De strijd is begonnen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Haandag 7 April 1941 Belgrado driemaal gebombardeerd J* Wat doen de Kroaten Bulgarije hoopt buiten den oorlog te kunnen blijven Matsoeoka naar huis Staatsgreep in Irak Een Italiaansche uiteenzetting Uit Amerika Een verklaring van von Ribbentrop Laatste Berichten Binnenland Buitenland Bommen op Bulgarije Bommen op Roemenië Belgrado wordt ontruimd Waveil opperbevelhebber van Britsche troepen in Griekenland Gisteren is op den Balkan den strijd be gonnen en allereerst, naar het D.NJB. meldt met aanvallen van sterke afdeelingen ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers van de Duitsche luchtmacht op kazernes, vliegvelden en andere voor den oorlog ge wichtige doelen in Zuid-Slavië. Belgrado werd zwaar getroffen. Tal van groote branden werden waargenomen, o.a. staat het station in brand. Het vliegveld en in de stad gelegen kazernes, waaronder die van de lijfgarde, werden met goed gevolg gebombardeerd. Tien vijandelijke jacht vliegtuigen werden daarbij omlaaggescho- ten. Bij den tweeden luchtaanval op Bel grado, die vroeg in den middag geschiedde, werden opnieuw militaire doelen gebom bardeerd; bij de nog niet gebluschte bran den waren tal van nieuwe en "groote geko men. Een pontonbrug, die pas kort geleden voor troepentransporten was gelegd, werd door bomtreffers vernield. Deze brug, die ten Oosten van de stad ligt, is van buiten gewone strategische beteekenis. Met andere bommen werd nog brug- én goederenmate riaal, dat zich in de nabijheid bevond, ver nietigd. Tusschen 17 en 18 uur volgde met sterke afdeelingen een derde aanval op Belgrado. Reeds bij de nadering zagen de bemannin gen der vliegtuigen talrijke branden en zware vernielingen aan vliegvelden, kazer nes, bruggen en verkeersinstallaties. Zij bombardeerden nog eens met succes de overige voor den oorlog belangrijke instal laties. In totaal werden acht groote en tal rijke kleinere branden waargenomen. Op een plaats scheen een brandhaard zich bijzonder sterk ut te breiden. De Duitsche jagers schoten talrijke vijandelijke vlieg tuigen neer. Ook radiostation en telegraaf kantoor zijn getroffen. Een buitengewoon belangrijk verkeers knooppunt ten Noordwesten van Agram werd met succes gebombardeerd. Hierbij werden in den spoorwegdriehoek een vol treffer en op den spoorweg twee zware treffers geplaatst. Bij de acties van het Duitsche luchtwa- pen zijn, volgens nadere berichten, in to taal slechts vier vliegtuigen verloren ge gaan, terwijl de vijand in totaal 81 vlieg tuigen verloor. Tezelfdertijd vielen Italiaansche ge vechtsvliegers vliegvelden in Herzegowina aan, eveneens met groote doeltreffendheid. De haven .van Spalato werd buitenge woon zwaar gebombardeerd, waardoor ont zaglijke branden ontstonden. Op het vliegveld van Mostar werden de startba nen en Installaties vernield. Ook de haven installaties en magazijnen van Cattaro en talrijke daar voor anker liggende sche pen werden bij deze gelegenheid ge troffen. Intensief was ook de Italiaansche verkenningsactiviteit, die den geheelen dag het Adriatische gebied controleerde. Na het overschrijden van de Servische en Grieksche grenzen kwamen de troepen van het Duitsche leger in den loop van den dag gisteren overal in contact met den vijand. Ondanks het moeilijke terrein en het door den vijand geboden verzet rukken zij volgens plan op. De opmarsch van het leger wordt doeltreffend door het luchtwa- pen ondersteund. In het Stoema-dal in Griekenland werd op taaien tegenstand gestoten. Het spoorverkeer tusschen Zuid-Slavië en Roemenië was Zaterdagochtend weer geheel verbroken. Uit Temesvar seint het D.N.B. In den loop van den ochtend trachtten afzonderlijke Zuid-Slavische vliegtuigen bomaanvallen te doen op Temesvar, Arrad en andere plaatsen in het Roemeensche ba naat. Ze