LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 April 1941 Distributie-Maatregelen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Extra-rantsoen rijst van 250 gram Buitenland Verklaringen van Roosevelt Italiaansch Weermachtsbericht puitsch W eermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT Stadsnieuws In de te Den Haag gehouden persconfe rentie heeft Graf Grote, ln verband met dc aardappelen-distributie meegedeeld.dat ter vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gram rijst be schikbaar zal worden gesteld. DE SCHOOLKINDERVOEDING IN DEZEN TIJD. Heden Is ln de afdeeling sociale zaken van de gemeentesecretarie te Den Haag, onder voorzitterschap van wethouder L. Buurman, een bespreking gehouden over de moeilijkheden waarmee de schoolkin dervoeding in verband met de voedselpo sitie te kampen heeft. Vertegenwoordigers uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haar lem, Lelden en Den Haag namen aan deze bespreking deel. Eenige mogelijkheden om het werk ook onder de tegenwoordige omstandigheden voort te zetten werden onder het oog ge zien, waarbij op den voorgrond werd ge steld, dat zoo mogelijk de verstrekking van het voedsel in de eetlokalen der scholen gehandhaafd moet worden, Een kleine commissie werd gevormd, die onder leiding van den heer Buurman, wet houder voor sociale zaken in Den Haag, het vraagstuk in behandeling zal nemen en die daartoe in contact zal treden met het'rijksbureau voor de voedselvoorziening ln oorlogstijd. President Roosevelt heeft ln de laatste persconferentie medegedeeld, dat hij den minister van handel opdracht heeft gege ven een enquête te houden bij de particu liere Amerikaansche luchtverkeersmaat- schappijen om na te gaan hoeveel van hun transportvliegtuigen door de regeering voor afstand aan de „strijdende democratieën" aangekocht zouden kunnen worden. De pre sident verklaarde, dat deze vliegtuigen zoo snel mogelijk noodlg zouden zijn. Op een opmerking van een correspondent erkende Roosevelt, dat de luchtverkeersmaatschap- pijen er over klagen, dat zij door het be wapeningsprogram bij de uitvoering van nieuwe opdrachten moeilijkheden onder vinden. Ten aanzien van de aankondiging van den chef van den marinestaf, dat de pa- trouilledlenst van de Amerikaansche vloot is uitgebreid tot 2000 mijl, zelde Roosevelt, dat het vermelden van bloote aantallen mij len een verkeerd beeld geeft, De hoofdar tikelen en vooral de.kaarten, die in cfe Ame rikaansche bladen na zijn persverklaring van Vrijdag j.l. zijn verschenen, zijn, zoo verklaarde de president, in strijd met het geen hij gezegd heeft en wat door de cor respondenten over deze conferentie Juist is weergegeven. Hij heeft verklaard, dat de patrouilledlenst zoo ver zal worden uitge breid als noodig is voor de bescherming van het Westelijke halfrond. Het Is duidelijk, aldus Roosevelt, dat een vast aantal mijlen niet kan worden aangegeven en het is even natuurlijk, dat de posities der Amerikaan sche schepen bijna dagelijks veranderen. Op de vraag, of de Amerikaansche sche pen ook in het door den president zelf af gekondigde verboden gebied rondom Enge land zullen varen, antwoordde Roosevelt, dat zij daartoe volgens de neutrallteltswet het recht hebben. Dat beteekent echter niet dat zij werkelijk daarheen zullen gaan. Voorts deelde de president mede, dat het in het voornemen ligt langs de Atlantische kust steunpunten voor luchtschepen van het Zeppellntype in te richten. Roosevelt weigerde eenigerlel commen taar te geven op de laatste rede van Chur chill. (DN.B.) DE BEZETTING VAN KORFOE. De landing van de Itallaansche weer macht op het eiland Korfoe is, naar een speciale verslaggever van Stefani meldt, zonder incidenten verloopen. De Grieksche havencommandant werd met een Ita- haansch watervliegtuig