SPORT Afdeeling Leiden N.V.B. van den De hond en zijn verzorging LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 22 April 1941 Een schoolsportdag te Leiden Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen TONA-ADSP.—SPORTMAN B G—0. Tona speelde met 10 man, maar desondanks nam zij direct het spel in handen en de jeug dige Sportmankeeper kreeg het zwaar te ver antwoorden. Na 5 minuten spelen scoorde de Tona-mldvoor L v. d. Blom met een schitte renden kopbal (10). Kort daarop scoorden A. de Mey en L. v. d. Blom ieder nog een keer, zoodat de rüst met een 30 voorsprong der geel-zwarten inging. Na de hervatting was de Tona-jeugd sterk in den aanval en door L. v. d. Blom (2-maal> en A. de Melj werd de stand op 60 gebracht, met welken stand het einde kwam. Scheidsrechter L. v. Duuren leidde correct. L.F.C; m—D.S.O. n 3—1. Als D.S.O. aftrapt neemt LJP.C, den bal over en zit direct voor de D.S.O.-veste. Bij een LF.C. offensief geeft Brakhoven een goede pass naar den midvoor, die met eén listig schot de score voor LP.C. opent (10). DB.O. laat zich niet onbetuigd, doch de L.F.C.-achterhoede is op haar post en weet van opruimen. Als v. d. Plas (de LJP.C.'er van vroegere pe riode, die weer tot zijn oude club terugkeerde) als midhalf goed doorgeeft naar den midvoor schiet deze tegen den paal, vangt echter het leer op en doelpunt (20). Na de rust zet D.S.O. een goeden aanval op en de linksbuiten verkleint den achterstand (21). L.P.C. wordt in de verdediging gedron gen, doch tot doelpunten kan DB.O. niet komen. BIJ een X.F.C.-aanval snelt Teske langs de lijn gn brengt met een goed schot den stand op 31. Even later maakt LF.C. een buitenspel- doelpunt, dat wordt geannuleerd. D.S.O. forceert nog eenige corners, doch deze leveren geen resultaat op. Met L.F.C. in de meerderheid kon digt scheidsrechter Hogenes, die goed voldeed, het einde aan. Z.L.C. in—A.Z.L. I 1—2. De gasten verschijnen met een geheel ver nieuwd elftal, hetgen echter geen versterking bleek. Wel was A.Z.L. direct in den aanval, maar de voorhoede was ongevaarlijk. Zi.C. doelpuntte onverwachts, toen Labrujerre te ver uit zijn doel liep. Ruststand 1—0. Na de rust was A.Z.L. doorloopend In den aanval, maar pas na ruim een kwartier zag ze kans den stand gelijk te maken. Daarna was het spel meer verdeeld en beide doelen ont kwamen soms op onverklaarbare wijze aan door boring. Tegen het einde gelukte het A.Z.L. den stand op 2—1 in haar voordeel te brengen, welke stand de verhouding goed weergaf. MORSCHKWARTIER I—ALPHEN IH 1-7 Het derde elftal van Alphen heeft het niet moeilijk gehad in den uitwedstrijd tegen Morsch- kwartier Op volkomen regelmatige wijze hebben zij de overwinning weten te behalen. R. Broer wist een misverstand in de Morschkwartier-ver- dediging uit te buiten (01)Camminga maakte uit een voorzet van Broer keurig 0—2 en even later 03. Van Geen maakte nog voor de rust 0—4. In de tweede helft scoorde De Witte uit een penalty 05. Daarna maakte de thuisclub 15, waarna het weer de beurt was aan de Alphenaren. De Witte scoorde toen (16), ter wijl P. Bezemer met een boogschot vanaf den vleugel 1—7 maakte. ALPHEN V—U.V.O. II 0—2. Spoedig na den aftrap schiet Roest keihard tegen den paal, waarna uit een scrimmage voor het Alphen-doel de gasten de leiding nemen. U.V.O, mist daarna nog een penalty, waarna Alphen in de tweede helft sterker wordt, zonder dat doelpunten komen. Enkele minuten voor A. S. B. het einde maken de gasten zelfs nog een doel- L. S. B. punt (0^-2). St. G. S. B. A.S.C.-ADSP.—ALPHEN ADSP. 2—3, Na twintig1 minuten spelen maakt W. Tuinen- burg 01, waarna de A.S.C.