richtten echter geen noemens waardige schade aan. Duitsche vluchtelingen die gisterochtend de Roemeensche grens overschreden heb ben meegedeeld, dat Zondagochtend vroeg in ettelijke Zuid-Slavische plaatsen ajle be langrijke Duitsche personen van hun bed werden gelicht en als gijzelaars in arrest gesteld. De arrestaties geschiedden onder bedreiging met den dood. Het Duitsche volk ziet vooral geen'reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets. Het Duitsche volk zal thans evenwel met die Servische misdadigersclique te Belgrado afrekenen, die meent, den Balkan voor de tweede maal ter beschikking te kunnen stellen van den Britschen aanslag op den vrede in Europa. Daar ik het nu nogmaals moet beleven, dat pogingen, gedurende acht jaar onder nomen, tot opbouw van een vriendschap, weer vergeefsch zijn, heb ik besloten 'tot herstel van dragelijke betrekkingen en een orde in dit deel van Europa, die ook reke ning houdt met de volksche beginselen, in overeenstemming met de opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegenwoor diging van de Duitsche belangen toe te ver trouwen aan de kracht, die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen in staat is recht en reden in bescherming te nemen. Het Duitsche rijk bevindt zich sinds van ochtend in strijd met de usurpators van Belgrado en in strijd met de formaties, die Groot-Brittannië weer tracht van deh Bal kan uit te laten oprukken tegen den vrede in Èurc-pa. De Duitsche weermacht zal de wapens in deze gebieden éérst dan neerleggen, als het troepje samenzweerders definitief ten val is gebracht en de laatste Brit ook in deze stre ken het vasteland heeft verlaten. Mogen de ongelukkigerwijs verblinde vol ken inzien, dat zij dit slechts te danken hebben aan den ergsten „vriend", die het vasteland in driehonderd jaar heeft bezeten en bezit: Engeland. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het innerlijk besef, dat zijn leiding alles heeft gedaan, wat men- schelijkerwijs gesproken mogelijk was, om het dezen twist te besparen. Van de Voor zienigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoedt en zegent als tot dusver. Get. ADOLF HITLER. Voorts meldt het D.NB. nog, dat Engel schen de vliegvelden van Zuid-Slavië heb ben bezet en de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft, na ruggespraak te hebben gevoerd met presi dent Roosevelt, verklaard, dat de Ameri kaansche regeering zoo snel mogelijk zorg zal dragen voor het leveren van oorlogs materiaal en ander materiaal uit de Ver- eenigde Staten aan Joegoslavië. De bevro ren saldi zijn ontdooid. De Engelsche troepen omvatten Engel- schen, Australiërs en Nieuw-Zeelanders. De Kroatische nationalistenleider dr. Ante Pawelitsch, die steeds voor een vol ledige vrijheid van Kroatië opkwam en daarom heeft moeten uitwijken, heeft, zoo meldt D.N.B.door middel van een Kroati- schen vrijheidszender der Bestasja (burger wacht) een oproep tot het Kroatische volk gericht, waarin hij herinnert aan de jaren lange onderdrukking door de Serviërs. Ge durende twintig jaar, aldus de oproep, heeft het Kroatische volk de ergste onder drukking ondergaan en duizenden Kroaten die hun volk niet wilden verraden, hebben dit met den dood moeten betalen. De Oetasja ;s opgericht om tegen- deze misda dige politiek van Belgrado op te treden en besloten geweld tegenover geweld te plaat sen. In weerwil van de ruwste vervolging heeft de Oestasja steeds meer aanhangers gekregen. Thans slaat het uur van de vrij heid voor de Kroaten. Zij zullen strijden voor de reorganisatie van Europa aan de zijde der spilmogendheden- en daarmede voor hun bevrijding. In een andere uitzending wordt gezegd: „Matsjek is niet langer onze leider en heeft niet meer het recht uit naam van het Kroatische volk te spreken." De zender maande de Kroaten vervolgens aan, de