In Griekenland een nieuwe regeering gevormd Reorganisatie der politie Amerika en de patrouillegrens 82ste Jaargang WOENSDAG 30 APRIL 1941 No. 24875 Verduisteren Voor den wederopbouw Bezoek aan hei Zuidoostelijk oorlogstoone.el Dover beschoten Geen Joden in Nederiandsche orkesten Staatspolitie in de groote steden Halverwege den Oceaan Verklaringen van Churchill in het Lagerhuis 21.04 uur 6.10 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 cfcs. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. ••kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Tèlef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten,- waar agentschappen gevestigd z(]n: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0:19-* Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Atheensche zender heeft gister avond gemeld, dat onder voorzitter schap van generaal Tsolaköglu een nieuwe Grieksche regeering is gevormd Deze regeering heeft, naar radio Athene meldt, een oproep gericht tot het Grieksche volk, waarin o.m. ge zegd wordt: „Na de bezetting van Athene door de Duitschers, na de vlucht van de Engelschen en na het vertrek van den koning uit het land, kan geen sprake meer zijn van een voortzetting van den oorlog. Het Griek sche volk moet de feiten nemen, zooals ze in werkelijkheid zijn. Wij hebben een sterke en autoritaire regeering noodig, weshalve ik besloten heb de nieuwe re geering in overeenstemming met de ge neraals van het Grieksche leger te vor men. Deze steunt op den wil van het Griek sche volk. Het doel der regeering is het ongelukkige volk en land de veiligheid te schenken. Ieder van u zal er naar streven om door zijn loyauteit de regeering te hel pen die er uit al haar krachten naar streeft de zware lasten die de oorlog heeft veroor zaakt, uit den weg te ruimen. Dezelfde rede nen, die mij indertijd dwongen u de op dracht te geven de wapens neer te leggen, toen ik te zamen met u streed en de kans loosheid van den strijd zag, geven mij aan leiding u thans op te roepen mij te volgen, om ons geliefde vaderland weer op te bou wen en niftteloos bloedvergieten te vermij den. Onbeïnvloed door vreemde en egoïsti sche belangen, maar alleen in het belang van het volk zelf, willen wij er naar stre ven, dat Griekenland weer zal leven en dat het volk arbeid en vrede zal worden verzekerd. Ik verlaat mij op de vaderlands liefde van ieder uwer." (D-N.B.) Op uitnöodiging van den rijksperschef dr. Dietrich, zijn thans binnen- en buiten- landsche journalisten uit Berlijn op een rondreis over de oorlogs'toonjeelen van het Zuidoosten onder leiding van het opper commando der weermacht. De reis ging eerst naar Belgrado, dat zich nog nauwelijks onderscheidt van het vroegere dagelijksche beeld. Water-, gas en lichtleidingen zijn reeds hersteld. De win kels worden weer geopend. Ook een krant verschijnt weer. De uitbreide desorganisatie is door krachtdadig ingrijpen der Duitsche instanties opgeheven. De bevolking is reeds van haar schrik bijgekomen. De persverte genwoordigers bezichtigden o.m. het stede lijk slot, den konak, waarvan precies slechts het deel is verwoest, uit welks vensters in 1903 Servische samenzweerders het toen malige koningspaar Alexander en Draga in de rivier wierpen. De door de Duitsche bom men aangerichte schade aan voor den oor log belangrijke doelen wordt geleidelijk op geruimd en het puin weggehaald. Men kan zien, met wat voor zekerheid de Duitsche bommen hun doel troffen. Zoo zijn bijv. de gebouwen van het ministerie van oorlog en van den generalen staf verwoest, terwijl de in de nabijheid staande gebouwen van het ministerie voor het verkeerswezen en van den senaat niet getroffen werden. Het meest geleden heeft de haven- en opslag- wijk. Van Belgrado ging de reis verder door de breede Donauvlakte naar het Servische ge bergte, door vruchtbare dalen en dichte wouden verder naar het Zuiden. Groote sporen van gevechten zijn slechts gering