VRIJDAG 25 APRIL 1941 No. 24871 Engelschen in Griekenland vollen aftocht Echec van Joegoslavië ook een echec voor Roosevelt Verduisteren: 82sfe laargang Duitsche troepen maken grooten buit Hoe de ommekeer in Zuid-Slavië in zijn werk ging De Bulgaren bezetten Thracië De Kroatische staat constitueert zich Van week tot week in den moestuin Duitschland en de zee-engten Uit Hongarije Uit België Aldus het blad Berlin-Rom-Tokio 20.55 uur 6.20 uur Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Miniiqum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De zender te Londen heeft gisteren mede gedeeld, dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland hun nieuwe stellingen ver sterken. Daarentegen verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde te Berlijn, dat een deel der Britsche troepen zich reeds verscheidene dagen in volle zee bevindt. De Britsche dek kingstroepen, die zijn achtergebleven, heb ben geen tijd meer om nieuwe stellingen te versterken, daar de hen achtervolgende Duitschers reeds In de stellingen van Ther mopylae binnendrongen. Met eiken stap stooten de Duitsche ach- tervolgingstroepen in Griekenland op de sporen van de in wilde vlucht ontaarden Engelschen terugtocht. Cadavers van paar den, verbrande en vernielde gevechtswagens en auto's langs de opgepropte wegen en tal rijke gesneuvelden, voor het begraven van wie de Engelschen zich geen tijd hebben gegund, spreken een duidelijke taal omtrent het krachtige optreden vanhet Duitsche luchtwapen. Engelsche en Australische sol daten verklaarden volgens D.N.B. bij hun gevangenneming, nog geheel versuft van de bomaanvallen der Duitsche duikbom menwerpers: die verschrikkelijke gieren van Göring. Het twaalfde Duitsche leger in Grieken land heeft reusachtige hoeveelheden muni tie, brandstof en uitrustingsstukken ver overd. De buit is nog niet te overzien. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nader, dat op een uit strategisch oogpunt belang rijke plaats van Thessalië de Britten bij den overval van de Duitsche troepen geen tijd meer vonden hun tenten af te breken. Een reusachtig voor duizenden soldaten in gericht bivak met talrijke 10.5 cm. stuk ken. honderden tanks en auto's met mate riaal, munitie en proviand viel den Duit schers in handen. De onoverzienbare buit werd nog vermeerderd door een bevoorra dingstransport, dat aan het bewuste station werd onderschept. AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Het DN.B. meldt: De aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op vijandelijke schepen ln de Griek- sche wateren in den loop van 23 April waren bijzonder succesvol. Te zamen werden vijf vrachtschepen met bij elkaar 21.600 brt. tot zinken gebracht en tien koopvaardij schepen met bij elkaar 35.000 brt. bescha digd. Hierover wordt nog afzonderlijk be kend, dat bij Salamis een vrachtschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht en een koop vaardijschip van 1000 brt. vernietigd wer den. Een torpedojager werd door voltreffere zwaar beschadigd en een koopvaardijschip van 5000 brt. door voltreffers midscheeps onder zware rookontwikkeling eveneens ernstig getroffen. Een vhegboot op de reede van Salamis werd ln brand geschoten. Bij Megad werd een vrachtboot van 4000 brt. tot zinken gebracht. Twee koopvaardijsche pen met te zamen 3000 brt. werden zwaar beschadigd en twee oorlogshulpvaartuigen van elk 2000 brt. kregen zware voltreffers. Bij Metiana werd een vrachtboot van 600 brt. tot zinken gebracht. In de baai van Argolikos werd een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip van 10.000 brt. zwaar bescradigd. Bij Nauplia en Ydra werden een vrachtboot van 6000 brt. en een ander vaartuig van 4000 brt zwaar beschadigd. In de Golf van Ko- rinthe werden twee transportschepen van te zamen 3000 brt. zoo zwaar getroffen, dat de bemanning terstond daarna ir. de booten ging. Volgens te Vlchy uit Cairo ontvangen be richten zou de staf van het Britsche expe- ditieleger verwijten gericht hebben tot de marine-officieren, die verantwoordelijk zijn voor het