STADSNIEUWS LAATSTE BE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BSad Donderdag 10 April 1941 Q BELANGRIJKE O PUNTEN Monument voor de gesneuvelden bij de Haagsdie Schouw BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor de Vrouiv De Gas- en Electriciteitsdistributie Verspreide berichten Verduisteringsvoorschriflen zijn nog steeds van kracht □- Binnenland Huisraad door oorlogs geweld vernietigd Verandering in dienstuniform De moord op den Bredaschen koopman Buitenland De directie van de Stedelijke Lichtfabrie ken schrijft, ons: De eerste periode van ,de gas- en electri- teitsrantsoeneering is thans voor het groot ste deel der verbruikers geëindigd. Het is ons een genoegen te kunnen ver melden, dat over het algemeen genomen door de aangeslotenen volle medewerking is verleend om met de beschikbare kolen rond te komen. Dat neemt niet weg, dat de aan de Lichtfabrieken opgelegde rantsoenee- ringsmaatregelen het noodzakelijk hebben gemaakt in nog een flink aantal gevallen boetebrieven wegens overschrijding van het toegestane rantsoen uit te schrijven. Ter voorkoming van strenge maatregelen dringen de Lichtfabrieken er daarom nog maals op aan geen gas of electriciteit te verspillen. Raadpleegt regelmatig de aan wijzingen der bij u geplaatste meters! PLECHTIGE ONTHULLING OP ZATERDAG 26 APRIL A.S. Op Zaterdag 26 April a.s. zal nabij de Haagsche Schouw te Oegstgeest, terzijde van den Rijksweg het monument worden ont huld ter nagedachtenis van de gesneuvelden van het voormalige He Depot Infanterie alhier en het voormalige IVe Depot Bereden Artillerie. De onthulling zal des middags om drie uur plaats vinden door den generaal-majoor W. F. A. Hackstroh. Het monument zal worden overgedragen aan het gemeentebestuur te Oegstgeest, na mens hetwelk burgemeester A. J. v. Gerre- vink het zal aanvaarden. Bij de onthulling wordt medewerking ver leend door de Harmonie Kapel „Werkmans Wilskracht" en het zangkoor „Ex Animo". R. K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het praktisch, gedeelte van het examen voor de akte N VII (leerares huis houdkunde en waschbehandeling) slaagden de dames: H. A. Habbema, Amsterdam. A. M. de Jong, Leiden, W. M. C. van de Ven, Heerlen. Voor het praktisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer) slaagden de Zusters Sophronia van Mil en Veridiana van der Avoort, Oegstgeest en de dames: N. v. d. Boon, Bodegraven; M. Booy en J. Gesman, Alphen a. d. Rijn; H. M. A. Helmer, Amster dam; Th. M. A. Brunklaus, Breda; M. Ch. W. Snelder, Utrecht en H. P. Edel, Sneek. Wanneer men 's avonds tegen het invallen der duistenis door de stad wandelt, moet men herhaaldelijk constateeren, dat velen en vooral de bewoners van de buitenwij ken het niet zoo nauw meer nemen met de naleving der verduisteringsbepalingen. Wij meenen goed te doen door er aan te herinneren, dat deze voorschriften nog steeds van kracht zijn en dat de ingezetenen derhalve verplicht zijn ervoor te zorgen, dat hun woningen tusschen zonsonder- en zons opgang noch aan de vóór-, noch aan de achterzijde licht uitstralen. Ter voorkoming van onaangenaamheden zal men verstandig doen hierop even nauw lettend toe te zien als in de afgeloopen wintermaanden. Op de eerste pagina van ons Blad vindt men iederen dag de tijdstippen vermeld, waartusschen de verduisteringsbepalingen geldig zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen Farm's Poelierd-eryHooigracht 41, P.K. Koorsteeg 29, Leiden. Jac. van den Akker, Stomipwijkscheweg C. 95, Zoeterwoude. Handel in afbraak. HET DIACONESSENHUIS. De jaarvergadering. Gisteren werd de jaarvergadering