Vrijdag 25 April 1941 VISSCHERiJ-BERKHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Italïaansch Weermachtsbericht Duitsch weermachtsbericht SPORT Stadsnieuws Dagbladreclame is niet te vervangen Kampioenschap van Leiden en Omstreken LAND EN TUINBOUW KERK- EN NIEUW* Uit de Omstreken RECHTZAKEN BURGERT,TJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT MA1KT EEUCMTIN Het Italiaansch weermachtsbericht num mer 324 luidt als volgt: Onze troepen zijn bezig in Griekenland geheel Noord-Bpirus te bezetten. Luchtfor- maties hebben talrijike vlooteenheden ge bombardeerd, welke gemeerd lagen in de baai van Soeda op Kreta. In de eerste uren van den ochtend van gisteren hebben vij andelijke vliegtuigen het eiland Rhodos ge bombardeerd. In Noord-Afrika aan het front van To- broek bedrijvigheid van onze patrouilles. In den nacht van 23 op 24 April heeft de vijand een nieuwen aanval op Tripolis ge daan zonder slachtoffers te maken; eenige schade. In Oost-Afrika zijn ten Zuiden, van Des- sie op belangrijke strijdkrachten van den rij and energieke tegenaanvallen gedaan door onze troepen. De vijand leed onder het vuur van onze artillerie zware verliezen. Ten Oosten van Gamibela en in de zone der meren zijn gevechten geleverd, die voor ons gunstig zijn afgeloopen. DE INTOCHT IN LAMIA. Bij den intocht van de Duitsche troepen in de Grieksche stad Lamia hebben zich begroetingstooneelen voorgedaan, die op in drukwekkende wijze de ware stemming van het Grieksche volk weergaven. Mannen, vrouwen en kinderen stonden in de straten, waardoor de Duitsche troepen binnentrok ken, en wierpen den Duit-schen soldaten bloemen en cigaretten toe. Herhaaldelijk weerklonk uit de menigte: „Kato i Agglia" (Weg met Engeland) (D.N.B.) HET ENGELSCHE GARNIZOEN IN PALESTINA. Uit Palestina wordt gemeld, dat het En- gelsche garnizoen aldaar in de grootste haast naar Noord-Afrika wordt overge bracht, waarbij alle beschikbare transport middelen worden gebruikt. In de plaats van de uit Palestina gehaalde Engelsche troepen zullen de via Basra komende Indi sche troepen daar gelegerd worden. Zij zul len door de woestijnen van Irak en Trans- jordanië worden vervoerd. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN MORGENTHAU OVER BELASTINGVERHOOGING. Bij het indienen van voorstellen tot het heffen van aanvullende belastingen tot een bedrag van 3.5 milliard dollar heeft de Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, in de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat het onmogelijk is, dat de tot dusver gebruikelijke levenswijze wordt voortgezet en tegelijkertijd wordt voldaan aan de noodzakelijkheden der bewapening. De bijzonderheden van het belastingpro gram werden vervolgens door onderstaats secretaris Sullivan uiteengezet. Het plan van het departement van financiën be helst het behoud van de normale inkom stenbelasting en een verhooging en uit breiding van de belastingopcenten voor verschillende groepen inkomens. Voorts be helst het plan het voorstel tot het heffen van een belasting op corporaties en om zetbelasting, resp. verhooging van belasting op sigaretten, tabak, benzine, etc. (D.N.B.) SENATOR WHEELER BEDREIGD. Bijzonder opmerkelijk en karakteristiek vinden de Duitsche bla«den een bericht van de United Press, dat senator Wheeler be kend heeft gemaakt, dat men hem met physiek geweld heeft bedreigd voor het ge val hij zijn streven om de Ver. Staten bui ten den oorlog te houden, zou voortzetten. De bladen spreken van „gangstermethoden". De Voelkischer Beobachter schrijft bijv.: de voorvechters van de hulpverleening aan Engeland kondigen met dit dreigement aan, dat zij bereid zijn gangstermethoden op de manier van Al Capone toe te passen op de Amerikanen, wien het welzijn van de Ver. Staten nader aan het hart ligt dan het lot van Engeland. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat dit dreigement wel een actie zal zijn van de Engelsche secret service. Deze verricht nu ook in Amerika zijn wereldbekende taak om lastige politici op de een of andere wijze tot zwijgen te brengen. (D.N.B.) GRIEKENLAND EN DE VER. STATEN. Uit Athene meldt de New York Post, dat men er in Griekenland bitter over klaagt, dat geen hulp uit de V. S. is aangekomen, ofschoon Griekenland voor vele millioenen dollar wapenmateriaal had besteld. De V St. hebben zich beperkt tot financieele hulp, die niet tegen den toestand was op gewassen. (D.N3.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Thermo pylae door een omvangrijken aanval geno men. Daarmede is de vijand uit een bij zonder sterke, sedert lang gefortificeerde verdedigingsstelling verdreven. Aan dit succes hebben bergtroepen weer een. groot aandeel. Door voortdurende aanvallen op sche penconcentraties in de Grieksche wateren hebben formaties gevechtsvliegtuigen en stuka's ook gisteren den vijand zware ver liezen toegebracht. Ten westen van het eiland Thermia brachten zij een koopvaar der van 6000 b.r.t. tot zinken en plaatsten elders op drie groote schepen bom vol tref fers. Naar reeds in een extrabericht is bekend gemaakt, heeft het luchtwapen Woensdag bovendien vijf transportschepen en mate riaalschepen van 21.600 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht en 11 andere schepen be schadigd, waaronder een t-orpedojager en twee hulpoorlogsschepen en wel zoo zwaar dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsche expe ditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos werden twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 36 vliegtuigen, benevens tal rijke auto's op den grond vernield. Een viermotorige Britsche vldegboot werd in een haven van het eiland Salamis in brand ge schoten. Een oorlogsschip, dat in overzeesche wa teren opereert en reeds gemeld had, dat het 29.000 brt. tot zinken had gebracht, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheepsruimte vernietigd. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een ver kenner met grooten actieradius een Brit- schen jager van het type Spitfire neerge schoten. In den afgeloopen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Ports- houth weer succesvol met brisant- en brand bommen. In de haveninstallaties ontstonden nieuwe verwoestingen en ver zichtbare branden. Andere luchtaanvallen richtten zich op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche oostkust. Gevechtsvliegtui gen brachten ten oosten van Dundree drie koopvaarders van 14.000 brt. in totaal van een convooi tot zinken en beschadigden ten oosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en In de avond uren de kust in de bezette gebieden na derde, haalde marine-artillerie twee vlieg tuigen omlaag en jagers en luchtdoelartil lerie ieder één. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in hét Noord-Duitsohe kustgebied en o.a. bommen, op woonwijken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die aldus ontstaan waren, konden snel wor den geblusoht. Oorlogseconomische of mili taire schade is nergens ontstaan. De aan vallen eisohten eenig eslachtoffers onder de burgerbevolking. Een nachtjager, be mand door luitenant Voelkers (comman dant en bestuurder)Feldwebel Biehne (marconist) en Feldwebel Guertner (boord schutter) schoot binnen drie kwartier vier vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het begin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koop vaarders met een totale tonnage van om streeks 1.900.000 brt. opgebracht of in be zette havens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van luite nant ter zee eerste klasse Kretschmer en kapitein luitenant-ter-zee Schepke zijn niet teruggekeerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aan deel aan de vernietiging van vijandelijke convooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstandigheden voltrokken werd, en zij hebben bij die gelegenheid hun totaal resultaat aanmerkelijk verhoogd. Luitenant ter zee eerste klasse Kretsch mer heeft thans behalve drie vijandelijke torpedojagers waarvan twee gedurende zijn laatste onderneming in totaal 313.611 b.r.t., waaronder de hulpkruisers Laurentic, Patroclus en Forfar tot zinken gebracht, kapitein luitenant ter zee Schep ke 233.971 bx.t. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide commandanten, wier buitenge wone verdiensten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden door het Eikenloof, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis hebben met hun dappere bemanning onvergankelijke lau weren verworven. Een deel der bemanning onder wie luitenant ter zee eerste klasse Kretschmer, is in gevangenschap geraakt. KON. NED. GROFSMEDERIJ N.V. Jaarvergadering van aandeelhouders. In de hedenmiddag ten kantore der ven nootschap gehouden jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grof smederij waren 5 prioriteits en 5 gewone aandeeler. vertegenwoordigd, recht geven de op het uitbrenger, van 37 stemmen. Na opening der vergadering door den voorzitter van het college van commissa rissen, den heer J. H. Zeeman, las de di recteur, de heer N. S. F. van Ginkel de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd. Net jaarverslag alsmede de balans en verlies- en winstrekening, waarvan wij de cijfers reeds eerder publiceerden, werden onveranderd goedgekeurd. Vastgesteld werd over 1940 op de priori- Jeits-aandeelen 6°/o en op de gewone aan deelen 8<V0 dividend uit te keeren. Tot leden van de commissie, belast met net nazien der boeken over 1941 werden benoemd de heeren Cramer, de Vries en )hr, C. c. Roell en tot hunplaatsvervan gers de heeren ir. A. M. Touw, ir. P. C. Lin- denbergh en mr. P. E. Briët. Vervolgens werd overgegaan tot uitloting VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 25 April. Tarbot f 5,80 tongen 5,90—3,80; (beide per KG); kabeljauw f.23 per stuk; griet f.200—183; kleine schol f 9646; pufschol f.35—19; kleine gul f.6360; groote schar f.54; kleine schar f.26; pufschar f.14—6; wijting f.50—48. roode poon f.39 (alles per 50 KG). Besomining trawler: IJm. 253, Sumatra. 150 manden, f. 3136. Besomming loggers: KW 175 f.848. Besomming kotter: IJm. 203 f.5110. DAMMEN. OM DEN ZILVEREN LEIDSCH DAGBLAD- WISSELBEKER. De Vierde ronde van deze kampioenschappen kenmerkte zich door lustelooze partijen. De oorzaak meenen wij te moeten zoeken in de voor sommigen te sterke bezetting en het ge volg, dat deze spelers reeds voor de finale zijn uitgeschakeld. Volgende week wordt voor de hoofdklasse de laatste voorronde gespeeld en het. doet zich aanzien, dat de finale pas den felsten strijd zal gaan brengen. Over de ge speelde partijen het volgende: H. Kinnegln—A. Pronk - Een vrij levendige partij met in het begin een gelijk opgaanden strijd. In het middenspel moest Pronk door het opspelen van zijn kroonschijf een schijf offe ren. wat zich later wreekte. Na twee uur spelen moest hij dan ook capituleeren. Kinnegin is uitgespeeld en behaalde 6 punten uit 4 wed strijden. Hij plaatste zich hiermede in de finale. Th. ZwetslootC. J. Koree - Zwart, die het moest opnemen tegen den nog ongeslagen Zwet sloot, piobeerde het met een scherpen aanval op wit's linkervleugel. Door het innemen van een ver vooruitgeschoven positie behield Koree langen tijd het initiatief. Zwetsloot stoorde zich echter, niet aan deze tactiek en wist door handig spel schijfwinst te verkrijgen. Koree speelde verbeten verder, maar moest bij het af breken aan Zwetsloot de hand reiken. Zwetsloot moet nu nog een partij spelen tegen Mertens. Zijn plaats In de finale is echter reeds verze kerd. Mertens daarentegen moet deze partij winnen om in de finale te kunnen komen. W. F. OlivierL. F. v. Steenbergen Een 3228 opening, beantwoord met 2025 van zwart. Beide spelers hielden zich aan hun be kende openings-tactiek