in aantal, aangezien het zegevierende Duitsche Iger als een wervelwind door het land is getrokken. In een kamp, waar gevangenen bijeen werden gebracht, en dat werd be zichtigd, bevinden zich behalve 3000 Ser vische krijgsgevangenen ook 250 Engelschen, voor het grootste deel Australiërs, die van Noord-Afrika naar Griekenland waren ge bracht. Het zijn voor het meerendeel oudere mannen, die den opmarsch van generaal Wavell nog hadden meegemaakt, en nu niet weinig verbaasd waren, dat zij van de Amerikaansche correspondenten hoorden, dat de Duitsch-Italiaansche pantsercolon nes de Egyptische grens reeds hadden over schreden. Ook waren er enkele zeer jonge Engelschen die eerst kort geleden onder de wapens waren geroepen en in allerijl naar Griekenland waren gezonden. De reis ging vervolgens naar Sofia, vanwaar de tocht zal gaan naar Saloniki en de Metaxaslinïe. DE AFBAKENING VAN HET MONTENEGRIJNS "TI GEBIED. Naar het ANP uit Berlijn meldt wordt van welingelichte zijde gemeld: De afbakening van het gebied door den Italiaanr^hen civielen gouverneur in Mon tenegro valt, naar gisteren in de Wilhelm- strasse vernomen werd, onder de maatre gelen welke het beste met de uitdrukking „vcorloopige regeling" kunnen worden sa mengevat. In ieder geval beteekent deze maatregel niet, dat het hier de definitieve afbakening van het Montenagrijnsche staatsgebied betreft. UIT KROATIË. Sedert gisteren is in Kroatië de politie macht weer genormaliseerd d. w. z. alleen de gewone politieautoriteiten hebben nog het recht op te treden ter handhaving van orde en rust. Het tot dusver geldige optre den der Oestasji in dezen zin is geëindigd. Gearresteerden moeten binnen 48 uur vér hoord worden. Vrijdag j:l. is een aantal aan hangers van Matsjek gearresteerd, die ech ter Zondag resp. Maandag weer zijn vrij gelaten. (DNB) Gistermorgen zijn Duitsche motortorpe- dobooten bij een aanval op de Britsche Zuidoostkust op vijandelijke motortorpedo- booten gestooten. In het gevecht, dat zich ontwikkelde, werden eenige Britsche sche pen beschadigd. De vijand trok daarop af. De Duitsche vaartuigen keerden onbescha digd op hun basis terug. Dover, dat opnieuw door het vèrdragend geschut van het Duitsche leger, is bestookt zou, naar Reuter meldt, de hevigste be schieting hebben meegemaakt sinds het vorige najaar; het vuren duurde 7 uur aan één stuk. Na de eerste drie'uur vuurden de Duitschers in plaats van afzonderlijke scho ten, salvo's uit vier tot zes vuurmonden af, ■met tusschenpoozen van ongeveer drie mi nuten. Ook de Britsche kanonnen haddén verscheidene granaten op de Fransche kust afgeschoten, doch die moeten in zee zijn ge vallen. (DNB). LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Het DNB meldt uit Berlijn: Twee afzonderlijk opereerende afdeelin- gen der Britsche luchtmacht,hebben gister ochtend getracht boven Fransch gebied door te dringen. Zij werden reeds boven het Kanaal door Duitsche jagers teruggedreven, voor zij schade hadden kunnen aanrichten. De eerste formatie, bestaande uit een ge- Besluit gaat 15 Mei in. EEN JOODSCH ORKEST ONDER LEIDING VAN ALBERT VAN RAALTE. Het A.N.P. meldt: Met ingang van 15 Mei sls. zullen de Joden, die volgens verordening reeds maanden geleden van hun functie hadden moeten wor den ontheven, uit de Nederiandsche gesubsidieerde orkesten worden ontsla gen. Ter voorkoming van technische moeilijkheden kunnen Joodsche or kestleden nog na dien datum gehand haafd worden, indien het winterspeel- seizoen van het betreffende orkest na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel heeft de secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kun sten gezocht naar een oplossing om de ontslagen orkestleden in de gelegenheid te stellen als musici werkzaam te blij ven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coördinatie-commissie, die het voorstel om te komen tut de stich ting van een Joodsch orkest wil steu nen en pogingen