LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 April 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN XFRK- EN SOIOOINIEIIW! Pit Binnenland SPORT Italiaansch weermachisbericht Duitsch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT DE BOMMEN OP BORDEAUX. 'j Een Fransch protest. De eerste burgemeester van Bordeaux en vroegere minister van btnnenlandsohe zaken, Marquet, heeft door bemiddeling van den ambassadeur de Brinon den Aimeri- kaanschen ambassadeur, Leahy, verzocht een telegram aan Roosevelt te zenden, waarin hij den president om tusschenkomst vraagt bij de Engelsche regeering, opdat „de herhaalde misdadige bombardementen zooals de recente aanval op het krijgsge vangenenkamp van Souges en op de van ieder militair doel ver afgelegen woonwij ken van Bordeaux vermeden worden". Ik maak er nadrukkelijk opmerkzaam op", zoo besluit het telegram, „hoe onnoodig het bloedvergieten van ontwapende man nen en de vernieling van talrijke woon- hutzne is. Ik hoop, dat gij bereikt, dat de wetten van den oorlog en <Je menschelijk- heid door het Engelsche opperbevel in acht genomen worden". (D.N.B.) DE OORLOGSSCHADE IN DUINKERKEN. De oorlogsschade, die Duinkerken tijdens de vijandelijkheden van het vorige jaar heeft opgeloopen, is tnans door het stads bestuur in een statistiek gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat er van de 152 straten en pleinen er slechts 55 tijdens de oorlogs gebeurtenissen geen groote beschadigingen hebben geleden, hoewel de meeste gebouwen beschadigd zijn door beschieting en de vensterruiten vernield werden. 97 straten zijn door bommen of granaten of door branden zwaar beschadigd, terwijl 21 stra ten geheel in puin werden gelegd. 43 open bare gebouwen en gedenkteekens werden totaal vernield. (A.N.P.) REDEVOERING VAN LINDBERGH. Tegen interventie. Lindbergh heeft in een redevoering voor het comité America First verklaard, dat het een wereldtragedie zou zijn, wanneer het Britsche, rijk zou ineenstorten. Het ligt echter niet in de macht van de Ver- eenigde Staten den oorlog te winnen. Dit zal zelfs dan niet mogelijk zijn, wanneer Amerika al zijn hulpbronnen in den strijd zou werpen. Engeland bevindt zich in een wanhopige situatie. De Engelsche scheeps- verllezen zijn ernstig en de Engelsche ste den zijn door bommen vernield. De Ver- eenigde Staten zijn in staat zich te ver dedigen tegen iedere macht. Zij moeten die mogelijkheid echter ook in stand hou- oen. Daarom mogen zij hun vloot niet blootstellen aan de gevaren van de Euro- peesche oorlogszones en moeten zij de verzending van hun modernste gevechts machines naar Europa staken. Door wa penmateriaal naar Europa te verschepen, begaan de Vereenigde Staten de fout hun positie te verzwakken en den oorlog te ver lengen zonder zijn resultaat te kunnen wij zigen. De interventlonisten in de Vereenig de Staten roepen thans luid, dat zij, die tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog zijn, defaltisten zijn. Hij, Lindbergh, vraagt dezen men seden wat zij te zeggen hebben aan de Europeesche naties, die thans op den grond liggen, omdat zij ónder interventio nistische leiding overijld en zonder voor bereiding aan den oorlog zijn 'gaan deel nemen. De bekende vlieger riep zijn toehoorders op zich aaneen te sluiten tegen de inter ventionistische kringen in de Vereenigde Staten, teneinde aldus de Vereenigde Sta ten uit den oorlog te houden. Het comité America First heeft tegelij kertijd bekend gemaakt, dat kol. Lind bergh als lid tot de Organisatie is toege treden. (D.N.B.) JAPAN EN DE AMERIKA.ANSCHE CONVOOIEN. De woordvoerder van het centrale inlich tingenbureau van het Japansche kabinet is er op de persconferentie op attent gemaakt,* dat de Jaipansche pers gewag maakt van een gevaar, dat er voor Japan ontstaat, wanneer Amerika het plan verwezenlijkt en beschermde convooien via de Australi sche en Zuidelijke Oostaziatische wateren naar de Roode Zee zou sturen. Hem werd verzocht, de houding van Japan in deze kwestie te definieeren. De woordvoerder antwoordde, dat een derge lijke convooipolitiek van Amerika „niet verstandig" zou zijn, Amerika, zoo meende de woordvoerder, dient zeer voorzichtig te zijn. tDN.B.) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENINGS PRODUCTIE. De directeur van het Amerikaansche bureau voor wapenproductie. Kriudsen, heeft voor de bewapeningscommissie van den Senaat, op de vraag of de V.S. thans in hun productiecapaciteit reeds die van Duitschland naderen, gezegd, dat de V. S. c zelfs nog niet waren begonnen te produ- ceeren. Voorts zeide Knudsen, dat de auto- mobiellndustrieëlen zich bereid hebben ver klaard de autoproductie van 1 Augustus a.s. af met 20 pCt. te verminderen. Hij heeft deze vermindering van productie voorge steld om meer arbeiders en materiaal voor de wapenindustrie ter beschikking te heb ben. Naar schatting zullen de Vereenigde Staten dus van 1 Augustus 1941 af tot 31 Juli 1942 ongeveer een millioen auto's min der vervaardigen dan oorspronkelijk in het voornemen lag. (D.N.B.) DE STAKINGEN IN AMERIKA. De voorzitter van den bij de C.I.O. aan gesloten vereenigde automoblelarbeiders- bor.d, Thomas, heeft medegedeeld, dat de bond van plan is de directie van de General Motors Cy. ervan in kennis te stellen, dat den fabrieken binnen vijf dagen den strijd zal worden aangezegd, wanneer op dat tijdstip de leden van den bond geen nieuwe arbeidscontracten hebben gekregen. De on derhandelingen over den nieuwen vorm der arbeidscontracten van de General Motors, die 175.000 arbeiders werk verschaffen, zijn reeds eenige weken aan den gang, zonder dat tot dusverre een resultaat kon worden bereikt. Verder besloot het bestuur van den vereenigden mijnwerkersbond het werk in de bruinkoolmijnen niet eerder te hervat ten tot de loonkwesties in de steenkool bekkens der Zuidelijke Staten geregeld zijn. (D.N.B.) EEN DOODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN. Het ANP meldt: Engelsche luchtaanvallen vonden heden nacht in iets sterkere mate plaats dan vo rige dagen. Eenige woonhuizen werden be schadigd, enkele vernield. De meeste bom men vielen overigens op het vrije veld. On aangenaam was, dat in dezen nacht een kapel en het lijkenhuis van een Roomsch.- Katholiek ziekenhuis werden getroffen. Voorts vonden nog enkele boschbranden plaats, die snel gebluscht konden worden. Te betreuren zijn 1 doode, 3 zwaar en 2 lichtgewonde burgerlijke personen. DE OMWENTELING IN IRAK. De jongste omwenteling in Irak was, naar te Beiroet verluidt, het gevolg van een onderhoud tusschen den minister van bui- tenlandsche zaken van Irak, Soueidi en minister Eden te Cairo. Officieel is over het verloop van het on derhoud niets bekend gemaakt, doch men weet, dat Engeland zijn strategische positie in het Nabije Oosten wil versterken en van Irak bepaalde militaire concessies geëischt heeft, waarbij de veiligheid van Irak op het spel gezet zou zijn. De inmenging van be paalde Iraksche politici in den dienst van Engeland is toen sterker geworden, zoodat het leger moest ingrijpen. De nieuwe regee ring heeft een groote meerderheid van het volk achter zich. De vroegere regent van Irak zou, naar verluidt, in Jeruzalem zijn aangekomen, (D.N.B.). FRANSCH BLAD IN TUNIS VOOR VIER DAGEN VERBODEN. De Fr&nsche resident-generaal in Tunis heeft het blad Tunisie Frangaise voor vier dagen verboden, omdat het onjuiste berich ten' had gepubliceerd en critiek had uit geoefend op de regeering Pétain. Wanneer het blad in herhaling valt zal het voor goed verboden worden. (D.N.B.). LUCHTAANVAL OP FRANSCHEN VISCHKOTTER. De Fransche vischkotter Caiendal is, naar Fransche bladen melden, tijdens den vischvangst door niet minder dan zeven Engelsche vliegtuigen vergeefs met bom men aangevallen. Het schip kon, ondanks lichte schade, de haven Lorient binrien- loopen. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN NAAR FRANKRIJK. Twee schepen vertrokken.' Twee Fransche schepen, n.l. de „Leopold" en', dc„Villedere" zijn gisteren uit New- York met levensmiddelen ter waarde van een millioen dollar naar Frankrijk ver trokken. De schepen hebben meel, gecon denseerde melk en andere melkproducten geladen. Zij varen naar Marseille, van waar uit de waardevolle lading door het Amerikaansche Roode Kruis gecontroleerd zal worden. Tegelijk met het vertrek der beide sche pen heeft de Fransche ambassadeur Henry Haye een bezoek gebracht aan onderstaats secretaris Sumner Welles, om gedaan te krijgen, dat regelmatig levensmiddelen zul len worden gestuurd. In officïeele kringen te Washington heeft men verklaard, dat men eerst de distributie van de levensmiddelen, die deze beide schepen aan boord hebben, zal af wachten. (D.N.B.) VERKLARING VAN FADDEN. De plaatsvervangende Australische pre mier, Fadden, heeft, naar uit Melbourne gemeld wordt, na een zitting van den Australischen oorlogsraad verklaard: „De oorlog kan langdurig en moeilijk worden. De regeering ziet den toestand in het ge bied van de Middellandsche Zee nog als zeer ernstig. Australië staat waarschijnlijk nog pas aan het begin der noodige oorlogs inspanningen". (D.N.B.) DE OPMARSCH IN GRIEKENLAND. Het Duitsche succes in Macedonië blijkt volgens de jongste berichten nog grooter te zijn dan oorspronkelijk vwerd aangeno men. Ongeveer vijf Grieksche divisies zijn tijdens de gevechten in Noord-Griekenland in de pan gehakt. De buit aan oorlogsmate riaal is aanzienlijk. Naar het D.N.B. verneemt, is het in N.- Thessalonië op verscheidene plaatsen tot hevige gevechtshandelingen gekomen. On danks den zeer slechten toestand der wegen werd de Duitsche aanval tot ver over de bergketenen voortgezet. Met Engelsche tioepen, waaronder vrij groote af deelingen van Nieuw-Zeelandsche en Australische di visies, werden gevechten geleverd. De stout moedig aanvallende troepen maakten een groot aantal gevangenen en brachten een aanzienlijken buit "binnen. ATHLETIEK. FRITS DE RUITER BLIJFT TRAINEN. Eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt, dat onze nationale kampioen en recordhouder op de 1500 nieter, de 22-jarige Frits de Ruiter, zich uit de sport zou terugtrekken, daartoe ge dwongen door het feit, dat zijn werkkring zoo veel tijd van hem in beslag nam, dat hij geen kans zag voldoenden tijd vrij te maken voor zijn training. Door tusschenkomst van dén voorzit ter van de Nederlandsche Atheletiek Unie, den heer G. van der Werff en met de welwillende medewerking van de nieuwe, directie van het Amstelhotel, waar De Ruiter als nachtportier werkzaam is, is voor onzen nationalen athleet- een betere regeling getroffen ten aanzien van zijn werktijden, waardoor het mqgeljjk is, dat hij zijn training onder leiding van Jjjh Blankers wederom opneemt. GRIEKEN OP TERUGTOCHT CONVOOI i OVERVALLEN. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 316 luidt als volgt: x In Joegoslavië hebben de gemotori seerde colonnes van het tweede leger corps na Mostar te hebben bezet en den Jaatsten weerstand van den vijand te Mekotwisj te hebben gebroken Ra- gusa en Dubrovnik bereikt, en zijn samengekomen met snelle troepen, ko mende uit Albanië, die Cettinje en Cattaro hebben bezet. Aan het Grieksche front is de omsin gelingsmanoeuvre tegen de vijandelijke legers tusschen Osum en de zee in vol ledige ontwikkeling. Premeti, Ariro- castro en Porto Palermo zijn in onze handen. De vijand, achtervolgd door onze troepen, bestookt met mitrailleur- vuur 'en bommen door onze luchteen- heden. trekt in wanorde terug cn laat talrijke krijgsgevangenen en materiaal van allerlei aard in onze handen ach ter, In den