Een bezoek aan de Centrale Keuken BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 18 April 1941 Hoe duizenden hongerige magen verzorgd worden Dankbaar werk in den huidigen tijd Geen pleiziervaartuiqen op het IJselmeer Goederenvervoer gaat voor „Nederland voedt zichzelf" (Van een onzer redacteuren). In het begin van dit jaar werd hier in Leiden een aanvang gemaakt met het ver strekken van warme maaltijden voor een buitengewoon lagen prijs, die in de Centrale -Keuken, werden bereid, en nu, bijna 3 maanden later, is het mogelijk, met vol doening terug te zien op datgene, wat in - dien tijd voor velen een uitkomst is ge weest uit de speciale moeilijkheden, die mige plaatsen niet altijd geheel worden weggehaald, en het resultaat zonder fijn maken zou zijn, dat men onder de stukjes aardappel ook deelen van den schil zou terugvinden, hetgeen nu eenmaal nimmer prettig is. In fijngemaakten toestand merkt m?n van deze onaangenaamheden, die overigens aan de waarde van het maal eer ten goede dan ten kwade komen, geheel niets. Zoo past men vele bewerkingen toe, die er toe bijdragen om van het resultaat een smakelijk geheel te maken, dat een zoo hoog mogelijk gehalte aan voedzame be- standdeelen-bevat. Dit zijn echter de speci ale keukengeheimen, waarvan een huis vrouw zich zeker voor kan stellen, dat het Foto „Van Vliet". De stamppot is gereed, om door duizenden verorberd te worden. deze ongewone tijd met zich mede brengt. Dit tenminste was de indruk dien wij opde den bij" een bezoek aan de „vleeschpotten van den Rijn", met name de fabrieken van Tieleman en Dros aan de Middelste Gracht vanwaar uit dagelijks de duizenden porties stamppot haar weg vinden naar de dankbare Leidsche huisgezinnen. De Centrale keuken mag ongetwijfeld op een bevredigend ver loop van zaken terugzien, indien men in aanmerking neemt welke moeilijkheden een dergelijke instelling, die in wezen strijdig is. met den huiselijken aard van den Neder lander, te kampen heeft gehad. Den eersten dag reeds bleken er 473 maaltijden te kun nen worden uitgereikt en de stijging in een week tij ds tot 1300 porties per dag bleef aanhouden tot ongeveer een maand later de topscore van 4223 werd gemaakt. Het is de moeite waard een kijkje te nemen in het bedrijf, dat het klaarspeelt om per dag duizenden hongerige magen te bevredigen, om te zien op welke wijze de enorme hoeveelheden materiaal worden verwerkt en gedistribueerd, om daarna nog maals, nu in figuurlijken zin, verwerkt te worden. In afwijking van den gang van zaken in Den Haag bijvoorbeeld, waar een geheel op zich zelf staande Centrale Keuken niet lang geleden in gebruik 'werd genomen, droeg Maatschappelijk Hulpbetoon hier ter stede de uitvoering van de door haar op zich genomen taak op aan een bestaand bedrijf, dat bogen kon op een groote deskundigheid op dit gebied. Beide vormen van uitvoering hebben na- .tuurlijk voordeelen, vast staat echter, dat het hier gevolgde systeem in resultaat niet onderdoet voor een meer grootschen opzet, waarbij een volledig uitgeruste organisatie werd opgebouwd. Dat het resultaat inder daad iedere critiek kan doorstaan hebben wij tijdens ons bezoek aan het in werking zijnde bedrijf volop kunnen constateeren. Hetgeen hier werd gebrouwen, wat wij lang zamerhand zagen ontstaan uit ruim ander half duizend kilo aardappelen, bergen an dijvie en verleidelijke hoeveelheden vleesch, smaakte voortreffelijk. Menig huisvrouw, die bovengenoemde hoeveelheden verneemt, zal de schrik om het hart slaan. Zij zal medelijden krijgen met degene die in den vroegen morgen aan den arbeid tijgt, achter een afgrijzingwek- kenden stapel aardappelen plaats neemt, en gaat schillen, schillen, schillenom tegen tienen klaar te zijn, aangezien om twaalf uur het „stamppotje" warm en geu rend uitgedeeld moet worden. Medelijden met hen, die de andijvie of andere groenten moet wasschen, snijden, koken en wat meer daarbij kijken komt! Stelt U gerust, de slavernij is lang reeds