-middenvoor scoort (11). W. Tuinenburg maakt voor de rust nog 21. In de tweede helft maakt Van Heiningen 13, waarna A.S.C. uit een penalty den ach terstand verkleint (2—3). ALPHENSCHE BOYS I—LISSE II 2—3. Reeds direct na- den aftrap nemen de gasten de leiding, doch spoedig is het door Winkel ge lijk, terwijl dezelfde speler den Boys op fraaie wijze de leiding geeft (21). In de tweede helft hebben de gasten den wind in den rug. Zij zijn daardoor iets sterker. In het laatste gedeelte van den strijd weten de gasten gelijk te maken, terwijl zij zelfs nog kans zien de leiding te nemen en te behouden. V.V.L.V. ni—ALPHENSCHE BOYS III 2-4 Dank zij den sterken wind is de eerste helft voor de thuisclub en weten zij door een tweetal doelpunten de leiding te nemen en een 2—0 voorsprong te behalen. In de tweede helft is het de beurt aan de gasten, die door v. d. Hoorn door een tweetal doelpunten gelijk maken, waarna de Boys middenvoor en Haverkamp vóór de overwinning zorgen. A.R.C. III—QUICK BOYS IH 1—3 (Gestaakt). Reeds in de eerste helft hebben de gasten zich van een 02 voorsprong verzekerd, waarna in de tweede helft A.R.C. den achterstand ver kleint (12). Als dan de gasten den voorsprong vergrooten (13) staakt de scheidsrechter den wedstrijd wegens den regen. UIT NIEUWVEEN. De R.K. Voetclub „Nic. Boys" speelde na lange onderbreking op eigen 'terrein tegen „Lelmul- den I. Lesque van Nic. Boys wist de leiding te nemen en voor de rust wist Leimuiden den ge lijkmaker te scoren. Direct na de rust maakte Nic. Boys er 2-1 van, waarijiede het einde kwam. Nic. Boys heeft door déze overwinning een belangrijke kans op promotie. A.D.O.—D.H.C. In verband met de te venvachten drukte in het Stadion Feyenoord te Rotterdam, Zondag a.s. ter gelegenheid van den beslissingswedstrijd A.D.O.DH.C., zullen de spoorwegen, gelijk dit bij internationale wedstrijden het geval is. spe ciale treinen laten rijden tot aan het station voor het Stadion. Er zullen een 8 a 900 jongens en meisjes aan deelnemen. OP 5 JULI IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Door het bestuur van de Leidsche Sport stichting is het initiatief genomen tot het organiseeren van een algemeenen school sportdag op de terreinen en de sintelbaan in den Hout en het heeft daarbij bereids de volle medewerking gekregen van directies en gymnastiekonderwijzers aan de betrokken scholen: in dit geval de instellingen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Hoe wel het in de bedoeling ligt de organisatie een volgenden keer tot de lagere en Ulo scholen uit te hreiaen. heeft men gemeend zich ditmaal tot het middelbaar en* gym nasiaal onderwijs te moeten beperken ten einde eerst eens te zien hoe het loopt en bij het organiseeren de noodige routine op te doen. Trouwens: ook hét huidige plan omvat al een 7 a 800 jongens en waarschijn lijk ruim honderd meisjes, zoodat er algc- meene medewerking noodig zal zijn om het feest, dat den geheelen Zaterdag zal duren, tot een goed einde te brengen. De Sportstichting is tot haar plan ge komen door den wensch de sportbeoefening onder de schoolgaande jeugd te bevorderen en haar plan blijkt niet alleen op de scholen in zeer goede aarde te vallen, maar heeft ook de Instemming verworven van het college van B. en W., dat een medaille zal uitloven voor de schoolploeg, welke de beste prestatie verricht! De organisatie is door de Sportstichting in handen gesteld van de leeraren in de lichamelijke opvoeding aan de betrokken scholen en in een gisteravond onder leiding van den heer Ir. Stokhuyzen gehouden pers conferentie was de heer Ant. Metz, die de algemeene leiding zal hebben, aanwezig om een nadere toelichting te geven. Hij zeide dat het feest waarschijnlijk zal plaatsvinden op Zaterdag, 5 Juli, hoewel deze datum, in verband met de eindexamens nog niet ge heel vast staat. Reeds des Vrijdagmiddag* zullen er wedstrijden worden gehouden voor meisjes, voornamelijk van het gymnasium en de chr. H.B.S. Des Zaterdags nemen ver schillende meisjes deel aan demonstraties, doch overigens zijn het dan uitsluitend jongens die in de verschillende wedstrijden en de algemeene vrije gymnastiekoefeningen uitkomen; Natuurlijk kan men aan gymna stiek dien dag niet veel doen omdat men anders tal van toestellen naar den Hout moet sleepen, en in hoofdzaak bèstaat het programma dus uit lichte athletiek en open luchtspel. 