De krant voor de Jeugd 82s!e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 April 1941 Derde Blad No. 24871 r 1 CORRESPONDENTIE Schooltje spelen Oplossingen Mijn lammetje Fik en het poesje ANEKDOTEN Goede oplossingen Prijsraadsels Prijsraadsels Prijsraadsels ff b Beste raadselnichtjes en neefjes. Leest dit allen! Allen present? Ik denk. dat ik dit niet eens behoef te vragen! Want jullie hebben al gezien en vorige week reeds geraden! dat er deze keer weer iets bijzonders in onze kinderkrant is. dat jullie heel prettig vinden. Want Wie houdt er nu niet van prijsraadsels? Er worden alweer acht boeken beschikbaar ge steld, verdeeld als volgt: vier boeken onder alle getrouwen, twee boeken onder alle groteren, twee boeken onder alle kleineren. Dat geeft kans voor alle inzenders en inzend sters, en voor de getrouwen een dubbele kans. Vóór jullie aan het oplossen gaan, moeten jullie eerst goed lezen, wat boven de raadsels staat, en wat hieronder volgt: 1. Ieder lost dus minstens drie raadsels van ztfn (haar) groep op. Weet je de raad sels alle vier, des te beter; maar drie is voldoende. 2. Naam, leeftijd en adres onder de raad sels (alleen op de enveloppe is niet vol doende) 3. Op tijd, inzenden: liefst vóór Maandag morgen y uur, uiterlijk tot Dinsdag morgen 9 uur, naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38. 3. Duidelijk schrijven. 5. Elk kind zélf oplossingen schrijven op afzonderlijk velletje papier; met prijs raadsels schrijft ieder voor zich. Kinde ren uit één gezin: denkt er aan. In één enveloppe mag wèl, 6. Niet alleen de eindoplossing schrijven, maar ook de woorden, die je er voor moest vinden. Als je klaar bent met oplossen en inschrijven, lees het bovenstaande dan wéér door en zie goed na. of je aan alles gedacht hebt. Behalve goede oplossingen, moet ook de afwerking in orde zijn, wil je in aanmerking komen voor een boek. Gelukkig kan ik er by schrijven, dat deze waar schuwingen sléchts voor een klein groepje no dig zijn. Kinderen Van 11 jaar behoren bij de groteren. Geen, of korte briefjes deze keer; jullie weten: nii zijn de prijsraadsels de hoofdzaak. Ga nu vlug aan het werk; ik verwacht een massa goede oplossingen! Pim Metselaar Hèt postzegel verzamelen houdt je voortdurend bezig. Daar kun je "altijd mee doorgaan. Die bloeiende meidoorns zullen een mooi gezicht geven binnenkort, wy hebben hier iets dergelijks. Bedankt voor Je raadsel. Tineke Brandt Harteiyk welkom. Ja, je Grootvader heb ik gekend en je onderwyzeres ken ik ook góed. Dientje Veendorp Dat was een hele stap Zondagmiddag, jy voelde je benen, toen Je thuis kwam. Bobbie heeft zich nuttig gemaakt. Grietje Deegenaars Wat een fietstocht maakte jy! Jullie zyn voor geen kleintje ver vaard! Ria en Nini de Nie Nu kunnen jullie van heb feest vertellen. Ja, de goede tyd voor zwem men komt weer aan. Elly Punt Het weer is nu eenmaal niet te bestellen. Bedankt voor je raadsel, en je weet nog van die poeder van geduld? Coba Verlind Er is nog heel wat gevolgd op dat eerste cadeau! Wat ik zie, is ook mooi. Ik vaar er dus weer goed by.' Elsje en Wim Verlind Wim, doe jebest; het is voor jou de eerste keer, hè? Ik heb die wandelaars niet gezien; het was zeker een vro lijk gezicht? Ali en Koos Stikkelorum Nu is leren weer het parool. Ik zal het raadsel van Jan nog by de voorraad voegen. Wat een verlangen naar deze krant! Paul Blangé Je broertje heeft genoten, en blijft genieten van zyn hoofdcadeau. En jy daarby Bep Bogerd