gehou den van de Chr. Vereeniging voor Zieken verpleging „Het Diaconessenhuis" alhier. In de jaarverslagen werd dankbaar ge constateerd dat, ofschoon de huidige om standigheden zich in aanzienlijke mate de den gevoelen, het Huis voor bijzondere ramp .bewaard bleef. Het aantal in 1940 opgenomen patiënten beliep 1992; het aantal verpleegdagen 37978; het aantal operaties 1180. De rekening over hetafgeloopen jaar werd goedgekeurd en den penningmeester werd décharge verleend. De periodiek aftredende leden der veree- nigng mevrouw H. C. van Nesvan der Pol en mr. L. Sprey werden herkozen, ter wijl als voorzitter werd herkozen prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. GEM. ZANGVEREENIGINGEN EN MANNENKOREN. De 18de jaarvergadering. GEVESTIGD: E. B. Balm, kraamverpleegster, K. Morschweg 104 J. Bastiaan, dienstbode, Oude Singel 164 P. Been, dienstbbode, LammeVmarkt 5 Wed. A, M, RemptBodde en fam., Boorhaave- laan 2 J. de Boer, elec.tr. gen. lasscher, Dief- steeg 14 W. K, Broekhuizen, kantoorbediende. De Sitterlaan 26a A. Dörgelo, hulp in de huish., Fagelstraat 16 H. J. Dijs en fam.. commies NB., Lage Morschweg 25 I le Febre, huisschilder, Oeerestraat 12 A. M. J. van Grieken, Breestraat 145a T. W. S. M. Gründémann, Lorentzkade 32 C. H. Hane- veld en fam., schipper, Heerengracht 8 J. R. Hardebol en fam., gem.-veldwachter, Nieuwe- Rijn 92a A. J. A. ten Have. kantoorbed., R.- en Schiekade 28 G. de Kleijn—Van Hecke en fam., Kruisstr. 13 C. M. E. Hommes, Melcb. Treublaan 53 K. L. Jongeneel en fam.. be drijfsleider, Stationsweg 21a J. B. W. M. de Koning, leider A.D., Marienpoelstr. 17a W. Kryger en fam„ verpleger, Hoogl. Kerkgr. 17 Wed. H. B. de BruijnKupfer, Warmonder- weg 25 J. Laman, ijzerhandelaar. Zoeterw. Singel 92 E, Looho, v. d. Brandelerkade 18 G. Luca, Hoogl. Kerkgr. 5 P. v. Mameren, bouwk. opzichter, Melch. Treublaan 53 C. J. van der Meer, chauffèur, Breestr. 145a A. Mostert en fam., metaaldraaier, Hooigracht 105a D. van Mourik, dienstbode, Rapenburg 36 A. A. van Nood, graanhandelaar, Wasstr. 56 W. Pet, Rijnsb.weg 147 C. Planjer, huis houdster, Bloemmarkt 2 M. de Raaij, Roo- denburgerstr. la L. S. WilschutRemigius, L. Morschweg 77 D. Rosema, straatventer, Janvossensteeg 59 A. Rozema, leerl.-verpleeg ster. Rijnsb.weg 10 Wed. H. L. Ouwehand Van RUn, Uiterstegr. 80 V. G. H. A. Rijsdijk. Groenhovenstr. 6 C. L. van Seggelen, maga- zijnkn. zaalh., De Sitterlaan 102 G. Terpstra en fam., onderwijzer, Const. Huygenslaan 45 A. Vaneman, dienstbode, Lammermarkt 27 I. Venema, verpleegster, Rijnsb.weg 10 V. E. Venema, part. verpleegster, Stationsweg 35 A. Vogelesang, verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. van 'tWout, dienstbode, Plantage 12 A. Zandbergen en fam., landarbeider, Haarl.weg 63b G. J. van Zeist, Steenstraat 59. VERTROKKEN. Th. van Aarle, Rotterdam, Virulyplein 21 M. ValburgBecker, Oegstgeest, Rijnsb.weg 152 W. van Beest, Rotterdam, Mecklenb.plien 6 M. M. van Bemmelen, Zoeterwoude, Schenkelw. C 76 rd L. van Bergen, Oegstgeest, Gevers- straat 26 A. M. Blokker, Den Haag, Franken- straat 36 E. P. M. Broers, Naaldwijk, Rem- brandtstr. 7 J. W. R. Brueren en fam., Val kenburg, L., Koninginneweg 5 M. A. de Bruijn, Alkemade, B 308 E. J. Budding en fam., Amsterdam, v. Speijkstr. 37 HI J. K. Buis, Wassenaar, L. Kerkdam 54 L. M. Chaudron en fam., Haarlem, Timorstr. 154 G. Cleij, Den Haag, Vogelkersstr. 18 C. Oolpa, Oegstgeest. Duivenvoordestr. 47 B. Corts en fam., Noordwijk, Atjehweg 17 B. A. Donk, Amsterdam, Balbaostr. 11 W. Duk, Gronin gen, Frieschestr.w. 57 N. van Dijk, Alphen a. den Rijn, Gnephoek 11 L. Dijkstra en fam.. Oegstgeest, Kempenaerstr. 