in het werk stelt de Joodsche orkestleden in een uitsluitend Joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding van dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal in Am sterdam worden gevestigd: de concer ten door dit orkest te geven zullen uit sluitend door Joden kunnen worden bezocht. Met deze oplossing zijn zoowel de Joodsche musici en het Joodsche pu bliek, als de Nederiandsche musici en het Nederiandsche publiek gebaat. U vechtsvliegtuig en 12 jagers, werd op vijf •kilometer van de kust door Duitsche jagers •tót den strijd gedwongen. Na korten tijd waren drie .Spitfires neergeschoten, waar na liet verstrooide eskader afzwenkte. Ongeveer een kwartier later ontdekten Duitsche jagers midden boven liet Kanaal drie Brisol Blenheim machines, die even eens op weg naar Frankrijk waren. Zij vlo gen slechts enkele meters boven de zee, om niet uit de hoogte gezien te worden. Niette min werden zij onverwijld aangevallen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten, de derde kon ontkomen. In een half uur tijds hebben Duitsche jagers dus vijf vijandelijke vliegtuigen vernietigd zonder zelf verliezen te lijden. BRITSCHE DUIKBOOT TORPEDEERT FRANSCH SCHIP. Een Britsche duikboot heeft op 27 April in den ochtend een klein ongewapend Fransch schip tot zinken gebracht (DNB). De chef van den Amerikaanschen ma rinestaf, Stark, heeft gisteren in een rede verklaard, dat de Amerikaansche neutrali- teitspatroualle op enkele plaatsen tot op 2000 zeemijlen van de kust wordt gehou den. Over het geheel zal zij zich tot hal verwege den Atlantischen Oceaan uit strekken. Voorts heeft Stark verklaard, dat de V. St. een vloot willen bouwen, waarin alle scheepstijden in passende verhouding zijn vertegènwoordigd. De V. S. moeten echter bereid zijn van hun voorraden af te staan, wat er ook moge gebeuren, binnen de grens van de eigen veiligheid. De Associated Press meldt hieromtrent, dat deze redevoering aanleiding heeft ge geven tot het vermoeden, dat de Ameri- Kaansche vloot verdere oorlogsbodems zou kunnen afstaan. (D.N.B.). De republikeinsche senator Nye heeft officieel het voorstel ingediend om het beschikbaar stellen van convooien afhan kelijk te doen zijn van de toestemming van het federale congres. Het voorstel bepaalt dat wannneer het congres niet binnen, twee weken na een desbetreffend verzoek van den president convooien goedkeurt, geen convooien 'ter beschikking mogen worden gesteld. (D.N.B.). LINDBERGHS ONTSLAG AANVAARD. Het ministerie van Oorlog heeft gisteren de ontslagaanvrage van kolonel Lindbergh aanvaard. MEVROUW ROOSEVELT SPREEKT. Naar Associated Press uit Los Angeles meldt, werd na een lezing van mevrou/w Roosevelt aan haar gevraagd, of de Ame rikaansche president zijn belofte zou hou den en de V. S. buiten den oorlog zou hou den. Zij verklaarde, dat de president nooit een dergelijke belofte had afgelegd. Hij had gezegd, dat hij den vrede wenschte. De laatste beslissing berust bij het volk. Een ander zei in dit verband, dat hij zijn leven slechts op Amerikaanschen grond wilde offeren. Hem antwoordde mevrouw Roosevelt: „Wie niet wil vechten, waarheen hij ook gezonden wordt, is geen Ameri kaan." BRUINKOOLSTAKING GEËINDIGD. In de bruinkoolstaking is onverwacht overeenkomst bereikt,nadat de eigenaars van de Zuidelijke mijnen zich bereid had den verklaard tot een loonsverhooging van een dollar per dag. In vakvereenigingskrin- gen wordt hervatting van den arbeid tegen morgen aangekondigd. Volgens een overzicht van de „National association of manufacturers" zijn er voor de Amerikaansche industrie ruim drie mil- lioen werkdagen in de laatste drie maan den als gevolg van de stakingen verloren gegaan, hetgeen een verhooging van 300 procent beteekent tegenover de stakingsver- liezen in het overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar. (D.N.B.). ROOSEVELT JR. TE TSJOENKING. James Roosevelt, de zoon van den presi