Het was een eohte raadsel middag met die regen. Je. ingezonden raadsel lijkt te veel op dat, wat we net gehad hebben. Probeer nog maar eens. Han Visser Foei. wat was je kameraad ondeugend geweest! Nu. ik zie, dat je het zon der hem ook wel afkunt: zeven goede oplos singen. S tientje de Ru De regen stuurde jullie handeling leiyk in de war. Denk aan je naam: ook in de brief. Olga Dersen Die geverfde eieren waren echte Paasverrassing. Je hebt toch ook van zon en buitenlucht genoten. Akelig, dat die jongens de eendennesten niet met rust konden laten. Ida Schophuizen Het mooie wéér kwam niet op de dagen, waarop je het nodig had. Nu heb je je duintochtje nog te goed. Rudolf David jy hebt een heeriyk reisje gemaakt op je laatste vacantiedag. Brammetje kan zich nu flink laten horen! Lida Teeuwen Heeriyk, te kunnen zeggen, dat al je wensen vervuld zyn. Gezellig, dat je je neefje meebrengt. Jan Ei-kelens Harteiyk welkom. Ik kan je meteen feliciteren met je verjaardag. Wat schrijf Jij al keurig! Joke de Vos Gelukkig heb je goede berich ten over Rie en ik hoop, dat de vreugdevolle thuiskomst al heeft plaats gehad. En dan hoop jk. dat hot Zondag voor jou een e*tra prettige feestdag zal zyn. Ik feliciteer je hartelijk. Annie de Ridder Jammer van verleden veek. Pas deze week goed op je krant! Fietje v. d. Berg Ik begrijp, dat je door die plotselinge thuiskomst verleden week een beetje in de war was. Je bent er goed by gevaren! Loes van Veggel Ik vind je postpapier leuk, en het versje biyft aardig. Je hebt nu een te leurstelling, maar toch ook weer prettige voor uitzichten. Nettie Boerendonk Met al die repetities biyf je lang in de voorpret, en dan gaat de tyd gauw om! Mijntje Mol Ik begryp nu best. dat de raadsels verleden weck in het gedrang kwamen, voor zo'n feest vinden ze dat niet erg. Feliciteer t>,e 0uders nog van my? Riek de Vos Weer hartelyk welkom; je bent Ritussen een „grote" geworden. Koos Flaman Wat bofte jy! Dat was onver dacht en ongewoon! Beppie v. d. Hart jy was zoet in je vacantie die mooie boeken! Annie v. d. Hart Beide handwerkjes van tehool zullen thuis goede dienst doen. Jy wordt dus heel gauw een kleine waterrot. Aukje v. d. Walle Ik heb wel gezien.dat, jy je helemaal niet verveelde. Wat zal die radys smaken! jy ziet de lente goed by jullie achter. Jan v. d. Walle Jij valt met je neus in de iuist prysraadsels. Zet je beste beentje maar 'f;or. Eradus By grotere raadsels ook dc Jzr?en.cr by schryven. die je voor het raadsel ttwst vinden. album'6 Batist Een klein versje voor je een dubbele verjaardag. Ook myn gelukwensen voor Henkie. jy bent een flink hulpje geweest. Antoon van Gyzen Een andere keer dus meer. Nu een groetje. Anny Feynenbuik Wat een feest Woens dagavond! Ging het zingen mooi? En wat een vrolijke enveloppe kwam my tegemoet! Zelf ge tekend? Myn compliment, en bedankt. Jopie en Freddy Susan We kunnen de zomerse dagen nog tellen; het Waren er niet veel. jy kunt het al netjes alleen klaarspelen. Freddy. Rie de Vos Daar schryft me de zieke zelf al weer een kaart. Dat is een goed teken, en jd begrypt, dat ik dus ook heel biy ben met jouw kaart. Nu maar gauw aansterken thuis. Kora Key Fyn. dat je zo genoten hebt in je vacantie. Maar altyd vacantie zou niet goed zyn. Coby Schouten Ik weet ook niet. hoe het komt van verleden week; ik heb je brief niet in handen gekregen. Annie Schouten Je had al goed geraden. De lente laat zich nu af en toe toch voelen Je verlangt natuuriyk