afgeloopen nacht hebben Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen de vloot- basls la Valetta op Malta gebombardeerd. In den nacht van 16 op 17 April is een Italiaansch convooi, dat materiaal naar Noord-Afrika transporteerde, aangevallen door een machtige formatie vijandelijke kruisers en torpedoboot jagers. Tijdens het gevecht dat hierop volgde, werd de Engel sche torpedobootjager Hohawk tot zinken gebracht en andere bodems waarschijnlijk beschadigd. Een van onze torpedobooteri. die hardnekkig het convooi hebben be schermd, is tot zinken gebracht en de beide andere zijn beschadigd Twee stoom schepen werden in den grond geboord en de andere beschadigd. Een groot deel der bemanningen werd gered. In Noord-Afrika wordt de omsingeling rondom Tobroek steeds meer aangehaald. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op Derna en Tripolis. Er vie len eenige gewonden en er werd lichte schade aangericht. Te Derna hebben onze jachttoestellen een Blenheim neergescho ten. In Oost-Afrika versterkt de vijand zijn druk in den sector ten zuiden van Dessie maar wordt dapper tegen gehouden door onze troepen. Pogingen om binnen te drin gen langs de rivier de Orno en in de zone van Dembidollo zijn afgeslagen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 APRIL. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 urn en nam. 6 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 3 uur ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur ds. A. C. De Regt, van Bergen. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur lees- dienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer J. Boeriyst; -nam. 3 uur ds. Salverda. Aalsmeerderweg: Voorm. 11.15 uur de heer Koudstaal. Ltfnden: Voorm. 10 uur de heer P. v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam. 3 uur de heer Brörens. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur ds. Salverda. Hazerswoude Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voórfn. 10 uur en nam. 7 uur ds. Heuzeveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10u. ds. Van Sinderen. Katwijk a.d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur en nam. 5 uur ds. E. -Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. J. G. Aalders. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6uur ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur ds. Haspers, Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. de Wit van Leiden; nam. 6% uur ds. S. van Sinderen van Hoogmade. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. 10% uur de heer R. van der Hoek. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 éh nam. 4 uur lees- dienst. Oud Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 3 uur leesdienst. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. Lazonder; nam. 3% uur de heer Boerlijst van Badhoevedorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3V= uur ds. Smilde. Chr, Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur leesdienst. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur A. P. van der Haas. Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk) Voorm. 10% uur ds. A. "Trouw van Den Haag. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Krfjkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Henstra van Haarlem-Noord. Nedv Prot. Bond: Voorm. 10% uur ds. Olde- man van Delft. Pinkstergemeente Voorm. 10 en nam. 5 uur de heer Zoutman. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam, 6.30 uur ds. Veldkamp, Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5'uur Cand. Zwen van Arnemuiden Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10' en nam. 5 uur ds. 3j. P. Ijortgens. Geref. Kerk: Voorm, 10 uur en nam. 5 uur da. J. C. Houtzagers. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Naar reeds in een extrabericht bekend gemaakt is. heeft de geheele Servische weermacht, voor zoover zij nog niet ont wapend was, gisteravond gecapituleerd. De strijd in Joegoslavië vindt, daarmede van daag om 12.00 uur zijn einde. De aantal len der gevangenen en de hoeveelheid buit zijn nog niet bij benadering op te geven. De bezetting van de laatste deelen van het Servische gebied door Duitsch-Italiaansche •troepen is bijna voltooid. Aan de Daimatijnsohe kust hebben Ita liaansche troepen Ragusa (Dubrovnik) en Mostar, benevens bij den opmarsch van het Zuiden Cettinje bezet. In Noord-Griekenland hebben de ge vechten zich ondanks uiterst moeilijke terrein- en atmospherische omstandig heden benevens talrijke verwoestingen van de wegen ook verder succesvol ont wikkeld. Meer dan 17.000 gevangenen werden gemaakt en talrijke stukken- geschut, waaronder 25 zware, buitge maakt. Twaalf Engelsche gepantserde verken- ningsauto's. konden wórden vernietigd. Bij een aanval op de Britsche Zuidoost kust hebben snelbooten van- een convooi 4 gewapende vijandelijke koopvaarders van 13.000 brt. in totaal tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloo pen nacht met sterke strijdkrachten, be staande uit gevechtsvliegtuigen, de oor logshaven Portsmouth nogmaals een zwa- ren slag toegebracht. Door het uitwerpen van vele tonnen brisant- en brandbommen bij goed zicht ontstond aanzienlijke scha de in het havengebied en in de doek-in stallaties. Voltreffers veroorzaakten vele groote en talrijke kleine branden op de staatswerf 'en in andere voor den- oorlog belangrijke doelen ter stede. Vliegtuigen van de gewapende verkenning bestookten, overdag in een scheeraanvaleen fabrieks- installatieaan de Oostkust van Schotland doeltreffend met bommen van zwaar kali ber en brachten in de monding van de Theems een vrachtboot van 2000 b.r.t. tot zinken. Jachtvliegtuigen schoten aan de Kanaalkust een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Beaufort neer. Lucht doelartillerie vernietigde twee jagers van het type Spitfire. In Noord-Afrika sloegen de Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene vijande lijke aanvallen op Solloem en uitvalspogin- gen uit het omsingelde Tobroek af. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerdén in de avonduren de haven La Va letta op het eiland Malta, De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noord-, West en mlddenTDuitschland lukraak brisant- en brandbommen laten vallen. Ondanks de waarschuwing, die het Duitsche luchtwa pen in den afgeloopen nacht door den ge weldigen vergcldingsaanval op Londen had gegeven, drongen vrij sterke strijdkrachten weer tot aan de buitenste luchtdoelartille- ie versperring om Eeriijn door. Slechts afzonderlijke vliegtuigen slaag den er evenwel in door den vuurgordel tot het centrum van de stad door te dringen. Hier werd hun door krachtig afweervuur belet hun bommen welgemikt uit te werpen. Vier openbare gebouwen, waaronder weel de Staatsbibliotheek, benevens omstreeks 10 woonhuizen, kregen schade. Het aantal ge kwetsten is gering. Ook ih het overige Duit sche gebied is de schade onaanzienlijk. Bij deze aanvallen zijn zes vijandelijke vlieg tuigen vernietigd, waarvan vier.door lucht doelgeschut, een door naohtjagers en een door marine-artillerie. In de periode van 16 April tot den och tend van den achttienden zijn 24 vliegtui-, gen van het Birtsche luchtwapen neerge schoten en een vrij groot aantal andere vliegtuigen op den grond vernield. Alleen al in de luchtgevechten van 16 April over dag boven 't gebied van 't Kanaal scho t-en Duitsche Jagers negen Britsche jacht vliegtuigen omlaag. In dezelfde periode werden tien eigen vliegtuigen vermist. Luitenant-kolonel Moelders heeft 16 April zijn 64ste en 65ste, luitenant-kolonel Gal land op 15 April zijn 59ste en 60ste lucht overwinning behaald. Bij den aanval van snelbooten' op de Britsche zuidoost-kust heeft luitenant ter-zee tweede' klasse Moentzen als com mandant van een snelboot zich bijzonder onderscheiden. Geref. Gem. (Leidscheweg 41)Nam. 4.30 uur leesdienst. Ver. der Vrijz. Herv. (Leidscheweg 66)Voorm. 