BINNENLAND GEMENGD Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 April 1941 De gelijkstelling van getuigschriften Perpetuum Mobile AGENDA Winterhulp Nederland DUIÏSCHE DIPLOMA'S EVENVEEL WAARD ALS NEDERLANDSCHE. Oberregierungsrat dr. Schwarz van het rijkscommissariaat voor het bezette Neder landsche gebied gaf gisteren ter persconfe rentie te 's-Gravenhage een toelichting op het den 14den April j.l. van kracht gewor den besluit betreffende de gelijkstelling van getuigschriften. De nieuwe verordening aldus dr. Schwarz, is een grondleggende verordening voor ver dere uitvoerende bepalingen. Zij heeft tweeërlei doel: in de eerste plaats wil ze tusschen Duitschland eenerzijds en Neder land anderzijds een weder keerige loyali teitsverklaring ter tafel brengen inzake de opvoeding ln het algemeen en de examens in het bijzonder. Dat niet minder dan zes secretarissen-generaal het stuk hebben onderteekend, levert het bewijs hoeveel in teressen door deze materie gediend worden Van Nederlandsche zijde wordt door de ver ordening erkend, dat de Duitsche diploma', evenveel waard zijn als de Nederlandsche. Doel is, dat een gelijksoortige verordening ook in Duitschland zal worden uitgevaar digd en daardoor een gelijke waardeering ten opzichte van de Nederlandsche diplo ma's wettelijk zal worden vastgelegd. Aan te nemen is, dat deze verordening niet te lang op zich zal laten wachten. In de twee de plaats wil de nieuwe verordening ter bevordering van het wederzijdsch verstaan de mogelijkheid scheppen om in het andere land te gaan studeeren of voor eenig beroep zich te bekwamen, zonder dat daardoor de moeilijkheid ontstaat, dat de elders ge bruikte voorbereidingstijd in het eigenland niet mee zou tellen. De grenzen gaan cul tureel open in dit opzicht. Het wordt een groot voordeel, dat wie in het andere land zie hvoor een beroep voorbereidt, den daar toe gebruikten tijd in het eigen land in gelijke mate mee ziet tellen als ware hij daar gebleven en voor de behaalde diplo ma's de volle erkenning verwerft. Ook dit is uiteraard wederzijds en komt in de te Berlijn te scheppen verordening dan op gelijke wijze tot uitdrukking. Inmiddels is er zorg vóór gedragen, al dus ging spreker voort, dat bijv. niet een groote toevloed van krachten uit het groot ste land het kleinere Nederlandsche volk in dit opzicht in gedrang zou brengen. In Duitschland heeft men de methode, dat voor de uitoefening van een beroep niet slechts een diploma noodig is, maar ook een officieele toelating van staatswege. Zonder „staatsstempel" kan het beroep niet uitgeoefend worden. In Nederland bestaat deze methode in slechts geringe mate, doch de verordening voorziet in uitbreiding hier van. Dan heeft men de regeling van een eventueelen toevloed in de hand. In elk geval moet worden gezorgd, dat b.v. zij, die in Duitschland om een of andere reden niet zouden kunnen slagen, hier te lande op eventueel gemakkelijker wijze hun intree in een beoogd beroep zouden kunnen doen en zoodoende geestelijk „uitschot" dat er nu eenmaal in elk beroep is, Nederland op den hals geschoven werd. Voor de zoodani- gen moeten hier te lande in elk geval even scherpe voorwaarden gelden als in Duitsch land, Ook zijn er beroepen, voor welke het niet mogelijk is zich elders op gelijke wijze te bekwamen als in het eigen land. Neder- landsch recht bijv. is anders dan het Duit sche recht. Een rechter in Nederland zal steeds een Nederlander moeten zijn. De methode van de officieele toelating of wei gering daarvan door het departement doet dit op voldoende wijze geheel in eigen hand blijven en toont aan, dat deze methode een goede methode is. Ten slotte voorziet