STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 April 194f Firma P. Clos en Leembruggen bestaat 175 jaar 0FFICSEELE KENNISGEVING Plan Vóór' den bouw eener nieuwe fabriek Geen feestelijke herdenking De verdediging van Singapore Verspreide berichten Binnenland Drama te Houten (U.) De Engelsche luchtaanvallen Morgen zal het precies 175 jaar gele den zijn, dat hier ter stede de firma P. Clos en Leembruggen werd opge richt, een dier Leidscfie bedrijven, die gedurende zeer vele jaren den goeden naam en faam van de plaatselijke textielindustrie hebben hooggehouden. In verband met de tijdsomstandigheden zal geen feestelijke herdenking van dit feit plaats vinden, doch wèl zullen kantoor en fabrieken dien dag gesloten zijn, terwijl voorts als uiting van dankbaarheid voor de steeds goede verstandhouding en prettige samenwerking tusschen directie en perso neel aan laatstgenoemde categorie een gra tificatie is ter hand gesteld. Op 1 Mei 1766 werd door de heeren Paulus Clos, Gerard Leembruggen en Willem van Aken Cornsz. de firma Paulus Clos en Leembruggen, later P. Clos en Leembruggen opgericht. De heer W. v. Aken Cornsz. was slechts flnancieeel bij de zaak geïnteres seerd en wenschte niet in den firmanaam te worden genoemd. Men stelde zich tot doel het vervaardigen van polemteten, wollen grein, saai en vlaggen doek. Als afzetgebied gold voor een belangrijk gedeelte het bin nenland en verder Azië. Zoodra de stoom kracht meer algemeen toepassing vond, ver huisde het bedrijf van de Oude Vest naar een ruimer pand aan de Langegracht. In de oprlchtingsacte stond vermeld, dat bij den dood van een firmant een zoon of familielid zou opvolgen, maar sedert meer VERKLARINGEN VAN LUIT,-GENERAAL BOND, United Press meldt uit Singapore: Luitenant-generaal Bond, de comman dant der strijdkrachten in Britsch-Malak- ka, heeft tot persvertegenwoordigers ver klaard, dat „Mhlakka in feit met een in vasie bedreigd wordt. Het zou dom zijn daaraan te twijfelen." Bond verklaarde verder, dat de verde digingsmaatregelen voor Malakka sedert 1938 buitengewoon Versterkt zijn. Hij zeide hierover: „Twee jaar geleden nog bevond zich Slechts op het eiland Singapore een garnizoen, thans edhter, daarwil op het geheele schiereiland troepen hebben, zul len wij niet slechts het eiland zelf ver dedigen." Over de versterkingen, die aankwamen, hij hield ze voor voldoende zelde Bond: „Op het oogenblik schijnen ze met elk binnenvarend schip te komen." Ook de luchtstrijdkrachten van Malakka, zijn thans veel sterker dan ooit te voren, zij zijn het belangrijkste wapen voor de ver dediging van dit land, want iedere vijand, die ons land wil binnenrukken, moet eerst trachten de vereischte luchtbasis te krij gen, vanwaar hij luchtaanvallen op groote schaal kan ondernemen. De aanvallers zouden volgens de meening van Bond zich voor moeilijker problemen gesteld zien, dan ze ooit elders hadden ontmoet, wanneer zij aich m het Noorden verbindingslinie moes ten scheppen. „En dan hebben wij hier geen vijfde colonne, die hen zal helpen." Een eventueele interventie van de zijde der Ver. Staten zou volgens Bond misschien bij voorbaat afschrikkend op mogelijke aanvallers werken. Daar staat tegenover, dat „de teekenen, die in den laatsten tijd positief op een mogelijk ingrijpen van de Vereenigde Staten, zoowel in den Atlan- tischen, als in den Stillen Oceaan, wijzen, Japan er toe zouden kunnen brengen sneller te handelen." Ten slotte verklaarde Bond, dat hij, zoo dra zijn opvolger gcneraal-majoor A, S Percival zou arrlveeren, naar Engeland zal terugkeoren om daar een post over te nemen. HITLER SPREEKT JONGE OFFICIEREN