Griekenland in de knel ZATERDAG 19 APRIL 1941 No. 24866 Verduisteren: 82sfe Jaargang Duitschers dringen steeds verder op Grieksche ministerpresident overleden De Joegoslavische capitulatie Britsche vliegtuigen neergehaald Frankrijk treedt uit den Volkenbond 20.44 uur 6.33 uur 20.46 uur 6.31 uur Twee vleeschlooze dagen in restaurants Het plan-Hoover Engeland's gebrek aan scheepsruimte Megerle over de bescherming der Amerikaansche ambassade te Londen Morgen is de Fuehrer jarig EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VCX)R LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 33 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaat-sen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplioht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden ƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Dé Duitsche en Italiaansche troepen'blij ven op den Balkan vorderen. Naar Reuter meldt, wordt in een officieel Grieksch communiqué gezegd, dat, met het oog op den Duitschen druk, die dagelijks sterker wordt, de Grieksche en Britsche strijdkrachten aan het Noordelijke front stap voor stap terugtrekken op een kortere verdedigingslinie. HET ENGELSCHE OPTREDEN IN GRIEKENLAND. De gewetenlooze houding van Engeland tegenover de burgerbevolking in alle gebie den, waarin het oorlog heeft gevoerd en nog voert, is thans ook in Griekenland op de meest afschuwwekkende wijze gebleken. Precies zooals in België en Frankrijk hebben de Britsche troepen ook nu in Griekenland op den terugtocht alle aanwezige levens- middelenvoorraden in de door hen ont ruimde gebieden weggevoerd, in brand ge stoken en deels in zee geworpen. Ook in Griekenland willen de Engelschen weer evenals in België en Frankrijk de burgerbe volking zonder scrupules aan den honger prijsgeven, nadat zij reeds van tevoren ont zaglijk veel ellende en vernieling over de bevolking gebracht hebben. Met het oog op het beslist niet ver verwijderde tijdstip waarop Engeland officieel ook de honger- blokkade zal uitbreiden tot het Grieksche volk, verdient de vloekwaardige handels wijze der Britsche troepen voor de openbare meening der wereld aan de kaak te worden gesteld. (A.N.P) Volgens Stefani is de blokkade tot Zuid- Slavië uitgebreid. De Grieksche minister-president is over leden. De Atheensche omroep heeft hierover de volgende mededeeling uitgezonden: Minister-president Koritzis is Vrijdag middag om 4 uur gestorven. De koning heeft reeds in den loop van den avond besprekin gen gevoerd met leidende politieke persoon lijkheden over de opvolging van Koritzis. Omtrent den plotselingen dood van den Griekschen minister-president, Koritzis, meldt het agentschap Stefani uit Istan- boul, dat, terwijl sommigen gelooven, dat zijn dood te wijten ds aan smart over de Grieksche nederlagen, velen van meening zijn, dat de premier niet op natuurlijke wijze is gestorven. Vooral de laatste dagen, na de ineenstorting van het Grieksche le ger, heeft Koritzis op allen, die de gele genheid hadden hem te zien, een uiterst terneergeslagen indruk gemaakt. De be zorgdheid over de as. nederlaag en de vreeselijke verantwoordelijkheid, die op hem drukte, omdat hij niet in staat was geweest het land te redden, zouden hem zoo zwaar hebben aangepakt, dat zijn fa- rpilieleden uit vrees, dat hij de hand aan zich zelf zou slaan, hem geen oogenblik meer alleen lieten, (D.NjB.). De capitulatie-onderhandelingen zijn, naar ln politieke kringen te Berlijn vernomen wordt, met de verschillende legerleiders van de uiteengedreven Servische legeronderdee- len gevoerd. Er was dus geen centrale militaire vertegenwoordiging van het Servi sche leger, daar deze als gevolg van de snelle Duitsche operaties reeds dagenlang niet meer bestond. In de Wilhelmstrasse is ook bekend ge maakt, dat niet alleen de voormalige Joego slavische premier, Tswetkowitsjmaar thans ook de gewezen minister van buitenlandsche zaken, Tsintsar Markowitsj, terecht