afgeschaft, en er zijn humanere methoden gevonden om het warme twaalf-uurtje te verzorgen. De schiltrommel voor de aard appelen verzet het werk van honderden huismoeders met een gemak en een regel maat, waarvan een ieder versteld zal staan. In korten tijd worden schil en ongerech tigheden verwijderd en geraspt in een groote stalen bak, waaruit de panklare pie pers naar ketels van formidabele afmetin gen verhuizen, om in korten tijd gekookt te worden. Inmiddels heeft ook de groente verschillende stadia doorlopen. Wanneef de gare aardappelen dan nog door een inge nieus apparaat gevoerd zijn, waar zij tot puree worden gemalen, kan het mengen van de stamppotonderdeelen een aanvang nemen. Dit fijn maken van 'de aardappelen heeft getoond, groote voordeelen te bezitten. De schil immers, die slechts voor het buiten ste laagje wordt verwijderd, kan op som- geen zin en voordeel heeft, ze alle' te ont hullen! Laten wij dus de verdere bereiding van de stamppot langs gaan, zonder deze bijzon derheden een voor een te vermelden, 'Van de pureemachine ongetwijfeld niet het technisch juiste, maar desniette min het duidelijkste- woord gaan onze blikken naar een trog van geweldige af metingen, die men op het eerste gezicht zou houden voor den voederbak van het vee een onzer grootste heereboeren, doch al spoedig blijkt, dat de bestemming een andere is. Hierin worden groenten en aard appelen gemengd en wordt de laatste hand gelegd aan het maal, dat straks duizenden hongerige magen bevredigen zal. Het vleesch wordt er aan toegevoegd niet geringe hoeveelheden inmiddels ter wijl het m'engèn met het vleeschnat vol tooid wordt. Dan is de eigenlijke bereiding beëindigd en kan met de uitreiking begon nen worden. Het klinkt allemaal vrij een voudig, deze bereiding, het is in zoo weinig woorden gezegd. Weest U er echter van overtuigd, dat een bedrijf als de Centrale Keuken heusch niet zoo eenvoudig werkt, als een buitenstaander zou. kunnen geloo- ven. Men zou er andere dingen ook over kunnen zeggen, technische bijzonderheden, getallen over verwerkte hoeveelheden,het percentage van de verloren gegane be- standdeelen, en meer deels belangwekkende deels droge gegevens, doch een perfecte beschrijving van hetgeen de organisatie met zich-mede brengt is alleen door deskun digen te geven en heeft slechts nut voor direct geïnteresseerden. De moeilijkheid b.v. hoe het -binnenkort met de nieuwe aardappelen moet, hoe die van de schil ontdaan moeten worden, daar alleen zöu men een beschouwing aan kun nen wijden, doch het is overbodig. Ook hierover kunt U gerust zijn. Als de. tijd komt, zult U mét evenveel genoegen de ge rechten verorberen, zonder te vermoeden, dat ook dit weer nieuwe zorgen heeft ge bracht. Bij onze wandeling door het bedrijf on dervonden wij den onontbeerlijken steun van een deskundige, den heer P. de Viet, die door' Maatschappelijk Hulpbetoon werd aangesteld, om een oogje in het zeil te houden bij de bereiding en distribueering van de maaltijden. Voordien reeds konden wij een onderhoud hebben met den heer J. Sloos, die eveneens een belangrijk aandeel heeft in het vlotte verloop van de werk zaamheden, en die zoo vriendelijk was, ons het een en ander over het meer theoretische gedeelte van het bedrijf uiteen te zetten. Werd, zooals wij, reeds even opmerkten, een begin gemaakt met 473 maaltijden dit was op 21 Januari reeds een week later werd dit 1300. Op 19 Februari werd een maximum bereikt en wel 4223 maaltijden op één dag. Sindsdien is dit aantal niet meer gestegen, en, zooals wij tot onze ver wondering hoorden,- zelfs aanzienlijk ge daald. Het liep terüg tot 2400 en onderging wederom een stijging doch op het oogen- blik is de Centrale Keuken, wat het aantal deelnemers betreft tenminste, in een de pressie aangeland. Het bleek al spoedig wat hiervan de oorzaken waren. Ten eerste de bonnen! Het is gebleken, dat het aantal bonnen, dat moet worden ingeleverd, te groot is. In ieder geval, wanneer de. klanten van de Centrale Keuken ook af en toe hun eigen potje Zouden willen koken en dat zij dit willen, is begrijpelijk. Want hoe goed het eten van de Keuken ook mag zijn, steeds is het stamppot, ep een ieder zal wel eens TOT NADER ORDER VERBODEN. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart heeft, op order van den betrokken Duitschen marine-commandant te Amster dam, ter kennis gebracht, dat tot nader bericht het bevaren van het IJselmeer met pleiziervaartuigen (motorbooten, jachten enz.) verboden is. De Nederlandsche en Duitsche autoritei ten zullen er op letten, dat dit verbod ge handhaafd wordt. Een gevolg er van zal zijn, dat indien het verbod lang duurt, ver schillende zeilwedstrijden op het IJselmeer niet kunnen doorgaan, om. de openings- tocht van de „Roei- en Zeilvereeniging" op 3 Mei. SANEERING VAN JIET KAPPERSBEDRIJF Overeenstemming inzake de tarieven. De Nederlandsche Kappersbond heeft bij het bureau van den bedrijfsraad voor het kappersbedrijf een ontwerp ingediend, re gelende de tarieven voor de dames- en hee renkappers en de loonen voor het personeel Dit was aanleiding voor den bedrijfsraad een vergadering te beleggen, waarop uitge- noodigd werden de hoofdbesturen van alle organisaties, zoowel van werkgevers als van werknemers. Op deze vergadering, die te Utrecht plaatsvond, is het geheele project besproken en konden alle partijen zich vereenigen mét de ontworpen loonschaal, waarover reeds eerder overeenstemming bereikt was tusschen den Ned. Kappersbond en het N.V.V., waarbij de NederL Bond van Kapperspersoneel aangesloten is. Betreffen de de tarieven kon men niet tot een verge lijk komen, aangezien de standpunten te ver uiteen liepen. Een dezer dagen vond een vergadering plaats ten kantore van den Ned. Kappers bond te Amsterdam, waarop vertegenwoor digers aanwezig waren van den Ned, Kap persbond, den R.K. Patroonsbond „$t. Fran- ciscus van Assisië", de Federatie'van Kap- perspatroonsvereenigingen en de kappers- groep van het Front van Nering en Am bacht. Op déze vergadering is men ten slot te tot volledige overeenstemming gekomen aangaande de in te voeren tarieven.Er is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Huis, L. ,J. Henskens en H. H. de Weert, welke'opdracht kreeg de vastgestel de plannen tot uitvoering te brengen. Eerst zal toestemming verkregen moeten worden van den Gemachtigde voor de Prijzen om de tarieven over Óe geheele -linie te verhoo- gen, waarna gepoogd zal worden op de vastgestelde tarieven een verbindendver klaring te krijgen. MONTEEREN VAN GENERATOREN OP VAARTUIGEN. In verband met in verschillende oladen opgenomen afbeelding van een vaartuig met gasgenerator vestigt het departement van handel, nijverheid en scheepvaart er nogmaals de aandacht op, dat ingevolge de generator- en tankgasbeschikking 1940 no. 1 het monteeren van generatoren op vaar tuigen zonder vergunning van den direc teur van het bureau generatoren en tank- gas verboden is. iets anders dan dat willen nuttigen. Andere maaltijden dan stamppot bereiden is voor een op dezen leest geschoeid bedrijf niet mogelijk ^oodat. de gegadigden reeds voor belangrijke moeilijkheden staan. Weliswaar is hierin een verandering op komst, want waarschijnlijk wordt de bonnenregeling wat soepeler, doch bestaan blijft het bezwaar steeds. Ook een andere factor drukt een duide lijk stempel op het aantal gegadigden en deze kan niet anders dan verheugend ge noemd worden. De Nederlander is gewoon, zijn eigen huishouden te waardeeren, het gezinsver band zoo hecht mogelijk te bewaren en een belangrijk aandeel in dezen waardevollen band draagt de huisvrouw. De huisvrouw, die met haar dagelijksch werk het gezin verzorgt en zooveel mogelijk de behoeften bevredigt. Hierbij speelt het koken, de ge heele verzorging van den ïnnerlijken mensch, een groote rol. Geen huismoeder immers zal de maaltijden van de Centrale Keuken betrekken, als het ook mogelijk is. op andere wijze het eten op tafel te krij