LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 17 April 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN De Nederlandsche arbeidsmarkt Nederlandsche schilderskunst te Keulen Gemengd Nieuws Door het dakvenster op straat geslingerd BUITENI1ANDSCH GEMENGD. De aardbeving in Mexico RECHTZAKEN Rede van ir. Verwey Rede van dr. T. Goedewaagen 'n TIP VAN BOOTZ Nieuwe Filferinstallafie te Bodegraven WTENdiim Dagbladreclame is niet te vervangen TWEE MEISJES TE UTRECHT GEWONp. Te Utrecht zijn gistermorgen twee meis jes van resp. tien en zeven jaar spelender wijs uit het dakvenster van het twee ver diepingen hooge woonhuis, Keukenstraat 44, op straat gevallen. Zij werden ernstig ge wond naar de Rijksklinieken overgebracht. Terwijl er verder niemand thuis was aldus de Tel. vermaakten de tienjarige Dicky Adelaar en de zevenjarige Marietje Damen zich op den zolder van het huis. Zij haden een schommel gemaakt aan een der zolderbalken en schommelden naar harte lust, niet denkend aan eenig gevaar. Dat gevaar was evenwel zeer nabij, want de zolderramen stonden open. Op een gegeven oogenblik brak een der touwen. Het twee tal hield zich nog vast aan het plankje van den schommel, maar ,door de vaart was het niet meer mogelijk er af te komen. Eenige seconden later vlogen de meisjes door het dakvenster en vielen met één slag op straat. Onmiddellijk kwam hulp opda gen van buren, die den hevigen, slag ge hoord hadden. Een en ander veroorzaakte groote consternatie, vooral onder de talrijke moeders, die de kinderen op het trottoir zagen liggen en het ergste vreesden. Van het aan de Nieuwe Gracht gelegen Kinderziekenhuis kwamen terstond eenige' doktoren, die de eerste hulp verleenden. De kinderen waren nog goed bij kennis. Zij klaagden over hevige inwendige pijnen, zoodat het niet uitgesloten is, dat zij eenige ribben gebroken hebben. Het oudste meisje was er het ergst aan toe. Zij toch, was juist op den trottoirband gevallen en had bloedende'verwondingen aan het voorhoofd. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse en onder algemeene deelneming van de buurtbewoners werden de meisjes in de auto gedragen en haar de klinieken ver voerd. Daar niemand thuis was, verklaarde een der buurvrouwen zich bereid met de kinderen mee te gaan. Het mag een wonder heeten, dat dit ongeluk althans zooals het zich op het oogenblik laat aanzien nog zoo betrek kelijk goed is afgeloopen. De'meisjes hebben een val gemaakt van ongeveer vijftien meter. Het zijn kinderen van twee in dit huis wonende gezinnen, waarvan vaders en moeders uit werken zijn en 's morgens vroeg het huis liadden verlaten. ERNSTIG ONGEWJK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakt-en spoorwegovergang in de buurt van de papierfabriek van den heer Schut te Eerbeek is gistermiddag een vrachtauto, afkomstig uit Loenen, door een trein gegrepen en vernield. Een twaalf jarig jongetje uit Rotterdam, dat in Loenen logeerde en in den auto zat, werd uit het voertuig geslingerd en op slag gedood. De éigenaar van den auto', de heer Revenberg en diens knecht, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Apeldoorn vervoerd. KINDEREN SPEELDEN MET CARBID. Eenige kinderen, die bij de sluisput aan -de Voorst bij Vollenhoven aan het spelen waren, vonden een bus, waarin zich nog wat carbid bevond. Zij deden er water bij en staken vervolgens het ontsnappende gas aan. Het gevolg was, dat de bus uiteen sprong eji dat het zoontje-van den heer Rienmeyer een stuk van de bus tegen het hoofd kreeg. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht. Waarschijnlijk zal het kind een oog moeten missen. BOSCHBRANDEN; STEDEN BN DORPEN VERWOEST. United Press meldt uit Mexico City: Uit de berichten die hier over de aardbe ving, die in Mexipo een reusachtig gebied tusschen den Stillen en den Atlantischen Oceaan heeft geteisterd, binnen zijn geko men, blijkt, dat dit de zwaarste ramp is, welke uit de Mexicaansche geschiedenis be kend is. Voortdurend komen draadlooze hulproepen uit ver uit elkander liggende gebieden binnen, welke verhalen over zware aardschokken, vulkanische erupties, bosch- branden, die door gloeiende lava veroor zaakt werden, en over verwoeste steden en dorpen. Door deze ramp werden de volgende staten getroffen: Colima, Dalisca, Mexico, Guanajua, Guanajuata, Tlaxoala, Puebla, Michoacan, Aguascallentes, Guerrero en Vera Crux. De aardschokken duurden den geheelen nacht door. De gouverneur van den staat Colima telegrafeerde dat het grootste deel van de stad vernietigd is en dat een aanzienlijk deel van de bevolking gedood is. De overlevenden zoeken vertwij feld onder de puinhoopen naar hun fami lieleden. Onder de tot 'dusverre geborgen lijken bevinden zich die van den militairen commandant van de stad Colima generaal Galindo en stafchef Chavez, die beiden om kwamen toen de infanteriekazerne in stortte. De vulkaan Colima is in hevige werking en werpt asch en gloeiende lava- stroomen uit zijn krater, waardoor reus achtige boschbranden veroorzaakt worden. Oe overlevenden brachten den geheelen nacht onder den blooten hemel door. Velen knelden voor de ruïnes der ingestorte ker ken en baden. Het stadje Coalcoman, in de nabijheid van Colina, dat 6000 inwoners telt, is ge heel verwoest. Bijzonderheden ontbreken echter bijna geheel daar de getroffen ge bieden bijna geheel van de buitenwereld zijn afgesneden. Volgens berichten uit Gua- salajara de op een na grootste stad van Mexico, liggen onder de puinhoopen van de dorpen Tuxpan en Zapitilto honderden dooden. Door aardverschuivingen tenge volge van de aardbeving 'is volgens spoor wegbeambten een groot aantal spoorweg en rangeerstations vernietigd. Overal in de getroffen gebieden is het spoorwegverkeer verbroken zoodat het zeer moeilijk blijkt de noodzakelijke reddingscolonnes daarheen te sturen. Uit Vera Cruz wordt bericht dat de vulkanen Orizaba Cofrede en Pretote in hevige werking zijn. De door deze vulkanen aangerichte, schade en het aantal slacht offers zijn nog niet bekend. President Camacho heeft persoonlijk de leiding van de reddingswerkzaamheden op zich geno men. De autoriteiten werken samen met het Roode Kruis en alle toebereidselen wor den getroffen, om de geteisterde gebieden zoo snel mogelijk hulp te verleenen. Voort durend verlaten vliegtuigen de stad Mexico met artsen, ziekenverpleegsters, medica menten en levensmiddelen voor deze ge bieden. MIJNONTPLOFFING. In een steenkoolmijn op Hokkaido (Japan) is door nog niet bekende oorzaken een ont ploffing ontstaan. Daarbij werden 30 mijn werkers gedood. Een aantal arbeiders werd gewond. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 April. Groote bot f.108—63; kl. bot f.30; kl. schol f.74; pufschol f.31; kl. schar f.31; pufschar f.1716 (alles per 50 KG); tongen f.74 per kilogram. Besomming open booten: Dm, 307 f. 12; IJm. 302 f.17; IJm. 370 f.14; IJm. 386 f.25. EEN BELEEDIGENDE BROCHURE. Baron de Wijkerslooth veroordeeld. De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Utrecht heeft "uitspraak ge daan in het geding van den heer B. W. Wttewaal te Houten tegen mr. L. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn en in het geding tusschen de Steenkolenhan- delsvereenigilig en baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn. In beide zaken was tegen gedaagde, baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, een vordering ingesteld uit hoofde van belee- diging, subs, uit hoofde van onrechtmatige daad, in verband met uitlatingen van ba ron de Wijkerslooth in een door hem uit gegeven brochure, waarin zoowel de heer Wttewaal als de Steenkolenhandelsvereeni- ging in verband werden gebracht met de vrijmetselarij. De heer Wttewaal vorderde een schadevergoeding van 10.000 gulden, alsmede een verbod tot het doen van ver dere publicaties op verbeuring van een dwangsom, bij niet betaling waarvan lijf- dwang zou kunnen worden uitgeoefend. De Steenkolenhandelsvereeniging was genoemd in een ander geschrift van baron de Wijkerslooth over de vrijmetselarij, waarvan deze honderd exemplaren had rondgestuurd. De S.H.V. achtte zich bena deeld in dit geschrift te zijn genoemd, De nieuwe organisatie van de openbare arbeidsbemiddeling, die met 1 Mei as, in werking treedt, stelt uiteraard bijzondere eischen aan de directeuren van de gewes telijke arbeidsbureaux 37 in getal die, onder de centrale leiding van het Rijksar beidsbureau, in hun ressort een gewichtige sociaal-economische fupctie zullen gaan vervullen. Thans is voor de nieuw benoemde ge westelijke directeuren en een aantal andere belanghebbenden te Den Haag, onder lei ding van den heer Th. van Lier, chef van de afdeeling arbeidsbemiddeling van het Rijksarbeidsbureau, 'n cursus begonnen, die van 16 tot en met 25 April duurt en een tweeledig doel beoogt. Allereerst zal deze leergang gelegenheid bieden tot het géven van een grondige uit eenzetting van de verschillende aspecten van de taak, tot welker vervulling de be trokkenen geroepen zijn. Daarnaast zullen de deelnemers door het stellen van vragen zich helderheid kunnen verschaffen om trent punten, die hun nog duister mochten zijn gebleven, zoodat aan het einde van den cursus bij allen een klaar en gedetail leerd inzicht mag -worden verwacht in de eischen, die de practijk van het werk straks zal doen gelden. Het lesrooster van den cursus vermeldt voordrachten over doel en wezen van de rijks arbeidsbemiddeling', over haar orga nisatie en werkwijze, en over de hulpmid delen, die te harer beschikking staan. De inleiding van dit samenstel van on derwerpen geschiedt door den heer Th. van Lier. Vervolgens zal de heer J. A. Knetsch, chef van het bureau Arbeidsbemiddeling der afdeeling Arbeidsbemiddeling van het Rijksarbeidsbureau, een drietal voordrach ten wijden aan de practijk der arbeidsbe middeling in binnen- en buitenland. Drs. J. van Wijk chef van het bureau voor sociaal- economische documentatie en statistiek, spreekt over de bemiddelingsadministratie en de statistiek, de heer E. P. Webef,.chef van het bureau Algemeene Zaken behan delt onderwerpen van meer administratie ven en financieelen aard. De cursus geopend. Bij de opening van dezen cursus heeft de. wnd. secretaris-generaal van Sociale Za ken, ir. R. A. Verwey een rede uitgespro ken over de taak van het Rijksarbeidsbu reau. Het feit, aldus spr., dat wij.zijn afgeslo ten van onze koloniën en van de zeevaart, beïnvloedt, naar zich laat begrijpen, de welvaart-en de werkgelegenheid uiterst on gunstig. Daarom moeten wij ons inspannen tot het bereiken, van grootere prestaties dan ooit, opdat v/ij uit de armoede oprijzen tot nieuwen rijkdom. Een werkloosheidscrisis, zooals wij die gedurende de laatste tien jaren hebben ge kend, moet voor altijd tot het verleden be- hooren. Het feit, dat jaren achtereen hon derd duizenden werkloos waren (in den maximumtijd bedroeg het werkloozencijfer zelfs 600.000) heeft tot een geweldig wel- vaartsverlies geleid. Enkele eenvoudige cij fers kunnen hiervan een sprekend voor beeld geven. Indien men er in slaagt om 200.000 werkloozen zoodanig te werk te stellen, dat de arbeid van elk hunner voor de gemeenschap een gewin van f. 5{>0 per jaar oplevert, dan is reeds alleen