is. Laatstgenoemde was tot dusver bij het Ser vische leger geweest. Generaal Simowitsj is gevlucht, evenals koning Peter. DONOVAN EN DE CAPITULATIE VAN ZUID-SLAVIË. In het Hamburger Fremdenblatt schrijft Adolf Half eld: Met de onvoorwaardelijke capitulatie van het Servische leger is aan den oorlog van kolonel Donovan een einde gekomen, dat vooral voor de Vereenigde Staten beschamend is. Donovan heeft een zoo belangrijk aandeel gehad in de vorming van een front onder Angelsaksische leiding in het Zuidoosten van Europa, dat hij thans ook in de Vereenigde Staten openlijk wordt aangewezen als een der veroorzakers van de ramp, die Zuid-Slavië heeft getroffen. Donovan was de vertrouweling van Roose velt en heeft op aanwijzing van het Witte Huis gehandeld. De psychologische onzekerheid en de ont nuchtering in de Vereenigde Staten duren voort. Ten aanzien van de groote vraag stukken der Amerikaansche buitenlandsche politiek, die culmineeren in het probleem van verdere verscherping van den interven - tionistischeri koers, heeft zelfs het Witte Huis het noodig geoordeeld een zekere te rughoudendheid in acht te nemen met het oog op de jobstijdingen uit de Middelland- sche Zee. De minderheid, die van de inter- ventionisten weinig goeds voor het land ver wacht, heeft voor het eerst sedert de afkon diging van de leen- en pachtwet gelegenheid 'gekregen om den vinger te leggen op de pijnlijke reactie, die voor de buitenlandsche politiek is voortgekomen uit het sabelge- kletter van de leen- en pachtwet. Bovendien is duidelijk genoeg gebleken, dat zelfs in deze tijden van ongebreidelde oorlogsdrijverij, die door de toonaangevende instanties bevorderd wordt, rekening moet worden gehouden met het nuchtere inzicht en de gezonde instincten van breede lagen der Amerikaansche bevolking. De kwestie van een Amerikaansche escorte voor de leveranties der industrie staat nog steeds in het middelpunt der debatten. Ter wijl de voorstanders van interventie ér fel voor ij véren, ontbreekt het ook niet aan waarschuwende woorden van invloedrijke mannen, die het volk voorhouden, dat con- vooieering op een oorlogsdaad lijkt-en,daar door hoogst gevaarlijk is". (A.NP.). Drie Engelsche Bristol-Blenheim vliegt, gen zijn gisteren aan de Noorsche kust neer geschoten door Duitsche jachttoestellen, toen vier Bristol Blenheims trachtten naar de Noorsche kust te vliegen. De Duitsche jagers leden geen verliezen. Bovendien werd een Spitfire op 18 April des avonds tijdens patrouillevluchten van Duitsche jagers boven- het Kanaal na een kort luchtgevecht neergeschoten. Het Engelsche vliegtuig stortte in zee. In Noord Afrika is een Engelsch vliegtuig door een Duitsch toestel gedwongen te dalen. De bestuurder werd gevangen geno men, het toestel ls onbeschadigd. (D.N.B.). CRITIEK OP EDEN. Als gevolg van de voor Engeland on gunstige ontwikkeling van den oorlog in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee wordt de taal van een geheele reeks Britsche bladen van dag tot dag scherper, naar de Londensche correspondent van Goeteborgs Posten meldt. Deze critiek richt zich vporal tegen den minister van buitenlandsche zaken Eden. Zoo schrijft de Daily Mail: „het hooge woord moet er uit. Vroeg of laat moet een verklaring omtrent de huidige betreurenswaardige strategische situatie in den Oriënt worden afgelegd. Als dit gebeurt, zal men ook inlichtingen vra gen over het optreden van Eden en Dill. De openbare meening wenscht te weten in hoeverre deze.beide mannen verlof hadden om het gezonde oordeel van Wavell te overstemmen. 'Deze reizende politici heb ben reeds in vredestijd bewezen, dat zij nergens toe deugden, in oorlogstijd zouden zij een nationaal gevaar kunnen worden." (DJN.B.) Admiraal Darlan heeft in zijn kwaliteit van Fransch minister van buitenlandsche zaken den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de Fransche regeering gebruik heeft gemaakt van de haar in artikel 1 par. 3 van het Volken bondshandvest geboden mogelijkheid en be sloten heeft uit den Volkenbond te treden. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagochtend De maan kwam hedenochtend op te 3.38 uur en ging onder te 13.23 uur; voor morgen zyn deze tijdstippen op te 4.11 uur en onder te 14.29 uur. Naai van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen om pei week twee dagen aan te wijzen, en wel de Dinsdag en de Vrijdag, waarop in restaurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. De Fransche regeering behoudt zich voor later een verklaring af te leggen over haar deelneming aan het internationale arbeids bureau en de met den Volkenbond verbon den technische instellingen. Zooals men weet bepaalt art. 1 van het Volkenbondshandvest in par. 3 dat ieder lid van den Volkenbond na een opzegtermijn van 2 jaar uit den Volkenbond kan treden. (D.N.B.) Herbert Hoover heeft in een Jorief aan de Londensche Times verklaard, (Ja.t ziJn op vattingen en doel in Engeland volkomen verkeerd zijn weergegeven, zoodat hij gaar ne aan zijn oude Engelsche vrienden, die geen Amerikaansche bladen lezen en dien tengevolge niet ingelicht zijn over de feiten een woord richt. Zij dienen te weten, dat de valsdhe voorstellingen die van hem ge geven worden, afkomstig zijn van een klei ne doch actieve groep, wier verdraaiing van 'e feiten de Britsche zaak eigenlijk schaadt. Ik ga van twee veronderstellingen uit, ver klaarde Hoover verder, n.l. ten eerste, dat geen Engelschman, evenmin als ik, wenscht dat zijn vroegere bondgenooten verhonge ren, ten tweede, dat een plan alleen dan in aanmerking komt, wanneer het geen van beide zijden militaire voordeelen biedt. Derhalve is ieder voorstel van mij geba seerd op dé voorwaarde, dat men met Duitschland over de volgende punten tot overeenstemming is gekomen: 1. Het vorderen van binnenlandsche le- vensmiddelenvoorraden in de bezette ge bieden moet worden gestaakt. 2. Het verstrekken van levensmiddelen uit Duitsche voorraden naar gelang van de reeds in beslag genomen hoeveelheden levensmiddelen. 3. Aanvoer van grondstoffen om soep te koken en van speciale voedingsmiddelen voor kinderen. 4. Effectieve neutrale controle. Dat het niet onmogelijk is om hierover tot overeenstemming, te komen, blijkt uit het feit, dat de Duitschers op.26 Februari toe gestemd hebben in een overeenkomst. Zou misbruik worden gemaakt, dan zal de actie tot hulpverleening onmiddellijk worden gestaakt. De door Duitschland aangegane verplichtingen zouden het ergste geschon den kunnen worden door het inbeslagne- men van alle ingevoerde levensmiddelen- voorraden in België. Deze voorraden zouden Duitschland niet één dag kunnen voeden. (A.N.P.) Door Amerikaansche persberichten zijn onlangs belangwekkende bijzonderheden bekend geworden over het toenemende ge brek van Engeland aan scheepsruimte. Zoo werd medegedeeld, dat zich in de Ameri kaansche havens en verzendplaatsen sedert eenigen tijd zeer aanzienlijke hoeveelheden staat opstapelen, omdat de yervoersmoge- lljkheden naar Engeland 'buitengewoon slecht zijn geworden. Terwijl in de laatste maanden van het vorige jaar per maand herhaaldelijk hoeveelheden tot en met 500.000 naar Engeland konden worden ver voerd, zijn de verschepingsmogelijkheden sedert het begin van dit jaar zoo slecht gewoden, dat nog nauwelijks de helft van deze hoeveelheid vervoerd kan worden. Even belangwekkend zijn de berichten, volgens welke de Amerikaansche leveran ties van werktuigmachinerieën van maand tot maand kleiner worden en b.v. naar waarde van 20.649 millioen dollar in De cember 1940 tot 17.99 millioen dollar in Januari én tot 8.675 millioen dollar in Februari van dit jaar zijn gedaald. Een nieuw doorslaggevend bewijs voor den catastrophalen achteruitgang der Britsche vervoersmogelijkheden. (A.N.P.) OM INCIDENTEN? In de Berliner Boersen Zeitung steekt' Karl Megerle den draak met het plan om Amerikaansche matrozen uit te sturen ter bescherming van de ambassade der Veree nigde Staten in Londen.