90 H. P. Edel, Sneek, Klelnzand 14 ,H. H. Erdbrink, Am sterdam, P. de Hoochstr. lObv K. Fluiter, Koudekerk a/d. Rijn, Prïnseschouw B 198 C. W. Geerling, Rotterdam, Nobelstr. 75 S. van Geldere, Den Haag, Arnhemschest-r. 78 F. M. van Gent, Eindhoven, Aalsterweg 131e W. Geuke, Haarlem, Wilgenstr. 69 W. de Graaf, Voorschoten, Papenlaan 50 C. P. Har- teveld, Alkemade, Dorpstr. A 34 M. C. -J. Heemstra, Haarlem, Verspronclcweg 92 H.' M. A, Helmer, Amsterdam, v. Eeghenstr. 18 E. J. Hofdijk, Assen, Dr. Nassaulaan 12 W. van der Horst, Haarlem, v. Zeggelenstr. 102 D. L. Jongerheld, Meppel, Nyeveenscheweg 81 H, Kamphof, Texel, Pr. Hendrikpolder H 21 Ph. Kempers, Wieririgen', Koningsweg 23b C. Ker- ger en fam., Schiedam, Fr. Haverschmidtlaan 5 J. M, Kielstra, Amsterdam, Oranje Nassauln. 19 W. F. van Klaveren, Amersfoort, So ester - weg 364 E. C. B. Knelange, R. .nzaterwoude, Heerenweg 56 K. L. Korenhofff en fam., Wassenaar, Rijksstr.weg 165a- J. Kukler en fam., Oegstgeest, H. Morschweg 84 G. van Leeuwen. Driebergen, Rijsenburg, Akker 25 J. van der Meer, Oegstgeest, Oranjelaan 7 E. H. Mühleisen, Rotterdam, Heemraadsingel 337 W. Z. Mulder, Oegstgeest, Emmalaan 40 A. C. M. de Mulder, Den Haag, Tolleristr. 115 M. E. van Meijden, Noordwijk, Atjehweg 17 H. J. L. de la Patra Rotterdam, Beijerland- schelaan 47 T. O. Polanen, Bergen-op- Zoom, v. Dedemstr. 38 H. Pijpers, Alphen aan den Rijn, Bloemhofstr. 31 M. Raaphorst, Oegstgeest, Rcgentesselaan 26 H. Rietkerk, Wassenaar-, Schouwweg 81 A. Ruijgrok, Ap- pingedam, Dijkstr. 48 L. A. H. Simonls. Den Haag. Hekkelaan 108 J. L. Sleiffer, Wleringen. Koningsweg 23b M. C. W. Snelder, Utrecht, Kruisweg 9 A. Speelman. Overschie, Delft- weg 62 A. Spruit en fam.. Warmond, Padox- laan 16 D. W.Ste^nhorst, Katwijk, Noord- MAAK GEBRUIK VAN UW PEULVRUCHTENRANTSOEN. Maar...., op de juiste wijze! De vleeschlooze maaltijd kan door peul vruchten prachtig worden gecompleteerd, want een erwten- of boonensoep, een stamppot met peulvruchten of een maal tijd, waarin de boonen worden gegeten met de een of andere saus, bevat ten min ste evenveel eiwit als de anders gebruike lijke portie vleesch! Het plantaardige eiwit van peulvruchten, dat niet zoo.volwaardig is als dierlijk eiwit, komt evenwel e'erst volkomen tot zijn recht, wanneer dit laatste eiwit er aan wordt toe gevoegd. Daarom moeten we dus niet alleen gebruik maken van ons peulvruchtenrant soen, doch de boonen of -erwten waar mo gelijk bereiden onder toevoeging van meik of taptemelkpoeder; op deze wijze wordt een beter geheel verkregen. De lange kooktijd kan sterk worden be kort door de peulvruchten lang te laten weeken (12 a 24 uur) en door" êr dadelijk bij het opzetten een klontje vet of boter bij te voegen; toevoeging van dubbelkoolzuré soda daarentegen is zeer ongewenscht, want daardoor gaat er. vitamine B 1 verlo ren. Wanneer men de hooikistmethode toe past, worden de B-vitamines niet geschaad. Een smakelijk recept, dat, daar het een eenpansgerecht is, voor dezen tijd zeer practisch is (brandstofbesparing) volgt hier; Stamppot van koolraap met bruine boo nen (4 personen). (Recept van Martine Wittop Koning). 