naar de thuiskomst- van je broer. Is het al zover? Wim Stigter Harteiyk welkom; doe maar goed je best. Gerard Lina Hebben de konyntjes al hun intrek genomen in het nieuwe hok? Nu goed zorgen elke dag. Nee, met veel mooi weer zyn we niet verwend. Rudi Arkeveld Je Moeder zal goed in de bloemetjes gezet zijn. Voeg myn gelukwensen ook bij al die feesteiykheid. En mooi weer voor de bollentocht! Gerda Teljeur Nog harteiyk gefeliciteerd met je feestdag. Dat zal gezellig geweest zyn. Waarschyniyk ben je ook wel een klein beetje verwend! Annie v. d. Vos Wat heeriyke Paasdagen waren 'dat voor jullie! Nu ga je wéér de dagen aftellen. Benny Brons Ik begryp nu je bedoeling. Je had echter gezet: in Zuid-Holland. Bedankt voor de nieuwe raadsels. Joop en Jan Brons Beiden bedankt voor de ingezonden raadsels. Ik kryg al een hele voor raad van jullie alleen. Leny Moraal jy had al goed geraden, waarop je je mocht verheugen. Thea en Theo v. d. Oord Nu had ik toch eens misgeraden! Mooi postpapier. Drietal v. d. Pluym De verrassing is wel naar jullie zin. Het was goed wandelweer Zon dagmiddag, dus nu hebben jullie dan toch genoten. Corrie en Dik van Weizen Je 7 oplossingen waren nog op tyd, Corrie. Je trof het niet 2 vacantiedagen ziek te zyn. Nu is het een extra fyn raadseluurtje, Dik. Peter Westerbeek Nu ben je weer hard aan het werk. Voor een examen? Jaap Haasnoot Je bent heeriyk uitgeweest. Leuk, dat Je vandaar uit ook aan my dacht. Plonie de Geus Ik denk, dat je zusje dol blij was met haar „cadeautje". Dat waren gezel- ige Paasdagen met de logee's. Je bent een han dig naaistertje. Zusjes Schipper Jullie hebben veel gedaan, gezien en geleerd op 2e Paasdag. Maar het werd een terugreis met hindemissen. Ik begryp. dat je vader ongerust werd. Gertje Braster jy hebt je best geamuseerd in de vacantie met al die leuke spelletjes. Nelly Varkevisser En hoe vindt dat kleine rakkerdje het op de bewaarschool? Een hele ver andering ih haar leventje. Nélly van Duyvenbode Ik hoop, dat M. en V. beiden weer beter zijn. Wat je schryft, is by ons niet zo. Jullie briefjes zyn toch by elkaar gekomen. Nel Boon Jo hebt het goed geraden. Voor jou is het een feest, dat je weer naar school mag na zo langen tyd. Moet je nog veel inhalen? Annie Boon Het is waar, zoals je ziet! Doe jé best! Corrie Boon Het is gezellig voor le, dat Jannlq er ook hl) komt. Als vriendinhen krygen jullie nu een plaatsje onder elkaar. Jannle Angenent Hartelijk welkom in onze kring. En nu kan Ik je dadelijk dubbel felici teren: met je overgang efi met je verjaardag a.s. Donderdag. Maak maar veel pleizier. Krijntje Kinkel Dat arme konijn! Is het beter geworden? Jullie hadden een fijn tochtje Vrijdagmiddag. Meins van Vliet Weer hartelijk welkom. Ju bent toch een oude bekende van me? Je hebt een goede verjaardag gehad. Is het boek al uit? Jannie van Kampenhout Nu krijg je het druk met brieven schrijven.. Jullie namen passen mooi bij elkaar. Je zult nog wel vaker naar het lieve kleine nichtje gaan. Riek van Kampenhout Je hebt prettig, en Wies je is aan 't schooltje spelen Met haar poppen Riet en Jet. Ook het beerbje en de slaappop Heeft ze op een plaats gezet. Met een oude bril van vader In de hand een liniaal, Leert ze ernstig aan haar kind'ren Les van Nederlandse taal. „Jet, je moet het goed onthouden Hij krijgt altijd stam -f t, Kind'ren, zegt dat nu eens samen Goed! Zeg Lijs, doe jij niet mee Foei, je mag niet zitten suffen, Want dan krijg je zeker straf