- Onder het op schrift „als in den Boxertijd" schrijft hij: De Amerikaansche minister van marine Knox, heeft bekend gemaakt, dat voorberei dingen getroffen worden om een officier en 35 mariniers naar Londen te sturen ter bescherming van de Amerikaansche ambas sade aldaar. Men wacht nog slechts op een desbetreffend verzoek van den Amerikaan- „Verjaardag van den Fuehrer in het hoofdkwartier," onder dit opschrift schrijft de Rijksperschef dr. Dietrich in de natio- naal-socialistische „Korrespondenz" o.a. het volgende: Foto Pax. De Fuehrer. Dit maal valt zijn verjaardag midden in de groote beslissingen van den Balkanveld- /ocht. De Fuehrer brengt zijn verjaardag door in den eenvoud van den soldaat, in zijn hoofdkwartier, vanwaar hij de zegevierende operaties van zijn Zuidoostelijke legers leidt. Van deh vroegen ochtend tot diep in den. nacht stroomen hem ook in zijn veld- kwartier onophoudelijk de militaire, poli tieke, diplomatieke en andere berichten uit de geheele wereld toe. Ook op zijn verjaar dag staat de Fuehrer zooals op iederen an deren dag met zijn generaals aan de kaartentafel, volgt hij den opmarsch van zijn legers, slaat hij aandachtig iedere be weging van den vijand gade en neemt hij snelle besluiten, waarbij niets aan het toe val wordt overgelaten. In voortdurend per soonlijk of telefonisch contact met zijn op perbevelhebbers, die uit hun hoofdkwartie ren het optreden van hun afdeelingen lei den, vormt hij zoo het beeld der veldslagen en het aanzien van den oorlog, zooals hij het wil (DNB). OPROEP VAN HITLER VOOR HET ROODE KRUIS. Voor de ondersteuning van het Duitsche Roode Kruis in het tweede oorlogsjaar heeft de Fuehrer een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij onder meer zegt: „Een jaar van zwaren strijd ligt voor ons. Het zal in de geschiedenis geboekstaafd worden als een groote en gedenkwaardige gebeurtenis in de grootste worsteling van het Duitsche volk voor zijn politieke vrij heid en zijn economische toekomst. Beslis singen van historische beteekenis zullen vallen. Het Duitsche vaderland zal opnieuw met trotsch vertrouwen en dankbaarheid op zijn zonen zien, die in onzen grooten tijd met heldhaftige opoffering van hun leven het leven van de komende Duitsche ge slachten verzekeren." (DNB). OPROEP VAN GOERING AAN HET DUITSCHE VOLK. Rijksmaarschalk Goering heeft ter gele genheid van den verjaardag van den Fuehrer een oproep gericht tot het Duit sche volk, waarin om. gezegd wordt: Met waardigen ernst en hooggestemd hart viert het Duitsche volk in vast ver trouwen op de overwinning den 52sten ver jaardag van den Fuhrer. Ver weg van de grenzen van het onaangetaste, groot Duit sche rijk heeft de Duitsche weermacht diep in vijandelijk gebied haar zegevaan geplant, bereid tot afweer en stormloop. Zoo ver de Duitsche taal klinkt, kloppen in Europa, in Noord en Zuid, in Oost en West en tot over de zeeën de harten aller Duitschers voor den verdediger van de Duitsche eer en vrijheid en den garant van de Duitsche toekomst in onveranderlijke trouw en on vergankelijke dankbaarheid. Machteloos en vervuld van afgunst Ziet de verslagen te genstander op den tweeden oorlogsverjaar dag van Adolf Hitler de ongebroken kracht en den aaneengesloten wil van de Duitsche natie. Wij echter zien terug op een onafge broken reeks schitterende overwinningen, zooals in één enkel levensjaar slechts tot stand kon worden gebracht door een man, die niet slechts staatsman en veldheer, maar tevens ook leider en volksman is. Wat wij hem en daarmede het vaderland aan trouw en geloof aan moed en offervaardig heid met warm hart bereid zijn te geven, zal voor de komende generaties steeds een voorbeeld vormen. (D.N.B.) REDEVOERING VAN GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebbels zal heden avond van 18.50 tot 19.30 uur een redevoe