Een smakelijk nagerecht, zoo'nVan Houten's pudding] VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS f!JIendrik van Njord Binnenland Ne'n Akkertje. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 April 1941 Wij spraken met: Over tevreden heerenen glorierijke dagen 2 pakjes rvrr op bon zi Haagsche regeling t.a.v. de aardappelen ingetrokken Hoofdpijn Maatregelen tegen den smokkelhandel Vereeniging van gemeenten Nieuwe inhoudsmaat van 1/4 Liter 55 (Van ee<n oneer redacteuren). Hoorbaar denkend duwt de kleine jongen den van het knikkeren bemodderden wijs vinger in den mond en er komt een diepe rimpel tusschen de nieuwsgierige oogen ,,De la Bije?", herhaalt hij de vraag van den mijnheer, die het nummer van het huis op den Hoogen Morsohweg vergeten is meent U Jan de la Bije, die voetbalt bij A.S.C.?" „Ja," seggen wij „dat is hetzelfde adres, maar wij bedoelen Hendrik de la Bije, zijn vader." En terwijl wij de richting van den nu naar een'vlakbijgelegen woning uitge stoken vinger volgen en aanbellen, klinkt ineens nog de stem van den knaap, misprij zend over zóóveel onwetendheid van den krantenman: „O, maar die heet: Hendrik van Njord!"...... dat gaf wel eenige opluchting," vertelt Hen drik, „maar het was toch eigenlijk een ver ademing toen op een nacht de voorgevel door den storm werd weggerukt en het be stuur kort daarna besloot tot den bouw van het nieuwe gebouw, dat in het begin van 'den oorlog gedeeltelijk is opgetrokken en in '25, dank zij vooral de bemoeiingen van Van Schaik, van den royalen 'bovenbouw is voor zien. WIE wel eens in het Njord-gebouw te gast is geweest zal zich de eerste maal hebben afgevraagd of hij in een boo tenhuis dan wel in een prentenkabinet te recht was gekomen. Honderden foto's ziet men er rondom: foto's van zegevierende ploegen,, foto's van besturen en commissies, foto's van daverende feesten en andere on vergetelijke gebeurtenissen! Vraag Hendrik Foto „L.D." „Hendrik van Njord" in de naar hem genoemde boot met de roeiers Van Hees (slag) en Blussé van Oud-Alblas (bg.). Luttele oogenblikken later zitten wij te genover Hendrik en praten mét en óver hem. Feitelijk praat Hendrik het meest en terwijl hij op levendige en enthousiaste wijze vertelt van de periode van 36 dienst jaren, die hij als loodsknecht bij de Leid- sche studenten-roeivereeniging „Njord" heeft doorgebracht, wordt het ons weldra klaar hoe deze man met zijn enorme ge heugen door de jaren heen een stuk van Njord zelf geworden is, hoe de glorie der overwinningen van de oudste studenten- roeivereenlglng in den lande ook op hem afstraalde en hoe de teleurstelling ook hem, net als Njord zelf, meer dan eens getroffen heeft.™— ACHT Jaar haid Hendrik de la Bije, die in Mei 1879 te Lelden geboren werd, als vrijwilliger in het Nederlandsche leger gediend, voordat hij op 15 Juni 1904 als loodsknecht 'bij Njord werd aangesteld, dank zij de voorspraak van de Njord-leden Boreel en Joncquière, met w-ien hij in con tact was gekomen doordat hij als oppasser van luitenant Leers nog al eens in hotel „De Kroon" in de Paardesteeg (de tegenwoor dige Prlnsessekade) kwam, waar zij, even als de luitenant, woonachtig waren. De heer Van der Veur, commissaris van materiaal, liet mij eerst proefwerk maken," zegt Hendrik, „en dat was warempel zoo gemakkelijk niet, maar ik was nogal ge haaid, vroeg hier en daar advies, leerde vlug aan en kan zeggen dat ik altijd tot genoe gen van „de heeren" heb gewerkt, al dacht ik soms wel eens zelf: Tjonge, Hendrik, hoe heb je dat klaar gespeeld!" En om zijn ver klaring kjacht van bewijs bij te zetten komt Hendrik aandragen met een enorm aantal brieven: officieele en particuliere, alle