hiermede een bedrag van f. 100 millioen per jaar ge moeid. Gaat mén echter nog een stap ver der door een organisatie te scheppen, die den juisten man en de juiste vrouw op de voor hen meest geëigende plaats brengt, dan bestrijkt men reeds aanstonds een veel wijder arbeidsveld, n.l. het 2 millioen om vattende werkersleger. Wordt hier bereikt, dat iedere werker door een juiste tewerk stelling, per jaar een vijftig gulden meer baat voor de gemeenschap oplevert, dan is nogmaals een winst van f. 100 millioen verkregen. Deze cijfers doen zien, hoe in een reeks van luttele jaren, de schade der werkloosheid, die wel op I1/® milliard, mag morgen geraamd, kan worden ingehaald. Is dit eenmaal geschied, dan blijft de ver beterde arbeidsorganisatie ook in de ver dere toekomst no* haar zegenrijke vruch ten afwerpen. Dit raakt echter slechts de materieele zijde van het probleem. Van grooter betee- kenls mag echter de ideëele factor worden genoemd, die met het herstel der arbeids vreugde wordt verkregen. Wij moeten in, ons land de vreugde van den arbeid over geheel de linie herstellen, van den kunste naar tot aan den onvolwaardige toe. De steuhverleening is in het verleden een prachtige prestatie der gemeenschap ge weest. Zij heeft bereikt, dat de volkskracht bewaard bleef. De werkloozen moeten nu aan den ar beid, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij in de werkverschaffing. In November 1940 werkte 47 pCt. der verzorgden in de werkverschaf fing en dat was een hooger percentage dan sedert 1932 werd bereikt. De toekomstige ontwikkeling hier te lan de ligt opgesloten in het verleden herfst genomen besluit, waarbij een Rijksarbeids bureau werd ingesteld als orgaan van dé openbare arbeidsbemiddeling, dat tevens de rechten en verplichtingen van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling heeft overgenomen. vooral daar dit van schadelijken invloed zou kunnen zijn op de verhouding tot haar relaties in het buitenland en met name in Duitschland. De rechtbank heeft de brochure beleedi- gend geacht en baron de Wijkerslooth ver oordeeld tot betaling van een schadever goeding van 250 gulden, alsmede hem ver boden voort te gaan met dergelijke publi caties op straffe van een dwangsom van 5000 gulden. Voorts heeft de rechtbank aanplakking van het vonnis gelast en den gedaagde in de proceskosten, groot 175 gulden, veroor deeld. Uitspraak doende in (Je tweede zaak heeft 'de rechtbank geoordeeld, dat baron de Wijkerslooth zich schuldig heeft gemaakt aan een onrechtmatige daad en de gevor derde schadevergoeding toegewezen, als mede ook in dit geval hem veroordeeld in de kosten van het geding, groot 175 gulden. Onder groote belangstelling van militaire en burgerlijke autoriteiten en een zeer groot kunstlievend publiek is gisteren te Keulen de tentoonstelling van Nederland sche werken in den „Kolnische Kunst Vër- ein" geopend. Oberhürgermeister dr. Winkeln Kemper sprak een welkomstwoord. Hij begroette den secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. Goedewaagen, en de vertegenwoordi gers van den Rijkscommissaris in Neder land, dr. Bergfeld en dr. Ehrfurt. Hij wees er op, dat het gebouw van den „Kolnische Kunst Verein" tot nog toe steeds werd ge bruikt voor de eigen Duitsche kunst. Thans zijn de zalen geopend voor een tentoonstel ling van schilderijen en plastiek van het stamverwante Nederlandsche volk. Heel Europa staat voor een wending in zijn ge- schiédenis. Nieuwe vormen ontwikkelen zich. Wij gaan een tijdperk te gemoet van nieuwe economische vormen en nieuwen cultureelen bloei. Deze tentoonstelling is nog maar een bescheiden éanvang yan de cultureele uitwisseling tusschen het Duit sche en het Nederlandsche volk. Spr. ver trouwt, dat