82sfe Jaargang DINSDAG 29 APRIL 1941 Ho. 24874 Nu de strijd op den Balkan ten einde loopt Het verzet in Amerika tegen den oorlog Hoe Griekenland onder den voet werd geloopen Weekoverzicht van generaal Glatee von Horstenau Verduisteren Ook de Australiërs irachten weg te komen Zware verliezen van hel Brilsrhe luehtwapen boven de Noordzee Berlijn over rede van Churchill De Gaulle in actie in Fransch Somaliland Verspreide berichten Lindbergh neemt ontslag uit het leger 21.02 uur 6.12 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets- berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Australische minister van oorlog 'heeft naar de Engelsche berichtendienst meldt, gisteren medegedeeld, dat ook de Australi sche troepen Griekenland verlaten. Het D.NB. meldt uit Berlijn, dat de ge weldig succesrijke .aanvallen van het Duit- sche luehtwapen op de vluchtende Britsche transportvloot door overeenstemmende be- richten uit Volos en Athene worden be vestigd. Volgens deze berichten zijn in de afge- loopen dagen ontelbare lijken van Britsche soldaten en matrozen aan de kust van de Aegeisohe Zee aangespoeld. De indruk, die dit afgrijselijk schouwspel biedt, is. naar gemeld wordt, niet met woor den te beschrijven. Het A.NP. verneemt te Berlijn, dat bij de bezetting van Korinthe 900 Engelschen ge vangen werden genomen. Zij waren door het verschijnen van Duitsche valscherm troepen zoo verrast, dat zij uit hun huizen moesten worden gehaald. Ter aanvulling op liet Duitsche weer- maohtsbericht vernam het D.N.B. gisteren, dat de catastrophe van het Britsche expe ditie-leger niet meer is te remmen. Na Zon dagmorgen luidt het parool: Redde wie zich kan redden. Dat geldt zoowel voor de strijd krachten die nog op het vasteland zijn als voor de ingescheepte. Dit tweede Duinker ken gaat voor de Britsche transportvloot en voor de troepen met onvergelijkelijk zwaarder verliezen gepaard dan het edrste, Tot 27 April waren al 287.000 ton tot zin ken gebracht, dat is reeds 25.000 ton meer dan bij Duinkerken. De opoffering van de Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen in Griekenland heeft de belangstelling van de geheele wereld. Indien na Churchill's bewering van Zondag, de helft van het expeditiecorps uit troepen uit het moederland heeft bestaan, dan blijft de vraag, waar deze Engelsche strijdkrachten zioh bevonden, toen de Australische en Nieuw-Zeelandsche regi menten zioh bij den Olympus, de Thermo pylae en Larissa moesten opofferen. de hongaarsche verliezen in de ratsjka. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Volgens de gisteren gepubliceerde offi- cieele verlieslijst zijn bij het binnenrukken m de Zuidelijke gebieden tusschen 11 en 20 April in de Batsjka vijf officieren en 602 man gevallen. Gewond werden acht officie ren en 290 man. Vijftien man worden ver mist. vernon bartlett over den toestand. Volgens de Nya Dagligt Ahehanda schrijft Vernon Bartlebt in de News Chronicle on der meer: „Wij moeten voorkomen, dat wij knocx out worden geslagen, zelfs wanneer wij ge dwongen zijn voor den vijand terug te trek ken, tot de Amerikaansche hulp ons in grooten omvang bereikt. Als wij den slag ader over den Atlantischen Oceaan kunnen openhouden, zal Engeland deze nederlagen kunnen overleven. Engeland kan uit de Middellandsche Zee verdreven worden en toch den oorlog winnen. Engeland kan zich genoopt zien Egypte te ontruimen en toch de zege behalen. Maar dat alles slechts on der de voorwaarde, dat de vruchten der Amerikaansche hulppogingen Engeland wer kelijk bereiken". De Daily Herald schrijft, dat het Engel sche volk thans in dezelfde stemming ver keert als na Duinkerken. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt uit Istamboel, dat de Britsche gene rale staf te Kairo in koortsachtige haast overleg pleegt. De Egyptische regeering neemt aan de besprekingen deel. Uit deze conferenties, met gesloten deuren maakt men te Istamboel op. dat Londen alles zal doen om Egypte te bewegen tot deelneming aan den strijd in Noord-Afrika. Gisteravond meldde het D.N.B. uit Berlijn dat in den loop van den dag het Britsche luehtwapen zeer gevoelige verliezen heeft geleden. Gistermiddag probeerde een formatie van vier vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim voor de Neder- landsche kust enkele Duitsche transport schepen aan te vallen. Alle vier vliegtuigen werden door den afweer van de patrouille vaartuigen vernietigd, alvorens zij hun bommen konden uitwerpen. Na het einde van den strijd begonnen de Duitsche schepen terstond met de bergings werkzaamheden en redden van enkele van de vliegers, die ten deele gewond waren, van den verdrinkingsdood. Enkelen waren reeds tijdens den strijd gedood. Hun lijken wer den eveneens geborgen en mee aan land genomen om begraven te worden. Enkele uren tevoren was reeds een andere Bristol-Blenheim bij een aanval op Duitsche mijnenvegers aan de Kanaalkust omlaaggehaald. Des middags ondernam een formatie van drie Britsche Spitfires opnieuw een aanval op het Nederlandsche kustgebied. De for matie werd door Duitsche jagers aangehou den en tot een luchtgevecht boven het Ka naal gedwongen. Alle drie Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten. Er deden zich geen Duitsche verliezen voor. In Duitsche gezaghebbende kringen wordt omtrent Churchill's rede verklaard, aldus U. P. dat deze de „zwakste, meest defaitis tische en negatieve rede is geweest, die hij ooit sedert het begin van den oorlog ge houden heeft." Zij verklaarden verder, dat Churchill getracht heeft door humanitaire en filosofische verklaringen het Engelsche volk over de teleurstelling heen te helpen. Men zeide verder, dat „Churchill zijn vroe ger vertrouwen schijnt te hebben verloren. Hij heeft zich niet aan de practische pro blemen van den oorlog gewaagd. Blijkbaar was hij zeer slecht gedisponeerd." De „Berliner Börsenzeitung'' schrijft vol gens het D.N.B. over Churchill's rede: Plotseling is alles wat in het Zuidoosten is gebeurd en nog gebeuren zal van secun daire beteekenis tegenover den slag op den oceaan. Hier hoopt Churchill nog, indien de Amerikaansche hulp effectief blijkt, on danks de zware scheepsverliezen, succes te behalen. Het lijdt geen twijfel, dat alle mi litaire voorbereidingen van Engeland gedu rende den winter slechts één doel gehad hebben: een aanval uit de Middellandsche Zee op Duitschland en Italië en de Duitsche ravitailleeringsbases. Gelooft Churchill wer kelijk, dat een bevoegde toeschouwer aan neemt, dat honderdduizenden manschappen der best uitgeruste troepen van het Brit sche rijk met een aanzienüijk deel der Engelsche vloot in het Nabije Oosten zijn geconcentreerd alleen voor de verovering van Benghazi? Alles was er op gericht, dat de voorjaars gevechten ih het Zuidoosten Engeland een beslissende overwinning op de As-mogend- heden zouden brengen. Den weg, dien Enge- lanJd op den Balkan is gegaan, zoo besluit de B.B.Z., zal het overal gaan, waar de vuist der Duitsche soldaten den vijand grijpt. Volgens Churchill's woorden, zoo schrijft de „Nachtausgabe" kan Engeland nog slechts op redding hopen, wannieer het zich staande kan houden tot een actief en effec tief ingrijpen der Vereenigde Staten moge lijk wordt. Indirect heeft Churchill daar mede de mogelijkheid van een nederlaag in 1941 toegegeven. De „Berliner Lokal Anzeiger" zegt: Chur chill verklaart duidelijk, dat Engeland zon der hulp der Vereenigde Staten verloren is.'' Het D.N.B. meldt uit Vichy: Het ministerie van koloniën deelt mede, dat volgens een bericht uit Dzjiboeti strijd krachten van de Gaullegesteund door Engelsche gemotoriseerde af deelingen, zijn samengetrokken langs de Zuidgrens van Fransch Somaliland, vooral bij Dawenle, een station aan de spoorlijn Dzjiboeti Addis Abeba. Andere dissidente strijdkrach ten zouden te Zeila in Britsch Somaliland aan land gaan. Kleinere afdeelingen heb ben reeds getracht met verschillende Fran- sche voorposten in contact te komen, doch zonder succes. Een vliegtuig van de Gaulle heeft boven het geheele Fransche gebied pamfletten la-ten vallen, waarin de Fran sche troepen werden aangespoord met mu nitie en voertuigen op marsch te .gaan in de richting van Dawenle en Zeila. De pam fletten zijn onderteekend door den vroege- ren generaal Gentilhomme, oud-comman dant der Fransche strijdkrachten in het