LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 17 April 1941 IFft Buitenland Britsche torpedoboot- jager getorpedeerd Besprekingen te Tokio Italïaansch weermachtsbericht Duitsch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Dagbladreclame is niet te vervangen VERPLICHTING VOOR BOLLENTELERS ^EN GEDEELTE VAN HUN GROND TE BETELEN MET ZAADGEWASSEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft het volgende bepaald: Alle bij de stichting „Nederlandsche Sier teeltcentrale", gevestigd te 's-Gravenhage, aangesloten georganlseerden, die door haar zijn Ingedeeld in de groep: „bloembollen telers", voor zoover zij op 1 April j.l. in het bezit waren van vergunning voor het telen van hyacinthen dan wel of zoomede van tulpen voor een oppervlakte ter gezamen lijke grootte van tenminste 35 aren, zijn verplicht, volgens aanwijzing van de'voor noemde centrale in het kalenderjaar 1941 voor zaadteelt een oppervlakte gronds, met boonen dan wel of zoomede erwten te be telen, welke oppervlakte door meergenoem de centrale wordt berekend naar een door haar te bepalen percentage van de opper vlakte, welke is uitgedrukt in de voormelde vergunning. Volgens een mededeeling van de Engel- sche admiraliteit is de Britsche torpedo- bootjager Mohawk op de Middellandsche Zee getorpedeerd en gezonken. De Mohawk was 1.800 ton groot en had een beman ning van 190 koppen. (D.N.B.) OOK VAN NEDERLANDSCH-INDIË De Japansche plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Ohasji, heeft gisteren met minister-president Konoje een vrij langdurig onderhoud gehad over vraag stukken betreffende de buitenlandsche po litiek. Het blad Tokio Nitsji Nitsji schrijft in verband met deze conferentie, dat de vol gende punten de voornaamste onderwerpen van gesprek zullen zijn bij de komende be raadslagingen van het kabinet: Ten eerste: de kwestie Nederlandsch Indië dat in een steeds grootere afhankelijkheid van Engeland en de Vereenigde Staten schijnt te geraken. Japan zal echter deson danks eerst nog probeeren, de onderhande lingen met Batavia tot een einde te brengen. Ten tweede: de problemen,, die in verband staan met Fransch-Indo-China en Thai land zullen besproken weerden. Japan heeft niet het plan politieke compensaties voor de succesvolle regeling van het grensconflict te verlangen, daarentegen verwacht het een volkomen opheldering van de handelsbe trekkingen tusschen Japan en deze beide landen. Men verwacht, dat binnenkort des betreffende onderhandelingen in Tokio, Hanoi en Bangkok gevoerd zullen worden. Ten derde: de betrekkingen tusschen Ja pan en de Vereenigde Staten zullen be sproken worden. Het is niet aan te nemen, dat de Ver eenigde Staten, ondanks de overeenkomst van Japan met Rusland, hun houding te genover Engeland of Tsjoengking zullen veranderen. Japan zal echter voorloopig pogingen in het werk stellen om een ver dere verscherping van den toestand te ver hinderen. Verder zal gesproken worden over het conflict met China en over de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen met sov jet-Rusland na de sluiting van het pact. (D.N.B.) DE LEVENSMIDDELENPOSITIE VAN ENGELAND. De Engelsche minister van landbouw, Hudson, heeft, naar de „Daily Express" meldt, in een te Leicester voor de boeren gehouden rede verklaard, dat in den loop van de volgende maanden een verdere be perking van den Engelschen veestapel moet worden ingevoerd. De regeering stelt welis waar pogingen in het werk om de melk en kaasproductie te handhaven, doch de schaarschte aan veevoeder maakt een nieuwe vermindering van den veestapel onvermijdelijk. (D.N.B.) BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR NOORD-DUITS CHL AND. Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een vrij groot aantal vluchten n2ar Noord-Duitschland gemaakt en getracht havensteden in het kustgebied aan te vallen. Slechts weinig vliegtuigen slaagden er in hun doel te bereiken en daar eenige bommen neer te werpen. De overige toestellen wierpen hun bommen in het wilde weg uit. Volgens de op het oogenblik beschikbare berichten is één toestel door nachtjagers neergeschoten. De tot dusver geconstateerde schade is gering. DE REPARATIE VAN ENGELSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van marine. Knox, heeft gisteren, volgens de Associated Press, medegedeeld, dat op het Engelsche slagschip Malaya, dat 10 dagen geleden in New York is aangekomen om hersteld te worden, een groot aantal Engelsche schepen met hetzelfde deel zal volgen. In het ver volg zullen deze schepën des nachts de Amerikaansche havens binnenloopen. (D.N.B.) DE ENGELSCHE BLOKKADE. Het lid van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, Ludlöw, heeft een verzach ting van de blokkadebepalingen voor Bel gië geëischt. Hij drong erop aan, dat de Amerikaansche regeering het Hoovercomité, dat pogingen in het werk stelt om de kleine democratieën van levensmiddelen te voor zien, te ondersteunen. Ludlow verklaarde, dat de Britsche blokkade in de eerste plaats den uitvoer verhinderde van levensmidde len, die bestemd zijn voor hongerlijdende volken der veroverde democratieën. (A.N.P.) LONDEN WEER AANGEVALLEN. Sterke gevechtsformaties van het Duit- sche luchtwapen hebben hedennacht onop houdelijk haveninstallaties en voor den oor log belangrijke doelen te Londen en in de Theemsmonding aangevallen, naar het D.N.B. verneemt. Reeds de eerste beman ningen konden bij goed aanvalsweer en helder zicht uitstekende resultaten van hun bommen melden. In de havengebieden aan weerskanten van de Theems werden zware vernielingen aangericht en talrijke groots branden waargenomen. Reuter zegt, dat deze aanval op Londen de hevigste is geweest, dien rn^n tot dusver heeft beleefd. In een officieel door Reuter gepubliceerd communiqué wordt verder gezegd, dat deze aanval zeer zwaar en langdurig Is geweest en aanzienlijke schade heeft aangericht. Een andere aanval van Duitsche gevechts vliegers -in den nacht van 16 op 17 April was gericht tegen het vliegveld Exeter aan de Britsche kanaalkust. Bij goed zicht op den grond konden de installaties bijzonder doeltreffend met bommen bestookt worden. Talrijke branden in hangars en kwartier- ruimten getuigden van het prachtig succes van dit bombardement. De Duitsche luchtaanval op Londen in den afgeloopen nacht is ondernomen door verscheidene honderden gevechtsvliegtui gen. Honderden brisantbommen en ruim 100.000 brandbommen werden tusschen 22 uur des avonds en 4 30 uur des nachts neergeworpen op de voor den oorlog be langrijke objecten der hoofdstad. De laatste gevechtstoestellen, die aan den aanval hadden deelgenomen, telden ongeveer tachtig groote branden en een •groot aantal reusachtige oppervlaktebran- den. Er deden zich verscheidene explosies voor. die zoo geweldig waren, dat zij zelfs door de Duitsche posten aan de Kanaalkust werden waargenomen. Ook de Tilburydocks en Chatham aan de monding van de Theems werden door de aanvallen zwaar geteisterd. (D.N.B.) ENGELSCHE EISCH AAN EGYPTE? Naar de Popoio di Roma meldt, heeft ge neraal Wavell van de Egyptische regeering geëischt, dat het uitvoerende gezag aan de Engelsche strijdkrachten wordt overgedra gen. De Egyptische regeering heeft, naar het blad verder meldt, dezen eisch van de hand gewezen door te wijzen op de hier mede gepaard gaande schending van het souvereine gezag van den Egyptischen staat. Voor het Britsche opperbevel te Cairo zijn, naar het blad verder meldt, anti-En- gelsche betoogingen gehouden. Engelsche militairen hebben hieraan een einde ge maakt Onder de politie en demonstranten Vielen talrijke gewonden. (D.N.B.) DE TOESTAND IN LIBYE. Schuld op