r LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 30 April 1941 Herstel van schade aan landerijen De boeren varen er wèl bij L it de Omstreken Gouden Echtvereeniging te Leiderdorp van het Echtpaar Borreman-van Vliet Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Doodelijk ongeval te Katwijk Zee gevraagd Foto G. J. Lauwèrs, Utrecht. Het dichten van een uitgegraven perceel land met zand uit een stelling te Ederveen. Er schijnt zoo wordt ons van bevoegde bij voorbeeld zijn de gevallen, waarin de zijde geschreven voor ons volk alleszins aanleiding, kennis te nemen van een be langrijk werk, dat op het oogenbllk wordt verricht en dat in ruime mate aan de op brengst van onzen bodem en dus aan onze voedselvoorziening ten goede komt. Wij be doelen het herstel van de schade, toege bracht aan landerijen ten gevolge van de, door het departement van defensie geno men maatregelen ter verdediging des lands en van de krijgsverrichtingen, welke na het uitbreken van den oorlog zijn gevolgd. Dit lierstelwerk vindt niet geconcentreerd, maar in verscheidene streken van ons land plaats en valt hierdoor misschien niet sterk op Maar het heilzame resultaat ervan is er niet minder om. Het Is het .Bureau Ont ruiming, een afdeellng van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, dat dezen ar beid leidt. Toen het inundatiewater van de lande rijen was afgevloeid, moest eerst het zoo genaamde urgentiewerk worden verricht, de ontsluiting van de boerderijen, welke vooral uit de wegneming van de prikkel draadversperringen bestond, Dit prikkel draad is evenals het materiaal van de stellingen, voornamelijk zand en hout, oor logsbuit van de bezettende macht. Daar, waar de bezettingsautorltelten tot de op ruimingen van stellingen vergunning ver- leenen en men hiervoor arbeidskrachten verkrijgen kan, worden de stellingen opge ruimd. Hier en daar zijn uitgebreide opslag plaatsen van rollen prikkeldraad en van stellinghout aangelegd. Voorts wordt, waar hiervoor toestemming is gegeven, het zand van de stellingen weggehaald. Op vele plaatsen vindt men nog hoopen zand, waarvan nog geen stellingen waren ge maakt. Het wegwaaiende zand heeft vooral aan tuinders heel wat last bezorgd. Ten einde de vruchtboomen van fruittelers, wier boomgaarden soms bijna geheel door zand waren overdekt, tegen verstikking te be hoeden, heeft men aanstonds het zand, om de boomen heen, uitgegraven, zoodat de boomen nu als het ware in een nauwen trechter staan en althans kunnen adem halen. Nu de landerijen weer toegankelijk zijn gemaakt, moeten dikwijls eerst tankvallen en loopgraven worden gedicht en soms ook granaattrechters, gevolg van het oorlogs geweld. (Intusschen is de schade, welke de landerijen als gevolg van de krijgsverrich tingen hebben opgeloopen, uiterst gering. Men kan ze op vijf procent stellen, tegen over de vijf-en-negentig procent, gevormd door de schade, welke de defensiemaatrege len hebben veroorzaakt). Ook gebeurt het wel, dat de, door defensie opgeworpen, stel lingen den waterafvoer van een polder blij ken te belemmeren, zoodat een nieuwe wa terleiding moet worden gegraven. Is al zulk werk verricht, dap wordt de grond, eveneens vanwege het Bureau Ont ruiming, geploegd, geëgd en gespit en, in vele gevallen, ook bezaaid. (Ook werd aan de boeren kunstmest, zaaizaad en pootgoed verstrekt). Wanneer zich ergens stelling- zand bevindt, dat mag verdwijnen, haalt men dikwijls van de naburige landerijen den teeltgrond even af om vervolgens het zand op den ondergrond aan te brengen en den cultuurgrond daar weer op te leggen. Natuurlijk geschiedt deze arbeid, evenals alle andere werkzaamheden, onder deskun dige leiding. Verbeteringswerk. De grond gaat er niet alleen niet door achteruit, maar dikwijls zelfs