's Morgens windt een algemeene repetitie plaats van den opmarsch terwijl dan tevens de groepswedstrijden worden af gewerkt en 's middags zal men het, naar men vertrouwt, talrijke publiek bezig hou den met demonstraties van verschillende sporten zoomede met de beslissingen in de persoonlijke nummers. Waar de krachten nogal uiteen loopen heeft men de jongens in twee groepen verdeeld: A, de jongens tot en met 15 jaar; B: de jongens van 16 jaar pn ouder. Elke school mag zoowel in A als in B met twee groepen (van tien jongens) uit- komerf. Voor de jongeren staat er als groepswed strijd een driekamp op het programma: vèrspringen, 60 M. hardloopen en kastibal- vèrwerpen; voor de ouderen een vijf kamp: vèrspringen. 80 M. hardloopen, hinkstap- sprong, kogelstooten en misschien speer werpen, hoewel dit laatste onderdeel nog geenszins vaststaat wegens het aan speer werpen verbonden risico. De persoonlijke wedstrijden bestaan voor de jongeren uit: hindernisloopen en 60 M. hardloopen; en voor de ouderen uit: 80 M. hardloopen en speerwerpen. De algemeene vrije oefening, uit te voeren door al de deel nemende jongens wordt thans reeds op de scholen beoefend en binnenkort hoopt men daar ook met de training voor de andere nummers in de open lucht te kunnen be ginnen. Korfbal wordt gedemonstreerd door leer lingen van de meisjes-H.B.S.; handbal door meisjes van het gymnasium en de Ohr. H.B.S. Verder is er voetbal (tweemaal een kwartier), touwtrekken door ploegen van zes jongens en een estafette wedstrijd: voor jongeren 5 x 60 F. en voor ouderen 5 x 80 M. De heeren Stokhuyzen en Metz wezen er terecht op dat er natuurlijk geen bij zondere prestaties mogen worden verwacht Wel meenen zij te mogen aannemen dat de organisatie van een dergelljken sportdag voor de scholen de jeugd zal prikkelen tot meerdere sportbeoefening en algemeen zal worden gewaardeerd. Er wordt daarbij naar gestreefd dezen jaralijkschen schoolsportdag zoowel als dè voorbereiding daartoe, te ma ken tot een onderdeel van het schoolpro gramma. SCHAKEN. DE BONDENCOMPETITIE. Na den wedstrijd, dien de tientallen van den Leidschen en den Amsterdamschen Schaakbond j.l. Zondag alhier gespeeld hebben, is de eind stand dezer competitie de volgende geworden: gesp.gew.gel.verl.v.—t. pnt. 25%—1414 17%—22% 17—13 ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR DENEMARKEN. Naar het A.NP. van den secretaris van de technische commissie van den Nederlandschen N.ZJB. de uitnoodiging van den Déenschen Zwembond verneemt, heeft het bestuur van den zwembond om de drie beste Nederlandsche Zwemsters resp. op de nummers 100 meter rug slag. 200 meter schoolslag en 100 meter vrije slag in principe aanvaard. In verband met het ver zoek van het gemeentebestuur van Amsterdam om onze beste zwemsters te doen starten bij de opening van het nieuwe Jan van Galen park- bad heeft de secretaris van de T.C. thans een schrijven gericht naar den Deenschen zwembond met het verzoek het tijdstip van de internatio nale ontmoetingen te Kopenhagen 14 dagen uit te stellen, zoodat niet resp. op 16 en 18 Mei, doch everftueel op 30 en 1 Juni zal worden ge start. Bovendien ligt het in de bedoeling van het bestuur van den N.Z.B. dan de Deensche wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger uit te noodlgen onze Nederlandsche zwemsters op haar terugreis te vergezellen, opdat zij daarna als gast van verschillénde Nederlandsche zwemvër- eeniglngen op diverse plaatsen in ons land zal kunnen starten. BRIDGE. BRIDGE-CLUB ..DE SLEUTELS". Wat een goed Culbertsonspeler (sier) moet weten Halve dwangboden zijn biedingen, waarop de partner met het uiterste minimum mag passen. Het zfjn echter smeekbiedingen en voor 90% zal er dan ook door geboden worden. 