STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEEDSCH DAGBLAD - Ernie Blad Dinsdag 29 April 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING Binnenland Extra rantsoen melk voor zeevisschers Buitenland „Goed om tot zinken te brengen" Megerle over Zwitserland TR OELSTR A -BE WEG1NG NEDERLAND. Rede van Paul Kiès. Voor een slechts gering aantal toehoor ders heeft in de groote zaal van ,,'t Schut tershof" gisteravond de politieke leider der Troelstra-Beweging-Nederland, de heer Paul Kiès, een fede gehouden. Na een kort 'inleidend woord van den heer Verschuure, -wees de. heer Kiès erop, ■dat de tijd, dien wij beleven, is de crisis van het kapitalistische stelsel, een over gangstijdperk tussohen den ondergang van het kapitalistische stelsel en de opkomst van het nation aal-socialistische. Van beide evoluties ondervindt de huidige generatie de ongemakken, doch wij zullen dat aan vaarden, wanneer wij de grootsohheid van den strijd vermogen te onderkennen. De elementaire bron van Duitsdhlands geweldige militaire en moreele potentie vormt de idee van Adolf Hitler, die de Ger- maansche krachten bundelde en tot één machtig volk te zamen smolt. Deze erken ning leidt tot groote consequenties: de oorlog op het vasteland van Europa is be reids in het voordeel van Duitsdhland be slist. Geen macht ter wereld kan de krijgs kansen nog doen koeren, ten spijt de opti mistische verwachtingen van vele Neder landers, die nog altijd hun hoop stellen op Engeland en Amerika of Rusland. Zelfs een man als dr. Colijn .moest erkennen, dat Duitschland voor langen tijd het heer- schende land van Europa zal zijn. Het Nederlandsche volk zal er derhalve goed aan doen de oogen te openen vóór de werkelijkheid en zlcli tijdig te herorlëntee- ren. Er zijn slechts twee mogelijkheden: óf Europa gaat ten onder óf het vormt één groote eenheid onder leiding van Duitsch land, dat door de historie is aangewezen als de promotor van een nieuwe staatkundige eenheid; het gaat er om met het kapita lisme, d.i. Engeland mee ten onder te gaan of met het socialisme, d. i. Duitschland, mede te bouwen aan een nieuwe en schoon? toekomst. Ons Nederlanders, die door ras en geaardheid zoozeer verbónden zijn met het Duitsche volk, moet die keuze niet moeilijk vallen. Dat opent het uitzicht op een nieuwe economische ordening, op een geheel nieuwen socialen opbouw en, dank zij de gunstige ligging van ons land, op een fantastische welvaart, wanneer eenmaal de vrede zal zijn gesloten. De geschiedenis biedt Europa een schitterende kans op de vorming van een waarlijike Germaansche gemeenschap, waarin de staatkundige grenzen vervagen en het algemeen belang het richtsnoer is voor alle denken en doen. Adolf Hitler is de figuur, die zal verwezen lijken wat de S.D.A.P. altijd beleden heeft: de dictatuur van het proletariaat. Na de pauze beantwoordde spr. allereerst een tweetal schriftelijk ingediende vragen om zich daarna te bepalen bij den binnen- landsohen toestand, waarin vóór 10 Mei het parlementarisme hoogtij vierde. Reeds Troelstra waarschuwde ervoor, dat er eens een tijd zou aanbreken, dat de arbeiders het parlement als een uitgeknepen citroen moesten wegwerpen. De S.D.A.P. is hoe lan ger hoe verder van dien weg afgeweken en haar adhaesie-betuigingen aan de leugen achtige leuzen van de E. d. D.-beweging be te ekende niet anders dan verraad aan de arbeidersklasse Spr., die 17 jaar officier in liet. Neder landsche leger is geweest, heeft al 10 jaar geleden gezegd: Ons leger is geen knip voor den neus waard en het verloop van den oorlog in de Mei-dagen heeft hem volledig in het gelijk gesteld. Die 4Va dag oorlog be werkstelligde niet alleen de militaire in eenstorting van onze weermacht, maar het beteekende ook de omverwerping van het parlementarisme en de wegvaging van de Oranjekliek, hetgeen anders vele jaren zou hebben geduurd. Met- verwondering heeft spr. uit tiental len Nederlandsche soldatenmonden verno men, dat de Duitsche