dit begin tot een groot succes zal lelden en het begin zal zijn van een reeks soortgelijke tentoonstellingen, zoo wel in Duitschland als in Nederland. Vervolgens heeft de secretaris-generaal van' het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, eendrede gehouden. „De Leidsche historicus, prof. Huizmga heeft enkele jaren voor den oorlog ge meend te moeten vaststellen, dat de grens tusschen west- en midden-Europa over Delfzijl naar Maastricht loopt. Hij bouwde een .cultureele Maginotlinie. Huizinga is een historicus van een vroeger tijdvak, die de grootsche wereldrevolutie onzer dagen niet in haar breedheid vermag te zien. De mentaliteit, waarvan Huizinga het symptoom is, kan men noemen „de theorie van het cultureele evenwicht der mach ten." Europa is echter niet meer een concern, aldus ir. Goedewaagen, waarin Londen, Pa rijs en Berlijn elkaar ln evenwicht houden eiv Nederland, als in een idylle teruggetrok ken en geïsoleerd, in een leegen driehoek vegeteert, dankbaar zich voegend naar drie kanten tegelijk. Europa vond in deze jaren zijn middelpunt, zijn eenheidspunt" en lei dende idee in de visie van een Germaansch Europa, met Duitschlands leidersinitiatief als stuwende kern. Nederlands positie is niet meer die van een negatief „niemands land" tusschen twee cultuurfronten, maar Nederlands zaak is, zich positief uit eigen bodem en eigen bloed op te bouwen, met den blik naar het kernland gericht. Wie in Nederland deze blikrichting niet weet te vinden, kent zijn tijd. en zichzelf en zijn volk nog niet. De eenige levenskans van Nederland is, zichzelf te worden in den groótsten samenhang der Europeesche or dening dezer generatie. Dit beteekent een bewustwording en cultureele heroriëntatie n^ar het Oosten, De politieke breuk tusschen de Neder landen en het rijk heeft niet verhinderd, dat de cultureele handen innig konden blij ven: ruim een eeuw lang werd de Leidsche universiteit voor de helft met studenten uit Duitschland bevolkt, terwijl ook 't profes sorencorps der Groningsche universiteit in de zeventiende eeuw half uit Duitschers bestond, en omgekeerd, de in 1388 gestich te Keulsche universiteit de helft harer leer lingen uit Friezen en Nederlanders heeft betrokken. Dürer's reis aan het eind zijns levens naar de Nederlanden, in 1520/'21, tijdens welke hij het werk van Stephan Lochner en Quinten Matsys, Barend van Orley en Lucas van Leyden persöonlijk leerde kennen, is van symbolische beteeke- nis voor de Duitsche schilders: Rem brandt's het „einmalige" phenomeen in de Germaansche cultuurwereld, werd Duitsch lands „Erzieher". Omgekeerd is de bloeitijd der negentien - de-eeuwsche cultuurwetenschappen-filoso fie in Nederland niet zonder de Duitsche romantiek en haar historisch en wijsgee- rig bewustzijn te denken. Cultureele uitwisseling was er steeds, maar het is de taak van onzen tijd, deze vruchtbare wisseling in kunst en weten schap. in denken en doen,, stelselmatig te bevorderen. Wij zien de geestelijke stroomingen niet meer los van de politiek. Wij begrijpen, daf politiek en geestesleven gestalten van een zelfden krachtstroom zijn. Nationaal-socia- lisme heeft niet alleen politieke, maar ook cultureele verplichtingen ten opzichte dei- volkeren en de Germaansche opbouw heeft in onze oogen ook een geestelijk aspect. Nu Nederland na een kort interregnum sinds 1933 opnieuw zijn blik naar het Oos ten wendt, om zich van den gemeenschap- pelijken stam onzer Germaansche cultuur bewust te worden, nu wil ik ook den blik van het Rijk naar het Westen trekken, waar in en ondanks niet gemakkelijke omstandigheden een volk van verwant bloed zijn scheppingskracht nog niet heeft ingeboet. De Nederlandsche schilder is dankbaar, dat hem de gelegenheid