1) Spronghérbieding in dezelfde kleur: Noord 1 in Harten, Zuid 3 in Hqrten. 2) 2 in S. A. na een 1 antwoord; Noord 1 im Harten. Zuid 1 in Sch., Noord 2 in S. A. S) Dubbele ophooging van 1 antwoord; Noord 1 in Harten, Zuid 1 in Sch., Noord 3 in Harten. 4) Openingsbieder herbiedt in hoogere kleur; Noord 1 in Harten. Zuid 1 in Sch., Noord 2 in S. A. 5) Noord 1 in Sch., Zuid 2 in Harten, Noord 3 in Klaveren. 6) Partner doet sprongherbieding in zijn zelfde kleur; Noord 1 Harten. Zuid 1 in Sch., Noord 1 S.A., .Zuid 3 in Sch. 7) Partner geeft eerst een afneembod, doet daarna een sprongbod in de kleur van den openingsbieder; Noord 1 in Harten, Zuid 1 in Sch., Noord 1 in S. A., Zuid 3 in Harten. 8) De biedingen van de tegenparty doen aan de halve dwangaanbiedingen geen afbreuk. Voorbeeld: Noord 1 in Harten, Oost past, Zuid past, West 1 in Sch., Noord 3 in Ruiten. A. Noord 1 in Harten, Oost 1 in Sch., Zuid 3 in Harten. B. Noord 1 in Harten, Oost 1 in S. A., Zuid 2 in Klaveren. West 2 in ruiten. Noord 3 in Harten of 3 in Sch. 9) Indien er door beide spelers nog niet jgepast is. is iedere nieuwe kleur forcing. Noord 1 in Klaveren. Zuid 1 in Ruiten, (for cing voor 1 ronde). Noord 1 ln Harten (for cing voor 1 in ronde), Zuid 1 in Sch. (forcing voor 1 ronde), Noord 2 in Klaveren, nu is het geen forcing meer. BILJARTEN. ZOETERWOUDE—T.V.B. Tegen Zoeterwoude hebben een vijftal leden van de R.K. Blllardvereeniglng T.V.B. te Voor schoten een wedstrijd gespeeld. De uitslag was: brt. carb. h.s. gem. J. Luk (Zoeterwoude) ..17 60 10 3.63 C. v. d. Werf (T.VJB.) 17 22 6 1.29 B, Klink 30 60 8 2.00 C. Gerrits 30 43 11 1.43 J. Ammerlaan29 60 8 2.07 W. Gerrits 29 49 8 1.70 G. Kolk 24 43 7 1.87 P. van Noort 24 60 8 260 B. Roeleven 26 60 13 2.81 J. Niersman 26 48 8 1 92 T.V.B. verloor dus met 41. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN. Voor het kampioenschap van Voorschoten is de 13e ronde gespeeld. De uitslagen waren: le klasse: J. Zuyderduyn—W. H. J. Ju 20 P. HakkerB. P. de Kousemaeker 20 J. TeunisseJ. J. Braggaar (regl.) 02 G. OostergoJ. van Bemmelen 02 A. TempelmanC. Waardenburg20 H. Oudshoorn—C. Bins 1—1 2e klasse. P, Hagendtjk—Chr. v. d. Lee 0—2 H. van Egmond—K. Ju 02 W. H. van Mourlk—S. v. d. Mey0—2 H. Strik—K. Waasdorp 1—1 N. W. DuynisveldH. Nagtegaal 02 N. Veerman—G. Vr'.ezinga 20 Uitgestelde partij: S. v. d. MeyG. v. d. Lee 2—0 WANDELSPORT. DE BLOEMBOLLENMARSCHEN. In het verslag van de bloembollenmarschen is vermeld, dat W.E.G., (Wandel en Geniet), welke de 2de prijs is toegekend voor het parcours van 20 K.M., afkomstig is uit Alphen. Dit is niet juist. Deze wandelclub is uit Leiden. Een juiste voedingswijze is van groote beteekenis 170 Teekenlng van Aart van Ewfjk. i Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J. J. A. Gouverneur, Zoo zwemt de furie naar de kust, Zij voelt zich thans geheel gerust: Men heeft haar leelijk beetgenomen Maar'i tweetal zal haar niet ontkomen: Straks zijn ze beiden in haar macht En zij alleen weet, wat hun wacht. in. (Van een deskundigen medewerker). Wij zullen nu enkele hoofdzaken be spreken van de voeding van den hond, iets, waarmede veel nieuw-bakken hondenbezitters nog al eens „overhoop" liggen. Ter inleiding zij vermeld dat al naar gelang van de grootte van het ras de hond als volwassen aangemerkt kan worden tusschen 8 en 18 maanden. Hieruit volgt dus dat dit proces 15 a 20 maal zoo snel geschiedt als bij den