weermacht het Ne derlandsche leger heeft gespaard; met groeiende verwondering heeft hij kennis genomen van de voortreffelijke verstand houding tusschen officieren en minderen en de Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten en ten slotte heeft hij zich verwonderd over de weergaloos-correcte be handeling van het Nederlandsche volk door de overwinnaars. Al deze waarnemingen hebben .spr. tot nadenken gebracht en hebben bij hem het inzicht doen rijpen, dat dit alles slechts mogelijk is, wanneer daarachter een groote gedachte schuilt, die allen van hoog tot laag stimuleert en tot groote daden inspi reert. Het heeft hem doen inzien het we zenlijke verschil tusschen fascisme en na- tionaal-socialisme, waarvan het eerste is een bestuursvorm en het tweede een inner lijke belevenis en hem' ten slotte de over tuiging geschonken, dat. er maar één vorm van socialisme mogelijk is en dat is het nationaal-socialisme van Adolf Hitler. De N-S.B. heeft meermalen o.m. door het. doen van aanbiedingen getracht de T.B.N. tot zich te trekken, doch er waren schier geen punten van overeenstemming, zoodat die pogingen tot mislukking gedoemd waren Niettemin is de T.B.N, door de bezettende cverheid precies gelijk berechtlgd als de N.SB. en de N.S.N.A.P. In tegenstelling met de N.SB. streeft de T.B.N. niet naar een waschkomvormig Dietschland, doch naar een ruimtelijk Europa onder leiding van het. Groo-t-Duitsche Rijk, Spr. besloot zijn rede met een opwek king toe te treden tot de T.B.N. „LITTERIS SACRUM" OPGEHEVEN. Het bestuur der Kon. Ver. „Lttteris Sa crum", vereeniging tot bevordering der uiterlijke welsprekendheid, heeft bij rond schrijven aan haar donateurs (-trices) me degedeeld ,dat de vereeniging ingevolge het besluit der ledenvergadering van 21 dezer is opgeheven. Naar wij vernemen is dit besluit een ge volg van het feit, dat de tijdsomstandig heden voortzetting der werkzaamheden onmogelijk maken. „Latteris Sacrum", dat eenige maanden geleden haar 85sten geboortedag mocht her denken, een ouderdom, dien slechts weinige en dan alleen gezonde vereeni- gingen bereiken, heeft in den loop der jaren tal van uitnemende toone&lvoorstel- linigen gegeven, die op een voor dilettanten uitzonderlijk hoog peil stonden. Zij be hoorde ongetwijfeld tot de beste in den lande. De opheffing dezer oude, door-en-door- •Leidsche vereeniging, zal door zeer velen in STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. 12e Jaarvergadering. In een dezer dagen onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden jaarvergadering van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds, heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelijke Volkscredietbank alhier, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Op den dag, dat het verslag wordt uitge bracht, bestaat het fon'ds 12y2 jaar, welk feit tevens samenvalt met de behandeling van- de 10.000ste aanvraag. Op 26 October 1928 is tot de oprichting van het fonds het initiatief genomen, ten- einJde den verderfelij ken woeker in het volkscredietwezen te Leiden te bestrijden, door positieve hulp te verleenen aan hen, die een maatschappelijk verantwoord ere- diet noodig hebben. Het fonds heeft zijn belangrijke sociale taak in al deze jaren met goede resultaten kunnen vervullen en heeft vooral in de laatste moeilijke jaren het bewijs geleverd, dat het goede diensten bewijst ter bevor dering van de zelfhulp. In het verslagjaar werden 1701 (v.j. 1587) aanvragen tot een totaal bedrag van f.121449.(v.j. f. 109990,50) ontvangen. Toegestaan werden 1532 (v.j. 1489) aanvra gen tot een gezamenlijk bedrag van f.105526.(v. j. f.102526.Ingetrokken werden! 