als gevangene voor een verhoor over de door de Grieken geleg de mljnversperrlng naar een Italiaansch steunpunt voor vliegtuigen gebracht. In het verloop van den eersten dag leg den vijfhonderd Grieksche soldaten de wapens neer, een Grieksche batterij werd ontwapend, alsmede de ln de stad aan wezig zijnde van het vasteland gevluchte leden van de Grieksche weermacht. De bevolking heef' een vreedzame hou ding aangenomen en de Itallaansche troe pen met een gevoel van oplichting begroet. De voorraden levensmiddelen waren bijna uitgeput en totaal onvoldoende om de door de Italiaansche marine en het luchtwapen gelegde blokkade van het eiland te kunnen doorstaan. De vlucht van den koning naar Kreta en de laffe houding van de plaatselijke commandanten waren voor de bevolking een groote ontgoocheling, die zich in haar moeilijken toestand verlaten zag. JAPMCEN AWHfRIKA'S PATROUILLEERING. Op een ln de heden gehouden perscon ferentie gestelde vraag over de uitbreiding wan het Amerikaansche patroullleerings- stelsel tot de „zeven zeeën" antwoordde de woordvoerder van het Japansche inlichtin genbureau, Koh Isji, dat deze stap zeer ge vaarlijk zou zijn en geacht kan worden een tendentie tot agressie 'te hébben. Op cc vraag of het voor Japan noodzakelijk zou worden een patrouille in te stellen op oen Stillen Oceaan als gevolg van de uit breiding van het Amerikaansche patrouil- eeringsstelsel, zelde de woordvoerder: „Dit h op het oogenblik niet noodig, hoewel het noodzakelijk zal kunnen worden met het wg op de ontwikkeling van den toestand." (Domei). 1 MEI IN DUITSCHLAND. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken eh de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda maken be kend Het op den natlonalen 'feestdag van het Duitsche volk (1 Mei) gebruikelijke alge- meene uitsteken der vlaggen en de decora tie der gebouwen blijft dit jaar achterwege. Do 1 Mei is als nationale feestdag van het Duitsche volk ook dit Jaar wettige feest dag. Officieele plechtigheden worden op 1 Mei niet gehouden. Daarentegen kunnen kameraadschappel IJ ke bedrlj fsf eestelljkhe- den binnen een waardig en met den tijd ln overeensteming zijnd kader gehouden wor den. GRIEKSCH SCHIP ONTKOMT DEN ENGELSCHEN. Toen een convool van zeven schepen, kort nadat het de haven van Kalamai, aan de zuidkust van de Pelopponesos.had verlaten, door een eskader Duitsche duikbommen werpers werd aangevallen, maakte de ka pitein van het onder Brltsche vlag varen de Grieksche schip „Axapolos" van de ge legenheid gebruik om naar de Grieksche kust terug te varen. Brltsche schepen trachtten de vlucht van dit schip te ver hinderen en losten verscheidene schoten. Het gelukte den Griekschen kapitein ech ter zijn schip in de buurt van de haven Logga aan den grond te zetten. Het schip had uitrustingsstukken en auto's van het Britsche expeditiecorps aan boord. (DN.B.) DE BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Zware verliezen. De Tribune de Lausanne publiceert een Exchange-telegTam uit Sydney, waarin ge zegd wordt, dat er een officieele verklaring is uitgegeven over de omstandigheden, waaronder de Australische troepen uit Griekenland worden getrokken. De eva cuatie wordt voortgezet. De empire-troepen strijden onder den hevigen druk van den vijand met bewonderenswaardige helfhaf- tlgheid. Vele Australische troepen hebben reeds het Grieksche grondgebied verlaten, nadat zij deze stap voor stap verdedigd had den. Andere troepen konden nog niet inge scheept worden en voeren de hun toever trouwde taak tot het einde door.. Helaas bestaat er geen hoop, dat zware verliezen vermeden zullen kunnen worden. Men dient zich hierop voor te bereiden. De natie zal door een uitvoerig communiqué op de hoogte worden gesteld, zoodra dit mogelijk zal zijn. (DNB). DE