LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 April 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT frxqfr MARKT Jpffe BtllCUTIN^W britsche vliegtuigen naa$ noord-duitschland. Het Brit-sche luchtwapen is in den afge- loopen nacht, naar het D.N.B. wordt mede gedeeld, naar Noord-Duitschland gevlogen. Een aantal brisant- en brandbommen werd neergeworpen. In verscheidene plaatsen wer den gebouwen verwoest. Twee dooden en eenige gewonden zijn te betreuren. Een Brltsch vliegtuig werd door afweergeschut der marine neergeschoten. In Noordwest Duitschland kwamen de Engelschen toestel len niet verder dan het gebied voor de kust. In Sleeswijk-Holsteln werd op een vrij groote plaats een gering aantal brand- en brisant bommen neergeworpen. De brisantbommen waren zoo slecht gericht, dat drie kwart van de neergeworpen hoeveelheid bommen in het water terecht kwam. De in woonwijken aangerichte schade is slechts gering. Schade van economisch-militairen aard is nergens veroorzaakt. Tien personen werden gewond. DRUKTE IN GIBRALTAR. Een groot militair transport, geëscorteerd door torpedojagers en patrouillebooten, is de straat van Gibraltar in de richting van de vesting binnengevaren. Een torpedoboot- jager en drie gewapende koopvaarders hiel den de wacht bij Punta Tarifa. Gistermiddag is een pantserschip de mili taire haven binnengeloopen en gisteravond is een militair convooi, dat bestond uit 21 koopvaardijschepen, geëscorteerd door 5 patrouillebooten uitgevaren. (Stefani). hst japansch—russische neutraliteitspact. Verklaringen van Roosevelt. Evenals staatssecretaris Huil heeft presi dent Roosevelt zich in de laatste perscon ferentie onthouden van een nauwkeurige bepaling van het standpunt der Ver. Sta ten ten aanzien van. het sovjet-Russisch Japansche neutraliteitspact. Op de vraag of hij omtrent den toestand in het Verre Oosten iets had mede te deelen, antwoord de Roosevelt slechts, dat daar niets is ge beurd, wat den V.S. aanleiding zou kunnen geven hun politiek van steun aan Tsjoeng- king te wijzigen. De Chineesche ambassa deur is bij hem geweest en men heeft de lijst van de door China verlangde zaken verder bestudeerd. Eenige eler gevraagde materialen zijn reeds in bewerking, maar hij, Roosevelt, kon niet mededeelen, wan neer zij gereed komen, laat staan ver scheept zouden worden. Roosevelt gaf geen gevolg aan het verzoek der journalisten om iets te zeggen omtrent den huldigen toe stand op den Balkan, dien een verslagge ver zeer duister voor de Engelschen noem de. De vraag of de koopvaardijschepen der V.S. op reizen buiten de oorlogszones be schermd zullen worden, beantwoordde de president aldus, dat deze verplichting tot bescherming in de wet is vastgelegd. Ver volgens werd Roosevelt de vraag gesteld, of hij dus ook schepen, die naar de Roode Zee varen, van bescherming zou voorzien. Roosevelt zeide niets te weten van Ameri- kaansohe schepen, die naar de Roode Zee gaan of willen gaan. Zeer in het algemeen waarschuwde hij de pers tegen vermoedens en speculaties omtrent hetgeen zou gebeu ren, wanneer het een of ander zich mocht voordoen. De huidige toestand is in al zijn phasen zoo gecompliceerd, dat zelfs hij, die tenminste iets beter is ingelicht dan de pers, het thans niet aandurft eenigerlei voorspelling te doen of besluiten op lan gen termijn te nemen. (D.N.B.) de engelsche