ge tuigend van de werkzaamheid van den een- voudigen, hairtelijken man, die hier voor ons zit, van zijn trouw en zijn vriendschap. Ja vooral ook op dat laatste gaat hij prat en met voldoening vertelt hij hoe hem telkens weer boodschappen bereiken van oud- Njordleden (tot voor den oorlog ook uit het buitenland en vooral uit Indië) met de har telijke groeten voor „Hendrik", die hen al tijd met raad en daad terzijde stond en met een bijna vaderlijke zorg omringde AAN het oude bootenhuis in het Galge water, te bereiken over een pad dat voerde langs de toenmalige zwemin richting Ehijnzicht, waar de heer Van Ingen Schenau van „Het Witte Huis" direc teur geweest is, heeft Hendrik geen al te blijmoedige herinneringen. Njord had toen slechts een acht- a negental booten, waar onder een acht, die In drie stukken uit elkaar kon worden genomen (zooals Aeglr, uit Groningen, er nu nog één heeft) maar de ruimte was toch al veel te klein. En de koude emmer-douche" voor de roeiers was wel heel erg primitief! „Kijk eens wat een vergane boel," zegt hij en hij. toont ons een foto van het oude gebouwtje op welks be krompen en vervallen terrasje eenige hee ren zitten, wier namen wij met eenige moeite nog kunnen ontcijferen als zijnde: Van Iterson, Vermeer, Van Maasdijk, Loop- uyit. Van Heerkens en Fortuyn. „Ik bouwde er een pagr qfdeelingen bij en die in hoofdzaak voor deze versiering heeft gezorgd bij een wandeling langs die plaatjes uw gids te zijn en ge leert de histo rie van Njord, de pionierclub der Neder landsche studenten-roelsport, op uw duimpje kennen! Veel roemruchte daden uit het Njord-bestaan vonden wel-is-waar plaats voordat Hendrik er in functie trad en de befaamde Sans Nom-ploeg (met prof. Damsté als slag), die zesmaal achtereen de Varsity won, had al uitgediend toen Hen drik kwam, maar ook in zijn tijd bleven successen niet uit. „Driemaal," zegt hij, „heb ik Njord bij de studenten-roeiwedstrij- den zien winnen. Dat was in 1906, 1908 en 1929. De eerste maal was dat aan de Zweth, waar In die dagen Nord streed tegen Triton, Laga en Nereus." Een prachtig duel leverde Hendrik van Njord daar met "den loodsknecht van Ne reus, die ook al Hendrik heette. Boven op de opslagplaatsen-voor de booten klommen zij, beiden gewapend met een scheeproeper. „Njóe-óe" gilde Hendrik van Nereus toen de ploegen in zicht kwamen en... „Nju-ó-rd" galmde de Leidsche Hendrik dat hooren en zien je verging! En wie je ook sprak: „die stem van den Njord-supporter had boven alles uit geklonken," zeiden zij Na afloop werd er gefeest. Het werd nog al eens „knokken" en natuurlijk kwam je dan voor je partij op, zoodat je soms met een blauw oog (maar ook mét de kransen) huistoe ging om te zorgen dat de rijtuigen met de bepluimde schimmels en de muziek gereed stonden voor de ontvangst van de winnaars, die later kwamen! Ontzaggelijke opwinding gaf de Njord- zege in '29, in het jaar toen Hendrik zijn zil veren jubileum vierde! Voor het eerst in 21 jaar triomfeerden de blauw-witten en hij ziet het nog als de dag van gisteren hoe de plechtig' in het zwart gestoken leden van het collegium, met vele supporters achter zich, te water sprongen om de winnaars hun hulde te betuigen. Wie er in de ploeg zaten weet bij zoo direct niet meer. Redelé zat er in, dat is zeker! En in ieder geval: een prachtig jubileumsgeschenk was het voor Hendrik, die overigens later door „de hee ren" nog geducht in de bloemetjes is gezet, de gouden Njord-penning kreeg (de eenige, welke ooit werd uitgereikt!) 