TOE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Pührer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft wederom een appèl ge last van de soldaten van het leger, de ma rine, het luchtwapen en van de Waffen S.S., die binnenkort tot officier bevorderd zulien worden. Voor de bijna 9000 jonge soldaten, dié voor een deel reeds een be wijs hebben geleverd van de grootste dap perheid tegenover den vijand, heeft de Führer gistermiddag in het Bportpalast ge sproken over hun plichten en opgaven in de nationaal-socialistisehe weermacht. Verder zelde de Flihrer, dat zij in de uit oefening van hun beroep er zeker van kon den zijn, dat: waar een Dultsoh officier zich in den strijd bevindt, zal hij steeds door Duitsche musketiers omringd zijn. MEI-AMNESTIE IN FRANKRIJK, Het staatshoofd, maarsohalk Pétain, zal 1 Mei, op den feestdag van den arbeid en den socialen vrede, een amnestie uitvaar digen voor een reeks vakvereenigingsleiders en arbélders, die wegens hun pacifistische gezindheid en activiteit bij het uitbreken van den oorlog tot gevangenisstraffen ver oordeeld of in concentratiekampen onder gebracht waren. Bovendien zullen gratie- bepalingen worden uitgevaardigd voor een aantal landbouwers, die de bepalingen Om trent de voedselvoorziening hadden over treden. Hiervan zullen ongeveer 700 men- schen proflteeren (D.N.B.) dan een eeuw is het uitsluitend de familie Leembruggen, die van vader op zoon het ■bedrijf heeft voortgezet. De steeds groeien de 'beteekenis van deze onderneming nood zaakte herhaaldelijk tot uitbreiding van de fabriek aan de Langegracht. Een rampjaar was 1865; toen brandde het geheele bedrijf af en moesten de zaken vele maanden achtereen stilliggen. Maar bij de hervatting van den arbeid met de moderne machines in de nieuw opgetrokken gebou wen bleek overduidelijk, dat de door de firma vervaardigde stoffen zeer gezocht waren, want onmiddellijk kon weer op volle capaciteit worden gewerkt. Vooral de heer C. J. Leembruggen, sedert 1867, mede-eige naar, heeft een belangrijk werkzaam aan deel gehad in de uitbreiding van het bedrijf. In 1874 werden de in de onmiddellijke na bijheid, aan de 3e Binnenvestgracht lig gende gebouwen der llquideerende firma van Heukelom en Co. aangekocht, waardoor de productie belangrijk kon worden opge voerd. Na 1885 werd deze fabriek, die het vorige jaar door brand was vernield en wederom opgebouwd, door een ijzeren brug over de hulzen en de Langegracht met het hoofd gebouw verbonden. Deze heeft thans een verbindingslengte van 195 Meter. In die pe riode stond het bedrijf op een keerpunt. De vraag naar polemleten en wollen greinen verminderde, aangezien voor deze artikelen andere stoffen in de plaats kwamen. Bij de uitbreiding werd Sajet-spinnen hoofdzaak en het weven van wollen goederen bijzaak. De garens van Clos en Leembruggen bleken zóó met het bultenlandsch product te kun nen concurreeren, dat de vraag steeds toe nam. In 1891 werd de firma eigenaresse van „De Leidsche Sajetfabriek" aan de Ververstraat en van eenige panden aan de Korte Mare, die geleidelijk met het hoofdgebouw aan de Langegracht werden verbonden, terwijl in 1900 de eigendommen van de distilleerderij „Het Anker", gelegen aan de Oude Heeren- graclit en Ververstraat, kónden worden aangekocht. Dat de fabrieksgebouwen niet één com plex vormèn is een bezwaar, maar bij een feilen brand in 1909 kon het vuur daardoor beperkt blijven tot het hoofdgebouw, zoo dat door Invoering van het drie-ploegen- stelsel de productie-capaciteit ongeveer werd gehandhaafd. Tien maanden later stond er reeds weer een nieuw fabrieksge bouw, opgetrokken van gewapend beton. Een sindsdien aangebrachte Sprinkler-in