1 kg. aardappelen, 200 gr. (2 ons) bruine boonen, 3/4 kg. kool raap, 4 dl. (4 kleine theekopjes) melk, eventueel 75 gr. (3/4 ons) vet rookspek, wat zout. Laat de boonen reeds een dag te voren gaar worden met het voor dien dag be stemde peulvruchtengerecht (b.v. bruine boonensoep); schep ze met een schuim spaan uit en bewaar ze; reken bij het uit scheppen, dat de oorspronkelijke 2 ons peulvruchten door het koken ongeveer het dubbele zijn geworden en er dus 400 gr. (ongeveer 5 kleine theekopjes) bewaard moeten worden. Zet de geboende, gewasschen, in parten gesneden aardappelen op mét een bo dempje kokend water, leg er de geschilde, in reepjes gesneden koolraap op en laat beide in de goed gesloten pan op een zacht vuur gaar en bijna droog koken C/2 uur). Bak in tusschen het in dobbelsteentjes ge sneden spek in de koekenpan uit. Giet bij de gare groente en aardappelen de melk, laat ze vlug aan de kook komen en stamp er de aardappelen en de kool raap mee fijn. Roer er losjes de koude bruine boonen, de spekkaantjes en het spekvet door, laat alles samen nog even flink heet worden en maak het op smaak af met wat zout en misschien wat peper. Tenslotte nog een wenk voor een smake lijke, pittige broodbelegging, waarnaar tegenwoordig door zoovele huisvrouwen wordt gezocht. Een hoeveelheid koude boo nen, fijngewreven en vermengd met een gefruit of een geraspt uitje, een fijngesne den augurk, wat mosterd of wat peterselie, kan niet alleen een smakelijke, maar te vens een zeer voedzame broodbelegging vormen, die door den grooten rijkdom aan koolhydraten brood spaart! Maak dus gebruik van Uw peulvruchten^ rantsoen, maarop de juiste wijze! MANYA BEUKMAN. duiïLstr. 51 E. N. E. Thijssen, Amersfoort, Nassaulaan 3 J. Tonissen, Rotterdam, Oranje- boomstr. 149 c J. C. Tuns, OuloovC.a., Dorpstr. 13 c Wed. B. B. BressonTybring en fam., Laren, N.-H., Der Kinderenlaan 3 W. M, Veg- terVan Ulden, Den Haag, Amandelstr. 25 L, L. J L. van de Velde, Almelo, Tuinstr. 70 C. M. D. Vendrlk, Warmond, Heerenweg A14 A. V. van Wageningen, Koudekerk a/d. Rijn, Honsdijk A 19 H. Weber, Wassenaar, Rijks straatweg 420 L. W. Willems en fam., Oegst geest, Haarl.trekvaart 22 J. Winkels, Rotter dam. Mathensserlaan 255 P. E. Winkler en fam., Den Haag, Emmastr. 239 A. L. de Wolf, Hilversum. Sumatralaan 34 R. IJzerman. Bloemendaal. Mandadlaan 6 J. van Zc'Jst, Hengelo, O., Breukweg 38. OVER HET ALGEMEEN GOEDE MEDEWERKING. helpen U bij Uw dagelijksche wandeling: le: een heerlijk voetbad; 2e: een pijnlooze voetbehande ling; 3e: een weldadige massage. HAARLEMMERSTR. 67 - TELEF. 21954 1509 (Ingez. Med.) EDEN OP TERUGREIS NAAR ENGELAND. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, is Dinsdag, naar United Press meldt, per vliegtuig in Lissabon aan gekomen, vanwaar hij terstond naar Enge land is doorgereisd. MEXICO NEEMT SCHEPEN IN BESLAG. Het Mexicaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft, volgens UP., bekend gemaakt, de regeeringen van Duitschland en Italië verwittigd te hebben, dat de Mexi caansche regeering gedwongen is de in Mexicaansche havens liggende 12 Italiaan- sche en Duitsche schepen in beslag te ne men. Dit is noodzakelijk geworden door de tengevolge van den oorlog sterk gestoorde neutrale scheepvaart en de bezorgdheid, dat daden van sabotage zouden voorkomen. De nota zegt, dat Mexico bereid is na den oorlog een schadeloosstelling met rente voor de schepen te betalen. MEN NEME ZE DUS STIPT IN ACHT! Bovengenoemde Ring hield haar 18de jaarvergadering in het gebouw „Nathanaël" waar 10 der aangesloten vereenigingen ver tegenwoordigd waren. Om kwart over acht opende de voorzitter den heer G. Goedhart deze vergadering met het lezen van Psalm 43 en gebed. Vervolgens heette hij de aanwezige afge vaardigden welkom, en bepaalde zich een oogenblik bij de moeilijke tijdsomstandig heden, waarin de vereenigingen maar ook het Ringbestuur hebben verkeerd. Gelukkig gaat het weder in stijgende lijn. Hierna bracht de secretaris, na het voor lezen der notulen zijn 18de jaarverslag