geboden is, het zelfportret van den Nederlandschen geest ten toon te stellen. Ten slotte sprak de Leiter des Reichs- propaganda-Amtes Köhi-Aachen, Gau-pro- pagandalelter Ohling. Hij begroette de Ne derlandsche journalisten en de Nederland sche kunstenaars, die ter gelegenheid van de tentoonstelling naar Keulen waren ge komen. Zij hadden nu gelegenheid, zoo merkte hij ironisch op, de Engelsche be richten te controleeren over de „pulverisatie van Keulen." Niet alleen is de stad volko men ongerept, doch er is veel vertier en niettegenstaande den oorlog heeft mep hier tijd en belangstelling voor cultureele wer ken. w Er was eens een café in Roermond, Waar de kellner riep met luider stem in 'trond: ,,'tls tegen zevenen, heeren! 'kMoet den laatsten borrel serveeren." Schenk mij gauw een TIP van Bootz," klonk uit aller mond. Inz. C. W. B. te Amsterdam ontvangt een flesch TIP. 1792 (Ingez. Med.) DE WATERLEIDING THANS EEN MODELBEDRIJF. De leden van den gemeenteraad van Bo degraven zijn gistermiddag door B. en W. ontvangen op het terrein van de Waterbe drijven, ter bezichtiging van de gereedge komen nieuwe filterinstallatie. Om 2 uur werd het gezelschap in de mooie machinekamer van de Waterleiding, die ruim een jaar geleden in gemoderniseerden vorm is ingewijd, door den wethouder van Bedrijven, den heer H. J. v. d. Poll, in te- génwoordigheid van den burgemeester, wethouder Batelaan, den technischen advi seur ir. Eksteen uit Bilthoven, den chef monteur, den heer Bekker en den admini strateur, den heer Breekveld, ontvangen. De burgemeester begroette daar de gasten waarna de wethouder een uitvoerige toe lichting gaf. Hij deelde mede, dat het filter gebouw al eenigen tijd gereed was, maar dat men de officieele ingebruikneming had uitgesteld, tot óók de afwerking geheel ge reed was. In het bijzonder complimenteerde spr. ir. Eksteen met deze nieuwe aanwinst en prees dienst verdienstelijk werk voor de electrificatie, de mechaniseering en nu ook voor de stichting van het nieu we filtergebouw, waardoor de gemeen telijke waterleiding thans een model- bedrijf is geworden. Spr. releveerde, dat de Raad op 23 Nov. 1939 een crediet toestond van f. 23000.dat vervolgens de aanbesteding werd gehouden De laagste inschrijver was de heer Rijn uit Waddinxveen voor f. 16182.welk bedrag met de kosten van de technische installa tie deed vreezen, dat hét crediet overschre den zou worden. In verband met de ge schiedenis van het besluit meende men onder géén beding een overschrijding te mogen accepteeren. Na eenige vereenvou digingen was de aannemer bereid voor f. 15000.het gebouw te maken. Voor zijn uitnemende medewerking en groote des kundigheid prees spr. den aannemer ten zeerste. Eenige moeilijkheden zijn nadien echter wel gekomen; men moest zich ge- ruimen tijd behelpen met alleen de ronde open filter en dat was vooral in de vorst periode moeilijk. Bovendien kwam toen de oorlog, maar de moeilijkheden werden over wonnen. Men slaagde erin, alle materialen nog volledig te verkrijgen'en zoo is, ondanks alles, de totale bouwsom nog beneden het gevraagde crediet gebleven. Bijzonder prees spr. den chef-monteur van het bedrijf, die de geheele technische installatie in eigen beheer heeft uitgevoerd. Gevolg van den nieuwbouw was, dat de watertoren een ge heel andere bestemming kreeg. De ontijze- ringsinstallatie kon eruit verdwijnen en alleen de taak van het dragen van het reservoir bleef over. Vervolgens werd onder leiding van ir. Eksteen de tocht naar het nieuwe gebouw een vlerkante betonconstructie van groote soliditeit op het achterterrein gemaakt. Het is een uiterst doelmatig ingericht gebouw, dat nog weer moderner is dan de eveneens nieuwe installatie van de „Bo- wadi", onder