de verordening er in, dat zij die na 30 Januari 1933 het Neder landsche burgerrecht verkregen, niet zon der meer van de voordeelen dezer verorde ning gebruik kunnen maken. Dat richt zich met .name tegen Joodsche emigranten. In andere gevallen wordt voorzien, doordat de secretaris-generaal op verzoek de ver ordening toepasselijk verklaren kan. Ook verdient nog de opmerkzaamheid, dat de mogelijkheid bestaat, om overeenkomstige diploma's, die noch in Duitschland noch in Nederland behaald zijn (België werd als voorbeeld genoemd) in de voordeelen dezer verordening te betrekken. OPHOOGING SPOORBAAN BIJ HAARLEM GAAT NIET DOOR. Kosten zijn te hoog. Niettegenstaande het gemeentebestuur van Haarlem bij alle daarvoor in aanmer king komende instanties met klem heeft aangedrongen op het ophoogen van een gedeelte van de spoorbaan Amsterdam Rotterdam en wel van de Brouwersvaart te Haarlem tot voorbij de Zandvoortschelaan en daarvoor zelfs een bijdrage van f. 750.000 wilde beschikbaar stellen, zal die ophooging toch niet tot stand worden gebracht. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft namelijk medegedeeld, dat het onder de huidige financiële om standigheden ten eenenmale onmogelijk is voor verwezenlijking van genoemd plan nieuwe lasten op het Rijksbudget te leggen. HERORIËNTEERING OVER DEN LANDBOUW. Eenigen tijd geleden is een commissie ge vormd van landbouwdeskundigen, voortko mend uit de kringen van Nationaal Front, De Nederlandsche Unie en het voormalige Landbouw en Maatschappij, welke commis sie thans met haar voorstellen is gereed gekomen. Deze voorstellen betreffen de sociale ordening, het bodemvraagstuk, de marktordening en den corporatieven op bouw van den landbouw. HISTORISCHE VONDST. Bij ontginningswerk werd in de omgeving van het kasteel Dorth, in de Gorsselsche buurtschap „Kring van Dorth", op geringe diepte een bronzen speerpunt gevonden, die nog vrijwel in ongeschonden toestand ver keerde. P. J. P. VAN DER STEUR 70 JAAR. Vandaag is de heer P. J. P. van der Steur, oud-hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, 70 jaar geworden. De heer Van der Steur is geboren te Haarlem en is zijn loopbaan begonnen bij de genie, waar hij in 1891 benoemd werd tot tweede luite nant. Als kapitein was hij commandant van een compagnie pioniers en later van een telegraafafdeeling. In 1909 werd hij geplaatst bij den staf der genie, waar hij belast werd met den bouw van de Krom- houtkazerne te Utrecht, In 1913 werd hij op zijn verzoek gepensionneerd. Daarna was hij werkzaam bij de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek. De mobilisatie bracht hem terug in het leger als reserve-officier van de genie en na den wereldoorlog ving zijn ambtelijke loopbaan aan als referendaris bij het Departement van Waterstaat. In 1926 verliet hij den militairen dienst als reserve-kolonel. In 1930 werd de heer Van der Steur werkzaam gesteld bij de directie van den Rijkswaterstaat en onder den directeur-generaal dr. ir. J. A. Ringers was hij in hoofdzaak belast met belangrijke werken als de afsluiting van de Zuiderzee en den wegenaanleg. Van April 1931 tot 1936 was hij hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. De heer Van der Steur is officier in de orde van Or an je-Nassau. Vad. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEIZIERBOOTEN. De wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van belas ting. indien men gedurende een geheel kalenderjaar het belastbare vaartuig bui ten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Januari aan den betrokken inspecteur kennis geeft. Van dit recht hebben uiteraard vele bezit ters van motorbooten, die dit jaar toch niet kunnen varen, gebruik gemaakt. Tot voor kort bestond er voor bezitters van zeiljachten geen aanleiding óm even zoo te handelen; zij mochten immers de verwachting koesteren, dat zij dezen zomer de zeilsport naar hartelust zouden kunnen beoefenen. Daarin is nu verandering geko men als gevolg van het verbod om verschil lende wateren te bevaren en om in kajui ten van jachten te overnachten. Voor velen is het gebruik van de boot nu zóó beperkt geworden, dat zij, hoe ongaarne ook, moes ten besluiten hun vaartuig in de winter- berging te laten. Strikt genomen is het thans voor dezen te laat om nog ontheffing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hun wil. Op dien grond heeft de A.N.W.B. thans tot den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Financiën het verzoek gericht, de inspecteurs te willen machtigen in de juistbedoelde gevallen, als men daarom verzoekt, alsnog ontheffing te verleenen of wel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. MEVR. F. S. VAN BALEN—KLAAR 80 JAAR Een pionierster in de vrouwenbeweging, mèvr. F. S. van Balen—Klaar, wordt mor gen 80 jaar. „NEDERLANDSCHE WERKGEMEEN SCHAP" ONTBONDEN. Naar men uit Den Haag meldt, heeft de justitie de stichting „Nederlandsche Werkgemeenschap", welke onder leiding staat van dr. Verviers, ontbonden; de bu reaux zijn gesloten. De stichting verzamel de, naar het heette, gelden voor de tewerk stelling van oorlogsinvaliden. KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Bij een brand om het leven gekomen. In een schuurtje achter de woning aan de Kaatsbaan te Rotterdam heeft het zes jarig jongetje T. Kranendonk met een lu cifer daar liggende houtwol aangestoken. In een oogwenk stond de inhoud van het schuurtje in brand. Toen de vlammen op laaiden zag het kind echter geen kans om de deur, die naar binnen opengaat, te ope nen, zoodat het ventje in de brandende schuur zat opgesloten. Door een klein ge tralied venster schreeuwde het luidkeels om hulp. Vrij spoedig waren enkele omwonen den aanwezig, maar in de paniek gelukte het hun niet, de deur spoedig open te krij gen. Eerst toen men met geweld de deur had ingetrapt bleek, dat het vuur juist voor de deuropening woedde. De vlammen laai den ree.ds zoo hoog op, dat het niet moge lijk was het kind te redden. Toen men ein delijk door de vlammen heen het kind naar buiten trok, was het jongetje geheel met brandwonden overdekt. Tijdens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is de knaap over leden. BOSCH- EN HEIDEBRAND TE MARKELO. Eergistermiddag ontstond omstreeks 1 uur, vermoedelijk door achteloosheid van een voorbijganger, brand in een dennen bosch op de Hocht onder de gemeente Mar- kelo. Door den feilen Noord-Oostenwind breidde de brand Zich snel uit, zoodat, toen in deze afgelegen streek het blusschings- werk ter hand kon worden genomen, het vuur over een front van 5 K.M. afwisselend in heide en dennen moest worden bestreden Hoewel ongeveer 50 H.A. bosch en heide een prooi der vlammen werden, konden toch de mooiste gedeelten in de omgeving van den beroemden Friesenberg behouden blijven. BIJNA NEGENTIG KLEINKINDEREN. De Tijd schrijft: De heer B. van Wijlick te Tegelen, die gisteren negentig jaar is geworden, kan niet alleen trotsch zijn op zijn leeftijd, maar evenzeer op zijn naegslaoht. Zijn negen kinderen hebben gezamenlijk 86 kleinkinderen. Een van de dochters van dat het onder de huidige financieele om- De heer Van Wijlick is nog kras en werkt nog mede in het boerenbedrijf. DE AMBTENAREN EN 1 MEI. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft dezer dagen besloten de op zijn de partement werkzame ambtenaren op den eersten Mei, den dag Van den arbeid, vrijaf te geven. Mede in verband hiermede heeft da leider van den Nationalen Ambtenaren Bond, de heer W. Spieksma, zich met een schrijven gewend tot den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat voor zoover de dienst zulks toelaat ook aan de overige ambtenaren op den dag van den arbeid vrijaf worde ge geven zonder dezen verlofdag in mindering te brengen van de gewone periodieke ver loven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het-departement van binnenlandsche zaken is J. Wuite Jzn, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1941 eervol ontslagen als burgemeester van de gemeente Smallinger- land. EEN WINKELDIEVEGGE. Tasschen werden op elkaar gelegd. In de Bijenkorf te Den Haag is Zaterdag' middag een 22-jarig meisje op heeterdaad betrapt bij het stelen van een handtasch. Het betreft hier een meisje, dat uit Limburg afkomstig is, doch dat door oneenigheid thuis, de ouderlijke woning verlaten en zich in Haarlem gevestigd had, waar zij een ka mer huurde. Zij ontving van haar vader een maandelijksche toelage, doch het geld was niet toereikend om in de behoeften van het meisje te voorzien, weshalve zij naar een middel uitzag, om het gebrek aan con tanten op te heffen. Zij specialiseerde zich daarom in het wegnemen van dameshand- tasschen en ging, nadat zij één en ander onder de knie had, praktijk uitoefenen in de groote warenhuizen van Amsterdam, zooals de Bijenkorf, tengevolge van de in deeling der verschillende stands, meer mo gelijkheden bood, waarom zij dan ook de laatste weken haar operatieterrein naar onze stad verplaatste. Aan de Bijénkorf en Vroom en Dreesmann werd veelvuldig een bezoek gebracht. Zij ging wel zeer geraffi neerd te werk. Zij nam op haar rooftochten altijd een actetasch mee. Zag ze nu voor een van de afdeelingen een kooplustige da me, die, om het stofje wat ze koopen wilde beter te kunnen bekijken, haar handtasch had neergelegd, dan draaide en drentelde zij net zoolang, tot ze naast de dame in kwestie kwam te staan en zij haar acten- tasch boven op de handtasch kon leggen. Na eenige minuten, als zij haar kans schoon zag, pakte zij dan de actetasch weer op, er er zorg voor dragende, dat de betrokken handtasch gelijk meegenomen werd. Een truc, die ook bij goochelaars bijzonder jn zwang is. Dit is zoo een tijdlang goed ge gaan, tot zij Zaterdagmiddag door perso neel van de Bijenkorf op heeterdaad is be trapt. De politie van Haarlem heeft oogen- blikkelijk huiszoeking bij het meisje gedaan en trof op haar kamer nog negen hand- tasschen aan, die van diefstal afkomstig bleken, t.w. drie stuks uit Amsterdam en zes uit Den Haag. Het meisje heeft bekend, dat zij den geldelijken inhoud van deze tas schen, te zamen ongeveer honderd gulden, te eigen bate had aangewend. De andere bescheiden, die zich in damestaschjes ple gen op te houden, waren onaangeroerd. Uit boekjes en stamkaarten kon men dan ook spoedig opmaken, wie de eigenaressen wa ren. De dievegge is in bewaring gesteld en zal voor den officier van justitie geleid worden. BOERDERIJ IN VLAMMEN BIJ MEPPEL. Gistermiddag is de boerderij van den heer W. Lubberink, gelegen aan den Ezingerweg bij Meppel in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan, doordat kinderen in een schuur met lucifers speelden. Met behulp van de buren, die onmiddellijk toesnelden, slaagde men er in den inboedel te redden. Een paard is in de vlammen omgekomen. De brandweer van Meppel bestreed het vuur met drie stralen van de autospuit. Enkele jaren geleden is op dezelfde plaats een boerderij door brand vernield. BUITENLANDSCH GEMENGD. BELGISCHE MIJN ONDER