Oosten, die zich thans te Aden bevindt. In de mededeeling van het ministerie van koloniën wordt er de nadruk op gelegd, dat er geen sprake van kan zijn, dat de Fran sche kolonie met de dissidenten in overleg treedt. De Fransche regeering heeft overi gens den Franschen bestuurder der kolonie de noodige aanwijzingen gegeven. DirrrscH ministerie van koloniën in oprichting. in politieke kringen te Berlijn heeft men een bevestigend antwoord gegeven op de vraag van journalisten, of voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van In een brief aan president Roosevelt heeft Lindbergh ontslag genomen als kolonel bij het corps reservevliegers van de Ameri kaansche weermacht. Hij verwijst in dezen brief naar opmer kingen, die Roosevelt op één zijner pers conferenties gemaakt heeft en waarin hij Lindberghs trouw aan de Vereenigde Sta ten in twijfel trok. „Ik had gehoopt aldus schrijft Lind bergh, „dat ik als Amerikaansch burger ge bruik had kunnen maken van mijn recht de bevolking van mijn land in vredestijd van mijn meening in kennis te stellen, zon der dat ik afstand zou behoeven te doen van het voorrecht, mijn land in oorlogstijd als officier te mogen dienen. Daar gij ech ter, in uw hoedanigheid van president der Vereenigde Staten en opperbevelhebber der weermacht, duidelijk te verstaan hebt ge geven, dat ik als reserve-officier dit land niet langer nuttig ben, en met het oog op andere opmerkingen, die gij, mijnheer de president, gemaakt hebt ten aanzien, van mijn verknochtheid jegens het land, ten aanzien van mijn karakter en mijn motie ven, kan ik geen anderen eervollen weg kie zen dan afstand te doen van mijn officiers rang als kolonel der luchtmacht. Ik doe dezen stap met het grootste leedwezen, want mijn betrekkingen tot de luchtmacht behoorden tot de dingen, die mij het dier baarst waren. Deze betrekkingen moesten slechts wijken voor het reoht, dat ik als Amerikaansch burger openlijk tot mijn me deburgers mag spreken en met hen van gedachten mag wisselen over de beslissin gen van oorlog en vrede, waartegenover het land zioh in deze crisis geplaatst ziet. Ik zal als particuUer mijn land naar beste krachten blijven dienen". (D.N.B.) wheelers rede in chicago. Toan Wheeler Zondagavond te Chicago voor 10.000 toehoorders zijn rede tegen de deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog hield, werd hij begroet met een ein^ deloos geroep „weg met Engeland". Toen hij den naam Lindbergh noemde, werd deze minutenlang toegejuicht. Wheeler eischte, dat „de Amerikaansche marsch naar den oorlog" gestaakt zou worden. Langer zwij gen, zeide hij, kan thans noodlottig zijn. Churchill heeft thans den Australisohen premier, Menzies, verlof gegeven naar Australië terug te keeren. De reden voor het overhaaste vertrek van Menzies is dui delijk. Churchill heeft er naarstig naar gestreefd een rijksconferentie te Londen te doen houden. Menzies' aanwezigheid moest voor de andere vertegenwoordigers der dominions aanleiding zijn, eveneens naar Londen te komen. Maar Churchill had wei nig succes met zijn lokvogel, want de Cana- deesohe premier verklaarde ronduit, dat zijn reis naar de Vereenigde Staten veel belangrijker was dan zijn aanwezigheid te Londen en zelfs Smuts zeide, dat hij in dezen tijd Zuid-Afrika niet kon verlaten. Toen nu in Australië een regeeringscrisis uitbrak, kon Churchill niets anders doen dan zijn propagandafiguur hals over kop terug te zenden. Zijn rijksconferentie is in het water gevallen en hij kan er over na denken, hoe hij het fatsoen van een Britsch wereldrijk nieuw leven kan inblazen om het te gebruiken voor zijn duistere plannen. (D.N.B.) geen verduistering te washington. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 171 tegen 117 stemmen het wetsvoorstel van het ministerie van oorlog verworpen, waarin voorgesteld werd bij wijze van proef in Washington verduisteringen te houden. Verscheidene aanhangers der regeering, die voor het voorstel pleitten, zeiden dat het niet gepast is zich in dezen oorlogstijd aan rust over te geven. Verscheidene sprekers noemden het voorstel echter belachelijk en een poging in de S. V. een door niets ge rechtvaardigde oorlogshysterie te wekken. De republikeinsche afgevaardigde Fish stel de sarcastisch voor liever direct den presi dent, de leden van het congres en de fede rale rechters uit te rusten met stalen hel men, asbestcotuums en gasmaskers. (D.N.B.) een Duitech ministerie van Koloniën. Men vestigde er de aandacht op, dat Duitsch land altijd heeft verklaard, geen afstand van zijn koloniale aanspraken te kunnen doen. (D.N.B.) In het weekoverzicht van den militairen medewerker van het DUB., generaal Glaise von Horstenau, wordt het volgende gezegd: De met onweerstaanbare kracht en met een alles berekenend verstand gevoerde be slissende slagen van de Duitsche weermacht op Griekenland's historische slagvelden ston den in de algeloopen week in het middel punt van de radioberichtgevmg en de pers van de geheele wereld. Het zou echter ver keerd zijn tegenover deze gebeurtenissen Noord-Afrika, het Britsche eiland, ën de zee, die dit eiland omringt en het van de Amerikaansche hulpbronnen scheidt, als oorlogsfronten van minder belangrijke ge beurtenissen te beschouwen. De Duiisch- Italiaansche Afrika-formatios staan drei gend aan de Egyptische grens. Zij houden Solloem in hun bezit, slaan flankaanvallen af, verijdelden Britsche landingspogingen bij Bardia en trokken ondanks actieve ver dediging de ring om Toorcek nauwer en steviger aan en troffen met stuka's en ge vechtsvliegers ha rans, schepen, pantserwa gens en voorraden. Nog houdt de dappere schare van den hertog van Aosta de Brit sche eenheden vast en vurig verlangend wacht generaal Wavell op de overblijfselen van de naar Griekenland gezonden briga des. Het gejubel over den tweefronten-oor log, die thans het rijk eindelijk was opge drongen en die de voor het eiland zoo on aangename gevechtseskaders naar den Bal kan moest doen verhuizen, is allang ver stomd, In de afgeloopen week waren er drie zware nachtelijke aanvallen op Plymouth, waarbij met het grootste succes de haven en werfinstaliaties werden bestookt, nieuwe nachtelijke aanvallen op bewapeningscen tra, vliegvelden en havens. Afzonderlijke acties op klaarlichten dag tot aan de Noord-Oostkust van Schotland met dol drieste en succesvolle scheeraanvallen op belangrijke afzonderlijke 'doelen vormden voor de voorbarigen een leering, dat het Duitsche luehtwapen sterk genoeg is voor een actie ook aan verscheidene fronten. Niet minder zwaar dan deze permanente en succesvolle bombardementen op het eiland weegt de stelselmatige vernietiging van de voor Engeland zoo belangrijke scheepsruim te, die ook in de afgeloopen week wederom nieuwe gaten heeft geslagen Hieraan had ook de Duitsche marine een niet onbelangrijk aandeel. Ook in het ge bied van de Middellandsche Zee was het Duitsche luehtwapen zeer succesvol: zij voerde herhaalde aanvallen op uit Malta, plaatste in de haven la Valetta talrijke treffers op de staatswerf en de havenin stallaties, bracht uit convooien twee torpe dojagers en verscheidene koopvaardijsche pen tot zinken. Vooral echter stelde het luehtwapen zioh tot taak de uit Grieken land vluchtende empire-troepen den terug weg af te snijden. In het begin van de vorige week werd het bergmassief van den Olympus bedwon gen en de opmarsch in de laagvlakte van Thessalië ingezet. Hoewel de hier aanvallende eenheden berg jagers en pantsereenheden reeds sedert eenige dagen geen nachtrust en warm eten hadden gehad, bleven zij de vluchtende empire-troepen op de hielen, die uit hun onoverwinlijk schijnende rotsstellingen ver dreven waren en toen onbedwingbaar op den weg LarissaLamia naar het Zuiden vluchten. Stuka's, golf na golf, stortten zich op voortjagende aan ontbinding ten prooi zijnde colonnes en verspreidden schrik en vernielmg. Met deze vlucht van de En gelschen over de laagvlakte van Thessalië was ook het lot van de Grieksche leger corpsen in Macedonië en Epirus beslist. Het was hetzelfde spel, waaraan ook het Oostelijk legercorps in Thracië ten offer was gevallen. Evenals daar door den over haasten aftocht van de Engelschen uit Saloniki en de vernieling van de bruggen over de Vardar de linker flank van het Grieksche Oostelijke leger werd openge scheurd en van zijn