hongerblokkade. De bekende katholieke Amerlkaansche geestelijke, professor O Brien legt er in een door de Chicago Tribune gepubliceèrden op roep voor het Hoover-comite den nadruk op, dat het alleen van de Amerikaansche regee ring afhangt of de bevolking van België, Nederland, Noorwegen en centraal-Polen door de Engelsche blokkade wordt uitgehon gerd. Het is unfair, dat Engeland aan den eenen kant van Amerika bergen wapens, levensmiddelen enz. eischt, en aan den an deren kant Amerika verhindert levensmid delen te sturen aan verhongerde vrouwen, en kinderen, zelfs dan, wanneer iedere garantie ls gegeven, dat deze zendingen niet in Dult- sche handen komen. (A.N.P.). boeten op verkeersovertredingen in belgië. Bij verordening zijn thans op Duitsch voorbeeld ook in België met boeten ge paard gaande waarschuwingen voor ver keersovertredingen ingevoerd. Overtreding van voorschriften betreffende het verkeer kan in het vervolg door leden der politie bestraft worden met boeten van 5, 10 of 20 francs, waarvoor een recu wordt afgege ven. Door onmiddellijke betaling der boete vervalt iedere verdere gerechtelijke vervol ging. Alleen wanneer de overtreder onmid dellijke betaling weigert, word', een aan klacht tegen hem ingediend Doei van dezen maatregel is een grootere verkecrstucht te bewerkstelligen .(AILP.) de vischvoorziening van engeland. De B'ritsohe minister voor de voedselvoor ziening, Woolton, heeft, naar de New York Herald Tribune uit Londen meldt, medege deeld, dat de vischvoorziening van Enge land zeer ontoereikend is. Een stijging der vischprijzen kan slechts vermeden worden, wanneer de bevolking weigert de visch duur te betalen. (D.NB.) de poolsche pers in londen. Anti-semitisme. In Poolsche kringen in Engeland valt vol gens de Londensche courantenberichten een „verontrustend antisemitisme" waar te nemen. In het te Londen verschijnende dag blad „Jestem Polakiem" is in de laatste dagen een aantal artikelen verschenen, die wegens de anti-Joodsche tendenz in de En gelsche hoofdstad opzien hebben gewekt. De opwinding is zoo groot, dat de artikelen zelfs in het Lagerhuis ter sprake zijn ge bracht en door het Foreign Office een ver klaring zal worden afgelegd. De „News Chronicle" eischt, dat het Pool sche blad wegens zijn anti-Joodsche artike len verboden wordt. Het standpunt van dit Poolsche blad heeft in Britsche regeerings- kringen onrust gewekt, daar de propaganda „diametraal tegenovergesteld is aan de doeleinden, waarvoor Engeland strijdt". (A.N.P.). SERAJEWO BEZET. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend De overblijfselen van het Servische leger gaan de ontbinding tegemoet. Duitsqhe ge motoriseerde troepen drongen tot Serajewo op en bezetten de stad. Duizenden Serviërs legden de wapens neer. Het aantal gevan genen en de buit nemen met het uur toe. Het luchtwapen bombardeerde de spoor weginstallaties en militaire steunpunten in het Zuiden van de Herzegowina, alsmede een vlootsteunpunt aan de Adrlatisehe Zee. Duikbommenwerpers plaatsten voor de Dal- matische kust voltreffers op een groot ge wapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzij bleef liggen. Een ander groot koop vaardijschip werd bij het eiland Brazza zwaar beschadigd en een vliegboot door mitrailleurvuur vernield. In Griekenland hebben snelle troepen met de teruggaande Britsche en Grieksche for maties door