op vooruit Het komt voor, dat zand wordt weggewerkt in een moerassigen bodem, die tot dusverre onproductief was, maar op deze manier in goed weiland wordt veranderd. Ook wordt het stellingzand vaak gebruikt ter verbete ring van de afwatering. Niet zoo zeldzaam buitenrand van de landerijen hooger is ge legen van het middengedeelte. Dan fun geert dit midden als een vergaarkom voor water, wat een averechtsche toestand is. Het stellingzand wordt daarom aangewend ter verhooging van het middengedeelte, dat aldus op iets hooger peil komt te liggen dan de buitenrand. Op deze manier wordt een juiste afwatering verkregen. Zoo ock be werkstelligt men een verbetering van den grond en deszelfs afwatering, door bh voor beeld bepaalde slooten .met stellingzand te dempen en nieuwe slooten en greppels te graven. In al dergelijke gevallen blijft het dus niet bij herstel van de landerijen in haar vooroorlogschen toestand, maar gebruikt men de gelegenheid om ze in beteren staat, dan voorheen, te brengen. Men maakt, als dit noodig blijkt, den boer duidelijk, dat hij door zulke maatregelen erop vooruitgaat. Wordt het herstelwerk door de Overheid bij wijze van schadevergoeding bekos tigd, voor den verbeteringsarbeid betaalt de boer bij. Maar hij betaalt slechts den kost prijs van de verbetering, niet de meer waarde, bestaande uit het verschil tusschen de oude en de nieuwe waarde van den grond. Zoo kan hij op een voordeelige ma nier bij voorbeeld een egalisatie van zijn terrein verkrijgen, welke aan de producti viteit ervan aanzienlijk ten goede komt. Heel wat vruchtboomen, met name kerse en appelboomen, hebben bij de inundatie het leven gelaten. Welnu, doode boomen worden gerooid en het land, waar eertijds zich de bongerd bevond, wordt zoodanig af geleverd, dat er opnieuw boomen kunnen worden geplant, maar dat er ook bouwland van kan worden gemaakt. Dit verdient de voorkeur boven de levering van nieuwe boomen in den grond. Zulks niet alleen, wijl het voor de bedrijfsresultaten beter is, niet onmiddellijk weer een boomgaard te planten doch hiermee eenigen tijd te wach ten. maar ook, omdat de boer nu wordt ge prikkeld, zich, in plaats van met ooftbouw, met landbouw bezig te houden en aldus bij te dragen tot de voorziening van ons volk met de eerst-noodige levensbehoeften. Hulp aan vijftienduizend boeren. Het groote belang van al deze werkzaam heden wordt duidelijk, wanneer men weet, dat hierdoor niet minder dan in totaal vijftienduizend boeren worden geholpen. Met dit werk houden zich op het oogen- blik vijfduizend arbeiders bezig. Praat men met de boeren, dan kan men constateeren, dat zij over het algemeen over het werk van de arbeiders tevreden zijn, al betreuren zij, dat het niet nog vlug ger opschiet. Dit laatste is het gevolg niet alleen van den Iangdurigen winter, die ach ter ons ligt, en van het feit, dat vele arbei ders slechts korte werkdagen kunnen ma ken, maar ook van de omstandigheid, dat het Bureau Ontruiming de beschikking heeft over belangrijk minder arbeiders, dan het zou kunnen te werk stellen. Alleen in de Peel gezwegen van andere streken des lands zou het nog wel vijfduizend nieu we arbeiders kunnen gebruiken. In enkele gevallen worden, als noodmaat regel, de werkzaamheden verricht In vrij bedrijf, door zoons van kleine boeren, wier gezinnen gaarne wat willen bijverdienen. Maar in het algemeen zijn er op het plat teland zelf geen arbeidskrachten voor dit werk te krijgen. Al blijft er dus ten aanzien van het tempo nog wat te wenschen over, wij ho pen, te hebben duidelijk gemaakt, dat de bovenomschreven arbeid zoo intensief, als mogelijk Is, en met alle krachten, waar over men beschikt, wordt verricht, van groot nut voor bodemopbrengst en voedsel voorziening is en uit dien hoofde de be langstelling van ons volk verdient. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gret?. Francina Gertie. D. van G. C. Diephout en J. M. Uitënbógaard. Opbrengst Collecte „Winterhulp^. De lijstencollecte voor de „Winterhulp" heeft alhier ruim f. 75 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE. DE HEER G. VAN RIJN Aannemer en oud-brandweerman. Gistermiddag is geheel onverwachts overleden onze plaatsgenoot, de aannemer Gerrit van Rijn. De heer Van Rijn is geboren op 15 April 1883. In ons blad van 31 October 1939 plaatsten wij- -een verslag van zijn huldi ging op het Raadhuis in tegenwoordigheid van den burgemeester, mr. W. J. Woidringh v. d. Hoop. tevens voorzitter van de Kon. Nea. Brandweervereeniging, wethouder C. A. Veltkamp, den gemeente-secrtaris D. C. O. Boekhoven en den cpperbrandmeester Herm. Parlevliet, toen de thans overledene afscheid nam v/egens gezondheidsredenen als brandweerman. Van 1901 af heeft hij de Katwijksche brandweer gediend. De bur gemeester overhandigde hem toen de ver guld zilveren medaille vcor 35 jaar trou wen dienst, die beschikbaar wordt gesteld door de genoemde vereeniging. Tot lid en ondervoorzitter der commissie voor het afnemen van de examens ter verkrij ging van. de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77a der wet tot regeling van het Lager Onderwijs Js benoemd de heer J A. Steinz oud- hoofd eener bijzondere school voor U.L.O. alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvoering Christ. Kinderkoor „Lenteklokjes". Dit koor, dat al menigmaal aan zoovelen een genotvollen avond heeft bezorgd, trad gisteren op onder de bezielende leiding van haar Direc trice mej. Riek Meijering. Welwillende mede werking verleende de sopraan Catharine Smink. terwijl als naar gewoonte de heer Han Zirkzee de pianopartij verzorgde. Het Ned. Herv. Kerk gebouw was geheel met belangstellenden bezet. Geen wonder, het was steeds een genot naar „De Lenteklokjes" te luisteren, dus waren de verwachtingen ook voor dezen avond hoog ge spannen. En die verwachtingen zijn niet teleur gesteld. Nadat ds. Warmoltz had laten zingen ps. 118 14. heette hij de directrice met haar koor welkom. Het rijk voorziene programma begon met ..Lenteklokjes-koorlied" van Cath. van Rennes. Vervolgens was het repertoire samengesteld uit liederen van vorige programma's. Een afzon derlijke vermelding verdienen „Nu vlagt er de Lente" van J. C. Andreae, „Twee dappere dwergen" van A. Lijsen, „Moeders verjaardag" Foto vèri Vliet. Gp 14 Mei a.s. hopen de echtelieden B. Borreman en G. G. v. Vliet, «wonende Kerk- Xaan-6 te Leiderdorp, den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Van den trouwdag af tot nu 8 jaar ge leden bewoonde het echtpaar het huisje bij den molen van den Munnikenpolder aan den v;eg naar Hccgmade. Behalve de in komsten als poldermolenaar, vond Borre man voor zich en de zijnen Voornamelijk zijn bestaan door het verrichten van land werk voor de omwonende bceren. Nadat hij voor het molenaarsvak lichamelijk niet meer geschikt was, verhuisde hij naar zijn tegenwoordige woning. Een zoon, óók Bouw Borreman genaamd, volgde hem op, zoo dat het bedienen van den molen in de familie is gebleven. Deze molen is dan ook bij iederen Leiderdorper bekend als „De molen van Borreman". Het echtpaar heeft negen kinderen groot mogen brengen. De vijf zoons en vier doch ters zijn allen getrouwd. De meesten wo nen te Leiderdorp. Er zijn thans 23 klein kinderen. Borreman is thans 76 jaar en zijn vrouw 69. De geheele familie mag zich in een goede gezondheid verheugen. Er is dus alle reden voor het echtpaar om den a.s. trouw dag in dankbaarheid te herdenken. Wij wenschen Borreman en zijn vrouw van harte nog menig jaar in gezondheid toe van A. van Dijk. Mede om