terugtochtlinies afge sneden en zoo tot capitulatie werd gedwon gen, zoo beteekende de vlucht van de En gelschen uit Thessalië de ontblooting van de rechter flank van de ten Westen van het Pin dus-gebergte strijdende Grieksche legeronderdeelen. Ondanks de door zijn troepen bewezen opofferende dapperheid bleef den opperbevelhebber van deze afdee lingen niets over als zioh op 23 April on voorwaardelijk over te geven. Hiermede was het Grieksche leger in hoofdzaak uit geschakeld en het lot van de in Grieken land gelande empire-troepen bezegeld. Voor generaal Wilson kwam het er alleen op aan een zoo groot mogelijk deel van zijn formaties op de schepen in veiligheid te brengen, in het beste geval een stelling te betrekken op de landengte van Corinthe en den Pelopponesos te verdedigen. Voor het eerst scheen hem de sprookjesachtig-be- roemde nauwe pas van Thermopylae als slotstelling geschikt. Via de Engelsche radio werden reeds nieuwe overwinningsberich- ten verspreid, toen was echter deze stelling al doorbroken. De weg naar Thebe, naar Attika was vrij. De dappere opmarsch via het eiland Euboea heeft hiertoe in aanzien lijke mate bijgedragen, omdat op dit eiland de rechterflank en den rug van de vijande lijke verdediging lag. In doldrieste acties van valschermjagers werd in den prillen ochtend van 26 April de landengte van Corinthe bezet en Corinthe zelf génomen, terwijl de landengte werd beveiligd. Op 27 April werd Athene bereiku en op de Acropolis de hakenkruisvlag geheschen. Op denzelfden dag bereikte de Leibstandarte Adolf Hitler in een onstuimigen opmarsch naar het Zuiden de golf van Patras, wist de Pelopponesos te bereiken en veroverde de belangrijke havenstad Patras. Hiermede was het reeds aangekondigde voornemen van de Engelschen, om, de Pelopponesos t >t een onneembare eilahdve$ting te maken, verijdeld, voordat hiermede nog een begin was gemaakt. Thans bleef alleen, evenals in Andalsnes en Duinkerken, als bitter einde de vlucht. Reeds in het begin van de vorige week wa ren van alle kanten oorlogsschepen, trans portschepen, schuiten en sloepen aan de kusten van Griekenland geconcentreerd, waar een beschermd hoekje maar insche pingsmogelijkheden bood. Het Duitsche luehtwapen verkende de opgave en de ge legenheid. In onophoudelijke golven be stookte het de in de havens en landings plaatsen voor anker liggende schepen en waar het vol geladen transportschepen ge lukt was open zee te bereiken, wist het luehtwapen deze te achterhalen en bracht schip na schip tot zinken of beschadigde het. Tot Kreta en zelfs voorbij Kreta werden de eenheden van de vluchtende transport vloot achtervolgd en in haar schuilplaatsen in de baal van Soeda opgejaagd. Nog is de geheele omvang van de catastrophe niet te overzien. Doch de eerstkomende dagen zul len licht brengen in de vraag hoe hoog de tol aan bloed is geweest, die de Engelschen moesten betalen, voor het feit, dat zij met dwang en beloften een dapper volk het slachtoffer lieten worden van hun eigen egoïstische belangen. tegen de zwitsersche pers. In de Wilhelmstrasse heeft een buiten- landsch journalist een vraag gesteld naar aanleiding van een commentaar van den radiozender te Rome op Zwitsersche pers stemmen. Het antwoord luidde, dat de Zwit sersche pers steeds meer moeite schijnt te doen Duitschland en Italië voortdurend te ergeren. Wellicht, aldus werd hieraan toe gevoegd, zal Duitschland nog eens tijd vin den om over de vraagstukken, die met de houding der Zwitsersche pers verband hou den, na te denken. Het zal het dan ook niet aan wenken laten ontbreken, die de Zwit sersche pers tot nadenken kunnen stem men. (D.NJ3.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 8.09 uur en gaat onder te 23.47 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De gelijkstelling van getuigschriften: een nadere uiteenzetting (Binnenland, 2de Blad). Buitenland Nu de strijd in Griekenland ten einde loopt (lste Blad). Het verzet in Amerika tegen deelneming aan den oorlog (lste Blad). zif voorts „laatste berichten" eerste blad. zie voor ons kort verhaal pagina twee van het tweede blad.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1