STADSNIEUWS LAATSTE BE Dr. Goebbels over de Britsche propaganda - Eerste Blad Woensdag 23 April 1941 Vergadering der N.S.B. Officieals Kennisgevingen RECHTZAKEN Twintig duizend gulden boete voor manufacturier Hoe men het niet moet doen E Binnenland Naar één bedrijfsorganisatie voor bet bloembollenvak De laatste collecte van de Winterhulp Nederland MR. ROST VAN TONNINGEN EN J. H. L. DE BRUYN VOEREN HET WOORD. In de geheel bezette giroote Stadszaal hield de kring Leiden der N.SB', gisteravond een openbare vergadering. Na een kort welkomstwoord van den kringleider, den heer'A. 'G. Bergers, werd het eerst het woord gevoerd door mr. M. M. Rost van Toimdngen, die, na kortelijks te hebben herinnerd aan zijn werkkring bij het „Nationale Dagblad" hier ter stede, er op wees, dat er thans nog evenzeer als vóór den lOden Mei onder het Nederlandsche volk --een geestelijke crisis leeft. Wij rijn nu eenmaal een volk, aldus spr., dat rich het nationaal-socialisime niet laat inranse- len, doch dat er uit eigen vrijen wü en overtuiging toe wil worden bekeerd. Vóór 10 Mei is het Nederlandsche volk gedurende vele jaren opzettelijk misleid door een mis dadige pers en door vele pastoors en do- miné's. Was het wonder, dat het overgroote deel van het volk tegenover ons stond Na de oorlogsdagen is die verhouding er begrijpelijkerwijze niet beter op geworden. Voor ons, nationaal-socialisten, is het dui delijk, dat het Duitsche Rijk ook voordien, tot onze vrienden behoorde en die vriend schap is sedert het vorige jaar nog inniger geworden. Immers, dat wij nu weer kunnen en mogen spreken, is alleen te danken aan den heldenmoed en de snelheid van den Duitschen soldaat. Deze bevrijding legt ons een onuitwischbare schuld jegens Duitsch- land op; wie dat vergeet is een laaghartige verrader (applaus). Velen vermogen de grootheid van dezen tijd niet te begrijpen; hadden zij wèl oog voor het historisch gebeuren, zij zouden de moeilijkheden van deze periode met blijd schap dragen. Want gelukkig is het niet waar, dat wij een volk van materialisten zijn; wij zijn idealisten, die met vertrou wen de toekomst tegemoet gaan. Waartoe idealen in staat kunnen stellen, bewijst het succes van het Duitsche leger, dat Is ge groeid In zijn idealen, dat volledig geloof stelt in de toekomst van het volk en weet hoe onbelangrijk daartegenover het eigen leven is. Wij willen Nederlanders blijven, dat spreekt vanzelf; maar wij vinden, het niet noodig om deze woorden gedurig te ■herhalen, omdat bij velen daaruit een in nerlijke vijandschap tegen Duitschland spreekt en dezulken beschouwt spr. als de doodïsvij>anden vap het waarachtige Neder landerschap. Aan de hand van de geschie denis zette spr. uiteen, dat 'tot 1648 Duitschland onbetwist de leiding had in Europa. Sindsdien is ook Nederland zijn eigen weg gegaan; het heeft op zijn eigen wijze zijn taak vervuld als loot van den Germaanschen stam. Het voerde oorlog tegen Richelieu en Lodewijk Xin en XIV, doch bloedt daarna dood en bleef sluime- BELGISCH—RUSSISCH HANDELS VERDRAG. De Brusseler Zeitung schrijft, dat een RussischBelgisch handelsverdrag, dat onlangs geteekend is, algemeene regels geeft voor het goederen- en betalingsver- keer. Het is de bedoeling, dat de sovjet-unie in de eerste plaats tarwe en rogge levert. Verder komen op de lijst van Russische leveranties mais of gerst, peulvruchten en plantaardige olie voor. België nioet vooral producten van machine-, electriciteits- en ijzerindustrie leveren. Onmiddellijk na de totstandkoming van het verdrag zijn contracted gesloten, in de eerste plaats een over de levering van taf- we en mais. Zeer binnenkort kunnen ook Belgische leveranties/ aan de Sovjet-Unie verwacht worden. Het verdrag is voor