71 (v.j. 25) aanvragen. Afgewezen werden 98 (v.j. 73) aanvragen, wegens niet- credietwaardigheid, d.w.z. omdat van deze aanvragers niet kon worden verwacht dat zij op grond hunner persoonilijke kwaliteiten en omstandigheden in staat en bereid zou den zijn een leening naar behooren terug te betalen. De saneering en bemiddeling geschiedt in gevallen waarbij het finanJcieel evenwicht in de gezinnen is verbroken, door de Ge meentelijke Volkscredietbank te Leiden, met welke bank van den aanvang af een goede samenwerking bestaat, waardoor het fonds ten volle aan. zijn doel heeft kunnen be antwoorden. Er werden in het verslagjaar 121 leenin gen tot f. 25 verstrekt tot een totaal van f. 2924,50; 612 van f.26 tot f.50 tot een to taal van f.28315; 704 van f.51 tot f.100 tot een totaal van f. 60151,50; 95 van f. 101 tot f. 300 tot een totaal van f. 14135. Het verloop der borgstellingen is zeer gunstig. Het saldo op 1 Januari 1940 bedroeg 1221 borgstellingen tot een bedrag van f. 47927,80; in 1940 werden verleend 1532 borgstellingen voor f.105526.in 1940 werden afgedaan 1516 gevallen voor f. 105808,29, zoodat op 31 December 1940 uitstonden 1237 posten tot een totaal van f. 47645,51. Een in het verslag opgenomen overzicht vanaf de oprichting Iaat zien, dat in 12 jaar 8372 aanvragen tot een bedrag van f. 628598,50 zijn ingewilligd en dat op dit totaal slechts 0.38 als oninbaar behoefde te worden afgeschreven. Ondanks de zeer bijzondere omstandig heden is de arbeid van het fonds niet be hoeven te worden ingekrompen; integen deel kon het werk nog verder worden ont plooid. Het fonds heeft in het verslagjaar wederom velen in de gelegenheid gesteld een leening aan te gaan tot bestrijding van uitgaven ineens, welke de gezinnén van tijd tot tijd moeten doen voor aanschaffing van noodzakelijk beddegoed, kleeding, huisraad enz., hetgeen uit de wekelijksche inkom sten niet zonder "ontwrichting van het budget kan worden bekostigd. Ook in ge- sinnjen, waar het financieel evenwicht door ziekte, werkloosheid of andere omstandig heden was verstoord, werd door middel van een borgstelling saiieerlng mogelijk ge maakt. De arbeid van het fohds is er niet gemak kelijker op geworden, omdat bij de crediet- verleening niet alleen aan de persoonlijke omstandigheden van de aanvragers volle aandacht moet worden geschonken, maar ook omdat bij de huidige omstandigheden meer dan ooit moet worden gelet op het feit, dat de hulp blijft binnen de draag kracht van het gezin. In nauwe samenwerking met de Gemeen telijke Volkscredietbank alhier werd met vele aanvragers een juiste verdeeling van het inkomen besproken, opdat de betaling van de vaste lasten rooals huishuur, fond sen, lichtrekening enz. en het voldoen van leveranciers van levensmiddelen geregeld zou kurfnen plaats hebben. UITVOERING ACCORDEON- HARMONIEVER. D.V.V. EN DE MELKDISTRtBUTIE. De directeur van den Geneeskundigen Dienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat zij, die reeds in het bezit zijn van "bij zondere voeding voor de aanvullende ver strekking van melk of anderszins eerst hun _van mevr. v. Oosten en de heeren Buiten distributie-formulieren moeten afhalen aan het Distributie-kantoor Breestraat' 117, al vorens zich bij hem te vervoegen. 2295 veel succes. Een kwintet en een kwartet, resp. uitgevoerd door dames- en heeren leden, vielen eveneens in den smaak, ter wijl mede de duetten, waaraan de heeren Flippo, Bouman en mejGressie medewerk ten, het programma uitstekend aanvulden. Men genoot voorts nog van den kunst rijwiel-acrobaat Fred Johnson en van den goochelaar prof. Bén Ko. het orkest speelde •het bekende karakterstuk „Heinzélmann- chens Wachtparade" en ten slotte dte D.V.V. Jubileummarsch van den heer v. Wouw. Deze avond, die voor „elck wat wils" bood, vormde een mooie' -propaganda voor het accordeon, het instrument, waarop ook voor den dilettant zooveel te bereiken valt en waaruit de D.V.V.