mensch, waarmede wij dus met de voeding terdege rekening moeten hou den. Een onjuiste voedingswijze zal, zooal niet onherstelbaar, dan toch van grooten invloed zijn op de ontwikkeling zooals reeds menigeen tot zijn schade heeft moeten ervaren. Laten we dus allereerst vaststellen dat slechts het beste goéd genoeg is voor den jongen hond. Zoodra we de zen stelregel in de praktijk toepassen, zijn we al heel ver op het goede pad gevorderd. MEN VOEDERE NIET TE ZWAAR. Een zeer vaak voorkómende fout is eén te zware voedering. De jonge hond wordt volgepropt met rijst, aardappelen en wat dies meer zij tot hij is verworden tot een lui en log gedrocht, dat slechts den naam gemeen heeft met een hond. Eerst dan wordt het foutieve der voedlngwljze inge zienmaar dan is het ook veelal te laat. Nimmer zullen wij de uitdrukking ver geten welke wij een bekend dierenarts eens hoorden gebruiken toen een dame haar nood klaagde over de serie kwalen, waar mede haar hond behept was. Zij droeg 'honneponneke ln den arm. De dierenarts vroeg met een staal gezicht den hond te mogen zien, waarna de dame het dier op de onderzoektafel plaatste. Doodleuk her haalde de dokter zijn vraag den hond te mogen zien. „Maar dokter toch, u zult toch begrij pen dat dit mijn arme lieveling is!" „Pardon dame, misschien moet ik eens naar den oogarts want ik zie tot mijn spijt niets anders dan een klomp vleesch, waar op een paardenknors misschien zelfs wel een bod van twee gulden wil doen." Wij willen niet beweren dat ditant woord blijk geeft van een nauwgezette be studeering van de een of andere hand leiding over wellevendheid, doch als waar schuwing aan iederen bezitter van een jongen hond wilden wij u deze „uitspraak" niet onthouden. Maar terzake. We geven den jongen hond aanvankelijk 5 a 6 kleine porties per dag. Hij moet on middellijk tot een vreedttlzaam offensief overgaan en het voedsel met graagte ver orberen. Zoodra we merken dat hij met „lange tanden" eet of zelfs van den eet bak loopt, nemen we alles weg. Dit ls dan tevens een vingerwijzing om de volgende porties kleiner te maken. Binnen 1 of 2 dagen zult u zelf de juiste maat gevon den hebben. Langzamerhand verminderen we het aantal porties en wel zóó, dat de hond van 6 maanden driemaal per dag eten verstrekt wordt. Bij volwassen honden kan met tweemaal per dag volstaan wor den. Wat geven we den jongen hond te eten? Geeft den jongen hond vier a vijfmaal per dag een portie oudbakken brood, waar we voorloopig met wat groenten-mat en/of melk broodpap van maken. Voorts twee maal per dag wat verdunde melk. Zoo nu en dan een bordje havermout of rijst al of niet met groente vermengd, is uit stekend en geeft een gewenschte afwisse ling van het menu. Geleidelijk aan kun nen we den jongen hond gewennen aan vast voedsel, dat we zeker éénmaal per dag met wat groente vermengen. Vooral mo gen de groenten niet gekruid zijn! Bijzon der aan te bevelen ls het met gedroogd vleesch vermengde hondenbrood. Dit is uit stekend voer, dat tevens de functie van „bijtring" vervult en dus de vorming en het onderhoud van het gebit ten goede komt. AARDAPPELEN ONGEWENSCHT. Nog even willen wij den vinger leggen op een fout, waaraan men zich vaak be zondigt: aardappelen. Deze hebben voor een hond vrijwel geen waarde en moeten we dus als „maagvulling" betitelen. Voor den jongen hond, die ln zoo'n kort tijds bestek moet uitgroeien tot een gezonde en krachtige robbedoes is maagvulling zonder hooge voedingswaarde beslist uit den boo ze. Eet u zelf dus maar de Eigenheimers op. Bij velen heerscht nog de meening dat wat goed genoeg is voor den mensch, voor een hond „best"voer ls. Hier wordt echter een vergissing begaan. Bekijkt u maar eens het gebit van een hond; menig kiespijn lijder en bezitter van een surrogaat-gebit zal er