stallatie vermindert de kans op vernieling der fabrieken aanzienlijk. De in 1896 in de firma opgenomen heer W. A Leembruggen volgde zijn vader, den heer C. J. Leembruggen in 1905 op en zette de zaken alleen voort. HIJ kocht in 1910 de Sajetspinnerij en Machine-breierij der firma J. Parmentier en Zonen aan. Om aan het zich uitbreidende kantoor personeel ruimte te bieden, werd in 1915 met den bouw van een nieuw kantoor naar de ontwerpen der architecten Ed. Cuypers, Amsterdam en W. C. Mulder. Leiden, begon nen. En dit kon 1 Mei 1916, juist 150 jaar na de oprichting der firma, in gebruik worden genomen. Uit dit historisch overzicht blijkt duidelijk welke expansiemogelijkheden de firma Clos en Leembruggen in den loop der jaren v~e- zat. In 1920 is het bedrijf omgezet in een Naamlooze Vennootschap. Momenteel fun geert als direceur de heer mr. C. J. Leem bruggen, ln wlen het zesde geslacht der fa milie Leembruggen haar stuwende kracht aan de onderneming verbindt. Specialiseerde men zich voorheen ln de fabricage van zwarte sajetten, na den oor log 1914—18 werd de vervaardiging van fantasiegarens intensief en doortastend ter hand genomen, in het bijzonder in de fijn ste wolsoorten, hierbij zich aanpassende aan den gewijzlgden smaak van het pu bliek. Deze worden onder de reeds alom be kende benaming „Leithenwol" in den han del gebracht. In 1926 noodzaakte de uitbreiding der za ken tot het opbouwen van een verdieping en ln 1932/'33 moest tot vergrooting van magazijnruimte worden overgegaan. In 1923 werd de aan het water gelegen „Leid sche Katoenvlechterij en Nefctenfabriêk v.h. Jaeger en Co." overgenomen, bij het bedrijf getrokken en voortgezet onder den naam „Nettenfabriek Jaeger". De export is steeds van beteekenis geble- Het productieproces omvat alle bewerkin gen vanaf de ruwe wol tot het eindproduct, t.w. sorteeren, wasschen, kammen, spinnen en verven, Van welken omvang deze in dustrie is, bewijst wel het feit, dat de groote spinnerijen ln het buitenland meestal geen eigen kammerijen hebben een bezit waarop de firma Clos en Leembruggen zich wél kan beroemen. De directie, bijgestaan door de reeds ja renlang aan de zaak verbonden en met h et bedrijf vertrouwde medewerkers, weet de onderneming onverzwakt te handhaven en hiertoe heeft de hechte band met het per soneel onder wie velen, die reeds 30 tot 40 jaren 'in dienst zijn, in niet geringe mate bijgedragen. Ter tegemoetkoming m moeilijke omstandigheden, waarin leden van het personeel mochten komen, bestaat een fonds, dat ln 1916 door mevrouw J. C. W. Leembruggenvon Lleben werd gesticht. Hoewel de huidige tijdsomstandigheden het bedrijf in verband met de grondstof- fenvoorzienlng e.a. uit den aard der zaak voor vele moeilijkheden plaatsen, ls de lei ding er steeds ln geslaagd het bedrijf aan de gewijzigde omstandigheden aan te pas sen. Het feit, dat er momenteel plannen bestaan voor den bouw van een nieu we fabriek (voornamelijk spinnerij) op een aangrenzend terrein aan de Bin nenvestgracht, welke plannen reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding zijn gekomen, vormt het beste bewijs, dat de toekomst met moed DE UITREIKING DER AARDAITEL- K AARTEN. Rectificatie De uitreiking der aardappelkaarten zal niet op Vrijdag 9 Mei a.s .zooals hier is medegedeeld, maar op Dinsdag 6 Mei a.s^ afgeloopen moeten zijn. Hierdoor is de volgorde, waarin het pu bliek wordt opgeroepen, op de hieronder aangegeven wijze veranderd: Op Donderdag 1 Mei a.s. zij, wier fami lienaam begint met A, B, C, D. Op Vrijdag 2 Mei a.s. zij, wier familie naam begilit met E, F, G, H, I, J, KI. Op Zaterdag 3 Mei a.s. zij, wier familie naam begint met