Vleeschbon-periode van 10 tot 16 dagen verlengd 82sie Jaargang VRIJDAG 18 APRIL 1941 No. 24865 He} geheele Joegoslavische leger legt wapens neer De zware aanval op Londen De melkdistributie toegelicht Verduisteren: Montenegro door Italianen bevrijd Ifaliaansch offensief aan hef Grieksche front Duurde meer dan 7 uur Uit Amerika Verspreide berichten a De Aardappelenvoorziening is voldoende 20.43 uur 6.35 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties Hit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zij'n gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokostenvolgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.NJ8. meldt: Op den 17en April, des avond om 9 uur, heeft het geheele Joegoslavische leger, voor zoover het ilog niet ontwapend is, onvoorwaardelijk de wapens neergelegd. De capitulatie treedt op den 18en April des middags om 12 uur in werking. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front, dat de Itali- aansche troepen Montenegro definitief van de Servische onderdrukkers hebben verlost. Terstond nadat de Italiaansche troepen de Montenegrin nsche hoofdstad Cettinje wa ren binnengerukt, werd een telegram gezon den aan de koningin-keizerin deze is van Montenegrinnsche afkomst als dochter van den laatsten koning om haar op de hoog te te brengen van de vreugde der soldaten en van het Montenegrijnsche volk over deze grootsche en gelukkige gebeurtenis. De in tocht der Italiaansche troepen ging met grootsche manifestaties van geestdrift ge paard. Sinds gisteren is het geheele grond gebied van het oude koninkrijk van Nicolaas Petrowitsj Niegosj bevrijd. O Naar gisteren in de Wilhelmstrasse ver nomen werd, aldus een A.N.P .-bericht uit Berlijn, zijn den Duitschen troepen te Bel- gado ook de archieven van het voormalige Zuid-Slavische ministerie van buitenland- sche zaken in handen gevallen. INCIDENTEN IN DE GEVANGENIS VAN NISJ. Bulgaarsche studenten werden, naar het blad Sora meldt in de gevangenis van Nisj mishandeld en met den dood bedreigd. Op den dag van den Duitschen intocht heeft de Servische stadscommandant gelast, dat alle in.de gevangenis opgesloten Bulgaren moesten worden doodgeschoten. De beide cipiers hadden echter geweigerd dit onwet tige bevel na te komen. De cipiers en de gevangenen hadden afgesproken, dat de studenten zouden doen alsof ze waren doodgeschoten en dat de cipiers, na den intocht der Duitsche troepen, niet gear resteerd zouden worden. De Duitschers heb ben toen de cipiers niet eens naar een ge vangenkamp vervoerd. In dezelfde gevan genis zoo besluit het blad, heeft aanvanke lijk ook de vroegere minister-president van Joego-Slavië, Tswetkowitsj, gevangen ge zeten. (D.N.B. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceer de gisteravond een extra légerbericht, het 315e, dat luidt: „De divisies van het elfde leger heb ben vanochtend na bloedige gevechten haarv opmarsch met onstuimigheid voortgezet, nadat op 14, 15 en 16 April bressen waren geslagen in de eerste verdedigingslinies der Grieken. Het geheele vijandelijke front is in beroe ring". O O /- O Athene erkent, dat de situatie ongun stig is. De kracht van den Duitschen aanval neemt van uur tot uur toe. Ondanks onzen feilen tegenstand duurt-de opmarsch van den vijand onverminderd voort" zöo is gezegd in een door den Atheenschen zen der uitgezonden verklaring. De verklaring zegt dan verder, dat on danks de- vroegere- successen aan het Al- baneesche front het Grieksche leger is overwonnen. Het Grieksche volk, vooral de bevolking in het achterland, wordt opge roepen kalm te blijven, opdat het leven, zijn normalen loop kan nemen. „De koop man, de handwerksman en ieder mensch moét op zijn plaats blijven, want een ver zaken van dezen plicht is verraad jegens het vaderland. Het Grieksche volk bewijst door deze instructie op te volgen, dat het een dapper volk is, opgewassen tegen den gewijzigden toestand", zoo eindigt de Atheensche radioverklaring. SUCCESRIJKE AANVAL OP TOBROEK. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt doen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten nog steeds succesrijke aanvallen op Tobroek (Noord Afrika). Pogingen van de Engelschen om met behulp van pantsereenheden door de omsingeling heen te breken, zijn met verliezen voor de Engelschen verijdeld. C APT Alk FALLS OVER ENGELAND'S POSITIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De militaire medewerker van de Times, kapitein Gyrill Falls, heeft gisteren voor de Britsche radio een lezing gehouden,'waarin hij een pessimistische uiteenzetting gaf over de positie van Engeland in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Het Duitsche pantserwapen in Noord-Afrika, zoo zeide hij is meer dan een gewone verzameling tanks. Het heeft in zijn strijdwijze een zoodanige prachtige organisatie vertoond, dat men geen recht heeft het nog op eenigerlei wijze te onderschatten. Maar niet alleen de eerste linie van het Duitsche pantserwapen, ook de tweede linie is in alle totdusver ge leverde gevechten schitterend gebleken. Nog heeft Engeland, .zoo ging kapitein Cyrill Falls verder, geen slag in Noord- Afrika verloren, want Engeland heeft den strijd in het geheel niet aangebonden. De troepen wan generaal Wavell zijn eenvoudig uitgeweken, hetgeen wellicht om strategi sche redenen-juist is, maar dit verandert niets aan het feit, dat het prestige van generaal Wavell daardoor eeji zwaren slag heeft geleden. Verder zeide de spreker: „Ik beken open lijk, dat ik nog steeds niet begrijp hoe de Duitsche aanval in Noord-Afrika zoo snel van stapel kon loopen en hoe de ravitaillee ring ongestoord kon geschieden. Wij kun nen niet anders dan den toestand, waarin generaal Wavell zich in Noord-Afrika be vindt als zeer kritiek achten- Cyrill Falls zeide over den toestand in Griekenland o.a. dat thans de beide beslissende slagen in de geschiedenis van Engeland in Griekenland en_Noord-Afrika geleverd zullen worden. In geen geval mag thans de stand van zaken met een of ander lichtzinnig optimisme be oordeeld worden. „Ik voel heel goed; dat wij in de komende weken en maanden een har den strijd voor de boeg hebben", zoo zeide de spreker, „wij moeten iedere overdreven optimisme achterwege laten. Dit komt wer kelijk niet meer te pas." Meer dan zeven uur lang, zoo zegt U. P., moest Londen in den nacht van Woensdag op Donderdag een luchtaanval verduren, die op zijn minst de hardnekkigste was van den heelen oorlog*. De Britsche hoofdstad dreunde voortdu rend van de ontploffingen der bommen, die uit den stralenden sterrenhemel fluitend neerdaalden. Men gelooft, dat de Duitsche luchtmacht in de vroege morgenuren tal rijke Junkers 87 en 88 heeft gebruikt, daar uit verschillende wijken van Londen werd bericht, dat bommenwerpers laag onder de versperringsballons doorvlc0en en ondanks het razende afweervuur over de daken scheerden. Men acht een Stuka-aanval op Londen, waar de luchtverdediging zeer sterk is, een buitengewoon vermetel waagstuk. In totaal hebben aan den nachtaanval zeker vele honderden vliegtuigen meer deelgenomen dan aan eenigen vroegeren grooten aanval op Londen, 's Ochtends te vijf uur war :n weliswaar nog niet zeer veel slachtoffers gemeld, doch men twijfelt er niet aan, dat de doodenlijst snel zal stijgen als de oprui mingswerkzaamheden in den loop van den dag voortgaan. Het bombardement begon als gewoonlijk met het werpen van duizenden brandbom men, die talrijke branden veroorzaakten. Over heel Londen was de hemel door den weerschijn der vlammen brandend rood ge kleurd en tegelijk stegen boven vele stads- deelen rookwolken op. Bijna onafgebroken klonken de bellen der brandweerauto's door de straten en temidden -van een regen van explosieve bommen arbeidden vrijwillige brandweerlieden met koortsachtige haast. Ook nacht jagers zijn iru gebieden, die door zwaar spervuur der afweerbatterijen wer den afgepaald, tegen de Duitsche bommen werpers gebruikt. Uren lang zijn er boven de brandende stad luchtgevechten geleverd. Reuter meldt, dat als gevolg van de vijan delijke actie een van de belangrijkste eco nomen van Groot-Brittannië, lord Stamp, en zijn vrouw1 om het leven zijn gekomen. 