uit, dat tevens zijn laatste zal zijn. Ook de pen ningmeester bracht zijn jaarverslag uit; er is een klein batig saldo. Eveneens gaf de biblothecaris een overzicht van het gebruik der muziek over 1940. Alle heeren hadden den dank der vergadering in ontvangst te nemen voor hun bemoeiingen in het afge loopen jaar. De kasnazieners hadden de boeken en bescheiden van den penning meester in goede orde bevonden. Bij de ver kiezing werden de voorzitter, penning meester en bibliothecaris, respectievelijk de heeren Goedhart, Zitman en Waasdorp met algemeene stemmen herdkozen. In de plaats van den secretaris C. B. v. d. Zeeuw, die zich niet meer herkiesbaar kon stellen, werd gekozen de heer J. Renee van Voor hout. De secretaris de heer C. B. v. d. Zeeuw werd uit erkentelijkheid voor zijn velen ar beid gedurende 18 jaar, onder applaus tot lid van verdienste benoemd. De contributie over 1941 werd weder bepaald op 10 cent per lid. Besloten werd in de maand Juni weder een Zangersavond te houden, waarvoor zich staande de vergadering reeds 9 vereenigin gen opgaven. Waar er verder niets was voor deze vergadering, sloot de secretaris haar op de gebruikelijke wijze. De wethouder van fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd Zaterdagmor gen spreekuur te houden. Met ingang van morgen is de heer H. J. Dijs, commies bij de Ned. Spoorwegen te Den Haag, als zoodanig overgeplaatst naar het station alhier. De Staatscourant bevat een besluit van den se ere taiis-g en er aal van het departe ment van financiën met betrekking tot het in huurkoop gegeven huisraad en met be trekking tot het huisraad, dat tot zekerheid in eigendom was overgedragen, dat door het oorlogsgeweld is vernietigd. In het kort komt de regeling op het vol gende Indien op grond van de regeling inzake huisraad 1 een bijdrage wordt vastgesteld, welke mede betrekking heeft op goederen, die in huurkoop waren gegeven óf tot zeker heid in eigendom waren overgedragen en geheel verloren zijn gegaan, wordt aan den huurverkooper resp. aan dén schuldeischer een gedeelte van die bijdrage toegekend ten beloope van 50 pCt. van het bedrag, dat de huurverkooper resp. de schuldeischer ter zake van den huurkoop der goederen, resp. terzake van de schuld, tot welker zeker heid de goederen zijn overgedragen; nog te vorderen had op het oogenblik van het verloren gaan der goederen, eventueel ver minderd met hetgeen sindsdien van de schuld mocht zijn teniet gegaan. De be doelde toekenning aan huurverkooper en schuldeischer blijft beperkt tot 50 pCt. van de geliesle aan den schuldenaar op grond van de regelen inzake huisraad 1 toege- j kende bijdrage Indien meerdere huurkoo- pers of schuldeischers opkomen ter zake van dezelfde bijdrage wordt het voor hen be schikbare bedrag naar evenredigheid onder I hen verdeeld. Zijn de bovenbèdoelde goederen niet ge heel verloren gegaan, dan wordt aan den huurverkooper of schuldeischer geen aan spraak toegekend. Het bedrag, dat aan den huurverkooper of schuldeischer wordt toegekend, wordt hem in contanten uitbetaald in mindering van de aan den huurverkooper of schulde naar toe te kennen bijdrage, en wordt be schouwd als gedeeltelijke afbetaling op het totaal van het verschuldigde bedrag. De huurverkooper of schuldeischer, als boven bedoeld, is op verlangen van den huurkooper resp. schuldenaarverplicht een soortgelijke overeenkomst als de vroe ger geslotene aan te gaan tot ten hoogste het dubbele van het bedrag, dat aan den huurverkooper resp. schuldeischer uit de bijdrage is toegekend. In verband met bovenstaande regeling, wordt er door den secretaris-generaal