OORLOGSSCHADE compagnie: GESLOTEN LEIDSCH April 1941 Derde Blad No. 24860 Leiden voert den productieslag De Een kortere verbinding Amsterdam-Rotterdam 82sfe Jaörpüi'. >,Wij willen onze eigen boontjes doppen" v Wm vai* Assuradeuren Gemengd Nieuws Dreigbriefschrijver aangehouden fe Enschedé (Eigen foto). Sr 1 - A Overzicht van een deel van het Volkstuintjescomplex „Ons Genoegen" nabij de Zijl. (Van een onzer redacteuren) Héél Nederland staat in het teekeh van 'den productieslag en Leiden kampt daarin mee voorzoover een s'tadsbevolkipg daartoe slechts in staat is. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn aan dien vreedzamen strijd deel te nemen op grond van het feit, dat het hun juist afen grond ontbreekt, openbaart' zich dit Verschijnsel in den vorm van een ongewone bedrijvigheid in de peripherie der stad en voorts in een groot aantal stadstuintjes, waarvan de oppervlakte die van de meeste stadstuintjes met, laat ons zeggen, tien vierkante meter overtreft. Wie een mooien lente-avond of een vrijen Zaterdagmiddag benut voor het maken van een wandeling door de Sleutelstedelijke buitenwijken, zal met klimmende^ verwon dering bespeuren, dat een ongekend groot aantal mannelijke stadgenooten plotseling eèn merkwaardige belangstelling aan den dag legt voor tuinieren. De wandelaar zal zal zonder twijfel tot het inzicht komen, dat die belangstelling de perken van een normaal sezioenverschijnsel verre te buiten gaat; hij zal daaruit concludeeren, dat er iets bijzonders aan den gang is en uitein delijk beseffen, dat ook in Leiden de pro ductieslag in al vzijn felheid is ontbrand. Eerzame burgers, wier interesse voor hun veelal bescheiden stadstuintje zich in het vorigé voorjaar nog beperkte tot een welwil lend in oogenschouw nemen van zich door het aarddek brekende bloembollenneuzen, welks bolvormig uiteinde in den vooraf- gaanden herfst met zorg was uitgeplant •dQor hun respt. tuinmannëri, hebben sinds dien hun passieve houding laten varen en steken nu zelf in den meest letterlijken zin de handen uit de mouwen. Ge moet daarover, geachte lezer, niet al te lichtvaardig denken. Wanneer men gedu rende lange jaren geen ander werktuig heeft gehanteerd dan een penhouder of een potlood, valt het om den drommel niet mee om een stuk grond ook al is dat slechts en kele tientallen vierkante meters groot volgens de regelen der kunst om te spitten. Eerstens niet, omdat men er bezwaarlijk bij op een stoel kan gaan zitten, gelijk men meestal zittende zijn werkzaamheden ver richt; in de tweede plaats niet, omdat voor het spitten een alleronaangenaamste hou ding vereischt wordt, die niet-getrainde rugspieren op een zwaren proef stelt; ten derde niet, omdat een- schop nu eenmaal aanzienlijk zwaarder weegt dan een vulpen of Eversharp en ten slotte niet, omdat de vaderlandsche bodem op de meest onver hoopte plaatsen vol blijkt te zitten met groote stukken steen, zware en vooral taaie boom- en plantenwortels, die den amateur- tuinder reeds aan het prille begin van zijn agrarische carrière tot wanhoop dreigen te brengen. Waarbij dan bovendien nog komt, dat hij niet als zijn volksgenoot van het platteland is opgevoed in de techniek van het spitten en derhalve veel energie noodeloós verbruikt Ge lacht ongeloovig, lezer; beschuldigt ons misschien wel van journalistieke over drijving. En toch: het is volkomen waar. Hebt ge wel eens een officieele plechtig heid bijgewoond, waarbij de een of andere burgerlijke autoriteit ter feestelijke inwij ding van de uitvoering van een belangrijk werk „de eerste spade" in