scherpe achtervolging aan den voet van den Olympus en de bergen ten Westen hiervan strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten forma ties duikbommenwerpers den ten Zuiden van de Servla terugwijkenden vijand zware verliezen toe. In luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen omlaaggeschoten en op Grieksche vliegvelden zeventien vijandelijke vliegtuigen ln brand geschoten. In de haven van Piraeus werden opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika werd een door oorlogs schepen ondersteunde aanval van Britsche pantserstrijdkrachten opSolloem afgeslagen. In den afgeloopen nacht vielen sterke for maties gevechtsvliegers de belangrijke Brit sche ravitallleeringshaven en scheepsbouw- stad Belfast in' Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsten voltreffers in het havengebied en op de wapenfabrie ken der stad. Talrijke brisant- en brand bommen deden op de Harland- en Wolff- werven uitgebreide branden ontstaan. Tege lijkertijd vielen andere formaties gevechts vliegtuigen voor den oorlog belangrijke doe len, vooral havensteden aan de Engelsche Oost- en Zuidkust doéltrefrend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezette gebieden te vliegen en door eigen acties van jachtvliegtuigen tegen de Britsche zuidkust verloor de vijand op 15 April in luchtgevechten zes jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zich hierbij niet voor. In den nacht van 15 op 16 April heeft de vijand alleen storingsaanvallen onderno men op het Noord-Duitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe materieele schade. De mari ne-artillerie schoot een vijandelijk vlieg tuig neer. In de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en vier versperringsballons. Hiervan werden 24 vliegtuigen in luchtgevechten, 11 door de luchtdoelartillerie; 3 door de marine neer geschoten. 97 op den grond staande vlieg tuigen werden vernield. In dezelfde periode gingen 32 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Schutters van een regiment bergjagers heeft zich bijzonder onderschei den door het feit, dat hij met een zwakke verkenningspatrouille diep in de vijande lijke stelling binnendrong, een vijandelijke divisiecommandant en verscheidene offi cieren gevangen nam en zonder verliezen terugkeerde. duitschland's militaire plannen. De correspondent van Associated Press, Alvin Steingopf, geeft e.en beschouwing over Duitschland's militaire plannen. Hij schrijft o.m. het volgende: Volgens een mededeeling van het Duitsche opperbevel heeft het Duitsche expeditie corps in Afrika vasten vpet gekregen op Egyptisch grondgebied. Aan de grens tus- schen West-Egypte en Italiaansch-Lybië werd Solloem bezet' en de Duitsche troepen, die speciaal voor den woestijnoorlog zijn uitgerust, rukten verder naar het Oosten op Op grooten afstand van hen, dooh nog altijd binnen het bereik der militaire moge lijkheden, liggen Alex'andrlë en het Suez- kanaal, de weg naar de Roode Zee. Het opperbevel echter, dat zijn. geheimen weet te bewaren, heeft geen aanduiding gegeven, v/at betreft de volgende taak van het Duit sche expeditieleger in Afrika en of de ope raties in Afrika zoolang zullen worden op geschort totdat de toestand in Griekenland is opgehelderd. Het eenige wat goedinge- iichte kringen hierover zeggen is: „u kunt er zektr van zijn, dat er een plan bestaat. Het