82sfe Jaargang WOENSDAG 16 APRIL 1941 No. 24863 Engelschen in Griekenland teruggeworpen Inscheping is in vollen gang Bulgarije verbreekt betrekkingen met Zuid-Slavië Verduisteren: Duitsch weermachtsbericht „Landen gezocht" De oorlog ter zee De sirijd in Afrika Vrij Kroatië Ierland moet kiezen Oorlogsvarïa 20.39 uur 6.39 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duitsche en Italiaansche troepen zetten de achtervolging en omsingeling van de resten van het Servische leger, die in het gebied- Mostax-Seraewo opeengedrongen zijn, met plaatselijken tegenstand voort. Weer konden talrijke gevangenen worden binnengebracht, onder wie de opperbevel hebber van het Servische Zuidelijke leger. Hongaarsche troepen hebben de bezetting van den Drave-Donau-driehoek beëindigd, verder naar het Oosten bij hun opmarsch in Zuidelijke richting den Donau bereikt en No visa d bezet. In Noord-Griekenland hebben snelle troepen van het leger en de Waffen-SS bij hnn opmarsch naar het Zuiden Brit- sche infanterie- en pantserstrijdkrach ten teruggeworpen, bij een scherpe achtervolging Ptolemais en Kosanï in genomen en ten Noorden van Servia den overtocht over de Aliakmon (Vistritsa) geforceerd. Bij Ptolemais werden dertig Britsche gepantserde gevechtswagens vernietigd. Andere formaties rukten van Saloniki over den benedenloop van de Aliakmon naar het Zuiden op. De Engelschen poogden hun terugtocht door de achterhoede te dekken en door omvangr^ke vernielingen de Duitsche achtervolging te vertragen. Aan het Albaneesche. front wijken de Grieksche troepen voor Italiaansche aan vallen terug. Deelen van het voorttrekkende Italiaansche leger hebben Korltza in zuide lijke richting achter zich gelaten. Het luchtwapen heeft ook Maandag door herhaalde aanvallen zware vefliezen berok kend aan de overblijfselen van het Servi sche leger. Stuka's, torpedo- en jachtvlieg tuigen vernietigden vijandelijke marsch- cplonnes in het dal van den benedenloop van de Borna en in het gebied tusschen Save en Drina. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden militaire installaties in het ge bied om Serajewo en plaatsten treffers tus schen opgeborgen vliegtuigen op het vlieg veld Mostar. Andere formaties van het luchtwapen' dreven bij Deskati Grieksche troepenconcentraties uitefen. Jagers schoten dn het gebied van het Prespa-meer zes Brit sche vliegtuigen van het type Bristol-Blen- heim omlaag. Bij bomaanvallen op de haven van Pi raeus heeft het luchtwapen vier vrachtboo ten van omstreeks 35.000 brt. in totaal tot zinken gebracht, acht groote koopvaarders zwaar beschadigd en de haveninstallaties in brand geschoten. In de beide laatste nachten zijn in de baai van Eluesis en voor Piraeus op een torpedo- bootjager en drie groote koopvaarders bom- treffers van zwaar kaliber geplaatst. Een andere doeltreffende aanval met brisant bommen was op het vliegveld van Eleusis gericht. Overdag en 's nachts zijn twee vliegvelden op het eiland Malta met succes aangevollen. In Noord-Afrika ondersteunden Duitsche gevechtsvliegtuigen, stuka's en jagers den aanval op Tobroek, beschadigden een groot koopvaardijschip zwaar en schoten twee Britsche vliegtuigen van het type Hurricane in een luchtgevecht neer. Duitsche lucht doel-artillerie haalde bij Derna twee ge vechtsvliegtuigen van het type Wellington naar beneden. Op zee om de Britsche eilanden heeft het luchtwapen twee vijandelijke vrachtbooten •beschadigd. Bommen van zwaar kaliber troffen bij een stoutmoedig uitgevoerden scheeraanval een fabriek van de vliegtuig industrie te Manchester en veroorzaakten zware verwoestingen in een montagehal. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen bij aanvallen op twee vliegvel den in Zuid-Engeland negentien vliegtuigen op den grond vernield en door bomtreffers hangars, onderkomens en startbanen ver nield. Vliegtuigen van de gewapende ver kenning konden op verscheiden haven in stallaties in Zuid-Engeland en aan de Oost kust van Schotland bomtreffers van zwaar kaliber plaatsen. Vijandelijke vliegtuigen zijn overdag noch 's nachts boven het Duitsche gebied ver schenen. Bij de gevechten in het Rhodope-gebergte in Macedonië op 8 April hebben de comman dant van een bataljon infanterie, majoor Pett, de eerste luitenant Gutsche van een regiment infanterie benevens van een ba taljon pioniers de eerste luitenant Krell en de onderofficier Unger bij de verovering van een versterking, die bewapend was met 45 machinegeweren en granaatwerpers, zich door bijzondere dapperheid onderscheiden. Op 7 April hebben de eerste luitenant Leuk- feld, compagniescommandant bij een regi ment infanterie, en de eerste luitenant Rast, compagniescommandant bij een ba taljon pioniers, bij de bestorming van de Grieksche bergversterking Hellas zich bij zonder onderscheiden. Opmerkelijk was, dat de Duitsche troepen bij den intocht in Saloniki door de bevol king warm werden toegejuicht, aldus meldt het DNB. Het D.N.B. geeft hierbij nog eenige bij zonderheden. Wij ontleenen daaraan: Na het dramatische oorlogsgebeuren van de afgeloopen week, kan samenvattend ge zegd worden, dat de nederlaag van het Ser vische leger volkomen is. Na de doorbraak door de grensversterkingen in het open veld verslagen, bij de achtervolging door de Duitsche infanterie, die in geforceerde dag- marschen optrok, tot staan gebracht, door snelle troepen ingehaald en omsingeld, door onophoudelijke luchtaanvallen op marsch en op spooorwegtransporten volkomen murw gemaakt, is het verzet der groote massa van het Servische leger ineengestort. Resten van de verslagen legers hebben zich vergaard in het ongebaande bergland van de Herzegowina, dat slechts door enkele smalle spoorlijnen en wegen is doortrok ken en hebben ook hier de achtervolgers niet van zich af kunnen schudden. Zij worden thans omsingeld. Hoe sterk was dit leger, dat binnen een week tij ds onder den druk der Duitsche regimenten ineenstortte? Het leger van den ouden Joego-Slavisohen staat bestond in vredestijd uit 21 divisies, waaronder vijf di visies cavalerie. Daar in Joego-Slavië sinds de stichting van den nieuwen staat in 1919 de algemeene dienstplicht bestond, be schikte het leger bij de mobilisatie in de eerste dagen van April, van dit jaar over 20 lichtingen geheel opgeleide reserves. In den wereldoorlog heeft het kleine Servië bij een bevolking van slechts 4V* millioen zie len ongeveer 800.000 man wei is waar met gebruikmaking van alle lichtingen van 16 tot 60 jaar onder de wapens kunnen brengen. Zoo kan de sterkte van het veld leger in den ouden Joego-Slavisohen staat, dde tegenover 1914 bijna het drievoudige bevolkingsaantal heeft, op minstens 1.2 millioen man zonder landweer en land storm, geraamd worden. Binnen een week tijds is dus een milLioenenleger verslagen, verstrooid, vernietigd èn door scheme ach tervolging tot de definitieve ineenstorting gebracht, een orestatie van de Duitsche lei ding en de Duitsche gevechtstroepen, die door de bijzondere moeilijkheden van het terrein en het slechte veelal nog wiintersche weer, haar soeciale kenmerk kreeg. Oo den 14den Aoril hebban de Eneelschen voor het eerst met de Duitsche troepen strijd geleverd. D° Britten zijn daarbij oo de vlucht, gedreven en de zware verliezen, die.zij,bij dit eerste groote contact geleden hebben, worden door het bericht van he*" Duitsche oooerhevel van 15 Aoril geken merkt. dat bij de achtervolging, alleen tot Ptolemaeis. oo een klein gebied. 30 Britsche oantserwacrens vern-'etigd werden. Tènviil bier" in Noord-Griekenland oog Britsche d^bkingstrneoen konden worden geareoen begint zich co den achtergrond van het. Grtek.evnihe r>nvirvg<sfooneel reeds een tweedo Duinkerken af te teekenen. Wat sinds dagen tairüke berichten over den aftocht van Britsche troepen naar de Zuidkust van Griekenland en de concentratie van Engelsche trans portschepen deden vermoeden, is thans een feit geworden: de groote massa van het Britsche exneditieleger in Grieken land vlucht naar de schepen. In hoe verre hun dit gelukken zal, moet nas in de komende dagen en weken blijken. Ditmaal wordt het Engelsche exneditie leger niet, zooals in Vlaanderen, door de smalle vaargeul van het Kanaal van het Engelsohe eiland gescheiden, doch het moet tot aan zijn volgende basis in Egypte een traject zee van bijna duizend kilometer