den grond stak. Mogelijk waart ge daarbij tegenwoordig en. hebt ge vol aandacht toegezien, hoe de ma gistraat behoedzaam zijn handschoenen uit trok, den hoogen hoed wat vaster op het hoofd drukte, met schroom, al ware het een glazen staaf, de met linten versierde spade tér hand nam, het ijzer tot aan den streel in den grond stiet, eventueel met be hulp van zijn gelakschoende voet om daar na tevergeefs te trachten den schep grond te lichten door den steel achterwaarts te drukken. Zoozeer waart ge in den aanblik verdiept, U tevens in stilte afvragend of het den hoogen functionaris zou lukken om werkelijk een handvol aarde op zijn schop naar boven te brengen, dat ge geen aan dacht hebt geschonken aan de U omringen de arbeiders. Ze houden zich natuurlijk goed, maar heimelijk staan de kerels te gnuiven om de stuntelige pogingen van dien gedragsdrager, die wanhopige pogingen in het werk stelt om zijn figuur te redden. Ge kunt U die binnenpret ongetwijfeld voor stellen en misschien bekruipen U tijdens IJwe wandeling door onze stad soortgelijke gevoelens, wanneer ge mijnheer X, die zijn gèheele leven lang nog geen spade heeft gehanteerd, nu plotseling in zijn tuintje ziet Ewoegen, af en toe eens even uitrustend om op adem te komen en herhaaldelijk met de hand wrijvend over de pijnlijke rugspieren. Maar ge behoeft allerminst medelijden met hem te hebben; hij zal het eerder met U hebben, wanneer hij straks zijn winterpro visie aan groenten en aardappelen in kel der en kast heeft geborgen en gij uitslui tend zijt aangewezen op hetgeen de distri butie U ter beschikking stelt! En bovendien: zijn arbeid wordt waarlijk niet alleen geïnspireerd door het eigen-be lang. Zijn werk heeft ook wel degelijk een algemeen-socialen ondergrond! Immers, wij leven in oorlogstijd en daarom heeft de overheid het Nederlandsche volk middels alle haar ten dienste staande organen op geroepen tot het voeren van den produc tieslag, d. w, z. tot de opvoering van de bodemproductie tot een zoodanig peil, dat daardoor de voedselbehoeften van ons volk tot de grens van het mogelijke worden ge dekt. En al behoort de zaak van de voed selvoorziening in de eerste en voornaamste plaats tot de taak van het platteland, toch kan ook de stadsbewoner in aanzienlijke mate het zijne bijdragen tot het welslagen van den vreedzamen strijd in dienst van het zoo uiterst belangrijke vraagstuk der natio nale levensmiddelenvoorziening door te trachten zooveel zulks in zijn vermogen ligt zelf te voorzien in de behoeften van zich en zijn gezin en daardoor de taak van den boerenstand te helpen verlichten. Een Nederlander weet zich niet gaarne afhankelijk van anderen, ook niet in econo- mischen zin en de Leidenaar maakt op dien regel geen uitzondering. In normale tijden moge hij de zorg voor zijn culinaire behoef ten gaarne en met een gerust hart overlaten aan hen aan wie de zorg krachtens hun economische functie in het maatschappelijk leven in de eerste plaats is toevertrouwd, in abnormale omstandigheden als wij thans beleven, geeft hij er den voorkeur aan met terdaad te bewijzen, dat hij zelf, als het moet, ook in staat is om, in de letterlijke beteekenis, „zijn eigen boontjes te doppen". Vandaar die ongewone bedrijvigheid in tal van stadstuintjes en vandaar ook een ongekend snelle ontwikkeling van het insti tuut der volkstuintjes. Wij hadden over dat laatste een onder houd met den chef van den Gemeentelijken Plantsoenendienst, tevens voorzitter van de plaatselijke afdeeling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, den heer