Duitsche leger stort zich niet blinde lings in een avontuur. Een politiek, waar door naar menschelijke berekening zooveel mogelijk iedere mogelijkheid van een mis rekening wordt uitgeschakeld. REDE VAN LORD HALIFAX. Op het jaarlij'ksche diner van de „English speaking Union" heeft de Britsche ambas sadeur, lord Halifax, een rede gehouden, waarin hij sprak over de .Jeelijke feiten" van den huldigen oorlogstoestand. Halifax gaf echter de verzekering, dat Engeland „den oorlog toch nog zou winnen". Hij ver klaarde verder, dat men wat betreft de „duistere gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika de feiten onder het oog moet zien". Deze tegenslagen zijn veroor zaakt door de „superioriteit van het Duit sche materiaal". Halifax vroeg ten slotte de ondersteuning van Engeland door de Ver- eenigde Staten, daar slechts op deze wijze „de slag op den Atlantischen Oceaan ge wonnen" zou kunnen worden. (D.N.B.) DE SLAG OM DEN ATLANTMOWN OCEAAN. Amerikaansche persstem. De gealarmeerde stemming, die in pro- Britsche Amerikaansche kringen is ont staan door de Duitsche tegenblokkade rond om Engeland, komt tot uiting in een opzie- barend hoofdartikel van dè New-York He rald Tribune. In dit artikel wordt de Amerikaansche ^president Roosevelt dringend verzooht zd)o actie aan alle fronten. Het Italiaansche weermachtberlcht no. 313 luidt als volgt: „In Joegoslavië hebben de gemotoriseerde colonnes van het tweede legercorps, na den tegenstand van den vijand te hebben gebro ken, Spalato bezet op 400 kilometer afstand van de grens, vanwaar zij waren vertrok ken. Afdeelingen van de koninklijke marine met gewapende detachementen en zwart- hemden hebben de bezetting van den Dal- matijnschen archipel ten Noorden van de eilanden van Zara voortgezet. Aan het Grieksche front rukken onze troepen van de streek der meren tot aan de Voloutza op. Na levendige gevechten ls Erzeke bezet en gepasseerd. Het luchtwapen heeft aanvalsacties uitgevoerd op installa ties langs de wegen, gemechaniserde colon nes en op marsch zijnde troepen. De vlieg velden van Podgouritza, Janina, Paramlthia en Korfoe zijn verscheidene malen in scheervlucht aangevallen. Tien vliegtuigen werden op den grond vernield en talrijke andere zwaar beschadigd. Tijdens luchtge vechten zijn vier vijandelijke jachttoestellen brandend neergeschoten. Een van onze duikbommenwerpers is niet op zijn basis te ruggekeerd. In de omgeving van Korfoe hebben onze vliegtuigen met mitrailleur- vuur twee stoomschepen van 3000 brt. be schoten. Een der schepen vloog in brand. In den nacht van 14 op 15'April hebben for maties van het Duitsche vliegercorps aan vallen gedaan op de vliegvelden Mikabba en Venetzia en op de werven van La Valetta, (Malta), Waarbij zij installaties, startbanen en geschutstellingen troffen. In denzelfden nacht hebben Duitsche luchtformaties een aanval ondernomen op het vliegveld Eleu- sls in Griekenland en op schepen, die in de baai van Eleusis voor anker lagen, waarbij zij schade toebrachten aan de installatiés en een schip van 6000 ton met een voltref fer raakten, terwijl twee andere schepen van gelijke tonnage werden beschadigd. In Noord-Afrika worden de operaties in de omgeving van Solloem en de aanvallen op de sterkten van Tobroek voortgezet, waar de vijand zich hardnekkig verdedigt met steun van vlooteenheden. Italiaansche en Duitsche