gen. Begrijpelijk is het zeker, dat in den winter en in het begin van de distributie moeilijkheden door velen al gauw gedacht werd, dat deze warme maaltijden de eenige uitweg waren. Dat bovendien de kosten zoo gering waren zal velen er toe hebben ge bracht, de nieuwe instelling te gebruiken. Doch nu langzamerhand blijkt, dat de moeilijkheden niet zoo zwaar zijn als zij schenen voor ze ondervonden werden, nu blijkt dat in Nederland nog steeds zekere welstand heerscht onder alle klassen der bevolking, nu keert men terug tot de meer- Nederlandsche methoden, waarin het ko ken van een eigen potje een gewichtige plaats inneemt. Dit typeert tegelijkertijd de geheele organisatie: Een goed werk, dat buitengewone verdiensten heeft, dat een mooi doel nastreeft, maar dat alleen ge rechtvaardigd is in abnormale omstandig heden. Hoe onvriendelijk het ook klinkt te genover een bedrijf dat zulk goed werk uitvoert, toch. is het te wen-schen, dat, lie ver vandaag dan morgen, de toestand in Nederland het veroorlooft, den zegenrijken arbeid te staken. Want naast de voldoe ning die men voelt, bij het gadeslaan van de velen, die telkens weer naar de Centrale Keuken trekken, staat het gevoel, dat deze verstrekking van warme maaltijden blijk geeft van de aanwezigheid van abnormale toestanden. De gevolgen van deze toestan den zoo veel mogelijk ondervangen, met dat doel is de Centrale Keuken haar werk begonnen, en o.i. is zij hierin volkomen ge slaagd. De uitreiking van de stamppot zal een ieder, die wantrouwend tegenover dit oordeel staat, van het tegendeel overtui gen! De dankbare gezichten van de Cen trale Keuken-klanten geven een sprekend en betrouwbaar bewijs dat dit werk -wordt OVER HET REIZIGERSVERKEER IN DE ZOMERMAANDEN VALT NOG NIETS TE ZEGGEN. 1 In een onderhoud, dat wij dezer dagen met de directie van de spoorwegen hadden, en waar wij o.m. de vraag stelden, wat de directie dacht van het personenverkeer in de komende zomermaanden, wees zij nog eens met nadruk op de groote moeilijkhe den, waarmede ons spoorwegbedrijf heeft te kampen en die voor een belangrijk deel culmineeren in een zeer sterk militair ver voer en een groot goederen- en kolenver- voer. Dit laatste heeft in de afgeloopen maanden buitengewoon veel materieel in beslag genomen. Na den strengen winter van 1939 waren overal de voorraden uitge put en juist toen een belangrijk deel van het vervoer voor den daaropvolgenden win ter zou geschieden brak de oorlog uit. Eerst nadat verschillende herstelwerkzaamheden waren uitgevoerd, kon dit vervoer weder met kracht worden voortgezet. Thans worden per dag 30.000 ton kolen vervoerd tegen een normaal vervoer van 25.000 ton per dag. Dat be teekent, dat iede- ren dag 30 a 35 beladen treinen bestaande uit 45 a 50 wagens per trein van de mijnen vertrekken en vanzelfsprekend eenzelfde aantal terug naar de mijnen met ledige wagens. Het duurt ongeveer 6 a 7 dagen eer de beladen wagen weder als ledige wagen op de mijn terugkomt. Zou men dus geheel Nederland kunnen overzien, dan zou men over het geheele Nederlandsche spoor wegnet verdeeld, in totaal ruim 200 kolen- treinen kunnen zien staan, deels beladen, deels leeg. Met het militair vervoer betee- kent dit dan ook een zeer groote belasting van ons spoorwegnet. Daarbij komt nog het stukgoederenvervoer en niet te vergeten het vervoer van levensmiddelen en de voor het bedrijfsleven noodige stoffen. Dit goe derenvervoer heeft naar de meening van de directie en zeer terecht, voorrang boven het vervoer van reizigers, die voor hun plezier uitgaan. Hóe de toestand zal zijn in de komende zomermaanden is op het oogenbhk nog. onmogelijk te zeggen, doch de directie doet haar uiterste best om het reizigersverkeer zoo goed als onder de gegeven omstandig heden mogelijk is te bedienen. Op onze vraag of in de toekomst weder om tariefverhoogingen te wachten zijn, antwoordde de directie, dat zij hoopt, dat deze niet noodig zal zijn. Een vaststaand oordeel kan moeilijk hierover