LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 22 April 1941 uuinenland Oas en voor elecfricifeifsranfsoenen de derde periode Haagsche inbrekersbende ontmaskerd Buitenland Matsoeoka in Tokio terug Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht SPORT BEURSO VERZICHT MARKT k BERICHTEN GELIJK AAN I>E TWEEDE PERIODE. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: 1. Bij jrijn beschikking van heden op genomen in de Nederlandsche Staats courant no. 77, is een minimum-rant soen voor electricïteit vastgesteld voor de derde periode, dat gelijk is aan het minimum-rantsoen voor de tweede pe riode. Dit minimumrantsoen bedraagt derhalve: 41 kwh. indien de eerste meteropneming na '15 December 1940 plaats vond en voor 16 Januari 1941, en 31 kwh. indien deze meteropneming geschiedde na 15 Januari 1941. 2. Het minimum rantsoen voor gas blijft gehandhaafd op 60 kubieke meter per periode. 3. Aan de gas- en electriciteitsbedrij- ven is medegedeeld, dat de gewone rant soenen voor de derde periode eveneens dienen te worden bepaald op het rant soen voor de tweede periode. Dit betee- kent dus, dat iedere afitemer van gas en/of electriciteit in de derde periode ook indien door het desbetreffende gas- en/of electriciteit-sbedrijf hiervoor reeds eer een ander rantsoen werd vastgesteld een hoeveelheid zal mo gen verbruiken, die gelijk is aan zijn rantsoen voor de tweede periode. 4. De gas- en electricteitsbedrijven zijn ontslagen van de taak.de thans gel- ■lende rantsoenen voor de derde periode >ij afzonderlijk schrijven aan iederen verbruiker bekend te maken. ENORME HOEVEELHEDEN GOEDEREN WAREN VAN HUN GADING. De Haagsche politie heeft dezer dagen een succes geboekt, door de hand te (eggen- op een bende inbrekers die de laatste maan den hun operatieterrein in Den Haag had- dan. De inbrekers gingen op zeer brutale en geraffineerde wijze te werk. Zij toonden zich meermalen ware geveltoeristen en deinsden nergens voor terug. In den nacht van 15 op 16 April j.l. werd ingebroken bij een confectiebedrijf aan de Bierkade; waar voor f. 10.000 aan kleeding werd ontvreemd. Groote partijen heeren- costuums, regenjassen en winterjassen ble ken spoorloos verdwenen te zijn. Toen de politie aangifte van deze, inbraak kreeg, had zij onmiddellijk bepaalde per sonen op het oog en deze werden nu nauw keurig geschaduwd. Hierbij kreeg men den stelligen indruk, dat de kleeding: in een woning aan de Van Ravesteynstrarit moest zijn verborgen. Reeds 17 April des middags deed de politie een inval in dit perceel, dat bewoond werd door het echtpaar v. d. W. Het vermoeden bleek maar al te juist te zijn geweest: een groot gedeelte van de kleeding werd gevonden, doch de regen jassen ontbraken. De 25-jarige bewoner en zijn echtgenoote werden aangehouden. Spoedig slaagde men er in, drie andere personen te arresteeren. die èveneens ver dacht'werden meer Van dezve zaak af te weten". Het waren de 45-jarif/e los-werfcman G. D., de 21-jarige loopknecht I. F. en de 22-jarige waschknecht A. w. d, G. Behalve dat de mannen toegaven zdch aan deze in braak te hebbén Schuldig gemaakt, beken den zij bovendien nog de hand te hebben géhad in een twintigtal andere inbraken, welke zij de laatste maai^den in Den Haag gepleegd hadden, en waariölj zij .groote hoe veelheden levensmiddelen hadden gestolen. Er was echter nog een vierde in het spel, n.l. de 23-jarige los-wé&lanan W. G., die ook werd aangehouden. Bovendien duurde het niet lang of de voornaamste helpers in deze zaken werden eveneens gearre steerd. Dit waren de 48-jarige koopman B. F. en de 40-jarige koopman J. T. In den nacht van 17 op 13 April werden door een burger op. het Jacob van Cam penplein twee zak'sem gevonden, die 23 re genjassen bleken te bevatten' en enkele heerencostuums. 