luchtformaties zetten haar be- stoklngsacties tegen de sterkte en de vijan delijke schepen op de reede voort. Tijdens luchtgevechten zijn vijf Hurri- canetoestellen neergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis terugge keerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze luchteenheden in convooi varende vijandelijke schepen aangevallen. Een groot schip van 15000 ton. dat door tor pedo's was getroffen, is gezonken. Andere schepen, die door bommen getroffen wer den, werden ernstig beschadigd. Een van onze jachtformaties heeft in scheervlucht het vliegveld van Iraklion op Kreta aange vallen en op den grond twee vijandelijke bommenwerpers in brand geschoten. Een onzer vliegtuigen werd neergeschoten. De piloot bracht zich met zijn valscherm in veiligheid. In Oost-Afrika hebben onze luchtforma ties gemephaniseerde colonnes in den sector van Dessie met mitrailleurvuur en granaten bestookt. volk klaren wijn te schenken met betrek king tot den stand van den „slag op den Atlantischen Oceaan en de werkelijke ton- nageverliezen van Engeland". De slag op den Atlantischen Oceaan heeft een onbevredigend verloop. Het schijnt een feit te zijn, zoo wordt in dit artikel gezegd, dat de Amerikaansche openbare meening niet over nauwkeurige opgaven-over de En gelsche verliezen in den zee-oorlog beschikt. Om deze redenen moet van den Ameri- kaanschen president een openhartigheid zonder eenige reserve worden geëischt, daar een nauwkeurige kennis van de positie voor het beoordeelen van het thans beslissings- rijpe convooivraagstuk noodzakelijk is. Het tot zinken brengen van Engelsche tonnage heeft thans klaarblijkelijk een punt bereikt, waarop het succes van de leen-en-pachtwet zeer dubieus wordt, daar de in Amerika ver vaardigde „vliegtuigen, tanks en stukken ge schut in veel te groot aantal op den bodem der zee terechtkomen". De kwestie, of de zendingen oorlogsmateriaal naar Engeland door Amerikaansche oorlogsschepen be schermd moeten worden, wordt steeds drin gender. Met het oog op de hiermede verbon den toenemende gevaren heeft de Ameri kaansche openbare meening er recht op de naakte waarheid van haar regeering te ver nemen (ANP). groenland. President Roosevelt heeft ln de laatste persconferentie in een uitvoerige verkla ring zijn standpunt bepaald ten aanzien van het Groenlandprobleem. Roosevelt zeide, dat de Amerikaansche regeering oor spronkelijk aanspraken heeft gehad op Groenland, die vooral steunden op de expe- ditiereizen van Amerikaansche onderzoe kers in Noord-Groenland. Deze aanspraken waren door de Engelschen en Noren bestre den en daarom had de Amerikaansche re geering indertijd besloten Denemarken te erkennen als alleen souvereln, aangezien de aanspraken van Denemarken gebaseerd waren o peen bijna duizendjarige koloni satie van het Groenlandsche gebied even als op de Deensche verzorging van de Groenlandsche bevolking. Sedert 9 April 1940 staan thans de gezant, von Kauff- mann en de Amerikaansche regeering op het standpunt, dat de Deensche regeering haar souverelniteit niet meer vrij kan uit oefenen, aangezien zij onder vreemde be zetting leeft, De Amerikaansche regeering heeft derhalve besloten Groenland, zooals de president zeide, onder haar bescherming te nemen om het voor den Deenschen staat te behouden. (D.N.B.) HERV. KERK. Beroepen: te Helenaveen cand. B. Schakel, thans