Kn, L, M, N. O.p Maandag 5 Mei a.s. zij, wier familie min begint met O, P, Q, R, S. Op Dinsdag 6 Mei a.s. zij wier familie naam begint met T, U, V, W, X, IJ, Z. De kantoren van uitreiking zullen op alle bovengenoemde dagen, ook op Zaterdag 3 Mei, geopend zijn van 8 u. v.m. tot 12 u. 30 en van 2 u, tot 5 u, 30 n.m. In tegenstelling met het vroeger medege deelde moeten alle aardappelvoorraden worden opgegeven, tenzij zij minder dan 15 K.G. bedragen, Indien een gezin over 15 tot 29 K,G. beschikt wordt 1 kaart inge houden, bedraagt deze hoeveelheid 80 tot 44 K.G. dan worden twee kaarten minder uit gereikt, bedraagt zij 45 tot 59 K.G, drie kaarten enz, Het publiek wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat deze opgaven gecontroleerd kunnen worden en dat het verstrekken van onjuiste mededeelingen streng gestraft zal worden. Zij, die zwaren arbeid verrichten, zullen een halve aardappelkaart extra ontvangen, (totaal lVï) zij, die zeer zwaren arbeid ver richten één hecle kaart extra (totaal 2). De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Lelden, 30 April 1941. 2349 en vertrouwen tegemoet wbrdt gezien. De autoriteiten hebben bereids toe stemming tot dezen bouw verleend, terwijl de benoodigde materialen be schikbaar zijn gesteld, zoodat de uit voering der plannen vermoedelijk niet lang op zich zal laten Wachten. Moge deze nieuwe uitbreiding inder daad spoedig tot stand komen en bij dragen tot meerderen roem van dit" aloude bedrijf en het goede Leidsche product. Dit lijkt ons de beste gelukwehsch, dien wij de firma Clos en Leembrug gen bij haar 175-jarig bestaan kunnen aanbieden! INSPECTEUR BUENINCK VERLAAT DEN POLITIEDIENST. Hij wordt inspecteur bij de luchtbescherming, De heer B. C, Bueninck, inspecteur van politie hier ter stede is met ingang van morgen door den Secretaris-genieraal van het Departement van Binnenlandsche Za ken benoemd tot territoriaal inspecteur bij de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen in de provincies Fries land, Groningen en Drente met standplaats Groningen. HET NEDERLANDSCH BALLET. Een in doorsnee goede opvoering. Het ballet genoot in ons land en speciaal in onze Sleutelstad, over het algemeen niet de waardeering, die het toekwam. Welis waar was de laatste jaren reeds een ken tering ten goede merkbaar, men denke b.v, aan het ballet-Jooss, dooh het was toch altijd nog niet je dat. Het deed ons daarom genoegen te zien, dat voor het zich ge vormd hebbend Nederlandsch ballet groote belangstelling bestond: de Stadszaal was goed gevuld. En in doorsnee verdiende dit ballet de belangstelling ook wel, al zal het door routine en zich nauwer aan elkaar aanpassen ongetwijfeld nog veel kunnen winnen aan uitdrukkingskracht. Dank zij ijverige studie was evenwel reeds veel goeds er. een enkele maal zelfs Iets eigens be reikt. Alle zes nummers hadden vaart, maar enkele, zooals de suite de danses op mu ziek van Mozart en Geschidhten aais dem vVlener Wald oo muziek van Joh. Strauss, liefelijk en sierlijk op zichzelf, bleven toch wel wat vlak, zonder groote verbeeldings kracht. De inzet, een Hollandsche boeren bruiloft, was gelukkig en werkte suggestief. Jammer alleen, dat niet op klompen werd gedanst, dat zou het effect zeker hebben verhoogd. Bijzonder goed deed het de pre lude van Rachmaninoff, speciaal demon en vrouw brachten prachtig het gegeven tot uiting en hetzelfde geldt voor de prelude a l'apres midi d'un faune, muziek van De bussy, waar de faun zich onderscheidde, Eveneens De nachtegaal en de roos, mu ziek Delibes-Liszt, mag genoemd worden, waarin de nachtegaal zich bijzonder sug gestief uitte. De choreografie, speciaal wat