een jaar gesloten, daarna kan het stilzwijgend verlengd worden. (D.N.B.) DE VOEDING VAN LONDEN. Het Engelsche ministerie voor de voed selvoorziening heeft, naar de Associated Press uit Londen meldt, de firma Lyons and Cy opgedragen zorg te dragen voor de voeding van de Londensche bevolking, in geval alle andere mogelijkheden niet moch ten kunnen worden uitgevoerd. Er zullen kaarten uitgegeven worden, welke den be hoeftigen houders recht geven op het be trekken van een maaltijd tegen den prijs van 11 cents. Ook Birmingham zal de vol gende week tien rijdende keukens voor de spijziging van de arme volkslagen krijgen (D.N.B.) EEN TIENJARENPLAN IN FRANKRIJK. De Fransche regeering is voornemens, naar de algemeen gedelegeerde voor natio nale toerusting in het ministerie van fi nanciën en economische zaken, Lehideux, in een interview met de Paris Soir mee deelde, een tienjarenplan op te stellen, teneinde te streven naar een meer ratio- neele verdeeling der arbeidkrachten en een reeks groote openbare werken uit te voe ren. In een wet, welke dez^r dagen zal verschijnen, \zal het program van dit tien jarenplan nauwkeurig worden vastgelegd. Naar uit de verklaringen van Lehideux blijkt, komt het plan op het volgende neer: 1. Het vruchtbaar maken en eploiteeren van nieuw land; 2. Bevordering van de fruit- en groente- productie; 3. Verdere ontwikkeling der productie van synthetische brandstoffen; 4. Inrichting van groote nederzettingen voor arbeiders rondom Parijs; 5. Uitbreiding en verbetering van het wegennet; 6. De bouw van talrijke openbare gebou wen e.d. Lehideux verklaarde voorts, dat een meer rationeele verdeeling der arbeidskrachten en een algemeene opvoering der prestaties in Frankrijk slechts te verkrijgen is, indien de staat de sociale en medische verzorging der arbeiders en werkloozen ter hand neemt Wat den Franschen landbouw betreft, deze zou de grootste leverancier van Europa kunnen worden en het fruit en de groente uit Frankrijk zouden de Amerikaansche producteh kunnen vervangen. De uitbrei ding van het Fransche verkeersnet noemde Lehideux een der voornaamste punten van het tienjarenplan, om het Fransche be drijfsleven met het Europeesche te verbim den. (D.NB.) ren. In de latere jaren voer Nederland: als een sloep in het zog van het Engelsche fregat. Wij nationaal-socialisten, aldus spr., willen weer vrije en fiere menschen wor den, doch wij zien onze taak in het huidige tij-cLs gewricht in het geheel van den Groot- Oermaanschen statenbond. Zulks in tegen stelling met den bekrompen Nederlander, die zijn taak beperkt ziet tot het tegen woordige gebied. Wij gelooven in de kracht vanhet Nederlandsche bloed, omdat wij weten, dat het even sterk is als het Duit sche. Het zijn slechts verschillende ver schijningsvormen van één en hetzelfde ras. Wij willen vóór "alles onszelf zijn in tegen stelling met de democratie, die allen vul maken tot een massa van proletarische bedelaars onder Joodsche leiding, Hoe meer onze cultuur een eigen karakter draagt, des te rijker is het geheel. Eerst wanneer daar uit isverwijderd, wa-t van buiten is geko men. bloeit uit de volksziel die aangrijpende cultuur op, welke de eeuwen trotseert. Laat, aldus besloot spr. zijn luide toege juichte rede, ieder Nederlandsch mensch zich den plicht bewust rijn, welke de Voor zienigheid op rijn schouders heeft gelegd. Dan zal dit Nederlandsche volk een sieraad worden van den Groot-Germaanschen sta tenbond en -dan -zullen allen, aan het einde van dit leven gekomen, zeggen: „Het leven- was schoon. Wij danken voor dat leven". Na de pauze was het woord aan den heer J. H. L. de Bruyn, die den aangekondigden spreker, den heer G. F. Vlekke, verving. De heer de Bruyn zeide, dat "de lawine