-leden reeds zooveel fraais weten te „halen"! OPLEIDINGSSCHOOL 3 OCTOBERSTRAAT. Oudermiddag. Zaterdag werd een oudermiddag gehou den welke bijeenkomst geopend werd door het hoofd der school den heer Paulussen. Nadat hij de ouders had welkom gehee- ten werd begonnen, met de afwerking van de agenda waarop o.a. voorkwam verkiezing van 3 nieuwe bestuursleden, door bedanken dorp en Oostveen. Na de stemming is het bestuur als volgt samengesteld: C. Fray, voorzitter, mevr. Christiaanse, secretaresse, L. Jansen, kashouder, mevr. Brocaar en A. Galjaard. Na de pauze was het woord aan mejKra mer met het onderwerp „Het Huishoud- onderwijs". Daarin wees zij er op hoe een meisje na haar diploma's behaald te heb ben in haar eigen onderhoud kan voorzien, maar bovendien veel beter voor haar ge zinstaak is berekend. Zij wees ook op de vele mogelijkhèden die er voor een meisje openstaan, nadat zij het U.L.O. of HB.S.-diploma heeft behaald en vervolgens de huishoudschool bezoekt. De lezing werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd, waarna de heer Paulus sen mej. Kramer voor de heldere en vlotte uiteenzetting van haar onderwerp dankte. De heer Paulussen sloot deze bijeenkomst' met een opwekking tot de ouders om toch vooral de oudermiddagen te bezoeken. Gisteravond gaf de Accordeon- en Har moniever. D.V.V. een druk bezochte propa- ganda-ultvoering in de Stads-zaal, dde voor den directeur den heer D. v. Wouw en zijn hardwerkende vereeniging veel succes heeft opgeleverd. De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer Swanenburg, die dank bracht aan hen. die uit omliggende gemeenten ale Wassenaar, Katwijk, Voorschoten, Rijp we tering waren overgekomen, om met het werk van D.V.V. kennis te maken en waar uit hun medeleven met de vereeniging blijkt. Spr. wees er op, dat D.V.V. steeds streefde naar muziek op beschaafd peil, de vereeni ging heeft herhaaldelijk met succes aan concoursen deelgenomen en 'behaalde vooral nadat de heer v. Wouw de leiding op zich had genomen, een hoog puntenaantal. Ten slotte sprak hij een woord van opwekking tot de donateurs. De prestaties van de D.V.V.-leden, die in hun witte costuums een keurigen indruk maakten, waren werkelijk beschaafd en mu zikaal. De heer v. Wouw bracht verschil lende mooie nummers, waarvan de ouver ture „Le Dame de Coeur" van Du val, de ouverture „Sous l'ombrage" van Torelli en de groote fantasie uit de opera „Trouba dour" van Verdi in de bewerking van den heer v. Wouw voor het eerst door een accordeonvereniging werden uitgevoerd. De directeur west de klank der accordeons op mooie wijze te doen samensmelten, hij zorgt voor teedere nuanceeringen en sterke contrasten, al een houdt hij de tempi voor ons gevoel meermalen aan den zeer lang- zamen kant. Overigens mogen wij met lof over de vertolkingen gewagen: ook dé con- De persdienst van het N.V.V. meldt: Zeevisschers, die onder zeer moeilijke omstandigheden hun bedrijf uitoefenen, hebben zich tot het N.V.V. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het hun toebedeelde en onvoldoende gebleken rantsoen melk zal worden verhoogd. Het N.V.V. heeft zich daarop in verbinding ge steld met het centraal distributiekantoor te Den Haag en weten te bewerkstelligen, dat het rantsoen melk voor bovengenoemde zeevisschers is verhoogd met. 50 °/o, zoodat zij nu 2,625 liter per persoon per week ontvangen, tegen 1,75 liter vóer de toewij zing van dit nieuwe extra rantsoen. VERVANGING DOOR GAS VAN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Gezien de schaarschte aan petroleum, brerigt het departement van handel, nijver heid en scheepvaart ter kennis van alle ver bruikers van petroleum voor kookdoelein- den, die in perceelen wonen, waar een gas- binnlenleiding aanwezig is, dat aan hen, na dat de thans in omloop zijnde bonnen voor petroleum voor kookdoeleinden zijn verloo- pen, geen bonnen meer zullen worden uit gereikt. In hun eigen belang wordt dezen verbruikers aangeraden, zich thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het des betreffende gasbedrijf te wenden. Tevens dienen zij daarbij te kennen te geven of zij in aanmerking- willen komen voor het be trekken van een eenvoudig comfoor, het welk de gasbedrijven desgevraagd op ge makkelijke betalingsvoorwaarden beschik