en de opening verliep rustig. Olivier, die even later de hekstelling verkoos, liep bij den 17den zet in een vrij een voudig damzetje, dat later door een afruil twee om een op een schijf verlies kwam te staan. Steenberger, die dezen avond niet op volle kracht speelde, probeerde door diverse af ruilen de kwaliteit te behouden Door een een voudig zetje won Olivier echter zijn schijf weer terug, waarna in een betere positie voor Steen bergen tot remise werd besloten. O.i. de beste verhouding voor deze partij. W. Heemskerk—M. Optendrees Een tam partijtje. Na een vlotte opening, die geen der spelers eenlg doorslaand voordeel opleverde, kwamen deze spelers al spoedig in het eindspel. Ook in dit eindspel was het telkens moeilijk te bepalen, wie der damspelers beter stond. Het werd dan ook een vredige verdecling der pun ten. Heemskerk moet nog tegen Steenbergen spelen en heeft nog een goede kans om in de finale te komen. W Nijenhuis—S. v. d. Reek - Een snel be sliste partij. Bij den lOden zet liep wit in een lokzet en gaf gewonnen, wat tevens de eerste punten voor Reek beteekende. De volledige uitslagen luiden: Hoofdklasse: H Kinnegln—A. Pronk 2—0: Th Zwetsloot—C. J. Korree 2—0: W. F. Olivier L. F. v. Steenbergen 1—1; W. Heemskerk—M. Optendrees 1—1; W. Nijenhuis—S. v. d. Reek 0—2 Tweede klasse: G. Dille—C. Teunissen 0—2; C. Klinkenberg—J. Klein 0—2; J, Schelvis— P. van Vianen 02: W. de Roode—F. Schild 0—2; J. Kromhout—J. de Bree 2—0; M, v. Nie- hoff—J. Heemskerk 1—1; F. Franken Jr.—F. Lardee afgebroken Uitgestelde partij C. Teurjissen—W. de Roode 2—0. Donderdag 1 Mei wordt de 5de ronde gespeeld. van een aantal obligaties. Bij acclamatie werd de heer ir. M. C. de Jong, onder-directeur der vennootschap, ter uitbreiding van de directie benoemd tot mede-directeur. De voorzitter wenschte den heer de Jong met zijn benoeming geluk. De periodiek aftredende commissaris, de heer C. J. P. Zaalberg, werd als zoodanig herkozen. Hierna werd de vergadering gesloten. NORMAALPAPPOEDER. Naar aanleiding van het schrijven van een lezer, waarin hij het gebruik van normaalpap- poeder voor bespuiting van vruchtboomen ont raadde, deelt onze medewerker mede: Naar aanleiding van Uw schrijven als zouden door het vervangen van Bordeausche pap door normaalpappoeder (Bourgondische pap) de vruchtboomen hun bladeren en vruchten ver liezen, kan ik U geruststellen. Zulks is heelemaal niet het geval. Mocht U toch ervaring in die richting, hebben dan heeft U öf het middel niet goed toegepast öf niet het juiste poeder ge bruikt. Een jarenlange ondervinding heeft ons (en anderen) het middel doen waardeeren. We wijzen er ten overvloede op, dat we normaal pappoeder éénmaal gebruiken, n.l. kort voor den bloei en verwijzen onze lezers naar ons artikel over de bestrijding van schurft (Fusicladium) en bevelen een en ander met klem aan. Inmiddels den lezer vriendelijk dank voor zijn schrijven en de moeite, zich getroost. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hoogkarspel-Lutjebroek cand. P. M. Mentzel te Amsterdam. Beroepen te 's-Gravenhage ds. J. J. Polder vaart te Vriezenveen. GEREF. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Maassluis cand. M. J. C. Blok. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Bedankt voor Aardenburg ds. J. Meerburg Snarenberg te Groningen. vastgesteld, dat de rose Europa zich het best blauw laat kweeken. In wit. is nog steeds Mad. E. Mouillère een op den voorgrond tredende soort. De eerste Hor tensiakeuring heeft een resultaat, dat tot tevredenheid stemt. Het is te hopen, dat bij een volgende gelegenheid ook de kleine kweee- kers den moed zullen hebben om met hun pro ducten uit te komen. De navolgende onderscheidingen werden toe gekend: Fa. Jac. Hansen Kr. 1ste prijs met 6 Europa rose; fa. Wed. P. Evelëens en Zoon, le prijs met 6 Mein Liebling rose; fa. Jac. Hansen Kr. 2de pr. met 6 Europa rose; fa. Wed. P. Eveleens en Zoon 1ste prijs met 6 Mad. Miss Belgium; fa. Jac. Hansen Kr. 2de prijs met 6 Mad. G. J. Bier rood; ideem 1ste prijs met 6 Europa blauw; idem 2de prijs met 6 Holstein: idem eereprijs met een inzending van 30 varië teiten; Wed. P. Eveleens 1ste prijs met hetzelfde nummer. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Ettlna Clara, D. van H. M, Speek man en H. E. A. Jesty Augustinus Cliristiaan Maria. Z. van W. J, Karpes en A. M. Wesseling Johannes Gijsbertus Antonius, Z. van P. J. van der Meer en A. K. Hoogenboom. Ondertrouwd: P A. Ravelll en M. B. Senn van Basel Wagemans G. Verboon en T. Tolsma B. Wijsman en J. G. C. Krol. RIJNSBURa AANVOER VAN DARWINTULPEN. Matige handel. Aan de bloemenveiling zijn het thans nog alleen de Darwintulpen, welke worden aan gevoerd. Voor de vroege tulpen is het sei zoen voorbij. De uitkomst was niet slecht. Ook de koude kassen raken langzamerhand leeg. Daalden de prijzen verleden week, door het koude weer is nu weer 'n stijging merkbaar. De voorraad is trouwens niet groot. Anders is het met narcissen, welke in groote hoeveelheden ter veiling komen. Hoofdzakelijk van den kouden grond. Hya cinthen worden niet meer aangevoerd. An dere bloemensoorten, zooals margrieten, anemonen enz. komen meer aan. De straat- en markthandel blijft matig. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornells Hoogervorst 28 jaar en Wilhelmina Catharina Bader 24 jaar. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal van een rijwiel. Gistermiddag moest terecht staan de 30-jarige los arbeider D. B., uit Lisse, om dat hij op 10 Maart j.l ten nadeele van den 40-jarigen bloemist J. M. v. Houten uit Hil- legom, een rijwiel heeft weggenomen, het welk onbeheerd op de Botermarkt te Haar lem stond. Verdachte was niet verschenen. De benadeeldewerd als getuige gehoord. Uit het strafblad van verdachte bleek, dat hij reeds eerder veroordeeld was. De officier van justitie, mr. v. d. Burgh, eischte 8 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank zal op 7 Mei uitspraak doen. AALSMEER. PLAATSELIJKE HORTENSIAKEURING. Mooie inzendingen, doch weinig deelnemers. De afd Aalsmeer van de Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde hield gisteren een plaatse lijke keuring van in bloei gebrachte Hortensia's. Er waren helaas slechts weinig deelnemers. Het tentoongestelde was evenwel ruimschoots de moeite van een bezoek waard. Heel wat mooie exemplaren waren aanwezig. Zoo zagen wij van de fa Jac. Hansen en Zoon een verzameling van 30 verschillende variëteiten. Het is zeker een prestatie om een dergelijke verzameling gelijktijdig in bloei te hebben. De ééne soort heeft met gelijke warmte soms een week meer tijd noodig dan de andere, alvorens de bloem volkomen ls geopend. Een véél grooter aantal kweekers echter had aan deze belangrijke keuring moeten deelnemen en tevens een bezoek moeten brengen. Het is van het grootste belang om het allerbeste te zien en er voordeel mee te doen. Wat de variëteiten betreft noteerden wij in de rose kleuren Pres. Doumer, Mein Liebeling, Europa, Miss Belgicum, Fortschfitt e.a. Wat de blauwe kleur betrof, kan worden GEBOREN: Christina Beatrix Irene dr. van N. P. Rust en J. J. Buijtelaar Simon Hendrik zn. van S. H. van Iterson en B. A. Kloosterman Johannes Theodorus Gerardus zn. van G. H. Boezaard en H. Klaverweiden Johannes Martinus zn. van P. M. van der Voort en G. van Egmond Wil lem zn. van D. Bergman en S. M. Mieremet Lambertus Simon zn. van L de Wit en M. C. Wassenaar. Joanna Magdalena Catharina dr. van P. Huiser en J. van Zoelen Johannes zn. van C. Selier en D. Beekman Maria Caharina dri van D. H. Nieboer en J. J. van Aken. ONDERTROUWD: H. Buurman jm. 28 jr. en A. W. Oostendorp jd. 21 Jr. I Heijmans Jm. 27 jr en J. van Clt- tert Jd. 21 jr. GETROUWD: J. Sinteur jm. en A. van Kooperen jd J. D. Slothouwer jm. en S. Ladan Jd. L.'van den Bosch jm. en N. van Varick jd. P. J. Mink jm. en M. Langezaal jd. F. F. Hederik jm. en F. E. Bron jd. OVERLEDEN. T. Spruitenburg wedn. 69 jr. J. Burgerjon m., 63 jr. L. J. van dér Veer m., 52 jr. C. Lasander wed. van A. Hefjnen 86 jr. J. de la Rie m.. 67 jr. D. Verzaal zn., 7 mnd. H. Onvlee m., 57 jr. AMSTERDAM. 