10.30 uur de heer Slothouwer van Voorschoten. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam. 6.30 uur ds. Vroeg inde weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Smidt. Oud Geref* Gem.:* Voorm. 10 en nam. 6 mu ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam. 5 uur ds. De Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (Dorpskerk) Voorm. 10.05 uur dienst; nam. 5 uiir dr. Honders. Klevietkerk: Voorm. 10% uur dr. Honders. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Woubrugge Ned. Herv. Iferk: Voorm. 10 u ds. Pras van Katwijk; nam. 7 uur de heer Dekker van Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 7.30 uur ds. Dronkert. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 urn- ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm, 10.30 uur ds. N. Blokker van Utrecht. GEREF. KERKEN. Tweetal te Rotterdam-Delfshavends. B. Holwerda te Amersfoort en ds. S, R. Smilde te Bllthoven. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Scheveningen, ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. NED.HERV. KERK. Bedankt: Voor Egmond-aau-den-hoef en Eg- mond-Binnen, cand. P. M. van Mentzel te Am sterdam. AMSTERDAM. 18 April. Dat de dividenduitkeeringen, ondanks de be langrijke verbetering van de bedrijfsresultaten in de Ver. Staten, niet of nauwelijks zhn ver hoogd, is een gevolg van de sterke stijging dei- belastingen. Vooral ten opzichte van de groote industrieele ondernemingen, drukken de las ten zwaar op de behaalde resultaten. Het is derhalve niet te ver-wonderen, dat, ondanks de gestegen intensiteit in het bedrijfs leven, de bedragen, die tot dusverre aan inten siteit in het bedrijfsleven, de bedragen, die tot dusverre aan interest en dividend werden uit betaald. niet veel afwijken van hetgeen in de overeenkomstige periode van verleden jaar werd uitgekeerd. Een vraagstuk dat nog steeds in het centrum der publieke belangstelling staat, is de kwestie wat met den goudvoorraad in de Ver. Staten moet geschieden, die bijna een bedrag van 22 milliard dollar heeft bereikt. .Sedert Let uit breken van den oorlog zijn de goudvoorraden alleen al met ongeveer 5 milliard dollar ge stegen, terwijl verwacht;-wordt, dat een vgrderè stijging zal aanhouden, zulks temeer, waar dè goudproductie in de goudproduceerende Tanden, zooals Zuid-Afrika,' Australië en Canada, nog stèeds toeneemt. Amerika immers kan met de haar bij voortduring toevloeiende goudbedragen tegenwoordig op de wereldmarkten nagenoeg niets meer beginnen. Hoe langer hoe meer gaat men zich derhalve de vraag stellen of hét mógelijk zal zijn voor deze materie ter zijner tijd een bevredigende oplossing te vinden. Dc mlddagbeurs. De effectenbeurs schijnt weer een phase van inactiviteit te zijn ingetreden. De hoe veelheid orders die te verwerken valt, is verre van groot en wegens gebrek aan af faire openbaart zich een stemming van lus teloosheid, die gemakkelijk aanleiding geeft tot koersafbrokkeling. Vandaag was er op de locale markt over het algemeen weer weinig te doen. Op vrijwel alle afdeelingen werd op een lichtelijk verlaagd koerspeil ge handeld. Onder beurstijd was de koersbe- weging echter onregelmatig. Enkele fond sensoorten zakten iets in en konden zich daarna weer wat verbeteren, andere daar entegen gaven slechts zeer kleine schom melingen te aanschouwen. Over het geheel had de markt een on bewogen vci'.'Gop, hetgeen niet k.o" hin deren, dat in de meeste rubrieken toch verliezen werden geleden. De markt had overigens niet de beschikking over nieuwe aanknoopingspunten. alleen het koersver loop van Wallstreet was ongeanimeerd ge weest en de Amerikaansche waarden lagen