Joh. Jonker, die vooral in eerstgenoemde kwaliteit veelvuldig met de volkstuinders en zij, die dit willen worden, in aanraking komt. Inderdaad, zoo vertelde ons de heer Jon ker, is er, evenals in de jaren OM—1918 thans pen levendige vraag naar volkstuin tjes. De toeloop begon reeds kort na 15 Mei van het vorige jaar en sindsdien zijn er zóóvele aanvragen binnengekomen, dat het de verschillende ^ereenigingen niet meer mogelijk is eraan te voldoen. De gemeente is reeds overgegaan tot de uitgifte van vele braak liggende bouwterreinen rondom de stad tegen een matige vergoeding van V/2 a 2 cent per vierkante meter voor den tijd van één jaar. In dezen prijs zijn vanzelf sprekend niet begrepen de kosten van het bouwrijp maken van den grond, welke voor rekening van de tuinders komen. Voor enkele terreinen, die zeer spoedig voor bebouwing-in aanmerking komen, is de uiterste termijn van ontruiming vastgesteld op 1 October a.s., doch met hoeveel soepel heid hier te werk gegaan is om. maar zoo veel mogelijk gegadigden tevreden te kun nen stellen, moge blijken uit het feit, dat hier en daar zelfs stukjes grond zijn uit gegeven, welke gelegen zijn tusschen de aarden banen, waar binnenkort straten zul len worden aangelegd. Behalve de 3.7 H.A., welke zijn afgestaan aan de volkstuintjes van P.C. en L. benoorden den Maresingel aan het zgn. Zwarte Pad in deze omge ving, begrensd door de Zijl en de Slaagh of Stinksloot zullen in de toekomst alle Leidsche volkstuindersvereenigingen met een gezamenlijke bebouwde oppervlakte van 18 H.A. worden samengebracht is nog aan particulieren uitgegeven 2.3 H.A. op het terrein der toekomstige zweminrichting aan den Roomburgerweg, iy2 HA. aan den Zoe- terwoudsche weg en verder nog tal van klei nere stukjes op verschillende plaatsen der stad, in totaal een uitbreiding van 5 a 6 H.A. Naar gelang van de gezinssterkte wordt dan lederen aanvrager een stuk grond afge staan ter grootte van 3 a 400 vierkante me ter, dit is 21 a 28 Rijnlandsche Roede. Het standaard-type meet 2i RsR. De overheid heeft aan de amateur-tuin ders het advies gegeven zich in het bijzon der toe te leggen op de teelt van aardappe len en bruine boonen. Wel wordt over het algemeen deze raad opgevolgd, doch daar naast vindt men ook een ruime toepassing van de teelt van inmaak (dubbele stamsla- en snijboonen) en stapelgroenten (kool, uien, enz.), zijnde dit eenvoudige cultures, waarbij teleurstellingen het minste voorko men. Wanneer wij spreken over amateur tuinders, moet men onderscheid maken tusschen leden, die zijn aangesloten bij een der vier plaatselijke volkstuindersvereeni gingen: t.w.: P. C. en L., Ons Genoegen, Ons Belang en Onderling Belang, welke vereenigingen op hun beurt alle zijn onder gebracht in den Leidschen Bond van Volks tuindersvereenigingen en zuiver particulie ren, die geheel op eigen initiatief telen'. Aan het lidmaatschap dezer vereenigin gen zijn tal van voordeelen verbonden, zoo- als ten aanzien van de voorlichting, de mogelijkheid van centralen inkoop van zaai-, en pootgoed, kunstmest, e. d. Helaas leggen de tijdsomstandigheden ook in dit opzicht beperkingen op. Zoo krijgt bijvoorbeeld geen enkele volkstuinder meer dan J. K.G. witte en bruine boonen om uit te zaaien en ook de kunstmest is gerantsoeneerd. Pootaardappelen evenwel, zijn tot dusverre nog vrij. De meest ge bruikte soorten zijn Eigenheimers voor de eerste wintermaanden en Bevelanders voor den nawinter. Hoeveel brengt zoo'n stuk grond van 300 vierkante meter op? Dat hangt natuurlijk van verschillen de factoren