25 April. Bij een beschouwing van het huidige koers- peil der binnenlandsche industrieele aandeelen op de Amsterdamsche effectenbeurs met de overeenkomstige noteeringen aan het begin van dezè maand, kan men ten aanzien van tal van fondsen waarnemen, dat ae koersen op het oogenblik vrijwel algemeen op een belangrijk hooger niveau zijn komen te liggen. Deze stijging vindt haar oorzaak voornamelijk in twee factoren. In de eerste plaats is het zeer waarschijnlijk, dat naar verhouding niet onbe langrijke ruiltransacties hebben plaats gehad tusschen Amerikaansche fondsen en goede Ne- derlandsche industrieele waarden. Menigeen im mers is er den laatsten tijd toe overgegaan zijn belang bij Amerikaansche shares te doen ver minderen, aangezien het verhandelen daarvan straks na 1 Mei aan verschillende bezwaren onderhevig is. Verantwoordelijk in de tweede plaats voor de koersstijging is het feit, dat menigeen nog over behoorlijke liquide middelen beschikt uit hoofde van een verdere geleidelijke liquidatie van beschikbare voorraden, zoowel door con sumptie hier te lande als voor export naar el ders die niet meer in goederen kunnen wor den geïnvesteerd, door het wegvallen van den aanvoer hiervan uit overzeesche gebieden, van wege de verbreking der scheepvaartverbindingen met ons land. Alhoewel het koerspeil eenerzljds van de goede Nederlandsche aandeelen aanzien lijk Is gestegen, terwijl anderzijds het te maken rendement onder de tegenwoordige tijdsom standigheden uiterst ongeker is, geeft men er desondanks de voorkeur aan deze middelen in aandeelen te beleggen, alhoewel aankoop van obligaties misschien een hooger rendement zou opleveren. De middagbeurs. Wederom moest de Effectenbeurs het stellen zonder factoren, waaraan met be trekking tot het koersverloop steekhou dende conclusies konden worden vastge knoopt en het gevolg hiervan was, dat het beleggende publiek zdch op den achter grond hield en het zakenverkeer op de aandeelenmarkt van bescheiden afmetin gen bleef. Een van de meest opvallende verschijnselen was de vaste stemming, die zich op de Beleggingsmarkt openbaarde. Voor de Nederlandsche Staatspapieren bestond goede vraag en vooral begin beurs ging er in de nieuwe 4 procents obligatiën en in de Gestaffelde Leening aardig wat om. De nieuwe 4 pCt. obligatiën stegen daarbij van 97 3/4 tot 98, terwijl de Gestaf felde Leening naar.boven ging van 88 3/4 tot 89 3/4; tegen het scheiden van de markt werd op ongeveer de beste prijzen van den dag gehandeld. Obligatiën uit de andere jongere emissies lagen eveneens goed in de markt, de Oude Schuld was niet veel veranderd, maar prijs houdend, terwijl de Indische leeningen even eens vaster lagen. Gemeentelijke en provin ciale obligatiën waren goed gedisponeerd, terwijl ook de Pandbrieven eenige vraag ontmoetten.Nog steeds zijn belangrijke som men op zoek naar een goed emplooi en naar het schijnt worden thans de eerste rangs beleggingen weer uitgezocht om aan dit emplooi te voldoen. In tegenstelling met de Beleggingsafdee- ling had de locale markt een gedrukt voor komen. Er waren maar weinig orders, maar grootendeels hadden deze betrekking op verkoopen. Hoewel er maar weinig mate riaal aan de markt komt was dit toch vol doende om de koersen allerwege naar be neden te drukken daar de kooplust voor aandeelen vandaag verre van groot was. Van Industrieelen vormden de Philipsaan- deelen echter een uitzondering. Dit aan deel werd eenige procenten boven het vori ge slot ingezet en bewoog zich onder de noodige schommelingen geregeld rondom 240. Unilevers waren bij kalmen handel iets lager evenals Aku's. Ook