebben willen toedenken en sprak het ver trouwen uit, de cursisten van het afgeloo- pen derde leerjaar bij den volgenden cursus onder leiding van een vee-arts weder te mogen begroeten. De Voorzitter der Commissie van Toezicht de heer A. Haasnoot betuigde den heer Ent trop zijn erkentelijkheid voor de toegewijde lessen, waarvan de cursisten in hun loopbaan ten volle zullen profiteeren en dankte allen, in het bijzonder den burgemeester, voor hun gewaardeerde belangstelling. LEIDSCHENDAM. Woensdag 7 Mei a s. van 9.30—10.30 uur zal de schoolarts weder zitting houden in de R.K. Jongensschool aan de Dr. van Noortstraat. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, D. van J. van der Zwet en J. G. M. van Dijk Martinus Johan nes Adrianus, Z. van A. J. van der Vlugt en M. B. van 'tHooft Jacobus Petrus Sebastia- nus, Z. van L. H. Lieverse en A. M. van der Lans. Ondertrouwd: J. C. van der Poel en E. Berbee xacoks I *oor wnuwin, versterkend »t33' 1 voor het tlohaam, opwekkend „12.30 1 voor den geest zóé werkt »|T 2398 (Ingez. Meü.) J. Groenewegen en J. van Tol A\~P. den Elzen en M. P. Opdam K. A. I. van Turen- nout en H. Terpstra. J. Goldberg en J. J. Potman. Gehuwd: G. van der Molen en E. Bouwman. OEGSTGEEST. RAADSAGENDA. De Raad komt Woensdag a.s. 7 Mei des n.m. te 7 uur bijeen. 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. 4. idem inzake verlenging van de overeenkomst betreffende het gebruik van de begraafplaats het Groene Kerkje. 5. Vaststelling van de kosten per leerling voor het vakonderwijs in gymnastiek en vaststelling voorschot aan bijzondere scholen. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het ambtenarenreglement. 7. Idem tot uitgifte van wandelkaarten voor de buitenplaats „Oud Poelgeest". 8. Idem tot verstrekking van een bouwcrediet onder hypothecair verband en een voorschot voor herbouw van een tijdens de oorlogsdagen vernielde woning. 9. Comptabiliteitsbesluiten. RIJNSBURG. STIJGENDE PRIJS VOOR WASPEEN. Geen koolsoorten en uien meer. Aan de groentenveiling staat de wasch- peen nog steeds in het middelpunt der be langstelling. De prijs blijft stijgen en be reikte de ongekende hoogte van f. 5.30 per kist. Voor de telers, die dit product nog kunnen aanvoeren, een groote meevaller. De kwaliteit blijft goed. Dit geldt ook voor prei en rabarber, al is daarvan de aan voer niet groot. V/itlof komt meer dan an dere jaren ter veiling; de prijs is tamelijk en bij de vorige weken iets gedaald. Krop sla uit de kassen werd eveneens aange boden. De prijs is niet hoog. Voor kool soorten is het seizoen afgeioopen. Ook uien zijn niet meer te krijgen. VEEL VRAAG NAAR TULPEN EN NARCISSEN. Redelijke handel. Het zijn thans nog maar enkele soorten tulpen, welke uit de koüde kassen ter vei ling komen. Het zal spoedig geheel afge ioopen zijn; alleen enkele late soorten kunnen nog verwacht worden. Daarentegen komen meerdere van den kouden grond. Door het koude weer komen z.g.n. „pok ken" niet voor. Een euvel, dat ander ja ren op de prijs van grooten invloed is. De noteering voor alle tulpensoorten blijft dan ook hoog. Narcissen komen nog steeds in groote hoeveelheden. In de knop geplukt, worden zij in de kassen.tot verdere ontwik keling gebracht. De prijs is goed. Door de koude zijn andere bloemensoor- ten nog schaarsch, vandaar, dat tulpen en narcissen veelu gevraagd zijn. De handel is redelijk. SASSENHEIM. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedu rende April ingelegd f3350.99 en terugbe taald f. 20.395.22. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Jozef z. van Ch. A. van der Voort en A. M. Vermelj Louise dr. van P. G. Reewijk en T van Zuijlen Geertrulda dr. van P. G. Reewijk en T. van Zuilen. 179 Teekenir.g van Aart van Ewijk. (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J. J. A. Gouverneur. Als Pieternel hem dit vertelt, Is 't. of het hart des bruigoms smelt. „Gij hebt ook kind'ren," vraagt hij teeder, Vermant zich dan en glimlacht weder „Kom, schep maar moed en breng ze hier: 'k Ontvang ze allen met plezier." En ook den uitstekenden smaak van Van H outens pu deling zal niemand willen betwisten. Welken smaak U ook kiest, steeds zal Van Houten's pudding een aangename verrassing voor iedereen zijn. Een pakje Van Houten's pudding poeder met een balven liter melk is voldoende voor een pudding voor 4 personen. ■rt" amandeltjes, vrucklen: 17HcU sinaasappel, caramel, frambozen. Citroen: 15 ets - vanille: ets 2405 (Ingez. Med.) Ondertrouwd: J. de Groot 31 jr. en A. M. van Leeuwen 32 jr. Getrouwd: L. W. J. Bemelman 29 jr. en M. Rotteveel 30 jr. B. Uythoven 24 jr. en C. van der Zwart 31 jr. Voor het theoretisch examen Fröbel onderwijs slaagden onze plaatsgenooten.de dames Annie Durieux en Roosje Heynes. VALKENBURG. Een schadepost. Ondertrouwd: Cornelia Postmus en Simon Hoek. Getrouwd: Jan Foeke Rijtsma en Janneke Haantjes. VOORSCHOTEN. Gevonden voorwerpen. Een huissleutel, een grijze dameshand schoen, een rijwielbelastingmerk, een paar dameswanten, een heerenhandschoen. Inlichtingen bij de politie. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. C. J. Kerkhof, telef. 93 en dr. M. v. d. Stoel, telef. 56. De 18-j. A. J. v. I., die sedert Zondag avond uit de ouderlijke woning werd ver mist, is te Woudenberg zwervende aange houden en door bemiddeling van de mare chaussee bij zijn ouders teruggebracht. WARMOND. MUZIEK-RONDGANG VOOR „WINTERHULP". In overleg met de Commissie Werkge meenschap zal morgenavond te 7 uur door de Warmondsche Fanfare en de R.-K. Mu- ziekvereenging „St. Matthias" een muzikale rondgang worden gemaakt door het dorp, bij welke gelegenheid zal worden gecollec teerd voor de stichting ..Winterhulp Ne derland". Wij twijfelen niet of deze laatste inza meling van dit seizoen zal voor deze ge meente een waardig slot vormen en een ieder zal naar vermogen bijdragen om deze instelling, die ln een groote sociale behoef te voorziet, te steunen! Verslag R.-K. Ziekenhuisverpleging. Aan het verslag van de R.-K. Zieken huisverpleging ontleenen wij dat aan con tributie ontvangen werd f. 3235.74 terwijl aan rente werd ontvangen f29.84. Het aan tal verpleegdagen bedroeg 951, terwijl het aantal ziektegevallen 52 bedroeg. Aan het Academisch Ziekenhuis werd uitgekeerd f. 1275, aan het St. Elisabethszlekenhuis f. 1177.30 en aan de St. Anna-kliniek f 27.50. Het batig saldo bedroeg f. 761.72, waarvan f. 11.72 werd uitgekeerd aan de gemeente als aflossing van een door haar aan deze instelling verstrekt renteloos voorschot. WASSENAAR. Uitvoeringen van W.I.K. De Wassenaarsche Gymnastiekvereenl- ging W.I.K. gaf in De Prlncehaven twee zeer geslaagde uitvoeringen. De nummers werden vlot onder leiding resp. van de heeren W. J. P. Wijnholds en H. M. Zaalberg uitgevoerd. Woensdagavond werd de uitvoering bij gewoond door burgemeester van Wijnber gen en zijn echtegenoote. Beide avonden was de zaal uitverkocht. Tegen van D. uit Katwijk is proces verbaal opgemaakt wegens het afleveren van een l/s H.L. aardappelen en het ver voeren van een zak tarwemeel zonder ver gunning. Beide artikelen zijn in beslag ge nomen. ALPHEN. VOOR ALPHEN AAN DEN RIJN EN OMGEVING. Op verzoek van Ged. Staten hebben de dagelijksche besturen van Alphen en om- verklaard, de vraag onder de oogen te zien of het mogelijk kon worden geacht in de omgeving van Alphen aan den Rijn te ko men tot de vorming van een centralen vleeschkeuringsdienst van een zoodanigen omvang, dat eenerzijds een vol-ambtelijke dienst financieel bereikbaar mocht worden geacht en anderzijds een te groote uitge strektheid van den te vormen kring werd vermeden. De verschillende besprekingen en rap porten hebben er toe geleid, dat B. en W. van Alphen den raad thans ter vast stelling hebben aangeboden een ge meenschappelijke regeling met de ge meenten Ter Aar, Woubrugge, Rijnsa- terwoude, Leimuiden, Nieuwv'een, Zeven hoven en Nieuwkoop, welke den grond slag vormt voor den te stichten centra- Jen vleeschkeuringsdienst Alphen aan den Rijn. In een zeer uitvoerig prae-advies hebben B. en W. van Alphen een opsomming aan den raad doen toekomen betreffende de grootte van het ressort, de kwestie der noodslachtplaatsen, de personeelsbezetting, de salarieering, de kosten en verdeeling daarvan, alsmede de verdeeling van even- tueele tekorten en baten. Indien dus de raden der verschillen de gemeenten zich met de voorstellen kunnen vereenigen, zal binnen korten tijd deze centralisatie tegemoet kunnen worden gezien. EEN GEMEENTELIJKE REINIGINGS DIENST. Afwijzend prao-advies van B. en W. B. en W. hebben informaties ingewonnen omtrent de kosten van een gemeentelijke reinigingsdienst in andere plaatsen en welke de exploitatie van zulk een dienst voor onze gemeente met zich brengen zou. Blijkens de raming van kosten van den directeur van gemeentewerken worden de kosten betr. personeel, materieel buiten de stichtings- kosten van de noodige gebouwen ad f. 15.000 geraamd op f. 22.500 per jaar of per inwoner op f. 1.12l/i, of per inwoner bij wlen vuil wordt opgehaald op f. 1.50. Dit beteekent het drievoudige van het bedrag dat tot dus verre voor de reiniging werd uitgegeven. Hoewel B. en W. erkennen, dat de reinigingsdienst in deze gemeente moge lijk achterstaat bij plaatsen, waar van gemeentewege de reiniging wordt ver zorgd, zijn B. en W. van oordeel, dat een perfectioneering van den dienst niet voldoende motief is voor het uitgeven van zulk een omvangrijk bedrag. Nog daargelaten de mogelijkheid in de huidige omstandigheden het benoodigde u-iatcriaal te verkrijgen, achten B. en W. het 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7