der ge beurtenissen in het afgeloopen jaar een groot deel van het Nederlandsche volk uit zijn evenwicht heeft geslagen. In den mor gen van den lOden Mei dachten onze poli tieke tegenstanders het spel van hun ja renlange onderdrukking gewonnen te heb ben, maar reeds na vier en een halven dag 'nam hun zelfverzekerdheid een einde en zóó groot v/as hun angst voor de reactie, dat de meesten hunner het als heel normaal zouden hebben aanVaard, wanneer op 16 Mei Mussert de macht had overgenomen. Toen dat niet gebeurde, vatten de verschil lende partijen weer moed en zetten haar strijd tegen ons voort, zoo mogelijk nog ge raffineerder dan voorheen. Ook wij hationaal-socialisten hebben er niet aan gedacht om uit te rusten van de ontberingen der oorlogsdagen, doch zijn onmiddellijk voortgegaan met onze taak: het Nederlandsche volk-te winnen voor de nieuwe wereldbeschouwing, goedschiks en, als het moet, ook kwaadschiks! Voor het meerendeel van het volk is niet het welzijn van den Nederlandschen stam van doorslaggevende beteelj:enis bij de bepa ling van zijn standpunt, doch wordt dit heel voorzichtig afgemeten naar de oorlogs kansen. Men is slechts bedacht op rust en tracht te ontvluchten aan de branding van den tijd, welke door de vroegere regeeringen steeds angstvallig voor ons volk verborgen is gehouden. In tegenstelling daarmede wil len de nationaal-socialisten dezen tijd met al zijn leed-en hardheid bewust meemaken, omdat zij weten waarom het gaat: een nieuwe toekomst. En daarom zijn zij ook niet bang hun handen te verwonden hij het openstooten der poorten, die den weg daarheen vrijmaken. Wij weten, dat wan neer Engeland dezen oorlog zou winnen spr. is echter van het tegendeel overtuigd! zulks óns het leven zou kosten. Maar daarom ophouden? In der eeuwigheid niet! (applaus). De overwinning wordt niet be haald door de wapenen, doch dóór de han den, die deze wapenen hanteeren en daar om kan de zege Duitschland niet ontgaan. De strijd van heden beteekent de grootste sociale revolutie van alle tijden; hij is een gevolg van de brandende tegenstelling tus- schen kapitalisme en nationaal-socialisme, tusschen goud en arbeid. Wie thans anti- Duitsch is, is daarmede anti-socialistisch en ergo anti de arbeiders, want wanneer Engeland zou overwinnen, is daarmede het arbeidersgraf voor goed gedolven. De N. S. B. wil het Nederlandsche volk voor zich winnen, niet terwllle 'van de N.S.B. maar terwille van het Nederlandsche volk zelf. Spr. is ervan overtuigd, dat 1941 voor de komst van de sociale gerechtigheid over de geheele wereld het beslissende jaar zal zijn. Het werkende volk zal zijn recht daarin zelf móeten bevechten en de inzet is den strijd dubbel en dwars waard. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij de bezwaren, welke van verschillende zijden tegen de N.S.B. worden ingebracht, betoog de spr,, dat eerst wanneer de duivelsche macht van het goud zal zijn gebroken, het mogelijk zal zijn een betere gemeenschap op te bouwen op de drie zuilen van het na tionaal-socialisme: geloof in de Voorzienig heid, liefde voor volk en vaderland en eer bied voor dén arbeid. Wij erkennen Adolf Hitler als den leider aller Germanen, wij erkennen Mussert als den pleitbezorger voor het Nederlandsche volk bij den formateur van het nieuwe Europa en daarvoor zijn wij beiden Innig dankbaar. En daarom, aldus besloot spr., zijn meermalen door applaus onderbroken redeMussert leidt, wij volgen De bijeenkomst werd besloten met het zingen van „Alle man van Neerland's stam". Waarschuwing. De Nederlandsche Werkgemeenschap, voorzitter dr. Venders, laat colporteeren met het blaadje „Werk en Vreugd" en spiegelt het publiek voor, dat de gayen worden besteed 'om tehuizen voor oorlogs