jaloersch op worden! Uit den tijd van kiel en korten broek zullen we ons wellicht nog herinneren dat de onderwijzer zich in het zweet zijns aan- schljns uitsloofde ons het verschil tusschen omnivoren, carnivoren en herbivoren in het hoofd te prenten. De hond behoort nu in feite tot de carnivoren, d.w.z. de vleesch-eters, hoewel de cultiveering hem in de richting van de omnivoren, de alles- eters (b.v. de mensch), heeft gestuwd. De prachtige gekromde hoektanden en de pun tige kiezen sluiten echter lederen twijfel aan zijn oorspronkelijke herkomst buiten. Zoo de omstandigheden dit dus eenigszins mogelijk maken, is het uiterst gewenscht uw hond vrij veel vleesch te verschaffen, het zij versch dan wel 'gedroogd, zooals dit in het hondenbrood voorkomt. PAS OP VOOR BEENSPLINTERS. „Een hond komt een been toe" en „twee honden vechten om een been, een derde loopt er snel mee heen" zijn uitdrukkingen die er reeds op wijzen, dat de hond er geen „been" inziet beenderen te eten. We moe ten echter de roode vlag hljschen, want we komen op zéér gevaarlijk terrein. Ver- sche zachte kalfsknoken zijn van groote waarde voor de beender-vormlng: dient ze uw hond dus regelmatig toe. Deze zachte beenderen kunnen geen kwaad veroorza ken. Geheel anders is het gesteld met de beenderen van wild en gevogelte, varken, koe, paard enz, Een hond met goed ont wikkeld gebit bezit daarin een enorm» kracht. Zelf hebben wij het meegemaakt dat een Keeshond (dus nog niet een groote hond) uit speelsheid Ijzeren etensborden met zijn hoektanden doorboorde, zonder dat dit hem blijkbaar eenige moeite kostte. Het ver splinteren van een been is dus voor een dergelljken hond een koud kunstje. Aan de z.g. „hondenziekte" sterven jaarlijks zeer veel honden; terecht vormt deze ziekte dan ook een nacht merrie voor iederen honden-liefhebber. Maar wist u dat door deskundigen het aantal sterfgevallen als gevolg van darmwand-doorboring door beensplin ters bijna even hoog geschat wordt? We nemen dus liever het zekere voor het onzekere en geven van nu af aan uitgezonderd kalfsknoken geen beenderen meer aan den hond. Visch- graten zijn vanzelfsprekend tahoe. Voor den jongen hond bestaat er nog een prachtmiddel ten dienste van het beenderen-gestel, nl. phosphorzure kalk. Hiervan geven we den jongen hond dage» lijks 14 2 theelepels. In Iedere drogisterij kunt u voor een dubbeltje een hoeveelheid krijgen welke voldoende ls voor de geheels groeiperiode. Een ander prachtmiddel 1» levertraan, wat we echter niet ln de zomer maanden moeten toedienen. Zooals ook de mensch heeft de hond zijn „natje en droogje" noodig. Het „natje" be staat voor den Jongen hond uit verdunde melk en voor den ouderen hond uit frlsch water dat steeds onder zijn bereik moet zijn. Het voedsel geven we 's zomers en 's win ters lauw. Nooit mag dit warm zijn. Dage. lijks dient zoowel de drink- als etensbak grondig gereinigd te worden, omdat een vuile bak een besmettingshaard in optima forma vormt. Met een variant op een be kend uitspraak zouden- we kunnen zeggen „toont mij den etensbak en ik zal u zeggen hoe groot uw liefde voor den hond ls!" Wij willen dit hoofdstuk niet besluiten zonder nog evfen te waarschuwen tegen het toedienen van snoeperijen. Zoo nu en dan een koekje als extra-belooning kan geen kwaad maar we zullen allen wel eens gezien hebben tot welke uitwassen dit kan groeien Na het presenteeren van koekjes enz. maakt ook de hond een ronde en de volleerde be delaar Incasseert bijna overal wat. Niet alleen bederft hij daarmede zijn maag, maar hij komt ook zoo licht tot andere eigenschappen: van bedelaar wordt hij al- lemans-vrlend. Want bij snoeplustige hon den gaat de weg naar het hart (hoe para doxaal dit ook klinken moge) door de maag. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7