VERWOESTINGEN IN PLYMOUTH. United Press meldt uit Plymouth, dat de verwoestingen, die daar door het Duitsche luchtwapen zijn aangericht, alles wat vroe ger vernield werd, in de schaduw stellen. De verwoestingen zijn veel erger dan in Coventry. Woorden kunnen niet beschrij ven, hoe de deelen van de stad er uitzagen, waarover het luchtwapen heeft gevlogen. Zij gelijken op tooneelen uit Vlaanderen ten tijde van den wereldoorlog. Geheele straten .waar vroeger winkels en kantoren waren, zijn niets anders dan puinhoopen Het Itallaansche weermachtberlcht num mer 329 luidt als volgt: Itallaansche en Duitsche formaties luchtstrijdkrachten hebben bombardemen ten gericht op vijandelijke vlooteenheden in het centrale deel van de Middellandsche Zee. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger- corps hebben de luchtbasis van Malta ge bombardeerd en vijandelijke schepen te La Valefcta op Malta getroffen. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn neergeschoten tijdens een luchtgevecht. Ill Cyrenaica gaat aan het front van To- broek de belegering van de Engelsche strijdkrachten voort. Aan het front- van Sol- loem hebben de offensieve acties der Duit sche en Italiaansche troepen den vij and gevoelige verliezen toegebracht en hem ge dwongen op verscheiden punten terug te wijken. Italiaansche en Duitsche luchtfor- m'aties hebben het bestoken van de havens en verdedigingswerken van Tobroek voort gezet. Een transportschip is door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Bat terijen en stellingen werden getroffen. Ge- motoriseerde:Britsche strijdkrachten werden onder mltraïlleurvuur genomen. Een vlieg tuig van het type Blenheim werd neerge schoten. In den nacht van 29 op 30 April hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika zetten onze troepen in de verschillende sectoren hun belemmering van den vijandelijken druk voort door acties van de artillerie en de infanterie. geworden. Het is onmogelijke vast te stellen, waar een straat begint of ophoudt. Op deze plaatsen is geen levend wezen te vinden. De verslaggever van de New York Times, Anderson, meldt, dat het Duitsche lucht wapen voor het eerst heeft bereikt, dat in een Engelsche stad duizenden personen hun laatste bezittingen samenraapten en een in puin liggende stad verlieten, die hun geen .onderdak meer kon verleenen. Sedert dagen duurt- deze exodus voort. Waarheen deze mensehen moeten gaan, weten zij niet. Zij willen alleen maar weg. De Engelsche regeering heeft -de stad Ply mouth in de evacuatie opgenomen. De stad had 300.000 inwoners. (D.NB,) SPANJE EN GIBRALTAR. In Spaansche kringen heeft een door de politici Areilza en Caldecasas uitgegeven boek „Spanje's eischen" groot opzien ge baard. In dit boek' wordt in het bijzonder van Gibraltar gesproken als „de van Spanje gestolen rots". Gibraltar, zoo wordt verder in het boek gezegd, is niet de eenige eisch van Spanje, doch het staat als „perma nente beleediging van het Spaansche volk" en als „schandvlek voor de Spaansche eer" aan de spits. Tussohen de Spanjaarden en de Engelschen staat de rots van Gibraltar als een onoverwinnelijke scheidsmuur." „Gibraltar aan Spanje" zoo staat er ver der, is de eenstemmige eisch van alle lagen van het Spaansche volk (D.N.B.). AARDAPPELEN. Zooals reeds is gepubliceerd geven de twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht op. het.koo- pen van anderhalve kilogram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen .vier jaar oud zijn en aan personen, die zwaren arbeid verrichten speciale halve broodkaar ten zijn vérstrekt, brengt dit uiteraard mede, dat tien met „15" genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht geven op het koopen van 3/4 kilogram aardappelen. Bovendien zijn aan personen, die 1421 Jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15" genummerde bonnen van deze kaarten geven tezamen recht op het koopen van 0,3 kilogram aardappelen. Voorts is bekend gemaakt, dat aan kinde ren, die na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardappelkaarten zullen worden uitgereikt, In plaats hiervan dient gelezen te worden: kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn ge boren. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn geboren zullen derhalve een heele aardap- pelkaart ontvangen. VERLENGING VLEESCHBON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherlj maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, ls het noozakelijk gebleken, het vleeschrant- soen te verminderen, hetgeen neerkomt op een verlenging van de geldigheidsduur der bonnen. In verband hiermede wordt de gel digheidsperiode van de met „13" genum merde bonnen van de vleeschkaart verlengd tot 16 dagen. De bonnen blijven derhalve geldig tot en met Dinsdag 6 Mei a.S. SCHOENENWINKELS EEN WEEK GESLOTEN. In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is het noodzakelijk, dat in de periode van Donderdag 1 Mei 1941 tot en met Vrijdag 9 Mei 1941 het koopen, ver- koopen en afleveren van alle soorten schoenen, ln den meest uitgebreiden zin. met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Derhalve valt onder dit verbod ook het koopen. verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, die tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, welker geldigheidsduur vervalt op een der dagen gelegen tusschen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mei 1941. VASTE BRANDSTOFFEN EN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. In aansluiting op de reeds getroffen Aprllregeling zullen thans voor, kookdoel- einden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of petroleum worden uitgereikt, De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distributiedlenst na der vast te stellen tijdstip bij genoemde instantie te vervoegen ten einde een aan vraagformulier ln te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petroleum komen uitsluitend die personen of gezin nen in aanmerking, die niet elecrisch ko ken en die geen aansluiting hebben op het gasnet. Onder een aansluiting op 't gasnet wordt hierbij verstaan, dat ln het desbe treffende perceel of, indien slechts een perceelsgedeelte wordt bewoond, in dat gedeelte, een gasbinnenleidlng hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwezig is. Zij, die wel op het gasnet zijn aangesloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uitreiking der bovenge noemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts personen en gezin nen, die een zelfstandige huishouding voe ren, yoor uitreiking in aanmerking kun nen komen. Bewoners van hotels, pen sions e.d., alsmede personen of gezinnen, die niet zelf hun warme maaltijden berei den, derhalve niet. De bonkaarten mogen uitsluitend aan degenen, die ln het bezit zijn van een stamkaart met .„hoofd" gemerkt, worden uitgereikt. Tegen het doen van onjuiste of onvol ledige opgave zullen strenge maatregelen worden genomen SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Mel tot en met Zondag 31 Augustus a.s, geeft de met „k" gemerkte bon yan de textielkaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 Februari 1920, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot .scheercrême. Bovengenoemde bon van de textielkaart ls aangewezen om degenen, die tusschen 5 Augustus 1940 en 1 Februari 1941 vijftien Jaar geworden zijn, ook in staat te stellen scheerzeep te koopen. hetgeen niet mogelijk zou zijn geweest, indien wederom een van de van 116 tot en met 120 genummerde bonnen ven het algemeen distributiebon- boekje, welke destijds bij de eerste uitrei king van