af, zooals grondsoort, bemes ting, de wijze van deskundigheid waarop de grond wordt behandeld enz. Voor aard appelen varieert de opbrengst gemiddeld van l/2 tot 3/4 mud per roe. Heeft men dus 300 vierk. M. of 21 roe uitsluitend bezet met aardappelen wat tusschen haakjes niemand dpet! dan zou de opbrengst c.a. 10 tot 15 mud bedragen. En hoeveel bedraagt het gemiddeld verbruik? Dat is, zoo mogelijk, nog lastiger te zeggen. Ik schat het gemiddeld winterver- bruik van een gezin van 4 personen op 5 a 6 mud, maar U begrijpt, dat dit sterk kan verschillen. Voor bruine boonen voor droog gebruik schat ik de opbrengst op 3 a 5 pond per roe. Vroeger werden'in de volkstuintjes be halve groenten toch ook veel bloemen ge kweekt. Hoe is het daarmee nu gesteld? Vanzelfsprekend is onder den drang der omstandigheden het zwaartepunt nog meer verplaatst in de richting van de groententeelt, maar verdwenen zijn de bloe men uit de volkstuintjes allerminst. Een blQemetje hoort er nu eenmaal bij, is de algemeene meening. En hoe staat de groentenhandel tegen over de ontwikkeling van het instituut der volkstuintjes? Niet onverdeeld welwillend. Men ver geet, dat de oorlogsjaren 19141918 een sterke toename van het verbruik van groen ten tengevolge hebben gehad. Velen, die aanvankelijk uit noodzaak den tuinbouw gingen beoefenen, werd daardoor de liefde Onderlinge Verzekering Maatschappij GEVESTIGD TE 'S-GRAVENHAGE TELEFOON '1-30.41 Onze kantoren te 's-Gravenhage en Rotterdam zijn, evenals die van de 'Stichting tot Beheer en Administratie van op 11 en 12 April a.s., resp. Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag, 1540 Jen geheelen dag (Ingez. Mecï.) voor het tuinieren bijgebracht. Sommigen hebben na het sluiten van den vrede het tuinieren er aan gegeven; anderen zijn hun liefhebberij trouw gebleven, doch het is cn- omstootelijk komen vast te staan, dat het gebruik van groenten in die na-oorlogsche periode in vergelijking met de daaraan voorafgaande jaren' sterk is toegenomen En daarbij kon slechts de handel welvaren. Ik zie niet in, aldus besloot de heer Jonker ons onderhoud, waarom het dit keer anders zal gaan. Een oud apotheker uit Heeze, Die kon geen recepten meer lezen. Hg dacht: ,,'k Geef desnoods Op een recept TIP VAN BO.OTZ", Dan zullen ze zeker •genezen! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. A. v. G. te Amsterdam ontvangt een flesch TIP. 1514 (Ingez. Med.) Wanneer over enkele maanden de tun nel te Rotterdam voor het verkeer zal kunnen worden geopend, schrijft de K.N. A.C., zal de moeizame weg over' de brug gen te Rotterdam kunnen worden ontgaan door het doorgaande verkeer, uit het Zui den, dat op Amsterdam is gericht. Langs een sterk verbeterde traverse met enkele ongelijkvloe'rsche kruisingen zal men al spoedig den specialen autoweg Rotterdam- 's-Gravenhage bereiken, thans nog een aaneengesloten vierbanige weg, die ech ter in de toekomst zal worden omgebouwd tot een werkelijken autosnelweg met ge scheiden banen, die bovendien nog van een natriumverlichtlng zal worden voor zien. Thans staat het verkeer Rotterdam- Amsterdam echter 15 K.M. nadat het zich aan de traverse van Rotterdam heeft ont worsteld, reeds weer voor de volgende tra verse, n.h die van Rijswijk en 's-Graven hage te zamen. Weliswaar duidt het nood- bruggetje bij "den ingang van Rijswijk erop, dat deze entree te zijner tijd 'door aller lei tegenwerkende omstandigheden ver moedelijk pas in het voorjaar 1942) zal kunnen geschieden over een trotsche nieu we Hoornbrug, doch daarachter blijft toch altijd de ongeveer 