de groepsopstelling betreft, was gelukkig van opzat en vond fraaie combinaties. Daarbij was aan de costuums goede aan dacht besteed, de kleur-schakeerlng vol deed zeer. Zooals reeds gezegd, wanneer het gezel schap langer bij elkaar is en dius gelegen^- held krijgt om zich meer nog aan' elkaar aan te passen, zal het aan kracht nog aan zienlijk winnen, de capaciteiten lijken ons daarvoor genoegzaam aanwezig. De muziek werd op twee vleugels verr- zorgd en behield, gelukkig, het karakter van ondérstreeping van den inhoud, zonder op den voorgrond te treden. Juist zooals het Immers behoort, want niet de muziek is hoofdzaak, doch alleen en dan ook alleen de dans, Al met al dus een aardige avond, die dooi de aanwezigen, gezien het hnHelijké ap plaus, ook wei is gewaardeerd. VOLKSONDERWIJS AID. LEIDEN. In de gisteravond in het Vrijzinnig Chris telijk Fedératiehuis gehouden ledenverga dering herdacht de voorzitter, prof. dr. C. de Boer in zijn openingswoord wijlen prof. dr. D. C, Hesseling, die van de oprichting der afdeeling af steeds een belangstellend lid was geweest en dit was gebleven ook na zijn verhuizing naar Wassenaar. Bij de in gekomen stukken werd met waardeering melding gemaakt van het verslag van den Centralen Ouderraad over 1940. De heer J, W. Harting deelde het een en ander mede omtrent de door den hoer Van der Valk en hem bijgewoonde algemeene vergadering. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris den lieer P. A. Hibma. die met ingenomenheid vermeldde, dat de stijging van het ledenaantal zich ook in 1940 had vootgezet; aan het Hoofdbestuur waren 35 nieuwe leden opgegeven. De rekening en- verantwoording van den penningmeester, den heer H. van Slooten Jr., werd nagezien door een commissie, bestaande uit de hee ren L. Favier, A. Lasschuyt en A. Verlint. Overeenkomstig hun voorstel werd de reke- nig goedgekeurd met dank aan den pen ningmeester. De drie bestuursleden, die pe riodiek aftraden, do hc.oren J. W. Harting, M. van Rijswijk en H, van Slooten Jr., wer den bij acclamatie herkozen en namen de benoeming aan. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, waarin op 24 en 25 Mei a.s. het 75-jarig bestaan van Volksonderwijs in de plaats der oprichting (Leeuwarden) zal Worden herdacht, werd de heer J. K. van! der Valk benoemd, tot plaatsvervangers de heeren Harting en Favier. Nadat bij de rondvraag nog enkele punten in het belang van het openbaar onderwijs ter sprake wa ren gebracht, werd de vergadering, die aan genaam en vlot was verloopen, om 9.45 door den voorzitter gesloten. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft- in de afgeloopen maand f.7606 18 aan den Rijksontvanger (afgedragen, benevens f. 269.79 aan den Ge meente-Ontvanger. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leidsche Manufacturen Industrie H. Lens Nieuwe Rijn 55-56, Leiden. Grossierderij in manufacturen, tricotages; fabr. van trico tages en confecties onder den naam „Elmi". Bovengenoemde zaak is met ingang van 20 April 1941 omgezet -in een vennootschap onder firma onder den naam: Overhemden- bedrijf „Elmi" (B. P.) Vennooten: H. Lens en H. D. Lens, Leiden. Sporthuis Lanfers, Breestraat 53, Leiden. Handel ln rijwielen en sportartikelen. Wij ziging uitgeoefend bedrijf; de handel in rij* wielen is opgeheven; thans alleen sportar tikelen en sportkleeding. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Restaurant Royal, Dorpsstraat B. 38, War mond; hoofdzaak: L. Voorhout 44, 's-Gra- venhage. Het filiaal te Warmond onder den naam Restaurant Boerderij Meerrust is op geheven. Sigarenmagazijn „Sumatra", Emmalaan 1 Alphen a. d. Rijn. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in oudheden en antiquitei ten onder den naam: A. W. Bouman (Em malaan 1 e.) „ZEVEN JONGENS EN EEN OUWE SCHUIT". Er zullen onder de jeugd maar weinigen zijn, die niet het 'bekende boek van A. C, C. de Vletter „Zeven jongens en een ouwe schuit" kennen. Talloozen hebben het met spanning gelezen. Dit boek is thans ver filmd: de opnamen van deze nieuwste 'Ne- derlandsche geluidsfilm geschiedden voor een groot gedeelte in Haarlem en omge ving. Dezefilm, die reeds in verschillende plaatsen in ons land met veel succes ver toond is, zal thans ook in'de Sleutelstad gedraaid worden en wel op Zaterdag- en Zondagmiddag aa. in de Stadsgehoorzaal. Jong-Leiden zal zeker van dit typisch Ne- derlandsche product willen genieten! Heden herdacht de heer W.~F, Landes- bergen den dag, waarop hij voor 35 jaar als stoker in dienst trad der N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van wollen deken v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. De heer Lan- desbergen werd met zijn echtgenoote op-het privékantoor door de directie ontvangen, waar hij werd toegesproken en hem voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en toe wijding aan de N.V. dank werd gebracht. Hierna werd hem een couvert met inhoud overhandigd, terwijl hij tevens door het personeel met verschillende geschenken werd bedacht. De heer Landesbergen bracht den dag verder in den kring zijner familie door. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 12-jarige G. K. uit de Musschenbroekstraat in de Overdekte Zweminrichting aan de Haarlemmerstraat achterover gevallen, waardoor hij bloedend aan het hoofd werd verwond en door den E. H. D. naar het Aca demisch Ziekenhuis moest worden overge bracht. Bij beschikking van den Gemachtigde voor de prijzen is de heer mr. J. A. :van 't Hoog alhier als inspecteur, bevoegd tot het opleggen van tuchtrechtelijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, toege voegd aan den inspecteur voor de prijsbe- heersching te Amsterdam. MAN DOODDE IN EEN VLAAG VAN WAANZIN EEN VROUW EN EEN BABY. Een andere vrouw zwaar gewond. Hedenmorgen is in de buurtschap 't Gooi onder de gemeente Houten (Utrecht) een drama geschied. Te ongeveer tien uur heeft de 59-]arige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zijn niets vermoedende vrouw zoodanig mishandeld door haar te slaan en te schop pen, dat weldra de dood intrad. Hierop is de man op zijn rijwiel gesprongen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeen te Houten en belandde tenslotte bij het huls van zijn dochter, die met een zekeren Van G, Ls gehuwd ln wier huls hij de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van waanzin, doodsloeg. De moeder, radeloos van angst, wilde het kind uit de handen van den man redden, doch werd tenslotte het derde slachtoffer Op bovenmenschelijke wijze sloeg en schop te v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes bewerkend. De dochter die inmiddels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was. Want toen verdween de waan zinnige, wederom als een verdoolde rond fietsend door de gemeente Houten. Buren hadden inmiddels een arts gewaarschuwd, die de eerste medische assistentie verleen de en de zwaargewonde vrouw naar het St. Antonlusziekenhuis te Utrecht liet ver voeren. Direct werd een grondig onderzoek inge steld haar den dader, die echter, toen met dit onderzoek begon, spoorloos verdwenen was. Op het oogenblik, eenige uren na den moord, Ls 't de Houtensche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in Ooste lijke richting ls ingevlucht, te achterhalen. DE ONTHEFFING VOOR DE LUISTER BIJDRAGE. Naar aanleiding