Duitschers niet te ontvangen als vijanden, maar als vrienden en bevrijders. De vereeniging ter verdediging van den Kroatischen haard „Arvatskf Domobran", heeft uit naam van 200000 in Zuid-Amerika levende Kroaten, den Fuehrer per telegram om hulp gevraagd tot het herstel van een vrij en onafhankelijk Kroatië. Dit telegram v/ordt besloten met. „leve Duitschland, de Fuehrer en een vrij, on afhankelijk Kroatië.", MAAR IS OP ALLES VOORBEREID. Met ingang van gisteravond is voor Bul garije de algeheele verduistering ingevoerd. De jeugd van1 Sofia trok gisteren, aldus D.N.B.door de straten om aan haar be langstelling voor de groote gebeurtenis uiting te geVen. Voor het militaire Casino en voor de gezantschappen van Groot- Duitschland uitten ze kreten van protest tegen Zuid-Slavië en Griekenland en juich ten ze voor den Fuehrer en den Duce. Duit sche soldaten, die voorbij kwamen, werden geestdriftig toegejuicht. De spreker voor de radio te Sofia heeft gisteren gezegd dat Bulgarije, nu de wa pens het woord hebben, slechts een kalme én opmerkzame waarnemer kan zijn. Bul garije zal alles doen wat het kan, om het land de beproevingen van den oorlog te sparen. Zou het echter gedongen zijn te strijden, dan zullen de gebeurtenissen het niet onvoorbereid vinden. Integendeel, de Bulgaren zijn bereid hun land met alle middelen en offers, die van hen zullen wor den gevraagd,' te verdedigen.. De dappere Bulgaarsche troepen zijn modern uitgerust. De verzorging van de troepen met munitie en levensmiddelen is prachtig georgani seerd. Om hun bekwaamheid te bewijzen en om overwinningen te behalen .behoeven zij niet op problematische hulp uit verre overzeesche landen te wachten. Diegenen echter, die uitsluitend op overzeesche" hulp rekenen, zullen een wreede ontgoocheling beleven, want ze zullen snel tot de over tuiging komen, dat zoo'n belofte gemakke lijk te geven is, doch moeilijk te houden. Bogiloff, de minister van financiën, heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend aangaande een buitengewoon crediet van 2.2 milliard lewa voor de belangen der lands verdediging. VERDERE BESPREKINGEN. Eden en generaal Dill vertoeven nog te Athene. Volgens den Londenschen nieuwsdienst worden de besprekingen tusschen. de gene rale staven van Turkije en Engeland te Ankara voortgezet. De Britsche commissie zal binnenkort naar Thracië vertrekken, om de vestingwerken aldaar te bezichtigen. De Duitsche ambassadeur to Ankara von Papen, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Turkschen minister van buiten landsche zaken, Saradjogloe. (D.N.B.) Matsoeoka en de rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, heb ben Zaterdagmiddag opnieuw een onder houd gehad. Daarna verliet de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken de rijkshoofdstad van het Anhalter station. Von Ribbentrop nam hier op de hartelijkste wijze afscheid van den hoogen Japanschen gast. United Press meldt uit Londen: Berich ten, die hier binnenkomen, bevestigen, dat in Irak een staatsgreep heeft plaats gehad, waarbij Emir Abdoella Ham wegens land verraad is afgezet en een nieuwe regeering, van nationale verdediging, is ingesteld, on der leiding van den vroegeren minister-pre sident Sayid Rasjid Ali el Kailani. De staatsgreep had plaats tijdens de af wezigheid van den regent uit de hoofdstad en tijdens het recès van het parlement. De ministerpresident generaal Taha el Hasch- Reeds sedert de eerste dagen der samen werking van Simowitsj heeft de spil zoo schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani begrepen waarheen de staats greep zou leiden. Ondanks het feit, dat de bedoelingen van Simowitsj volkomen dui delijk waren, heeft de spil onder de door hoog verantwoordelijkheidsgevoel gedragen leiding van Mussolini en Hitier de crisis geen overijld verloop willen laten nemen. Zij