Kom, nu gaan we vlug aan 't reek'nen, Anders komt niet één som af." En zo speelt Wies heel de morgen Met haar poppen groot en klein Pas aLs Moes haar roept voor 't eten Zucht ze „Hè, wat was dat fijn!" TRIPUS KLEINMEIJER oud 12 jaar. Bep had een aardig hondje Dat was haar kameraad, Waarmee ze altijd sipeelde In huls en op de straat. Maar op een mooie morgen Bracht Vader voor haar mee Een aardig, gitzwart poesje Van net een maand of twee. Poes was een grappig diertje Het sprong al daadlijk pond, Maar wie er héél niet Wij was Jadat was Fik, de hond. Hij zat stil in z'n hoekje En keek het poesje aan, Terwijl hij heel boos gromde „Ga hier maar gauw vandaan". Maar poes, geen zier geschrokken, Liep vlug naar Fik z'tn mand En bedelde miauwend „Mag ik aan deze kant?" En Fik? Geheel verbijsterd Schoof hij een plaatsje in. Zo werden die twee vrienden En t was naar beider zin. TRIPUS KLEINMEIJER. Mijn Wfliu; is kort; Vergeet me niet gauw, lij bluf me nog vele jaren trouw, lnïd^iBli» Laeerwij Je had fijne extraatjes week. Eerst tractatie van Vader, en dan geen nieuws. Ik hoop voor jullie in het byzon- der, dat we gauw zacht weer krygen. Dat feestje was naar je zin. Willem Laman Zo'n fyne vacantie vloog natuuriyk om! Rie en Bep v. d. Laan Goed geraden. Ge zellig, die bloeiende tulpen in verschillende kleuren. Ali Baba had meer rovers by zich! Anny en Joop Everink Nu niet meer ziek worden voorlopig. Goed rapportennieuws! Riekje is ook welkom; zij heeft net de leef tyd. Lien Vis Ha. wat een gezelligheid komt mij tegemoet uit je brief! Tante met haar nichtjes en neefjes. Nu is de kennismaking helemaal vol tooid. Heel hartelijk dank voor de aardige kiek jes. Groet allen hartelijk van mü. Willy Wiggers Met een verjaardag schieten de raadsels er gauw by in. Heeft je zusje een lekker Paaseitje uit haar eierdopje gegeten? Riekje Wiggers Ik denk, dat jij nog wel graag met de poppenkamer van je zusje mee speelt. En dan juist in de vacantie! Trientje van Loef Je zult weer veel geknik kerd en gestuiterd hebben in Je vacantie. Je had liever je Tante gezien dan de regen. Je raad seltje is te bekend. Leni van Loef Myn allerbeste wensen voor het kleine nichtje. Ik hoop, dat je volgende keer een goed berioht kunt schryven. Nico van Loef Het beste met de kiespijn van je broertje. Die moet hl) kwijt zyn voor zyn verjaardag, Bedankt voor je raadseltje. Jannie v. T Zelfde Ik had niet gedacht, op je verjaardag een brief van je te krygen. Dat stel ik dubbel op prys. Jij had al mooie cadeautjes te pakken. Is er nog meer byge- komen? rI_ Maartjo Stavleu Je kleine nichtje heeft prachtige namen gekregen. Marütje van Run 's Morgens Moeder hel pen, en 's middags pleizier maken zo is de vacantie nuttig en prettig besteed. Nu de prys raadsels. Maartje Schaart Nu kun je gezellige naai- uurtjes houden met Marytje. Jullie hebben van het mooie weer geprofiteerd in het bos. Coba v d. Meys Je hebt een practische ma nier bedacht, om je album van plaatjes te voor zien. Je weet jezelf te helpen. Loes Horstmann Wat genoten jullie! En je verraste my met je mooie ansicht. Harteiyk dank, Bianca Horstmann Ook al een leuke kaart: welbedankt. Nu heb je het druk met pretjes. Zo wil je het wel. Die roltrap beviel Je: je doet niets, en komt toch boven. Ineke en Hans Kriek Wy hebben in deze vacantie hetzelfde bezichtigd als jullie. Dat schildery maakte een diepe indruk, nietwaar? De brief bleef er zelfs door liggen! Bedankt voor het raadseltje. Jo