De krant voor de Jeugd IEIDJCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 2 Mei 1941 Jetje was een kieskeurig meisje CORRESPONDENTIE Maar op bezoek bij de muizen kreeg ze een goede les Van melkvelletjes en een rode gombal Oplossingen Oplossingen Goede oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes, Deze krant brengt een eind aan jullie span ning! Ik hoop, dat zij er zonder scheuren is afgekomen! Want als ongeduldige vingers de krant openmaken, gaat dat meestal niet zo heel voorzichtig.Nu dan, acht gelukkigen heb ben hun naam gevonden in het geliefde hokje. Ik feliciteer jullie achten hartelijk met dit buitenkansje en ik hoop, dat het nieuwe boek jullie prettige leesuurtjes zal bezorgen. Jullie vertellen mij er over. hè? En alle anderen? Ik beklaag jullie helemaal niet, hoor, al is het natuurlijk heel even een teleurstelling, als je niet bij de gelukkigen be hoort. Want dat wil ieder graag! Maar die teleurstelling duurt dan ook maar éven. Jullie denken al weer vooruit en hopen op de volgen de prijsraadsels, of jullie denken nog eens terug aan het geluk, dat je al eens had. En dan weer met pleizier aan de nieuwe raadsels! Ei* is weer met animo gewerkt aan de prijs raadsels; zo mag ik het zien! Er waren wel enkele moeilijke woorden bij voor de groteren, maar die werden wel gevonden. Je krijgt de oplossingen van de prijsraadsels niet cadeau; je moet er voor werken. Verder hoop ik, dat de oplossing van raadsel IV van de groteren voor jullie als waarschuwing niet nodig zal zijn! Het is een late lente dit jaar. Hopen jullie ook, dat de bomen nu heel gauw hun mooie nieuwe groene pakje aan zullen trekken? Het is nu Mei, tijd voor lente- en zomertooi. Ei* mogen nu weer lange brieven geschreven worden. Als er veel te vertellen is, kun je je schade van verleden week er bij inhalen. Ik geloof, dat sommigen him vacantienieuws nog voor me opgespaard hebben. De nieuwelingen zijn hartelijk welkom; er is altijd nog plaats in onze kring. Nu beantwoord ik de korte briefjes, die bij de prijsraadsels meekwamen. Mijntje Mol Dit was een fijn, spannend weekje! Jan en Jople de Lange Jullie zijn beiden hartelijk welkom; het i6 veel leuker, je raadsels nu voortaan ook in te zenden. Jo de Jong Jij ook hartelijk welkom; je staat dus vlak by een goede bekende van je! Ik heb ook meermalen de bollenvelden be wonderd. i Loes v. Vegel Het is best, wat Je vraagt. Dan houden jullie vast eikaars gezelschap. Heerlijke weekjes, met de repetities voor het Lentefeest.,,De blauwe lucht" zien we graag! Simon v. Meygaarden Het is best in orde zo. Rie de Vos Gezellig, dat je weer een keertje „te gast" bent. Voor jouw brief neem ik.er graag de tijd af; het is al een feest op zichzelf, dat je er weer zin in hebt, en zo spoedig opgeknapt bent. Van die verwennery zul jij niet bedorven zyn! Nu maar gauw ge heel aangesterkt! Joke de Vos Jij een korter stukje; jou spreek ik vaker! De geschenken kwamen al vroeg. En heb je nu nog meer cadeaux op te sommen? Willy Teyn Jouw vacantie eindigde met een fün uitstapje. Fietje v. d. Bergh Zorgt Fietje goed voor Fietje? Ik denk, dat beide Feitje's dan tevreden zijn. De vinger v/eer genezen? Annie en Beppie v. d. Hart Deze