'en een boot naar zich genoemd zag. TWEEMAAL is Hendrik van Njord naar het buitenland geweest, voor het eerst in '29 met een acht onder leiding van Van Schaik naar Henley (Engeland), waar Njord echter al in de eerste heat door het Jesus College overtuigend geslagen werd, en daarna, In '36, naar de Olympische Spelen te Berlijn, waar een Njord-twee (De Jonge en Hardeman) na eenige heat-overwlnnin- gen geslagen werd. Van die Engelsohe reis, waarop hij zich ondanks zijn tekort aan talenkennis, prachtig vermaakte, herinnert hij zich vooral het feit de de Engelsche coaches te paard de oefeningen volgden in •tegenstelling met van Schalk, die, als altij d, per fiets ging. Van het uitstapje naar Berlijn heeft Hen drik tal van-souvenirs bewaard: een pas poort, een „Auswels", een insigne, een bon- boe Is] e voor den slaapwagen...! Hendrik was Een pudding als dessert is een bekroning van Uw maaltijd. Maar dan moet bet een goede pudd ing zijn. Van Houlen's pudding is bereid uit de beste grondstoffen en is van een samen stelling. die ook Uw meest ver wende buisgenooten of gasten zal bevredigen. Serveert U eens zoo'n Van Houten's pudding. U zult er eer mee inleggen. Er zijn zeven smaken amandekjes" vruchtê"n: I7Hcts citroen, caramel, sinaasappel, frambozer I 5 ets vanille: 12H ct8 2116 .(Ingez. Mod.) Gemeld is, dat- de 'burgemeester van 's-Gravenhoge .had bepaald, dat allen, die ©een vasten aardappelleverancier hebben, zich moesten laten inschrijven bij een han delaar, via een distributiekantoor. Blijkens een officieele bekendmaking, welke gisteren door de Haagsche bladen is ontvangen, is deze regeling echter inge trokken, omdat zij op talrijke bezwaren is gestuit. BELASTINGAANGIFTE VAN BINNENSCHIPPERS ENZ. fcONDER VASTE WOONPLAATS. Volgens een uitvoeringsmaatregel van artikel 104 van de wet op de inkomstenbe lasting zijn alle binnenschippers en alle tot de bemanning van een binnenvaartuig be- hoorende personen, die binnen het rijk hun bedrijf of 'beroep uitoefenen, zonder er een vaste woonplaats te hebben, gehouden zich in den loop van Mei, Juni of Juli aan te melden aan een der daartoe in elke pro vincie aangewezen ontvangkantoren der directe belastingen. In afwijking hiervan heeft de secretaris generaal van het departement van finan ciën beslist, dat deze aanmelding dit jaar in plaats van de genoemde maanden be hoort te geschieden in Augustus of in September. 2125 (Ingea. Med.) in een nieuwe uniform gestoken, had het insigne op de borst en za<? er uit al zegt hij het zelf ais een officier! Stram ston den overal de beambten in de houding als hij eigens kwam, correct was liun saluut. ,,'k Behoorde overal te betalen, behalve bij het roeien," biecht hij ons op, „maar waar de roeiers hun speciale kaart nog moesten toonen, lieten ze mij zóó al door. Alles heb ik gezien en de mooiste plaatsen waren voor mij Met de Njord-leden ging Hendrik als vrienden om en samen aten ze met de an dere roeiers aan dezelfde tafel. Eens was zn' uniformpet verdwenen. Spoorloos. „Nou," zegt Hendrik, „ik kon toch niet in m'n bloote hoofd loopen en kreeg toen zoo'n blauw Njord-petje op. Maar dat stond me niks!... Later in-Leiden kreeg ik een pakje. Daar zat mijn pet in. Die was gevonden on der de bedden der Amerikanen, maar het insigne was er af. Die Amerikanen waren van die verzamelaars en ik kon ze ook al haast niet van mijn lijf houden als ik Ne reus hielp bij de oefeilingen en moest pas sen op de klompen, waarin de Amsterdam- sche studenten dn die dagen in Berlijn lie pen ZOO blijft Hendrik vertellen van zijn be levenissen bij en met Njord. Zijn sigaar is onaangestoken gebleven, zijn thee koud geworden, maar vroolijk stralen de oogen en gul klinkt de lach als hij het ver haal ophaalt van Himpe, die met zijn wherry het hek van de zweminrichting tor pedeerde en kopje-onder ging, of van de