textielkaarten aan mannen en Jongens van vijftien jaar en ouder werden verstrekt, zou zijn aangewezen, De van de bovenbedoelde, van 116 l/m. 120 genummerde resteeerende bonnen kun nen worden vernietigd. HONDEN. EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 Mei 1941 wordt op bon No. 7 van de voederkaart voor honden beschikbaar gesteld: Voor groep I10 KG. hondenbrood Voor groep n 10 KG. Voor groep III 8 KG. Voor groep IV 5 KG. Voor groep V 4 KG. Voor groep VI 3 KG. Op bon No. 7 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode Vh KG, kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mel a.s. is bon No. 7 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duikbooten. hebben uit krachtig bescherm de convooien 35.265 brt. vijandelijke sctoeepsruimte, alsmede een escortevaar tuig van de Britsche marine tot zinken gebracht. Motortogpedobooten hebben bij een actie tegen de Britsche zuidoostkust een krachtig beveiligd convool aangevallen en drie koopvaarders van 9500 brt. in totaal tot zinken gebracht. In Griekenland zijn gemotoriseerde strijdkrachten van het Duitsche leger bij hun scherpe achtervolging tot aan de Zui delijke haven van den Peloponnesos opge rukt en hebben de verdere vlucht van de Engelschen over zee belet. Daarbij zijn tot dusverre 5000 Engelschen, onder wie een generaal,' bénevens talrijke Serviërs, onder wie vier generaals en 300 andere officie ren, gevangen genomen. Maandag hebben Duitsche jagers in de Grieksche Wateren bij het eiland Hydra een Engelsche walrus-vllegboot neergescho ten. Vier Brltsché watervliegtuigen werden aan de Zuidoostkust van den Peloponnesus vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben gisteravond en 's nachts de haven van la Valetta met groot succes aangeval len. Zij plaatsten bommen op een lichten kruiser, op stellingen van de luchtdoelar- tiilerie. op haveninstallaties en op benzine opslagplaatsen en schoten een torpedoja ger benevens een grooten koopvaarder in brand. Andere aanvallen waren op de vlieg velden te Lucea en la Valetta gericht. In luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand twee jagers van het type Hurricane. Eigen verliezen deden zich niet voor, In Noord-Afrlka hebben Duitsche en Itali aansche stuka's de haven van Tobroek, artilleriestellingen bij fort Pilastro en ver sterkte fabrieken ten zuiden van de vla Balbia met bommen en zwaar kaliber be stookt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben ln den afgeloopen nacht weer de oor logshaven Plymouth gebombardeerd. Er ontstonden groote branden, vooral ln 'De- vonport.en hevige ontploffingen op het ter rein van de gasfabriek en in benzine opslag plaatsen. Andere formaties gevechtsvlieg tuigen deden succesvolle aanvallen op de havens Cardiff, Lowestoft en Ipswich, be nevens op vijandelijke vliegvelden. Op zee rondom Engeland heeft het lucht wapen een koonvaarder van 4.000 brt, tot zinken gebracht en een vrij groot schip zwaar beschadigd. Verdragende batterijen van het leger hebben met groot succes voor den oorlog belangrijke installaties ln de omtrevlne van Dover beschoten. Duitsche Jachtvliegtuigen hebben giste ren bij aanvallen op de Britsche zuidoost kust en aan de Kanaalkust zes jagers van het type Spitfire en twee gevechtsvliegtui gen van het type Bristol Blenheim zonder eigen verliezen omlaag gehaald. De vijand heeft ln den afgeloopen nacht met betrekkelijk zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen ln West- en Zuid west Duitschland een, gering aantal bri sant- en brandbommen laten vallen, die slechts onaanzienlijke materleele schade veroorzaakten. Onder de burgerbevolking waren er enkele dooden en gekwetsten. De bemanning van een nachtjager, ober- feldiwebel Sommer. cberfeldwebel Relnna- gel en feldwebel Gless, heeft zich in den