keer één antwoordje samen. Annie is in een nieuw ruitje gestoken; Beppie ook? En de zwemmery ge beurt toch ook samen? Joop Schalks Nu heb je veel te schrijven geregeld. Dat wordt dan de tweede onbekende bekende voor je! Nu wippen de poesjes de mand zeker uit? Antoon v Gijzen Jij hebt inkt in soorten; hoeveel kleuren wel? Marletje Lagerwy De verjaarsfeesten zyn niet van de lucht bil jullie. Nu jy dan hartelijk gefeliciteerd en ik hoop, dat je wens vervuld wordt. Heel prettige dag. Fietje en Henk hebben het ook goed gehad. Nellie Dorrepaal Met de prijsraadsels wil niemand ontbreken. Een keurig briefje. Tini Rekers Het was helemaal niet erg, dat je door het feest een keer oversloeg, Rie v. d. Laan Jullie hebben genoeg op lossingen. Ik hoor graag over het avondje. Lenie Brocaar Jammer, dat de kanaries zo te keer gaan. Nu ben je op tjjd. Nellie Biermasz Dat begon niet goed na de vacantie. Nu weer zo gezond als een vis? De bewuste fietstocht ging niet door; het weer was te slecht. Wy hebben ook genoeg van de kou. Hartelijke groeten aan allen. Anny Feynenbuik Hartelijk geluk ge wenst alvast; dat wordt weer een heeriyke dag. Je mag nog eens voor my tekenen! Wientje Eradus jy houdt van raadsels op lossen; dat merk ik goed. Anny Everink Je bent flink aan het oplos sen geweest. Nu hoop je weer op de volgende Marti Bakker Nu je Tante heef het goed voor met haar petekind. Er staat al heel wat moois voor het kleine zusje klaar! Ali en Koos St.ikkelorum Ja, ik weet ook nog de datum van de verjaardag van Jan. We zullen hem niet vergeten, hè? Nu is de span ning weer voorby. Lientje Mokkenstorm Jullie hebben dus al een heeriyk stranddagje achter de rug. Wat babbelt Jantje leuk! Beterschap voor hem. Annetje Mokkenstorm Wat aardig, een eigen bokje te hebben! Door zoveel lieve handen wordt het beestje goed verzorgd. Bedankt voor je beide raadsels. Elly Punt Wat zeg je wel van zo'n gelukje? Nu popel je van ongeduld om je boek te gaan halen. Bep Crama Gelukkig, dat je je juist deze keer tyd had. Hoe bevalt je dit nieuwe leven? Jan Crama Het schryven kan er nog mee door. Doe de volgende keer maar eens extra je best op het schrift. Jopie Stroo Harteiyk welkom. Je hebt dus al kennissen in onze kring. En je Vader kent myn raadselnichtjes ook! Corrie en Dik v. Weizen Wat heb jij de tekening er mooi by gemaakt, Corrie. En by Dik is het ook „tip-top" in orde. Ansje Eichhom Ik ben al heel benieuwd naar de opsomming van volgende week. Je postpapier is leuk, met een echt grappig plaatje er op. Dient je Veendorp Hebben jullie fijn ge fietst met elkaar? Jij kimt het by de groteren ook best af. zie ik. Heb je het raadsel zelf be dacht.? Bedankt er voor. Annie v. d. Vos Ik denk en hoop, dat jy feesteiyk nieuws voor me hebt over het. avondje. Inie Mever Het was in orde, hoor Ik hoop. dat je deze week naar de bollenvelden moogt fietsen. Het weer lykt nu mee te werken. Hoe ging het examen? Miep Hartmann Je bent hartelijk welkom, je weet het al. Ik hoop je dus volgende week bok bij de gewone raadsels aan te treffen. Jarrnie Hartmann Zo'n klaverblad van drie is erg aardig! Dat zie ik graag elke week. Jullie hebben me verwend met al dat mooie postpapier. Nettie v. d. Ham