baar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tijdige indienling van de betrokken verzoe ken noozakelijk is, daar, gezien de te ver wachten toeloop, met de afdoening dezer aanvragen uiteraard eenigen tijd gemoeid zal zijn. Men houde hiermede dus rekeniing en verwachte van het gasbedrijf niet het onmogelijke. UIT RIJDENDEN WAGEN GEVALLEN. Gistermiddag om ongeveer drie uur reed' op den rijksstraatweg ApeldoornAmers foort, ter hoogte van het dorp Voorthuizen, een trailer in de richting Amersfoort. In de cabine zat naast den chauffeur een passa gier uit Ouderkerk a. d. IJssel. Vermoedelijk is de man in slaap geraakt en tegen de deur van de cabine gevallen. Het portier .ging open en stootte tegen de aan den kant van den weg staande boomen, De man viel uit den wagen en kwam op den weg terecht. De verkeerspolitie uit Apeldoorn, dde juist passeerde, waarschuwde een arts te Voorthuizen. Met zware verwondingen werd het slachtoffer in ernstigen toestand naar het St. El is abe thsziek enhu-i s te Amers foort overgebracht. 'onze stad dan°ook diep worden betreurd, certwals „Traumideale" van Fucik oogstte wijk geworpen werd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het AJN.P. meldt: In den loop van gisteren en in den jong- sten nacht trachtten enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen te vliegen. Ten" gevolge van den krachtiger en succes- vol'len afweer gelukte dit slechts in enkele gevallen. De meeste neergeworpen bommen bleven zonder uitwerking. Slechts op twee plaatsen werd schade aangericht. Öp een plaats werden een tabaksfabriek licht en een boerenhoeve zwaar getroffen. Op een andere plaats werd een brisantbom midden in een woonwijk geworpen. Drie woonhuizen werden vernield Van de bewoners werden een vrouw en haar drie dochters gedood. Verder werden 3 vrouwen en 3 mannen zwaar en 1 man licht- gewond. Door een bomscherf werd voorts nog iemand licht gewond. Opmerkelijk is in dit laatste geval, dat deze vliegerovervar op klaarlichten dag gebeurde, zoodat de Engelsche vlieger zeer goed moest wéten. da t de bom in' een woon- „Tot Roosevelts tonnageplannen behoort naar onlangs uit New York wordt gemeld, het bouwen van een nieuw type vracht schip, dat „goedkooper, sneller te bouwen en goed om tot zinken te brengen" zou zijn. Uit dit bericht spreekt in naakte duidelijk heid het Amerikaansche totale risico der hulpverleening aan Engeland". Met deze woorden begint de Deutsche Allgemeine Zeitung een aan-teekening onder het op schrift: „goed om tot zinken te brengen". Het geschreeuw over de convooikwestie. zoo gaat het blad voort, is in de Ver. St. zoo luid geworden, omdat Roosevelt om goede redenen de catastrophe in Zuld-Sla- vië en Griekenland als eigen nederlaag gevoelt en zoo snel mogelijk wil compen- seeren De Amerikanen zouden er echter goed aan doen, zich geen illusies er over te maken, dat met of zonder optreden van •hun eigen oorlogsschepen, varende in con- vool of afzonderlijk,- alle oorlogsleveranties over den Atlantischen Oceaan „goed om tot zinken te brengen" zijn. Het is tijd, zoo merkt het blad op, dat ieder Amerikaan weet, wat de scheepvaart van zijn land en de producten van zijn bewapeningsindustrie te wachten staat, wanneer Roosevelts plan nen rijpen. Het blad herinnert aan het bezoek van den Canadeesohen premier, Mackenzie King, en aan de uitlating van de In nauw contact met het Witte Huis staande publicisten Alsop en Kintner, die schreven, dat Roosevelt omtrent het pro bleem, hoe men oorlogsmateriaal sneller en veiliger naar Engeland zou kunnen bren gen meer dan 12 verschillende plannen be studeert. De plannen van Roosevelt .mogen er uitzien zooals zij willen, zoo schrijft het blad ten slotte, zij zulleh in werkelijkheid slechts één resultaat hebben: zeer snel en stellig zullen de Amerikaansche schepen in den grond worden geboord. Want tusschen Engeland en Amerika wacht de versper ring der Duitsche wapens op alle wegen. (D.N.B.) DE AUSTRALISCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Volgens