van het departement van financiën met nadruk op gewezen, dat zij, die aanspraak maken op toekenning van een deel der bijdrage in de huisraadschade als bovenbedoeld en nog geen -f-formulier indienden bij de bevoeg de schade-enquête-commissie, zulks voor 20 April a.s. alsnog moeten doen. De f-formu- iieren zijn bij de schade-enquête-commissie gratis te verkrijgen. Belanghebbenden moeten er ernstig reke ning mee houden dat eventueele na 20 April binnengekomen f-formulieren waar schijnlijk niet in behandeling zullen worden genomen. KLEEREN VATTEN VLAM. Gisteravond was een 77-jarige inwoonster van Middelburg bezi^ 'nsar oo fe poken, toen haar kleeren plotseling vlam vatten. Met ernstige brandwonden moest zy naar het ziekenhuis worden overge bracht. Vanmorgen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Veldwachter moet de kosten zelf betalen. UITSPRAAK CENTRALE RAAD VAN BEROEP. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van den veldwachter H. Krulthoff te Vreeswijk tegen het college van B. en W. van Vreeswijk. Het betrof hier de behandeling in hooger beroep van een zaak, welke voor het ambtenarengerecht is geweest en waarbij dit college te beslissen had over de vraag, of de kosten van de wijzigingen, welke op last van de overheid in de dienstuniform moes ten worden aangebracht, door de gemeente moesten worden gedragen dan wel of de veldwachter deze onkosten moest betalen uit een bedrag van honderd gulden, dat hem is toegedacht om niet alleen een uniform aan te schaffen, maar ook om uit dit bedrag de onderhoudskosten te bestrijden. Het ambtenarengerecht besliste, dat de wijzigin gen in de uniform door den veldwachter zelf moeten worden bekostigd en wel uit het hem jaarlijks verstrekte bedrag van honderd gulden. De centrale raad van beroep ver klaarde klager heden niet ontvankelijk in zijn beroep en onderschreef de motleven van het ambtenarengerecht, welke tot bovenge noemde beslissing had geleid, ten volle. WAT HET ONDERZOEK UITWEES. Zooals. men weet is in November de koop man P. van A. uit Breda te Rotterdam ver moord. Uit het onderzoek blijkt, dat zekere J. H. J. D,, uit Amsterdam, en zekere S. uit Rotterdam aan den koopman uit Breda textielgoederen te koop hadden aangebo den. Achteraf staat vast, dat zij geen goe deren bezaten, doch dat hun verhaal slechts was voorgewend, om ln aanraking te komen met een kapitaalkrachtig persoon. Via een Bussumschen koopman, die in deze affaire waarschijnlijk wel vrijuit gaat, is Van A. uit Breda naar Rotterdam gelokt. De Bussumer werd in het café te Rotterdam achtergelaten, waarna S., D. en Van A. samen naar de woning van eerstgenoemde gingen. Hier heeft men Van A. onverhoeds met een smidshamer op het hoofd geslagen. Het onderzoek wees uit, dat deze hamer eenige dagen voor den moord lis gekocht. De hamer is na den moord weggeworpen, maar kon nog door de politie opgespoord worden. Toen Van A. dood was, is het lijk beroofd van het geld en de voorwerpen van waarde. Het geld werd behouden, de op het lijk ge vonden goederen echter vernietigd, om ontdekking te voorkomen. Ten slotte werd het. lijk van Van A. begTaven. Op Woensdag 13 November 1940 kwamen S. en D. weer samen en hebben zij afge- sproken, hoe zij bij eventueele ontdekking van den moord zouden handelen. Hierbij werd overeengekomen, dat S. bij ontdek king alle schuld op zich zou nemen en zou voorgeven, dat Van A. tijdens een twist was gedood. Vast kwam te staan, dat S. en D. met alle geraffineerdheid hun plannen hebben gemaakt en uitgevoerd. Zoo heb ben beiden hun costuum na den moord laten stoomen om eventueele