bepaaic ongeanhneerd in dc markt. De af faire in deze fondsen was van geringen omvang, maar het aanbod had toch de overhand en de staal aandeelen zakten na zwakke opening geleidelijk aan nog verder in Dit voorbeeld werd gevolgd door dé koperaandeelen, terwijl ook de spoorweg- shares teekenen van verzwakking gaven. Op de locale markt was een van de meest opvallende versQhijnse'en de vrij sterke reactie van H.V.A.'s. Op 455% ingezet, kon naderhand niet meer worden bedongen dan 445%. Hoewel vervolgens een klein herstel in trad^ moest de het toonaangevende suiker aandeel, vergeleken met de vorige slotno- teering, die op het laagste punt van den dag kwam, nog een goede tiental punten afstaan. Vorstenlanden en eenige andere Suikerfondsen lagen eveneens gedrukt in de markt. Op de Rubberafdeeling zakten Amsterdam Rubber na ongeanimeerdën in zet nog een vijftal punten in. Het aanbod van betrekkelijk weinig materiaal was vol doende om deze inzinking te voorschijn te roepen. Voor de meeste incourante soorten kwamen lagere noteeringen tot stand. De. Tabaksafdeeling was zeer stil. Oude Deli's en Senembah's kwamen eenige punten la ger te liggen. De affaire in Olies was van kalmen aard. In het verdere marktverloop werdén' slechts onbeteekenende schommelingen meegemaakt. De Amerikaansche petroleum- aandeelen waren meerendeels luier. De handel in Industrieelen was niet groot. Aku's konden zich goed handhaven. Ook de Philips aandeelen bleven vergeleken met het vorige slot, tamelijk goed op peil. Uni levers waren iets lager: Behoudens enkele uitzonderingen waren de minder courante industrieelen aan den slappen kant; de handel in Scheepvaartaandeelen was van beperkte proporties. De koersen zakten ge leidelijk aan een kleinigheid in, zonder dat zware verliezen werden geleden. Evenals de laatste dagen Waren de Ne derlandsche beleggingsfondsen goed gedis poneerd. Van de staatspapieren waren de nieuwe 4 obligatiën bij kalme affaire prijshoudend maar weinig veranderd. De gestaffelde leening trok wederom een kleinigheid aan. De overige Jonge emissies, alsmede de Oude Schuld waren goed prijs houdend. Gemeentelijke en Provinciale obli gatiën lagen vast in de markt, evenals pandbrieven, hoewel dit geen aanleiding gaf tot groote koersverschuivingen. Prolongatie 2 3/4%. (A.N.P.") HOOFDDORP, 17 April. B Witte tarwe f 12,25; rogge f. 11,25; Brouw f. 11,75; Chevalier gerst f. 11,15; wintergerst f. 10,75; haver f. 9.25; dui- veboonen f. 14,75; paardeboonen f. 13,00; bruine boonen f. 23,25; groene erwten f. 13,25; Hale erwten f. 19,75; gele mosterd f. 18,75; kanarie zaad f. 12,75; karwijzaad f. 31,75; blauwmaan- zaad f4344koolzaad f17,25. Alles per 100 k!G. zonder baal. KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 April. Knol- selderie A f. 1214; schorseneeren A f. 16,40—17 per 100 stuks. Róode kool f.88,50; gele kooi f. 6.50—7.20, uien f 5.40—6 per 100 KG. Was- peen f. 2,102,90; kroten 7074 ct. per kist van 20 K.G. LEEUWARDEN, 18 April. Ver. van Zuivel- maatschappijen: Edammer kaas 20 pl. 44 per 100 k.g.; 40 pl. 67.50 per 100 k.g.; Goudsche kaas 20 pl. 44 per 100 kg.; 40 plus 67.50 per 100 kg.; Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 k.g. IiE ID SC HE ND AM, 17 April. Kropsla, le soort f. 3,50—9; stoofsla -f.814; andijvie per KG. 14 17; spinazie per KG. 13—21; rabarber per 100 KG. f.14—21; rad(js f. 2,50—3.20; prei f.8,50; selderie f. 1—1,50. RIJNSBURG, 17 April. Bloemenveiling. Mar grieten 60—70; Anemonen f.2—2,50; Freesia's 10—20; Convalaria 110170; Hyacinthen 7r—8; Narcissen 40—50 ct. per 100; Alfred 1015; Vic toria 9—14; Tulpen: Bartlgon 34—36; Copland 2832; Rijzende Zon 3438; Electra 3032; TItiaan 24—26. VOORHOUT, 17 April. Slachtkonijnen f.1,40 4,25; jonge konijnen 40—85 ct.; kippen f,0,30 —1,40; duiven tot 21 ct. Alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3