een Domeibericht uit Sydney heeft de Australische minister van oorlog- naar aanleiding van den terugtocht der AustraJlische troepen uit Griekenland ver klaard, dat het lot van deze troepen onder het Amerikaansche volk groote ongerust heid heeft gewekt. Tot dusver kan nog niet gezegd yrorden hoeveel Australische en N- Zeelandsche soldaten gered zijn. Op een vraag of wapens en munitie geborgen kon den, gaf, naar Domei verder meldt, de mi nister van oorlog een ontwijkend antwoord. LEIDERS JANUARI-OPSTAND IN ROEMENIË MOETEN ZICH AANMELDEN. In een door de Roemeensche pers gepu bliceerd officieel communiqué wordt een reeks personen opgeroepen om zich binnen drie dagen aan te melden bij den krijgsraad te Boekarest, aangezien zij er van ver dacht worden den opstand van 20 tot 24 Januari j.l. te hébben voarbereid en ge leid. De oproep is o.m. gericht tot den vroe- geren leider der legionnaire beweging en plaatsvervangenden minister-president Ho- ria Sima, tot den vroegeren minister van 'gezondheid en commandant van de plaatse lijke groep Boekarest der legionnaire be weging, Pafcrascu, tot den vroegeren onder staatssecretaris in het ministerie van finan ciën, Papanace, tot den vroege-ren leider van de legionnaire studenten, Trifa. tot den vroeg-eren commandant van het legionnaire arbeiderscorps, Groza, tot den vroegeren lei der van het legionnaire hulpwerk. Gai*- neatze, en tot den onderstaatssecretaris Georgescu. (DN.B.) JvEYNES NAAR WASHINGTON. In Londen is officieel medegedeeld, dat op verlangen van den Engelschen minister ran financiën, Wood, de bekende econoom Keynes, een kort bezoek aan Washington zal brengen om daar besprekingen te voe ren over de uitvoering van de leen- en ■pachtwet en de daarmede in verband staande problemen. (D.NB.). De diplomatieke medewerker van de Boer- senzeitung, dr. Karl Megerle, noodigt Zwit serland uit om „uit de Zuidslavische ca tastrophe een les te trekken en eindelijk in te zien, waarheen het kan leiden, wanneer tusschen de buitenlandsche politiek der re geering en de binnenlandsche politiek der pers en openbare meening 'n levensgevaar lijke tegenstelling bestaat. Wanneer men het woord laat aan de straat en een regee ring op onachtzame wijze toelaat, dat de bevolking door anti-Duitsche invloeden tot een vonnis van zelfmoord ten aanzien van den eiifen en de wereldtoestand wordt ge bracht. Megerle wijst er op, hoe belangrijke dag bladen, partijen, organisaties en indivi- dueele - personen in Zwitserland voortgaan partij te trekken voor de vijanden van Duitschland en Duitschland uit te dagen. „De vijanden van Duitschland worden," naar. Megerle schrijft, „verheerlijkt, de vrienden vervolgd. Zoo is ook een moreele terreur begonnen tegen de Zwitsersche journalisten die kort geleden gast geweest zijn van Duitschland, en men heeft hen willen discrimineeren door hen „pelgrims naar Duitschland" te noemen. Megerle keert'zich vooral tegen den naar Zwitserland geëmigreerden theoloog, prof. Karl Barth. Deze trekt in het land der Zwitsers rond, zoo schrijft hij, om in over volle zalen ander „theologisch-kerkelijken dekmantel" tegen Duitschland te prediken. De betrekkingen van dezen theoloog en het derde rijk zijn bekend. Wanneer des ondanks de officieele meening der Zwitser sche autoriteiten het hem en anderen mo gelijk maakt tegen Duitschland te ageeren, heeft het geen zin meer verder met de Zwitsersche pers of andere instanties te twis ten over het begrip der neutraliteit. Men moet constateeren, dat klaarblijkelijk de krachten de overhand hebben behaald, die den indruk willen wekken, dat Zwitserland een onzekere kantonist wil zijn in het nieuwe Europa en een vijand van Duitsch land. „Op gelijke wijze", zoo verklaart Megerle, „is het proces der vernieling van de neu traliteit, van het vertrouwen en van de buitenlandsch politieke reputatie ook in zekere andere landen begonnen." In dit verband wijst de schrijver ook op de ern