troepenvervoer van Griekenland naar Egypte. Zij zouden verzuimd hebben de troepentransportschepen, welke naar Griekenland gebarcht waren, om de Brit sche troepen naar Egypte terug te vervoe ren, van voldoende reddingsmiddelen te voorzien. Op de schepen bevonden zich uit sluitend reddingsbooten voor de beman ning, doch niet voor de troepen. Dienten gevolge zijn duizenden Britsche soldaten, die uit de gevechtszone in Griekenland konden worden weggehaald, bij de aanval len op de transportschepen in de Middel- landsche Zee verdronken. (DNB). een verklaring van tswetkowitsj. Tswetkowitsj, de vroegere Zuidslavische minister-president, heeft aan een specialen verslaggever van het Bulgaarsche blad Utro een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop de omwenteling in Zuid-Slavië is geschied. Een geestelijk verwarde groep van twin tig officieren heeft in een enkelen nacht, naar Tswetkowitsj zei, den grooten staat in den afgrond gestort en een geheel volk aan den ondergang prijsgegeven. Deze groep wilde niet begrijpen, dat de groote mogend heid Duitschland elke hindernis op den weg naar het vervullen van haar taak zou ver nietigen. Zoo heeft ze Duitschland van een vriendschappelijk tot een vijandig land ge maakt, ofschoon niet eens doortocht van Duitsche troepen door Zuid-Slavië was ver langd. Doch de generaals hielden vast aan hun helsche plan en door een nachtelijke putsch riepen ze het noodlot op. Twetko- wits werd dien nacht door den commissaris van politie telefonisch verwittigd, dat vóór het gebouw van den ministerraad militai ren bijeenkwamen. Toen Tswetkowitsj op het punt stond de aan de regeering ge trouwe commdanten van de koninklijke garde op te bellen drongen drie vlieger-of ficieren met eenige gewapende soldaten zijn slaapkamer binnen en verklaarden, dat de Putsch zijn beslag had gekregen, waarop Tswetkowitsj met zijn vrouw werd gear resteerd en in een kamer opgesloten. Na drie dagen werden zij, vergezeld door een kapitein en eenige soldaten, naar Nisj over gebracht en daar in een villa geïnterneerd. Op 7 April doken de eerste Duitsche pant serwagens in Nisj op, hetgeen voor den ka pitein en de wacht aanleiding was te vluch ten, waarbij ze Tswetkowitsj en zijn vrouw meenamen met de bedoeling hen over te dragen aan het in de richting van Morava wijkende Servische leger. Onderweg gelukte het daarop aan een officier, den kapitein te bewegen Tswetkowitsj en zijn vrouw vrij te laten. Thans is hij te Nisj in volledige vrijheid. De Duitsche autoriteiten zijn zeer correct. Tenslotte zeide Tswetkowitsjdat Cincar Marcowitsj, de vroegere Zuidslavische mi nister van buitenlandsche zaken, eveneens na den terugtocht is bevrijd en zich naar Belgrado heeft begeven. Nog verklaarde Tswetkowitsj, dat de geestelijk verwarde generaals en militai ren geen acht sloegen op zijn woorden, dat er geen macht bestaat, die zich tegen Duitschland kan verzetten. Volgens de grondwet beschouwt hij zich neg steeds als chef van de regeering, daar hij als zoo danig niet aftrad, doch door een troep putschisten terzijde gesteld en gearresteerd is. (D.N.B.). De Bulgaarsche troepen hebben bijna heel Thracië tusschen Maritsa en Stroema bezet. Gisteren rukten ze Kavalla binnen. In Ma cedonië zijn de vastgestelde gebieden van de eerste etappe bezet. De komende dagen worden de steden Prilep, Britolja en Resen bezet. (D.N.B.) United Press verneemt uit Rome: Naar de Messaggero uit Zagreb meldt heeft de Kroatische staatsleider dr. Pave- litsj den nieuwen minister van oorlog gene raal Kwatemik opdracht gegeven een nieuw Kroatisch leger te vormen. Naar het blad verder bericht, zal reeds in de komende dagen een eigen Kroatisch betaalmiddel in gebruik worden genomen. Voorts wordt een reeks Kroatische postzegels gedrukt. Nu, in verband met de tijdsom standigheden. zeer vele particulieren zich gaan toeleggen op het kweeken van groenten teneinde daardoor zoo veel mogelijk in hun eigen voedselbe- hoeften te voorzien, hebben wij on zen tuinbouwkundigen medewerker verzocht wekelijks een rubriekje te verzorgen. „Van