afgeloopen nacht boven Engeland bijzonder onderscheiden. De totale verliezen, die de viiand Maan dag en Dinsdag heeft geleden bedroegen 47 vliegtuigen. Hiervan zijn er 21 in luchtge vechten en door nacht)agers, negen door marine-artillerie neergeschoten. De rest ls on den grond vernield. In diezelfde periode zijn zes eigpn vliegtuigen verloren gegaan. DE ENGELSCHE VERTRAGINGS STRATEGIE. De leider van den rijksbond der Duitsche pers en hoofdredacteur van de Voelklschen Beobachter, Wilhelm Welss, verklaart in een hoofdartikel in zijn blad, dat de Engelsche „strategie van het vertragen" van dezen oorlog tot dusver, militair gezien, twee on dubbelzinnige en onbetwistbare resultaten heeft gehad. Ten eerste was zij voor de Engelschen met de eene zware nederlaag na de andere verbonden. De militaire operaties der Engelschen bestonden om het Europee- sche continent van Noorwegen via Frank rijk tot Griekenland toe slechts uit strate gische terugtochten en militaire Ineenstor tingen. Wanneer men in Londen van mee ning is, met een dergelijke oorlogvoering, welker essentieele kenmerk een voortgezette keten van catastrophen vormt, ten slotte toch den oorlog te kunnen winnen, hebben wij gegronde aanleiding te gelooven, dat ten minste dit keer een dergelijke meening een ernstige Illusie zal blijken. Als tweede ervaring, die uit de Brltsche methode om den oorlog tegen Duitschland vertragend te voeren moet worden getrokken, noemt Weiss het volgende: het Engelsche wereld rijk is ln het geheel niet meer in staat om als militaire landmacht met succes op het Europeesche vasteland op te treden. Het Europeesche continent staat thans op den Peloponnesos evenals aan de Golf van Biscaje en aan de Noorsche kust onder de bescherming van de regimenten van Adolf Hitler, maar overal staat de Duitsche sol daat, niet omdat hij als veroveraar ls geko men, maar omdat hem de naar men dacht zoo verstandige oorlogvoering der Britten zelf daarheen geleld heeft. Het zou nuttig zijn, aldus Welss tenslotte, wanneer de stra tegen op papier te Londen eens zouden den ken over het volgende: Juist hun strategie van vertragen IS het geweest, die er toe ge leld heeft, dat thans Europa militair in handen der spil ls." (Ö.N.B.), Natuurkunde, scheikunde en warenken nis: mej. H. Gerritsen, Den Haag. Natuurkunde, scheikunde, warenkennis en algemeene practische manipulaties de dames: M. Toepoel, Heemstede; N. Bloem, Haarlem; M, A. W. v. Haselen, Leiderdorp; M. R. Mendelson, Leiden; L. C. Siddré, Noordwijk; M. M. v. Haarlem, Haarlem; M. G. Enserlng, Velsen; M. E. Faes, Breda: M. M. v. Gasselt, Venlo, en de heeren J. van Weizen, Leiden; W. Hoogendonk, Haarlem; L. v. d. Waal, Dordrecht; A. W. Wendte, Zaltbommei; M. K. Hundeahagen, Voor burg: J. J. W. Anneveldt, Heemstede; J. W. v. Til, Bennebroek; A, Bosch, Lelden; W. J. de Graaf, Leiden; N. M. Moom, Marken Binnen; A. Mank, Leiden; J. C. L. Sohlim- me, Amhem; J. Bos, Ter Aar; G. Verkerk, Lelden. NED. BERV KERK. Aangenomen naar Arnhem ds. D. Bouman te SpandumEdenS. GEREF. KERKEN. Drietal te Tholen cand. J. Z. Potjer, hulp prediker- te Heemse, cand. H. J. Swierts, hulpprediker te Vlisslngen en cand. D. Wijnbeek, hupprediker te Bergen op Zoom. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven ds. B. Holwerda te Amersfoort. GEBOREN: Rudolph Hendrik Abraham Nicolaas z. van R. Wiggers en M. Leemans. GETROUWD: G. C. Th. van Dorp, Jm. en F. M. Sevensma jd. OVERLEDEN: J. Distelvelt m., 56 Jr. J. van Bendegem m., 69 jr. L. Peeren. z. 18 Jr. E. M. Strij- bosch vr., 72 jr. M. H. Biesiot hsvr. van J. N. Wegman 69 Jr. MIDDELBAAR CHEMISCHE SCHOOL. Voor de door de Ned. Chem. Ver. afge nomen analystenexamens zijn de navol gende leerlingen van de Middelbaar Che mische School geslaagd. Algemeene Ontwikkeling de