'Dit was het gedeelte, dat nog aan de collectie kleeding ontbrak. Een van de inbrekers de 22-jarige wasch knecht v. d. G. had n.l. buiten het wéten van zijn collega's om, nog een derde bezoek gebracht aan hfet perceel op de Bierkade in denzelfden nacht. Hij had toen de partij regenjassen en de costuums, welke door den burger gevonden waren, weggehaald en naar een familielid; den 28-jarigen K. H in de Rochussenstraat gebracht. Toen deze echter den volgenden dag bemerkte, dat v. d. G. gearresteerd was, was hij bang geworden voor de gevolgen en had de goederen op straat gedeponeerd. Ook hij werd nu gearresteerd. "IET VERTOONEN VAN SMALFILMS. Het bureau filmzaken van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten deelt mede, dat blijkbaar een misverstand bestaat over de toepassing van de volgende verordeningen (besluiten), betreffende fil mer en fllfwezen: besluit nr. 57/1940, vermeldende de in Nediirland ter vertooning toegelaten films; besluit nr. 160/1940, verordenende de aan melding bij den Nederlandschen bioscoop bond door ieder, die zich op eenigerlei wij- za met het vervaardigen, verhuren, verkoo phui, of in vertoóning brengen van films be zig houdt, alsmede het na 1 Juli a,s.. staken van iedere werkzaamheid op filmgebied door niet-leden, tenzij deze in het bezit zijn van een schriftelijke ontheffing van genoemden bond; circulaire nr. 182/1941 van den voorzitter der centrale commissie voor de filmkeuring beperkende den geldigheidsduur van alle voor of op 31 December 1936 afgegeven keu- ringskaarten tót 1 Mei a.s. Het departement wijst er op, dat al deee bepalingen gelden zoowel voor de zgn. nor maalfilms als voor alle andere films, dus ook voor smalfilms van 17%, 16, 9% en 8 m.m., tenzij uitdrukkelijk anders is be paald. Ds. G. VV. AKKERHUIS OVERLEDEN. Na een kortstondige, doch vrij ernstige ziekte is gisteravond in den ouderdom van 64 jaar te zijnen huize overleden, ds. G. W. Akkerhuis, predikant der Gereformeerde Kerk te Maassluis. De ontslapene bekleedde o.m. de func tie van voorzitter van dé Vereenigmg voor Christelijk Onderwijs, van de Geref: Man- nenvereeniging. Voorts was hij vice-voor- zitter van den landeüjken bond van Geref. Mannenvereenigingen. Ook was hij voor zitter van de Oudervereeniging en van het Tehuis voor Zeelieden. Naast deze functies had ds. Akkerhuis ook zittjng hl het locaal- comité van de Vrije Universiteit en het Bij belgenootschap. Ds. G. W. Akkerhuis werd op 16 Februari 1877 geboren en werd in 1906 beroepbaar verklaard. Zijn eerste gemeente, die hij diende was Ruhrort van 8 Juli 1906 af. Op 12 Juni 1910 deed hij zijn intrede te Ierseke, welke standplaats hij op 25 October 1914 verwisselde voor Steenwijk. Sinds 29 Juni 1919 diende hij de gemeente Maassluis. DS. G. RENTING OVERLEDEN. Ds. G. Renting, emeritus-predikant der Gereformeerde kerk te Winterswijk, thans wonende te Baain, is aldaar in den ouder dom van 73 jaar overleden. Ds. Renting werd in 1897 te 's-Graverideel in het pre dikambt bevestigd en stond daarna te Win terswijk, welke gemeente hij vijf en dertig jaar diende., In 1935 verkreeg hij eerVol emeritaat. De Japansche minister van buitènland- sche zaken, Matsoeoka, is om 3 uur 50 op het militaire vliegveld te Tokio aangeko men. Te zijner verwelkoming waren ver schenen minister-president Konoye en ver tegenwoordigers van het departement van buitenlandsche zaken en van de weermacht Ook waren aanwezig de ambassadeurs van Duitschland, Italië en sovjet-Rusland met hun staven. Matsoeoka begaf zich terstond voor hét uitbrengen van rapport naar den ïyiihister-president^ (D.N.B.) DE BRITSCHE TROEPEN IN IRAK. De Messaggero no.