Eden geladen? De Londensche correspondent van de New York Sun deelt mede, dat de toestand in Libye, die in Londen gevaarlijk wordt ge acht, in politieke kringen opnieuw critiek op den minster van buitenlandsche zaken Eden, heeft gewekt. Algemeen wordt aan genomen. dat Eden voor het optreden der Britsche troepen in Cyrenaica verantwoor delijk is. Hij heeft dezen toestand door zijn onstuimigheid om tegenstand van Zuid- Slavië en Turkije tot stand te brengen, doen ontstaan. In Londen vreest men, dat de weerstand van Zuidslavië een militair nadeel voor de geallieerde troepen zal blij ken. Aangenomen wordt, dat Wavell verdere acties tegen de Italiaansche troepen niet eigener beweging heeft achterwege gelaten. Integendeel gelooft men in Engelsche con servatieve kringen, dat dit is gebeurd op instignatie van Eden, die er zich een ge woonte van heeft gemaakt de dictatoren uit te dagen, voor een beslissende slag werkelijk is uitgevoerd. Op grond van zijn reis naar Egypte, Griekenland en Turkije zal Eden waarschijnlijk de schuld voor het mogelijk komende onheil voor het Britsche leger op zich moeten nemen. (D.N.B.) DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP GRIEKENLAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren aan de Oostkust van Griekenland een aanval gedaan op scheepsdoelen. Hierbij werden in de golf van Volo en bij Chalk-is schepen met een inhoud van 19.000 brt. tot zinken gebracht en schepen met een gezamenlijk en inhoud van 70.000 brt. beschadigd. (D.N.B.) DE GRIEKSCHE KROONJUVVEELEN. De van Athene naar Afexandrië overge brachte Grieksche kroonjuweeien zijn, vol gens een bericht van de Zweedsche „Social Demokraten", na aankomst in Alexandrië onder sterke bewaking en onder bescher ming van pantserwagens naar een vlieg veld gebracht om van daar uit naar een onbekende plaats van bestemming te wor den vervoerd. DE OORLOG TER ZEE. Naar in New Yorksche scheepvaartkrin gen verluidt, is het vroegere passagiersschip Commissaire Ramel, groot 10.061 brt., dat door de Engelschen als troepentransport schip gebruikt werd, door een Duitsch oor logsschip op den Indischen Oceaan tot zin ken gebracht. (D.N.B.) BESCHERMING DER AMERIKAANSCHE AMBASSADE TE LONDEN. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft bekend gemaakt, dat voorbe reidingen worden getroffen om een offi cier en 35 mariniers naar Londen te zen den ter bescherming van de Amerikaansche ambassade aldaar. Het ministerie van marine wacht slechts een formeel bezoek af van den Amerikaanschen ambassadeur Winant. Het betreft hier slechts de gebrui kelijke ambassadewacht. Associated Press voegt aan dit bericht toe, dat op het oogenblik alleen de Ameri kaansche ambassade in Peking wordt be waakt. Tijdens den wereldoorlog was de Amerikaansche ambassade in Londen even eens door een Amerikaansche wacht be schermd. (D.N.B.) YERDERE VORDERINGEN OP DEN BALKAN. Het Italiaansche weermachtsbericht 314 luidt als volgt: In Joego-Slavië nikken de gemecha niseerde colonnes van het tweede leger corps op van Spalato naar Ragaisa, Ma rinedetachementen hebben de bezet ting der DaJmatijnsche eilanden vol tooid. ITit Albar.ië zetten andere ge mechaniseerde colonnes, na Antivari en Centinje te hebben bezet en na den laatsten weerstand van den tegenstan der te hebben gebroken, hun opmarsch naar Cattaro en Ragusa op met het doel zich te voegen bij de troepen van het tweede legercorps, die uit het Noor den komen. Aan het Grieksche front wordt on danks den krachtigen weerstand van den vijand en talrijke onderbrekingen in de wegen de opmarsch onzer troepen vanaf het Presba-meer tot aan de Adri atische zee voortgezet. De troepen van het elfde legercorps hebben na een verbeten gevecht Klisoera bezet en ruk ken voorbij dit centrum op. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden en talrijke gevangenen benevens een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateri aal in onze handen achtergelaten. Twee Britsche bommenwerpers, die boven Alba- neesch gebied trachten te vliegen, werden door onze jachttoestellen aangevallen: één toestel van het type Blenheim werd neer geschoten Op den Piraeus hebben onze vliegtuigen in den nacht van 15 op 16 April een feilen aanval gericht op de havenin stallaties en gemeerde schepen. De torpe deering uit een vliegtuig, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren en waarbij een groot schip van 15 000 ton tot zinken werd gebracht, is ten uitvoer gelegd door den kapitein-piloot Buscaglia en luitenant ter zee Castagnacci als waarnemers. In Cyrenaica wordt de druk der Duitsch- Italiaansche troepen op Tobroek en Sol- loem voortgezet. Het opruimen van de vij andelijke detachementen, die afgesneden werden tijdens onzen krachtigen opmarsch wordt voortgezet in de richting Djebel. In Oost-Afrika is op de vijandelijke strijdkrachten, die poogden de rivier Baro in Galla Sidamo over te steken, een krach tige tegenaanval ondernomen. Zij werden op de vlucht gedreven en lieten hun kam pement in onze handen achter. Tijdens fel le gevechten ten Westen van Dembidolle in Noord-Gambella hebben wij den vijand zware verliezen toegebracht. VERKLARINGEN VAN KNOX. De Amerikaansche minister van marine. Knox, heeft op de persconferentie aange duid, dat van den kant van de vlootleiding plannen gereed zijn gemaakt op grond waarvan het mogelijk zal zijn naar Groen land gaande Amerikaansche troepen met convooien daarheen te transporteeren. Op het oogenblik kunnen er echter geen in lichtingen over gegeven worden of een der gelijke convooidienst nu ook werkelijk zal worden uitgevoerd. De vloot heeft echter deze mogelijkheid onder oogen gezien en zich er op voorbereid. (D.N.B.) AMERIKA EN DE BALKAN. De omroeper van de Columbia Broad casting Corporation te Washington heeft over de berichten, uit den Balkan en Noord- Af rika verklaard, dat de regeering zich op de meening van den Engelschen berichten dienst heeft verlaten. Deze is echter toch blijkbaar verkeerd ingelicht geweest even als voor het Noorsche avontuur. De Ver eenigde Staten kunnen den Balkan thans geen hulp meer verleenen, verklaarde de omroeper. De hulp voor Joego-Slavië heeft sleéhts bestaan in een geste in den vorm van een Roode Kruis-cheque en Grieken land heeft zoo goed als niets gevraagd. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Volgens het blad Tokio Asahi ontwikkelt Manilla zich tot verzamelplaats voor trans porten oorlogsmateriaal naar Engeland. Volgens dit blad hebben Amerikaansche transportvliegtuigen reeds het verkeer met Singapore geopend. Voor het geval, dat de transporten via den Atlantischen Oceaan nog moeilijker zouden worden, zal in de toe komst Amerikaansch materiaal via den Stil len Oceaan en Indischen Oceaan naar het Suezkanaal wordeu vervoerd. Het blad schrijft, dat men in Tokio dezen nieuwen toestand met groote aandacht volgt. (D.NB.) BEWERINGEN VAN KNOX In de Diplo. Een bewering van den Amerikaanschen minister van marine, Knox, voor de mili taire commissie van het Huis van Afge vaardigden, dat de Vereenigde Staten steeds meer bedreigd, omsingeld en geïso leerd worden, noemt de Deutsche diploma tische politische Korrespondenz „een sterk staaltje". Het is verwonderlijk, aldus de Diplo, dat thans toonaangevende Ameri kaansche persoonlijkheden den eu veler» moed hebben te spreken over een in ge vaar brengen der Vereenigde Staten van buiten af, over hun isoleering of zelfs hun omsingeling, en dat zij met een dergelijke motiveering zich geroepen gevoelen hier aan een bewogen oproep „tot verdediging van het Westelijke halfrond" te verbinden. Het is een onwaarheid, wanneer Knox zijn landslieden