heeft Simowitsj tijd willen geven om na te denken over het waanzinnige avontuur, waarin hij zich wierp, vooral echter den anderen politieken krachten van Zuid- Slavië tijd willen geven om in Belgrado met haar aanzien en vérstand te intervenieeren. Na een verwijzing naar de mobilisatie in Zuid-Slavië en de Engelsche troepenlandin gen in Griekenland, zet de medewerker van Stefani uiteen, dat onder deze omstandig heden ieder verder dralen den tegenstan ders ten goede zou zijn gekomen. Hitier heeft daarop besloten zijn toevlucht te ne men tot het eenige middel, dat tegenover lieden van het slag Simowitsj toegepast kan worden, n.l. het geweld. Het is nutteloos, zoo schrijft de medewerker in dit verband, hieraan toe te voegen, dat Italië en Duitschland tijdens de geheele Zuid-Slavi sche crisis in het nauwste voortdurende contact hebben gestaan en dat de Italiaan- sche-Duitsche solidariteit op dit gebied van den oorlog, evenals op alle andere, totaal is. De medewerker van Stefani wijst vervol gens nogmaals op de voordeelen, die Zuid- Slavië zou hebben getrokken uit toetreding tot het driemogendhedenpact. Hij schrijft, dat Zuid-Slavië reeds op 27 Maart een vij and was van de spil en den tijd tusschen 27 Maart en 6 April gebruikt heeft voor militaire voorbereidingen. De verantwoorde lijkheid voor het op den Balkan vergoten bloed rust op de Engelsche regeering, die op den Balkan heeft gezocht naar kanonnen- vleesch en speciaal daarvoor Eden naar Oost-Europa heeft gezonden. Een groote verantwoordelijkheid draagt ook de Ameri kaansche diplomatie, die met een verwij zing naar de Amerikaansche hulp het laat ste dralen van Zuid-Slavië heeft over wonnen'. mi, is uit zijn ambt ontzet. Goedingelichte diplomatieke kringen in Londen verklaar den, dat ontevreden ministers en ex-mi nisters met steun van hooggeplaatste offi- ccieren van het garnizoen te Bagdad dezen staatsgreep hebben uitgevoerd. Een officieel Engelsch oordeel is nog niet gegeven, doch in goed ingelichte kringen gelooft men dat de Britsche regeering de gebeurtenissen in Bagdad beschouwt als onregelmatig en in strijd met de grondwet. Men wijst er hier in verband daarmede op, dat de nieuwe regeeringsleider Kailoni als een vriend van de spilmogendheden geldt. De nieuwe regeering te Bagdad heeft bekend gemaakt, dat een der belangrijkste bestanddeelen van haar taak zal zijn alle internationale verplichtingen in dien geest na te komen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zijn in Basra zeven Engelsche oorlogsschepen aangekomen, die landingstroepen aan boord hebben. Of deze troepen reeds ontscheept zijn Is nog niet bekend, De landingsma noeuvre zou gericht zijn tegen den als anti-Britsch beschouwen nieuwen macht hebber Kailani en zijn coup d'état. URUGUAY LEGT OOK BESLAG. De in dehaven liggende Italiaansche schepen Fausto en Adamello alsmede de Deensche vrachtbooten Christian Sass en Laura zijn door de UrugueescJhe regeering bezet. De bemanningen blijven voorloopig aan boord. Het doel van deze maatregelen ós tot dusver niet officieel bekend gemaakt. (D.N.B.) VERKLARING VAN SALTER. De leider van de Brische scheepvaart commissie Sir. Arthur Salter, heeft volgens een bericht van de New York Times voor cle pers verklaard, dat de slag op den Atlantischen Oceaan op de Amerikaansche werven gewonnen kan worden. Wanneer Amerika zijn prestatie van 1919 herhaalt, toen het vier millioen b.r.t, bouwde, dan zal Engeland den Duitschen duikbootoorlog meester worden. Salter verklaarde verder, dat sedert het begin van dén oorlog meer dan 5 millioen ton Engélsch-geallieerde en neutrale sdheepsruimte tot zinken is ge bracht, Dat is meer dan in de eerste 19 maanden van den wereldoorlog. Ofschoon hij geen nauwkeurige getallen noemde, nam Salter aan, dat Engeland en de Ver. Staten in 1941 niet. meer dan 2 milldoen