van het bericht van gis teren wordt nog het volgende bekend ge maakt. Aangezien het bericht in zake de luister bijdrage, te betalen door aangeslotenen op radiocentrales, die een verzoek om onthef fing van deze betaling hebben ingezonden, aanleiding tot misverstand kan geven, wordt nogmaals de aandacht er op geves tigd, dat de hlerbedoelde luisteraars niet eerder van hun verplichting tot betaling zijn ontslagen, dan wanneer zij in het be zit zijn van een van het hoofdbestuur der P.T.T. ontvangen schrijven, waaruit blijkt, dat zij ontheffing van de betaling der luis terbijdrage hebben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luisteraars zooveel mogelijk tegemoet te komen is nader bepaald, dat in afwachting van de beslissing op hun ver zoek om ontheffing, niet tot verbreking van de aansluiting zal worden overgegaan. Het abonnementsgeld, dat de centrales heffen, moet echter in elk geval worden doorbe taald. Wordt evenwel op het verzoek om ontheffing afwijzend beschikt, dan zal na betaling van reeds verschenen termijn -t. uer 1 '■''Ste'bljdi'&ge alsnog moeien volgen. ELF DOODEN EN EN 14 ZWAAR GEWONDEN. Het A. N. P. meldt: In den loop van den vorlgen avond en den afgeloopen nacht heeft een vrij groot aantal Engelsche vliegtuigen getracht ons land binnen te vliegen. Brisant- en brand bommen werden op verschillende plaatsen neergeworpen. Hoewel de meeste op de ge wone wijze op het vrije veld terecht kwa men en geefl noemenswaardige schade aan richtten, zijn toch op verschillende plaat sen meer of minder groote schaden teweeg gebracht en werden slachtoffers gemaakt. Op een plaats werden door drie neergewor pen bommen een huls volledig vernield en een ander huis zwaar beschadigd. Daarbij werd een telefoonleiding geraakt en het telefoonverkeer tijdelijk gestoord. Helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar en drie lichtgewonden te betreuren. Op een andere plaats in het Westen van het land werden, eveneens door drie brisantbommen, vier woonhuizen verwoest en drie andere zwaar beschadigd. Van de bewoners werden drie personen gedood en één zwaar gewond. In een andere plaats ontstond schade aan woonhuizen en broeikassen. Daar werden twee personen zwaar gewond. Ten slotte werd in nog een andere plaats in het Wes ten des lands, waar vrij veel bommen wer den neergeworpen, ook vrij veel schade aan gericht, Hier werd een hoofdbuis van de waterleiding getroffen alsmede de boven leiding van een trambaan. Verder werden verschillende.vaartuigen beschadigd en een heele rij woonhuizen min of meer door bomscherven en ook door den luchtdruk beschadigd. Helaas waren hier vijf dooden acht zwaar en zes licht gewonden te betreu ren. Op verschillende andere plaatsen wer den nog hulzen, schuren, boerenhoeven ge troffen of door scherven en door den lucht druk beschadigd. Ook een aantal paarden, koeien en eenig kleinvee werd gedood. De totaalbalans geeft dit beeld: acht hulzen vernield, ongeveer twee dozijn hul zen min of meer zwaar beschadigd, elf dooden, veertien zwaar en tien licht gewon den. OMZETBELASTING OP TABAKS PRODUCTEN. In verband met het feit, dat van morgen af, omzetbelasting zal worden geheven op tabaksproducten, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen van een deflni- ieve regeling niet toegestaan is, deze belas ting door te berekenen. Deze bepaling wijkt dus af van de richtlijnen, welke ln het be richt van 9 Januari j.l. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die ta baksproducten verkoopt, dus zoowel de fa brikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen -kening moet nemen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2