èmt de bezetting van Irak door sterke Britsche troepencontingen ten een nieuwe Engelsche agressie. Met deze aétie, zoo verklaart het Italiaansche blad, wil Engeland zich meester maken van de natuurlijke rijkdommen van Irak en voor namelijk van de .petroleum. Irak weet uit ervaring, wat een Engelsche heerschappij beteekent. Niet voor niets heeft de intelli gence service twee heerschers over Irak, een minister-president en een Iraksch generaal, vermoord. Nog verwerpelijker schijnt het optreden- van Engeland, zoo schrijft*dit blad verder, wanneer men denkt aan de verplichtingen', die Engeland ten aanzien van Irak op zich genomen heeft, en die van Britsche zijde ijskoud en cynisch gesohonden worden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren in de Gtieksche wateren met bijzonder succes vijandelijke schepen Aangevallen, dié dienst deden voor het verboer van het Britsche expeditiecorps, dat het Grieksche vasteland ontvlucht. Gevechtsvliegtuigen brachten, naar ten deele reeds bekend gemaakt is, zes geladen schepen van 31.000 br. t. in to taal tot zinken en beschadigden bovendien verscheidene schepen zoo zwaar, dat ver wacht kan worden, dat nog meer scheeps- 'ruimte verloren gaat. In Griekenland hebben de Duitsche troe pen hun opmarsch over hét Pindosgebergte voortgezet en de stad. Jannina bereikt en daarmede den voornaamsten weg voor den terugtocht van den vijand, die aan het Italiaansch-Grieksche front strijdt. Itali aansche strijdkrachten achtervolgden uit het Noorden den veelal nog taai strijden den vijand. Duitsche troepen, die ondanks talrijke opgebroken plaatsen op de wegen via La- rissa ver naar het Zuidendoorgedrongen waren, hebben de stad Kamia ingenomen. "De ten Zuid-Oosten van Larissa gelegen ha venstad Volos werd na overwinning van dén yijandelijken tegenstand bezet. Aan het Grieksche front heeft de vijand 11 Britsche jagers van het type Hurricane verloren in luchtgevechten en 5 andere van hetzelfde type door aanvallen in scheervlucht op het vliegveld AgrimloH. In Noord-Afrika is een vijandelijke aan val op Sol'loem en een gelijktij-dlge lan dingspoging bij Bardia met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, waarbij een aantal gevangenen is gemaakt. Nieuwe uit» valspogingen van vijandelijke gepantserde strijdwagens uit Tobroek mislukte. Duitsche en Italiaansche stuka's bombardeerden hier met groote uitwerking drie groote koop vaarders, waarvan er één door brand ver nietigd werd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen naoht bij goed aan- valsweer de oorlogshaven Plymouth met brisant- en, brandbommen bestookt. Er ontstonden groote branden in de werf-in- stallaties en pakhuizen, benevens hevige ontploffingen op het terrein van de gas fabriek. Andere succesvolle luchtaanvallen richtten zich op de haven Great Yarmouth en op vliegvelden in Zuid-Engeland. Han gars en kwartierruimten werden vernield. In Zuid-Engeland plaatsten lichte zware gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zon dag op Maandag op vijf vliegvelden hom men, die groote branden veroorzaakten en geparkeerde vliegtuigen vernielden. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in het Bristolkanaal van een convooi een koopvaarder van 8.000 br. t. tot zinken gebracht, een tweede groote vracht boot zwaar beschadigd en aan de Britsche Zuidwestkust een patrouillevaartuig vernie tigd. Bij aanvallen van jachtvliegtuigen op het Britsche eiland en in luchtgevechten in het Kanaalgebied heeft de vijand drie jagers en een versperringsballon verloren. Aan de Kapaalkust werd een Britsch ge vechtsvliegtuig van het' type Bristol-Blen heim neergeschoten. Boven Duitsch gebied is overdag noch 's nachts gestreden. Bij de gevechten In Zuid-Servië heelt eerste luitenant Ihno Koester zich bijzon der onderscheiden door vermetele verken ningsvluchten tijdens gevechten. Kapitein Joppin behaalde zijn-40ste overwinning in de lucht. Luitenant Hamberg van een ba taljon motorrijders onderscheidde zich 13 April bijzonder door in het vuur van den vijand te beletten, dat de tegenstander vol gens zijn voornemen negen bruggen in de lucht deed vliegen. MAATREGELEN IN ATHENE. De militaire gouverneur van Athene heeft, volgens radio-Athene, een decreet uitge vaardigd. volgens welke het allen burgers of militairen personen verboden is, zich in den tijd tusschen 21.00 uur en het aan breken van den dag in de provincies Attika en Boeotie op straat/te bevinden. Deze be paling geldt niet voor den bewakingsdienst en den militairen bevelhebber. In dezelfde periode Is het verkeer met voertuigen ver boden, met uitzondering van voertuigen, die behooren tot den beschermingsdienst voor luchtaanvallen of tot den militairen bevel hebber. Na 20,00 uur mogen de winkels niet meer geopend zijn. (D.NB.) DE VERJAARDAG VAN HITLER. Op den verjaardag van Adolf Hitler zijn in alle katholieke kerken van het Duitsche Evenals in Egypte moesten in Irak reedsvjjk godsdienstoefeningen gehouden, die dit De Diplo zegt o.m.: vele staatslieden, officieren, ja staatshoof den, het met den dood bekoopen, wanneer zij zich verzetten tegen Britsche eischen. De nieuwe Engelsche aanslag op den Irakschen bondgenoot, aldus de Diplo, vormt slechts een nieuw bewijs voor het ware standpunt van Engeland ten aanzien van de Arabische wereld. In den wereld oorlog waren de Arabieren goed genoeg voor Engeland om de heerschappij der Tur ken in die gebieden, waarover Engeland vervolgens als erfgenaam de macht wilde overnemen, te helpen ontheffen, In plaats van de vrijheid, die oorspronkelijk door de Britten aan de Arabieren was beloofd, moesten vervolgens afhankelijkheid, hoo- righeid, ja hulpdiensten in den oorlog ko men, welke van de Arabische staten in den vorm van zgn, bondgenootschapsverdragen, met Engeland weiden geëischt. Maar ook dat was niet voldoende, Engeland ging zoo ver, dat zeer waardevolle en oude Arabische volksgrond aan de sedert 2000 jaar van daar verdreven Joden werd uitgeleverd. Het Duitsche volk, dat de standvastig heid en het nationale eergevoel dér voor vechters van de Arabische wereld tegen over de inbreuken van de Britsche wereld macht waardeert en bewondert, zoo schrijft de Diplo ten slotte, heeft voor het Arabische streven naar vrijheid het' meest volledige begrip en de grootste sympathie. De Arabische naties weten dit uit officieele Dui(sche verklaringen en zij weten ook, dat de Duitsche vriendschap, volkomen in tegenstelling tot de werkelijke beteekenis van de huichelachtige Britsche sympathie betuigingen geen uitbuiting en misbruik, van bevriende volken beteekent, maar de« oprechten wensch belichaamt, dat hun om der wille van hen zelf de. weg naar vrijheid, welvaart en vooruitgang wordt geopend. jaar bijzonder plechtig en indrukwekkend waren. De