worden ge- géven, aangezien 'eerst het resultaat zal moeten worden afgewacht van de onlangs ingevoerde verhooging. Maar over de ta rieven zoowel wat de vrachtgoederen als het personenvervoer betreft, mag het pu bliek niet klagen. Men dient te bedenken, dat ons tarief aldus de directie het laagste in Europa was en ook thans is voor zoover dit vergeleken kan worden. Ten slotte sprak de directie nog over de topprestaties, die het personeel nu reeds maanden lang levert. De diensttijden zijn tot het uiterste opgevoerd en er wordt bijzonder hard gewerkt. Meermalen moet het personeel zijn vrije Zondagen opofferen doch iedereen van hoog tot laag beseft, dat het een nationaal belang en een ijzeren noodzaak is om het verkeer goed en regel matig te doen functionneeren. IN VOORRAAD ZIJNDE SPIJSVETTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft het volgende bepaald: Hij die een hoeveelheid spijsvetten, spijs oliën of vetzuren voorhanden of in voor raad heeft is. indien de Ned. Zuivel-cen- trale dit verlangt, verplicht deze hoeveel heid of een door de centrale te bepalen gedeelte daarvan bij haar in te leveren op een nader door haar te bepalen tijdstip en wijze. Voor het ingeleverde wordt een vergoe ding toegekend welke zal worden vastge steld door den directeur-generaal van de voedselvoorziening. HET GEBRUIKEN VAN VERF. Dispensatie van het verbod. Bij een beschikking van 26 Februari van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart' werd het aan een ieder, dus zoowel aan schilders en industrieele ondernemin gen als aan particuliere personen, toege staan, verf (uitgezonderd drukinkt) te bruiken, te verbruiken, te verwerken en/of te verwerken, onder voorwaarde, dat bij het gebruiken en verbruiken het door den directeur van de sectie verf en verfgrond- stoffen van het rijksbureau voor chemische producten daarvoor vast te stellen voor schrift no. 1 voor de uitvoering van schil der werken in acht wordt genomen. Onder verf wordt in dit verband ver staan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord, zooals b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lakverven, lakken, vernissen, stop verf plamuur. Met ingang van 1 Mei a.s. zal genoemd voorschrift vervallen, terwijl met ingang van d'enzelfdén datum voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwerken van kracht zal worden. Met ingang van genoemden datum zal het gebruiken, verbruiken, bewerkenen/'of verwerken van verf (uitgezonderd druk inkt) dus slechts toegestaan zijn onder voorwaarde, dat daarbij het voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwerken in acht wordt genomen. Ook dit voorschrift is kosteloos bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten, Ko ningskade 15, 's-Gravenhage, te verkrijgen. VERRUIMING VAN DEN TUINBOUWEXPORT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans de export van witte kool uit Neder land naar Noorwegen is toegestaan. In het kader van deze vergunning van den uitvoer van Nederlandsche tuinbouw producten wordt momenteel tevens sluit- kool naar Zwitserland geëxporteerd. Rheumatische pijnen kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók 1831 Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. (Irtgez. Med.) PRODUCTIESLAG 1941. De richtlijnen, welke de voorzitter van dé commissie ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (de commissie dr. Post- huma) heeft gegeven, luiden als volgt: 1. Ieder der voorzitters, die. benoemd zijn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel van het orgaan zijner vereeniging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging om aan dezen duidelijk te maken waarom naar zijn meening de productieslag noodig is. 2. De voorzitters, leden van de commis sies, geven de namen op van de personen, die namens hun vereeniging of namens een onderdeel hunner vereeniging lid zullen zijn van de gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies komen, na ontvangst van de in sub. 2. gevraagde na men, samen op nader te bepalen plaateen en dagen. 