Harteveld Dat is een hele verandering voor je Vader. En jy boft er by. Ans Voorma Zijn de konijntjes gearriveerd? Nu zyn ze dan aan de zorgen van je zusje en jou toevertrouwd. Geen ongelukken gemaakt met gras snijden? Ingezonden door Joop Schalks. Kruidenier tot loopjongen: „Zeg Jongen, kon je nummer 400 niet vinden?" Jongen: „Nee baas, ik werd by no. 399 zo moe, dat ik maar terug ben gekeerd." Ingezonden door Bep Crama. Onderwyzer: „En heb weggegaan. Dat is fout, nietwaar?" Tommie: „Helemaal fout, Meneer!" Onderwyzer: „En waarom?" Tommie: „U hebt niet eens weggegaan." Corry de Roon Hertoge Die rode hond kwam wel heel ongelegen! Is hy weer gauw verdwenen, zodat je bytyds naar huis kon? Toni Neuteboom Deze keer dan alleen een harteiyk groetje voor jullie beiden. Fini de Lange Bedankt voor je ingezonden ^raadseltje. Inie Meyer jy verlangt ook naar mooi weer voor het plannetje op de fiets. Je had een flinke raadseloogst deze keer. Jannie Hartmann Je zusje Miep zal ook welkom zijn. Ze maakt dan een feesteiyk begin: prijsraadsels! Je had een heeriyke vacantie. Rietje Bogaards Vorige keer ben je dan niet present geweest. Of weet je dat zelf niet meer? Atze v. d. Kooi Ik heb gehoord van wat je schryft. Voor zo'n prettig uitstapje mag Je de raadsels wel een keer overslaan. Bea v. d. Kooi Jij bent ook nog fyn Uit geweest in'je vacantie. Maar aan alle pret komt een eind! Tweetal Rienstra Jullie hebben prettige vacantiedagen gehad. Nu wordt het tot de over gang een tyd van aanpakken. Anny Bokooy Deze week eindigt feestelijk voor jou. In de vacantie had Je er de voorpret al van. Niek en Marti Bakker jy hebt het uitge houden by ons in L. in je vacantie. Marti. Dat werd een logeerparty met een staartje! Binnen kort gaan jullie in optocht naar school. Nelly en Annetje de Ligny Harteiyk wel kom. Het is natuuriyk veel leuker de raadsels ook in te sturen, als je deze toch oplost. Drietal JSgelNu maak ik nog beter met jullie kennis. Zeer aangenaam! Jullie krijgen een mooi plaatsje in mijn album. Harteiyk be dankt voor de aardige foto. Julliè werden knap jes ongerust zeker, toen je zusje zo laat thuis kwam. Paul Mizee, Hartelyk welkom. Jé hebt met een veel oplossingen. Ook nieuwe raadsels mag je sturen. Mientje Uitdenboogaard Wat een fijn uitje had jij verleden week! Ansje Eichhorn jy. nog hartelijk gefelici teerd. Dat begint weer goed na de vacantie. Wat een keurige brief! Wie tikte dat zo mooi? Truusje van Weizen Jullie zagen dus al mooie bloemenvelden. Overal om je heen zie je nu het ontwaken van de natuur. Piet Brussee Nog hartelyk gelukgewenst. Twee dagen achter elkaar feest by jullie. Nu behoor je nog net by de groteren voor de prys raadsels. Grectje Lips Je mag wel alvast een nieuw raadseltje er by sturen, maar geduldig zyn! De laatste vacantiedag konden jullie nog eens volop genieten. Lydia Botermans jy bent dus weer met hart en ziel aan het werk! Annetje Mokkenstorm Éen laatste ant woordje op een late brief! Die Paasdagen vlogen weer veel te hard om. Lientje Mokkenstorm Over het foutje van de voorlaatste keer ben je al ingelicht. Het "be viel Jantje zeker best, zo gereden te worden op de step. Lenie Brocaar Hier kun -je nog net by, niet meer by de goede opl. zyn de kanaries al ver standiger geworden? De konyntjes houden zich kalmer. Bier eindig ik. Veel succes met de prysraad sels. Goed lezen en goed denken! Allen hartelyk gegroet door jullie Raadsel- tante, MEVR. M. J. BOTERENBROOD. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Boterdiep; Piet, peer, drop, Bep. 2. Een luchtschip. 3. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. 4. Ali Baba en de veertig rovers. All, den, veertig, oven, ar. Bert, bal, beer, roos. 5. Een gat. 6. Rysel, IJsel. 7. Paasvacantie; Papa. Alie, apen, soep, vier, Adam, cake, Alva, noot, thee, inkt, egel, (ezel). 8. boek Olga egel kalk der raadsels ontvangen van: Olga Derksen, Ida Schophuizen, Rudolf David, Lida Teeuwen, Jan Erkelens, Joke de Vos, Annie de Ridder, Fietje V. d. Berg, Loes v. Veggel, Nettle Boerendonk, Adie Mol, Myntje Mol, Bep- pie v. d. Hort, Annie v. d. Hart, Aukje v. d. Walle, Jan v. d. Walle, Koos Flaman. Wientje Eradus, Marietje Lagerwy, Sofietje LagerwiJ, Riekle Batist, Nellie Trap, Gé de Jong, Nico Op- tendrees, Dickie Optendrees, Antoon v. Gyzen, Anny Feynenbuik, Elsje Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Jople Susan, Freddy Susan, Kora Key, Joop Schouten, Annie Schouten, Coby Schouten, Rudi Arkeveld, Coba Heusen, Rietje Bleuzé, Gerard Lina, Tineke Brandt, Gerda Teljeur, Grietje Deeegenaars, Dientje Veendorp, Riek de Vos, Rie Brandt, Annie v. d. Vos, Wim Stigter, Ria de Nie, Nini de Nie, Elly Punt, Elsje Verlind, Coba Verlind, Wim Verlind, All Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Paul Blangé, Pim Metselaar, Bep Bogerd, Gusta Bogerd, Han Visser, Benny Brons, Jan Brons, Joop Brons, Tiny de Goederen, Stientje de Ru, Theo v. d. Oord, Thea v. d. Oord, Leny Moraal, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Corrie v. Weizen, Dik v. Welenz, Plonie de Geus, Anny Schipper, Adri Schipper, Gertje Braster, Nelly Varkevisser, Nelly v. Duyvenbode, Jaap Haasnoot, Meins v. Vliet, Nel Boon, Annie Boon, Corrie Boon, Janny Angenent, Kryntje Kinkel, Jannie v. Kampenhout, Riek v. Kampenhout, Rie v. d. Laan, Bfep v. d. Laan. Anny Everink, Joop Everink, Lien Vis, Willy Wiggers, Riekje Wig gers, Trineke v Loef, Leni v. Loef, Nico v. Loef, Jannie v. 't Zelfde, Peter Westerbeek, Willem Laman, Paulus Laman, Marietje Laman, Ma rietje v. Vliet, Bernard v. Vliet, Jacques de Geus, Suze de Geus, Johanna v. d. Zwan, Ma- rijtje v. Ryn, Maartje Schaart, Maartje Stavleu, Coba v. d. Meys, Ineke Kriek. Hans Kriek, Jo Harteveld, Ans T£oorma, Corry de Roon Hertoge, Mientje de Water, Toni Neuteboom, Afke Neu teboom, Finl de Lange, Annie v. Klaveren, Inie Meyer, Jannie Hartmann, Rietje Bogaards, Atze v. d. Kooi, Mea v. d. Kooi, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Anny Bekooy, Niek Bakker, Marti Bakker, Nelly dé Ligny, Annetje de Ligny, Koos Jagel, Wim Jagel, Mieni Jagel, Ali Blansjaar, Annie Blansjaar, Paul Mlzee, Mientje Uitden boogaard, Aasje Eichhorn, Truusje v. Weizen, Pim van Weizen, Piet Brussee, Lóesje Sloos, Greetje Lips, Lydia Botermans. Vorige week te laat ontvangen^ van: Annetje Mokkenstorm, Lientje Mokkenstorm. 1. Naam, leeftijd en adres onder de oplossingen. 2. TUdig ixisturen, liefst vóór Maandagmorgen 9 uur, uiterlijk tot Dinsdagmorgen 9 uur. 3. Leest allen begin correspondentie! voor de groteren (11—16 jaar). Minstens drie raadsels oploseen. Dc letters aaaaaaabbdeeeoeee iiiyykllllmnnn n*o orrrrrss t u w w, (samen 45 stuks), moeten in deze' figuur worden ingevuld, en wel zodanig, dat er tien woorden ontstaan, alle eindigende op G. Dit is de G in het middelpunt. De letters 1 tot 10 van de buitenrand vormen de naam van een beroemden Duitsen keizer uit de Middeleeuwen. De woorden, van buiten naar binnen gelezen, betekenen: Lieve, kleine lammetjes Hupplen in de wei Maken kromme sprongetjes Hollen wild en blij Over groene grasjes heen. Over bloempjes klein. Had ik maar zoo'n lammetje 't Zou mijn popje zijn. k Zou het dragen op mijn arm, Als een bayMnd. 