priesters gaven in hun predica tes een schildering van het voorbeeldige leven van den Fuehrer en zijn zichtbaar gezegend werk voor den opbouw van het Duitsche vaderland. Zij maanden de ge- loovigen aan door een oprechte overgave, door offers en gebed en door het geven van alle krachten medestrijders te zijn in zijn geweldigen strijd om de vrijheid van het Duitsche rijk. Het Duitsc.he episcopaat heeft door het presidium van de bisschopsconferentie aan den Fuehrer de gelukwenschen doen over brengen, terwijl de bisschop van Berlijn, Konrad graaf von Preysing, den Fuehrer de gelukwenschen van den Berlijnschen clerus overbracht. <D,N.B.> AARDBEVINGEN IN MIDDEN-AZIË. In twee sovjet-republieken in, mldden- Azië is Zondagavond een sterke aardbeving gevoeld. Het zwaarst waren de aardsohok- ken in de hoofdstad van de republiek Tafsjikistan, waar drie aardschrkken wer den geteld, die een sterkte hadden van 5 C en waardoor een sterke grondverplaat sing werd waargenomen. Het epicentrum van de aardbeving lag ten Noordoosten van Stalinabad in het gebied van Garm. Daar hadden de aardschokken, die zich in den loop van den nacht, eenige malen herhaal den, een sterkte van 8 a 9. In dit gebied werden verschillende gehouwen door de aardbeving verwoest. Er is ook een aantal dooden gevallen. Een regeeringseommissle is benoemd voor hulpverieening aan hen. die door de aardbeving zijn getroffen. Ook in de steden Tasjkent en Samarkand in de sovjet-republiek Oesbekistan zijn aardschokken gevoeld. Deze hebbén echter Het Italiaansche weermachtsbericht No. 320 luide als volgt: Aan het Grieksche front hebben onze troepen bij het onvermoeid voortzetten van hun zegevierenden opmarsch overal de Al- baneesche grens overschreden, waarbij zij doordringen opvijandelijk gebied. De luchtmacht heeft met ruim 400 jachtvlieg- utgine, bombardementstoestellen en duik bommenwerpers zonder onderbreking het terugtrekkende leger bestookt. Gemechani seerde colonnes, convooien en op marsch zijnde troepen werden getroffen, waarbij enorme verliezen veroorzaakt werden. De havens van Prevesa, Arta. Korfoe en Paxos zijn bovendien gebombardeerd en vijande lijke installaties en schepen werden be schadigd. Een stoomschip is in brand ge worpen. Op 20 en 21 April hebben Duitsche formaties in het midden en oosten van de Middellandsche Zee twee vijandelijke con vooien aangevallen en een tankboot van 8000 ton, benevens een stoomschip van middelgroote tonnage tot zinken gebracht, andere schepen werden beschadigd. Onze formaties hebben te Soeda vijandelijke ge meerde schepen en installaties der basis ebombardeerd en getroffen. Een schip van middelgroote tonnage werd .tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika activiteit der wederzijd- sche artillerie en patrouilles in de zone van Tobroek, waar bij geïsoleerde pogin gen tot een uitbraak van vijandelijke tanks eenige krijgsgevangenen werden ge maakt. Ten Oosten van Solloem is een der vijandelijke colonnes, die getracht had onze stellingen te naderen teruggeslagen na zware verliezen te hebben geleden. Gister ochtend vroeg hebben vijandelijke lucht en vlootstrljdkrachten een bombardement gericht op Tripoli. Een vijandelijk bombar dementsvliegtuig werd neergéschoten. In Oost-Afrika werden op de vijandelijke colonnes, die in actie zijn tegen onze stel ling in den sector van Dessie, energieke tegenaanvallen gedaan. Zij werden terug geslagen. DE STAKING IN DE AMERIKAANSCHE BRUINKOOLINDUSTRIE. President Roosevèlt heeft in een openbare verklaring de Amerikaansche bruhvkool- industrie