passeeren. Wat het on deze vlucht te wach ten staat, toont, reeds die luchtaanval aan. welke sterke Duitsche gevechtsformaties Paaschmaandag on de scheensconcentraties 'n den Piraeus hebben ondernomen. Uit Saloniki wordt aan het agentschap Stefani gemeld, dat het bij den Piraeus tot verschillende incidenten is gekomen tus schen de Engelsohe en de Grieksche auto riteiten omtrent de methodes der wederin- scheoing van de Britsche. troeoen. De En gelschen maken er aanspraak oo. dat het verkeer wordt onderbroken en dat Het Parijsche dagblad „Oeuvre" heeft dezer dagen een grappige advertentie ge publiceerd, welke in Fransche politieke kringen groote vrooüjkheid veroorzaakt heeft. De advertentie luidde aldus: „LANDEN GEZOCHT". Gezocht een land, dat bereid is de hulp van Engeland te aanvaarden, landing van het expeditieleger ver achter het front, totale nederlaag en overhaaste inscheping i binnen den kortst mogelijken tijd gewaar- Iborgd. - (AN.P.) de Engelsche wederinscheping voorrang zal 'hebben op alle andere verkeer, ook voor rang op de levensmiddelenvoorzieniing van den Piraeus en Athene. Deze door de Brit sche officieren toegepaste bruuske metho des hebben reeds reacties bij functionaris sen en arbeiders der haven van den Piraeus gewek.t Groote mensehenmenigten zagen uit de straten nabij de haven de weder inscheping van de Engelschen. De stem ming der bevolking van den Piraeus veront rust in hooge mate de Grieksche autoritei ten, die het Engelsche opperbevel hebben aangeraden zooveel mogelijk afgelegen ha vens te gebruiken. De Britsche militaire autoriteiten zijn bezig alle motorvissehers- booten te huren, die zij kunnen vinden. ONGERUSTHEID IN ENGELAND. In Engeland w<>rdt, naar het D.N.B. uit neutrale bron verneemt, de stemming zeer verontrust over dëfi gang van zaken op den Balkan en in Afrika. De Australische mimister van oorlog, Spencer, heeft, volgens den Britschen nieuwsdienst, gezegd, dat het Britsche ge in eenebest thans voor de zwaarste crisis staat sedert de ineenstorting van Frankrijk. De „Daily Sketch" schrijft: ..Wij en de Vereenigde Staten moeten snel handelen. Elke verloren minuut op een of ander oor- logstooneel kan een voor ons noodlottige afloop beteekenen. Wij moeten in de eerste plaats den blik richten naar het groote oorlogstooneel op den Atlantischen Oceaan. Daar hebben wij schepen noodig. schepen en nog eens schepen en een volkomen be scherming voor de schepen." De „Daily Express" schrijft: Op den Bal kan hebben de gebeurtenissen voor Hitler een gunstige ontwikkeling. Is er wel iemand in Engeland geweest, die geloofde, dat het gemakkelijk was het Duitsche leeer te ver slaan? Eens zal er een oant-serdivisie ge vormd worden, die sterk°r is dan de Duit sche als de oorlog afgeloopen is." (D.N.B) ENGELSCHE KRUISER GETORPEDEERD. Reuter publiceert een officieel communi qué van de Britsche admiraliteit, volgens hetwelk de Engelsche' kruiser „Bonaven- ture" getorpedeerd en gezonken is. De krui ser behoorde tot de Didoklasse en is twee jaar geleden van stapel geloopen. (De „Dido"-klasse bestaat uit zeven sche pen. Zij hebben een waterverplaatsing van 5000 ton en zijn bewapend met 10 stukken geschut van 13 cM. Voorts zijn zij uitge rust met een catapultvliegtuig. De snelheid bedraagt 33 mijl per uur). DE PUBLICATIE DER BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. De Britsche autoriteiten hebben, naar Reuter meldt, besloten, voortaan in de plaats van de huidige wekelijksche over zichten, alleen nog maaar een maande- lijksch overzicht over de Britsche verliezen aan koopvaardij tonnage te publiceeren. Dientengevolge werd gisteren het gebrui kelijke weekoverzicht niet gepubliceerd. Medegedeeld wordt, dat de volgende sta tistiek half Mei zal verschijnen. Als motief voor deze mieuwe regeling wordt opgegeven, dat het onmoaeliik is. in de korte periode van een week definitieve cijfers op te geven, daar het dikwijls zeer lang duurt voor de berichten van alle sche pen zijn ontvangen. Voor het verbeteren van de ontvangen voorloonige cijfers heeft men eveneens geruimen tijd noodig. Overigens kan een wekelijksch overzicht ook geen algemeene tendenz