week tot week in den moestuin." Elders in dit Blad vindt men van deze serie het eerste artikel. Vragen dienaangaande kunnen worden gericht aan onze Redactie onder motto „Tuinbouw" en zullen zooveel mogelijk bij het eerstvolgend artikel worden beantwoord. Wij spreken de hoop uit, dat deze nieuwe reeks artikelen velen tot lee ring en voordeel zal strekken. Engelsche berichten, dat Duitschland het militaire toezicht op de Dardanellen en den Bosporus zou hebben geëischt, heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse als typisch Britsche propaganda gekenmerkt, die de aandacht wil afleiden. Van Duitsche zijde verklaarde men, al dus ANP., in antwoord op een vraag, dat deze Engelsche berichten thuishooren in dèzelfde groep als die omtrent druk der Duitschers op Spanje. Blijkbaar wil Enge land door zoo'n propaganda op touw te zet ten de aandacht afleiden van de pijnlijke gebeurtenissen in Griekenland en tevens in nieuwe gebieden onrust stichten. HORTHY DOOR HITLER ONTVANGEN. Naar het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt is de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy door den Führer en rijkskanselier in het hoofdkwartier van den Führer ont vangen., De rijksbestuurder is nog denzelf den dag naar Boedapest teruggekeerd. REDE VAN HONGARIJE'S NIEUWEN PREMIER. Program van Teleki zal worden voortgezet. De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Bar- dossy, heeft in de Kamer zijn eerste rede gehouden. Hij zeide het regeermgsprogram- ma ongewijzigd van zijn voorganger, Te leki, over te nemen, en met dezelfde mede werkers en dezelfde partij naar verwezen lijking hiervan te zullen streven. De regee ring wenscht de agrarische hervormingen te bespoedigen en een oplossing te vinden voor het Joodsche vraagstuk, dat geen uit stel duldt. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek, zeide de premier, dat een sterk Hon garije in het zwaartepunt van Zuid-Oost- Eurcpa, niet alleen in het belang der buur- volken, maar ook in dat van geheel Europa is. Uit de eeuwenoude geestelijke en eco nomische verplichtingen tusschen het Hon gaarsche volk eenerzijds en Duitschland en Italië anderzijds, zijn stérke banden voort gekomen. Het geheele volk is dan ook dank baar jegens Hitler en Mussolini, omdat zij met liefde het lot van het Hongaarsche volk bepalen. Onze politiek, aldus Bardossy, kan niets anders zijn dan een onverbrekelijke vriendschap voor onze groote vrienden. De minderheden in Hongarije zullen beschikken over alles, waarop zij op grond van de rechtsgelijkheid aanspraak kunnen maken, opdat haar taal, beschaving en economi se^0 Vracht behouden kunnen blijven. (D.N.B.). GEMEENTERADEN VOOR DUUR VAN DEN OORLOG GESCHORST. Reeder, de chef van het militaire be stuur, heeft in een brief aan den secretaris generaal van het Belgische departement van binnenlandsche zaken en volksgezond heid met een beroep op de noodzaak alles te zetten op het welzijn van land en volk, afgescheiden van een volkomen loyale hou ding jegens de bezettingsoverheid, er aan herinnerd, dat deze stelselmatig heeft ver meden in het bestuur van België verder in te grijpen dan door de omstandigheden ge boden werd. De Kamer en Senaat moesten als zuiver politieke instellingen hun werkzaamheden staken, evenals de provinciale raden. Ten aanzien van de gemeenteraden hoopte het militaire bestuur, dat zij onder den drang van den toestand positief werk zouden doen. Deze verwachting is niet in vervul ling gegaan. De gemeenteraden zijn met bewust misbruik van hun positie tegen over elk initiatief van de gemeentebesturen meer en meer remmend gaan werken. Zoo bleven ze in het spoor van de oude traditie, wat, zoo gaat de brief verder, indruischt tegen het besef van verantwoordelijkheid, dat thans ieder vervuiler van een openbaar ambt moet bezielen. Reeds lang vertegen woordigen de gemeenteraden in hun hui dige samenstelling niet meer de openbare meening, die sinds 10 Mei een grondigen ommekeer heeft ondergaan. Algemeene raadsverkiezingen kunnen nu niet worden uitgeschreven. Derhalve dient