hulpprediker te de Bildt (Fr.); te Wijnjeterp-Duurswoude cand. B. Maarsingh, thans hujppjedfker te Uaegli^>nde. GEBOREN: Catharina Hendrika, D. van A. van Tongeren en C. H. Roodakker Johanna Helena Alie, D. van P. G. Laterveer en A. van der Zanden Josephus Martinus Maria, Z. van M. L. Zon- derop en W. C. Gomes Pietemella Simona, D. van A. Pielanen en A. den Hertog Hende- rlka Wilhelmina Juliana, D. van R. Zijlstra en H. Loonstra Catharina, D. van H. Stafleu en A. van Veen Anthonie Jan, Z. van A. Zwem mer en J. M. Rayer Henricus Eduardus Wil helmus Lambertus, Z. van P. F. Vermeulen en F. M. Horsten Philippus Franciscus Johannes. Z. van J. van Egmond en P. Verstraten Simon Z. van J. G, Horsman en D, Janse Arie An- tonie, Z. van A. A. de 'Ruiter eh C. Spaargaren Filip, Z. van B de Vries en A. H. Houwer Albert Karei, Z. van S. de Voogel en A. L. F. Rodewald Antonij Adrianus, Z. van A. A. Witte en E. Kulk Johannes Cornells, Z. van M. J. Roessen en S. Kloek Bernhard Leopold Peter Karl, Z. van C. de Mooïj en J. A. Groe- neveld. ONDERTROUWD: G. W. van Lommei jm 25 j. en P. W. Stuur man jd 29 j. A. Kuiper jm 32 j. en N. Haze- windus jd 30 j. OVERLEDEN: P. Barnhoorn, M. 45 j. N. van der Bijl, Dr, 8 j. S. P. Weiman, Wed. van H. v. Dorsten 68 j. G. E. van dei- Eijk, Wed. van C. Koet sier 81 j, W. van Biemen, M. 69 J. P. J. Lezwijn, M. 79 j. GEVESTIGD: A. van Aken, Vinkestraat 4 J. F. Andries- sen, koopman diversen, LeYendaal 47 C. J. Bergman, juffr. in de hulsh., Fr. v. Mierisstr. 11 A. C. Boer, verpleegster, Leeuwerikstr. 18 H. van Bommel en fam., ëlectficlen, Lokhorst straat 21 J. Bronger en fam., chef pharm. fabr., Melch. Treublaan 47 J. M. E, Buffin, hoogleeraar, Roomburgerweg 2a W. J. C, Eichhoff, filmregisseur, Zoeterw. Singel 31 J. Erades en fam., metselaar, Poelgeestr. 1 M J. Gillis. Noordeinde 50 T. E. van Har- berden. Pelikaanstraat 7 G. Hensels, secre taresse Nat. Dagbl., Zeemanlaan 14a H. E. Hom, vol, Rijkswaterstaat,Jac. Catslaan 32 G. de Jong en fam., ass, universiteits-biblith,, Melch. Treublaan 46 J. Jongedijk en fam., aannemer, Tib. Siegenbeekstr, 30 M, de Klerck, dienstbode, Bankastr, 3 L. Kruinlger, etaleur, Korevaarstr. 55 J. H. Langezaal, on derhoudsmonteur N.Z.K.T.M., Evertsenstraat 52 J. C. Cornet—Lardé, Grevenstr. 4 S. Mes man, 1.1.-verpleegster, Witte Singel 27 G. Nijhuis, kamermeisje, Stationsweg 2 J. A. Nijssen, chauffeur, Oostdwarsgr, 17 E. Gra- vendaal—Ouwerkerk, Rynsb.weg 50 L. A. Overdevest en fam., depothouder melkhandel, Valkensteeg 12 H. J. Overaijk, 1.1. kellner, H. Rijndijk 134 T. E. Palsgraaf, hulp in de huish., Heerenstr. 108a K. Rietveld, dienst bode, Hooigracht 61 A. Mol—De Rijk en fam., Oranjestr. 3 H. Snijder, bediende boekhandel, Vischmarkt 1 A. J. M. Shruyt en fam., St. Jacobsgr. 1 K. Tefy en fam., Jerusalems- hof 12 C. A. A. M. Verbeek, Noordeinde 50 J, H. Verhaar, dienstbode, Witte Singel 32 B. Verstraaten, mach.-bankwerker, Clarasteeg 24 M. P. van Vessem, Roodenburgerstr. 9 M. A. Vinkestein, Heiligen Geesthofje 7 F. G. Willemars, Noordeinde 50 Jè de Wi,t dienst bode, Kijfgracht 3. VERTROKKEN. W. Bol, Dordt, Soembastr. 75 T. Bolhuis, Groningen; Noorderstationstr. 16 W. A. Braa- sem, Den Haag, Weimarstr. 78 L. Montfoort- Broekveldt, Den Haag, Vreewijkstr. 