WATER. In de kolenmijn van Quaregnon bij Ber gen (Henegouwen) zijn bij een overstroo ming zeven menschen om het leven geko men. Onder hen bevindt zich de technische directeur, die in de mijn was afgedaald om de leiding te nemen van de afweermaat regelen tegen het buitengewoon sterk op dringende water, waarvan kort voor het ongeluk bericht was ontvangen. Dusde. oude Callaert heeft me toch niet vertrouwd, flitste door Peters gedach ten. Trouwens, de blik van den grijzen dokter toenja, die had hem al moeten zeggen dat hij doorzien was. Maar waarom had die grijsgebaarde pil hem dan maar niet ddaelijk beschuldigd? Enfin., uit., misschien beter zooEen-krampachtig lach je verwrong even zijn mond, een schouder schokje! NitsjewoMoord met voor bedachten rade op een levende doode. Schuld en boete. Hoeveel jaar?" Laat mijnheer binnenkomen, gaf hij de daghit van het verouderde en goedkoope pension dat hij dus niet meer zou ver wisselen voor een beter, integendeel te verstaan en smeet het kaartje waarop hij gelezen had, dat de heer Hajenius Peper korrel, inspecteur van politie, hem spreken wilde, op tafel. Goed, dan bleef er niets anders over dan bekennen. Vluchten? Had hij eerder moe ten doen. Ontkennen? Maar er was na tuurlijk al sectie gepleegd. Hij had tante Philia het laatst verzorgd. Als student in de medicijnen had haar lijfarts hem dat wel durven toevertrouwen. Maar deze had niets geweten van zijn schulden en den nood van een alleenstaand student, die nog twee jaar studie betalen móést. Terwijl het geld ontbrak. Wat er voor was vastgezet door zijn vooruitzienden vaderi opgesoupeerd na diens dood. Nu ja als je jong was.... Zou die inspec teur nooit eens stom gedaan hebben? Of de president van de rechtbank, die in zijn deftige uitgestreken toga hem straks moest veroordeelen? Had het oude mensch hem maar nooit gezégd, dat hij liaar universeele erfgenaam zou zijn. Ja, nu schoot hem te binnen, dat die oude Callaert dit natuurlijk latei- had kunnen gebruiken en dat had zijn ver denking versterkt. Enfin. Zie je, tóén was hij de porcéleincollectie langzamer hand gaan taxeeren in geld en had de waarde trachten te peilen van de unieke postzegelverzameüng, welke zeldzame Ne derlandsche zegels bevatte. Ook de fami- liejuweelen, die prachtige Venetiaansche scarabee bijvoorbeeldja, ze waren reeds omgezet in een behoorlijk kapitaaltje. Voor 't porcelein bood de notaris dadelijk vier mille weg er mee dus. Behalve het huis en de postzegels, waarvoor die han delaar Brinkman veel te weinig wilde dok kenHet gaf ook niet meer, deed er niets toe. Hij was wellicht ook het type niet om te kunnen volharden? De span ning, de twijfel, zijn geweten. Kalm blij ven, Petertje, eigenwaarde toonen, De inspecteur was van een algemeener type, dan z'n naam. Mijnheereh Meer- tens wist natuurlijk wel waarvoor hij kwam? Zeker, zeker inspecteur (laat dat spot lachje er af alsjeblieft) alleen begrijpt mijnheer Meertens niet, hoe u er zoo gauw achter bent gekomen. O juist, u heeft zoo overal uw relaties, die u tips geven. „Mag ik eens hooren, mijnheer Meertens, hoeveel had u er voor gedacht te zullen krijgen?" „Dat zult u beter kunnen beoordeelen dan ik. Ik ben maar een leek op dat gebied, inspecteur. Zal men mij weinig of veel toe- bedeelen?" Een moment was er1 een korte vragende blik op het ietwat sloome gelaat van He- jenius Peperkorrel. Hij besloot tot een aar zelend (per slot van rekening .wilde hij lie ver den ander laten beginnen): „Tjaa..?" „Nu (ja, het doet er ook niet toe," viel Peter hem driftig in de rede. De inspecteur zou toch wel weten dat een geval van car- cimoom als dat van zijn tante Philia een voudig hopeloos