de vertegenwoordigüng van de gemeentebe langen voorloopig aan burgemeesters en schepenen te worden toevertrouwd. Om een vlotten gang van zaken te verzekeren en het gezag van de gemeentebesturen te ste- vigen is elke verdere werkzaamheid van de gemeenteraden voor den duur van den oor log verboden. (D.N.B.). DE OMVANG DER OORLOGSSCHADE. De wereldoorlog heeft in België onverge lijkelijk grootere schade aangericht dan deze bliksemoorlog. Deze verklaring werd afgelegd door den leider van het Bureau Oorlogsschade bij het commissariaat-gene raal voor den wederopbouw, aan de hand van een officieele statistiek. Volgens deze statistiek werden in den wereldoorlog 104.054 huizen, waaronder kasteelen, villa's en boerderijen, volkomen verwoest, 16[419 huizen werden zwaar en 217.000 licht beschadigd. Hiermede verge leken werden thans 10.775 huizen verwoest, 26.971 zwaar en 132.147 licht beschadigd. In den oorlog van 19141918 werden te zamen 553 openbare gebouwen verwoest, 518 zwaar en 297 licht beschadigd. De dien- Het maandblad BerlinRomeTokio, dat nauwe betrekkingen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, schrijft om.: „De samenzwering in Joegoslavië tegen Europa was tegelijkertijd de eerste poging van de regeeriri? van Roosevelt om haar inmengingspolitiek op het vasteland te ver wezenlijken en hier de leiding van de vij anden vanj Duitschland en het nieuwe Europa op zich te nemen. Met persoonlijke medewerking van den president moest hier voor de eerste maal zijn politiek van interverjtie op het vaste land van Europa tot de overwinning ge voerd en aan Duitschland een nlederlaag bereid worden. Van hem ging het parool voor de volken van Europa uit; staat op tegen de nieuwe orde. Wie het waagt Duitschland tegeru te houden, het te tarten en zich ter beschikking van de Angelsak sische contrarevolutie te stellen, is zeker van den onbeperkten steun der Vereenjigde Staten, vooral van volledige hulp in den vorm van oorlogsmateriaal en geld. Wie zich bij de nieuwe orde l&at injlijven, moet bij het sluiten van den vrede op Amerika's ongenade rekenen. Met alle middelen van de propaganda, de diplomatieke, persoonlijke boodschappers en boodschappen werden aan Joegoslavië de macht en de zoogenaamde onbeperkte mo gelijkheden van Amerika voor oogen gesteld een macht, waarvan Roosevelt zelf weet, dat zij grootenldeels slechts op papier be staat, dat het een spelletje met cijfers, kortom meer bluf en grootdoenerij dan wer kelijkheid en tastbare hulp was. De zooge naamde leen- en pachtwet, door de Ameri- kaansche propaganda opgeblazen tot een waar worider van machts-ontplooiing, moest te Belgrado ten volle gewicht in de schaal leggen, maar elke poging tot bezinning en ontnuchtering werd onderdrukt. Het is begrijpelijk, zoo verklaart het offi cieuze tijdschrift, dat een kleine staat als Joegoslavië, waaraan de maatstaven voor groote proporties ontbreken, het verstand verliest, als hem dergelijke machtsdimensies voorgespiegeld worden. Te grooter is de verantwoordelijkheid van de regeering vani Roosevelt, die met derge lijke middelen een kleinen staat in het ver derf gedreven heeft, ofschoon zij nauwkeu rig wist, dat zij hem niet te hulp kon komen. De aansopring aan Joegoslavië tot trouwbreuk is daarmede een uitnoodiging tot zelfmoord geworden. Dit verraad viel Roosevelt ook daarom ge makkelijk, daar niet het geringste politieke, economische of menschelijke belang hem en zijn land met de volken op den onbeken den Balkan verbindt. Naar men weet be- hooren zij tot de elementen, die voor de immigratie in de Ver. Staten als onge- wenscht en minderwaardig worden be schouwd. Als kanonnenvleesch zijn zij ove rigens goed genoeg. Het hoofdartikel .gaat tot slot de poli tieke consequenties na, die uit de ineen storting van den Joegoslavischen staat voor de interventiepolitiek van de V. St. voort vloeien. Nadat Roosevelt en Enjgeland zich in voorspoed met het lot van Joegoslavië hebben vereenzelvigd, zullen zij dat, van het standpunt van de internjationale poli tiek bezien, ook in tegenspoed moeten