het geestige, dat er uit sprak, noemen wij „Bruidsvaart in de sneeuw" van Hendr. van Tussenbroek „Schom melliedje" van Cath. van Rennes en .Klepper- marsch" van Annie Frank. De soliste Catherine Smink was tot heden hier een onbekende. Maar allen zullen deze mooie, heldere sopraanstem een volgende maal gaarne weer beluisteren. Zij had ieders bewon dering; als bewijs van dankbaarheid werden haar bloemen aangeboden. Ook de heer Zirkzee die een pianosolo „Terugblik" gaf, is een uitste kend musicus. Voor zfjn spel warme lof. Ook hij werd met bloemen gehuldigd. Mej. Metering heeft ongetwijfeld met deze uitvoering weer velen aan zich verplicht. Nog maals (het koor viert het tweede lustrum) kwam tot uiting met welk een toewijding zij zich aan 177 Tokening van Aart van Ewijk. i Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J. J. A. Gouverneur. Van angst verlost, trekt'nu het stel Naar 't huls der lieve Pietemei: Men gaat door welden vol met bloemen, Waar bijtjes om de kelken zoemen. De zon schijnt mild, de hemel lacht, De aarde geurt, de wind is zacht. JONGEN ONDER VUILNIS BEDOLVEN. Toen de 12-jarige Simon Guijt u-lt de Duinstraat met 3 vriendjes cokes zocht op de vuilnisbelt, die thans afgegraven wordt, stortte een gedeelte van het vuilnis om laag, waaronder de jongen bedolven werd. Willem van Klaveren, die eveneens onder het vuil bedolven werd, kon door zijn mak kertjes bevrijd worden en kwam er met een paar kleine verwondingen af. De hulp werd ingeroepen van eenige personen, die in de nabijheid waren en deze hielpen S. Guijt uit het afval uitgraven. De jongen was echter reeds overleden. Dr. W. E. Hueting heeft nog getracht kunstmatige ademhaling toe te passen, helaas echter zonder gunstig resultaat. die taak geeft en tot welk een hoogte zij dit koor weet op te voeren. Ds, J. G, Aalders. Geref, Predikant, bracht tenslotte warme hulde aan het koor met haai* directrice. Na de soliste en den pianist dank te hebben gebracht, sloot ds. Aalders met dank gebed. LEIDSCHENDAM. Ontvreemding van eigendommen. Gedurende geruimen tijd moesten ver schillende inwoners constateeren dat van hun eigendommen verschllende stukken waren ontvreemd, zonder dat het de politie gelukte de daders te kunnen te pakken krijgen. In samenwerking met de mare chaussee heeft men thans na huiszoeking gearresteerd den chauffeur J.B, wonende aan de Smitslaan. Het gelukte de politie ln be slag te nemen een paar laarzen afkomstig van den tuinder Zuidwljk, benevens een partij zeep afkomstig van den tuinder Schinkelshoek, terwijl ook beslag werd ge legd op verschillende gereedschappen. Een partij benzine bij V. kon niet achterhaald worden. NOORDWIJKERHOUT. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Van het echtpaar WallenburgOtto. Op 6 Mei a.s. zal het echtpaar A. Wallen- burg—Otto zijn gouden echtvereeniging her denken. Belden zijn nog welvarend; de bruigom maakt nog dikwijls des Zondags een wandeling van drie kv/artier teneinde den kerkdienst in de Herv. Dorpskerk bij te wonen. Het grootste deel van zijn huwelijksjaren woonde het echtpaar midden in het prachtige bosch van „Leeuwenhorst" waar op daarliggend teelland de fijnste groenten gekweekt werden, waarvan de eerstelingen steeds op „Leeuwen horst" werden afgeleverd. Het huwelijk werd gezegend met 2 zoons en 1 dochter, terwijl het echtpaar zich in het bezit van vijf kleinkinderen verheugt. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Gljsbertus Antonius, Z. van P. J. v. d. Meer en A. K. Hoogenboom Elisabeth Willemina Doleida, D. van A. Ver steeg en W. E. Verhoeven. Overleden: C. W. P. Oostveen—Hakkenberg 67 Jaar C. M. Wissenburgh, geb. Van der Heijde 67 Jaar. Ondertrouwd: B. Wijsman en J. G. C. Krol H. G. Hagens en H. A. Smits, goederenbeurs Burchtsteeg 4 N. Beesten markt 7—9. (Veemarkt Telef. 