'Lord Stamp werd kort voor het uitbreken van den oorlog door de Britsche regeering benoemd tot haaf voornaamsten financiee- len adviseur. De National Broadcasting Company meldt dat haar gebouw te Londen dpor een bom is vernield; er is niemand om liet leven ge komen. - Ook de Columbia Broadcasting Company meldt, dat haar Londensche centrale door bommen is verwoest; het personeel bleef ongedeerd. MACKENZIE KING IN WASHINGTON. Het DNB meldt uit Washington: Roosevelt heeft Woensdag den Canadee- schen premier, Mackenzie King, voor een onderhoud ontvangen. Associated Press-ver- neemt uit 'welingelichte kringen te W:.s- hingtc. dat hét voornaamste onderwerp van dit gesprek wel de levering van oorlogs- materieel aan Canada volgens.de leen- en pachtwet zal zijn geweest, daar de Cana- deesche dollarreserves steeds slinken. In Amerikaansche financieele kringen heerscht volgens génoemd bureau de cpvatting, dat" Canada dientengevolge vroeg of laat om financieele hulp zal moeten vragen. Canada zou de voorkeur geven aan een leenii maar de Vereenigde Staten zouden Canada evenals Engeland verzoeken althans een deel van zijn beleggingen ten bedrage van omt.er.' een milliard dollar in de Vereenig de Staten te liquideeren om het oor: gsma- tericel zoo lang mogelijk te betalen. Najir het DNB verder uit Washington meldt heeft dè Amerikaansche minister van buit-nlandsche zaken, Hull, e ens een onderhoud gehad met Mackenzie King. La ter deelde Huil op zijn persconferentie mede, da.t slechts ..lgemeenc inlichtingen waren uitgewisseld. Een overe nkomst was niet besproken. LEGER DER PHILIPPIJNEN ONDER CONTROLE DER V. S. Volgens betrouwbare berichte.! uit Ma nilla, ebben de Amerikaansche autoritei ten, naar de „Hwanpau" meldt, de gezins leden van Amerikaansche militairen, die op de Philippijnen woonachtig zijn, aange maand de eilanden uiterlijk 15 Mei te ver laten. Deze aanmaning baarde algemeen opzien, daar dit tijdstip oorspronkelijk op 15 Juli was bepaald. Naar de „New-York Times" uit Manilla meldt, zal het Phili^ijnsche leger onder controle van de Amerikaansche weermacht komen te staan, onder leiding van generaal Grunert. De organisatie van het leger wordt in overeenstemming met de defensieplannen der Vereenigde Staten gebracht (DNB). VERKLARINGEN VAN MORGENTHAU. Na besprekingen tusschen de regeering en de democratische en republikeinsche congresleiders heeft de minister van finan ciën, Morgenthau, in een aan de pers ver leend interview verklaard, dat voor de vol gende begrooting aanvullende belastingen tot een bedrag van 3,5 milliard dollar zul len moeten worden geheven. Morgenthau raamt de uitgaven der V. St. voor het op 1 Juli beginnende begrotingsjaar op 19 mil liard dollar. Twee derden van deze som moeten worden opgebracht door belastin gen en een derde door leeningen. Zelfs na het heffen der nieuwe belastingen is de Amerikaansche schatkist gedwongen maan delijks 500 millioen dollar te leenen om de reusachtige uitgaven voor de bewapening en voor de hulpverleening aan Engeland te dekken. President Roosevelt gaat ac- coord met de nieuwe belastingsom, die naar Morgenthau zeide, de hoogste is in de ge schiedenis der S. S. (D.N.B.) WHEELER OVER DE OORZAKEN VAN DEN BALKANOORLOG. .De leider der isolationisten, senator Wheeler, heeft Dinsdagavond voor de af- deeling Denver van het comité „America first" verklaard, dat duizenden zijn Opge offerd in de bloedbaden van Europa en Afrika door de oorlogsophitsing van de regeering Roosevelt, vooral door de ophit sing van de Amerikaanschediplomaten. Het valt niet te betwijfelen, aldus Wheeler, dat de toezegging van de regeering der Vereenigde Staten, doeltreffende hulp te zullen verleenen aan Joegoslavië en Grie kenland, een der hoofdoorzaken van het uitbreken van den Balkanoorlog was. Van tevoren was het daarbij duidelijk, dat deze beloften niet te houden waren en dat zij even krachteloos zouden blijven - als de garanties, welke Frankrijk en Engeland in der tijd aan Polen verstrekt hebben. (A.N.P.) OPROEP DER VVAFD. Volgens een A.N.P.