dames; M. Davidson, Den Haag; C. Verburgt, Heem stede, en de heeren: A. Bosch, Léiden; G. Kuperus, Lelden; J Gazan Den Haag: Algebra de dames: H. B, .Schuitemaker, Heemstede; G. Sêhoo, Schlebroek, en de heer J. Bonnet, Oegstgeest. AMSTERDAM, 30 April. Ten opzichte van de effectenbeurs werd vandaag weer een uiterst geroserveerde houding aangenomen en er waren dan ook maar weinig orders met het gevolg, dat de handel van bescheiden afmetingen bleef. Aanvankelijk was de stemming prijshou dend klaarblijkelijk ln verband hiermede, dat bij de opening, zij het op bescheiden voet, eenige aankooporders tot uitvoering moesten worden gebracht, Toen dit evenwel was geschied, legden de koersen een neiging tot reageeren aan den dag en vooral latei- op den middag werd een benedenwaart- sehe richting gevolgd waardoor de kleine koerswinsten, waarvan oorspronkelijk ge wag kon worden gemaakt, grootendeels of geheel te niet werden gedaan. Hoewel de omzetten niet groot waren, was er op een enkele afdeeling nog wel wat te doen. Olies werden prijshoudend ingezet en stegen daarna tot 253 of een vijftal punten boven het vorige slot. Op het verhoogde peil echter kwam eenlg materiaal aan de markt en het absorbtievermogen was niet toereikend om een koersdaling te verhin deren zoodat weer een zestal punten ver loren ging. De Scheepvaartrubriek was stil, Bij de opening goed prijshoudend, maar in het verdere verloop ook lichtelijk afbrokkelend. Vergeleken met gisteren kon het koerspeil ten slotte toch goed gehandhaafd blijven. Voor Industrieelen was de belangstelling gering. Unielevers echter gaven vooral in de tweede beurshelft behoorlijke affaire te aanschouwen, waarbij het aanbod lichtelijk de overhand had, in verband waarmede de koers van 122% tot 120% achteruitging. De Phlllpsaandeelen bewogen zich tusschen enge grenzen en waren in doorsnee vfljwel onveranderd. Aku's waren stil, maar kon den zich goed handhaven. Voor de minder courante Industrieelen was de stemming aan den gedrukten kant. Voor verscheidene specialiteiten kwamen lagere noteeringen te voorschijn. In de claims Werkspoor ontwikkelde zich we derom eenige affaire, waarbij de prijs lets lager kwam te liggen. Voornamelijk werd gehandeld tegen f. 39 a f. 40. Indische Cultuuraandeelen hadden een beperkte markt. Tabakken waren zeer stil, maar goed prijshoudend. Op de Rubberaf- deellng bewogen Amsterdam Rubbers zich op het peil van gisteren. Voor de minder courante soorten bestond maar weinig belangstelling. De affaire in Suikerwaarden was gering. HVA's waren bij de opening goed gedisponeerd en stegen tot 437 Het aanbod van slechts weinig ma teriaal was later echter voldoende om een reactie tot 430 te voorschijn te roepen. De handel ln Amerikanen was van geringen omvang. De stemming was echter prijshoudend. Over het algemeen werd even boven het vorige peil afgedaan. De omzetten op de belegglngsmarkt wa ren van matige proporties. De nieuwe 4% obllgat-leën werden aanhoudend in een open hoek verhandeld. De koers was weinig veranderd maar eerder toch Iets lager. De gestaffelde leening vertoonde onder beurs- tljd kleine teekenen van verzwakking en zakte ln van 89 7/16 tot 89 1/16. De Oude Schuld was eerder iets luier. Gemeentelijke en provinciale obligatiën lagen stevig in de markt. Pandbrieven daarentegen waren aan eenig aanbod onderhevig (A.N.P.). Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valnta't (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16, 1,88 9/16; Brussel 30,11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82: Stockholm 44.81 44.90; ZUrlch 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.8654. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.»: Stockholm 44.76, 44.94; Zürlch 4359, 43.75. S-l

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3