invaliden te bouwen. De secretaris van den Anpenraad ver zoekt om er de aandacht op te vestigen, dat reeds herhaaldelijk door de politie te gen deze „Werkgemeenschap is gewaar schuwd en dat op het bureau van den Ar menraad. Nieuwsteeg 6, nadere inlichtin gen daaromtrent gaarne worden verstrekt. Niemand geve iets, aan wie ook, ten be hoeve van de oorlogsinvaliden. Alle kosten noodig voor de medische of de sociale zorg der oorlogsinvaliden, worden door de over heid gedragen. Voor het alhier afgenomen examen voor aptohekers-assistent zijn geslaagd de dames G. A. van Westendorp (Moordrecht) en J. van Helden (Rotterdam) en de heer J. Mogendorff (Rotterdam). BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken nogmaals bekend, dat inzake óe be strijding van wand-gedierte de volgende bepalingen zijn vastgesteld ingevolge het. Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsohe Za ken van 29/30 Jasuari 1940 B Z. no. 1 V„ onverminderd de voorschriften, vastgesteld in de „Verordening, houdende voorschrif ten .nopens behoorlijke bewoning van wo ningen" (Verzamelnummer 104) le. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan ,al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is ingeleverd bij het bureau van de Bevol king, Stadhuis, alhier, waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in het daarin even tueel aanwezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van het zelfde tijdstip af is het verboden bij. het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een ge deelte daarvan, daa!rin huisraad te plaat sen of aan te brengen, zonder dat een ver klaring als voren bedoeld is ingeleverd bij het voormeld Bureau. I vertreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een-verklaring sub le bedoeld wordt uitsluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorderstraat 18 (te'lef. 21319) en wel zoo dra na de door dezen dienst ingestelde con trole is- gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aange troffen. 2073 Voor het instellen van de controle, die,' na aanvrage, op korten termijn wordt ver richt., moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voormel den dienst worden beta'ald: f. 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot f. 800.— per jaar en f. 1. voor den voor deze woningen bestemden inboedel; f. 2.voor de controle van woningen met een huurprijs van f. 8Q0.of hooger per jaar en f. 2.voor den voor deze woningen bestemden inboedel. STEVENINCK, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Op Donderdag 24 April a.s. van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur zullen schoenenbonnen beschikbaar zijn voor de houders van groene volgnummers van 150 tot en met 210. Op denzelfden dag 's avonds van 7 tot 8 u. 30 zullen geholpen worden de houders, van de gele volgnummers van 31 tot en met 90. Vrijdag 25 April zijn van 9 tot 12 en van 2 to 5 uui aan de beurt de houders van de witte nummers van 211 tot en met 270. Zaterdag 26 April van 9 tot 12 uur de houders van de witte nummers van 270 tot en met 300 en' van 2 tot 5 uur n.m. de hou ders van de gele nummers van 91 tot en met 120. Leiden, 23 April 1941. 2072 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. PLUIMVEEHOUDERS. Pluimveehouders worden hierbij eraan herinnerd, dat Maandag 23-April a.s. de laatste dag is, waarop zij de bonnen 81 tot en met 100 van het Algemeen. Distributie bonboekje aan het Distributiekantoor, Breestraat 117 kunnen inleveren. Leiden, 23 April 1941. 2089 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. OVERTREDING VAN DE PRIJS- VOORSCHRIFTEN. In een dezer dagen gewezen tuchtbeschik- king veroordeelt de inspecteur voor de prijs- beheersching te Amsterdam den winkelier W. tot een boete van f. 20.0G0 In het begin van dit jaar werd men ge waar, dat in dén grootèn manufacturen winkel van den heer W. op ontoelaatbare wijze met.prijzen werd omgesprongen. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, dat ten slotte tot de slotsom voerde, dat de heer W. verantwoordelijk was voor een groot aantal ovei'tiedingen van de prijsvoorschnf- ten. De goederen, welke hij in Mei van het vorige jaar of onmiddellijk daarna inkocht, hield hij verschillende maanden achter. Eerst in November en December bood hij deze teh verkoop aan, maar nu tegen veel Jhoogere prijzen. Heerenhandschoenen, die aanvankelijk geprijsd waren voor f. 3.75 per paar, verkocht hij later tegen een prijs van f. 6.50 per paar. Van overhemden verhoogde hij den prijs met f. 1 of meer. Hetzelfde deed hij ten aanzien van regenjassen. Knotten sajet, die hij aanvankelijk voor f. 0.39 per knot verkocht, moesten later f. 0.69 per knot kosten. Een stout stukje,, dat men bij on derzoek ontdekte, was het feit, dat de heer W. zijn bedienden naar een groot waren huis zond, waar zij a)s particulieren over hemden moesten koopen voor den normalen voor het publiek geldenden" verkoopprijs. Diezelfde overhemden verkocht hij in zijn eigen winkel voor een prijs, die ,eenige gul dens hooger was. Verdachte erkende de prijsverhoogingen, doch hij meende, dat 'dat een geoorloofde daad was. De inspecteur voor de prljsbeheer- schlng overwoog evenwel, dat verdachte zich onrechtmatig heeft verrijkt, hetgeen te meer te laken valt, daar zijn bedrijf m een volkswijk is gevestigd en de koopers voor een aanzienlijk gedeelte uit minder welgestelden bestaan. De winst, welke verdachte maakte in aanmerking genomen, en daarnaast ook de financieele draagkracht van zijn bedrijf, werd de 'heer. W. veroordeeld tot een boete van f. 20.000.Een groote hoeveelheid in beslag genomen goederen werd verbeurd verklaard. Twee chefs In het bedrijf van den heer W., die zelfstandig de prijzen vaststelden van de artikelen, die in hun afdeehngen werden verkocht, en die medeplichtig waren aan de overtredingen, werden elk veroor deeld tot een boete van f. 1.000.—. Rijksminister dr. Goebbels hekelt onder het opschrift „hoe men het -niet moet doen" in een hoofdartikel in de Voelkl- scher Beobachter de fantasieën van het Britsche ministerie van voorlichting, waar-o mede een kanslooze zaak dom en dwaas wordt voorgesteld. Dat het het empire op het oogenblik niet bepaald goed gaat, zoo merkt dr. Goebbels op, is waarschijnlijk langzamerhand in de geheele wereld be kend. Doch, zoo vraagt hij, waarom moet men zich hierbij zoo bloot geven? Wij ge ven toe, dat de Engelsche propagandadilet- tanten vanhet begin af aan geen goede start gehad hebben. Doch wat wil men ook, wanneer men geen boter en geen Benghazi meer heeft, wanneer Joegoslavië en .Grie kenland in de pan worden gehakt en lederen nacht zv/ermen Duitsche bommen werpers, die z.g. aan de ver uitgestrekte fronten noodig zijn ongelooflijke hoeveel heden brisant- en brandbommen boven het Britsche eiland neerwerpen? "Men moet dan iets zeggen al is het nog zoo dom. Zoo wist een gewetenloos journalist te vertellen, dat de Engelsche tanks de Duitsche als kaas door midden sneden, en een financieel Technische Thehaan gaf voor de radio als zijn meening te kennen, dat de Duitsche stuka's aan het Grieksche front bij dui zenden tegelijk werden neergeschoten en dat de Duitschers in het geheel geen goede soldaten, doch heeredienstplichtigen zijn. Vanzelfsprekend hadden de Oostenrijkers geen zin om tegen Engeland te vechten, zij ..brachten voortdurend juichkreten uit 'op Schuschnigg, waarop zij dan door Prui sische officieren met machinegeweren ge dwongen werden te vechten. Evenzoo