stige waarschuwing, die de Italiaansche pers Zwitserland heeft moeten toedienen. Ieder verstandig Zwitser weet, dat de toe stand van zijn land op geen enkel gebied zoo is, dat men zich deze buitenlandsch - politieke luxe zou kunnen veroorloven. „De zaken zijn zoo ondragelijk geworden," merkt Megerle ten -slotte op, „dat geener lei -verschuilen achter democratische vrijr- heid, geen omstandige en haarklovende uitlegging van de neutraliteit, vooral ech ter niet meer het onderscheid tusschen de correcte houding der regeering en der z.g. niet bindende houding der publieke mee- nïn^uitingen aanvaard kan worden, maar dat voor Zwitserland als geheel geldt, dat Bismarck eens van vensterruiten zeide, die door enkelingen worden ingeworpen^ maar door allen duur moeten worden betaald. (D.N.B.) DE „DIPLO" OVER DE REDE VAN CHURCHILL. De voornaamste reden, die Churchill aan leiding heeft gegeven tot zijn radiorede, ziet dé Deutsche diplomatisch-politisohe Korrespondenz in het feit, dat het noodig is geworden goede woerden te spreken, vaar roemrijke daden ontbraken en zich overal de bange vraag, hoe de toekomst zou zijn, liet hoor en. Vooral het binnenlandsche front, aldus de Diplo, had opmonterende woorden noodig. Het was lang genoeg op de meest lichtvaardige wijze in illusies ge houden over den waren toestand. Nu alles anders geworden is dan voorspeld was, had het binnenlandsche front in Engeland woorden noodig, niet alleen woorden van lof, maar ook van rechtvaardiging en met de verzekering, dat een voortgezet volhou den niet vergeefsch is. Als tweede bezorgdheid van Churchill noemt de Korrespondenz de betrekkingen van het Engelsche moederland en de do minions Australië en Nieuw-Zeeland, wel ker troepencontingenten, zooals bekend is, bij de laatste Britscfhe nederlagen aan de Middellandsc'he Zee zeer in het bijzonder te lijden hebben gehad. Op grond hiervan it eest Churchill reac ties in deze overzeesche gebieden. Vooral wanneer uit de verschillende beschrijvingen van de oorlogsdeelnemers de waarheddover den rampspoed en zijn achtergronden tot in deze verafgelegen gebieden zal zijn door gedrongen. Terecht vreest hij het oogen- biik, waarop bekend wordt, dat Engelsche infanterie slechts op één enkelen dag op Grieksohen grond in gevechtscontact is ge komen met Duitsche troepen en dat de aanzienlijke verliezen, die de troepen der dominions hebben geleden niet zoozeer in den strijd voor de verdediging van Grieken land zijn ontstaan als wel tijdens de vlucht te land en vooral over zee. De hoofdzaak der verklaringen van den minister-presi dent is volgens de Diplo gelegen in den Britschen wensch de Ver. Staten, ten koste van alles tot een meer doeltreffende oor- lcgshulp dan tot dusver te brengen. Met de waarheid alleen komt men er niet om te bewijzen, dat de belangen van de Vereen. Staten cf zelfs van Amerika in zijn geheel worden bedreigd, aldus de Diplo. Daarom heeft Roosevelt kortelings de aanwezigheid van Duitsche bezettingstroepen o-n Groen land verzonnen, terwijl Churchill door te verwijzen naar Duitsche militaire bedoe lingen, vooral in Spanje en het Westen van Noord-Afrika een sterkere deelneming van de Ver Staten tot stand zou willen breng"" Thans, nu Engeland na elkèar al zijn Furo- peesche vrienden misleid en in het verderf gestort heeft, zoo merkt de D'plo ten slotte on, blijven nog slchts de Ver. Staten o^er, die, zoo zou Churchill het willen, met ge meenschappelijke inspanning van beide kanten, verstrikt moeten worden in het door Engeland zelf opgeroepen lot. (D.N.B.) SPAANSCHE SCHEPEN DOOR ENGELSCHEN IN BESLAG GENOMEN. Naar bekend wordt, zijn de beide Sp?.an- ictye koopvaarders Cabon San Sebastiano en Urola door de Engelschen in beslag ge nomen en naar Gibraltar gebracht, of schoon deze schepen geen oorlogsmateriaal aan boord hadden. In Spanje heeft dit op treden der Britten groote ontstemming teweeg gebracht. (AJN.P.) 2—1'

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2