ton scheepsruimten zullen vervaardigen. Wan neer 'Amerika niet met schepen helpt, be staat de mogelijkheid, dat Engeland wordt verslagen. Duitschland beschikt over meer hulpbronnen dan de Britsche eilanden, deze voorsprong kan echter met behulp der' Ver. Staten niet alleen ingehaald worden, maar zelfs voorbijgestreefd. Duitschlands lucht en zee-oorlog dwingt de Britsche schepen groote omwegen te maken. In tegenstelling tot den wereldoorlog moeten de Engelsche schepen thans ook groote afstanden afleg gen om voor Engeland materiaal en levens middelen te halen. Omtrent de door Roose velt aangeduide bedoeling, dat Amerikaan sche schepen waarschijnlijk de Roode Zee zouden mogen bevaren, sprak Salter met voldoening. Desondanks heeft Engeland nog meer schepen in den dienst op den Atlanti schen Oceaan noodig. Het is thans reeds mloeilijk voor Engeland om voldoende sche pen te krijgen, cm het in de Ver Staten vervaardigde materiaal naar Engeland te brengen (D.N.B.). DE STAKINGEN. D.N.B. ontleent aan een van de zijde der Ford-fabrieken gedane mededeeling, dat stakende werklieden in de fabriek te River Rouge voor de vliegtuigproductie vitale ge reedschappen hebben vernield. De hierdoor ontstane schade bedraagt ongeveer 100.000 dollar. Volgens een bericht van Associated Press uit^ Detroit heeft een vertegenwoordiger der Ford Motor Co. ten aanzien van de staking in de Riverrouge fabriek verklaard, dat in 41 steden de Fordfabrieken gesloten moe ten worden. Daardoor hebben 118.000 ar beiders een gedwongen vacantie. Ford heeft verder zijn leveranciers medegedeeld, dat ze de leveranties moeten staken. DUITSCHE PERSSTEMMEN. 'De tegenactie der Duitsche weermacht tegen de Engelsche bastions op den Balkan wordt door het geheele Duitsche volk met vurig hart gadegeslagen. De geheele Duit sche pers levert met onverbiddelijke logica het bewijs, dat voor den Duitschen tegen aanval in Zuid-Slavië en Griekenland het Duitsche volk niet alleen een moreel en juridisch recht kan opeischen, maar dat dit strafgericht tegen het verraad in den le vensstrijd tegen Engeland dringende nood zakelijkheid is.. Onder het opschrift: „De Duitsche sol daat antwoordt de verraders. Onze weer macht is aangetreden om af te rekenen met de oorlogsmisdadigers" schrijft de „Voelkische Beobachter": „in den oproep van den Fuehrer aan het' Duitsche volk klinkt nog de teleurstelling, die hem ver vult over het niet slagen van de voort durende pogingen om in het Zuidoosten van Europa rust te krijgen. De wereld heeft echter de laatste jaren gelegenheid gekre gen zich er van te overtuigen, dat de vast beslotenheid van den Fuehrer om de eer van het rijk zonder compromissen en met alle middelen te beschermen niet minder is dan zijn liefde voor den vrede. Wanneer hij derhalve besloten heeft, de verdere ver tegenwoordiging van de Duitsche belangen toe te vertrouwen aan de kracht, die, naar het schijnt alleen in staat is recht en ver stand in haar bescherming te nemen, mag men er zeker van zijn, dat thans in den on rust- en samenzweerdershoek van Europa werkelijk en definitief orde wordt gescha pen. Wij staan midden in den historischen bevrijdingsstrijd der volkeren van Europa tegen de terroriseering van het contingent door de Angelsaksische geldheerschappij. Ieder land, dat zich in Europa uitdrukke lijk van dezen bevrijdingsoorlog uitsluit en bovendien openlijk overgaat naar den kant Van den gemeenschappelijken vijand, pleegt verraad jegens de toekomst van ons continent. Doordat Zuid-Slavië en Grie kenland den treurigen moed vertoonen, in dit beslissende oogenblik de volkeren in den rug te vallen,die voor de geschiedenis een geweldige taak op zich hebben geno men, hebben zij hun medebepalingsrecht bij de nieuwe ordening der wereld defini tief verspeeld. DEFINITIEF ZAL ENGELAND DUIDELIJK WORDEN GEMAAKT DAT HET