-bericht uit Ankara heeft het bestuur van de Egyptische Waf- distische partij, naar uit Cairo wordt ge meld, een oproep gepubliceerd, waarin de voortzetting van de politiek om geen ooflog te voeren onder alle omstandigheden gepro clameerd wordt. Uit de Egyptische bladen blijkt, dat deze oproep onder de Egyptische bevolking grooten weerklank heeft gevon den. De tegenstelling tusschen de Engelsche autoriteiten en het .Britsche opperbevel in Egypte aan den eenen kant en de Egyptische regeering aan den andem kant wordt met den dag grooter. BESLAG OP PARTICULIERE AUTO'S IN PALESTINA. Volgens te Istanboel' ontvangen berichten hebben de Engelsche autoriteiten in Pales tina alle particuliere auto's in beslag ge nomen voor troepentransport. De marine- autoriteiten stellen eveneens pogingen in het werk om vaartuigen te verkrijgen voor het vervoer overzee, (D.N.B.). In de heden te Den Haag gehouden pers conferentie heeft de regeeringscommissaris, de heer H. D. Louwes, een toelichting ge geven op de maatregelen, welke thans ge nomen moesten worden voor een behoor lijke voedselvoorziening. Hij wees er op, dat de toestanden zich in den loop der tijden zoodanig hebben ont wikkeld, dat we thans op zoo, juist moge lijke wijze moeten verdeelen, waarover we nog kunnen beschikken. DE MELKDISTRIBUTIE. In de eerste plaats kwam spreker hierbij tot de met ingang van Maandag a.s. inge voerde melkdistributie. Wanneer we nagaan welk kwantum per persoon zal worden ge leverd en daarbij ook rekening houden met de grootere rantsoenen voor kinderen, voor vrouwen in den bevallingstij d en voor hen die zwaren arbeid verrichten, dan komen we tot de conclusie, dat de hoeveelheid, welke nu op bonnen beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale verbruik. Misschien is de toewij zing iets minder,1 maar dat zal dan slechts een kleinigheid zijn. Een andere kwestie is natuurlijk dat wel het verbruik der beschik bare melk anders verdeeld zal zijn, want op het oogenblik zijn er menschen, die veel meer melk gebruiken dan ze voortaan zul len krijgen. Gevraagd zal wellicht worden: „waarom is deze distributie van melk noodig?" Het antwoord daarop luidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het gebrek aan voldoende veevoeder is de melk productie minder geworden. En nu tal van andere artikelen reeds onder de distributie waren gebracht, bestond er een algemeen streven om voor de voedselvoorziening te vluchten in de artikelen, welke nog vrij wa ren. Daartoe behoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de consumptie van melk aanzienlijk zou oploopen. In verband echter met de melkproductie kon een dergelijke^ verhooging der con sumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Want melk is de bron voor de vet- voorziening, en wanneer de geproduceerde melk maar ongelimiteerd zou kunnen wor den opgebruikt, zou deze vetvoorziening in gëvaar worden gebracht. Daarom moesten de aangekondigde maat regelen worden getroffen, omdat een be paalde hoeveelheid der geproduceerde melk welke dus niet voor de consumptie in om loop kan worden gebracht, noodig is voor de bereiding van vet, in het bijzonder van boter. Want bij de vetvoorziening waren we steeds voor een bela- ;;rijk leel a gewezen op den aanvoer van grondstoffen, dierlijke vetten en oliën uit het buitenland. Daarin is door den toestand verandering gekomen en. zijn we aangewezen op onze eigen bo demproductie. Het gevolg van deze noodzakelijkheid is, dat we wel voor een paar maanden, doch niet voor een' geheel jaar, in staat zijn ons