wil bangmaken met de drieste bewering, dat de Vereenigde Staten om ringd zijn door naties, die reeds altijd scherp gekant waren tegen het Amerikaan sche volk als zoodanig. In strijd daarmede moet men het feit voor oogen houden, dat menschen als Knox en Stimson, vooral echter hun lastgevers, waarlijk niets ver- VERGELDINGSAANVAL OP LONDEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen lucht aanval op het woon- en cultuurcentrum van de rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een grooten aan val gedaan op de Britsche hoofdstad. Tal rijke Duitsche gevechtseskaders wierpen gedurende den geheelen nacht ononderbro ken tallooze brisantbommen van alle kali bers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffingen en de gevolgen hiervan ondubbelzinnig waargenomen worden. In de havenwijken, alsmede in andere deelen van de stad, ont stonden reeds bij het vertrek van de eerste formaties groote branden, die zich deels ver- eenigden tot branden van groote uitge strektheid. Het schijnsel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een ge deelte vanaf de Belgische kust te zien. Voortaan zal iedere Britsche lucht aanval op woonwijken in Duitschland in versterkte mate vergolden worden. Zooals reeds in een extrabericht is mede gedeeld, heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapituleerd. De zuive ring van het land van uiteengejaagde on- derdeelen vindt stelselmatig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog ge boden werd, is snel gebroken. in Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spaiato (Split) op weg naar het Zuid oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Noord- Albanië uit aan en trokken aan weerskan ten van het meer van Skoetari op ver scheidene plaatsen over de Servische grens In Griekenland blijven de troepen van het Duitsche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten zuiden van Aliakmon gelegen Servia. Talrijke gevange nen werden binnengebracht. Aan' de Grieksche Oostkust vielen strijd krachten van het Duitsche luchtwapen schepenconcentraties aan, brachten in to taal 19.000 br.t. scheepsruimte tot zinken en beschadigden andere schepen. Ook in den strijd tegen proviandeerings- scheepvaart van het Britsche moederland boekte het luchtwapen bijzondere succes sen. In het kanaal van St. George bescha digden vliegtuigen van de gewapende ver kenning vier schepen van 28.000 br.t. in to taal en op zee 400 k.m. ten westen van Ier land beschadigden zij een vrachtboot van 5.000 br.t. in een scheeraanval zoo doel treffend, dat vernietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich te gen havens en werfinstallaties aan den be nedenloop van de Theems, benevens tegen enkele vliegvelden. Bij 'n aanval op Great Yarmouth troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber een groote maalderij met daarbij behoorende pakhuisloodsen. De vijand liet 's nachts op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen, die echter geen noemenswaardige schade veroorzaak ten. t)e verliezen onder vie burgerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen wer den door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uskjub) op 7 April heeft kapitein Buschhausen, copagniescommandant bij een regiment in fanterie, door persoonlijke dapperheid te genover een numeriek veel sterkeren vijand zich bijzonder onderscheiden. Een gevechts groep onder kolonel Bazing, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het och tendkrieken den Donau bij den IJzeren Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden overgesto ken. Door een vermetelen coupe werd de Joegoslavische oever genomen, taaie tegen stand gebroken en alle vijandelijke pogin gen om de vaargeul te versperren, verijdeld Daardoor is door het vastberaden aan pakken van weinige Duitsche