ring houden, ter gelegenheid van het feit, dat de Fuehrer morgen zijn 52sten ver jaardag viert. De redevoering van Goebbels zal behalve over de Duitsche zenders, ook worden uit gezonden door Hilversum I. schen ambassadeur Winant. Het zou daarbij slechts om de gebruikelijke wacht voor het gebouw der ambassade gaap. Knox behoort tot de Amerikaansche oor logsophitsers, die iederen avond op de knieën om een incident bidden, en daar Duitschland hun dit pleziertje niet doet, van hun kant zelf met kinderachtige mid delen probeeren te provoceeren. Het ligt voor de hand, dat hij om die reden den officier en 35 man naar Lon den stuurt, ten einde de Amerikaansche ambassade aldaar te „beschermen". Derge lijke wachten voor ambassades zijn in het geheel niet gebruikelijk. Zoo iets bestaat over de geheele wereld alleen nog in Pe king en dit dateert uit den Boxertijd. Toen waren die wachten door de mogendheden van de Chineesche regeering afgedwongen, omdat deze niet meer het gezag bezat om de buitenlandsche vertegenwoordigingen tegen roovers, opstandelingen en gewapen de benden te beschermen. Het Chineesche volk heeft deze wachten altijd als een be- leediging voor zijn souvereiniteit aange voeld. Wanneer Engeland zich thans een dergelijk instituut van Amerika moet la ten welgevallen, dan bewijst dat slechts, dat Engeland in Amerikaansche oogen'reeds tot den drempel van het vervallende China van 1898 gedaald is en dat er in Londen toe standen heerschen, die het den Amerikaan- schen ambassadeur 'raadzaam doen achten zich niet meer toe te vertrouwen aan de bescherming der Engelsche politie, doch aan die der eigen menschen. -Wij weten wel niet, nu Londen den grootsten luchtaanval van dezen oorlog achter zich heeft, of er bij de Amerikaansche ambassade nog iets te beschermen valt, doch geven toe, dat men met het oog op de toenemende nachtelijke plundertochten, waartegen de Engelsche politie niets vermag te doen, bezorgd moet zijn om eigendom en veiligheid. Het kan ook zijn, dat Knox en Winant uit een gevoel handelen van: „God bescherme ons tegen onze Engelsche vrienden, n.l. wanneer de Londensche bevolking, in wanhoop over de ellende, waarin zij gestort is, naar de schul digens zoekt en daarbij terecht de Ameri kanen verantwoordelijk stelt. Tegen de Duitsche luchtbommen zal deze lijfwacht evenwel weinig uitrichten. Voor incidenten zal zij ook niet heele- maal voldoende zijn. Mijnheer Knox moet zich, wanneer die wacht in Londen iets overkomt, er mede tevreden stellen zich zelf en een deel van de Amerikaansche pers daaraan op te winden. HALIFAX BIJ HULL. De Britsche ambassadeur te Washington lord Halifax, heeft gisteren een conferentie gehad met staatssecretaris Huil, tijdens welke de militaire situatie in Noord-Afrika werd besproken. Na het onderhoud gaf de Britsche ambassadeur tegenover vertegen woordigers van de pers uitdrukking aan de opvatting, dat Noord-Afrika belangrij ker is dan de gevechten op den Balkan. Hij noemde den toestand op den Balkan cri tiek, doch gaf ten aanzien van Noord- Afrika aan de hoop, dat het den Engelschen zou gelukken het opdringen der spilmo- gendheden tot staan te brengen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten den Engel schen in Noord-Afrika terstond eenigerlei hulp konden doen toekomen, antwoordde lord Halifax ontwijkend, dat de Vereenigde Staten reeds veel hulp hebben verleend door de Roode Zee voor Amerikaansche schepen bevaarbaar te verklaren. De am bassadeur zeide ten slotte, dat ondanks de successen van de spil op den Balkan en in Noord-Afrika de Atlantische Oceaan het voornaamste oörlogstooneel blijft. (D.N.B.) Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Disributie van peulvruchten. (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Morgen wordt de Fuehrer 52 jaar. (Ie Blad) Vorderingen der Duitsche troepen in Grie kenland. (Ie Blad,). ZIF VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1