dent is te Tsjoenking aangekomen. Hij heeft een brief van zijn vader voor Tsjang kai- sjek bij zich, naar Reuter meldt. Aan persvertegenwoordigers verklaarde hij, dat hij vier dagen in China zou blijven. Vandaar gaat hij haar Rangoon en vervol gens naar Cairo. Hij dementeerde geruchten dat hij als militair adviseur naar Tsjoen king zou zijn gegaan en verklaarde: „ik ben gekomen om wat te leeren en niet om les sen, uit te deelen." (D.NB.), In een persconferentie heeft de waarne mend hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, de heer J. P. Roszbach, mededee- lingen gedaan over wijzigingen, welke alle Nederiandsche politiecorpsen in den eerst- volgenden tijd zullen ondergaan. Naar het voorbeeld van Duitschland zal er een strenge scheiding komen tusschen den justitionëelen- en den straatdienst. Te Rotterdam gaat die maatregel reeds Maan dag 5 Mei in! De politie-taak krijgt een geheel ander karakter, maar zij krijgt grootere bevoegd heden, waartoe nieuwe politie-wetten gecre- eerd zullen worden. Het corps zal op mili taire leest worden geschoeid, hetgeen vooral voor de oudere agenten niet gemakkelijk zal zijn en zoo zal het „veldwachter-achtige" dat men iri het corps toch altijd nog kon opmerken, langzaam maar zeker verdwij nen, aldus de heer Roszbach. De reorganisatie-plannen, welke in de eerste plaats zullen omvatten de politie corpsen van de zes grootste gemeenten van Nederland, t.w. Rotterdam, Am sterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Eindhoven, terwijl er tevens sprake van is om de gemeente Haarlem er onder te laten vallen, zullen per 1 Jan. 1942 hun beslag moeten hebben gekre gen. Men krijgt dan een staatspolitie, in bovengenoemde steden, dragende een gelijk uniform, welke men in Rotter dam reeds gedeeltelijk zal aantreffen. Alles is tot stand gekomen dank zij de medewerking van dr. Muller Schöltes en in laatste instantie generaal Rauter voor wat betréft den crimineelen dienst en voor wat betreft den ordedienst dank zij generaal Schümahft en'zijp. staf. De nieuwe ordë-pólitie zal in de toekomst mede een meer opvoedende taak krijgen, zooals dit in Duitschland eveneens het ge val is. Echter zal zy eveneens volledig op de hoogte moeten zijn van de nooden der gemeenschap en daaraan ontbrak tot nog toe wel een en ander. Als het ware stond de politie zelfs buiten de gemeenschap. Het beste meende de heer Roszbach de nieuwe taak aldus te kunnen karakteriseeren„de ordepolitie zal in de toekomst niet alleen tot taak krijgen de orde en tucht op strenge wijze te handhaven, maar aan den andereu kant bestaat zij, opdat de burgerij een be roep op haar kan doen. Ook dan zal zij op haar post moeten zijn en helpen." Hieruit volgt, dat ook sociale bevoegdheden op het programma staan. Zooals reeds opgemerkt, wordt de po litie in de groote steden staatspolitie en dientengevolge kunnen de perso neelleden zonder meer overgeplaatst worden. Het solliciteeren behoort even eens tot het verleden en de mutaties gaan uit van den inspecteur-generaal van politie te 's-Gravenhage, welke post thans bekleed wordt door den ko lonel De Coningh. In de toekomst zal deze rang eveneens worden vervangen door een militairen titel, die waar schijnlijk zal luiden generaal-majoor der Nederiandsche politie. In de meeste gemeenten is de burge meester het hoofd der politie, maar zooals wel vanzelf spreekt, zal ook deze kwestie mettertijd worden opgelost. Dan zal de hoofdcommissaris van politie dezelfde be voegdheden krijgen als een politie-presi dent in het groot-Duitsche rijk en niet meer onder de bevelen staan van een bur gemeester. In de allerkleinste gemeenten zal deze figuur echter voorloopig nog be waard blijven. In de toekomst zal ook de marechaussee deel uitmaken van de staatspolitie. DE FRANSCHE RADIO OVER DE MILITAIRE GEBEURTENISSEN VAN DUINKERKEN. De Fransche radio van1 het onbezette ge bied heeft gisteren interessante bijzonder heden verstrekt