aangespoord de loonstaking, die thans reeds meer dan drie weken duurt, bij te leggen. Roosevelt wees er op, dat door de staking de voorziening van de Ame rikaansche wapenindustrie in gevaar wordt gebracht en dat een dergelijk gebrek aan ■Ijolen in de wapenindustrie op het oogen- blik, noch in de toekomst geduld kan wor den. Roosevelt eischt derhalve met klem, dat de mijnen, waar reeds een overeen komst tot- stand is gekomen, onmiddellijk het werk zullen hervatten en dat andere mijnen zoo snel mogelijk haai" geschillen met de arbeiders zullen oplossen. (D:NB.) (D.NÏB.). geen vernielingen aangericht. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE WON VAN HOLLANDIA. De eerste competitie-wedstrijd is voor de Swift-combinatie in de A-klasse een succes ge worden. Met 36 punten voor en 13 tegen werd van het Haagsche Hollandia gewonnen, In dezen wedstrijd kwamen 13 renners aan den start n.l. 7 van Swift-combinatie en 6 van Hollandia. De afstand bedroeg 58,5 K.M., welke bestond uit 5 ronden. De eerste ronde bleven de renners bij elkaar, omdat de Haagsche ren ners het traject nog nooit hadden gereden. M. Segaar en een Haagsche renner hebben langen tijd een 400 meter voor gelegen, doch toen Segaar een lekken band kreeg, duurde het niet lang of de tweede uitlooper werd door het pe- leton ingehaald. De Swift-renners hebben alles gegeven om dezen- wedstrijd tot een overwin ning te brengen. W. Rijsbergen en C. Bijl wisten een voorsprong van 30 .seconden te nemen en stonden deze niet meer af. W. Rijsbergen bleek in de sprint de rapste cn won met wlollengte van C. Bijl, 3e werd J. Suchller, 4e M. Segaar, 5e W. van Rooyen, 6e R. Riethoven en 7e P. Bijl. N. de Romijn had pech en F. v. d. Berg stapte 200 meter voor de finish af. 13 B.-klassers van Hollandia kwamen aan den start waartegen Swift 3 renners stelde. Niette min was het ook hier een Leldenaar die het eerste cle finish passeerde n.l. J. Laven. Vervol gens kwamen 7 Hagenaars en als 9e kwam H. Noest, die ook al met pech te kampen heeft gehad. Met 12 voor en 43 tegen verloren de B-klassers defcen wedstrijd. A.s. Donderdag wordt er één tijdrit gereden. Samenkomst, te 6:45 uur op de bekende plaats, AMSTERDAM, 22 April. Verschillende Jaai'verslagen van enkele groote industrieele ondernemingen die de laatste dagen werden gepubliceerd vestigen weer eens duidelijk de aandacht op den gang van zaken bij maatschappijen, die bij uitstek voor^ aanstaande vertegenwoordigers van het natio nale bedrijfsleven vormen. Reeds herhaaldelijk is in de afgeloopen maan den ook ter dezer plaatse gewezen op het feit. dat de behaalde resultaten in menig geval de gekoesterde verwachtingen aanzienlijk hebben overtroffen. Wel was het algemeen bekend, dat de meeste ondernemingen over aanzienlijke hoeveelheden grondstoffen beschikten, aan den anderen kant echter vreesde men. dat door het uitbreken van den oorlog met ons land het geen gepaard ging met het wegvallen der over zeesche verbindingen in menig geval moei lijkheden zouden ontstaan ten opzichte van den export Naar uit de jaarpublicaties evenwel blijkt, is men over het algemeen er In geslaagd den afzet op peil te houden, mede dank zij een verhoogden uitvoer naar het Duitsche rijk en andere omliggende landen. Vrijwel zonder uitzondering maken thans alle ondernemingen in haai' verslagen gewag van de toenemende moeilijkheden, die de grondstoffen- voorziening gaat ondervinden. Zoo vreest de Nederlandsche Kabelfabriek, dat als gevolg van de schaarsfchte aan materiaal, alsmede door de van overheidswege