soldaten een vitale scheepvaartweg beveiligd en onttrok ken aan het voorgenomen vijandelijk op treden. zuimd hebben om een kloof van haat tus schen de Vereenigde Staten aan den eenen kant en de leidende mogendheden van het Europeesch en Oost-Aziatische gebied aan den anderen kant tot stand te brengen en met alle middelen te verbreeden. Niemand anders dan deze kring van interventionïs- ten is hel, aldus de Diplo ten slotte, die met opgeven van het beproefde beginsel der Monroeleer en door zijn inmenging in vreemde sferen met voorbedacthen rade spanningen voor de Ver. Staten opgewekt en daarmede alle volkeren voor het hoofd gestooten heeft. En wanneer een goedgun stig lot bewerkstelligt, dat ondanks alle provoceerende pogingen van elementen als Knox en Stimson de vrede voor de Ver eenigde Staten behouden blijft, zal de ge schiedenis vaststellen, dat dit alleen te danken is aan de van verantwoordelijkheid bewuste, bezonnen houding der nieuwe krachten van de oudé wereld. (D.N.B.) AMERIKA EN DE OORLOG. Onder den titel „Roosevelt's laatste kaart" meldt de „Essener National Zeitung" uit New-York, over de stemming in de Veree nigde Staten in vérband met de jongste ge beurtenissen op den Balkan het volgende: Precies zooals zijn groote leermeester Wil son in den wereldoorlog, is Roosevelt dezen keer tusschen twee stoelen gaan zitten. Voor de plannen van Roosevelt inzake de binnen- en buitenlandsche politiek is een verlenging van den oorlog absoluut noodza kelijk. Roosevelt erkent nu echter, dat hij met beloften onmogelijk een verlenging van den oorlog kan bereiken. De Amerikaansche staatspresident heeft zich in den laatsten •tijd den toestand door vooraanstaande se natoren herhaaldelijk moeten laten bevesti gen. Een drenkeling grijpt, zooals bekend, echter naar den stroohalm. Om een verlen ging van den oorlog te waarborgen, zet Roosevelt alles op één kaart. In toonaangevende Amerikaansche regee- ringskringen is het volkomen duidelijk, dat de Vereenigde Staten zich met al hun maat regelen op gevaarlijk glad ijs bevinden. Zelfs Roosevelt zou Amerika niet aan het gevaar van een oorlog, die gelijktijdig in den Stillen en Atlantischen Oceaan zou woeden, blootstellen. Aan den anderen kant weet men nooit, zoo besluit dit artikel, wat een wanhopige zal doen, die het gevoel heeft dat het water zich spoedig boven zijn hoofd zal sluiten. (DNB). AMSTERDAM, 17 April. Op de Amsterdamsche effectenbeurs heerschte hedenmiddag een lustelooze stemming'. De berichten omtrent de Inter nationale politiek waren van dien aard, dat daarmede in geen enkel opzicht nieuwe ge zichtspunten werden geopend, en daar zich ook anderzijds geen factoren voordeden welke een goed houvast boden, hield het beleggende publiek zich op den achtergrond De affaire was gering, doch zooals het meer gaat, wanneer er weinig te doen is, zoo ging het ook heden. Want de koersen legden een uitgesproken neiging tot afbrokkelen aan den dag. Onder beurstijd kwam eenig ma teriaal los en daar er hoegenaamd geen lust bestond om dit aanbod op te vangen, was het gevolg de hierboven gemelde marktont wikkeling. Op de afdeeling der Petroleum waarden waren Olies aanvankelijk prijshoudend, maar de affaire was gering en slechts te hooien te gras kwamen transacties tot stand. Naderhand werd de handel Iets om vangrijker en tegelijkertijd ging dit ge paard met een benedenwaartsche beweging zoodat ten slotte een zestal punten verloren, ging. De Indische cultuurfondsen had den eveneens een gedeprimeerd voorkomen. De Rubbermarkt was stil. H.V.A.'s warén aanvankelijk goed van toon, doch zakten tijdens het beursuur geleidelijk aan eenige punten in, .en het slot kwam op ongeveer het laagste punt van den dag. Voor ver scheidene minder courante Rubberaandee- len kwamen lagere noteeringen tot stand. De Tabaksmarkt