over de militaire gebeurte nissen van Duinkerken eind Mei en begin Juni van het vorige jaar. Nadat de laatste Engelsche soldaat de Fransche kust bij Duinkerken verlaten had, liet de Britsche admiraliteit aan de Fran sche admiraliteit weten, dat de inscheping der Fransche troepen in Duinkerken een t e moeilijke en te riskante onderneming zou zijn, dat zes Engelsche torpedojagers tot zinken gebracht waren, dat de Engelsche matrozen vermoeid waren en dat de Engel sche marine daarom aan de redding van de te Duinkerken achtergebleven Fransche sol daten niet kon deelnemen. Verontwaardigd over deze mededeeling, zoo vervolgde de Fransche radio, antwoordde admiraal Dar- lan, dat de Fransche marine bij de opera ties van Duinkerken acht torpedojagers verloren had en dat zeven andere torpedo jagers zwaar beschadigd waren, dat de Fransche matrozen even vermoeid waren als hun Engelsche kameraden, doch dat de redding der Fransche soldaten in Vlaande ren moest worden voortgezet, zoolang er nog een schip gereed lag. Admiraal Darlan zond verder een boodschap aan Churchill, waar in hij hem te verstaan gaf, dat het Engel sche leger des ochtends zijn woord gebro ken had en dat de-Engelsche marine even eens op het punt stond de Fransche solda ten, die door hun dapper optreden den En gelschen soldaten den overtocht naar En geland mogelijk hadden gemaakt, aan hun lot over te laten. Op grond van dit krach tige protest heeft de Britsche marine toen bevel gekregen, nog 48 uur aan h£t red dingswerk te blijven deelnemen. Op 1 Juni heeft de Engelsche admiraliteit Darlan op nieuw er van in kennis geseld, dat zij als gevolg van de geleden verliezen de opera ties wenschte te staken, hetgeen beteekend zou hebben, dat ruim 100.000 Fransche sol daten zouden zijn prijsgegeven. Pas na een nieuw scherp protest van Darlan konden weer Fransche soldaten uit Duinkerken op 3 Juni en in den nacht van 3 op 4 Juni ge- evacueerd worden. Desondanks konden er slechts half zooveel Franschen als Engel schen geëvacueerd worden (DNB). Naar Reuter meldt, aldus het D.N.B. in Berlijn, heeft de Britsche minister-presi dent, Churchill, gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat het vast staat, dat het land geen berichten over den oorlogsoestand wenscht te vernemen, die de gevaren voor de troepen zouden kunnen vergrooten op een oogenblik, dat- riskante en kritieke operaties worden ondernomen. Churchill legde deze verklaring af in een discussie over een „reorganisatie der kabinetsmachi nerie" en een algemeen debat over den oorlogstoestand. Een dergelijk debat, aldus zeïde Churchill, kan bij de eerste bijeen komst van het Parlement na deze week worden gehouden. Dit debat, waarin Edëh een belangrijk aandeel zal hebben, zou worden besloten, aldus Churchill,- met het aannemen van de volgende motie: „het Huis keurt de politiek der regeering, n.l. het zenden van hulp naar Griekenland, zonder acht te slaan op het risico, goed en verklaart te vertrouwen, dat onze operaties in het midden-Oosten en op alle andere oorlogstooneelen door de regeering met de grootste kracht zullen worden voortgezet." Tevoren had Churchill een voorstel tot het vormen van een kleiner oorlogskabinet met ministers zonder portefeuille en met deelneming van staatslieden als den Australischen premier Menzies van de hand gewezen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmor gen op te 8.49 uur en gaat kort na middernacht onder. V._J Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De aar te van aardappelen; een ernstige waarschuwing. (Binnenland, 3de Blad) Ordemaatregelen te Haarlem. (Binnenland, 3e Blad) De firma P. Clos en Leembruggen bestaat morgen 175 jaar. (Stadsnieuws, le Blad) Buitenland In Athene is een nieuwe regeering gevormd voor wederopbouw, (le Blad) Amerika en de patrouilleering. (le Blad) /IF VOORTS „LAATSTE BERICHTE*" EERSTE BLAD. j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1