551 M. de Bruin, Oegstgeest, L. de Colignylaan 8 Wed. P. RoosCorver, Velsen, Rijksweg 460 D. C. M. J. van Dalsum, Middelburg, Hofplein 9 J. van Dalsum, Middelburg Hofplein 9 C Zorn—Geerlof, Noordwijk, Achterzeeweg 1 B'. Godschalk en fam., Oegstgeest, Hofbroucker- laan 24 H. ter Hoek en fam., Den Haag, Annie Foorestr, 12 I. J. M. Hustinx, Over- schie, Blankenburgerpark 152 C. E. de Jong, Leeuwarden, Harlingerstr.w. 35 C. H. Klaa- renbeek, Roermond, Godsyreerderslngel 48 A, M. C Koning, Sassenheim, Nw. Haven 7 J. J. de Kruis en fam., Den Haag, Molenaarstr. 105 M. G. Krijger, Alkemade, Sporostr. B 475 C. A. J. M. Langezaal, Den Haag, Hobbema- straat 253 N. F. G. Lens, Oegstgeest, Leid- scheweg 3 P. de Man en fam., Utrecht, Visch- markt 13 bis J. J. Matthijsse, IJsselmonde, Hordijk 320 C. J. Miltenburg, Kortenhoef, Emmaweg 363 W. F. Molenkamp, Duitsch land A. Oudshoorn en fam.. Den Haag, Kor- tenboschstr. 142 L. W. F. H. van Peski, Rot terdam, ViJverlaan 48 W. Putters, Dordt. Mij. Dordrechtstr. 1 J. van Strien, Naarden, Meei'str. 61 E. C G. J. Stijkel, Boskoop, Zuidkade 151 C. H. van Toorn, Den Haag. Londonstr. 6/8 J. A. van Uffelen, Haarlem, Hazepaterslaan 24 A. M. Vastenouw, Oegst geest. Rhyng.str.weg 149 C. L van Veen, Apeldoorn, Zwolscheweg 146 M. A. H. de Vroom. Oegstgeest, Warmonderweg 12 J. J. Vuijk, Nw. Amstel, Keizer Karelw. 392 M. van der Wereld, Wassenaar, Oostdörperweg 33 K. F. Westerouen van Meteren. Den Haag, Fran- kenslag 317 H. van Zeggerenr Den Haag. v. Aerssenstr. 19 J. M. Zitman. Wijk bij Duurstede, Peperstr. 19 A. M. Zoet, Voor hout, Engelschelaan 2 D, Zorn, Noordwijk, Ach ter zeeweg 1. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.rtraat 2 W. G. I. VERBURG, Heerenstraai no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126 A. VAN EGMOND, Haven 2/4 W. VAN LEEUWEN. lanvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp (2 lijnen) Amsterdam, 16 April. Reeds meermalen is er op gewezen, dat het niet altijd mogelijk is om de drijfveeren. •te vinden,' welke tot de een of andere beurstendenz aanleiding geven. Vandaag •bestond te Amsterdam een vaste stemming, doch omtrent de aanleidende oorzaak hiervoor tastte men in het duister. Er ont wikkelde zioh echter wat meer affaire dan de laatste dagen het geval was. De omzet ten waren niet bepaald' groot, maar vooral de locale markt had nog een vrij opgewekt voorkomen. Wederom openbaarde zich vraag en onder ibeurstijd volgden de koer sen een opwaartsche richting, waarbij ech ter tegen het slot hier en daar een kleine inzinking plaats had. Olies gaven een gestadige affaire te aan schouwen. De hoeveelheid materiaal, die bij iedere bransactleve eigenaar verwisselde, had meestentijds echter betrekking op wei nig stukken. Nadat de koers was opgeloopen van 257 tot 266%, trad later op den middag een vrij scherpe reactie in, en de vrij sterke stijging had klaarblijkelijk aanbod uitge lokt en het gevolg was, dat de aanvankelijk behaalde koerswinst naderhand bijna ge heel verloren ging. Zoodat dan ook tenslotte toch nog een klein voordeelig verschil overbleef. Van de Cul tuurfondsen stegen H.V.A.'s ln een vrij snel tempo van 460 tot 468%, waarna een kleine daling intrad. Eenige minder courante fond sen werden hooger genoteerd. Op de Rub- bermarkt was niet veel te doen. Amsterdam Rubbers liepen op van 280 tot 285°/o. De min der courante soorten waren verdeeld, ln ver scheidene gevallen werd iets lager genoteerd. Tabakken