OP HET VASTELAND NIETS MEER TE ZOEKEN HEEFT. Gisterochtend heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in de zaal van de nbondsraad op het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Ber lijn, voor de vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche pers de vol gende verklaring of gelegd: Engeland bereidt zich voor, een nieuwe misdaad tegen Europa te begaan. Sterke Britsche strijdkrachten zijn op den Balkan aan land gezet. Na de lessen van Duinker ken en Anaalnes poogt Engeland nogmaals den strijd naar Europa te verplaatsen. Een verblinde regeering te Athene en een bekende misdadigerskliek te Bel grado hebben gemeene zaak gemaakt met de Engelschen en geheel Grieken land en geheel Zuid-Slavië den Engel schen als opmarschgebied tegen Duitschland en Italië ter beschikking gesteld. Duitschland heeft bij dit drijven se dert maanden toegezien en gepoogd Griekenland en Zuid-Slavic begrip bij te brengen en tot een vriendschappe lijke overeenkomst te voeren. Alle po gingen. zijn evenwel vergeefsch geweest De Fuehrer zal thans antwoorden. Sedert hedenochtend rukt de Duit sche weermacht op om den Engelschen en den Servischen samenzweerders de les te lezen, hetgeen noodig is gewor den. Binnenkort zal den heer Churchill de finitief duidelijk worden gemaakt, dat Engeland op het vasteland niets meer te zoeken heeft. (D.N.B.) ECHTELIJK DRAMA IN DEN HAAG. Zaterdag heeft zich in een woning aan de Lange Beestenmarkt te Den Haag een echtelijk drama afgespeeld, dat gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Een 29-jarige echtgenoot kreeg oneenig- heid met zijn vrouw en deze ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn vrouw een paar blauwe oogen sloeg, haar verwondde aan het hoofd en haar vervolgens trachtte te wurgen. De vrouw moest zich aan de cen trale post onder behandeling stellen. De politie kon later den man arresteeren en deze zal ter zake van poging tot doodslag en zware mishandeling worden vervolgd. DUBBELE BOERDERIJ AFGEBRAND. In de Watersteeg te Zwollerkerspel is van nacht een dubbele boerderij, bewoond door de families Dijk en Bongers, afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan een po ging tot behoud nauwelijks te denken viel. Elf koeien en twee paarden konden nog gered worden. Overigens ging alles verloren. Het vee was slechts laag verzekerd, VROUW DOOR AUTO OVERREDEN. Nabij de Achterwetering op den Utrecht- schenweg bij Maartensdijk is Zaterdagna middag de 50-jarige weduwe G. B. G., win nende te Hilversum, door een haar achterop lijdenden auto gegrepen en op slag gedood. De vrouw laat twee kinderen achter. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: Er werden in den af geloopen nacht enkele Engelsche bommen omlaag geworpen. Vele vielen in de buurt van een fabriek neer, die echter niet ge troffen werd. Wel kregen enkele neven-in stallaties n.l. de gas- en waterleiding eenige schacle. Helaas werden bij dezen bomaan val 5 personen licht gewond. Op een andere plaats vielen enkele bommen op een golf terrein. SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGHEID. Op den rijksstraatweg AmersfoortSoes- terberg is Zaterdagavond omstreeiks elf uur e'en ■mam, die onder invloed: van sterken drank verkeerde, het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. De man zat in de speciale tram Amers foortZeist. In de nabijheid van Soester- berg wilde hijterwijl de tram in volle vaart reed, van den aanhangwagen via de treeplank op den motorwagen overstappen. Hoewel de conducteur dit wilde verhinderen gelukte het hem niet den man van zijn onzinnige plan te weerhouden. De man viel en geraakte tusschen de tramwagens. Hij werd vijfentwintig meter meegesleurd, waarbij de aanhangwagen ontspoorde. Toen de man bevrijd was, bleken de levensgees ten geweken. UNIFORM-MANIAK AANGEHOUDEN IN DEN