Natuurlijk mag je weer meedoen; ik.zie je graag terug. Jaap Haasnoot Je werken vol moed had succes: alles goed. Meins v. Vliet Er is dus jong leven om jullie heen: echt lente! Drietal Jagel Jullie hebben het alle drie netjes gedaan, al misten jullie je oudste zusje. Wat een heeriyke dag. Moeders feestdag juist op Zondag! Koos hoopt volgende keer geluk kiger te zijn. Riet-je Bogaards Heeft je kleine neefje je niet te lang laten wachten na het schrijven van je brief? Jywas natuurlijk niet van hem weg te slaan die dagen. Hy genoot zeker van de Leldse Hout, de plaatjes en de poes? Marijke Verhoef jy hoopt op de volgende keer; het oplossen gaat best. Elsje Verhoef Wat jammer, dat je zo laat bent gaan schrijven! Je moet zo iets nooit op het laatste nippertje schuiven Nog wel tijd voor een bloempje; of je daar bok van houdt! Bea v. d. Kooi Ik hoop met je mee, dat jy ook nog eens aan de beurt komt. Johannes v. Looyenga Harteiyk welkom. Nu kun je je elke week oefenen in het raadsels oplossen, Kora Key Een jarige Tante op Zondag dat is best naar jouw zin! Ellie Kriek 'Hartelijk welkom. By de ge wone raadsels moet je er vier hebben; dat staat er altyd boven. Die zul je best kunnen vinden elke week. Rietje Kriek Jij ook hartelijk welkom. Nu mag je my er een heleboel bij vertellen, graag zelfs Toni Neuteboom Je kunt dus samen met je vriendinnetje oplossen, dat is gezellig. Zo worden vriendinnetjes ook nichtjes van elkaar! Nelly v. Hoeven Je vindt het zeker heer iyk, die jonge dieren om je heen te hebben? Je mag zeker zelf voor alle drie zorgen? Plonie de Geus Nu is het geluk op jouw hoofd gevallen. Dat is eeo vreugde! Jannie v. 't Zelfde Ik heb je potlood-brief goed kunnen lezen. Lientje Vis Ik merk. dat door de mooie kiekjes van verleden week je raadsel in het gedrang kwam! Ik heb het nu bekeken, maar het is te bekend; we hebben het bovendien al eens gehad. Maar je hebt nog wel eens iets? Is je hondje teruggekomen? Greetje Lips Van harte beterschap! Loes Hprstmann Je hebt toch genoeg op lossingen. Ja, de groteren moeten het ook een beetje moeilyker hebben. Bianca Horstmann Jy hoopt ook op vol gende keer. Maar je moet er nooit te vast op rekenen. Corry de Roon Hertoge jy begint de Mei maand dus vrolijk. Hartelijk gefeliciteerd nog. Heb je je verjaardag weer thuis kunnen vieren, in de mooie nieuwe kamers? Het oplossen ging by je Tante ook best. Ans Voorma Jullie doen 'elkaar na. Want jij bent toch ook haast jarig? Ook jy hartelijk gelukgewenst. Dat geeft weer twee fijne dagen. Rudi Aikeveld De koude wind was geen prettig gezelschap op de tocht. Leni v. Loef Ik zie het goed. dat je een zwerende vinger hebt. Ik hoop volg'ende keer te zien, dat je vinger weer genezen is! En nu maar flink eten van wat de dokter zegt. Trineke v. Loef Jullie hielden een lekker theeuurtje met elkaar, toen M. weg was. Hoe is het met het nichtje? Rietje Goutier Je harde werken had dus een mooi rapport tot gevolg. Ik denk, dat er meer dan 16 duimen bezig zyn geweest ver leden week, en dan komt het toch weer niet uit! Hannie en Suusje de Wekker Jullie maken me al heel nieuwsgierig naar al het vacantie nieuws. Anny Bekooy Jullie hebben je Onderwyzer en jezelf! een heeriyke