8 K.M. lange stadstra- verse met zijn tallooze kruisingen, waar over een enorm locaal verkeer moet wor den verwerkt. Voor het verkeer uit noordelijk en oos telijk Rotterdam, adviseert de K.N.A.C., teneinde de bezwaarlijkste gedeelten van de Haagsche traverse te ontgaan, dan ook dikwijls de route te kiezen over Hillegers berg, Bleiswijk, de Kruisweg en verder het westelijk gedeelte van den autosnel weg Utrecht's-Gravenhage, hoewel deze route enkele kilometers langer Is. Is men ten slotte aan de grens tusschen 's-Gravenhage ai Wassenaar gekomen dan vindt men tot ©egstgeest weder een vier- banigen asfaltweg ter beschikking, die echter moet worden gedeeld met vele bak fietsen en bespannen wagens, hetgeen vooral bij avond de grootste gevaren me debrengt. Van Oegstgeest tot aan de grens van Amsterdam vindt men een veilige breede baan, die plotseling eindigt op een onge lukkig landweggetje, dat voorloopig nog altijd den toegang vormt tot 's Rijks hoofd stad. In de naaste toekomst zal de route Rot terdamAmsterdam belangrijk worden verkort door den aanleg van een nieuw wegvak tusschen het vliegveld Ypenburg en den Haarlemmermeerpolder, waardoor dus de traversen van Rijswijk, 's-Graven- hage en Wassenaar worden ontgaan. Van dezen nieuwen weg is het zuidelijke gedeelte thans in aanleg. Het loopt van het nieuwe verkeersplein bij Ypenburg tot ten Zuid-Oosten van Leiden, waar eerst de aftakking wordt gemaakt naar den be- staanden weg 's-GravenhageAmsterdam nabij Oegstgeest. Pas later zal dé weg ten oosten van Lei den worden doorgetrokken naar Burger veen in den Haarlemmermeerpolder. Naar aanleiding van desbetreffenden aandrang van de K.N.A.C. werd destijds reeds medegedeeld, dat daarbij zoo mogelijk de weg met een tunnel onder de Ringvaart van de Haarlemmermeer zal worden door gevoerd, inplaats van met een beweegbare brug er over heen. De nieuwe weg zal over de spoorbaan en den autosnelweg 's-GravenhageUtrecht worden heen geleid. Ter plaatse zal een hooggelegen, ellips-vormig circulatie-plein worden gemaakt, waardoor de beide we gen in alle richtingen aansluiting op elkaar krijgen. Een overeenkomstig type ver keersplein zij het dat daarbij slechts één der kruisende wegen een autosnelweg is vindt men thans reeds bij Oudenrijn, waar de aftakking naar Utrecht plaats vmdt van den rijksweg 's-Hertogenbosch-Ouden- rijn-Amsterdam. Ter hoogte van Leidschendam krijgt de nieuwe weg nog een half-klaverbladvormi- ge aansluiting op het wegennet in de om geving. De aftakking naar Oegstgeest ge schiedt eveneens zoodanig, dat er geen kruisingen plaats vinden met het verkeer op den later naar Burgerveen door te trekken weg. In den zijtak naar Oegstgeest komt ook nog eens een half-klaverblad-vortnige aansluiting op een nieuw aan te leggen weg langs de baan van de .„blauwe" tram Den HaagLeiden. Even ten Oosten van de bekende uitspanning „de Vink", bij de auto mobilisten vooral bekend wegens het veel al langdurige oponthoud voor de slagboo- men in den gelijkvloerschen overweg al daar. gaat de we ghoog over den Rijksweg naar Leiden, over den Rijn en over de spoorbaan 's-Gravenhage—Leiden, om dan bij de Slaagmet een ingewikkeld stelsel van elkaar ongelijkvloersch kruisende we gen aansluiting te vinden op den bestaan- den Rijksweg 's-Gravenhage—Amsterdam. Dezer dagen werd bij de politie te En schedé door eenige personen aangifte ge daan, dat zij dreigbrieven hadden ontvan gen, geschreven in drukletters, waarin hun werd médegedeeld, dat zij zich op een be paalden avond naar een aangegeven plaats moesten begeven om