doen. D.w.z. als Joegoslavië en Griekenland ver pletterd en Engeland van den Balkan ver dreven is, behoort daarmede ook de Amerl- kaansche inmengingspolitiek en daarmede president Roosevelt tot de verslagenen. Hij heeft hier niet alleen zijn eigen, aanzien, maar ook dat van de Vereenigde Staten op het spel gezet. Hij heeft de leiding van en de verantwoordelijkheid voor dit avontuur op zich genomen1 en de afwikkeling daarvan zal derhalve ook ten koste van hem gaan. In de Europeesche werkelijkheid blijkt dat de Amerikaansche bluf en het aureool van alomtegenwoordigheid en almacht der An gelsaksen in de politiek wordt terugge bracht tot zijn wezen, waarvoor geen groot vastberaden volk behoeft te vreezen, maar waardoor ook niemand in de verleiding kómt politieke zaken met hen te doem De liquidatie van de Engelsche en Amerikaan sche inmenging op het vasteland zal der halve in de geheele wereld heilzame gevol gen hebben. (D.N.B.) van hedenavond tol ïMbrgenochtend De maan kwam heden op te 6.12 uur en graat onder te 19.49 uur. overeenkomstige getallen van het vorige ja-ar bedragen 243, 1065 en 2092. Tot eind Maart 1941 werd voor ongeveer 471 millioen francs crediet aangevraagd tot herstel van de oorlogsschade en werd 283 millioen francs verleend. De helft van deze credie- ten werd aan de industrie, 40 procent aan particulieren en de rest aan den landbouw verstrekt. (A.NJP.). ITALLAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR GENERAAL ROMMEL. In tegenwoordigheid van minister Teruzzi heeft generaal Garriboldi op het slagveld de Italiaansche dapperheidsmedaille in zilver uitgereikt aan luitenant-gene ra al Rommel, commandant van het Duitsche legercorps in Afrika. (D.N.B.) CHEF VAN DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT DOOR ENGELSCHEN KONING ONTVANGEN. Naar de Associated Press uit Londen meldt, Is de chef van de Amerikaansche luchtmacht, generaal-majoor Arnold, door den Engelschen koning ontvangen. Arnold zal na een verblijf van twee weken in Enge land thans naar Washington terugkeeren. (D.N.B.) NAGEDACHTENIS VAN VON MOLTKE GEËERD. Ter herdenking van het feit, dat gene raal-veldmaarschalk von Moltke 50 jaar geleden is gestorven heeft de weermacht gistermorgen een eenvoudige plechtigheid aan het graf van von Moltke te Kreisau bij Schweldnitz gehouden. In opdracht van den Führer is in het mausoleum een krans neergelegd. Verder is de nagedachtenis van den generaal-veldmaarschalk geëerd met kransen'van den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, alsmede van den chef van het oppercommando vaii de weermacht, gene raal-veldmaarschalk Keitel. (D.N.B.) HET PROCES VAN RIOM. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft het opperste gerecthshof van Riom het on derzoek tegen de verdachten Daladier, Blum, Pierre Cot, Guy Lachambre en ge neraal Gamelin geëindigd. Gebleken Is, dat de controleur generaal Jacomet van defen sie en oorlog eveneens zijn plicht heeft ver zaakt. Hij is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. (D.N.B.) DE KEIZER VAN JAPAN BEKRACHTIGT HET VERDRAG MET MOSKOU. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat de keizer van Japan het neutraliteitsver drag met de Sovjet-Unie heeft bekrachtigd. Het treedt vandaag in werking. DE AUSTRALISCHE REGEERING. De Australische vice-premler Fadden heeft gisteren de Australische Labourpartij ultgenoodigd, naar de Londensche berich tendienst meldt, toe te treden tot de regee ring, daar het „thans geen tijd is voor on- eenigheden". Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen aangewezen. (2de Blad). Een nieuwe inhoudsmaat van een kwart liter (Binnenland, 3de Blad). Maatregelen tegen den smokkelhandel (Binnenland, 3de Blad). Centrale Stierenkeuring te Leiden. (Stads nieuws, 1ste Blad). Een onderhoud met „Hendrik van Njord" (3de Blad). Buitenland Groote buit der Duitschers in Griekenland (lste Blad). Tswetkowitsj over den ommekeer in Zuid- Slavië 1ste Blad) De Belgische gemeenteraden uitgeschakeld (lste Blad). '1F VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1