dag bereid ver leden week. Toen kwam er van leren niet veel! Toni v. d. Woerd Ook welkom. Je werken op de raadsels had succes. Tini en Mary v. d. Woerd Jullie hoopten natuurlijk allen hetzelfde. Maar ja, jullie kun nen nu eenmaal niet allen tegeiyk een prijs winnen. Een apart groetje voor Mary. Janny v. Kampenhput Jij zweeft wel heel dicht bij de getrouwen. Piet Brussee jy kunt tevreden zyn over je feestdag. Je zult voorlopig van verveling geen last hebben. Paul Rienstra Hartelijk gelukgewenst met je feestdag; ik wens je veel cadeaux en een prettige dag toe. Nu is het woord weer aan jullie. Jullie mogen allemaal tegelijk praten; dat deert mij niet. Ik versta jullie toch ieder afzonderhjk! Tot de volgende keer dus. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. „Moeder, mijn brood is nat", zei Jetje, „Jetje, maak voort, kind!" zei Moeder. „Ja Moes," zei Jetje en ze zuchtte eens. .Smaakt het je weer niet?" vroeg Moeder „Och jawel, maarzei Jetje en ze boog zich voorover naar het sneetje brood op haar bordje, stak één spits vingertje uit, tot ze bijna het laagje boter raakte en... „Moeder, mijn brood is nat!" zei Jetje en ze keek héél verschrikt en héél veront waardigd. „Kind, hoe kan dat nu?" En Moeder keek ook in de richting, waar Jetje gewezen had en zag een heel, héél klein druppeltje melk op'het brood liggen. Het druppeltje stond bol bovenop de boter, het was zeker daar net bij bet aan talel gaan uit de beker gespat, die nogal vol was. „Nu, boter en melk, dat bijt elkaar niet," zei Moeder. Maar Jetje was het hier niet mee eens. Ze keek nog eens zo boos en zo zuur en riep: „maar dat kan ik niet opeten! Bah, wie eet er nu nat brood!" „Foei kind, bah zeggen en dat van het kostelijke voedsel!" Nu was het Moeders beurt om veront waardigd te zijn. „Eet het vlug op, vooruit hoor!" En dan bemoeide Moeder zich weer haas tig met kleine Bobbie, die met z'n paplepel om zich heen zwaaide. „Néé," zei Jetje en ze schoof haar bordje van zich af. „Schaam jij je niet?" zei Moeder. „Je moest vreselijk dankbaar zijn, dat je al dat heerlijke brood nog krijgt! Foei!" „Heerlijk brood? Nat brood!" mompelde het stoute Jetje en heel zachtjes omdat ze tóch wel een beetje bang was, dat Moe der écht boos zou worden! fluisterde ze er achteraan: „bah!" „Ring!" ging de bel. „Daar. heb je Emmy al!" zei Moeder en nu heb jij nog je brood niet op." Emmy was Jetje's vriendinnetje, die haar iedere morgen kwam halen en heel vaak zat het kieskeurige meisje dan nog te eten, zodat ze al een paar keer te laat op school gekomen waren. „Mag ik mee?" riep Jetje. „Ja. omdat je Emmy niet moogt laten wachten. Maar ik verzeker je, dat je om twaalf uur dit brood opeet," zei Moeder. „Zet het maar op het bordje in het buffet, dan vergeet ik het niet." Jetje was erg opgelucht, toen ze met Emmy, nog mooi bijtijds, naar school stap te. „Ik heb lekker m'n brood laten s.taan" zei ze. „Want het was nat, er zat melk op. Ik eet geen nat brood, hoor!" En ze nam zich voor het sneetje brood vast en zeker niet op te eten, al kwam er de grootste narigheid van. Het was bijna elke dag zo met Jetje: nu eens zat er een velletje op de melk en dat beliefde de jon gedame niet, dan weer zat