bloedsporen weg te krijgen. D. nam zelfs de' voorzorg dit costuum daarna nog te verbergen, maar het is gelukt dat costuum nog ln beslag te uemen. Op grond van hetgeen tot heden van deze zaak bekend Is geworden, kan wel aangenomen worden, dat alleen S. en D. bij het misdrijf betrokken zijn. VERDERE BEPERKING VAN DE AFLEVERING VAN IJZER EN STAAL. Tot nu toe bestond voor aflevering van walserijproducten in de gewone handels kwaliteit de regel, dat een handelaar zonder vergunning van het rijksbureau voor ijzer en staal aan den verbruiker per maand 4 pet van de hoeveelheid mocht afleveren, welke hjj in 1939 uit den voorraad aan dien ver bruiker had afgeleverd tot een maximum van 500 kg. In verband met de voorraadpositie van dit materiaal is genoemd percentage van 1 April j.l. af verlaagd tot 2 pet. en het maximum tot 100 kg. MAXIMUMPRIJZEN VAN ZOETWATER- VÏSCH. In verband met de vastgestelde maxi mumprijzen voor zoetwatervisch wordt er de aandacht van het publiek op gevestigd, dat baars, snoek en snoekbaars, voor welke vischsoorten de gesloten tijd inmiddels is ingegaan, tot 1 Juni a.s. niet mogen wor den verkocht. Barbeel, blankvoorn, brasem, karper, kol- blei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en winde waarvoor de gesloten tijd 21 dezer ingaat, mogen gedurende het tijdvak van 27 April tot en met 31 Mei eveneens niet worden verkocht. MATSOEOKA VERTREKT 13 APRIL UIT MOSKOU. Volgens een officieel telegram, dat op het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen, zal de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka definitief op 13 April Moskou met de Si- berië-expres ver en en op 20 April op het grensstation Mansjoeli aankomen. Vandaar uit zal hij naar Dairen doorreizen, van waar hij bij gunstig weer per vliegtuig direct naar' Tokio zal vliegen. Zou het weer niet gunstig zijn. dan zal Matsoeoka vnn n^ren uit per schip verder reizen. In eeoka pier vliegtuig doorgaat, wordt hi, "3 April in Tokio verwacht. (D.N.B.) 2—1 DUITSCH SCHIP DOOR DE BLOKKADE. De Duitsche vrachtboot „Hermes" (7200 ton), heeft de Engelsche blokkade gebro ken en is de haven van Rio de Janeiro bin- nengeloopen. Het had 3746 ton goederen van groote waarde bij zich, o.a. een vlieg tuig en ongeveer 50 auto's. (D.N.B.) DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert de verliezen in de maand Maart be nevens die, welke niet in de voorgaande lijsten opgenomen zijn. Daaruit blijkt, dat aan het Grieksche front het aantal gesneu velden bedroeg 3102, van wie drie Albanee- zen, gewonden 6031. vermisten 7483. In Noordafrika: 58 dooden, 108 gewonden. 24 088 vermisten. In Oostafrika: 159 dooden 383 gewonden, 645 vermisten. Bij de mari ne :48 dooden. 104 gewonden, 641 vermis ten. Bij de luchtmacht: 33 'dooden, 44 ge wonden, 298 vermisten. (Stefani). Zondag 20 April a.s. herdenkt de heer M. J. F. Bosman, conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramweg Maatschappij Den HaagWassenaarLeiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. De bouw van de Spoorhavenbrug wordt niet uitgevoerd door de firma H. C. Heems- j kerk en W. Oudshoorn alhier, doch door den aannemer H. C. Heemskerk. Onder den naam van Radio-sterren parade wordt op den 2den Paaschdag in de groote Stadszaal een tweetal voorstellingen gegeven, waaraan tal van door de radio be kende artisten hun medewerking verleenen. Wij noemen slechts de namen van Bob Scholten, Eddy Walls, Jetty Cantor. Jacques Gerlach, Hans Snel en Isja Rossican, die stellig in staat zijn het publiek een vroolij- ken middag en avond te bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2