24013, Koopt steedf 4 contant inboedels for nuizen, kachels, haarden mangels, gewichten bas cules, brandkasten, enz. Vraagt inlichtingen. Van ouds adres; A J. HART- WIJK, Telef 24013 Ook tnxeeren herstellen Twee Jongensfietsen nog. in goeden staat met goede banden gevraagd voor den leeftijd van. 10-15 jaar. Brieven Éur. van dit Blad onder No. 6427 k. kinderauto te koop gevraagd, voor leeftijd 4—7 jaar. Adres: Hooigracht 32, Telefoon 24289. kinderwagen of wandelwagentje te koop gevraagd, al6raede een dames- of heerenrij- wlel. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6537 k. costuum Gevraagd costuum voor klein slank persoon. Brieven met prijsopgaaf Bur. van dit Blad onder No. 6712 k. vergr. b.m. B.M. of Jol te koop gevr. Aanbiedingen: Hooge Rijn dijk 258, Telef. 20264. Buitenm. mil. Uniform Ter overname gevr. bui tenmodel militair uniform Maat 5052. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6607 k. 30 r. land te huur gevraagd, ook kleiner gedeelte. Brieven Bur. v, d. Blad onder No. 6588 k. Antieke staande klok of hangende stoeltjesfclok, alsmede wortelnoten kabl- UJ* Of antieke kast op bal kten te koop gevraagd. Eleven Bur. v. d. Blad °Qder No 4118 k. Een dameszeilbroek ter overname gevraagd. Maat 42. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6493 k. generatorenhout gevraagd, geschikt voor te verwerken tot generatoren- hout. Aan meterslengte of langer, dennen, lëpen, es- schcn, berken, eiken, beu ken enz. Aanb, aan „Vol harding". Hofweg 27 a, Voorschoten, Telef- l22- gegolfde platen Gevraagd 8 10 stuks golfplaten, ten minste 2.90 M. lang, nieuw of gebr. Aanbieding met prijs en waar te bezichtigen, aan ALT, Mare 112, Lelden. schillenwijk te koop gevraagd ln Lelden of omgeving. Brieven met opgaaf van grootte, hoe veelheid en prijs Bur. v. d. Blad onder No. 6436 k. jongensfiets te koop gevraagd, ln goe den staat, leeftijd 8 Jaar. Aanbiedingen te richten aan L. G. v. d. HORST. Duinzichtstraat 12, Oegst- geest. 250 gulden te leen gevraagd door za kenman, vlotte aflossing, hooge rente. Brieven Bur, v. d. Blad onder No. 6711 k. roeiboot te koop gevraagd, licht model. Brieven met prijs opgaaf aan G. DEMM1NK, Beukenlaan 31, Sassen- helm. piano te koop gevraagd. Brieven met opgaaf van prüs en merk aan het Bur. van dit Blad oniler No. 6696 k. Fongers Herenrijwiel Te koop gevr, een ln goe den staat verkerend Fon gers herenrljwiel met trom- melremmen, bil voorkeur weer- en winaultvocrlng. Met of zonder banden. Regen--selaan 35, Ore-', geest. melkwijkje melkzaak te koop ge- llef6t in Lelden. ■Brieven met opgaaf van omzet cn prijs aan het t6£.cllt Blad ondPr Kinderw. en Autoped Gevraagd een moderne kinderwagen, prtJsopg. en kleur gevraagd; tevens autopeci c.o- rragd. G. GORT Agent Oud" Wetering. haard - wastafel Particulier vraagt ln -goe den staat zijnde haard cn vaste waschttifcl te koop. Brieven met omschrijving en prijs Bur. van dit Blad onder No. 6679 k. lijster Te koop gevraagd, goed zingende lijster, tevens verschillende wlldzangvo- gels, -geschikt voor volière, geen kanaries. ~J. J". 'LAMAN, Trompstr. 4. Dames merkrijwiel Gevraagd Dames merkrij wiel met torpenonaaf en goede banden, ln goeden staat verkerend. Br. met uiterste prUsop. en om schrijving Bur. van dit BI. onder No. 6717 k. orgel te koop gevraagd, liefst goed merk met veel mu ziek, betaling contant. Brieven met volledige op gaaf v. prijs. W. BELDER. Schipper Overtocht Zwam- merdam. vloerkleed Te koop gevraagd vloer kleed of tapijt en een hulskamerbank. Brieven met prijs Bur. van dit BI. onder No. 6507 k. jongens kano Tc koop gevraagd licht" kano met of zonder r°"<- rlels. Morschweg 10 A. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7