er een kluitje in de pap of was de chocolade niet zoet ge noeg of verbeeldde ze zich, dat de groente te gaar was. Moeder en Jetje hadden veel last van die kieskeurigheid en Vader werd er gauw boos om. Die zei: „Ja, we zullen een aparten kok nemen voor de freule." En als Vader zooiets zei, dan zweeg Jetje maar, want dan wist ze dat,het ernst was! Jetje hoopte dus maar, dat Vader niet thuis kwam kofifedrinken. Maar dat was die dag juist wèl het geval. Net, toen ze gezellig zaten te babbelen met z'n drietjes, dacht Moeder aan hét sneetje brood van vanmorgen en haalde het uit het buffet. „Kijk eens, kind," zei Moeder, terwijl ze het bordje voor Jetje neerzette. Enver beeldde Jetje het zich of was het werke lijk zo. dat Moeder tegen Vader knipoogde? Misschien verbeeldde ze het zich alleen maar, maar in ieder geval: ze werd er woedend om! Opeens, wit van drift, duwde ze het bordje met de „natte" boterham een eind van zich af en riep: „Maar,ik eet het toch niet op, als u dat maar weet! Ik doe het niet!" „Jetje!" zei Vader en stond op. „Ja, Va?" zei Jetje. „Eet onmiddellijk dat brood op öf ga van tafel!" „Nee" schudde Jetje. „Mars!" zei Vader en hij pakte haar bij de arm. Jetje had al spijt, maar ze was koppig. Met tranen in de ogen zette ze haar beker melk op het bordje naast het brood .en'liep naar de deur. Moeder hield de deur voor haar open zonder iéts te zeggen. Daar werd Jetje nog veel verdrietiger om. Moeder -had best bij de deur nogeens kunnen, zeggen: „Kom Jetje, eet je nu je brood op?" en dan had ze zich nog wel bedacht. Maar nu was het. te laat. Verdrietig en landerig slofte Jetje, met het bordje naar het naaikamertje, waar ze altijd haar brood moest opeten, als ze kies keurig was geweest. Het was er kaal en kil en een beetje muf, want het kamertje werd haast nooit gebruikt. Op de tafel lag een ongezellig groen kleed. Jetje zette er haar bordje op en zuchtte. Ze keek naar het brood en voelde eraan met haar vingers en weer zei ze hardop ..ball!". Ja, nu was het druppeltje melk na tuurlijk in het brood gezakt en dus moest het nu echt nat zijn. Jetje griezelde en keek met gefronst voorhoofd naar de beker melk. Zie je wel, dacht ze het niet? Daar zat een dik vel op! Jetje had geen lepeltje om het er af te halen, dus deed ze dat van de prijsraadsels voor de Groteren. 1. Barbarossa; 1. beleg; 2. akelig; 3. rijweg; 4. belang; 5. areng; 6. rijtuig; 7. omweg; 3. sarong; 9. slang; 10. aardig. 2. N.O. Leopard Apeldoorn. Lies Vruhm Hilversum. 3. Sintel, utopie, ironie, karton. Europa, Rijswyk. Beginletters: suiker; eindletters: kaneel. 4. Geen bloemen plukken in Leidse Hout. Leiden, hout. koud, geluk, mol, bloemen, en, eg, in, nek, Sneek. pen. van de prijsraadsels voor de Kleineren. 1. 1. A r a b i 2. R o k e n 3. A k e n 4. B e n 5. I n 6. E 2. Distributie; rib, si. drie, buur, dis, triest, tuit. 3. Spinazie; sla; appel; pruimen; tomaat. 