lag geheel verlaten. In de eerste tape kwamen voor de Sumatra- aandeelingen noteeringen te voorschijn en deze wezen op een prijshoudènde stemming. Nadien kon men bijna niet meer tot affaire komen. De Suikerafdeeling was stil. HVA's brokkelden regelmatig eenige punten af en de gisteren behaalde koerswinst ging daar bij bijna geheel verloren. Ook Vorstenlanden moesten zich een op offering getroosten. De belangstelling voor Scheepvaartaandeelen was niet groot. Ne derlandsche Scheepvaart Unies werden eenige punten lager ingezet en bleven daarna vrijwel stationnair. In doorsnee was de koers vergeleken met gisteren zoo goed als onveranderd. Oude Vaarten, Oude Boo ten en Japanlijnen konden zich tamelijk goed op peil houden. Van de Industrieelen gaven de bekende hoofdsoorten op bescheiden wijze geregeld affaire te aanschouwen. De Philips aandee- len zakten na prijshoudende opening eenige punten in, waarbij de doorsnee koers nau welijks verschilde bij dien van gisteren. Unilevers, maakten slechts kleine, schom melingen mee. Aku's liepen na prijshouden de opening langzaam aan iets achteruit. Voor de minder courante Industrie-aandee- len bestond door elkander genomen een goede stemming. De Amerikaansche markt was stil en niet veel veranderd. Geleidelijk aan vertoonden ook hier de koersen een neiging tot reagee- ren. Voor beleggingsfondsen bestond vrij goede belangstelling. De Nederlandsche staatspapieren waren goed gedisponeerd. In de nieuwe 4% obllgatiën, die zich in hoofdzaak op ongeveer het peil van de .vorige topprijzen bewogen, ging vrij wat om. Ook in de gestaffelde leening was flink wat te doen. Van dit fonds steeg de koers van 87 3/8 tot 87 5/8. De andere jongere emissies wa ren prijshoudend. Oude Schuld was weinig veranderd. Obligatiën Nederlandsch-Indië lagen echter iets zwaarder in de markt. Voor pandbrieven bestond: eenige vraag, in verscheidene gevallen kwamen hoogere no teeringen tot stand. Gemeentelijke en pro vinciale obligatiën goed prijshoudend. In Duitsche fondsen was niets te doen. Prolongatie 23U °/o. Geldleeningen tegen onderpand van certificaten van Amerik. fondsen. Naar aanleiding van gesteldé vragen, deelt het bestuur van de Ver. voor den Ef fectenhandel mede, dat de commissie van bijstand er de aandacht op heeft gevestigd, dat uit de beursvoorschriften 1941 voort vloeit, dat alle geldleeningen, voor zoover deze door certificaten van Amerikaansche fondsen zijn zeker gesteld en waarvoor een beroep op de beursvoorschriften wordt ge daan, zoo spoedig mogelijk moeten worden afgewikkeld en in ieder geval uiterlijk op 31 December 1941 moeten zijn afgelost of door ander onderpand moeten zijn gedekt. Voorts heeft de commissie van bijstand beslist, dat in verband met het feit dat zoo wel de geldgever, als degene, die op certifi caten van Amerikaansche fondsen geld heeft opgenomen, het recht heeft een be roep op.de beursvoorschriften 1941 te doen, zij zich daarover uiterlijk 23 April a.s. heb ben uit te spreken. Indien geen van beide partijen zich heeft uitgesproken, kan op de beursvoorschriften geen beroep meer worden gedaan en kun nen de geldleeningen op normale wijze door de geldgevers worden aangezegd, der halve zonder dat de geldnemers op de bij zondere aflossingsfaciliteiten der beursvoor schriften 1941 aanspraak kunnen maken. De krachtens art. 26 der beursvoorschrif ten 1940 geblokkeerde posten worden, zoo lang de blokkade duurt, niet door de beurs voorschriften 1941 beheerscht. DELFT, 17 April. Veemarkt. Aanvoer: 304 Runderen, 4 Graskalveren, 202 nuchtere Kalve ren, 108 magere Varkens. 324 Biggen. 122 Scha pen of lammeren. 10 Geiten of Bokken. Prijzen: Kalfkoeien f.250—525; Varekoeien f. 150—325; Magere Varkens f.2040; Biggen 12—26; Schapen met lam f.70—93.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3