over de ver liezen geven, daar het slechts een gedeelte van den toestand weergeeft. <m dikwiiïs ten onrechte, te optimistische. dr'kw3i1<? echter ook te pessimistische indrukken wekt (D.N.B.) TERUGTOCHT NAAR MERSA MATROEH. Op' grond van berichten uit Britsche krin gen in Turkije heeft de Amerikaansche om roep medegedeeld, dat generaal Wavell be vel heeft gegeven, dat alle strijdkrachten in het Westelijke woestijngebied moeten te rugtrekken en haar hoofdverdedigingslinies bij Mersa Matroeh moeten betrekken. Wa vell, aldus de omroep, had niet het voorne men Sidi el Barrani te verdedigen. (DNB). HET EGYPTISCHE PARLEMENT BIJEEN. Maandagavond is volgens Engelsche be richten uit Kairo het Egyptische parlement op dringende vertoogen van de Wafdisten bijeengekomen. De afgevaardigden hadden van de regeering een verklaring geëischt omtrent den toestand en vooral omtrent den toestand van het oogenblik. Nauwkeurige bijzonderheden over den loop van het debat zijn niet tot de buitenwereld doorgedrongen. Slechts werd medegedeeld, dat de premier, Hoessein Sidi Pasja, een lange, zeer uitvoe rige verklaring heeft afgelegd, waarin hij opnieuw op den ernst van den toestand wees. Naar verluidt, zou hij de verzekering gegeven hebben, dat de Egyptische regee ring juist als destijds, toen Italiaansche troepen op Egyptischen bodem waren door gedrongen, een loyaal standpunt inneemt tegenover de bepalingen van het Engelsch- Egyptische vriendschapsverdrag, maar geen stappen zal doen om het Egyptische volk bij *d<ïn oorlog te betrekken (DNB). Het Bulgaarsche Persbureau heeft gisteren de volgende officieele mededae- ling verspreid: „De Bulgaarsche reg2ering heeft heden de diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië verbroken". In de nota, die aan de Joego-Slavische lega tie is overhandigd, worden hiervoor de volgende beweegredenen aangegeven: 1. De sinds het begin van deze maand door Joego-Slavische afdeelingen ondernomen en niet uitgedaagde aanvallen op grensposten; 2. luchtaanvallen van Joego-Slavische vliegtuigen op open Bulgaarsche ste den, waarbij burgers, vooral vrouwen en kinderen, gedood werden, hoewel Bul garije buiten het conflict bleef; 3. leden van het Joego-Slavische gezantschap in Sofia onderh dden betrek-^ kingen met woelige elementen, die onli en en een staatsgreep voorbereidden. Dit leek o.a. ook uit manifesten, die in Joego-Slavië gedrukt werden, door leden van de Joego-Slavische legatie naar Bulgarije gebracht en door de woelige ele menten, waarmede zij in contact stenden, verspreid werden. Dr. PavelitsJ heeft in Kroatië de macht in handen genomen. Een verordening be helst dat alle politieke partijen ontbonden en verboden zijn. Ook alle vergaderingen en bijeenkomsten zijn verboden. Overtredingen worden zeer streng f cstraft. In plaats van een vereeuwiging der Ser vische suprematie in het tot dusver Zuld- slavische staatsgebied, heeft thans de natie, die op grond van haar innerlijke waarde en na haar zware offers in den wereldoorlog het minst het juk van Belgrado had ver diend, Kroatië, den dag der vrijheid gevon den zoo schrijft de Deutsche Diplomati sche Korrespondenz in verband met de er kenning van den onafhankelijken Kroati- schen staat door den Fuehrer en den Duce. De Korrespondenz constateert, dat dus uit het kwade, dat de Servische putschlsten hadden voorbereid, toch nog iets goeds is ontstaan. Moeilijk waren de jaren, die de Kroaten, toegedaan aan de cultuur van cen- traal-Europa, te dragen hadden onder de heerschappij van Belgrado. De pogingen om hl der minne een afzonderlijke positie van het Kroatische land gedeeltelijk te bereiken, mislukten steeds weer. Het antwoord van Belgrado was niet slechts de oprichting van een regime van terreur jegens het Kroati sche volk als zoodanig, maar zelfs de moord op vroegere Kroatische persoonlijkheden. Vele, niet op dwaalwegen te brengen leiders der Kroaten, onder wie in de eerste plaats dr. Pavelltsj, moesten asyl zoeken in het buitenland. De dag der vrijheid is thans het loon voor de trouw aan hun volk. Wederom heeft zich aan een staatsstructuur, die haar ontstaan en uitbreiding te danken had aan den haat van de vijanden van Duitschiand, het noodlot voltrokken. Evenals indertijd Slowakije door den ondergang van den Tsjecho-Slowaakschen dwangstaat vrijheid en onafhankelijkheid verwierf, is uit de Zuid-Slavische Ineenstorting thans de Kroa tische staat ontstaan. Kroatië echter dankt zijn onafhankelijkheid niet aan de mogend heden, die de woorden „democratie en vrij heid" schijnheilig in den mond nemen, maar aan hen, die om der wille van de volken strijden om een beter en schooner Europa. (DNB). STERKE ENG ELS CH-AMERIKAANSCHE DRUK. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, dat de Iersche minister van defensie, Fran Aiken, die in de Ver eenigde Staten onderhandelingen voert over levering van wapens en vooral van levens middelen, voor de keus gesteld is, dat Eire strategisch belangrijke vloot- en luchtbases aan de Zuid- en Westkust van Ierland ter beschikking van Engeland moet stellen of geenerlei hulp in welken vorm dan ook van de Vereenigde Staten zal krijgen. Nu Engeland tegen Mei de totale blok kade van Ierland heeft aangekondigd door invoering van het navicertselsel voor alle schépen met Iersche bestemming, staat het Iersche volk voor de keus langzaam maar zeker te verhongeren of tegenover den Engelsch-Amerikaanschen druk toe te geven Van Amerikaansche zijde is voorgesteld, naar het Zweedsche blad meldt, dat Ier land deze steunpunten niet aan Engeland afstaat, maar voor den vorm aan de Ver eenigde Staten, die ze dan van hun kant ter beschikking van Engeland zouden stel len. Men qualificeert deze handelwijze als Amerikaansche garantie, want de Vereen. Staten zouden zich verplichten er voor te zorgen, dat deze steunpunten na den oorlog weer aan Ierland teruggegeven zullen worden. Een recente rede van den Ierschen pre mier, de Valera, tot het Iersche voik toont, dat de regeerhig te Dublin ook voortaan vastbesloten is niet op deze -Engeisch-Ame- rikaansche voorstellen in te gaan. Neutrale waarnemers betoogen steeds weer, dat het in Ierland tot openlijken opstand zou komen, als de regeering te Dublin toch nog neiging tot toegeven aan de Angelsaksische eischen mocht toonen als gevolg van de al te sterke Engelsch-Amerikaansche pressie. Bezetting van de Iersche steunpunten door Britsche troepen zou het sein voor een nieuwen Iersdh-Engelschen strijd zijn. Dat is ook de reden, waarom Engeland de on derhandelingen met Ierland aan de Ver eenigde Staten heeft overgelaten. Een open lijk conflict met Ierland zou Engeland slechts in een oogenblik van uiterste ver twijfeling riskeeren. GENERAAL CARTON DE WIART GEVANGEN. De Duitsche pers maakt melding van een bericht van Reuter, volgens hetwelk de Engelsche generaal-majoor Carton de Wiart op weg naar het Midden-Oosten, in handen van den vijand is gevallen. Generaal-majoor Carton de Wiart was bevelhebber van de Engelsche troepen in Noorwegen. AVONTUURLIJKE TOCHT VAN EEN DUITSCH OFFICIER. Naar het DJN.B. verneemt, is een Duitsch vlieger-officier, die bij den strijd in Servië achter de vijandelijke linie een noodlanding moest maken, bij zijn afdeeling terugge keerd na een tocht van drie dagen door Servische kazematstellingen. Hij had groote moeilijkheden moeten overwinnen. B'reede kanalen moest hij overtrekken en door uit gestrekte moerassen zijn weg zoeken. Daar hij nog een deel van zijn uniform droeg, Mep hij voortdurend gevaar herkend te worden. Servische voorposten, die hem ge vangen wilden nemen, wist hij door kor daat optreden uit te schakelen. Hij kon be langrijke mededeeltngen over den toestand achter het front doen, die van groote be- teekenis voor de verdere operaties waren. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedennacht op te 1.14 uur en ging onder te 10.41 uur voorm. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De eerste paal geheid voor het eerste wo ningblok van de Rotterdamsche bin nenstad (2e Blad). Buitenland In Griekenland hebben de Duitsche troe pen de Engelschen teruggeworpen (le Blad). De inscheping der Britsche troepen in Grieksche havens (le Blad). Bulgarije verbreekt betrekkingen met Zuid- Slavië (le Blad). 'IE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1