4. Matroos; drie-mas-ter. om-ar-men, werk tuig-lijk, ga-ra-ge, be-oos-ten, voor-oor-deel, ver-spie-der. ONZE PRIJSRAADSELS. De lier prijzen voor de getrouwen zyn toegekend aan: NICO OPTENDREES, 13 JAAR. NELLY VAN DUYVENBODE, 10 JAAR. GERDA TELJEUR, 12 JAAR. NICO v. d. PLUYM, 8 JAAR. De twee pryzen voor de groteren zyn toegekend aan: PLONIE DE GEUS, 12 JAAR. NEL BOON, 11 JAAR. De twee prijzen voor de kleineren zyn toegekend aan: ELLY PUNT, 10 JAAR. LIDA TEEUWEN, 8 JAAR. Deprijzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s. Woensdag tusschen 12 uur en halfeen of tusschen 4 en 5 uur. Red. „L.D.". van de prijsraadsels voor de Groteren ontvangen van: Loes Veggel, Jo de Jong, Conny Verhey v. Wyk, Rie de Vos, Joke de Vos, Peter Westerbeek, Joop Schalks, Koos Flaman, Annie Schouten, Joop Schouten, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Antoon v. Gyzen, Marietje Lagerwy, Aukje v. d. Walle, Hans Kriek. Nettie Boerendonk, Nellie Dorrepaal, Nettle Bierma-sz, Anny Feynenbuik, Jacques de Geus, Lenie Brocaar, Wientje Eradus, Anny Schipper, Nico Optendrees, Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Gerda Teljeur, Nellie Trap, Rie Brandt, Ali Stikkelorum, Jopie v. Heuven, Lydia Botermans, Annetje de Ligny. Gerard Lina, Bep Crama. Coba Heusen, Corrie v. Weizen, Coba Verlind, Dlentje Veendorp, Annie v. d. Vos, Grietje Deegenaars, Elsje Boterenbrood,, Inie Meyer, Miep Hartmann, Jannie Hartmann, Leny de Graaf, Kryntje Kinkel, Jaap Haasnoot, Nelly Varkevisser, Meins v. Vliet, Nel Boon, Annie Wim Rienstra, Paul Rienstra, Bram Knorringa, Mientje de Water, Ellie Kriek, Toni Neuteboom, Plonie de Geus, Lien Vis, Loes Horstmann, Riekje Leemans, Rie v. Vliet, Bernard v. Vliet, Mary t je v. Rijn. Maartje Stavleu, Maartje Schaart, Ans Voorma, Greetje Lips, Rietje Goutier, Olga Derksen, Riekie Batist, Jo Harte- veld. Hannie de Wekker, Anny Bekooy, Toni v. d. Woerd, Tini v. d. Woerd, Coba v. Duyven- boden, Janny v. Kampenhout, Riek de Vos, Piet Brussee. Paul Mizee, Willem Laman, Paulus Laman, Marietje Laman. Lek, Jannie Lek, Wim Lek, Atze v. d. Kooi, van de prijsraadsels voor de Kleineren ontvangen van: Mijntje Mol. Adie Mol, Tineke Verhey v. Wyk, Simon v. Meygaarden, Leny Moraal, Willy Teyn, Rudolf David, Tiny de Goederen, Fietje v. d. Berg, Annie de Ridder, Cootje Schouten, Nico v. d. Pluym, Beppie v. d. Hart, Annie v. d. Hart. Gé de Jong, Sofietje Lagerwij, Jan v. d. Walle, Ineke Kriek, Suze de Geus, Hannie Bro caar, Gretie v. d. Meene, Jopie Susan, Freddy Susan. Adrie^Schipper. Dickie Optendrees, Anny Everink, Joop Everink, Han Visser, Niek Bakker, Marti Bakker, Pim Metselaar, Tini Rekers, Ria de Nie, Nini de Nie, Henny Favier, Koos Stikke lorum, Betsy v. Heuven, Wim Stigter, Lientje Mokkenstorm, Annetje Mokkenstorm, Nelly de Ligny, Elly Punt. Jan Crama, Jopie Stroo," Dik v. Weizen. Tineke Brandt, Ansje Eichhorn, Wim Verlind, Elsje Verlind, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Loesje Arnoldus, Mientje TJitdenboo- gaard, Paul Blangé, Nettie v. d. Ham. Jan Erke- lens, Lida Teeuwen, Bram Leget, Ineke Boteren brood, Hansje Boterenbrood. Gert je Braster, Janny Angenent, Wim Jagel, Mieni Jagel, Rietje Annie Boon,, Nelly v. Duyvenbode, Corrie Boon, Bogaards, Maryke Verhoef, Bea v. d. Kooi, Jo hannes Looyen, Herman Knorringa. Kora Key, Rietje Kriek, Afke Neuteboom,, Fini de Lange, Jannie v. 