4. De gewestelijke commissies maken op de sub 3 bedoelde samenkomsten voorstel len op inzake de onderverdeeling van haar gebied in streken en dragen daarvoor can- didaat-commissieleden voor. 5. Mede in verband met den aanstaanden grasoogst' verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 10 Mei, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij de middelen voor het ensileeren ontbreken en welke kosten naar haar schatting verbonden zul len zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen voor 1 Juni gegevens betreffende boeren, die bereid zijn hun landbouwmachines, even tueel tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen 7. In verband met het doelmatig verza melen van de op iedere boerderij vallende natuurlijke mest, verzamelen de streek commissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 Juli, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij verbetering in de mestbewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schatting verbonden zijn. 8. Den streekcommissies wordt opgedra gen na te gaan welke gronden, onverschil lig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blijven door welke oorzaak dan ook en hiervan ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aanzien van het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor benoodigde machines plannen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na welke hulp middelen in haar gebied verbetering be hoeven of zouden moeten worden aange schaft. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES TE UTRECHT. Gistermiddag heeft de voorzitter" van het Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres, prof. dr.-De Langen uit Utrecht het congres, dat drie dagen in de Domstad bijeen is geweest, officieel gesloten. Voor deze sluitingsbijeenkomsten waren alle deelnemers samengekomen in een der bo venzalen van het gebouw voor „Kunsten en wetenschappen". Na een kort openings woord memoreerde de voorzitter in het kort het goede verloop van het congres, waarna prof. De Langen mededeeling deed van de namen der voorzitters van de af- deelingen en onderafdeelingen van het vol gende congres, in 1942 te Amsterdam te houden. Nadat het huishoudelijke gedeelte was afgehandeld heeft prof. dr. L. M. R. Rut ten uit Utrecht een rede gehouden over het onderwerp „palaeontologie en evolutie" waarna prof. dr. A. E. van Arkel uit Leiden een lezing hield over „Atomen, moleculen en kristallen". Met een woord van dank aan de congressisten en in het-bijzonder aan hen, die zich met de voorbereidingen tot dit congres hebben beziggehouden, heeft prof. dr. De Langen het congres gesloten. JEUGDWEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. Voor de elfde maal te Den Haag gehouden. Voor de elfde maal is te Den Haag een jeugdwedstrijd in welsprekendheid gehou den, uitgeschreven door de Maatschappij tot bevordering van i Woordkunst. De deel nemers waren naar hun leeftijd in twee groepen verdeeld. Scholieren in de groep, welke 16- tot en met 18-jarigen omvat, had den tot taak een zelfgemaakte redevoering uit te spreken" en een gedicht of prozastuk voor te dragen. De deelnemers in de groep ouderen, 19- tot 22-jarigen, moesten daar nevens een improvisatie houden naar keuze uit een drietal opgegeven onderwerpen, waarvoor zij zich een kwartier mochten voorbereiden. De jury voor de groep jonge ren kende den lsten prijs toe aan A. Anting Vogel te Den Haag, die over „Kunst en We tenschap" had "gesproken. Den 2en en 3en prijs ontvingen L. Egeraat, uit Breda, en mej. J. A. de Boer, uit Haarlem. De uitslag in de groep ouderen is als volgt: le prijs, medaille, beschikbaar ge steld door de gemeente Den Haag, W. Wes terouwen van Meeteren, Den Haag, met het onderwerp „De Indische en de Hollandsche natuur", 2e pr., J. F. v. Drielen Grimberg, Den Haag, 3e prijs G. C. van Eek, Arnhem. 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10