vele kaalgeschoren jongelieden in den groentijd, die eens aan een touw te water werden gelaten als een hoop wurmen door een Leidschen peueraar! Ook aan dit langdurige, maar genoeglijke onderhoud komt intüsschen een einde. Als wij weer buiten staan in den glanzenden zonnedag en het slot van onze fiets open maken, duikt ineens een klein ventje naast ons op, kijkt ons strak aan, wijst naar het huis dat wij juist verlaten hebben en zegt met nadruk: „En toch heet-ie Hendrik van Njord!" En in ons hart geven wij den kleuter schoon gelijk. Een- eere-titel: Hendrik van Njord! Zoo zal het altijd wel blijven...! De Staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën tot het nemen van maatregelen tegèn den smokkelhandel. Artikel 1 luidt: Het vervoer vanale goederen is verbo den a. in een strook van 100 meter breedte langs de Oostelijke rijksgrens van den Dol lar d af tot aan de Belgische grens; b. op de laatste 1000 meter van naar het onder a omschreven gedeelte van de rijks grens voerende land-, spoor-, tram en wa terwegen, waaraan een kantoor der invoer rechten (een zgn. hulpkantoor daaronder begrepen) is gevestigd; c. op of langs de tusschen de Pannes- heiderstraat en de Holzsfcraat, gelegen in de gemeente Kerkrade naar de Nieuwstraat voerende wegen voor zoover het terreinge deelte betreft tusschen de onder a vermelde strook en 10 meter voorbij de van de rijks grens afgekeerde zijde van een op een of meer dezer wegen ingevolge aftakel 195 bis der gewijzigde algeméene wet van 26 Aug. 1822 (Staatsblad no. 38) op meer dan 90 meter van de rijksgrens aangebrachte ver sperring. Artikel 2: Het verbod geldt niet voor zoover he.t ver voer kennelijk als een voortgezette hande ling van een toegelaten invoer pf met be stemming tot geoorloofden uitvoer plaats heeft op een der land-, spoor-, tram- of waterwegen, waaraan een kantoor der in voerrechten (een zgn. hulpkantoor daaron der begrepen) is gevestigd, tijdens de uren. waarop dat kantoor is opengesteld. NIEUWE GEMEENTE ABCOUDE. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1941 ,de gemeente Abcoude-Proostdij en Abcoude-Baambrugge worden samenge voegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Abcoude draagt. Zoo spoedig mogelijk na deze samenvoe ging worden de zittende raden vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel zul len uitmaken 6 leden van den raad van Abcoude-Proostdij en 5 leden van den raad van Abcoude-Braambrugge. Burgemeester der nieuwe gemeente Ab coude wordt mr. S. P. baron van Bentinck, thans burgemeester van beide gemeenten. Secretaris wordt Th. J. Peppin]g, thans secretaris van Abcoude-Proostdij en ont vanger wo/'dt L. Dokkum Jr., ontvanger van Abcoude-Baambrugge. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN EN HERBENOEMINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken zijn benoemd tot burgemeester met ingang van 15 Mei a.s. de heeren P. H. J. Spiers van de gemeente Thorn, mr. L. J. H. C. A. de Bourbon van de gemeente Oss -(met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Escharen) en mr. H. C. de Vos van de gemeente Harderwijk, terwijl als burgemeester zijn herbenoemd de hee ren: J. W. H. Simpelveld, gerekend van 12 April j.l. af van de gemeente Simpelveld. C. E. W. Nering Boegel, met ingang van 5 Mei a.s. van de gemeente Ommen, H. Hout koper met ingang van 1 Mei a.s,. van de gemeente Echteld en S. K. Haitsma Muiier, m?t ingang van 1 Mei a.s. van de gemeente Neede. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van waterstaat is met ingang van 1 Mei 1941: aan ir. A. Ovinge, eervol ontslag ver leend als inspecteur bij het openbaar lichaam „De Wieringermeer" en is benoemd tot rentmeester der domeinen te Wierin- gerwerf. De nieuwbenoemde burgemeester van Harderwijk, mr. H. C. Vos, is te Haarlem geboren op 9 September 1907 en is thans commies ter provinciale griffie van -Gelder land. De nieuw benoemde burgemeester van Thorn, de heer P. H. J. Spiertz, is 1 Februari 1912 te Ubach over Worms geboren. Sinds Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is in het Regle ment op de Maten, Gewichten, Meet- en Weegwerktuigen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 Liter opgenomen. 1937 is hij ambtenaar ter secretarie te Noot dorp. Daarvoor was hij gedurende een zestal jaren werkzaam ln de gemeente-admini stratie in Limburg o.a. in Amstenrade en Brunssum. Hij bezit het diploma gymnasium A, gemeente-administratie A en heeft daar na staatsinrichting gestudeerd. De heer Spiertz behoort tot geen enkele politieke richting. MEER VERKEERSONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOOL. Opdracht aan de inspecteurs. Naar het „Vad." verneemt heeft de secre taris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming een aanschrijving gericht tot de inspecteurs van het lager onderwijs om het verkeersonderwtjs op school te bevorderen. Hij wijst er daarin op, dat naar aanlei ding van de reeds sedert versoheidene ja ren door de toenmalige ministers van on derwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de leden van het Rijksschooltoezicht gegeven aanwijzingen om te bevorderen, dat bij het onderwijs aan openbare en bizondere lagere scholen aandacht wordt geschonken aan de regels van het verkeer, in het algemeen op bevredigende wijze is voldaan aan de door de regeering gegeven aanbevelingen om in het leerplan der lagere scholen te doen op nemen periodieke en verpliohte behande ling van de verkeersregels, b.v. bij het vak aardrijkskunde. In vfrband echter met het feit, dat nog tal van scholen in dit opzicht in verzuim zijn gebleven, heeft de secre taris-generaal den inspecteurs opgedragen bij hun eerstvolgend schoolbezoek nogmaals op het treffen van dezen maatregel aan te dringen en daarbij te wijzen op het nut van de verkeersvoorscliriften, die ook door de schoolgaande jeugd stipt behooren te worden nagekomen. De aanschrijving is uitgegaan mede op aandringen van den secretaris-generai'l van Justitie. DR. T. H. R. VALCK LUCASSEN PLOTSELING OVERLEDEN. Te Driebergen is plotseling overleden dr., T. H. R. Valck Lucassen, in den ouderdom van 56 jaar. De overledene heeft zijn ge- heele leven gewijd aan de heraldiek en wapenkunde en was dertig jaren redacteur van het blad „De Nederlandsche Leeuw", een uitgave van het Nederiandsch genoot schap voor geslacht- en wapenkunde. Na den dood van dén heer Beelaerts van Blokland werd de heer Valck Lucassen ln diens plaats voorzitter. Deze functie ver vulde hij tot zijn dood. Bij zijn 25-jarig jubileum als redacteur van „De Nederlandsche Leeuw" werd hij benoemd tot offioier ln de órde van Oranje Nassau. Ook op kerkelijk gebied heeft de overledene zich veel bewogen. Verder was de heerVolck Lucassen oud-lid van den gemeenteraad en commissaris van diverse genootschappen. NIEUWE GEMEENTE HARDENBERG. Voorts worden met ingang van 1 Mei de gemeenten Stad-Hardenberg en Ambt-Har- denberg samehgevoegd tot een nieuwe ge meente, welke den naam Hardenberg draagt. De nieuwe raad zal bestaan uit drie le der! van den zittenden raad van Stad-Har denberg en 14 leden van den raad van Ambt-Hardenberg. Burgemeester der nieuwe gemeente wordt rnr. J. A. M- van' Oorschot; secretaris J. W. Resink en ontvanger L. Sierink, thans be last met dezelfde functies ln de gemeentt Ambt-Hardenberg. 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10