HAAG. Den Haag herbergt een uniform-maniak, die reeds verschillende keeren door de politie is gearresteerd wegens het onbe voegd dragen van een legeruniform. Gistermiddag zag men hem weer zitten in het uniform van een sergeant van het voor malige Nederlandsche leger in een café in de binnenstad. De man werd gearresteerd temeer omdat hij nog een jaar gevangenis straf moet ondergaan wegens verduistering van rijwielen. Ook elders heeft deze 27- jarige schilder B. J. P. van D. zich aan ver duistering schuldig gemaakt en werd des wege door de politie van Haarlem, Delft en Rotterdam gezocht. Hij is in het huis van bewaring opge sloten. SOFIA EN KUSTENDIL GETROFFEN. Het opperbevel van de Bulgaarsche lucht strijdkracht-en heeft gisteren het volgende communiqué gepubliceerd: „Zuid-Slavische bommenwerpers hebben vandaag aanvallen ondernomen op de open steden Sofia en Kustendil.De aanvallen wer den uitgevoerdop groote hoogte en tegen niet-militaire doelen in het centrum der stad Kustendril en op de westelijke buiten wijken van Sofia. Verscheidene vrouwen en kinderen werden het slachtoffer. De scha de is onbeteekenend en men is terstond be gonnen met het herstel. Het Bulgaarsche telegraagagentschap pu bliceert het volgende bericht: Geen enkele Bulgaarsche militaire strijd macht neemt deel aan de militaire opera ties tusschen Duitschland en Zuid-Slavië en Bulgarije had het recht te verwachten, dat dit feit voldoende zou worden gewaar deerd door de regeering te' Belgrado. Des niettemin hebben Zuid-Slavische lucht strijdkrachten acties ondernomen tegen Bulgaarsch gebied en wel, niet gericht op Duitsche doelen, maar op open steden en de vreedzame Bulgaarsche bevolking. De Bulgaarsche regéering heeft de Bul gaarsche legatie in Belgrado opdracht ge geven bij de Zuid-Slavische regeering te protesteeren tegen een dergelijke handel wijze tegen de Bulgaarsche burgerbevolking (Stefani). DORSOVA, ARAD EN TIMISOARA. Te Boekarest is een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat of schoon de Roemeensche regeering Roeme nië niet betrokken heeft in de vijandelijk heden togen Zuid-Slavië, op welks gebied Roemenië toch nationale onderdanen te verdedigen had, heeft het Zuid-Slavische ïuchtwapen op 6 April bommen geworpen op Roemeensch gebied, te Dorsova, Arad en TtLmisoara, waarbij drie personen werden gedood en drie andere werden gewond, ter wijl een zekere schade werd aangericht De Roemeensche regeering heeft een protest gericht tot de Zuid-Slavische regeering. Generaal Antonescu geeft de bevolking de verzekering, dat alle maatregelen ter ver zekering van veiligheid en orde genomen zijn. Dergelijke ernstige en deloyale acties zullen op geenerlei wijze verwarring kun nen brengen in het gedrag van de Roe- mensche regeering, zonder dat dit echter voor wie ook de vrijheid beteekent om de eer en de rechten van Roemenië aan te ta^tipn" ^stefani). Volgens Amerikaansche berichten uit Belgrado is zeer spoedig een totale verbre king van de verbindingen te verwachten. Tevens wordt gemeld, dat de regeering voorbereiding treft om te vertrekken. Alle belangrijke archieven zijn reeds uit de Joe- go-Slavische hoofdstad weggevoerd en naar zekere plaatsen in Zuid-Servië gebracht. De voorbereidingen voor het vertrek der ministeries naar het binnenland van oud- Seryië zijn voltooid. (D.N.B.) Reuter meldt het volgende: „In zijn kwaliteit van opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het midden oosten krijgt generaal Wavell het opperbe vel over de in Griekenland aan land ge zette Britsche troepen De aanvankelijke sterkte van de Britsche troepen, die door een overeenkomst tusschen de Grieksche en Britsche generale staven is bepaald, vormt niet de totale ondersteuning door Engeland, die men voornemens is te ge ven. (D.N.B.) 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2