was? Wist de inspecteur eigenlijk wel, dat zij carcinoom gehad had? Neen? Dat vermoedde hij al. Nu, dan had hij natuurlijk ook nog niet nagedacht over de kwestie of je zulke menschen wel in leven mocht laten. Wanneer de inspecteur dat niet gedaan had, hij Peter Meertens, als medisch student wèl. (Goed zoo Peter, dat is een uitweg. Ze behoeven immers niet bekend te zijn met de omstandigheid, dat hij tante's universeel erfgenaam wist te zullen worden.) Om kort te gaan, toen hij dan zag daar het oude mensch er op^ stond, dat de zoon van haar zuster gedurende de ziekte van haar verzorgster haar verpleegde wat die goeie tante Philia moest uitstaan aan pijnenkende de inspecteur de symptomen van carci noom? Neen? Hij kende ze wèl. Onduld bare smarten, geen slaap, geen eten, zwak te, Zeker, zeker, ze had nog wel twee jaar misschien zoo kunnen leven. Doch waar vóór, waartoe? Dat zou toch geen leven, maar een sterven zijn van jarenlang. Kón men dat aanzien en mócht men het met de wetenschap dat een tienvoudige dosis morphine dit vertrokken gelaat de eeuwige rast zou geven? Een kleine manipulatie met het nikkelen spuitje. Dat had hij ge daan, anders niet. Een hem nastaand me- demensch, de zuster van zijn moeder, het einde verzacht, haar verlost. De huisdokter was het natuurlijk geweest die dit aan het rollen had gebracht. Toch zou hij diens blik weer doorstaan en van iedereen trouwens. Medisch gesproken was hij overtuigd van zijn handelwijze, van menschelijk stand punt evenzeer. Wat de justitie en de2juils- ten er van dachten enfin, daar zou de inspecteur hem misschien antwoord op kunnen geven? Hij stond nu trouwens tot diens beschikking. Moest hij dadelijk mee of Inspecteur Hajenius Peperkorrel bood den zich krampachtig beheerschenden spreker een sigaret aan. Nam er zelf één. Keek met de van hem bekende sloome, peinzende uitdrukkine, de blauwe rook- flarden na, voor hij bedachtzaam, wel óver legd, Peter ging inlichten, dat het voor hem, den inspecteur, óók nog de vraag was of hij hem mëe zou nemen naar het bu reau. Daar was bijv. de moeilijkheid, dat hij persoonlijk een daad als die van den heer Meertens gesteld dat deze juist zoo was begaan als die verteld had kon be grijpen. En dan nog, hij was hier omdat mijnheer Brinkman hem hierheen had ge stuurd. Blijkbaar had die den heer Meer tens niet opgebeld om te vertellen, dat hij zijn cliënt, den enthousiasten philatelist Ha jenius Peperkorrel, naar hem toe zou stu ren, wijl in den heer Meertens' verzame ling een schitterende ongestempelde, staal blauwe 5 ets. Willem II van 1852 voor kwam, waar hij gaarne een bod op wilde doen, omdat die juist nog in zijn verzame ling ontbrak. Zooals de heer Meertens be greep, stond hij nu voor een lastige be slissing, maar hij vreesde. E. de W. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden, Heden. Jeruël: Bijbelbespreking te IA uur nam. Morschweg 59: Bijbellezing. 7% uur nam, Stadszaal: Het Nederlandsch Ballet. IA uur nam. Koudekerk (Café De Bruin): Jaarverg. Coöp. Boerenleenbank Hazerswoude—Koüdekerk. IA uur nam. Woensdag. Turfmarkt 8: Buitengew. aandeelhoudersver gadering N.V. Bakker en Co. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem Gods. VA uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 jaar; 8 alle leefhJden. Luxor-theater: „Congo Expres" t. Dagelijks nam 2 en 8 u., 's Zondags 2—7 uur, doorl. voorstelling. Lido-theater: „Verdachte ontkent" t. Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30. en VA u_ Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-theater: „Hartstocht" t. Dagelijks 2 en 8 uur, 'sZondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Met volle muziek" Dagelijks 8 uur, Zaterdag ook 2 A uur. Zon dags te 2, 4 A en 8 uur. Rex-theater: „De vrouw met den blauwvos" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl. voorstelling. Nova-theater' (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur. (Zondags gesloten) „Watt en A Watt in het paradijs". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 April 20 uur tot Zaterdag 3 Mei 8 uur waarge nomen door; de Apotheek Herdingh en Blanken Hoogewoerd 171, Tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. i urn* voorm.: 7 gr. C. (45 gr. F.). Gironummer van de W. H.N. S5S3. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenlging N. V. Amsterdam Postgironnmmer 877 Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk in veler leven BRAND IN RIJDENDEN TREIN. In den expresstreln van Londen naar New Castle ontstond, naar Reuter meldt, in een rijtuig, dat gereserveerd was voor 64 leer lingen van het college van Ampleforth, Verscheidene scholieren sprongen uit den rijdenden trein. Men gelooft, dat zes Jon gens gedood en zeven gewond zijn. Onder de gewonden, die in het ziekenhuis van Ne wark werden opgenomen, bevindt zich ook de 13-jarige zoon van den vroegeren Belgi schen premier, Pierlot. VOOR WOENSDAG 30 APRIL. Hilversum I, 415,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Gram muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram.muziek 10.00 Ensemble „Molto Cantabile" (10.2010.40 Declamatie) 11.15 Grammuziek 12.25 Voor de boeren 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Amusementsorkest, da meskoor „Aethercharme" en solist- 2.00 Voor de jeugd 2.30 Orgelconcert 3.15 Ensemble Tonny Roxini 3.45 Grammuziek 4.00 Bij bellezing (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) 4.20 Voor de kinderen 5.00 Grammuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten 5.30 „Trans-ocea nisch luchtverkeer", vraaggesprek 5.45 De Snarenzangers 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 Omroeporkest 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Volkszang met pianobegeleiding 7.40 Grammuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Con certgebouw-orkest en solisten (opn.) 9.40 Dagsluiting 9.45 BNO: Engelsche berichten 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Hilversum II, 301,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Grammuziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding (voor bereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité) 10.20 Pïanovoordracht en grammuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Tonny Ro xini 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest 1.45 Grammuziek 2.00 Gewijde muziek (opn.) 2.30 De lichte toets 3.15 Nederlandsch Symphonie-Orkest ,,'s-Gravenhage" en soliste 4.15 Grammuziek 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijz:-Prot. Kerk comité) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ensemble Jonny Krgon 6.00 Gram.muziek 6.15 Musette-ensemble „Les Gars de Paris" en solist 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brabantsch praatje 7.15 Zang met clavecimhelbegeleiding C7j307.45 Decla matie) 8.00 BNO: Nieuwsber, 8.15 Gram. muziek of spiegel van den dag 8.30 Ons sche meruurtje 9.30 „Visschen en lente: Het stekelbaarsje", causerie 9.45 Gram.muziek 10.00 BNO: Nieuwsber., sluiting. GEM RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Woensdag 30 ApriL Ie Programma: 6.45—22.00 Hollandsch Pro gramma 22.0023.00 Duitsch Programma. He Programma: 6.45—22.15 Hollandsch Pro gramma 22.15—23.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. IHe en IVe Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6