getroffen maatregelen ter beperking van het gebruik van bepaalde grond stoffen voor fabricage, uiteindelijk zal moeten leiden bij voortduring van den oorlogstoe stand het bedrijf in te krimpen. Ook de Ne derlandsche Gist- en Spiritusfabriek deelt in haar verstag mede, dat in stijgende mate moei lijkheden worden ondervonden bij de aanvulling van bepaalde grondstoffen. Dat tot dusverre aldus het verslag nog zoolang op volle kracht kon worden gewerkt, was een gevolg van ac be langrijke hoeveelheden oude grondstoffen. Ook de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij f spreekt in haar verslag van het bezwaar, d# bij de werkzaamheden wordt ondervonden bij de benoodigde materialen. Wel zijn de hellingen volledig bezet zelfs tot midden 1942 is deze maatschappij van orders voorzien maar ook hier is het de vraag, in hoeverre men er in zal slagen, den komenden moeilijkheden het hoofd te bieden. Het "behoeft geen nadere uiteenzetting, dat de toekomstperspectieven van deze drie groote on-* dernemingen uiterst vaag zijn. De financleele resultaten die voor aandeelhouders, gezien de fraaie gedeclareerde uitkeeringen, over 1940 zeer gunstig waren, kunnen over dit jaar niet anders .dan een nadeeligen invloed ondervinden als de industrieele capaciteit van deze maatschappij niet ten volle wordt benut. De blijvende lasten im mers zijn zeer groot. Daarnaast vergt de winst belasting zeer hooge bedragen. Wat dit voor een invloed heeft- op de uiteiftdelijke resultaten, blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandsche Kabelfabriek, die meende een bedrag te moeten reserveeren van bijna f. 1 millioen tegen f260.000 over 1939 voor de winstbelasting. Ook de jaar verslagen van de Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek, alsmede van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij spreken van den invloed, dien de winstbelasting op de uiteindelijke uitkomsten doet gelden. De middagbeurs. Hoewel de omzetten op de effectenbeurs te Amsterdam vandaag geen groote vormen aannamen, ging er op enkele a'fdeelingen toch nog al wat om. De stemming was daar bij goed prijshoudend en kon later op dep middag zelfs vast worden genoemd, want ■onder beurstijd legden de koersen aanhou dend een uitgesproken neiging tot oploo- pen aan den dag en bij het slot werd in de meeste rubrieken op ongeveer de beste prijzen gehandeld .In de eerste plaats werd heden de. aandacht getrokken door de Ame rikaansche fondsen, die bepaald vast in de markt lagen. DaargiJ ontwikkelde zich wat meer affairff, dan den laatsten tijd door gaans het geval was. Het koersverloop van New York was niet onbevredigend geweest maar toch niet van dien aard, dat daardoor een bepaald vaste tendenz te voorschijn kon worden geroepen Dat de Amerikaansche fondsen desniette min algemeen op een hoger koerspeil wer den verhandeld, terwijl in verscheidene ge vallen belangrijk boven de vorige prijzen werd afgedaan, moest klaarblijkelijk hier aan worden toegeschreven, dat er heden maar weinig liquidaties waren, welke in verband konden worden gebracht met de nieuwe beursvoorschrlften voor Amerikaan sche waarden. Vooral in de Staalaandèelen ging het vrij levendig toe. Bethlehem Steels waren evenals U. S. Steels verscheidene punten hoqger. Republic Steels waren goed prijs houdend, maar niet zoo veel veranderd. De Koperaandeelen, waarvan Anaconda's eenige beweging veroorzaakten, lagen even eens' stevig in de markt. Ook de spoorweg- hares waren hooger evenals de public uti lities. Op de locale markt ging de belangstel