't Zelfde, Herman Schoemaker, Willy Wiggers, Riekje Wiggers, Nelly v. Hoeven, Bianca Horstmann, Corry de Roon Hertoge, Jo hanna v. <L Zwan, Rudi Arkeveld, Leni v. Loef, Trineke v. Loef. Nico v. Loef, Annle v. Klaveren, Suusje de Wekker, Mary v. d. Woerd, Rietje Bleuzé, Loesje Sloos. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen I I. Ingezonden door Maartje Schaart. Mijn geheel van 12 letters noemt een kanaal in Drente. 10, 11, 12 is een vis; 5, 3, 9 een jon gensnaam; 6, 12 een lengtemaat; 5, 3 is geen neen; 3. 4, 5, 6, 2 is een bloem; 8, 9, 9, 8 een meisjesnaam; 7, 1, 7 kookt eten. II. Ingezonden door Nico Optendrees. Mijn eerste deel behoort bij de landbouw, myn tweede is onmisbaar bij allen, die met de naald werken en mijn geheel is een deel van mijn eerste. m. Ingezonden door Leny de Graaf. Mijn geheel is een deel van een eiland in Zuid-Holland van 11 letters. 3, 4, 5 behoort bij de boerderij; 9, 1, 10 is een' viervoetig dier; 1, 3, 2, 10, 4 vindt men langs de rivier; 6, 7, 8 dient om een brief dicht te maken; 2, 10, 11 vindt men ook bij de boerderij. IV. ingezonden door Zusjes Schipper. Mijn geheel bestaat slechts uit 5 letters, en noemt iets, dat met machines te maken heeft en dagelyks op de aarde veel gebruikt wordt. Laat mijn eerste letter weg, dan hebt ge de naam van iets dat bij het paardrijden gebruikt wordt. Laat mijn tweede letter ook weg, dan hebt ge de naam van uw Vaders broer. Laat verder nog mijn derde letter weg, en ge houdt een voorzetsel over. Raad nu eens vlug, hoe ik heet? V. Ingezonden door Lenie Brocaar. Myn naam behoort bij de post thuis. Zet er dezelfde klinker vóór en achter, dan ben ik een Europese stad. VI. Ingezonden door Grietje Deegenaars. Mijn geheel is een spreekwoord van 21 letters. 1. 4, 5 is een cijfer; 12, 18. 7, 20 een meisjesnaam; 13, 8, 19, 9 is goed gekookt; 20, 14. 14. 10 is een kleur; 6, 15, 11, 16 is een ander woord voor vel; 17, 7, 8, 20, 21, 2, 3 betekent: statig, deftig. VIL Ingezonden door Annie Schouten. Hoe heet een dier, met letters vier, Het bouwt zijn huis, Is altijd thuis, Maakt geen gedruis. Maar in die woning kan men niet, Doch daarvan heeft men geen verdriet. Zijn werk duurt altijd, altijd voort, Al wordt hij nog zo vaak gestoord. vin. Ingezonden door Jettie Goudsmit en Elsje Verhoef. Verborgen dierennamen. 1. Meester: „Wat komt er uit Malaka?" „Meel", zei Jantje. 2. Wat een glans; lak glinstert altyd zo mooL 3. Dit is nu de Elbe; er vaart een boot daar, maar met haar vingers. En ze legde het velletje op de rand van haar bordje en ■wilde de melk opdrinken, want ze begon nu toch echt een beetje trek te krijgen. Maar brr, die melk was lauw! Nu, van lauwe melk hield Jetje heelemaal niet! Als het nu nog ijskoude öf warme melk was, maar lauw Hè, Jetje werd echt verdrietig en haar maagje knorde. Uit de zak van haar schor tje haalde ze een klein papiertje en in dat papiertje zat een mooie, vuurrode gombal, net een klein tulbandje. Zou ze die dan maar opeten? Jetje keek ernaar, rook er eens aan en toen„nee", zei Jetje, „bah, er zitten haartjes aan, ik zie het duidelijk." En de _:ombal werd op het bordje gelegd, naast het brood en het velletje van de melk. Het was doodstil in het kleine naaika mertje, waar de zon warm naar binnen scheen. Doodstil en vervelend, Jetje hing landerig op haar stoel en telde