hadden een kalm verloop. De Sumatra-aandeelen kwamen algemeen eenige punten hooger te liggen. De Scheep vaartmarkt trok weer wat meer belangstel ling. De berichten omtrent het stijgen van de vrachtprijzen op de wereldmarkt, vorm den klaarblijkelijk een goede stimulans. Scheepvaartunies stegen tot 188%, Oude Booten, Oude Vaarten waren mede eenige punten hooger. JapanlUnen rezen tot 157 °/o. Van de In- dustrieelen waren het vooral de Phillps- aandeelen, die de aandacht trokken, door dat zij een vrij aanzienlijke affaire te zien gaven, nadat zij den laatsten tijd maar weinig levensteekenen hadden .gegeven. De koers kwam ruimschoots boven 240%>. Ook voor Unilevers bestond goede attentie en hier kon met een noteering van 136°/o een avance van een zestal punten worden verkregen. Ook Aku's werden geregeld ln een open hoek verhandeld; wel viel ook hier een stijging waar te nemen, maar de verbetering, was minder teekénend dan bij de zoojuëw genoemde industrieelen. Voor de incourante industrle-afdeeling bestond een vaste stemming; de affaire was echter klein. De omzetten in Amerikaansche waarden waren van beperkte afmetingen. In navol ging van Wallstreet werd op een lichtelijk verlaagd peil gehandeld. Op de beleggingsmarkt was de handel van kalmen aard. De stemming was echter vast. De nieuwe 4 °/o obligatiën stegen tot 97 7/16, na op 97 1/4 te zijn ingezet. De ge staffelde leening ging van 87 naar boven tot 87 3/8. Ook de andere Jongere emissies waren meerendeels iets beter. De Oude Schuld was nauwelijks veranderd. Obliga tion Nederlandsoh-Indië prijshoudend. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën be stond eveneens een vaste tendenz. Pand brieven ontmoetten wederom op kleine schaal eenige vraag. Het aanbod was vrij wel geheel van de markt verdwenen. Duitsche fondsen trokken maar weinig attentie. Het kwam heden niet tot affaire, behoudens een enkele uitzondering. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke cd tcL transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Brussel 30.11 30.17; Helsinki 3,81—3.82; Stockholm 44,81— 44.90; Zurich 43,63—43,71, Bankpapier: New-York 1,861/2—1,901/4; Brussel 30,08— 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,5943,75 KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 April. - Knol- selderie A f. 13,1014; schorseneeren A f. 16,40 17 ped 100 stuks. Roode kool f.7,108; gele kool f.6—6,80; uien f. 5,80—6 per 100 KG. Waspeen f. 2,103; kroten 7074 ct. per kist van 20 KG. NAALDWIJK, 15 April. Veilingen Bond West- land. Spinazie f18 per 100 KG.rady s f3,2.0 p. 100 bos; andijvie 77—82 per 4 KG.; stoofsla 1,15 1,35 per 6 kilo; sla export 15 KG. f.9, 12 KG. f7,50, 10 KG. f. 4,50 per 100. RIJNSBURG, 15 April. Bartigon 3842; Cop land 3438; Rijzende Zon 4044; Panna 40 42; Prins van Oostenrijk 3034; Elisabeth 38 42; Van der Hoeff 36-40; Theeroos 34—38; Tltiaan 3440; Electra 3336; Couronne d'Or 30—34; Sinobe 36—30. Alfred 13—17; Helios 10— 14; Golden Harvest 1316; Victoria 1215; Hyacinthen f.89. RIJNSBURG, 15 April. Groentenveiling. Roode kool f.8; gele kool f.6,80; knolrapen f.22,40; Witlof f.16—25 per 100 KG. Kroten 60—74 ct.; waschpeeen f. 2,30—3,50 per kist. WOERDEN, 16 April. - Aanvoer 15 partij em kaas. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f41,50. Han del vlug.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3