'k Zou er mee uit wandalen gaan, Aan een lichtblauw lint. "k Zou het voeren lekkere melk Uit een flesje klein. O, wat zou ik vrees'üjk blij Met zo'n popje zijn I Maar mijn Moeder zegt: „Wel nee, Laat die beestjes vrij1 Lammetje hoort 'bij het adhaa/p Net als Jdj by mij. MARIE MICHON. m. Uit de lettergrepen: eu, i, kar, nie, pa, ple, rijs, ro, ro, sin, tel, to, ton, u, wijk (dus 15 stuks) moeten zes woorden, elk van 6 letters gevormd worden, nJ: bordpapier, werelddeel. Nederl. plaats, van boven 1. gedoofde steenkool 4. 2. droombeeld. 5. 3. soort spot. 6. De beginletters vormen van boven naar beneden gelezen een voedingsmiddel, de eind letters van beneden naar boven een specerij. IV. Myn geheel van 30 lertters vertélt jullie iets, waaraan jullie allen goed moeten denken. 21, 22, 23, 24, 26, 11, is een zeer bekende stad voor ons! 27, 28, 29, 30 werd deze winter veel gebruikt als brandstof, want we hadden het niet graag 15, 28, 29, 24. Ieder hoopt in zyn leven op 1, 2, 13, 14, 15 9, 7, 6 ls een onderaardse graver. 5. 6, 7, 8, 9, 10, 11 zien we graag in onze tuin en in huis. 3, 4, is een voegwoord, 2, 1 een landbouwwerktuig, 19, 20 een voor zetsel, 18, 17, 16 een lichaamsdeel. 25, 18, 17, 17, 16 een 6tad in Friesland, 12, 3, 4 een schrijf behoefte. ▼oor de kleineren (7—11 jaar). Minstens drie raadsels optassen. I. In bovenstaande figuur moeten de letter?: aaabbeeeeelikknnnnorr (samen 21) worden ingevuld, zodat in de verti cale en horizontale rijen dezelfde woorden ont staan en wel van de volgende betekenis: 1. Insluiting van een vesting of stad. 2. Heel naar. 3. Verkeersweg. 4. f Interesse. 5. Palmsoort. 6. Voertuig. 7. Niet de kortste weg. 8. Indisch kledingstuk. 9. Reptiel. 10. leuk. N n. Onder de familieberichten in een krant stond de volgerfde kennisgeving: Getrouwd: N. O. LEOPARD. LIES VRUHM. De plaatsen, waar de belde echtgenoten vóór het huwoiyk woonden, vinden Jullie, door om zetting der letters van hun namen. Dus: draaien en nog eens draaien is het parool! 4- 5T 1. schiereiland v. Azië. 2. walmen. 3. stad in W.-Duitsland. 4. Jongensnaam. 5. voorzetsel. 6. klinker. n. M(jn geheel van 11 letters noemt iets van deze tUd. 5, 6, 7 is een deel van ons geraamte, 3, 6 een muzieknoot, 1. 5, 10, 11 een getal, 7, 8. 8, 5' woont naast ons. Het middagmaal noemen wo v/el eens de 1, 2, 3. 4, 5, 6. 11, 3, 4 betekent: droevig gestemd. 4, 8, 10, 9 is een deel van een ketel. m. Verborgen groenten en fruit. 1. Ik heb deze gesp in Azië gekocht, toen ik daar myn grote reis maakte. 2. Hy wilde het touw maar niet loslaten. 3. Hier is heerlijk vruchtensap; pel jy er nu wat noten by? 4. Je moet Je kamer beter opruimen. 5. Het middagmaal was te veel voor Cato; Ma at er ook van mee. IV. Hier volgen 7 Nederlandse woorden: 1. drie - ster. 5. be - ten. 2. Om - men. 6. voor - deel. 3. werk - iyk. 7. ver - der. 4. ga - ge. Op de plaats van het deelstreepje (-) moet een van de navolgende lettergropen ingevoegd worden, zodat 7 nieuwe woorden ontstaan: nr. mas. oor. oos, ra. spie, tuig. By juiste plaatsing vormen de beginletters van deze tussengevoegde lettergrepen van boven naar beneden de naam van een zeeman.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9