vetrantsoen op peil te houden, zoodat het beter is, thans tijdig in te grijpen dan te wachten tot een catastrophe. VETRANTSOEN GELIJK AAN DAT IN DUITSCHLAND. Ook het vetrantsoen moest dus iets wor den ingekrompen. In verband hiermede wees.de heer Louwes er nog eens op, dat het standpunt der Duitsche autoriti iten steeils is geweest, dat, wat onze voedselvoorziening betreft, we niet zouden komen beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet boven uit zouden gaan. Dit was tot dus ver wel het geval met de vetvoorziening. Wanneer nu het wekelijksch rantsoen vet wordt teruggebracht tot 200 gram per week, zooals is aangekondigd, dan zullen we daarmede komen op ongeveer hetzelfde rantsoen, dat in Duitschland geldt. MINDER VLEESCH. De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakëlijk is om onzen veestapel zoo veel mogelijk te sparen, met het oog op het feit. dat v/e later ook vee te onzer beschikking zullen moeten hebben. De toestand is thans zoo, dat we slechts beschikken over veel mager vee, in hoofd zaak hoogdrachtige koeien. Het zou met het oog op de toekomst jammer zijn, thans te veel van dit mager vee voor de slacht bank te bestemmen, want door te sparen kan worden bereikt, dat we zooveel moge lijk vleesch en vet behouden voor later. Daarom zal minder vee worden afge slacht, en als gevolg daarvan zal ook minder vleesch voor de consumptie be schikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling voortaan de periode der vleeschbonnen te ver lengen tot 16 dagen, waarmede men te vens hoopt te voorkomen, dat in ver schillende plaatsen, de aangewezen bonnen niet zullen kunnen worden in gewisseld. Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoeveel heid eiwit voor onze voedselvoorziening kleiner worden, en om dit tekort aan eiwit weder aan te vullen, is besloten om met ingang van Maandag a.s. opnieuw peul vruchten verkrijgbaar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken Wat de voedselvoorziening in het alge meen betreft merkte de beer Louwes nog op, dat zeer veel bereikt kan worden als er slechts medewerking van het publiek be staat. Tot dusver zijn de voorzieningen, behalve dan bij de vleeschdistributie, in het algemeen zeer goed verloopen en heeft het publiek zich rustig gedragen. DE AANVOER VAN AARDAPPELEN. Thans doet zich echter iets 'onaange naams voor en dat betreft de geruchten, over een z.g. aardappelgebrek. Derge lijke geruchten noemde spreker vreemd en onbegrijpelijk, want dezelfde hoe veelheden zijn tot dusver steeds naar de centra gezonden en zoo noodig zal er nog meer naar toe worden gezonden. Sommige menschen hebben zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aard appelen zijn en dat is voor velen, die dat hooren, een reden om meer dan ge bruikelijk in te slaan, met het gevolg, dat anderen daarvan de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de ver zekering, dat de aanvoer van aardappelen normaal is en zelfs nog iets boven normaal, wanneer ieder niet meer dan het noodige neemt, is er voor allen voldoende. Wij zou den, aldus spr., de voorziening ook kunnen regelen door een straffe distributie, maar dat willen we ^juist niet. Bij aller medewerking is de toestand nor maal en daarom waarschuwde spreker met klem tegen het ontstaan van een angst psychose, waarvoor geen enkele reden aanwezig is. van hedenavond tot morgenochtend "A De maan kwam hedennacht op te 2.59 uur en ging onder te 12,18 uur (Laatste Kwartier). .J Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Vetrantsoen wordt verlaagd; melkdistribu tie begint Maandag. (3e Blad) Het vraagstuk der Leidsche drinkwater voorziening definitief tot oplossing ge bracht. (Stadsnieuws. Ie Blad). Een bezoek aan de Centrale Keuken te Leiden. (3e Blad). Buitenland Het Zuid-Slavische leger heeft in zijn ge heel gecapituleerd. (Ie Blad). Verdere terugtocht der Grieken. (Ie Blad). ZIF VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1