de minder cou rante Industrieelen hadden over het alge meen een gedrukt voorkomen. De Scheepvaartrubriek was zeer stil. Scheepvaart Unies zakten bij gebrek aan belangstelling een paar punten in en daalden zelfs tot 176. De aanverwante soor ten gingen eveneens een paar procenten omlaag. Bij zeer kleine omzetten zagen Oude Booten zich eenige punten ontgaan. Ook de overige Scheepvaartpapieren ver keerden lichtelijk in reactie. De affaire in Cultuurwaarden was van geringen omvang. H.VA.'s kregen een vrij groot verlies te boeken en daalden van 437 tot 432. Vorstenlanden waren echter maar weinig lager. Aandeelen Java Cultuur wa ren ex dividend 6 procent. De affaire op de Rubbermarkt beperkte ziph voornamelijk tot Amsterdam Rubber. De koers kwam iets iets lager te liggen. De minder courante soorten waren verwaarloosd. Van de Ta- baksaandeelen waarin niet veel om ging, waren Oude Doll's eenige punten lager. In Olie's was ook niet veel te doen; na prijs houdende opening werd een benedenwaart- sohe richting gevolgd en ten slotte werd ge handeld tegen 247 of omstreeks een zestal punter, beneden het debuut. Voor Amerikaansche Waarden was de be langstelling sterk bekoeld. Het verloop van New-York was voor de houders dezer pa pieren niet bemoedigend geweest, met het gevolg, dat bijna algemeen beneden het peil van gisteren werd gehandeld. Onder ibeurstijd werden slechts kleine schomme lingen meegemaakt. Prol. 2 3/4 procent. (A.NJP.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.86%, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94;. Zürich 43.59, 43.75. LEIDEN 25 April Veemarkt: 17 Stieren; 125 Kalf- en Melkkoeien f.300540, handel tam.; 165 Varekoeien e.a. f.200370 t. vl.; 27 Pinken f. 170260, mat.; 14 Graskalveren f. 100 —f.200, mat.; 7 Vette kalveren, mat.; 124 Nuch tere kalveren; 316 Weideschapen f.3446, tam. vl.; 101 Lammeren; 246 Mestvarkens f.2442, t. vl.; 302 Biggen f14—20 vlug; 18 Bokken en Geiten f. 2560, vlug. LEIDEN. 25 April. Kaasmarkt: Goudsche kaas le srt. f.40—41.50; 2e srt. f.39, 15 partijen. Leidsche kaas le srt. f.39. 4 partijen, handel matig. HOOFDDORP, 24 April. B Witte tarwe 12,25; rogge 11.25; brouw 11,75; Chevalier gerst 11,15; wintergerst 10,75; haver 9,25; dulveboonen 14.75; paardeboonen 13,00 bruine boonen 23,25;; groe ne erwten 13,25; hale erwten 19,75; gele mosterd 18,75; kanariezaad 12,75; karwijzaad 31,75; blauwmaanzaad 4344; koolzaad 17,25. Alles per 100 KG. zonder baal. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 4 April. Knol- selderle A f. 13,1014; schorseneeren A f.1617 per 100 stuks; waspeen f. 2,203,10, kroten 70 74 ct. per kist van 20 KG. Roode kool f. 88,50; gele kool f.7—7,50; uien f. 5,80—6; prei f.8.00— 8,50 per 100 KG. LEIDSCHENDAM, 23 April. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 23, 2dè soort f. 14, 3de soort f.10; kropsla, 1ste soort f. 8,50. 2de soort f. 7,00, 3de soort f. 1,50—3,50; stoofsla f.4—12; bloemkool 1ste soort f. 1622, 2de soort f. 10 15; andijvie per 4 Kilo 60—72 ct.; spinazie per 4 kilo 52—60 ct.; postelein 30—36; raapstelen 1216,50; rabarber per 100 bos .1217; radijs f.2—2,80; selderie f. 1,50—2,80. RIJNSBURG, 24 April. Groentenveiling. - Roode kool f.9; gele kool f.7,60; boerenkool f. 2,50—4; knolrapen f.2,80—3,20; witlof f.12 20; rabarber f. 1314,50 per 100 KG.; kroten f. 1,75; waschpeen f. 2,403,90. RIJNSBURG, 24 April. Bloemenveiling. Tulpen: Bartigon 32—36; William Pitt 32—36; Copland rose 26—30; blauw idem; Rijzende Zon 32—36; Parma 3438; Grand Due 40—42; Ti- tiaan 2024. Narcissen: Alfred 1216; Victoria 812; Cresus 1820; lTnnocence 1822; Ter- rital 40—45 per 100; Horrus 1516 p. bos; Free sla's 22—26; Anemonen f.11,60; Violen 5-7-8; Convalaria 50—55 per 100. VOORHOUT, 24 April. Slachtkonijnen f. 1,35 4.25; jonge konijnen f. 0,651,00; kippen f. 0,85—2,00; duiven 12—20 ct. Alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3