de blokken in het kleed: blauw, geel, rood, bruin En toen„Piep, piep!" riep een bits stemmetje en een klein bedrijvig muisje kwam aangetrippeld, holde rakelings aan Jetje's voeten voorbij en was vlug als de wind op de tafel geklommen. Het snuffel de aan het brood, aan het velletje en ook aan de gombal en toen ging het op de ach terpootjes zitten en riep nogeens, kort en fel: „Piep, piep! Piep-piep-piep!" Dat beteekende: „Kinderen, komen jul lie dan toch helpen! Er valt hier iets te bik ken!" En het gekke van het geval was, dat Jetje precies de muizentaai verstond. Ze was dan ook niets verwonderd, toen ze ge krabbel hoorde hij het gaatje achter de kachel en rits roets wel zeven jonge muis jes te voorschijn zag komen. „Ha, zijn jullie daar?" riep de Moeder muis, „kijk eens, wat ik hier allemaal vind! Een rijkdom, een weelde gewoon weg!" En toen was het een gepiep en gekwetter van belang. „Is er geen onraad?" vroeg een klein, angstig meisjesmuisje. „Welnee! Het mensenmeisje zit doodstil, ze slaapt zeker. En ze lust al dat heerlijke eten toch niet, dus mogen we het gerust hebben. Kijk jongens, eerst brengen we die mooie, rode pudding in veiligheid. Vooruit ieder een eindje!" Dat gebeurde. De gombal werd voorzich tig naar de rand van de tafel gerold -en toen naar beneden gegooid, waar twee muisjes hem opvingen. En toen ging het in optocht naar het gaatje, de toegangsdeur tot het muizenhol. „Wat een pracht pudding, hè?" hoorde Jetje de muisjes fluisteren. „Wat een heer lijke pudding voor Snuffeltje's verjaardag!" En de stoet ging voorbij en verdween ia het hol. Maar even later waren ze rits roets alweer terug om het brood te halen. Daar deden ze zich eerst eens flink aan te goed en de korstjes werden in het hol gesleept. En ten slotte begonnen ze met z'n drieën aan het velletje te trekken, zodat het van het bordje losliet. Toen werd 't door twee flinke jongensmuizen opgerold en net als een kostbaar tapijt tussen hen in naar het hol gedragen. Toen Jetje dat zag, kon ze zich heus niet langer bedwingen. Ze boog zich zover mogelijk naar het holletje toe en riep: „Maarmaar wat doen jullie daér nu toch mee? Met een velletje?" De muisjes liepen niet weg, zoals Jetje gedacht had. Ze lachten en fliusterden ge heimzinnig en de moedermuis zei: „Kom mee, mensenmeisje; als je belooft, dat je ons geen kwaad zult doen, dan zullen wij het je laten zien." En toen ging Jetje op visite in" het mui zenhuis. Heb je ooit zoiets leuks gehoord? En daar de muizendagen maar één uurtje duren, was het al direct „morgen" en de verjaardag van Snuf feitje. Of Jetje pret had? Reusachtig, dat kun je je voorstellen! En weet o'e wat de mui zenmoeder van het velletje maakte? Een prachtige roomvla en die werd over de heerlijke gombalpudding gedaan. En Jetje, het kieskeurige Jetje, at er ook een stukje van en het smaakte haar heerlijk. Wat vond ze zichzelf toen een flauw, kinder achtig kind! Alleen heeft Jetje nooit begrepen, hoe ze later weer opeens in het naaikamertje op haar stoel zat en hoe het mogelijk was ge weest, dat zc door zo'n héél klein gaatje was gekropen! Begrijpen [jullie het? R. DE RUYTERv. d. FEER- 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10