Zegveld, een dochteronderne- min van de N.V, Bodegr. Waterleiding, die destijds bezichtigd is. Het gebouw werd ge sticht op de zware fundeering van de be staande filters; alleen de dienstgang moest eraan gebouw worden. Het principe berust op het omhoogpompen van het onreine water tot boven in het gebouw, waar het door middel van krachtig opspuiten iwordt ontijzerd, het koolzuur er uitgeslagen wordt en het zuurstof kan opnemen. Vervolgens stroomt het door den muur, in de ernaast gelegen eerste filter, die onderverdeeld is in 27 kleinere filters, allen door zware be tonnen muren gescheiden. Deze filters her vatten zand en grind en kunnen stuk voor stuk, in series van drie achter elkaar, weer van achtergebleven slib gezuiverd worden door terugpompen van gezuiverd water. Door deze filters, %die ong. 2 M. diep zijn, heen stroomt het water in reeds zeer helde ren vorm naar de nafilter, die .onder de ontijzeringsinstallatie is aangebracht. Hier is de installatie dezelfde en na deze filte ring zakt het als zuiver rein water in den reinwaterkelder, als hoedanig de oude fil ters onder het gebouw fungeeren, vanwaar het wordt opgepompt naar den toren in het reservoir. O O O Ir. Eksteen, die de installatie uitvoerig en interessant toelichtte, prees eveneens in hooge mate dén aannemer, den chef Bek ker, die de gemeente zekereen voordeel van f. 5000.bezorgde, maar speciale wet houder v. d. Poll, die voor dit bedrijf ge streden heeft, of het zijn eigen zaak was. Bovendien den administrateur, die ook vrij wel dag en napht in de weer is geweest, om in de moeilijke bouwperiode het bedrijf te dienen. De gemeente Bodegraven kan met deze moderne installatie zeer tevreden zijn en krijgt; thans drinkwater, dat aan alle eischen volkomen voldoet. De geheele werkwijze van de moderne inrichting werd gedemonstreerd; men zag het ontijzeren, het filteren, het schoonma ken van de filters, eerst door lucht, latei- door water en ten slotte ook nog den ver anderden watertoren, die nu grootendeels bergplaats is en door het uitblijven van het altijd maar stroomen de water heel wat goedkooper in het onderhoud zal worden. Ten slotte waagden verschillende raads leden nog een tocht naar het 35 M. hooge torendak. RESIDENTIE-ORKEST. Het zesde Abonnementsconcert. Zondagmiddag20 April a.s. zal liet 6e abonnementsconcert in de Stadsgehoorzaal plaats hebben onder leiding van Frits Schuurman. Solist is Jan Prins, fluit. Uitgevoerd zullen worden orkestwerken van dr. Joh. Wagenaar en Ant. Dvorak, terwijl als noviteit Jan Prins het Fluitcon cert van Cor de Groot zal spelen, onder leiding van den componist. NIEUWE UITGAVEN. „Sai horasma hïta". De Vereeniging „Oost en West" liet een boekje uitgeven, getiteld „Sai horasma hita" („Dat hét U allen welga"), waarin door middel van een aantal schetsjes het dagelijksche schoolleven van de Bataksche kinderen wordt uitgebeeld. Het doel van deze uitgave, is de bevordering van het contact en de onderlinge waardeering tus schen Moederland en Koloniën. Schrijver van de schetsjes is Goeroe Kapala, oud-schoolhoofd in Nederlandsch-Indië, terwijl vele aardige teê- keningen, die den inhoud verlevendigen, door Menno van Meeteren Brouwer uitgevoerd zijn. Een ernstig woord aan bezitters van schilderijen Onder den titel „Een ernstig woord aan be zitters van schilderijen" schreef C. B. van Bo- hemen, schilderijenrestaurateur te Den Haag, eenige richtlijnen bevattend voor de conservee- ring van oude schilderstukken, die veelal dooi; zorgelooze behandeling verloren dreigen te gaan. Eenige fotografische afbeeldingen toonen dui delijk de beschreven gebreken in behandeling en de wijzen van herstel en voorkoming. 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10