daar een enveloppe met honderd gulden te deponeeren. Op het genoemde tijdstip posteerden zich eenige rechercheurs ter plaatse, maar de dreig briefschrijver kwam niet opdagen. Eenige dagen later ontving een der betrokkenen weer een brief, waarin hem met klem werd aangeradên den volgenden avond honderd gulden in een doosje te deponeeren in de gang naast zijn woning. Op advies van de politie werd er inderdaad een doosje met honderd gulden neergelegd, waarna eenige rechercheurs op den uitkijk gingen staan. Men zag echter niemand, maar toch bleek het doosje verdwenen te zijn. Hieruit con cludeerde de politie, dat het geld door een bewoner van het naastgelegen pand moest zijn weggenomen. Onmiddellijk werd in die woning een onderzoek ingesteld en een achttienjarig jongmensch, dat daar werd aangetroffen, werd eens duchtig aan den tand gevoeld. Hij ontkende met klem, maar daar de jongen vroeger ook al eens dreig brieven had geschreven en bovendien de honderd gulden in de woning werden ge vonden, werd het jongmensch in arrest ge steld.. Toen uit het onderzoek verder bleek, dat briefpapier van den patroon van den aangehoudene was gebruikt voor de dreig brieven, legde de jongeman na eenige dagen eeh bekentenis af. GROOTE HEIDEBRAND IN AMERSFOORT Gisteravond omstreeks 6 uur heeft op de Leusdensche heide tusschen de pyramide van Austerlitz en Amersfoort een groote heidebrand gewoed. De leden van den ar beidsdienst in het kamp Waterloo begaven zich direct naar het terrein van denbrand en werden spoedig geassisteerd door leden van de Duitsche weermacht. De brand was echter zoo hevig, dat het noodig bleek as sistentie in te roepen van de brandweer te Amersfoort en de boschbrandweer te Zeist. Gezamenlijk is men er in geslaagd na twee uur den brand te blusschen. Een groot aan tal hectaren heide is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. In een woonhuis aan den Statenweg te Rotterdam is een ontploffing voorgekomen, welke wonder boven wonder geen slacht offers heeft geëischt. De bewoner van het' pand, de heer C. J. van dèn Rijn, stookte in een haard houtblokken. Waarschijnlijk verzamelden zich houtgassen in den schoor steen, waardoor zich om 7 uur een ontplof fing voordeed, welke den schoorsteen ver nielde, een stuk daklijst van het pand, na bij den uitgang van den schoorsteen, van het dak op straat deed storten en een groot deel van het meubilair verwoestte. Er is" geen brand ontstaan. EEN BRUTALE DIEF. Op 20 Maart j.l. werd bij de politie te Zwolle aangifte gedaan van de diefstal van drie fototoestellen, ter gezamenlijke waarde van f. 100—, uit een etalagekastje van een winkel in de Diezestraat. Eenige dagen later kwam in een fotohandel een man, die een fototoestel wilde laten repareeren. Het bleek een der gestolen toestellen te zijn. De eigenaar van de zaak waarschuwde de politie, maar de dief, bemerkende, dat men hem wantrouwde, narn de vlucht. Hij wist zich tot heden schuil te houden, doch werd thans, op grond van het signalement van den fotohandela&r door de politie aan gehouden. Het bleek J. C. van B. uit Zwolle te zijn. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De fototoestellen zijn bij hem in beslag genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. WEER EEN LAWINE IN ITALIË. In de streek van Cuneo (Noord-ltalië) is een geweldige steenlawine neergekomen, die met ontzaglijk gedonder vijf boeren hutten van het plaatsje Tissone volledig bedolfi Drie kinderen, die in de hutten slie pen, en dertien runderen werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9