maakte de Fuehrer door het vershipperen van zijn luchteskaders in- de Mlddelland- sche Zee, Noord-Afrika en op den Balkan groote fouten en zoo. „Wat moet hij toch eigenlijk doen om volgens ^ngelsche meening de Stuka's goed té gebruiken?" vraagt de rijksminister sar castisch. Overgaande op Amerika, schrijft dr. Goebbels, dat dit land ook meer gepraat geleverd heeft en in Engeland neemt de argwaan toe, dat de neven aan de over zijde niets anders in het schild voeren, dan, Groot Brittannië steeds meer in het onge-' luk van den oorlog te verstrikken'. Het is verre van ons, schrijft dr. Goeb bels verder om ons te mengen in de fami lietwisten van de Angelsaksische neven aan deze of gene zijde van den oceaan. v Men behoeft zich er echter niet over te verwonderen, dat er te Londen een „kater stemming" heerscht. Het meeste wordt thans de heer Eden beschimpt, waarvan men met cynischen hoon zegt, dat hij te veel idealisme en te weinig Vakkennis heeft voor zijn ambt. Waarohi juist de heer Eden de grootste schuld moet dragen voor het Engelsche fiasco op den Balkan en in N. Afrika is niet na te gaan. Wij zouden ons niet kunnen voorstellen, dat de heer Chur chill aan. zijii minister van buitenlandsche zaken toestaat als een dilettant met mili taire zaken te spelen. Doch Churchill heeft de Londensche pers in dit geval vrijheid van kritiek toegestaan, ten einde een klep te openen voor den stijgenden toorn van het volk. Verder herinnert dr. Goebbels aan de verschillende, „sprookjesachtige heldenda den" van de empire-soldaten op den Bal kan en komt tot de volgende conclusiehet is geen plezier om zich dagelijks met zoo veel gebrek aan talent door de dingen heen te slaan. De tegenstanders bij den strijd opi de •macht in den Vorigen oorlog waren ook niet overdadig met verstand gezegend, doch wat zij zelden, had toch ten minste kop en staart. Dat is hier onmogelijk. Waar men ook heen-grijpt, noólt heeft men eeni- ge. vastigheid, men grijpt altijd in een brij. Het is hopeloos. Het is de beroemde Engel sche oorlogspropaganda- Gelooft de heer Churchill werkelijk, dat de revolutie van November 1918 zich nog eens zal herhalen? en wanneer hij dit niet gelooft, waarop baseert hij dan na de" jongste militaire er varingen zrjn hoap op de overwinning?" (D.N.B.) EEN OPDRACHT AAN DEN HEER D. W. LEFEBER TE LISSE. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de organisatie-commissie voor het bedrijfsleven (de commissie- Woltersom), welke belast is met de organisatie van het bedrijfsleven in Nederland, aan den heer D. W. Lefeber te Lisse, opdracht gegeven de organi satie van het bloembollenbedrijf op te bouwen. Voor het bloembollenbedrijf zal één bedrijfsorganisatie worden opgericht, welke alle bedrijfsbeoefenaren en alle bedrijfsbelangen, zoowel op vaktech nisch gebied als de bedrijfsregeling, zal omvatten. - De op te richten organisatie zal op eco nomisch gebied de eenige erkende en representatieve organisatie worden. Dit heeft tot gevplg, dat bestaande veree- nigingen, welke zich met economische be moeiingen in zake het bloembollenbedrijf bezig houden, zullen verdwijnen. Houden zij zich behalve met economische ook met sociale aangelegen-heden bezig, dan zullen zij haar bemoeiingen op sociaal ge bied kunnen blijven voortzetten. Naar wij vernemen heeft de heer Lefeber deze .opdracht aanvaard. ADMINISTRATIEKOSTEN BEREKENING DOOR TIMMERFABRIKANTEN. Het departement van .handel, nijverheid en scheepvaart heef t aan leden der samen werkende- vereenigingen van timmerfabri- kanten toestemming verleend om over al haar rekeningen en offertes, inclusief om zetbelasting 1 procent administratiekosten te berekenen. BELANGRIJKE PRIJSREGELINGEN VOOR DE KATOENINDUSTRIE. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat met ingang van heden een tweetal prijsregelingen in werking is ge treden, welke van groot belang zijn voor vrijwel de geheele katoenindustrie. Het be treft hier de calculatie beschikking wltwe- verijen nr. 1 en de calculatiebeschikking bontweverijen nr.. 1, Deze beschikkingen be vatten zoogenaamde calculatieschema's, dat wü zeggen voorschriften, welke pre cies aangeven, op welke wijze de katoen fabrikanten hun verkoopprijzen moeten berekenen. Hierdoor zal worden bereikt, dat alle fabrikanten, diè onder deze rege lingen vallen, hun prijzen op dezelfde wijze vaststellen. Het publiek heeft dan de ze kerheid, dat deze prijzen geheel verant woord zullen zijn. Het spreekt vanzelf, dat de naleving van deze bepalingen scherp zal worden gecontroleerd. Hoewel er tusschen de prijzen van de ver schillende fabrikanten nog wel eenig on derscheid zal blijven bestaan, als gevolg van afwijkende inkoopsprijzen, andere pro ductiemethoden of het vervaardigen van uiteenloopende kwaliteiten, kan toch wel gezegd worden, dat de prijzen over het ge heel genomen op ongeveerhetzelfde peil zullen zjjn vastgelegd. In de beschikkingen is verder de bepaling opgenomen, dat de groothandel zijn ver koopprijzen aan den kleinhandelaar mag verhöogen met het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs gestegen is. Aan den anderen kant heeft hij de verplichting zijn ver koopprijzen te verlagen met het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs mocht zijn ge daald. OP 2 EN 3 MEI AANSTAANDE. Winterhulp Nederland deelt mede: Op 2 en 3 MJei a.s. zal de laatste collecte van dezen winter over- het geheele land worden gehouden. De speldjes, die ditmaal worden verkocht, dragen afbeeldingen van bloemen. Het voorjaar heeft zijn intrede gedaan. Het weer is allengs müder ge-worden; de ergste koude is verdwenen, de.natuur ont sluit zich weer, de bloemen komen aller- wege reeds te voorschijn. Een gevoel van •bevrijding erf vreugde vervult ons telken jare als de lente is genaderd. Deze bevrijding en vreugde houden helaas geen intocht in de woningen van vele land- genooten. Geringe middelen en een groote achterstand veroorzaken, dat hun huishou den zoo uiterst sober moet worden gevoerd, dat een voortdurende spanning hen voor de voorjaarsopleving ongevoelig maakt. De loemencollécte van de Winterhulp Nederland wil a^le Nederlanders te zamen brengen in een offer, dat -in deze vele be hoeftige gezinnen eenigè vreugde kan bren gen. Om deze-collecte te doen slagen zijn vele collectanten noodig. Meldt u daarom voor deze laatste inzameling in grooten getale aan, öm tot besluit van deze sociale actie een succes te behalen, dat een prac-tisch bewijs levert van de verantwoordelijkheid die het Nederlandsoho volk tegenover zijn minst bedeelden beseft. Werkgevers en werknemers, werkt ook nu samen door vrij te geven en u aan te molden als collectant bij het plaatselijk bureau in uw' woonplaats. NEDERLANDSCHE BROEDERSCHAP VAN ACCOUNTANTS. De heer mr. dr. H. D. M. Knol, uit Leiden, voorzitter. De Nederlandsche broederschap van ac countants heeft te Utrecht de j aarvergade- ring gehouden. De aftredende bestuursleden de hecren A. Schravesande, Rotterdam en B. Meilink, Zwolle werden herkozen. Voor de aftreden de bestuursleden de heeren A. van Stave ren, Utrecht en G. van Terwisga, Bergén N.H., die zich niet meer herkiesbaar hebben gesteld, werden gekozen de heeren J. Schol ten, 's-Gravenhage eh W. Brenning. Hil versum Tot voorzitter "werd aangewezen de heer mr. dr H. D. M. Knol te Leiden. Tot leden van de financieele commissie 1941 werden benoemd de heeren L. C. Niemeyer en J. G. Henseler te 's-Grawenhage. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2