ling uit naar de Philipsaandeelen, die nu en dan in een grooten open hoek werden verhandeld. Het was daarom zoo opvallend, omdat in deze aandeelen den laatsten tijd maar wéi nig is omgegaan en meestentijds van open lijken handel niet kon worden gesproken. Na prijshoudende opening, liep de koers in lcorten tijd een goede vijftal punten naar boven tot 242%, waarna geen groote muta ties meer voorkwamen. Unilevers waren kalm, goed prijshoudend, maar niet veel veranderd en'hetzelfde toon worden gezegd ■van Aku's. De minder oourante industrlee- len lagen door elkander vast in de markt. Olies hadden een rustig voorkomen. Bij de opening was er, naar het scheen eenig materiaal aan de markt, zoodat eenige punten beneden het vorige slot werd ge handeld, doch langzaam madr zeker steeg de koers tot 256'/!»/», waarmede de vorige topprijs werd benaderd. De Amerikaansche petroleumaandeelen warengoed prijshou dend. De affaire ln Scheepvaartfondsen was van rustigen aard. Scheepvaart-unie's waren in doorsnee weinig veranderd. Ook Oude Booten werden tegen ongeveer den vorigen prijs afgedaan, evenals Oude Vaar ten; Japanlljnen stegen een paar procen ten. Indische cultuurfondsen waren goed gedisponeerd. Amsterdam Rubbers werden weliswaar wat lager ingezet, maar konden zich onder beurstijd behoorlijk redressee- ren, de minder courante soorten waren meerendeeis wat beter. Van de Suikeraan- deelen zetten H.V.A.'s de opwaartsche be weging, die gisteren was ingezet, verder voort" en daarbij steeg de koers tot onge veer 450%. Tabakken vormden, een uitzondering, in zooverre voor de Sumatra-aandeelen lager- noteeringen te voorschijn kwamen. De af faire in deze fondsen was overigens gering. De beleggingsmarkt was rustig; bij ge ringe omzetten waren de Nederlandsche Staatspapieren prijshoudend, maar nau welijks veranderd. Gem. en Prov. obligatiën bleven goed van toon. Ook de pandbrieven konden zich gemakkelijk handhaven. Prol. 2 3/4 procent. (A.N.P.) BODEGRAVEN, 22 April. Aangevoerd 17 par tijen Goudsche kaas, totaal 765 stuks, wegende 6885 KG. Prijs met R.M, 1ste soort f. 41,50, 2de soort f.40; handel matig. LEIDSCHENDAM, 19 April. Kropsla. Ie soort f.9, 2de soort f 7,50, 3de soort f.2,504,50; stoofsla f3—16 bloemkool 1ste soort f. 18—22, 2de soort f.715; andijvie per 4 KG. 5668 ct.; spinazie per 4 KG, 6272 ct.; raapstelen 20; rabarber per 100 bos 21; radijs f.23,20; prei f. 8.50; selderie f. 1,50—3,50; schorseneeren f.6 8,50. ROTTERDAM, 22 April. Heden, werden ter veemarkt aangevoerd 3009 dieren, waaronder 311 vette koeien, 1400 stuks gebruiksvee, 88 sohapen, 994 nuchtere kalveren, 106 graskolveren, 57 bok ken, 45 zuiglammeren, 1 varken en 7 biggen. Prüzen p stuk: melkkoeien f.555. f.430, f.330; kalfkoeien f.545, 425. 325; varekoeien f.345, 275, 225; vaarzen f.330, 275, 190; pinken f.280, 200, f. 160. RIJNSBURG. 21 April. Bloemenveiling: Tulpen: Bastigon 2630; Elisabeth 2630; Pitt. 26—30; Rijzende Zon 24—30; Grand due 3034; Porma 28—32; Tltiaan 18—24; Copland 20—26. Narcissen: Alfred 1825; Cresus 2530; Vic toria 915; Helios 915 per 100; Horrus 1517 per bos; Anemonen f. 1—1.20; Margrieten 3010: Violen 58; Iris 20—30; Blauwe Druifjes 20- -30. RIJNSBURG, 21 April. Roode knol f.3; cole kool f.6,80; knolrapen f.2—2.30; wit'of f.10- <r; spinazie f.17 per 100 KG.; kroten 60—7- waschpeen f. 2,30—3,40. ZÓETERWOUDE. 21 April. Eierveiling „Ik leer nog". Aangevoerd 1880 eieren taegen vastgestel- den prijs. Kippen van f. 1.00—3,40; konijnen van 1,40—1,50 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3